Signals.⚽Ottelut← Etusivu

Tottenham

VIIKON PYHÄKKÖ
”On parempi hävitä tavoitellen korkealle kuin onnistua tähdäten matalalle.”

Bill Nicholson, Tottenhamin valmentaja 1958–1974

JOUKKUEKUVA

GKKinsky
MIDGray
DEFHecke
DEFSenesi
DEFUdogie
MIDBergvall
MIDTonali
MIDKudus
MIDGallagher
MIDSávio
FWDSolanke

● kausi 2026-27 · viimeisin muodostelma · kierros 6

kuntohuolivireei mitattua poikkeamaa
Mudryk16 min · 0/6 aloitusta · loukkaantunut (0 %)
Penkki
MIDMaddisonMIDMudrykDEFTosin

SEURAAVA TARKISTUS

VIIME OTTELU

Man Utd – Tottenham 1–1 (puoliaika 0–0) · maalit: Solanke ● tulos: kierrosdata

la 10.10.

ENNAKKO JÄLKIKÄTEEN

Ennakkoa ei julkaistu ennen ottelua. Alla oleva ennakko on rakennettu ottelun jälkeen vain ottelua edeltävästä datasta (sama luenta olisi syntynyt ennen ottelua) ja arvosteltu toteumaa vasten.

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Tottenham laukoo tällä kaudella 14,2 kertaa ottelussa (liigan 9., viime kaudella 11,5 ja liigan 14.), Man Utd: päästettyjä laukauksia 10,6 (liigan 3.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: lukemien väliin: 12 laukausta (lähtötaso 14,2, vastustajan päästöt 10,6). ○ kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Tottenham tekee tällä kaudella maalin 2,8 prosentista laukauksistaan (liigan 19., viime kaudella 11,0 ja liigan 10.), Man Utd: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,2 (liigan 13.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,68 odotetusta (-0,68), 8 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Tottenham saa tällä kaudella 7,6 kulmaa ottelussa (liigan 1., viime kaudella 5,5 ja liigan 7.), Man Utd: päästettyjä kulmia 3,8 (liigan 18.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: odotus täyttyi: 4 kulmaa (odotus 4), 1 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 2 maalia 4,82 odotetusta (xG), erotus -2,82 eli liigan 17./20 ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus toistui tässä ottelussa: 1 maalia 1,68 xG:stä (-0,68). ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Erikoistilanteet ilman tuottoa. 38 kulmaa (liigan 1./20) ja 2 maalia ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Erikoistilanteet ilman tuottoa kääntyi tässä ottelussa: 4 kulmaa ja 1 maalia. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+1. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelaajanosto. Sávio on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 22,0 pistettä 3 ottelussa, kärkikolmikossa 1 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto piti: Sávio oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (3./16). ● kierrosdata

  8. Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 1,8 kertaa/ottelu (liigan 5.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 2 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 5/7 piti

1. jakso0.090.992. jakso0.790.69Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Manchester United): laukaukset 1/7 ja 11/5. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
73.92.Tapahtumat minuutteineen: Man Utd ylhäällä, Tottenham alhaalla, 2 maalia ja 8 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat

Tulos luettu kierrosdatasta ●. Osumat ja hudit kirjataan Track recordiin.

Tämän ottelun kuitti Ottelut-listalla →

SEURAAVA OTTELU

Tottenham – Coventry

ma 19.10. · klo 22:00 · ○ ottelutieto, asof 14.10.

Tämän ottelun ennakko Ottelut-listalla →

ENNAKKOLUENTA

Nämä väitteet arvostellaan ottelun jälkeen toteumaa vasten.

Paine vastaan puolustus: Tottenham laukoo tällä kaudella 13,8 kertaa ottelussa (liigan 8., viime kaudella 11,5 ja liigan 14.), Coventry: päästettyjä laukauksia 17,7 (liigan 18.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

Viimeistely vastaan maalivahti: Tottenham tekee tällä kaudella maalin 3,6 prosentista laukauksistaan (liigan 20., viime kaudella 11,0 ja liigan 10.), Coventry: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 60,7 (liigan 18.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

Erikoistilanteet: Tottenham saa tällä kaudella 7,0 kulmaa ottelussa (liigan 1., viime kaudella 5,5 ja liigan 7.), Coventry: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 7.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

Hyökkäyksen tehottomuus: 3 maalia 6,50 odotetusta (xG), erotus -3,50 eli liigan 18./20 ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Erikoistilanteet ilman tuottoa: 42 kulmaa (liigan 1./20) ja 3 maalia ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Rytmi: Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

Pelaajanosto: Sávio on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 21,0 pistettä 4 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

Pelitapa: Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 1,8 kertaa/ottelu (liigan 5.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

Laukauksia11.5ei mittaustaPäästettyjä12.2ei mittaustaMaaleja1.3ei mittaustaLähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Tottenham, alempi Coventry, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26

Katselulista on julkaistu. Vastustajakortti täydentyy noin kaksi päivää ennen avauspotkua.

VALMENTAJAN KULMA · FANTASY

Pelaajat tutkassa, kausi 2025-26
Mohammed Kudus
Saatavuuslukema
Saatavuuslukema19 poissaoloa (DNP) ja 2 aikaista vaihtoa kaudella 2025-26. Saatavuus katkonaista. ● mitattu
Kausi 2026-27 alkoi: 0+1 avauskierroksilla ● mitattupisteet 2026-27: 1 · 1 · 1 · 4 · 3 = 10 ● mitattu
Pelaajat tutkassa, kausi 2025-26
João Gonçalves
Kuuma · yli-xG
Viime kauden lähtötila8 maaliosallistumista 3,4 xGI:tä vastaan kaudella 2025-26. Tuotto ylitti xGI:n. ● mitattu
Koko liigan pelaajat, vire ja riskit → Kaikki pelaajat

JOUKKUEEN LÄHTÖTILA

T
Tottenham
taulukossa nyt 19. · 3 p ●
viime kausi 17. · ansioilla 17.
↗
Peli-identiteetti Tottenham puolustaa korkealla linjalla. Hyökkäys terävöityy toisella puoliajalla. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Joukkue pääsee boksiin asti: 8/11 laukausta boksista (la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest).

Seuraava ottelu · vs Coventry: markkinan todennäköisyys ▷ Tottenham 64 %, Coventry 16 %, vaikka taulukossa Tottenham on 19. ja Coventry 14. ▷ ottelua edeltävä todennäköisyys · ● kauden taulukko

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 5 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

+ la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 8/11 laukausta boksista

Viime kausi 11.5 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Muut seurattavat hypoteesit (7)

Hypoteesi 2 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

Tukee

+ la 22.8. vieraissa vs Brentford: 20 laukausta boksista vastaan (26 yhteensä)

+ la 19.9. kotona vs Aston Villa: 9 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)

+ la 12.9. kotona vs Everton: 9 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

+ la 10.10. vieraissa vs Manchester United: 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

Haastaa

− la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 5 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

− la 29.8. kotona vs Newcastle: 7 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

Viime kausi 12.2 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Hypoteesi 3 · Viimeistely Tila · vahvistumassa · 4 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 0 maalia 1.06 odotetusta (-1.06)

+ la 29.8. kotona vs Newcastle: 0 maalia 1.04 odotetusta (-1.04)

+ la 12.9. kotona vs Everton: 0 maalia 0.69 odotetusta (-0.69)

+ la 10.10. vieraissa vs Manchester United: 1 maalia 1.68 odotetusta (-0.68)

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Viime kausi 1.3 maalia ja 11.5 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Hypoteesi 4 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: oma uhka 0.08 → 0.99 xG, vastustajan 0.49 → 0.43

+ la 29.8. kotona vs Newcastle: oma uhka 0.50 → 0.54 xG, vastustajan 0.26 → 0.49

+ la 22.8. vieraissa vs Brentford: oma uhka 0.09 → 0.38 xG, vastustajan 1.48 → 2.48

+ la 19.9. kotona vs Aston Villa: oma uhka 0.64 → 0.92 xG, vastustajan 0.82 → 0.35

Haastaa

− la 12.9. kotona vs Everton: oma uhka 0.36 → 0.33 xG, vastustajan 0.15 → 0.96

− la 10.10. vieraissa vs Manchester United: oma uhka 0.99 → 0.69 xG, vastustajan 0.09 → 0.79

Viime kausi 58 % maaleista syntyi toisella jaksolla (28 / 48) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 5 · Hallinta ja kamppailut Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

+ la 29.8. kotona vs Newcastle: hallinta 58 %, kaksinkamppailut 47 %

+ la 22.8. vieraissa vs Brentford: hallinta 59 %, kaksinkamppailut 48 %

+ la 12.9. kotona vs Everton: hallinta 62 %, kaksinkamppailut 43 %

+ la 10.10. vieraissa vs Manchester United: hallinta 55 %, kaksinkamppailut 45 %

Haastaa

− la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: hallinta 59 %, kaksinkamppailut 52 %

− la 19.9. kotona vs Aston Villa: hallinta 64 %, kaksinkamppailut 59 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

Hypoteesi 6 · Erikoistilanteet Tila · vahvistumassa · 5 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 10 kulmaa, 2 vastaan

+ la 29.8. kotona vs Newcastle: 9 kulmaa, 7 vastaan

+ la 12.9. kotona vs Everton: 5 kulmaa, 6 vastaan

Haastaa

− la 19.9. kotona vs Aston Villa: 11 kulmaa, 1 vastaan

− la 10.10. vieraissa vs Manchester United: 4 kulmaa, 4 vastaan

Viime kausi 5.5 kulmaa ottelussa, 4.7 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

Hypoteesi 7 · Laukaustarkkuus Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 0/11 laukausta maalia kohti (0 %)

+ la 12.9. kotona vs Everton: 2/14 laukausta maalia kohti (14 %)

+ la 10.10. vieraissa vs Manchester United: 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)

Haastaa

− la 29.8. kotona vs Newcastle: 6/17 laukausta maalia kohti (35 %)

− la 22.8. vieraissa vs Brentford: 4/9 laukausta maalia kohti (44 %)

− la 19.9. kotona vs Aston Villa: 7/20 laukausta maalia kohti (35 %)

Viime kausi 34 % laukauksista maalia kohti (150 / 436) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 8 · Puolustuslinja Tila · uusi · 1 ottelu

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

+ la 22.8. vieraissa vs Brentford: 3 paitsiota vastustajalle

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

Näytä 57 havaintoa

la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Viimeistely + 0 maalia 1.06 odotetusta (-1.06)

la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.08 → 0.99 xG, vastustajan 0.49 → 0.43

la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Maalivahti − 1 torjuntaa

la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Laukaustarkkuus + 0/11 laukausta maalia kohti (0 %)

la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Kuri + 2 korttia, 14 rikettä

la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (66/127)

la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Hallinta ja kamppailut − hallinta 59 %, kaksinkamppailut 52 %

la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Erikoistilanteet + 10 kulmaa, 2 vastaan

la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Boksipaine + 8/11 laukausta boksista

la 29.8. kotona vs Newcastle · Viimeistely + 0 maalia 1.04 odotetusta (-1.04)

la 29.8. kotona vs Newcastle · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.50 → 0.54 xG, vastustajan 0.26 → 0.49

la 29.8. kotona vs Newcastle · Maalivahti − 0 torjuntaa

la 29.8. kotona vs Newcastle · Laukaustarkkuus − 6/17 laukausta maalia kohti (35 %)

la 29.8. kotona vs Newcastle · Kuri − 1 korttia, 15 rikettä

la 29.8. kotona vs Newcastle · Kaksinkamppailut − 47 % kaksinkamppailuista voitettu (37/78)

la 29.8. kotona vs Newcastle · Hallinta ja kamppailut + hallinta 58 %, kaksinkamppailut 47 %

la 29.8. kotona vs Newcastle · Erikoistilanteet + 9 kulmaa, 7 vastaan

la 29.8. kotona vs Newcastle · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

la 29.8. kotona vs Newcastle · Boksipaine + 10/17 laukausta boksista

la 22.8. vieraissa vs Brentford · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.09 → 0.38 xG, vastustajan 1.48 → 2.48

la 22.8. vieraissa vs Brentford · Maalivahti + 5 torjuntaa

la 22.8. vieraissa vs Brentford · Laukaustarkkuus − 4/9 laukausta maalia kohti (44 %)

la 22.8. vieraissa vs Brentford · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle

la 22.8. vieraissa vs Brentford · Kuri − 1 korttia, 14 rikettä

la 22.8. vieraissa vs Brentford · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (57/118)

la 22.8. vieraissa vs Brentford · Hallinta ja kamppailut + hallinta 59 %, kaksinkamppailut 48 %

la 22.8. vieraissa vs Brentford · Oma boksi + 20 laukausta boksista vastaan (26 yhteensä)

la 19.9. kotona vs Aston Villa · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.64 → 0.92 xG, vastustajan 0.82 → 0.35

la 19.9. kotona vs Aston Villa · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 19.9. kotona vs Aston Villa · Laukaustarkkuus − 7/20 laukausta maalia kohti (35 %)

la 19.9. kotona vs Aston Villa · Kuri − 1 korttia, 9 rikettä

la 19.9. kotona vs Aston Villa · Kaksinkamppailut + 59 % kaksinkamppailuista voitettu (65/111)

la 19.9. kotona vs Aston Villa · Hallinta ja kamppailut − hallinta 64 %, kaksinkamppailut 59 %

la 19.9. kotona vs Aston Villa · Erikoistilanteet − 11 kulmaa, 1 vastaan

la 19.9. kotona vs Aston Villa · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)

la 19.9. kotona vs Aston Villa · Boksipaine + 12/20 laukausta boksista

la 12.9. kotona vs Everton · Viimeistely + 0 maalia 0.69 odotetusta (-0.69)

la 12.9. kotona vs Everton · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.36 → 0.33 xG, vastustajan 0.15 → 0.96

la 12.9. kotona vs Everton · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 12.9. kotona vs Everton · Laukaustarkkuus + 2/14 laukausta maalia kohti (14 %)

la 12.9. kotona vs Everton · Kuri − 0 korttia, 14 rikettä

la 12.9. kotona vs Everton · Kaksinkamppailut − 43 % kaksinkamppailuista voitettu (41/95)

la 12.9. kotona vs Everton · Hallinta ja kamppailut + hallinta 62 %, kaksinkamppailut 43 %

la 12.9. kotona vs Everton · Erikoistilanteet + 5 kulmaa, 6 vastaan

la 12.9. kotona vs Everton · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

la 12.9. kotona vs Everton · Boksipaine + 8/14 laukausta boksista

la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Viimeistely + 1 maalia 1.68 odotetusta (-0.68)

la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.99 → 0.69 xG, vastustajan 0.09 → 0.79

la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Laukaustarkkuus + 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)

la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Kuri + 4 korttia, 16 rikettä

la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Kaksinkamppailut − 45 % kaksinkamppailuista voitettu (50/111)

la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Hallinta ja kamppailut + hallinta 55 %, kaksinkamppailut 45 %

la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 4 vastaan

la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Boksipaine + 8/12 laukausta boksista

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (3)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (66/127)

+ la 19.9. kotona vs Aston Villa: 59 % kaksinkamppailuista voitettu (65/111)

Haastaa

− la 29.8. kotona vs Newcastle: 47 % kaksinkamppailuista voitettu (37/78)

− la 22.8. vieraissa vs Brentford: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (57/118)

− la 12.9. kotona vs Everton: 43 % kaksinkamppailuista voitettu (41/95)

− la 10.10. vieraissa vs Manchester United: 45 % kaksinkamppailuista voitettu (50/111)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

Hypoteesi 2 · Kuri Tila · suljettu · 6 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 2 korttia, 14 rikettä

+ la 10.10. vieraissa vs Manchester United: 4 korttia, 16 rikettä

Haastaa

− la 29.8. kotona vs Newcastle: 1 korttia, 15 rikettä

− la 22.8. vieraissa vs Brentford: 1 korttia, 14 rikettä

− la 19.9. kotona vs Aston Villa: 1 korttia, 9 rikettä

− la 12.9. kotona vs Everton: 0 korttia, 14 rikettä

Viime kausi 2.7 korttia ja 12.2 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Hypoteesi 3 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ la 22.8. vieraissa vs Brentford: 5 torjuntaa

Haastaa

− la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 1 torjuntaa

− la 29.8. kotona vs Newcastle: 0 torjuntaa

− la 19.9. kotona vs Aston Villa: 3 torjuntaa

− la 12.9. kotona vs Everton: 3 torjuntaa

− la 10.10. vieraissa vs Manchester United: 3 torjuntaa

Viime kausi 63 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (57 päästettyä / 154) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: linja keskitasoa: 11 paitsiota vastustajalle ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 38.1 syöttöä laukausta kohti, hallinta 60 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 42 kulmaa (liigan 1./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 27 kulmaa vastaan (14./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (0+3 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 2+8); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (2.66 → 3.85 xG); vastustajien uhka kasvaa (3.29 → 5.50 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 54. minuutilla (pakotettu reaktio) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

1. jakso0.440.552. jakso0.640.92

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Tottenham): oma uhka kasvaa toisella jaksolla (+1.19 xG), vastustajien uhka kasvaa (+2.21). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Hyökkäyksen tehottomuus: 3 maalia 6.50 odotetusta (xG), erotus -3.50 eli liigan 18./20 ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan korjaantuuko viimeistely vai jatkuuko vaje: sama mittari luetaan jokaisen kierroksen jälkeen.

Erikoistilanteet ilman tuottoa: 42 kulmaa (liigan 1./20) ja 3 maalia ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan alkaako erikoistilanteista syntyä maaleja vai pysyykö paine tuottamattomana.

Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1.19) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Tottenhamin sarjasija ja ansiotaso osuivat lähelle toisiaan
Joukkue päätti kauden sijalla 17. Ansiotason sijoitus oli 17. Helmi–maaliskuussa joukkue hävisi 5 ottelua peräkkäin.
Analyyttinen synteesi Penkki on todellinen ase, ei varasto: Richarlison tuotti vaihdolta 4 maaliosallistumista ja 58 % joukkueen maaleista syntyy toisella puoliajalla. Vaihdot ovat suunnitelma, katso keitä nousee kentälle tunnin kohdalla. ○ tulkinta · jokainen luku laskettu kaudesta 2025-26 ●
● Tottenham asettui ilman draamaa: 17. sija vastaa 17. sijaa ansioilla.
● Yksi jakso maksoi kauden: 5 peräkkäistä tappiota helmi–maaliskuussa.
● Takalinja vuoti: 57 maalia sisään, vaikka salli paikkoja vain 54,2:n verran.
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat+4.4−5.6
Keskikenttä+1.5+6.6
Hyökkääjät+1.8−1.3
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
+0.1
Torjunta
sisään vs paikat
−4.8
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 1,8 kertaa/ottelu (liigan 5.). Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. Rotaatio 2.7 avausmuutosta/kierros. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 4 pisteen edestä (4 ottelua) ja menetti johtoasemista 2 pistettä (1 ottelua). Yhden maalin otteluissa 5–11. Matkajoukkue: 26 pistettä vieraissa, 15 kotona. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 32 %, omiin kohdistuneista 37 %. Kulmia 5.5 vs 4.7 per ottelu · 101 keltaista + 3 punaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 1
● Richarlison tuotti 59 % Tottenhamin rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (4 vertailukelpoista pelaajaa).
Ryhmitysmuutos · alustava
● ● 4-3-3 → 4-2-3-1 · pisteet 2,0 → 1,3/ottelu · xGD 0,0 → -0,7 · ennen 5 ottelua, jälkeen 6 ottelua
Signaalit vakiintunut profiili kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
ei aktiivista hypoteesia

JOUKKUEEN IDENTITEETTI

T

Kotikenttä

Tottenham Hotspur Stadium

Tottenhamin stadion avautui 2019 ja on ensimmäinen Yhdysvaltojen ulkopuolella NFL-otteluihin suunniteltu: luonnonruoho vetäytyy sivuun.

lähde: Populous (stadionin suunnittelija), Tottenham Hotspur Stadium hosts first NFL games

JOUKKUEEN MUISTI

03.04 · 2019

Uusi stadion avautuu

Tottenham Hotspur Stadium avautuu Crystal Palacea vastaan.

lähde: Populous (stadionin suunnittelija)