Koko liiga lukuina – viiden kauden juttu →
Missä markkina ja kauden taulukko ovat eri mieltä, ja mitä kauden luvut sanovat kummastakin joukkueesta. Ristiriitoja tällä kierroksella 2. Viiva tarkoittaa, että markkina ja taulukko ovat samaa mieltä. Markkina näkyy vain todennäköisyytenä ▷, taulukko ja luvut ovat kauden 2026-27 otteluista ennen kierrosta ● mitattu.
Liverpoolla 17.10. klo 17.00taulukko4. / 9.markkina ▷39 / 26 / 35 %–Taulu ei suosittele mitään: se kertoo missä kaksi mittaria ovat eri mieltä, ei kumpi on oikeassa. Ottelun jälkeen molemmat arvostellaan toteumaa vasten ennakon kuitissa. ● mitattu
Rytmi osuu 71 %:ssa, pelaajanosto 17 %:ssa. Jokainen ennakon väite on arvosteltu toteumaa vasten, ja hudit lasketaan samalla painolla kuin osumat. Avoimet väitteet (26) eivät kuulu nimittäjään.
Kierros 7tulossa
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Everton laukoo tällä kaudella 15,8 kertaa ottelussa (liigan 4., viime kaudella 11,1 ja liigan 15.), Chelsea: päästettyjä laukauksia 13,5 (liigan 10.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Everton tekee tällä kaudella maalin 8,4 prosentista laukauksistaan (liigan 13., viime kaudella 11,2 ja liigan 8.), Chelsea: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 63,9 (liigan 13.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Everton teki 60 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Chelsea 55 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Evertonin suuntaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (306/568), liigan 2./20
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja vielä: Boksipaine tuotti. 65 laukausta boksista (liigan 4./20) ja 8 maalia, laukauksia yhteensä 95 (4./20)
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Lopuksi: Pelaajanosto. Kiernan Dewsbury-Hall on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 28,3 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja: Pelitapa. Pelaa ilman palloa: hallinta 44 % (liigan 4. vähiten), tila tulee siirtymistä.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Chelsea laukoo tällä kaudella 13,7 kertaa ottelussa (liigan 10., viime kaudella 13,4 ja liigan 6.), Everton: päästettyjä laukauksia 13,0 (liigan 9.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Chelsea tekee tällä kaudella maalin 18,3 prosentista laukauksistaan (liigan 2., viime kaudella 11,3 ja liigan 7.), Everton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 78,3 (liigan 5.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Chelsea saa tällä kaudella 5,7 kulmaa ottelussa (liigan 4., viime kaudella 6,1 ja liigan 4.), Everton: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 8.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (300/555), liigan 3./20
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja vielä: Maalivahdin taso esiin. 25 torjuntaa (liigan 1./20) 1,75 xG:tä vastaan
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Lopuksi: Pelaajanosto. João Pedro on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 40,4 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja: Pelitapa. Kärsivällinen rakentelu: 40 syöttöä laukausta kohti (liigan 2. eniten).
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Toteuma kirjataan tähän kun ottelu on pelattu ja kierrosdata luettu.
Liverpoolla 17.10. klo 17.00ennakko · avaa ▾ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brentford laukoo tällä kaudella 15,8 kertaa ottelussa (liigan 5., viime kaudella 10,7 ja liigan 16.), Liverpool: päästettyjä laukauksia 12,2 (liigan 8.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brentford tekee tällä kaudella maalin 12,6 prosentista laukauksistaan (liigan 8., viime kaudella 13,6 ja liigan 1.), Liverpool: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,2 (liigan 8.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Brentford saa tällä kaudella 4,0 kulmaa ottelussa (liigan 16., viime kaudella 4,8 ja liigan 13.), Liverpool: päästettyjä kulmia 4,7 (liigan 10.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Neljänneksi: Maalivahdin taso esiin. 22 torjuntaa (liigan 3./20) 1,34 xG:tä vastaan
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja vielä: Boksipaine tuotti. 72 laukausta boksista (liigan 1./20) ja 12 maalia, laukauksia yhteensä 95 (5./20)
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Lopuksi: Pelaajanosto. Kevin Schade on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 23,7 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Liverpool laukoo tällä kaudella 14,8 kertaa ottelussa (liigan 6., viime kaudella 15,5 ja liigan 3.), Brentford: päästettyjä laukauksia 14,5 (liigan 13.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Liverpool tekee tällä kaudella maalin 7,9 prosentista laukauksistaan (liigan 15., viime kaudella 10,7 ja liigan 12.), Brentford: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 80,0 (liigan 3.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Liverpool teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Brentford 56 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Liverpoolin suuntaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Neljänneksi: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,27)
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja vielä: Pelaajanosto. Alexander Isak on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 26,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Lopuksi: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 59 % ja 531 syöttöä/ottelu (liigan 2.).
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Toteuma kirjataan tähän kun ottelu on pelattu ja kierrosdata luettu.
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Fulham laukoo tällä kaudella 14,2 kertaa ottelussa (liigan 7., viime kaudella 12,7 ja liigan 10.), Hull City: päästettyjä laukauksia 14,0 (liigan 11.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Fulham tekee tällä kaudella maalin 7,1 prosentista laukauksistaan (liigan 18., viime kaudella 9,8 ja liigan 18.), Hull City: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 78,6 (liigan 4.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Fulham teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, liigan taso 57 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Fulhamin suuntaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 6 maalia 9,47 odotetusta (xG), erotus -3,47 eli liigan 17./20
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja vielä: Erikoistilanteet ilman tuottoa. 33 kulmaa (liigan 5./20) ja 6 maalia
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Lopuksi: Pelaajanosto. Josh King on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 20,3 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,6 kertaa/ottelu (liigan 3.).
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Hull City laukoo tällä kaudella 11,7 kertaa ottelussa (liigan 15., viime kaudella ei Valioliigassa), Fulham: päästettyjä laukauksia 15,7 (liigan 15.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Hull City tekee tällä kaudella maalin 11,4 prosentista laukauksistaan (liigan 9., viime kaudella ei Valioliigassa), Fulham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,5 (liigan 9.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Hull City saa tällä kaudella 4,0 kulmaa ottelussa (liigan 15., viime kaudella ei Valioliigassa), Fulham: päästettyjä kulmia 4,7 (liigan 11.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Neljänneksi: Suora peli tuotti. Hallinta 33 % (20./20) ja syöttötarkkuus 72 % (20./20), silti tuotto yli odotetun (+1,11)
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja vielä: Johto piti loppuun. Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson)
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Lopuksi: Pelaajanosto. Konstantinos Tzolakis on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 23,8 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Toteuma kirjataan tähän kun ottelu on pelattu ja kierrosdata luettu.
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man City laukoo tällä kaudella 13,8 kertaa ottelussa (liigan 9., viime kaudella 15,7 ja liigan 2.), Ipswich: päästettyjä laukauksia 16,5 (liigan 17.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man City tekee tällä kaudella maalin 19,3 prosentista laukauksistaan (liigan 1., viime kaudella 12,9 ja liigan 2.), Ipswich: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 63,6 (liigan 14.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man City saa tällä kaudella 6,2 kulmaa ottelussa (liigan 3., viime kaudella 6,5 ja liigan 1.), Ipswich: päästettyjä kulmia 5,2 (liigan 5.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Neljänneksi: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +4,62)
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja vielä: Pelaajanosto. Erling Haaland on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 32,8 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Lopuksi: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 60 % ja 587 syöttöä/ottelu (liigan 1.).
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Ipswich laukoo tällä kaudella 11,5 kertaa ottelussa (liigan 17., viime kaudella ei Valioliigassa), Man City: päästettyjä laukauksia 12,0 (liigan 6.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Ipswich tekee tällä kaudella maalin 13,0 prosentista laukauksistaan (liigan 6., viime kaudella ei Valioliigassa), Man City: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 80,8 (liigan 2.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Ipswich saa tällä kaudella 3,3 kulmaa ottelussa (liigan 18., viime kaudella ei Valioliigassa), Man City: päästettyjä kulmia 4,3 (liigan 16.). Odotus on vähintään 3 kulmaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Neljänneksi: Pelaajanosto. Emersonn on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 19,7 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Toteuma kirjataan tähän kun ottelu on pelattu ja kierrosdata luettu.
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Newcastle laukoo tällä kaudella 11,7 kertaa ottelussa (liigan 16., viime kaudella 12,9 ja liigan 8.), Aston Villa: päästettyjä laukauksia 15,8 (liigan 16.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Newcastle tekee tällä kaudella maalin 14,3 prosentista laukauksistaan (liigan 4., viime kaudella 10,8 ja liigan 11.), Aston Villa: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 63,3 (liigan 16.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Newcastle saa tällä kaudella 4,7 kulmaa ottelussa (liigan 9., viime kaudella 6,1 ja liigan 3.), Aston Villa: päästettyjä kulmia 4,3 (liigan 15.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Neljänneksi: Vastustaja pääsee boksiin. 63 laukausta boksista vastaan (liigan 3./20 eniten), yhteensä 107 laukausta (59 % boksista)
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja vielä: Pelaajanosto. Anthony Elanga on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 23,7 pistettä 3 ottelussa, kärkikolmikossa 1 kertaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Aston Villa laukoo tällä kaudella 11,3 kertaa ottelussa (liigan 18., viime kaudella 12,7 ja liigan 9.), Newcastle: päästettyjä laukauksia 17,8 (liigan 19.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Aston Villa tekee tällä kaudella maalin 8,8 prosentista laukauksistaan (liigan 12., viime kaudella 11,6 ja liigan 4.), Newcastle: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 61,8 (liigan 17.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Aston Villa teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Newcastle 47 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Aston Villan suuntaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Neljänneksi: Toinen jakso hiipuu. Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -0,79)
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja vielä: Pelaajanosto. Johan Manzambi on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 23,7 pistettä 3 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Lopuksi: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,9 kertaa/ottelu (liigan 2.).
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Toteuma kirjataan tähän kun ottelu on pelattu ja kierrosdata luettu.
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Bournemouth laukoo tällä kaudella 12,8 kertaa ottelussa (liigan 13., viime kaudella 13,8 ja liigan 5.), Sunderland: päästettyjä laukauksia 12,2 (liigan 7.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Bournemouth tekee tällä kaudella maalin 9,1 prosentista laukauksistaan (liigan 11., viime kaudella 11,1 ja liigan 9.), Sunderland: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 40,0 (liigan 20.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Bournemouth saa tällä kaudella 4,7 kulmaa ottelussa (liigan 8., viime kaudella 5,6 ja liigan 6.), Sunderland: päästettyjä kulmia 4,0 (liigan 17.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Neljänneksi: Kurin kustannus kasvaa. 18 korttia (liigan 2./20) ja 75 rikettä (6./20)
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1,19)
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Lopuksi: Pelaajanosto. Marcus Tavernier on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 26,3 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 2. suoraviivaisin.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Sunderland laukoo tällä kaudella 13,0 kertaa ottelussa (liigan 12., viime kaudella 10,4 ja liigan 18.), Bournemouth: päästettyjä laukauksia 10,7 (liigan 2.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Sunderland tekee tällä kaudella maalin 7,7 prosentista laukauksistaan (liigan 16., viime kaudella 10,6 ja liigan 14.), Bournemouth: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 50,0 (liigan 19.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Sunderland teki 69 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Bournemouth 55 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Sunderlandin suuntaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 6 maalia 10,27 odotetusta (xG), erotus -4,27 eli liigan 19./20
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,81)
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Lopuksi: Pelaajanosto. Brian Brobbey on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 22,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 1 kertaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Toteuma kirjataan tähän kun ottelu on pelattu ja kierrosdata luettu.
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brighton laukoo tällä kaudella 18,0 kertaa ottelussa (liigan 2., viime kaudella 13,0 ja liigan 7.), Crystal Palace: päästettyjä laukauksia 18,0 (liigan 20.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brighton tekee tällä kaudella maalin 16,7 prosentista laukauksistaan (liigan 3., viime kaudella 10,5 ja liigan 15.), Crystal Palace: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 64,7 (liigan 11.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Brighton teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Crystal Palace 51 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Brightonin suuntaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 69 laukausta boksista (liigan 3./20) ja 18 maalia, laukauksia yhteensä 108 (2./20)
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja vielä: Kurin kustannus kasvaa. 14 korttia (liigan 3./20) ja 77 rikettä (5./20)
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Lopuksi: Pelaajanosto. Pascal Groß on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 31,3 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 54 % ja 476 syöttöä/ottelu (liigan 5.).
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Crystal Palace laukoo tällä kaudella 11,0 kertaa ottelussa (liigan 19., viime kaudella 11,6 ja liigan 13.), Brighton: päästettyjä laukauksia 11,7 (liigan 5.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Crystal Palace tekee tällä kaudella maalin 13,6 prosentista laukauksistaan (liigan 5., viime kaudella 9,3 ja liigan 19.), Brighton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 77,3 (liigan 6.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Crystal Palace saa tällä kaudella 2,8 kulmaa ottelussa (liigan 19., viime kaudella 4,2 ja liigan 17.), Brighton: päästettyjä kulmia 5,0 (liigan 6.). Odotus on vähintään 3 kulmaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Neljänneksi: Vastustaja pääsee boksiin. 78 laukausta boksista vastaan (liigan 1./20 eniten), yhteensä 108 laukausta (72 % boksista)
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja vielä: Pelaajanosto. Daichi Kamada on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 22,8 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 5 kertaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Toteuma kirjataan tähän kun ottelu on pelattu ja kierrosdata luettu.
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Leeds laukoo tällä kaudella 12,0 kertaa ottelussa (liigan 14., viime kaudella 12,6 ja liigan 11.), Man Utd: päästettyjä laukauksia 10,8 (liigan 3.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Leeds tekee tällä kaudella maalin 11,1 prosentista laukauksistaan (liigan 10., viime kaudella 10,2 ja liigan 16.), Man Utd: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 10.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Leeds saa tällä kaudella 4,3 kulmaa ottelussa (liigan 12., viime kaudella 4,4 ja liigan 15.), Man Utd: päästettyjä kulmia 3,8 (liigan 19.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Neljänneksi: Maalivahdin taso esiin. 24 torjuntaa (liigan 2./20) 1,50 xG:tä vastaan
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja vielä: Pelaajanosto. James Trafford on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 22,0 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Lopuksi: Pelitapa. Etenee nopeasti: 31 syöttöä laukausta kohti, liigan 3. suoraviivaisin.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man Utd laukoo tällä kaudella 20,8 kertaa ottelussa (liigan 1., viime kaudella 15,7 ja liigan 1.), Leeds: päästettyjä laukauksia 14,3 (liigan 12.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man Utd tekee tällä kaudella maalin 7,2 prosentista laukauksistaan (liigan 17., viime kaudella 11,6 ja liigan 5.), Leeds: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 81,5 (liigan 1.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Man Utd teki 58 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Leeds 51 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Manchester Unitedin suuntaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 71 laukausta boksista (liigan 2./20) ja 9 maalia, laukauksia yhteensä 125 (1./20)
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja vielä: Boksiin ei päästä. 43 % laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan 1./20) ja paikan laatu vain 0,084 xG per laukaus (19./20)
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Lopuksi: Pelaajanosto. Bruno Fernandes on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 26,3 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 1. suoraviivaisin.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Toteuma kirjataan tähän kun ottelu on pelattu ja kierrosdata luettu.
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Nott'm Forest laukoo tällä kaudella 17,7 kertaa ottelussa (liigan 3., viime kaudella 12,5 ja liigan 12.), Arsenal: päästettyjä laukauksia 10,7 (liigan 1.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Nott'm Forest tekee tällä kaudella maalin 4,7 prosentista laukauksistaan (liigan 19., viime kaudella 10,1 ja liigan 17.), Arsenal: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 73,7 (liigan 7.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Nott'm Forest saa tällä kaudella 4,2 kulmaa ottelussa (liigan 13., viime kaudella 5,2 ja liigan 9.), Arsenal: päästettyjä kulmia 3,3 (liigan 20.). Odotus on vähintään 3 kulmaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 5 maalia 10,23 odotetusta (xG), erotus -5,23 eli liigan 20./20
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja vielä: Boksipaine tuotti. 64 laukausta boksista (liigan 5./20) ja 5 maalia, laukauksia yhteensä 106 (3./20)
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 60 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja: Pelaajanosto. Morgan Gibbs-White on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 23,2 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,9/ottelu).
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Arsenal laukoo tällä kaudella 13,0 kertaa ottelussa (liigan 11., viime kaudella 14,5 ja liigan 4.), Nott'm Forest: päästettyjä laukauksia 10,8 (liigan 4.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Arsenal tekee tällä kaudella maalin 12,8 prosentista laukauksistaan (liigan 7., viime kaudella 12,9 ja liigan 3.), Nott'm Forest: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 63,6 (liigan 15.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Arsenal saa tällä kaudella 4,5 kulmaa ottelussa (liigan 10., viime kaudella 5,7 ja liigan 5.), Nott'm Forest: päästettyjä kulmia 4,7 (liigan 9.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (289/538), liigan 1./20
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +2,23)
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja: Pelaajanosto. Martin Ødegaard on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 24,8 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,7/ottelu).
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Toteuma kirjataan tähän kun ottelu on pelattu ja kierrosdata luettu.
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Tottenham laukoo tällä kaudella 13,8 kertaa ottelussa (liigan 8., viime kaudella 11,5 ja liigan 14.), Coventry: päästettyjä laukauksia 17,7 (liigan 18.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Tottenham tekee tällä kaudella maalin 3,6 prosentista laukauksistaan (liigan 20., viime kaudella 11,0 ja liigan 10.), Coventry: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 60,7 (liigan 18.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Tottenham saa tällä kaudella 7,0 kulmaa ottelussa (liigan 1., viime kaudella 5,5 ja liigan 7.), Coventry: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 7.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 3 maalia 6,50 odotetusta (xG), erotus -3,50 eli liigan 18./20
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja vielä: Erikoistilanteet ilman tuottoa. 42 kulmaa (liigan 1./20) ja 3 maalia
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja: Pelaajanosto. Sávio on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 21,0 pistettä 4 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 1,8 kertaa/ottelu (liigan 5.).
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Coventry laukoo tällä kaudella 10,0 kertaa ottelussa (liigan 20., viime kaudella ei Valioliigassa), Tottenham: päästettyjä laukauksia 14,7 (liigan 14.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Coventry tekee tällä kaudella maalin 8,3 prosentista laukauksistaan (liigan 14., viime kaudella ei Valioliigassa), Tottenham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 64,0 (liigan 12.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Coventry saa tällä kaudella 3,7 kulmaa ottelussa (liigan 17., viime kaudella ei Valioliigassa), Tottenham: päästettyjä kulmia 4,5 (liigan 13.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Neljänneksi: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 38 % (liigan 19./20), oma tuotto 1,05 xG ja vastustajille annettu 1,75 xG (3./20 eniten): 6 mittaria häntäpäässä samaan aikaan
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Ja vielä: Vastustaja pääsee boksiin. 63 laukausta boksista vastaan (liigan 2./20 eniten), yhteensä 105 laukausta (60 % boksista)
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Lopuksi: Pelaajanosto. Bobby Thomas on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 16,5 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa.
Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.
Toteuma kirjataan tähän kun ottelu on pelattu ja kierrosdata luettu.
Kierros 6väitteistä piti 57/125
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Arsenal laukoo tällä kaudella 13,0 kertaa ottelussa (liigan 13., viime kaudella 14,5 ja liigan 4.), Leeds: päästettyjä laukauksia 14,6 (liigan 13.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 13 laukausta (lähtötaso 13,0, vastustajan päästöt 14,6).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Arsenal tekee tällä kaudella maalin 12,3 prosentista laukauksistaan (liigan 6., viime kaudella 12,9 ja liigan 3.), Leeds: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 85,7 (liigan 1.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 2 maalia 2,66 odotetusta (-0,66), 15 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Arsenal teki 58 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Leeds 51 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Arsenalin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,45 → 2,21 xG, laukaukset 4 → 9.
Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 53 % kaksinkamppailuista voitettu (234/438), liigan 3./20
Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat toistui tässä ottelussa: 55 % kaksinkamppailuista voitettu.
Ja vielä: Pelaajanosto. Bukayo Saka on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 27,4 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Bukayo Saka jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 11./16.
Lopuksi: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,7/ottelu).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 4 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 3/6 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Leeds laukoo tällä kaudella 12,2 kertaa ottelussa (liigan 15., viime kaudella 12,6 ja liigan 11.), Arsenal: päästettyjä laukauksia 10,6 (liigan 2.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: lukemien väliin: 11 laukausta (lähtötaso 12,2, vastustajan päästöt 10,6).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Leeds tekee tällä kaudella maalin 11,5 prosentista laukauksistaan (liigan 8., viime kaudella 10,2 ja liigan 16.), Arsenal: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 71,4 (liigan 8.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 0,74 odotetusta (+0,26), 9 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Leeds saa tällä kaudella 4,4 kulmaa ottelussa (liigan 9., viime kaudella 4,4 ja liigan 15.), Arsenal: päästettyjä kulmia 3,2 (liigan 20.). Odotus on vähintään 3 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 4 kulmaa (odotus 3), 1 maalia.
Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (299/555), liigan 1./20
Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat kääntyi tässä ottelussa: 45 % kaksinkamppailuista voitettu.
Ja vielä: Maalivahdin taso esiin. 20 torjuntaa (liigan 2./20) 1,27 xG:tä vastaan
Näin kävi: Maalivahdin taso esiin toistui tässä ottelussa: 4 torjuntaa.
Lopuksi: Pelaajanosto. Jayden Bogle on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 24,4 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Jayden Bogle jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 14./15.
Ja: Pelitapa. Etenee nopeasti: 31 syöttöä laukausta kohti, liigan 3. suoraviivaisin.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 32,4 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 4/6 piti
Toteuma · 7/12 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Aston Villa laukoo tällä kaudella 9,6 kertaa ottelussa (liigan 20., viime kaudella 12,7 ja liigan 9.), Brentford: päästettyjä laukauksia 13,4 (liigan 9.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 20 laukausta (lähtötaso 9,6, vastustajan päästöt 13,4).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Aston Villa tekee tällä kaudella maalin 8,3 prosentista laukauksistaan (liigan 14., viime kaudella 11,6 ja liigan 4.), Brentford: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 82,6 (liigan 3.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,84 odotetusta (+0,16), 10 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Aston Villa teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Brentford 56 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Aston Villan suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 1,28 → 0,56 xG, laukaukset 10 → 10.
Neljänneksi: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 46 % (liigan 13./20), oma tuotto 0,91 xG ja vastustajille annettu 1,83 xG (1./20 eniten): 3 mittaria häntäpäässä samaan aikaan
Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä kääntyi tässä ottelussa: hallinta 52 %, 2 maalia.
Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 12/48 laukausta maalia kohti eli 25 % (liigan 19./20)
Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti kääntyi tässä ottelussa: 7/20 maalia kohti (35 %).
Lopuksi: Pelaajanosto. Zion Suzuki on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 20,0 pistettä 4 ottelussa, kärkikolmikossa 1 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Zion Suzuki jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 7./15.
Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,9 kertaa/ottelu (liigan 2.).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 1 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 2/7 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brentford laukoo tällä kaudella 16,2 kertaa ottelussa (liigan 4., viime kaudella 10,7 ja liigan 16.), Aston Villa: päästettyjä laukauksia 16,2 (liigan 15.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 14 laukausta (lähtötaso 16,2, vastustajan päästöt 16,2).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brentford tekee tällä kaudella maalin 12,3 prosentista laukauksistaan (liigan 5., viime kaudella 13,6 ja liigan 1.), Aston Villa: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 12.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,31 odotetusta (+0,69), 14 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Brentford saa tällä kaudella 4,4 kulmaa ottelussa (liigan 10., viime kaudella 4,8 ja liigan 13.), Aston Villa: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 9.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 2 kulmaa (odotus 4), 2 maalia.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 60 laukausta boksista (liigan 3./20) ja 10 maalia, laukauksia yhteensä 81 (4./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 12 laukausta boksista, 2 maalia, vastaan 20 laukausta.
Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,67)
Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 0,56 → 0,75 xG.
Lopuksi: Pelaajanosto. Kevin Schade on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 27,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Kevin Schade jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 12./15.
Ja: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa.
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 25 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %).
Tästä ottelusta: 3/7 piti
Toteuma · 5/14 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Chelsea laukoo tällä kaudella 14,4 kertaa ottelussa (liigan 8., viime kaudella 13,4 ja liigan 6.), Bournemouth: päästettyjä laukauksia 10,8 (liigan 4.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 10 laukausta (lähtötaso 14,4, vastustajan päästöt 10,8).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Chelsea tekee tällä kaudella maalin 13,9 prosentista laukauksistaan (liigan 4., viime kaudella 11,3 ja liigan 7.), Bournemouth: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 60,0 (liigan 18.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 5 maalia 1,16 odotetusta (+3,84), 50 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Chelsea saa tällä kaudella 6,6 kulmaa ottelussa (liigan 3., viime kaudella 6,1 ja liigan 4.), Bournemouth: päästettyjä kulmia 4,6 (liigan 14.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 1 kulmaa (odotus 5), 5 maalia.
Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (243/451), liigan 2./20
Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat toistui tässä ottelussa: 55 % kaksinkamppailuista voitettu.
Ja vielä: Maalivahdin taso esiin. 22 torjuntaa (liigan 1./20) 1,80 xG:tä vastaan
Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 3 torjuntaa.
Lopuksi: Pelaajanosto. João Pedro on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 35,2 pistettä 4 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto piti: João Pedro oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (2./16) ja tuotti 2+0.
Ja: Pelitapa. Kärsivällinen rakentelu: 40 syöttöä laukausta kohti (liigan 2. eniten).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 48,8 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 4/7 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Bournemouth laukoo tällä kaudella 13,6 kertaa ottelussa (liigan 11., viime kaudella 13,8 ja liigan 5.), Chelsea: päästettyjä laukauksia 14,4 (liigan 12.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 9 laukausta (lähtötaso 13,6, vastustajan päästöt 14,4).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Bournemouth tekee tällä kaudella maalin 8,8 prosentista laukauksistaan (liigan 13., viime kaudella 11,1 ja liigan 9.), Chelsea: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 62,5 (liigan 14.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,52 odotetusta (-0,52), 11 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Bournemouth saa tällä kaudella 4,2 kulmaa ottelussa (liigan 12., viime kaudella 5,6 ja liigan 6.), Chelsea: päästettyjä kulmia 5,2 (liigan 5.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 7 kulmaa (odotus 4), 1 maalia.
Neljänneksi: Pelaajanosto. Marcus Tavernier on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 30,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Marcus Tavernier jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 6./16.
Ja vielä: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 2. suoraviivaisin.
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 52,4 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 1/5 piti
Toteuma · 5/12 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Ipswich laukoo tällä kaudella 11,6 kertaa ottelussa (liigan 16., viime kaudella ei Valioliigassa), Fulham: päästettyjä laukauksia 16,6 (liigan 16.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 11 laukausta (lähtötaso 11,6, vastustajan päästöt 16,6).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Ipswich tekee tällä kaudella maalin 12,1 prosentista laukauksistaan (liigan 7., viime kaudella ei Valioliigassa), Fulham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 11.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,22 odotetusta (+0,78), 18 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Ipswich saa tällä kaudella 3,6 kulmaa ottelussa (liigan 16., viime kaudella ei Valioliigassa), Fulham: päästettyjä kulmia 5,2 (liigan 4.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 2 kulmaa (odotus 4), 2 maalia.
Neljänneksi: Toinen jakso hiipuu. Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -0,81)
Näin kävi: Toinen jakso hiipuu kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,11 → 1,11 xG.
Ja vielä: Pelaajanosto. Emersonn on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 22,0 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Emersonn jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 11./16.
Tästä ottelusta: 1/5 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Fulham laukoo tällä kaudella 14,4 kertaa ottelussa (liigan 7., viime kaudella 12,7 ja liigan 10.), Ipswich: päästettyjä laukauksia 17,2 (liigan 18.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 13 laukausta (lähtötaso 14,4, vastustajan päästöt 17,2).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Fulham tekee tällä kaudella maalin 6,9 prosentista laukauksistaan (liigan 17., viime kaudella 9,8 ja liigan 18.), Ipswich: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 60,7 (liigan 17.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,87 odotetusta (-0,87), 8 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Fulham teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, liigan taso 57 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Fulhamin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,48 → 1,39 xG, laukaukset 7 → 6.
Neljänneksi: Erikoistilanteet ilman tuottoa. 28 kulmaa (liigan 5./20) ja 5 maalia
Näin kävi: Erikoistilanteet ilman tuottoa kääntyi tässä ottelussa: 5 kulmaa ja 1 maalia.
Ja vielä: Boksipaine tuotti. 53 laukausta boksista (liigan 5./20) ja 5 maalia, laukauksia yhteensä 70 (9./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti kääntyi tässä ottelussa: 9 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 11 laukausta.
Lopuksi: Pelaajanosto. Josh King on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 21,8 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Josh King jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 5./16.
Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,6 kertaa/ottelu (liigan 3.).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 0 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 1/7 piti
Toteuma · 2/12 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Sunderland laukoo tällä kaudella 13,2 kertaa ottelussa (liigan 12., viime kaudella 10,4 ja liigan 18.), Brighton: päästettyjä laukauksia 11,6 (liigan 5.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: lukemien väliin: 12 laukausta (lähtötaso 13,2, vastustajan päästöt 11,6).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Sunderland tekee tällä kaudella maalin 9,1 prosentista laukauksistaan (liigan 12., viime kaudella 10,6 ja liigan 14.), Brighton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 73,7 (liigan 7.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,68 odotetusta (-0,68), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Sunderland teki 69 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Brighton 62 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Sunderlandin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 0,43 → 0,25 xG, laukaukset 4 → 8.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 6 maalia 9,59 odotetusta (xG), erotus -3,59 eli liigan 19./20
Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus toistui tässä ottelussa: 0 maalia 0,68 xG:stä (-0,68).
Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,99)
Näin kävi: Toinen jakso terävöityy kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,43 → 0,25 xG.
Lopuksi: Pelaajanosto. Granit Xhaka on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 23,2 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Granit Xhaka jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 5./14.
Ja: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 54 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %).
Tästä ottelusta: 2/6 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brighton laukoo tällä kaudella 19,0 kertaa ottelussa (liigan 2., viime kaudella 13,0 ja liigan 7.), Sunderland: päästettyjä laukauksia 12,0 (liigan 8.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: lukemien väliin: 13 laukausta (lähtötaso 19,0, vastustajan päästöt 12,0).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brighton tekee tällä kaudella maalin 16,8 prosentista laukauksistaan (liigan 3., viime kaudella 10,5 ja liigan 15.), Sunderland: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 37,5 (liigan 20.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,14 odotetusta (+0,86), 15 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Brighton saa tällä kaudella 5,4 kulmaa ottelussa (liigan 6., viime kaudella 4,9 ja liigan 12.), Sunderland: päästettyjä kulmia 3,8 (liigan 19.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 5 kulmaa (odotus 4), 2 maalia.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 63 laukausta boksista (liigan 2./20) ja 16 maalia, laukauksia yhteensä 95 (2./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 6 laukausta boksista, 2 maalia, vastaan 12 laukausta.
Ja vielä: Kurin kustannus kasvaa. 12 korttia (liigan 2./20) ja 65 rikettä (5./20)
Näin kävi: Kurin kustannus kasvaa toistui tässä ottelussa: 2 korttia, 12 rikettä.
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+2.
Ja: Pelaajanosto. Pascal Groß on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 33,2 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Pascal Groß jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 4./16 ja tuotti 0+1.
Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 54 % ja 476 syöttöä/ottelu (liigan 5.).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: hallinta 38 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 5/7 piti
Toteuma · 7/13 piti (2 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man Utd laukoo tällä kaudella 22,6 kertaa ottelussa (liigan 1., viime kaudella 15,7 ja liigan 1.), Tottenham: päästettyjä laukauksia 15,2 (liigan 14.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 12 laukausta (lähtötaso 22,6, vastustajan päästöt 15,2).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man Utd tekee tällä kaudella maalin 7,1 prosentista laukauksistaan (liigan 16., viime kaudella 11,6 ja liigan 5.), Tottenham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 61,9 (liigan 15.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 0,88 odotetusta (+0,12), 8 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man Utd saa tällä kaudella 7,2 kulmaa ottelussa (liigan 2., viime kaudella 4,8 ja liigan 14.), Tottenham: päästettyjä kulmia 4,6 (liigan 12.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 5), 1 maalia.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 63 laukausta boksista (liigan 1./20) ja 8 maalia, laukauksia yhteensä 113 (1./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti kääntyi tässä ottelussa: 8 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 12 laukausta.
Ja vielä: Boksiin ei päästä. 44 % laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan 2./20) ja paikan laatu vain 0,086 xG per laukaus (19./20)
Näin kävi: Boksiin ei päästä kääntyi tässä ottelussa: 33 % laukauksista boksin ulkopuolelta.
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+1.
Ja: Pelaajanosto. Bruno Fernandes on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 29,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Bruno Fernandes jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 8./16.
Ja: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 1. suoraviivaisin.
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 38,9 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 2/8 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Tottenham laukoo tällä kaudella 14,2 kertaa ottelussa (liigan 9., viime kaudella 11,5 ja liigan 14.), Man Utd: päästettyjä laukauksia 10,6 (liigan 3.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: lukemien väliin: 12 laukausta (lähtötaso 14,2, vastustajan päästöt 10,6).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Tottenham tekee tällä kaudella maalin 2,8 prosentista laukauksistaan (liigan 19., viime kaudella 11,0 ja liigan 10.), Man Utd: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,2 (liigan 13.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,68 odotetusta (-0,68), 8 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Tottenham saa tällä kaudella 7,6 kulmaa ottelussa (liigan 1., viime kaudella 5,5 ja liigan 7.), Man Utd: päästettyjä kulmia 3,8 (liigan 18.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 4 kulmaa (odotus 4), 1 maalia.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 2 maalia 4,82 odotetusta (xG), erotus -2,82 eli liigan 17./20
Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus toistui tässä ottelussa: 1 maalia 1,68 xG:stä (-0,68).
Ja vielä: Erikoistilanteet ilman tuottoa. 38 kulmaa (liigan 1./20) ja 2 maalia
Näin kävi: Erikoistilanteet ilman tuottoa kääntyi tässä ottelussa: 4 kulmaa ja 1 maalia.
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+1.
Ja: Pelaajanosto. Sávio on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 22,0 pistettä 3 ottelussa, kärkikolmikossa 1 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto piti: Sávio oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (3./16).
Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 1,8 kertaa/ottelu (liigan 5.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 2 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 5/7 piti
Toteuma · 7/15 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Crystal Palace laukoo tällä kaudella 10,6 kertaa ottelussa (liigan 17., viime kaudella 11,6 ja liigan 13.), Nott'm Forest: päästettyjä laukauksia 10,4 (liigan 1.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 13 laukausta (lähtötaso 10,6, vastustajan päästöt 10,4).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Crystal Palace tekee tällä kaudella maalin 11,3 prosentista laukauksistaan (liigan 9., viime kaudella 9,3 ja liigan 19.), Nott'm Forest: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 10.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 3 maalia 2,42 odotetusta (+0,58), 23 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Crystal Palace saa tällä kaudella 2,4 kulmaa ottelussa (liigan 20., viime kaudella 4,2 ja liigan 17.), Nott'm Forest: päästettyjä kulmia 4,6 (liigan 11.). Odotus on vähintään 2 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 5 kulmaa (odotus 2), 3 maalia.
Neljänneksi: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 44 % (liigan 18./20), oma tuotto 1,25 xG ja vastustajille annettu 1,75 xG (4./20 eniten): 3 mittaria häntäpäässä samaan aikaan
Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä kääntyi tässä ottelussa: hallinta 43 %, 3 maalia.
Ja vielä: Vastustaja pääsee boksiin. 62 laukausta boksista vastaan (liigan 1./20 eniten), yhteensä 84 laukausta (74 % boksista)
Näin kävi: Vastustaja pääsee boksiin toistui tässä ottelussa: 16 laukausta boksista vastaan.
Lopuksi: Pelaajanosto. Daichi Kamada on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 21,8 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto piti: Daichi Kamada oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (3./15) ja tuotti 1+0.
Tästä ottelusta: 5/6 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Nott'm Forest laukoo tällä kaudella 16,4 kertaa ottelussa (liigan 3., viime kaudella 12,5 ja liigan 12.), Crystal Palace: päästettyjä laukauksia 16,8 (liigan 17.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 24 laukausta (lähtötaso 16,4, vastustajan päästöt 16,8).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Nott'm Forest tekee tällä kaudella maalin 4,9 prosentista laukauksistaan (liigan 18., viime kaudella 10,1 ja liigan 17.), Crystal Palace: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 60,7 (liigan 16.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 2,98 odotetusta (-1,98), 4 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Nott'm Forest teki 60 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Crystal Palace 51 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Nottingham Forestin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 2,18 → 0,80 xG, laukaukset 16 → 8.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 4 maalia 7,25 odotetusta (xG), erotus -3,25 eli liigan 18./20
Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus toistui tässä ottelussa: 1 maalia 2,98 xG:stä (-1,98).
Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 17/82 laukausta maalia kohti eli 21 % (liigan 20./20)
Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti toistui tässä ottelussa: 6/24 maalia kohti (25 %).
Lopuksi: Pelaajanosto. Morgan Gibbs-White on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 23,2 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto piti: Morgan Gibbs-White oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (2./15).
Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,9/ottelu).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 2 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 4/7 piti
Toteuma · 9/13 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Hull City laukoo tällä kaudella 12,2 kertaa ottelussa (liigan 14., viime kaudella ei Valioliigassa), Everton: päästettyjä laukauksia 13,8 (liigan 11.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 9 laukausta (lähtötaso 12,2, vastustajan päästöt 13,8).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Hull City tekee tällä kaudella maalin 9,8 prosentista laukauksistaan (liigan 10., viime kaudella ei Valioliigassa), Everton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 83,3 (liigan 2.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,37 odotetusta (+0,63), 22 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Hull City saa tällä kaudella 3,4 kulmaa ottelussa (liigan 17., viime kaudella ei Valioliigassa), Everton: päästettyjä kulmia 4,4 (liigan 15.). Odotus on vähintään 3 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 7 kulmaa (odotus 3), 2 maalia.
Neljänneksi: Suora peli tuotti. Hallinta 32 % (20./20) ja syöttötarkkuus 72 % (20./20), silti tuotto yli odotetun (+0,48)
Näin kävi: Suora peli tuotti toistui tässä ottelussa: hallinta 35 %, 2 maalia.
Ja vielä: Johto piti loppuun. Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson)
Näin kävi: Johto piti loppuun jäi avoimeksi tässä ottelussa: ei johtoa puoliajalla tässä ottelussa.
Lopuksi: Pelaajanosto. Konstantinos Tzolakis on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 25,8 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Konstantinos Tzolakis jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 5./15.
Tästä ottelusta: 3/5 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Everton laukoo tällä kaudella 16,0 kertaa ottelussa (liigan 5., viime kaudella 11,1 ja liigan 15.), Hull City: päästettyjä laukauksia 13,8 (liigan 10.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: lukemien väliin: 15 laukausta (lähtötaso 16,0, vastustajan päästöt 13,8).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Everton tekee tällä kaudella maalin 7,5 prosentista laukauksistaan (liigan 15., viime kaudella 11,2 ja liigan 8.), Hull City: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 81,0 (liigan 4.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,73 odotetusta (+0,27), 13 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Everton saa tällä kaudella 5,0 kulmaa ottelussa (liigan 8., viime kaudella 4,3 ja liigan 16.), Hull City: päästettyjä kulmia 6,0 (liigan 1.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 5), 2 maalia.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 54 laukausta boksista (liigan 4./20) ja 6 maalia, laukauksia yhteensä 80 (5./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 11 laukausta boksista, 2 maalia, vastaan 9 laukausta.
Ja vielä: Johto piti loppuun. Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson)
Näin kävi: Johto piti loppuun jäi avoimeksi tässä ottelussa: ei johtoa puoliajalla tässä ottelussa.
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 60 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+2.
Ja: Pelaajanosto. James Tarkowski on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 27,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: James Tarkowski jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 4./16.
Ja: Pelitapa. Pelaa ilman palloa: hallinta 44 % (liigan 4. vähiten), tila tulee siirtymistä.
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: hallinta 65 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 4/6 piti
Toteuma · 7/11 piti (3 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
Liverpool–Man City0–3puoliaika 0–0toteuma: 5/11 piti (1 avoinna) · avaa ▾ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Liverpool laukoo tällä kaudella 15,2 kertaa ottelussa (liigan 6., viime kaudella 15,5 ja liigan 3.), Man City: päästettyjä laukauksia 11,8 (liigan 7.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: lukemien väliin: 13 laukausta (lähtötaso 15,2, vastustajan päästöt 11,8).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Liverpool tekee tällä kaudella maalin 9,2 prosentista laukauksistaan (liigan 11., viime kaudella 10,7 ja liigan 12.), Man City: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 75,0 (liigan 6.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,02 odotetusta (-1,02), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Liverpool teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Man City 47 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Liverpoolin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 0,51 → 0,51 xG, laukaukset 5 → 8.
Neljänneksi: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,27)
Näin kävi: Toinen jakso terävöityy kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,51 → 0,51 xG.
Ja vielä: Pelaajanosto. Alexander Isak on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 26,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Alexander Isak ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Lopuksi: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 59 % ja 531 syöttöä/ottelu (liigan 2.).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: hallinta 35 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 0/5 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man City laukoo tällä kaudella 13,6 kertaa ottelussa (liigan 10., viime kaudella 15,7 ja liigan 2.), Liverpool: päästettyjä laukauksia 11,6 (liigan 6.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 15 laukausta (lähtötaso 13,6, vastustajan päästöt 11,6).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man City tekee tällä kaudella maalin 19,1 prosentista laukauksistaan (liigan 1., viime kaudella 12,9 ja liigan 2.), Liverpool: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 77,8 (liigan 5.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 3 maalia 1,35 odotetusta (+1,65), 20 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man City saa tällä kaudella 6,2 kulmaa ottelussa (liigan 4., viime kaudella 6,5 ja liigan 1.), Liverpool: päästettyjä kulmia 4,4 (liigan 16.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 4), 3 maalia.
Neljänneksi: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,49)
Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 0,11 → 1,24 xG.
Ja vielä: Pelaajanosto. Erling Haaland on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 33,4 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Erling Haaland jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 5./14 ja tuotti 1+0.
Lopuksi: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 60 % ja 587 syöttöä/ottelu (liigan 1.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 65 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 5/6 piti
Toteuma · 5/11 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Coventry laukoo tällä kaudella 10,2 kertaa ottelussa (liigan 18., viime kaudella ei Valioliigassa), Newcastle: päästettyjä laukauksia 19,6 (liigan 20.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 9 laukausta (lähtötaso 10,2, vastustajan päästöt 19,6).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Coventry tekee tällä kaudella maalin 2,0 prosentista laukauksistaan (liigan 20., viime kaudella ei Valioliigassa), Newcastle: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,9 (liigan 9.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 4 maalia 1,47 odotetusta (+2,53), 44 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Coventry saa tällä kaudella 4,0 kulmaa ottelussa (liigan 13., viime kaudella ei Valioliigassa), Newcastle: päästettyjä kulmia 6,0 (liigan 2.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 2 kulmaa (odotus 4), 4 maalia.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 1 maalia 4,85 odotetusta (xG), erotus -3,85 eli liigan 20./20
Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus kääntyi tässä ottelussa: 4 maalia 1,47 xG:stä (+2,53).
Ja vielä: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 39 % (liigan 19./20), oma tuotto 0,97 xG ja vastustajille annettu 1,73 xG (6./20 eniten): 5 mittaria häntäpäässä samaan aikaan
Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä kääntyi tässä ottelussa: hallinta 33 %, 4 maalia.
Lopuksi: Pelaajanosto. Bobby Thomas on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 15,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Bobby Thomas jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 5./16.
Tästä ottelusta: 1/6 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Newcastle laukoo tällä kaudella 10,2 kertaa ottelussa (liigan 19., viime kaudella 12,9 ja liigan 8.), Coventry: päästettyjä laukauksia 17,4 (liigan 19.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 19 laukausta (lähtötaso 10,2, vastustajan päästöt 17,4).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Newcastle tekee tällä kaudella maalin 17,6 prosentista laukauksistaan (liigan 2., viime kaudella 10,8 ja liigan 11.), Coventry: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 54,5 (liigan 19.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,87 odotetusta (-0,87), 5 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Newcastle saa tällä kaudella 4,4 kulmaa ottelussa (liigan 11., viime kaudella 6,1 ja liigan 3.), Coventry: päästettyjä kulmia 4,6 (liigan 10.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 4), 1 maalia.
Neljänneksi: Maalivahdin taso esiin. 19 torjuntaa (liigan 3./20) 1,66 xG:tä vastaan
Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 2 torjuntaa.
Ja vielä: Vastustaja pääsee boksiin. 57 laukausta boksista vastaan (liigan 2./20 eniten), yhteensä 98 laukausta (58 % boksista)
Näin kävi: Vastustaja pääsee boksiin kääntyi tässä ottelussa: 6 laukausta boksista vastaan.
Lopuksi: Pelaajanosto. Lewis Hall on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 25,4 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Lewis Hall jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 10./16.
Tästä ottelusta: 2/6 piti
Toteuma · 3/12 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brentford laukoi 10,7 kertaa ottelussa (liigan 16.), Chelsea: päästettyjä laukauksia 10,9 (liigan 3.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 13 laukausta (lähtötaso 10,7, vastustajan päästöt 10,9).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brentford teki maalin 13,6 prosentista laukauksistaan (liigan 1.), Chelsea: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 12.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 3 maalia 2,65 odotetusta (+0,35), 23 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Brentford sai 4,8 kulmaa ottelussa (liigan 13.), Chelsea: päästettyjä kulmia 4,3 (liigan 18.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 4), 3 maalia.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 51 laukausta boksista (liigan 2./20) ja 7 maalia, laukauksia yhteensä 68 (3./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 9 laukausta boksista, 3 maalia, vastaan 12 laukausta.
Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 17/68 laukausta maalia kohti eli 25 % (liigan 17./20)
Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti kääntyi tässä ottelussa: 6/13 maalia kohti (46 %).
Lopuksi: Pelaajanosto. Mathias Jensen: osallistumiset ylittivät tuotoksen, nousulle on katetta.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Mathias Jensen ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 33 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %).
Tästä ottelusta: 4/7 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Chelsea laukoi 13,4 kertaa ottelussa (liigan 6.), Brentford: päästettyjä laukauksia 13,3 (liigan 14.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 12 laukausta (lähtötaso 13,4, vastustajan päästöt 13,3).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Chelsea teki maalin 11,3 prosentista laukauksistaan (liigan 7.), Brentford: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,9 (liigan 9.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,83 odotetusta (-0,83), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Chelsea sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 4.), Brentford: päästettyjä kulmia 5,4 (liigan 5.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 12 kulmaa (odotus 5), 0 maalia.
Neljänneksi: Maalivahdin taso esiin. 19 torjuntaa (liigan 1./20) 1,58 xG:tä vastaan
Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 3 torjuntaa.
Ja vielä: Vastustaja pääsee boksiin. 42 laukausta boksista vastaan (liigan 3./20 eniten), yhteensä 59 laukausta (71 % boksista)
Näin kävi: Vastustaja pääsee boksiin toistui tässä ottelussa: 9 laukausta boksista vastaan.
Lopuksi: Pelaajanosto. João Pedro tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: João Pedro ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja: Pelitapa. Kärsivällinen rakentelu: 40 syöttöä laukausta kohti (liigan 2. eniten).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 42,8 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 3/7 piti
Toteuma · 7/14 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Tottenham laukoi 11,5 kertaa ottelussa (liigan 14.), Aston Villa: päästettyjä laukauksia 12,9 (liigan 13.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 20 laukausta (lähtötaso 11,5, vastustajan päästöt 12,9).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Tottenham teki maalin 11,0 prosentista laukauksistaan (liigan 10.), Aston Villa: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 70,8 (liigan 3.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,56 odotetusta (+0,44), 10 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Tottenham sai 5,5 kulmaa ottelussa (liigan 7.), Aston Villa: päästettyjä kulmia 4,9 (liigan 11.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 11 kulmaa (odotus 5), 2 maalia.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 0 maalia 3,26 odotetusta (xG), erotus -3,26 eli liigan 19./20
Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus jäi avoimeksi tässä ottelussa: 2 maalia 1,56 xG:stä (+0,44).
Ja vielä: Erikoistilanteet ilman tuottoa. 27 kulmaa (liigan 1./20) ja 0 maalia
Näin kävi: Erikoistilanteet ilman tuottoa kääntyi tässä ottelussa: 11 kulmaa ja 2 maalia.
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+2.
Ja: Pelaajanosto. João Gonçalves tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: João Gonçalves ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 1,8 kertaa/ottelu (liigan 5.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 2 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 5/7 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Aston Villa laukoi 12,7 kertaa ottelussa (liigan 9.), Tottenham: päästettyjä laukauksia 12,2 (liigan 9.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 15 laukausta (lähtötaso 12,7, vastustajan päästöt 12,2).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Aston Villa teki maalin 11,6 prosentista laukauksistaan (liigan 4.), Tottenham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 63,0 (liigan 19.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 3 maalia 1,16 odotetusta (+1,84), 20 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Aston Villa teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Tottenham 58 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Aston Villan suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 0,82 → 0,35 xG, laukaukset 9 → 6.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 1 maalia 3,37 odotetusta (xG), erotus -2,37 eli liigan 17./20
Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus kääntyi tässä ottelussa: 3 maalia 1,16 xG:stä (+1,84).
Ja vielä: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 48 % (liigan 9./20), oma tuotto 0,84 xG ja vastustajille annettu 1,89 xG (1./20 eniten): 3 mittaria häntäpäässä samaan aikaan
Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä kääntyi tässä ottelussa: hallinta 36 %, syöttötarkkuus 83 %, 3 maalia.
Lopuksi: Pelaajanosto. Morgan Rogers tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Morgan Rogers ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,9 kertaa/ottelu (liigan 2.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 5 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 3/7 piti
Toteuma · 8/14 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brighton laukoi 13,0 kertaa ottelussa (liigan 7.), Arsenal: päästettyjä laukauksia 8,2 (liigan 1.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 17 laukausta (lähtötaso 13,0, vastustajan päästöt 8,2).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brighton teki maalin 10,5 prosentista laukauksistaan (liigan 15.), Arsenal: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 70,0 (liigan 4.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 3 maalia 1,31 odotetusta (+1,69), 18 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Brighton sai 4,9 kulmaa ottelussa (liigan 12.), Arsenal: päästettyjä kulmia 3,4 (liigan 20.). Odotus on vähintään 3 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 5 kulmaa (odotus 3), 3 maalia.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 53 laukausta boksista (liigan 1./20) ja 13 maalia, laukauksia yhteensä 78 (2./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 10 laukausta boksista, 3 maalia, vastaan 11 laukausta.
Ja vielä: Pallo hallussa, kamppailut hukassa. Hallinta 71 % (liigan 1./20) mutta kaksinkamppailuista voitettu vain 47 % (17./20)
Näin kävi: Pallo hallussa, kamppailut hukassa kääntyi tässä ottelussa: hallinta 40 %, kamppailut 50 %.
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite ei pitänyt (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 2+1.
Ja: Pelaajanosto. Gomez kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (3 aikaista vaihtoa · 6 DNP, katkonainen kausi).
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Gomez jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 9./16 ja tuotti 0+1.
Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 54 % ja 476 syöttöä/ottelu (liigan 5.).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: hallinta 40 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 4/8 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Arsenal laukoi 14,5 kertaa ottelussa (liigan 4.), Brighton: päästettyjä laukauksia 11,7 (liigan 6.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 11 laukausta (lähtötaso 14,5, vastustajan päästöt 11,7).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Arsenal teki maalin 12,9 prosentista laukauksistaan (liigan 3.), Brighton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,9 (liigan 6.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,63 odotetusta (-1,63), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Arsenal sai 5,7 kulmaa ottelussa (liigan 5.), Brighton: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 14.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 5), 0 maalia.
Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (183/336), liigan 1./20
Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat kääntyi tässä ottelussa: 50 % kaksinkamppailuista voitettu.
Ja vielä: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maaleja ei tullut, mutta oma pää tiivistyi (päästöt 2+1).
Lopuksi: Pelaajanosto. Zubimendi kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (3 aikaista vaihtoa · 0 DNP, katkonainen kausi).
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Zubimendi jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 13./16.
Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,7/ottelu).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 0 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 3/7 piti
Toteuma · 7/15 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Everton laukoi 11,1 kertaa ottelussa (liigan 15.), Ipswich on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 21 laukausta (lähtötaso 11,1, vastustajan päästöt 12,5).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Everton teki maalin 11,2 prosentista laukauksistaan (liigan 8.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 2,24 odotetusta (-1,24), 5 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Everton sai 4,3 kulmaa ottelussa (liigan 16.), liigan taso: päästettyjä kulmia 5,0. Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 4), 1 maalia.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 41 laukausta boksista (liigan 5./20) ja 5 maalia, laukauksia yhteensä 59 (6./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 13 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 13 laukausta.
Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1,28)
Näin kävi: Toinen jakso terävöityy kääntyi tässä ottelussa: uhka 1,30 → 0,93 xG.
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 60 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite ei pitänyt (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 1+0.
Ja: Pelaajanosto. Kiernan Dewsbury-Hall tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Kiernan Dewsbury-Hall jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 10./15.
Ja: Pelitapa. Pelaa ilman palloa: hallinta 44 % (liigan 4. vähiten), tila tulee siirtymistä.
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: hallinta 52 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 2/8 piti
Katso ensin: Maalivahdin taso esiin. 16 torjuntaa (liigan 2./20) 1,66 xG:tä vastaan
Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 1 torjuntaa.
Tästä ottelusta: 0/1 piti
Toteuma · 2/9 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Newcastle laukoi 12,9 kertaa ottelussa (liigan 8.), Hull City on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 12 laukausta (lähtötaso 12,9, vastustajan päästöt 12,5).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Newcastle teki maalin 10,8 prosentista laukauksistaan (liigan 11.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,44 odotetusta (+0,56), 17 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Newcastle sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 3.), liigan taso: päästettyjä kulmia 5,0. Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 5), 2 maalia.
Neljänneksi: Maalivahdin taso esiin. 16 torjuntaa (liigan 3./20) 1,68 xG:tä vastaan
Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 3 torjuntaa.
Ja vielä: Boksiin ei päästä. 44 % laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan 3./20) ja paikan laatu vain 0,096 xG per laukaus (17./20)
Näin kävi: Boksiin ei päästä kääntyi tässä ottelussa: 25 % laukauksista boksin ulkopuolelta.
Lopuksi: Pelaajanosto. Sandro Tonali kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (4 aikaista vaihtoa · 3 DNP, katkonainen kausi).
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Sandro Tonali ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Tästä ottelusta: 1/6 piti
Katso ensin: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (182/339), liigan 2./20
Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat toistui tässä ottelussa: 52 % kaksinkamppailuista voitettu.
Katso sitten: Suora peli tuotti. Hallinta 29 % (20./20) ja syöttötarkkuus 70 % (20./20), silti tuotto yli odotetun (+1,07)
Näin kävi: Suora peli tuotti toistui tässä ottelussa: hallinta 44 %, syöttötarkkuus 79 %, 1 maalia.
Tästä ottelusta: 2/2 piti
Toteuma · 3/8 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Nott'm Forest laukoi 12,5 kertaa ottelussa (liigan 12.), Coventry on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 24 laukausta (lähtötaso 12,5, vastustajan päästöt 12,5).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Nott'm Forest teki maalin 10,1 prosentista laukauksistaan (liigan 17.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,10 odotetusta (-1,10), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Nott'm Forest sai 5,2 kulmaa ottelussa (liigan 9.), liigan taso: päästettyjä kulmia 5,0. Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 5), 0 maalia.
Neljänneksi: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 14/58 laukausta maalia kohti eli 24 % (liigan 18./20)
Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti toistui tässä ottelussa: 3/24 maalia kohti (12 %).
Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1,39)
Näin kävi: Toinen jakso terävöityy kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,60 → 0,50 xG.
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 60 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite ei pitänyt (terävöityy loppua kohti): omia maaleja ei tullut, päästöt 0+1.
Ja: Pelaajanosto. Morgan Gibbs-White tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto piti: Morgan Gibbs-White oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (1./15).
Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,9/ottelu).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 2 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 4/8 piti
Katso ensin: Hyökkäyksen tehottomuus. 0 maalia 4,18 odotetusta (xG), erotus -4,18 eli liigan 20./20
Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus jäi avoimeksi tässä ottelussa: 1 maalia 0,67 xG:stä (+0,33).
Katso sitten: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 40 % (liigan 19./20), oma tuotto 1,04 xG ja vastustajille annettu 1,88 xG (2./20 eniten): 4 mittaria häntäpäässä samaan aikaan
Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä kääntyi tässä ottelussa: hallinta 38 %, syöttötarkkuus 76 %, 1 maalia.
Tästä ottelusta: 0/1 piti
Toteuma · 4/9 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
Liverpool0–1puoliaika 0–0toteuma: 3/11 piti · avaa ▾ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Bournemouth laukoi 13,8 kertaa ottelussa (liigan 5.), Liverpool: päästettyjä laukauksia 11,4 (liigan 4.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 9 laukausta (lähtötaso 13,8, vastustajan päästöt 11,4).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Bournemouth teki maalin 11,1 prosentista laukauksistaan (liigan 9.), Liverpool: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 16.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,79 odotetusta (-0,79), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Bournemouth sai 5,6 kulmaa ottelussa (liigan 6.), Liverpool: päästettyjä kulmia 4,4 (liigan 17.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 3 kulmaa (odotus 4), 0 maalia.
Neljänneksi: Pelaajanosto. Junior Kroupi tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Junior Kroupi ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja vielä: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 2. suoraviivaisin.
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 42,6 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 0/5 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Liverpool laukoi 15,5 kertaa ottelussa (liigan 3.), Bournemouth: päästettyjä laukauksia 12,6 (liigan 12.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 12 laukausta (lähtötaso 15,5, vastustajan päästöt 12,6).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Liverpool teki maalin 10,7 prosentista laukauksistaan (liigan 12.), Bournemouth: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 11.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,65 odotetusta (-0,65), 8 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Liverpool teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Bournemouth 55 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Liverpoolin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,49 → 1,16 xG, laukaukset 7 → 5.
Neljänneksi: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +2,60)
Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 0,49 → 1,16 xG.
Ja vielä: Pelaajanosto. Ryan Gravenberch tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Ryan Gravenberch jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 14./15.
Lopuksi: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 59 % ja 531 syöttöä/ottelu (liigan 2.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 54 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 3/6 piti
Toteuma · 3/11 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Leeds laukoi 12,6 kertaa ottelussa (liigan 11.), Crystal Palace: päästettyjä laukauksia 11,7 (liigan 7.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 13 laukausta (lähtötaso 12,6, vastustajan päästöt 11,7).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Leeds teki maalin 10,2 prosentista laukauksistaan (liigan 16.), Crystal Palace: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,5 (liigan 7.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,31 odotetusta (-1,31), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Leeds sai 4,4 kulmaa ottelussa (liigan 15.), Crystal Palace: päästettyjä kulmia 5,2 (liigan 8.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 4), 0 maalia.
Neljänneksi: Pelaajanosto. Brenden Aaronson tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Brenden Aaronson jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 11./14.
Ja vielä: Pelitapa. Etenee nopeasti: 31 syöttöä laukausta kohti, liigan 3. suoraviivaisin.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 32,6 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 2/5 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Crystal Palace laukoi 11,6 kertaa ottelussa (liigan 13.), Leeds: päästettyjä laukauksia 12,5 (liigan 11.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 12 laukausta (lähtötaso 11,6, vastustajan päästöt 12,5).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Crystal Palace teki maalin 9,3 prosentista laukauksistaan (liigan 19.), Leeds: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 15.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,06 odotetusta (-1,06), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Crystal Palace sai 4,2 kulmaa ottelussa (liigan 17.), Leeds: päästettyjä kulmia 5,1 (liigan 10.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 3 kulmaa (odotus 4), 0 maalia.
Neljänneksi: Vastustaja pääsee boksiin. 53 laukausta boksista vastaan (liigan 1./20 eniten), yhteensä 71 laukausta (75 % boksista)
Näin kävi: Vastustaja pääsee boksiin toistui tässä ottelussa: 9 laukausta boksista vastaan.
Ja vielä: Pelaajanosto. Jean-Philippe Mateta: osallistumiset ylittivät tuotoksen, nousulle on katetta.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Jean-Philippe Mateta ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Tästä ottelusta: 2/5 piti
Toteuma · 4/10 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man City laukoi 15,7 kertaa ottelussa (liigan 2.), Sunderland: päästettyjä laukauksia 14,3 (liigan 18.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 16 laukausta (lähtötaso 15,7, vastustajan päästöt 14,3).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man City teki maalin 12,9 prosentista laukauksistaan (liigan 2.), Sunderland: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 71,3 (liigan 2.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 5 maalia 2,82 odotetusta (+2,18), 31 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man City sai 6,5 kulmaa ottelussa (liigan 1.), Sunderland: päästettyjä kulmia 5,3 (liigan 7.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 5), 5 maalia.
Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (214/399), liigan 3./20
Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat kääntyi tässä ottelussa: 41 % kaksinkamppailuista voitettu.
Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +2,02)
Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 0,67 → 2,14 xG.
Lopuksi: Pelaajanosto. Antoine Semenyo tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto piti: Antoine Semenyo oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (1./12) ja tuotti 2+1.
Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 60 % ja 587 syöttöä/ottelu (liigan 1.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 55 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 6/7 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Sunderland laukoi 10,4 kertaa ottelussa (liigan 18.), Man City: päästettyjä laukauksia 9,7 (liigan 2.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 17 laukausta (lähtötaso 10,4, vastustajan päästöt 9,7).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Sunderland teki maalin 10,6 prosentista laukauksistaan (liigan 14.), Man City: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 72,4 (liigan 1.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 3 maalia 3,57 odotetusta (-0,57), 18 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Sunderland teki 69 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Man City 47 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Sunderlandin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 1,57 → 2,00 xG, laukaukset 7 → 10.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 3 maalia 6,02 odotetusta (xG), erotus -3,02 eli liigan 18./20
Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus toistui tässä ottelussa: 3 maalia 3,57 xG:stä (-0,57).
Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,56)
Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 1,57 → 2,00 xG.
Lopuksi: Pelaajanosto. Daniel Ballard kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (2 aikaista vaihtoa · 9 DNP, katkonainen kausi).
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Daniel Ballard jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 14./14.
Ja: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa.
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 25 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %).
Tästä ottelusta: 4/7 piti
Toteuma · 10/14 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Fulham laukoi 12,7 kertaa ottelussa (liigan 10.), Man Utd: päästettyjä laukauksia 11,6 (liigan 5.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: lukemien väliin: 12 laukausta (lähtötaso 12,7, vastustajan päästöt 11,6).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Fulham teki maalin 9,8 prosentista laukauksistaan (liigan 18.), Man Utd: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 64,5 (liigan 18.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,62 odotetusta (-0,62), 8 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Fulham sai 5,0 kulmaa ottelussa (liigan 10.), Man Utd: päästettyjä kulmia 4,9 (liigan 13.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 3 kulmaa (odotus 5), 1 maalia.
Neljänneksi: Erikoistilanteet ilman tuottoa. 25 kulmaa (liigan 3./20) ja 4 maalia
Näin kävi: Erikoistilanteet ilman tuottoa kääntyi tässä ottelussa: 3 kulmaa ja 1 maalia.
Ja vielä: Boksipaine tuotti. 42 laukausta boksista (liigan 4./20) ja 4 maalia, laukauksia yhteensä 58 (9./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 11 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 29 laukausta.
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+1.
Ja: Pelaajanosto. Harry Wilson tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Harry Wilson ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,6 kertaa/ottelu (liigan 3.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 2 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 3/7 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man Utd laukoi 15,7 kertaa ottelussa (liigan 1.), Fulham: päästettyjä laukauksia 11,8 (liigan 8.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 29 laukausta (lähtötaso 15,7, vastustajan päästöt 11,8).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man Utd teki maalin 11,6 prosentista laukauksistaan (liigan 5.), Fulham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,8 (liigan 14.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,60 odotetusta (-0,60), 3 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man Utd sai 4,8 kulmaa ottelussa (liigan 14.), Fulham: päästettyjä kulmia 5,5 (liigan 4.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 13 kulmaa (odotus 5), 1 maalia.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 46 laukausta boksista (liigan 3./20) ja 7 maalia, laukauksia yhteensä 84 (1./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 17 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 12 laukausta.
Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +4,19)
Näin kävi: Toinen jakso terävöityy kääntyi tässä ottelussa: uhka 1,06 → 0,54 xG.
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+1.
Ja: Pelaajanosto. Bruno Fernandes tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Bruno Fernandes jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 7./14.
Ja: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 1. suoraviivaisin.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 20,9 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 5/8 piti
Toteuma · 8/15 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Aston Villa laukoi 12,7 kertaa ottelussa (liigan 9.), Nott'm Forest: päästettyjä laukauksia 13,3 (liigan 15.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 7 laukausta (lähtötaso 12,7, vastustajan päästöt 13,3).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Aston Villa teki maalin 11,6 prosentista laukauksistaan (liigan 4.), Nott'm Forest: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,5 (liigan 8.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 0,82 odotetusta (+0,18), 14 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Aston Villa sai 5,2 kulmaa ottelussa (liigan 8.), Nott'm Forest: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 15.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 5), 1 maalia.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 0 maalia 2,55 odotetusta (xG), erotus -2,55 eli liigan 18./20
Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus jäi avoimeksi tässä ottelussa: 1 maalia 0,82 xG:stä (+0,18).
Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 1/26 laukausta maalia kohti eli 4 % (liigan 20./20)
Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti kääntyi tässä ottelussa: 5/7 maalia kohti (71 %).
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+1.
Ja: Pelaajanosto. Morgan Rogers tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Morgan Rogers ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,9 kertaa/ottelu (liigan 2.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 4 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 4/7 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Nott'm Forest laukoi 12,5 kertaa ottelussa (liigan 12.), Aston Villa: päästettyjä laukauksia 12,9 (liigan 13.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 22 laukausta (lähtötaso 12,5, vastustajan päästöt 12,9).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Nott'm Forest teki maalin 10,1 prosentista laukauksistaan (liigan 17.), Aston Villa: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 70,8 (liigan 3.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 2,28 odotetusta (-0,28), 9 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Nott'm Forest sai 5,2 kulmaa ottelussa (liigan 9.), Aston Villa: päästettyjä kulmia 4,9 (liigan 11.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 1 kulmaa (odotus 5), 2 maalia.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 2 maalia 3,87 odotetusta (xG), erotus -1,87 eli liigan 17./20
Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus jäi avoimeksi tässä ottelussa: 2 maalia 2,28 xG:stä (-0,28).
Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 7/36 laukausta maalia kohti eli 19 % (liigan 19./20)
Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti kääntyi tässä ottelussa: 7/22 maalia kohti (32 %).
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 60 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+2.
Ja: Pelaajanosto. Morgan Gibbs-White tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto piti: Morgan Gibbs-White oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (1./14) ja tuotti 0+1.
Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,9/ottelu).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 0 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 5/7 piti
Toteuma · 9/14 piti (2 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Bournemouth laukoi 13,8 kertaa ottelussa (liigan 5.), Brentford: päästettyjä laukauksia 13,3 (liigan 14.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 20 laukausta (lähtötaso 13,8, vastustajan päästöt 13,3).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Bournemouth teki maalin 11,1 prosentista laukauksistaan (liigan 9.), Brentford: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,9 (liigan 9.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,75 odotetusta (+0,25), 10 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Bournemouth sai 5,6 kulmaa ottelussa (liigan 6.), Brentford: päästettyjä kulmia 5,4 (liigan 5.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 2 kulmaa (odotus 5), 2 maalia.
Neljänneksi: Pelaajanosto. Junior Kroupi tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Junior Kroupi ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja vielä: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 2. suoraviivaisin.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 24,9 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 3/5 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brentford laukoi 10,7 kertaa ottelussa (liigan 16.), Bournemouth: päästettyjä laukauksia 12,6 (liigan 12.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 8 laukausta (lähtötaso 10,7, vastustajan päästöt 12,6).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brentford teki maalin 13,6 prosentista laukauksistaan (liigan 1.), Bournemouth: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 11.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 0,50 odotetusta (+1,50), 25 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Brentford sai 4,8 kulmaa ottelussa (liigan 13.), Bournemouth: päästettyjä kulmia 5,3 (liigan 6.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 1 kulmaa (odotus 5), 2 maalia.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 45 laukausta boksista (liigan 1./20) ja 5 maalia, laukauksia yhteensä 60 (2./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 6 laukausta boksista, 2 maalia, vastaan 20 laukausta.
Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1,96)
Näin kävi: Toinen jakso terävöityy kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,33 → 0,17 xG.
Lopuksi: Pelaajanosto. Mathias Jensen: osallistumiset ylittivät tuotoksen, nousulle on katetta.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Mathias Jensen ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 50 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %).
Tästä ottelusta: 3/7 piti
Toteuma · 6/12 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Chelsea laukoi 13,4 kertaa ottelussa (liigan 6.), Hull City on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 12 laukausta (lähtötaso 13,4, vastustajan päästöt 12,5).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Chelsea teki maalin 11,3 prosentista laukauksistaan (liigan 7.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 0,91 odotetusta (+1,09), 17 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Chelsea sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 4.), liigan taso: päästettyjä kulmia 5,0. Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 10 kulmaa (odotus 5), 2 maalia.
Neljänneksi: Maalivahdin taso esiin. 16 torjuntaa (liigan 1./20) 1,65 xG:tä vastaan
Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 3 torjuntaa.
Ja vielä: Toinen jakso hiipuu. Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -2,02)
Näin kävi: Toinen jakso hiipuu kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,18 → 0,72 xG.
Lopuksi: Pelaajanosto. João Pedro tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto piti: João Pedro oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (1./16) ja tuotti 1+1.
Ja: Pelitapa. Kärsivällinen rakentelu: 40 syöttöä laukausta kohti (liigan 2. eniten).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 48,1 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 4/7 piti
Katso ensin: Kaksinkamppailut kantavat. 56 % kaksinkamppailuista voitettu (141/251), liigan 1./20
Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat kääntyi tässä ottelussa: 47 % kaksinkamppailuista voitettu.
Katso sitten: Suora peli tuotti. Hallinta 28 % (20./20) ja syöttötarkkuus 70 % (20./20), silti tuotto yli odotetun (+0,45)
Näin kävi: Suora peli tuotti toistui tässä ottelussa: hallinta 32 %, syöttötarkkuus 70 %, 2 maalia.
Tästä ottelusta: 1/2 piti
Toteuma · 5/9 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Crystal Palace laukoi 11,6 kertaa ottelussa (liigan 13.), Ipswich on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 11 laukausta (lähtötaso 11,6, vastustajan päästöt 12,5).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Crystal Palace teki maalin 9,3 prosentista laukauksistaan (liigan 19.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 0,62 odotetusta (+1,38), 18 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Crystal Palace sai 4,2 kulmaa ottelussa (liigan 17.), liigan taso: päästettyjä kulmia 5,0. Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 4), 2 maalia.
Neljänneksi: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 41 % (liigan 18./20), oma tuotto 1,53 xG ja vastustajille annettu 1,92 xG (2./20 eniten): 3 mittaria häntäpäässä samaan aikaan
Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä kääntyi tässä ottelussa: hallinta 47 %, syöttötarkkuus 81 %, 2 maalia.
Ja vielä: Vastustaja pääsee boksiin. 45 laukausta boksista vastaan (liigan 1./20 eniten), yhteensä 59 laukausta (76 % boksista)
Näin kävi: Vastustaja pääsee boksiin toistui tässä ottelussa: 8 laukausta boksista vastaan.
Lopuksi: Pelaajanosto. Jean-Philippe Mateta: osallistumiset ylittivät tuotoksen, nousulle on katetta.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Jean-Philippe Mateta ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Tästä ottelusta: 3/6 piti
Katso ensin: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 41 % (liigan 17./20), oma tuotto 1,50 xG ja vastustajille annettu 2,01 xG (1./20 eniten): 3 mittaria häntäpäässä samaan aikaan
Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä kääntyi tässä ottelussa: hallinta 53 %, syöttötarkkuus 82 %, 3 maalia.
Katso sitten: Maalivahdin taso esiin. 14 torjuntaa (liigan 2./20) 2,01 xG:tä vastaan
Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 2 torjuntaa.
Tästä ottelusta: 0/2 piti
Toteuma · 3/8 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
Liverpool–Fulham0–0puoliaika 0–0toteuma: 4/15 piti (1 avoinna) · avaa ▾ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Liverpool laukoi 15,5 kertaa ottelussa (liigan 3.), Fulham: päästettyjä laukauksia 11,8 (liigan 8.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: lukemien väliin: 14 laukausta (lähtötaso 15,5, vastustajan päästöt 11,8).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Liverpool teki maalin 10,7 prosentista laukauksistaan (liigan 12.), Fulham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,8 (liigan 14.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,28 odotetusta (-1,28), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Liverpool sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 2.), Fulham: päästettyjä kulmia 5,5 (liigan 4.). Odotus on vähintään 6 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 5 kulmaa (odotus 6), 0 maalia.
Neljänneksi: Kurin kustannus kasvaa. 10 korttia (liigan 1./20) ja 41 rikettä (6./20)
Näin kävi: Kurin kustannus kasvaa kääntyi tässä ottelussa: 0 korttia, 11 rikettä.
Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +2,36)
Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 0,52 → 0,76 xG.
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): uhka 0,52 → 0,76 xG, laukaukset 6 → 8.
Ja: Pelaajanosto. Ryan Gravenberch tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Ryan Gravenberch jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 7./16.
Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 59 % ja 531 syöttöä/ottelu (liigan 2.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 56 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 3/7 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Fulham laukoi 12,7 kertaa ottelussa (liigan 10.), Liverpool: päästettyjä laukauksia 11,4 (liigan 4.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 10 laukausta (lähtötaso 12,7, vastustajan päästöt 11,4).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Fulham teki maalin 9,8 prosentista laukauksistaan (liigan 18.), Liverpool: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 16.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,70 odotetusta (-0,70), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Fulham sai 5,0 kulmaa ottelussa (liigan 10.), Liverpool: päästettyjä kulmia 4,4 (liigan 17.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 8 kulmaa (odotus 4), 0 maalia.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 34 laukausta boksista (liigan 5./20) ja 4 maalia, laukauksia yhteensä 48 (5./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti kääntyi tässä ottelussa: 8 laukausta boksista, 0 maalia, vastaan 14 laukausta.
Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 12/48 laukausta maalia kohti eli 25 % (liigan 18./20)
Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti kääntyi tässä ottelussa: 4/10 maalia kohti (40 %).
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite ei pitänyt (terävöityy loppua kohti): uhka 0,40 → 0,30 xG, laukaukset 5 → 5.
Ja: Pelaajanosto. Harry Wilson tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Harry Wilson ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,6 kertaa/ottelu (liigan 3.).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 1 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 1/8 piti
Toteuma · 4/15 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Tottenham laukoi 11,5 kertaa ottelussa (liigan 14.), Everton: päästettyjä laukauksia 14,0 (liigan 17.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 14 laukausta (lähtötaso 11,5, vastustajan päästöt 14,0).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Tottenham teki maalin 11,0 prosentista laukauksistaan (liigan 10.), Everton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 69,1 (liigan 5.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,69 odotetusta (-0,69), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Tottenham sai 5,5 kulmaa ottelussa (liigan 7.), Everton: päästettyjä kulmia 5,1 (liigan 9.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 5 kulmaa (odotus 5), 0 maalia.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 0 maalia 2,57 odotetusta (xG), erotus -2,57 eli liigan 19./20
Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus toistui tässä ottelussa: 0 maalia 0,69 xG:stä (-0,69).
Ja vielä: Erikoistilanteet ilman tuottoa. 22 kulmaa (liigan 1./20) ja 0 maalia
Näin kävi: Erikoistilanteet ilman tuottoa toistui tässä ottelussa: 5 kulmaa ja 0 maalia.
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite ei pitänyt (terävöityy loppua kohti): uhka 0,36 → 0,33 xG, laukaukset 7 → 7.
Ja: Pelaajanosto. João Gonçalves tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: João Gonçalves ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 1,8 kertaa/ottelu (liigan 5.).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 1 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 3/8 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Everton laukoi 11,1 kertaa ottelussa (liigan 15.), Tottenham: päästettyjä laukauksia 12,2 (liigan 9.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 12 laukausta (lähtötaso 11,1, vastustajan päästöt 12,2).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Everton teki maalin 11,2 prosentista laukauksistaan (liigan 8.), Tottenham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 63,0 (liigan 19.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,11 odotetusta (-1,11), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Everton sai 4,3 kulmaa ottelussa (liigan 16.), Tottenham: päästettyjä kulmia 4,7 (liigan 16.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 4), 0 maalia.
Neljänneksi: Rytmi. Maaleista 60 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): uhka 0,15 → 0,96 xG, laukaukset 4 → 8.
Ja vielä: Pelaajanosto. Kiernan Dewsbury-Hall tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Kiernan Dewsbury-Hall jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 7./14.
Lopuksi: Pelitapa. Pelaa ilman palloa: hallinta 44 % (liigan 4. vähiten), tila tulee siirtymistä.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 38 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 4/6 piti
Toteuma · 7/14 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Sunderland laukoi 10,4 kertaa ottelussa (liigan 18.), Arsenal: päästettyjä laukauksia 8,2 (liigan 1.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 12 laukausta (lähtötaso 10,4, vastustajan päästöt 8,2).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Sunderland teki maalin 10,6 prosentista laukauksistaan (liigan 14.), Arsenal: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 70,0 (liigan 4.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,80 odotetusta (-1,80), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Sunderland teki 69 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Arsenal 58 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Sunderlandin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,23 → 1,57 xG, laukaukset 5 → 7.
Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (182/337), liigan 2./20
Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat kääntyi tässä ottelussa: 41 % kaksinkamppailuista voitettu.
Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +2,22)
Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 0,23 → 1,57 xG.
Lopuksi: Pelaajanosto. Daniel Ballard kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (2 aikaista vaihtoa · 9 DNP, katkonainen kausi).
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Daniel Ballard ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa.
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 27 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %).
Tästä ottelusta: 3/7 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Arsenal laukoi 14,5 kertaa ottelussa (liigan 4.), Sunderland: päästettyjä laukauksia 14,3 (liigan 18.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 11 laukausta (lähtötaso 14,5, vastustajan päästöt 14,3).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Arsenal teki maalin 12,9 prosentista laukauksistaan (liigan 3.), Sunderland: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 71,3 (liigan 2.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,88 odotetusta (+0,12), 18 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Arsenal sai 5,7 kulmaa ottelussa (liigan 5.), Sunderland: päästettyjä kulmia 5,3 (liigan 7.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 2 kulmaa (odotus 5), 2 maalia.
Neljänneksi: Toinen jakso hiipuu. Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -0,72)
Näin kävi: Toinen jakso hiipuu kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,77 → 1,11 xG.
Ja vielä: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+2.
Lopuksi: Pelaajanosto. Zubimendi kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (3 aikaista vaihtoa · 0 DNP, katkonainen kausi).
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Zubimendi jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 10./15.
Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,7/ottelu).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 2 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 2/7 piti
Toteuma · 5/14 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Hyökkäyksen tehottomuus. 0 maalia 2,85 odotetusta (xG), erotus -2,85 eli liigan 20./20
Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus toistui tässä ottelussa: 0 maalia 1,33 xG:stä (-1,33).
Katso sitten: Toinen jakso hiipuu. Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -0,85)
Näin kävi: Toinen jakso hiipuu toistui tässä ottelussa: uhka 0,97 → 0,37 xG.
Tästä ottelusta: 2/2 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brighton laukoi 13,0 kertaa ottelussa (liigan 7.), Coventry on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 22 laukausta (lähtötaso 13,0, vastustajan päästöt 12,5).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brighton teki maalin 10,5 prosentista laukauksistaan (liigan 15.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 5 maalia 2,81 odotetusta (+2,19), 23 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Brighton teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, liigan taso 57 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Brightonin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,97 → 1,83 xG, laukaukset 12 → 10.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 39 laukausta boksista (liigan 3./20) ja 8 maalia, laukauksia yhteensä 56 (3./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 14 laukausta boksista, 5 maalia, vastaan 14 laukausta.
Ja vielä: Johto piti loppuun. Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson)
Näin kävi: Johto piti loppuun toistui tässä ottelussa: johto piti.
Lopuksi: Pelaajanosto. Gomez kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (3 aikaista vaihtoa · 6 DNP, katkonainen kausi).
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Gomez jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 12./16.
Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 54 % ja 476 syöttöä/ottelu (liigan 5.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 69 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 6/7 piti
Toteuma · 8/9 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man Utd laukoi 15,7 kertaa ottelussa (liigan 1.), Man City: päästettyjä laukauksia 9,7 (liigan 2.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 16 laukausta (lähtötaso 15,7, vastustajan päästöt 9,7).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man Utd teki maalin 11,6 prosentista laukauksistaan (liigan 5.), Man City: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 72,4 (liigan 1.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,00 odotetusta (-1,00), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Man Utd teki 58 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Man City 47 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Manchester Unitedin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,20 → 0,80 xG, laukaukset 5 → 11.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 40 laukausta boksista (liigan 2./20) ja 7 maalia, laukauksia yhteensä 68 (1./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti kääntyi tässä ottelussa: 6 laukausta boksista, 0 maalia, vastaan 6 laukausta.
Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,59)
Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 0,20 → 0,80 xG.
Lopuksi: Pelaajanosto. Bruno Fernandes tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto piti: Bruno Fernandes oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (3./13).
Ja: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 1. suoraviivaisin.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 30,4 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 5/7 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man City laukoi 15,7 kertaa ottelussa (liigan 2.), Man Utd: päästettyjä laukauksia 11,6 (liigan 5.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 6 laukausta (lähtötaso 15,7, vastustajan päästöt 11,6).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man City teki maalin 12,9 prosentista laukauksistaan (liigan 2.), Man Utd: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 64,5 (liigan 18.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 1,10 odotetusta (-0,10), 17 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man City sai 6,5 kulmaa ottelussa (liigan 1.), Man Utd: päästettyjä kulmia 4,9 (liigan 13.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 7 kulmaa (odotus 5), 1 maalia.
Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (161/299), liigan 3./20
Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat toistui tässä ottelussa: 53 % kaksinkamppailuista voitettu.
Ja vielä: Boksipaine tuotti. 37 laukausta boksista (liigan 4./20) ja 7 maalia, laukauksia yhteensä 46 (8./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti kääntyi tässä ottelussa: 2 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 16 laukausta.
Lopuksi: Pelaajanosto. Antoine Semenyo tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Antoine Semenyo jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 10./13.
Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 60 % ja 587 syöttöä/ottelu (liigan 1.).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: hallinta 45 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 3/7 piti
Toteuma · 8/14 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Leeds laukoi 12,6 kertaa ottelussa (liigan 11.), Newcastle: päästettyjä laukauksia 12,4 (liigan 10.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 15 laukausta (lähtötaso 12,6, vastustajan päästöt 12,4).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Leeds teki maalin 10,2 prosentista laukauksistaan (liigan 16.), Newcastle: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3 (liigan 10.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 4 maalia 2,08 odotetusta (+1,92), 27 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Leeds sai 4,4 kulmaa ottelussa (liigan 15.), Newcastle: päästettyjä kulmia 4,9 (liigan 12.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 5 kulmaa (odotus 4), 4 maalia.
Neljänneksi: Vastustaja pääsee boksiin. 35 laukausta boksista vastaan (liigan 2./20 eniten), yhteensä 54 laukausta (65 % boksista)
Näin kävi: Vastustaja pääsee boksiin kääntyi tässä ottelussa: 4 laukausta boksista vastaan.
Ja vielä: Pelaajanosto. Brenden Aaronson tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Brenden Aaronson jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 13./17.
Lopuksi: Pelitapa. Etenee nopeasti: 31 syöttöä laukausta kohti, liigan 3. suoraviivaisin.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 29,3 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 4/6 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Newcastle laukoi 12,9 kertaa ottelussa (liigan 8.), Leeds: päästettyjä laukauksia 12,5 (liigan 11.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 7 laukausta (lähtötaso 12,9, vastustajan päästöt 12,5).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Newcastle teki maalin 10,8 prosentista laukauksistaan (liigan 11.), Leeds: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 15.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 0,88 odotetusta (+0,12), 14 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Newcastle sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 3.), Leeds: päästettyjä kulmia 5,1 (liigan 10.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 5 kulmaa (odotus 5), 1 maalia.
Neljänneksi: Maalivahdin taso esiin. 13 torjuntaa (liigan 3./20) 1,55 xG:tä vastaan
Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 3 torjuntaa.
Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 8/32 laukausta maalia kohti eli 25 % (liigan 17./20)
Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti kääntyi tässä ottelussa: 5/7 maalia kohti (71 %).
Lopuksi: Pelaajanosto. Sandro Tonali kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (4 aikaista vaihtoa · 3 DNP, katkonainen kausi).
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Sandro Tonali ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Tästä ottelusta: 1/6 piti
Toteuma · 5/12 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
Liverpool0–2puoliaika 0–2toteuma: 5/9 piti · avaa ▾ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Maalivahdin taso esiin. 9 torjuntaa (liigan 1./20) 2,67 xG:tä vastaan
Näin kävi: Maalivahdin taso esiin toistui tässä ottelussa: 5 torjuntaa.
Katso sitten: Vastustaja pääsee boksiin. 24 laukausta boksista vastaan (liigan 3./20 eniten), yhteensä 44 laukausta (55 % boksista)
Näin kävi: Vastustaja pääsee boksiin kääntyi tässä ottelussa: 5 laukausta boksista vastaan.
Tästä ottelusta: 1/2 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Liverpool laukoi 15,5 kertaa ottelussa (liigan 3.), Ipswich on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 10 laukausta (lähtötaso 15,5, vastustajan päästöt 12,5).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Liverpool teki maalin 10,7 prosentista laukauksistaan (liigan 12.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 0,69 odotetusta (+1,31), 20 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Liverpool teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, liigan taso 57 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Liverpoolin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 0,42 → 0,26 xG, laukaukset 7 → 3.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 24 laukausta boksista (liigan 5./20) ja 4 maalia, laukauksia yhteensä 40 (3./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 5 laukausta boksista, 2 maalia, vastaan 14 laukausta.
Ja vielä: Kurin kustannus kasvaa. 7 korttia (liigan 3./20) ja 28 rikettä (3./20)
Näin kävi: Kurin kustannus kasvaa toistui tässä ottelussa: 3 korttia, 13 rikettä.
Lopuksi: Pelaajanosto. Ryan Gravenberch tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Ryan Gravenberch jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 15./15.
Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 59 % ja 531 syöttöä/ottelu (liigan 2.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 55 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 4/7 piti
Toteuma · 5/9 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Newcastle laukoi 12,9 kertaa ottelussa (liigan 8.), Bournemouth: päästettyjä laukauksia 12,6 (liigan 12.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 8 laukausta (lähtötaso 12,9, vastustajan päästöt 12,6).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Newcastle teki maalin 10,8 prosentista laukauksistaan (liigan 11.), Bournemouth: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 11.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 0,71 odotetusta (+1,29), 25 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Newcastle sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 3.), Bournemouth: päästettyjä kulmia 5,3 (liigan 6.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 5), 2 maalia.
Neljänneksi: Maalivahdin taso esiin. 9 torjuntaa (liigan 3./20) 1,64 xG:tä vastaan
Näin kävi: Maalivahdin taso esiin toistui tässä ottelussa: 4 torjuntaa.
Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 6/24 laukausta maalia kohti eli 25 % (liigan 17./20)
Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti toistui tässä ottelussa: 2/8 maalia kohti (25 %).
Lopuksi: Pelaajanosto. Sandro Tonali kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (4 aikaista vaihtoa · 3 DNP, katkonainen kausi).
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Sandro Tonali ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Tästä ottelusta: 3/6 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Bournemouth laukoi 13,8 kertaa ottelussa (liigan 5.), Newcastle: päästettyjä laukauksia 12,4 (liigan 10.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 17 laukausta (lähtötaso 13,8, vastustajan päästöt 12,4).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Bournemouth teki maalin 11,1 prosentista laukauksistaan (liigan 9.), Newcastle: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3 (liigan 10.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,37 odotetusta (+0,63), 12 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Bournemouth teki 55 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Newcastle 47 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Bournemouthin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 1,29 → 0,08 xG, laukaukset 13 → 4.
Neljänneksi: Erikoistilanteet ilman tuottoa. 13 kulmaa (liigan 4./20) ja 2 maalia
Näin kävi: Erikoistilanteet ilman tuottoa kääntyi tässä ottelussa: 3 kulmaa ja 2 maalia.
Ja vielä: Maalivahdin taso esiin. 9 torjuntaa (liigan 2./20) 2,04 xG:tä vastaan
Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 0 torjuntaa.
Lopuksi: Pelaajanosto. Junior Kroupi tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Junior Kroupi ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 2. suoraviivaisin.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 19,7 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 3/7 piti
Toteuma · 6/13 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brentford laukoi 10,7 kertaa ottelussa (liigan 16.), Sunderland: päästettyjä laukauksia 14,3 (liigan 18.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 12 laukausta (lähtötaso 10,7, vastustajan päästöt 14,3).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brentford teki maalin 13,6 prosentista laukauksistaan (liigan 1.), Sunderland: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 71,3 (liigan 2.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 1,21 odotetusta (-0,21), 8 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Brentford sai 4,8 kulmaa ottelussa (liigan 13.), Sunderland: päästettyjä kulmia 5,3 (liigan 7.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 5), 1 maalia.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 4 maalia 5,52 odotetusta (xG), erotus -1,52 eli liigan 19./20
Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus jäi avoimeksi tässä ottelussa: 1 maalia 1,21 xG:stä (-0,21).
Ja vielä: Boksipaine tuotti. 38 laukausta boksista (liigan 1./20) ja 4 maalia, laukauksia yhteensä 48 (2./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti kääntyi tässä ottelussa: 7 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 14 laukausta.
Lopuksi: Pelaajanosto. Mathias Jensen: osallistumiset ylittivät tuotoksen, nousulle on katetta.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Mathias Jensen ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa.
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 29 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %).
Tästä ottelusta: 2/6 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Sunderland laukoi 10,4 kertaa ottelussa (liigan 18.), Brentford: päästettyjä laukauksia 13,3 (liigan 14.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 14 laukausta (lähtötaso 10,4, vastustajan päästöt 13,3).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Sunderland teki maalin 10,6 prosentista laukauksistaan (liigan 14.), Brentford: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,9 (liigan 9.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,71 odotetusta (-0,71), 7 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Sunderland teki 69 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Brentford 56 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Sunderlandin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,35 → 1,36 xG, laukaukset 5 → 9.
Neljänneksi: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1,21)
Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 0,35 → 1,36 xG.
Ja vielä: Pelaajanosto. Daniel Ballard kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (2 aikaista vaihtoa · 9 DNP, katkonainen kausi).
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Daniel Ballard jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 6./13.
Lopuksi: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 42 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %).
Tästä ottelusta: 4/6 piti
Toteuma · 6/12 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brighton laukoi 13,0 kertaa ottelussa (liigan 7.), Leeds: päästettyjä laukauksia 12,5 (liigan 11.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 20 laukausta (lähtötaso 13,0, vastustajan päästöt 12,5).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brighton teki maalin 10,5 prosentista laukauksistaan (liigan 15.), Leeds: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 15.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 2,19 odotetusta (-1,19), 5 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Brighton teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Leeds 51 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Brightonin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,06 → 2,14 xG, laukaukset 3 → 17.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 28 laukausta boksista (liigan 3./20) ja 7 maalia, laukauksia yhteensä 36 (4./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 11 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 10 laukausta.
Ja vielä: Johto piti loppuun. Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson)
Näin kävi: Johto piti loppuun jäi avoimeksi tässä ottelussa: ei johtoa puoliajalla tässä ottelussa.
Lopuksi: Pelaajanosto. Gomez kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (3 aikaista vaihtoa · 6 DNP, katkonainen kausi).
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Gomez jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 8./14.
Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 54 % ja 476 syöttöä/ottelu (liigan 5.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 67 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 4/6 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Leeds laukoi 12,6 kertaa ottelussa (liigan 11.), Brighton: päästettyjä laukauksia 11,7 (liigan 6.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 10 laukausta (lähtötaso 12,6, vastustajan päästöt 11,7).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Leeds teki maalin 10,2 prosentista laukauksistaan (liigan 16.), Brighton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,9 (liigan 6.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 2,49 odotetusta (-1,49), 10 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Leeds sai 4,4 kulmaa ottelussa (liigan 15.), Brighton: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 14.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 4), 1 maalia.
Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (129/238), liigan 3./20
Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat toistui tässä ottelussa: 52 % kaksinkamppailuista voitettu.
Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 5/24 laukausta maalia kohti eli 21 % (liigan 19./20)
Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti kääntyi tässä ottelussa: 5/10 maalia kohti (50 %).
Lopuksi: Pelaajanosto. Brenden Aaronson tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Brenden Aaronson jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 11./13.
Ja: Pelitapa. Etenee nopeasti: 31 syöttöä laukausta kohti, liigan 3. suoraviivaisin.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 25,2 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 3/7 piti
Toteuma · 7/13 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Fulham laukoi 12,7 kertaa ottelussa (liigan 10.), Crystal Palace: päästettyjä laukauksia 11,7 (liigan 7.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 25 laukausta (lähtötaso 12,7, vastustajan päästöt 11,7).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Fulham teki maalin 9,8 prosentista laukauksistaan (liigan 18.), Crystal Palace: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,5 (liigan 7.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 2 maalia 3,14 odotetusta (-1,14), 8 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Fulham teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Crystal Palace 51 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Fulhamin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 1,60 → 1,54 xG, laukaukset 13 → 12.
Neljänneksi: Pelaajanosto. Harry Wilson tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Harry Wilson ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja vielä: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,6 kertaa/ottelu (liigan 3.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 6 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 2/5 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Crystal Palace laukoi 11,6 kertaa ottelussa (liigan 13.), Fulham: päästettyjä laukauksia 11,8 (liigan 8.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 10 laukausta (lähtötaso 11,6, vastustajan päästöt 11,8).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Crystal Palace teki maalin 9,3 prosentista laukauksistaan (liigan 19.), Fulham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,8 (liigan 14.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 3 maalia 1,97 odotetusta (+1,03), 30 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Crystal Palace sai 4,2 kulmaa ottelussa (liigan 17.), Fulham: päästettyjä kulmia 5,5 (liigan 4.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 1 kulmaa (odotus 4), 3 maalia.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 1 maalia 2,61 odotetusta (xG), erotus -1,61 eli liigan 20./20
Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus kääntyi tässä ottelussa: 3 maalia 1,97 xG:stä (+1,03).
Ja vielä: Toinen jakso hiipuu. Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -1,29)
Näin kävi: Toinen jakso hiipuu kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,30 → 1,67 xG.
Lopuksi: Pelaajanosto. Jean-Philippe Mateta: osallistumiset ylittivät tuotoksen, nousulle on katetta.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Jean-Philippe Mateta ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Tästä ottelusta: 1/6 piti
Toteuma · 3/11 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man City laukoi 15,7 kertaa ottelussa (liigan 2.), Coventry on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: lukemien väliin: 15 laukausta (lähtötaso 15,7, vastustajan päästöt 12,5).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man City teki maalin 12,9 prosentista laukauksistaan (liigan 2.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 2,12 odotetusta (-1,12), 7 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man City sai 6,5 kulmaa ottelussa (liigan 1.), liigan taso: päästettyjä kulmia 5,0. Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 5), 1 maalia.
Neljänneksi: Ylivoima molemmissa päissä. Tuotto yli odotetun (+2,19, liigan 2./20) ja vastustajille annettu vain 0,60 xG per ottelu (19./20, 7 laukausta vastaan)
Näin kävi: Ylivoima molemmissa päissä toistui tässä ottelussa: 14 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 12 laukausta.
Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1,14)
Näin kävi: Toinen jakso terävöityy kääntyi tässä ottelussa: uhka 1,08 → 1,04 xG.
Lopuksi: Pelaajanosto. Antoine Semenyo tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Antoine Semenyo jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 5./14 ja tuotti 0+1.
Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 60 % ja 587 syöttöä/ottelu (liigan 1.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 78 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 2/6 piti
Katso ensin: Hyökkäyksen tehottomuus. 0 maalia 1,48 odotetusta (xG), erotus -1,48 eli liigan 17./20
Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus toistui tässä ottelussa: 0 maalia 1,37 xG:stä (-1,37).
Katso sitten: Toinen jakso hiipuu. Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -0,76)
Näin kävi: Toinen jakso hiipuu toistui tässä ottelussa: uhka 0,73 → 0,64 xG.
Tästä ottelusta: 2/2 piti
Toteuma · 4/8 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Nott'm Forest laukoi 12,5 kertaa ottelussa (liigan 12.), Tottenham: päästettyjä laukauksia 12,2 (liigan 9.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 12 laukausta (lähtötaso 12,5, vastustajan päästöt 12,2).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Nott'm Forest teki maalin 10,1 prosentista laukauksistaan (liigan 17.), Tottenham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 63,0 (liigan 19.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,92 odotetusta (-0,92), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Nott'm Forest sai 5,2 kulmaa ottelussa (liigan 9.), Tottenham: päästettyjä kulmia 4,7 (liigan 16.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 2 kulmaa (odotus 5), 0 maalia.
Neljänneksi: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 5/24 laukausta maalia kohti eli 21 % (liigan 18./20)
Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti toistui tässä ottelussa: 2/12 maalia kohti (17 %).
Ja vielä: Rytmi. Maaleista 60 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite ei pitänyt (terävöityy loppua kohti): uhka 0,49 → 0,43 xG, laukaukset 7 → 5.
Lopuksi: Pelaajanosto. Morgan Gibbs-White tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Morgan Gibbs-White jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 12./15.
Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,9/ottelu).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 1 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 2/7 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Tottenham laukoi 11,5 kertaa ottelussa (liigan 14.), Nott'm Forest: päästettyjä laukauksia 13,3 (liigan 15.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 11 laukausta (lähtötaso 11,5, vastustajan päästöt 13,3).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Tottenham teki maalin 11,0 prosentista laukauksistaan (liigan 10.), Nott'm Forest: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,5 (liigan 8.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,06 odotetusta (-1,06), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Tottenham sai 5,5 kulmaa ottelussa (liigan 7.), Nott'm Forest: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 15.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 10 kulmaa (odotus 5), 0 maalia.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 0 maalia 1,51 odotetusta (xG), erotus -1,51 eli liigan 18./20
Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus toistui tässä ottelussa: 0 maalia 1,06 xG:stä (-1,06).
Ja vielä: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 58 % (liigan 7./20), oma tuotto 0,76 xG ja vastustajille annettu 2,35 xG (3./20 eniten): 3 mittaria häntäpäässä samaan aikaan
Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä toistui tässä ottelussa: hallinta 59 %, syöttötarkkuus 84 %, 0 maalia.
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): uhka 0,08 → 0,99 xG, laukaukset 3 → 8.
Ja: Pelaajanosto. João Gonçalves tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: João Gonçalves ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 1,8 kertaa/ottelu (liigan 5.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 2 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 5/8 piti
Toteuma · 7/15 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Kaksinkamppailut kantavat. 57 % kaksinkamppailuista voitettu (95/167), liigan 1./20
Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat toistui tässä ottelussa: 55 % kaksinkamppailuista voitettu.
Katso sitten: Suora peli tuotti. Hallinta 30 % (20./20) ja syöttötarkkuus 68 % (20./20), silti tuotto yli odotetun (+1,02)
Näin kävi: Suora peli tuotti kääntyi tässä ottelussa: hallinta 26 %, syöttötarkkuus 73 %, 0 maalia.
Tästä ottelusta: 1/2 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Aston Villa laukoi 12,7 kertaa ottelussa (liigan 9.), Hull City on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 13 laukausta (lähtötaso 12,7, vastustajan päästöt 12,5).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Aston Villa teki maalin 11,6 prosentista laukauksistaan (liigan 4.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,93 odotetusta (-1,93), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Aston Villa teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, liigan taso 57 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Aston Villan suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,57 → 1,36 xG, laukaukset 7 → 6.
Neljänneksi: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 33 % (liigan 18./20), oma tuotto 0,31 xG ja vastustajille annettu 2,36 xG (2./20 eniten): 4 mittaria häntäpäässä samaan aikaan
Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä toistui tässä ottelussa: hallinta 74 %, syöttötarkkuus 90 %, 0 maalia.
Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 0/13 laukausta maalia kohti eli 0 % (liigan 20./20)
Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti toistui tässä ottelussa: 1/13 maalia kohti (8 %).
Lopuksi: Pelaajanosto. Morgan Rogers tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Morgan Rogers ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,9 kertaa/ottelu (liigan 2.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 2 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 5/7 piti
Toteuma · 6/9 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Everton laukoi 11,1 kertaa ottelussa (liigan 15.), Man Utd: päästettyjä laukauksia 11,6 (liigan 5.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 18 laukausta (lähtötaso 11,1, vastustajan päästöt 11,6).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Everton teki maalin 11,2 prosentista laukauksistaan (liigan 8.), Man Utd: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 64,5 (liigan 18.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,01 odotetusta (+0,99), 11 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Everton sai 4,3 kulmaa ottelussa (liigan 16.), Man Utd: päästettyjä kulmia 4,9 (liigan 13.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 4), 2 maalia.
Neljänneksi: Johto piti loppuun. Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson)
Näin kävi: Johto piti loppuun jäi avoimeksi tässä ottelussa: ei johtoa puoliajalla tässä ottelussa.
Ja vielä: Rytmi. Maaleista 60 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+2.
Lopuksi: Pelaajanosto. Kiernan Dewsbury-Hall tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto piti: Kiernan Dewsbury-Hall oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (2./14).
Ja: Pelitapa. Pelaa ilman palloa: hallinta 44 % (liigan 4. vähiten), tila tulee siirtymistä.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 45 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 5/6 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man Utd laukoi 15,7 kertaa ottelussa (liigan 1.), Everton: päästettyjä laukauksia 14,0 (liigan 17.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 14 laukausta (lähtötaso 15,7, vastustajan päästöt 14,0).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man Utd teki maalin 11,6 prosentista laukauksistaan (liigan 5.), Everton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 69,1 (liigan 5.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 0,69 odotetusta (+1,31), 14 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man Utd sai 4,8 kulmaa ottelussa (liigan 14.), Everton: päästettyjä kulmia 5,1 (liigan 9.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 3 kulmaa (odotus 5), 2 maalia.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 34 laukausta boksista (liigan 2./20) ja 5 maalia, laukauksia yhteensä 54 (1./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 6 laukausta boksista, 2 maalia, vastaan 18 laukausta.
Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,48)
Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 0,29 → 0,40 xG.
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+2.
Ja: Pelaajanosto. Bruno Fernandes tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Bruno Fernandes jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 7./16.
Ja: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 1. suoraviivaisin.
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 37,6 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 4/8 piti
Toteuma · 9/14 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Arsenal laukoi 14,5 kertaa ottelussa (liigan 4.), Chelsea: päästettyjä laukauksia 10,9 (liigan 3.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 16 laukausta (lähtötaso 14,5, vastustajan päästöt 10,9).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Arsenal teki maalin 12,9 prosentista laukauksistaan (liigan 3.), Chelsea: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 12.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 2,05 odotetusta (-0,05), 12 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Arsenal sai 5,7 kulmaa ottelussa (liigan 5.), Chelsea: päästettyjä kulmia 4,3 (liigan 18.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 5 kulmaa (odotus 4), 2 maalia.
Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 55 % kaksinkamppailuista voitettu (88/161), liigan 2./20
Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat kääntyi tässä ottelussa: 49 % kaksinkamppailuista voitettu.
Ja vielä: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit tasan (1+1), toteutui toisin: maalit tasan (1+1) mutta oma pää tiivistyi (päästöt 1+0).
Lopuksi: Pelaajanosto. Zubimendi kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (3 aikaista vaihtoa · 0 DNP, katkonainen kausi).
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Zubimendi jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 14./14.
Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,7/ottelu).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 0 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 5/7 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Chelsea laukoi 13,4 kertaa ottelussa (liigan 6.), Arsenal: päästettyjä laukauksia 8,2 (liigan 1.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: lukemien väliin: 13 laukausta (lähtötaso 13,4, vastustajan päästöt 8,2).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Chelsea teki maalin 11,3 prosentista laukauksistaan (liigan 7.), Arsenal: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 70,0 (liigan 4.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 0,39 odotetusta (+0,61), 8 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Chelsea sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 4.), Arsenal: päästettyjä kulmia 3,4 (liigan 20.). Odotus on vähintään 3 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 3 kulmaa (odotus 3), 1 maalia.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 28 laukausta boksista (liigan 4./20) ja 7 maalia, laukauksia yhteensä 35 (5./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti kääntyi tässä ottelussa: 5 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 16 laukausta.
Ja vielä: Suora peli tuotti. Hallinta 32 % (19./20) ja syöttötarkkuus 74 % (17./20), silti tuotto yli odotetun (+2,33)
Näin kävi: Suora peli tuotti toistui tässä ottelussa: hallinta 45 %, syöttötarkkuus 82 %, 1 maalia.
Lopuksi: Pelaajanosto. João Pedro tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: João Pedro jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 7./15.
Ja: Pelitapa. Kärsivällinen rakentelu: 40 syöttöä laukausta kohti (liigan 2. eniten).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 29,5 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 2/6 piti
Toteuma · 7/13 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Crystal Palace laukoi 11,6 kertaa ottelussa (liigan 13.), Man City: päästettyjä laukauksia 9,7 (liigan 2.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 9 laukausta (lähtötaso 11,6, vastustajan päästöt 9,7).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Crystal Palace teki maalin 9,3 prosentista laukauksistaan (liigan 19.), Man City: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 72,4 (liigan 1.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 0,57 odotetusta (+0,43), 11 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Crystal Palace teki 51 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Man City 47 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Crystal Palacen suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 0,30 → 0,27 xG, laukaukset 7 → 2.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 0 maalia 2,04 odotetusta (xG), erotus -2,04 eli liigan 20./20
Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus jäi avoimeksi tässä ottelussa: 1 maalia 0,57 xG:stä (+0,43).
Ja vielä: Toinen jakso hiipuu. Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -1,26)
Näin kävi: Toinen jakso hiipuu toistui tässä ottelussa: uhka 0,30 → 0,27 xG.
Lopuksi: Pelaajanosto. Jean-Philippe Mateta: osallistumiset ylittivät tuotoksen, nousulle on katetta.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Jean-Philippe Mateta ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Tästä ottelusta: 2/5 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man City laukoi 15,7 kertaa ottelussa (liigan 2.), Crystal Palace: päästettyjä laukauksia 11,7 (liigan 7.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 18 laukausta (lähtötaso 15,7, vastustajan päästöt 11,7).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man City teki maalin 12,9 prosentista laukauksistaan (liigan 2.), Crystal Palace: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,5 (liigan 7.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 4 maalia 1,45 odotetusta (+2,55), 22 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man City sai 6,5 kulmaa ottelussa (liigan 1.), Crystal Palace: päästettyjä kulmia 5,2 (liigan 8.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 5), 4 maalia.
Neljänneksi: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1,38)
Näin kävi: Toinen jakso terävöityy kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,85 → 0,61 xG.
Ja vielä: Pelaajanosto. Antoine Semenyo tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Antoine Semenyo jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 4./16 ja tuotti 0+1.
Lopuksi: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 60 % ja 587 syöttöä/ottelu (liigan 1.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 72 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 4/6 piti
Toteuma · 6/11 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
Liverpool–Nott'm Forest2–2puoliaika 0–1toteuma: 9/14 piti (1 avoinna) · avaa ▾ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Liverpool laukoi 15,5 kertaa ottelussa (liigan 3.), Nott'm Forest: päästettyjä laukauksia 13,3 (liigan 15.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 13 laukausta (lähtötaso 15,5, vastustajan päästöt 13,3).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Liverpool teki maalin 10,7 prosentista laukauksistaan (liigan 12.), Nott'm Forest: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,5 (liigan 8.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,61 odotetusta (+0,39), 15 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Liverpool sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 2.), Nott'm Forest: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 15.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 3 kulmaa (odotus 5), 2 maalia.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 16 laukausta boksista (liigan 2./20) ja 2 maalia, laukauksia yhteensä 27 (1./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 8 laukausta boksista, 2 maalia, vastaan 12 laukausta.
Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1,41)
Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 0,25 → 1,36 xG.
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+2.
Ja: Pelaajanosto. Ryan Gravenberch tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Ryan Gravenberch jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 10./16.
Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 59 % ja 531 syöttöä/ottelu (liigan 2.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 70 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 5/8 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Nott'm Forest laukoi 12,5 kertaa ottelussa (liigan 12.), Liverpool: päästettyjä laukauksia 11,4 (liigan 4.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: lukemien väliin: 12 laukausta (lähtötaso 12,5, vastustajan päästöt 11,4).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Nott'm Forest teki maalin 10,1 prosentista laukauksistaan (liigan 17.), Liverpool: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 16.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 2,30 odotetusta (-0,30), 17 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Nott'm Forest sai 5,2 kulmaa ottelussa (liigan 9.), Liverpool: päästettyjä kulmia 4,4 (liigan 17.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 5 kulmaa (odotus 4), 2 maalia.
Neljänneksi: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 2/12 laukausta maalia kohti eli 17 % (liigan 19./20)
Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti toistui tässä ottelussa: 3/12 maalia kohti (25 %).
Ja vielä: Rytmi. Maaleista 60 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite ei pitänyt (terävöityy loppua kohti): maalit tasan (1+1), uhka 1,31 → 0,99 xG, laukaukset 8 → 4.
Lopuksi: Pelaajanosto. Morgan Gibbs-White tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto piti: Morgan Gibbs-White oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (1./15) ja tuotti 1+1.
Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,9/ottelu).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 3 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 4/6 piti
Toteuma · 9/14 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Bournemouth laukoi 13,8 kertaa ottelussa (liigan 5.), Everton: päästettyjä laukauksia 14,0 (liigan 17.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 17 laukausta (lähtötaso 13,8, vastustajan päästöt 14,0).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Bournemouth teki maalin 11,1 prosentista laukauksistaan (liigan 9.), Everton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 69,1 (liigan 5.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 2,14 odotetusta (-1,14), 6 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Bournemouth sai 5,6 kulmaa ottelussa (liigan 6.), Everton: päästettyjä kulmia 5,1 (liigan 9.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 10 kulmaa (odotus 5), 1 maalia.
Neljänneksi: Pelaajanosto. Junior Kroupi tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Junior Kroupi ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja vielä: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 2. suoraviivaisin.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 26,1 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 3/5 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Everton laukoi 11,1 kertaa ottelussa (liigan 15.), Bournemouth: päästettyjä laukauksia 12,6 (liigan 12.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 13 laukausta (lähtötaso 11,1, vastustajan päästöt 12,6).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Everton teki maalin 11,2 prosentista laukauksistaan (liigan 8.), Bournemouth: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 11.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,72 odotetusta (-0,72), 8 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Everton teki 60 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Bournemouth 55 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Evertonin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 1,06 → 0,66 xG, laukaukset 9 → 4.
Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (53/99), liigan 2./20
Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat kääntyi tässä ottelussa: 44 % kaksinkamppailuista voitettu.
Ja vielä: Johto piti loppuun. Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson)
Näin kävi: Johto piti loppuun jäi avoimeksi tässä ottelussa: ei johtoa puoliajalla tässä ottelussa.
Lopuksi: Pelaajanosto. Kiernan Dewsbury-Hall tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto piti: Kiernan Dewsbury-Hall oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (2./16).
Ja: Pelitapa. Pelaa ilman palloa: hallinta 44 % (liigan 4. vähiten), tila tulee siirtymistä.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 42 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 3/6 piti
Toteuma · 6/11 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Boksiin ei päästä. 75 % laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan 1./20) ja paikan laatu vain 0,050 xG per laukaus (19./20)
Näin kävi: Boksiin ei päästä kääntyi tässä ottelussa: 36 % laukauksista boksin ulkopuolelta.
Tästä ottelusta: 0/1 piti
Katso ensin: Kaksinkamppailut kantavat. 59 % kaksinkamppailuista voitettu (50/85), liigan 1./20
Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat toistui tässä ottelussa: 55 % kaksinkamppailuista voitettu.
Katso sitten: Maalivahdin taso esiin. 5 torjuntaa (liigan 1./20) 1,81 xG:tä vastaan
Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 3 torjuntaa.
Tästä ottelusta: 1/2 piti
Toteuma · 1/3 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Tottenham laukoi 11,5 kertaa ottelussa (liigan 14.), Newcastle: päästettyjä laukauksia 12,4 (liigan 10.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 17 laukausta (lähtötaso 11,5, vastustajan päästöt 12,4).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Tottenham teki maalin 11,0 prosentista laukauksistaan (liigan 10.), Newcastle: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3 (liigan 10.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,04 odotetusta (-1,04), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Tottenham teki 58 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Newcastle 47 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Tottenhamin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,50 → 0,54 xG, laukaukset 8 → 9.
Neljänneksi: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 59 % (liigan 8./20), oma tuotto 0,47 xG ja vastustajille annettu 3,96 xG (1./20 eniten): 4 mittaria häntäpäässä samaan aikaan
Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä toistui tässä ottelussa: hallinta 58 %, syöttötarkkuus 89 %, 0 maalia.
Ja vielä: Maalivahdin taso esiin. 5 torjuntaa (liigan 2./20) 3,96 xG:tä vastaan
Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 0 torjuntaa.
Lopuksi: Pelaajanosto. João Gonçalves tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: João Gonçalves ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 1,8 kertaa/ottelu (liigan 5.).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 1 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 3/7 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Newcastle laukoi 12,9 kertaa ottelussa (liigan 8.), Tottenham: päästettyjä laukauksia 12,2 (liigan 9.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 11 laukausta (lähtötaso 12,9, vastustajan päästöt 12,2).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Newcastle teki maalin 10,8 prosentista laukauksistaan (liigan 11.), Tottenham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 63,0 (liigan 19.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 0,75 odotetusta (+1,25), 18 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Newcastle sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 3.), Tottenham: päästettyjä kulmia 4,7 (liigan 16.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 7 kulmaa (odotus 5), 2 maalia.
Neljänneksi: Maalivahdin taso esiin. 5 torjuntaa (liigan 3./20) 2,23 xG:tä vastaan
Näin kävi: Maalivahdin taso esiin toistui tässä ottelussa: 4 torjuntaa.
Ja vielä: Vastustaja pääsee boksiin. 16 laukausta boksista vastaan (liigan 2./20 eniten), yhteensä 27 laukausta (59 % boksista)
Näin kävi: Vastustaja pääsee boksiin toistui tässä ottelussa: 10 laukausta boksista vastaan.
Lopuksi: Pelaajanosto. Sandro Tonali kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (4 aikaista vaihtoa · 3 DNP, katkonainen kausi).
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Sandro Tonali ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Tästä ottelusta: 4/6 piti
Toteuma · 7/13 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Chelsea laukoi 13,4 kertaa ottelussa (liigan 6.), Brighton: päästettyjä laukauksia 11,7 (liigan 6.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 17 laukausta (lähtötaso 13,4, vastustajan päästöt 11,7).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Chelsea teki maalin 11,3 prosentista laukauksistaan (liigan 7.), Brighton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,9 (liigan 6.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 4 maalia 2,97 odotetusta (+1,03), 24 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Chelsea sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 4.), Brighton: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 14.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 5), 4 maalia.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 13 laukausta boksista (liigan 5./20) ja 3 maalia, laukauksia yhteensä 18 (6./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 15 laukausta boksista, 4 maalia, vastaan 15 laukausta.
Ja vielä: Toinen jakso hiipuu. Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -1,22)
Näin kävi: Toinen jakso hiipuu toistui tässä ottelussa: uhka 1,93 → 1,04 xG.
Lopuksi: Pelaajanosto. João Pedro tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto piti: João Pedro oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (1./16) ja tuotti 1+1.
Ja: Pelitapa. Kärsivällinen rakentelu: 40 syöttöä laukausta kohti (liigan 2. eniten).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 12,8 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 5/7 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brighton laukoi 13,0 kertaa ottelussa (liigan 7.), Chelsea: päästettyjä laukauksia 10,9 (liigan 3.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 15 laukausta (lähtötaso 13,0, vastustajan päästöt 10,9).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brighton teki maalin 10,5 prosentista laukauksistaan (liigan 15.), Chelsea: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 12.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 3 maalia 1,56 odotetusta (+1,44), 20 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Brighton teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Chelsea 55 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Brightonin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 1,06 → 0,50 xG, laukaukset 6 → 9.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 15 laukausta boksista (liigan 4./20) ja 4 maalia, laukauksia yhteensä 21 (4./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 13 laukausta boksista, 3 maalia, vastaan 17 laukausta.
Ja vielä: Pelaajanosto. Gomez kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (3 aikaista vaihtoa · 6 DNP, katkonainen kausi).
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Gomez jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 4./14 ja tuotti 0+1.
Lopuksi: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 54 % ja 476 syöttöä/ottelu (liigan 5.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 74 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 4/6 piti
Toteuma · 9/13 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Leeds laukoi 12,6 kertaa ottelussa (liigan 11.), Brentford: päästettyjä laukauksia 13,3 (liigan 14.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 13 laukausta (lähtötaso 12,6, vastustajan päästöt 13,3).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Leeds teki maalin 10,2 prosentista laukauksistaan (liigan 16.), Brentford: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,9 (liigan 9.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,46 odotetusta (-0,46), 8 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Leeds sai 4,4 kulmaa ottelussa (liigan 15.), Brentford: päästettyjä kulmia 5,4 (liigan 5.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 5 kulmaa (odotus 4), 1 maalia.
Neljänneksi: Pelaajanosto. Brenden Aaronson tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Brenden Aaronson jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 12./15.
Ja vielä: Pelitapa. Etenee nopeasti: 31 syöttöä laukausta kohti, liigan 3. suoraviivaisin.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 28,1 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 3/5 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brentford laukoi 10,7 kertaa ottelussa (liigan 16.), Leeds: päästettyjä laukauksia 12,5 (liigan 11.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 22 laukausta (lähtötaso 10,7, vastustajan päästöt 12,5).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brentford teki maalin 13,6 prosentista laukauksistaan (liigan 1.), Leeds: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 15.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,56 odotetusta (-0,56), 5 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Brentford teki 56 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Leeds 51 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Brentfordin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,55 → 1,01 xG, laukaukset 11 → 11.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 3 maalia 3,96 odotetusta (xG), erotus -0,96 eli liigan 18./20
Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus toistui tässä ottelussa: 1 maalia 1,56 xG:stä (-0,56).
Ja vielä: Boksipaine tuotti. 20 laukausta boksista (liigan 1./20) ja 3 maalia, laukauksia yhteensä 26 (2./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 18 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 13 laukausta.
Lopuksi: Pelaajanosto. Mathias Jensen: osallistumiset ylittivät tuotoksen, nousulle on katetta.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Mathias Jensen ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 54 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %).
Tästä ottelusta: 5/7 piti
Toteuma · 8/12 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Sunderland laukoi 10,4 kertaa ottelussa (liigan 18.), Fulham: päästettyjä laukauksia 11,8 (liigan 8.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 12 laukausta (lähtötaso 10,4, vastustajan päästöt 11,8).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Sunderland teki maalin 10,6 prosentista laukauksistaan (liigan 14.), Fulham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,8 (liigan 14.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,75 odotetusta (-0,75), 8 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Sunderland teki 69 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Fulham 62 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Sunderlandin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,07 → 1,69 xG, laukaukset 4 → 8.
Neljänneksi: Kurin kustannus kasvaa. 3 korttia (liigan 3./20) ja 14 rikettä (6./20)
Näin kävi: Kurin kustannus kasvaa kääntyi tässä ottelussa: 0 korttia, 10 rikettä.
Ja vielä: Pelaajanosto. Daniel Ballard kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (2 aikaista vaihtoa · 9 DNP, katkonainen kausi).
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Daniel Ballard jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 4./15.
Lopuksi: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 44 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %).
Tästä ottelusta: 3/6 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Fulham laukoi 12,7 kertaa ottelussa (liigan 10.), Sunderland: päästettyjä laukauksia 14,3 (liigan 18.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 9 laukausta (lähtötaso 12,7, vastustajan päästöt 14,3).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Fulham teki maalin 9,8 prosentista laukauksistaan (liigan 18.), Sunderland: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 71,3 (liigan 2.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,79 odotetusta (-0,79), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Fulham sai 5,0 kulmaa ottelussa (liigan 10.), Sunderland: päästettyjä kulmia 5,3 (liigan 7.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 5), 0 maalia.
Neljänneksi: Rytmi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite ei pitänyt (terävöityy loppua kohti): omia maaleja ei tullut, päästöt 0+1.
Ja vielä: Pelaajanosto. Harry Wilson tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Harry Wilson ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Lopuksi: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,6 kertaa/ottelu (liigan 3.).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 1 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 0/6 piti
Toteuma · 3/12 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man Utd laukoi 15,7 kertaa ottelussa (liigan 1.), Ipswich on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 33 laukausta (lähtötaso 15,7, vastustajan päästöt 12,5).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man Utd teki maalin 11,6 prosentista laukauksistaan (liigan 5.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 5 maalia 4,57 odotetusta (+0,43), 15 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man Utd sai 4,8 kulmaa ottelussa (liigan 14.), liigan taso: päästettyjä kulmia 5,0. Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 8 kulmaa (odotus 5), 5 maalia.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 0 maalia 1,81 odotetusta (xG), erotus -1,81 eli liigan 19./20
Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus jäi avoimeksi tässä ottelussa: 5 maalia 4,57 xG:stä (+0,43).
Ja vielä: Erikoistilanteet ilman tuottoa. 6 kulmaa (liigan 4./20) ja 0 maalia
Näin kävi: Erikoistilanteet ilman tuottoa kääntyi tässä ottelussa: 8 kulmaa ja 5 maalia.
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 1+4.
Ja: Pelaajanosto. Bruno Fernandes tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto piti: Bruno Fernandes oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (1./16) ja tuotti 3+1.
Ja: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 1. suoraviivaisin.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 16,5 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 6/7 piti
Katso ensin: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (62/114), liigan 3./20
Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat kääntyi tässä ottelussa: 34 % kaksinkamppailuista voitettu.
Tästä ottelusta: 0/1 piti
Toteuma · 6/8 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Aston Villa laukoi 12,7 kertaa ottelussa (liigan 9.), Arsenal: päästettyjä laukauksia 8,2 (liigan 1.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 7 laukausta (lähtötaso 12,7, vastustajan päästöt 8,2).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Aston Villa teki maalin 11,6 prosentista laukauksistaan (liigan 4.), Arsenal: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 70,0 (liigan 4.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,31 odotetusta (-0,31), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Aston Villa teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Arsenal 58 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Aston Villan suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,09 → 0,23 xG, laukaukset 3 → 4.
Neljänneksi: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 27 % (liigan 20./20), oma tuotto 0,31 xG ja vastustajille annettu 3,67 xG (2./20 eniten): 6 mittaria häntäpäässä samaan aikaan
Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä toistui tässä ottelussa: hallinta 39 %, syöttötarkkuus 81 %, 0 maalia.
Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 0/6 laukausta maalia kohti eli 0 % (liigan 20./20)
Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti toistui tässä ottelussa: 0/7 maalia kohti (0 %).
Lopuksi: Pelaajanosto. Morgan Rogers tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Morgan Rogers ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,9 kertaa/ottelu (liigan 2.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 8 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 4/7 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Arsenal laukoi 14,5 kertaa ottelussa (liigan 4.), Aston Villa: päästettyjä laukauksia 12,9 (liigan 13.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 7 laukausta (lähtötaso 14,5, vastustajan päästöt 12,9).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Arsenal teki maalin 12,9 prosentista laukauksistaan (liigan 3.), Aston Villa: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 70,8 (liigan 3.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 1,05 odotetusta (-0,05), 14 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Arsenal sai 5,7 kulmaa ottelussa (liigan 5.), Aston Villa: päästettyjä kulmia 4,9 (liigan 11.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 5), 1 maalia.
Neljänneksi: Ylivoima molemmissa päissä. Tuotto yli odotetun (+1,12, liigan 2./20) ja vastustajille annettu vain 0,20 xG per ottelu (20./20, 4 laukausta vastaan)
Näin kävi: Ylivoima molemmissa päissä kääntyi tässä ottelussa: 5 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 7 laukausta.
Ja vielä: Toinen jakso hiipuu. Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -0,76)
Näin kävi: Toinen jakso hiipuu kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,36 → 0,69 xG.
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+1.
Ja: Pelaajanosto. Zubimendi kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (3 aikaista vaihtoa · 0 DNP, katkonainen kausi).
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Zubimendi jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 12./16.
Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,7/ottelu).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 0 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 3/8 piti
Toteuma · 7/15 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Arsenal laukoi 14,5 kertaa ottelussa (liigan 4.), Coventry on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 20 laukausta (lähtötaso 14,5, vastustajan päästöt 12,5).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Arsenal teki maalin 12,9 prosentista laukauksistaan (liigan 3.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 3 maalia 1,88 odotetusta (+1,12), 15 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Arsenal sai 5,7 kulmaa ottelussa (liigan 5.), liigan taso: päästettyjä kulmia 5,0. Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 8 kulmaa (odotus 5), 3 maalia.
Neljänneksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite ei pitänyt (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 2+1.
Ja vielä: Pelaajanosto. Zubimendi kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (3 aikaista vaihtoa · 0 DNP, katkonainen kausi).
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Zubimendi jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 16./16.
Lopuksi: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,7/ottelu).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 0 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 4/6 piti
Katso ensin: Lähtötaso. Coventry on nousija: Valioliigasta ei ole mitattua lähtötasoa, joten tämä ottelu on sen ensimmäinen mittaus ja vastustajana on Arsenal. Mittatikkuna on liigan taso: 12,5 laukausta ja 1,4 maalia ottelussa.
Näin kävi: ensimmäinen mittaus kirjattu: 4 laukausta, 0,20 odotettua maalia, hallinta 36 %, 0 maalia, eli alle liigan tason (12,5 laukausta).
Toteuma · 4/6 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Lähtötaso. Hull City on nousija: Valioliigasta ei ole mitattua lähtötasoa, joten tämä ottelu on sen ensimmäinen mittaus ja vastustajana on Man Utd. Mittatikkuna on liigan taso: 12,5 laukausta ja 1,4 maalia ottelussa.
Näin kävi: ensimmäinen mittaus kirjattu: 8 laukausta, 1,26 odotettua maalia, hallinta 28 %, 2 maalia, eli alle liigan tason (12,5 laukausta).
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man Utd laukoi 15,7 kertaa ottelussa (liigan 1.), Hull City on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 21 laukausta (lähtötaso 15,7, vastustajan päästöt 12,5).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man Utd teki maalin 11,6 prosentista laukauksistaan (liigan 5.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,81 odotetusta (-1,81), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man Utd sai 4,8 kulmaa ottelussa (liigan 14.), liigan taso: päästettyjä kulmia 5,0. Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 5), 0 maalia.
Neljänneksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maaleja ei tullut, mutta oma pää tiivistyi (päästöt 2+0).
Ja vielä: Pelaajanosto. Bruno Fernandes tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto piti: Bruno Fernandes oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (1./16).
Lopuksi: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 1. suoraviivaisin.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 31,1 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 5/6 piti
Toteuma · 5/6 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Everton laukoi 11,1 kertaa ottelussa (liigan 15.), Crystal Palace: päästettyjä laukauksia 11,7 (liigan 7.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 16 laukausta (lähtötaso 11,1, vastustajan päästöt 11,7).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Everton teki maalin 11,2 prosentista laukauksistaan (liigan 8.), Crystal Palace: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,5 (liigan 7.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,16 odotetusta (+0,84), 12 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Everton teki 60 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Crystal Palace 51 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Evertonin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,31 → 0,85 xG, laukaukset 6 → 10.
Neljänneksi: Pelaajanosto. Kiernan Dewsbury-Hall tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto piti: Kiernan Dewsbury-Hall oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (1./15) ja tuotti 1+0.
Ja vielä: Pelitapa. Pelaa ilman palloa: hallinta 44 % (liigan 4. vähiten), tila tulee siirtymistä.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 42 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 5/5 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Crystal Palace laukoi 11,6 kertaa ottelussa (liigan 13.), Everton: päästettyjä laukauksia 14,0 (liigan 17.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 11 laukausta (lähtötaso 11,6, vastustajan päästöt 14,0).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Crystal Palace teki maalin 9,3 prosentista laukauksistaan (liigan 19.), Everton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 69,1 (liigan 5.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 2,04 odotetusta (-2,04), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Crystal Palace sai 4,2 kulmaa ottelussa (liigan 17.), Everton: päästettyjä kulmia 5,1 (liigan 9.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 0 kulmaa (odotus 4), 0 maalia.
Neljänneksi: Pelaajanosto. Jean-Philippe Mateta: osallistumiset ylittivät tuotoksen, nousulle on katetta.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Jean-Philippe Mateta jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 15./16.
Tästä ottelusta: 0/4 piti
Toteuma · 5/9 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Lähtötaso. Ipswich on nousija: Valioliigasta ei ole mitattua lähtötasoa, joten tämä ottelu on sen ensimmäinen mittaus ja vastustajana on Sunderland. Mittatikkuna on liigan taso: 12,5 laukausta ja 1,4 maalia ottelussa.
Näin kävi: ensimmäinen mittaus kirjattu: 10 laukausta, 1,74 odotettua maalia, hallinta 38 %, 2 maalia, eli alle liigan tason (12,5 laukausta).
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Sunderland laukoi 10,4 kertaa ottelussa (liigan 18.), Ipswich on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 11 laukausta (lähtötaso 10,4, vastustajan päästöt 12,5).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Sunderland teki maalin 10,6 prosentista laukauksistaan (liigan 14.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 0,76 odotetusta (+0,24), 9 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Sunderland teki 69 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, liigan taso 57 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Sunderlandin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 0,58 → 0,17 xG, laukaukset 8 → 3.
Neljänneksi: Pelaajanosto. Daniel Ballard kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (2 aikaista vaihtoa · 9 DNP, katkonainen kausi).
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Daniel Ballard jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 9./16.
Ja vielä: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa.
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 20 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %).
Tästä ottelusta: 2/5 piti
Toteuma · 2/5 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Nott'm Forest laukoi 12,5 kertaa ottelussa (liigan 12.), Leeds: päästettyjä laukauksia 12,5 (liigan 11.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 12 laukausta (lähtötaso 12,5, vastustajan päästöt 12,5).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Nott'm Forest teki maalin 10,1 prosentista laukauksistaan (liigan 17.), Leeds: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 15.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,65 odotetusta (-0,65), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Nott'm Forest teki 60 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Leeds 51 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Nottingham Forestin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,19 → 0,46 xG, laukaukset 5 → 7.
Neljänneksi: Pelaajanosto. Morgan Gibbs-White tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Morgan Gibbs-White jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 6./15.
Ja vielä: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,9/ottelu).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 3 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 1/5 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Leeds laukoi 12,6 kertaa ottelussa (liigan 11.), Nott'm Forest: päästettyjä laukauksia 13,3 (liigan 15.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 11 laukausta (lähtötaso 12,6, vastustajan päästöt 13,3).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Leeds teki maalin 10,2 prosentista laukauksistaan (liigan 16.), Nott'm Forest: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,5 (liigan 8.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 0,49 odotetusta (+0,51), 9 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Leeds sai 4,4 kulmaa ottelussa (liigan 15.), Nott'm Forest: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 15.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 2 kulmaa (odotus 4), 1 maalia.
Neljänneksi: Pelaajanosto. Brenden Aaronson tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Brenden Aaronson jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 9./13.
Ja vielä: Pelitapa. Etenee nopeasti: 31 syöttöä laukausta kohti, liigan 3. suoraviivaisin.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 29,5 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 2/5 piti
Toteuma · 3/10 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brentford laukoi 10,7 kertaa ottelussa (liigan 16.), Tottenham: päästettyjä laukauksia 12,2 (liigan 9.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 26 laukausta (lähtötaso 10,7, vastustajan päästöt 12,2).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brentford teki maalin 13,6 prosentista laukauksistaan (liigan 1.), Tottenham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 63,0 (liigan 19.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 3 maalia 3,96 odotetusta (-0,96), 12 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Brentford sai 4,8 kulmaa ottelussa (liigan 13.), Tottenham: päästettyjä kulmia 4,7 (liigan 16.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 7 kulmaa (odotus 5), 3 maalia.
Neljänneksi: Pelaajanosto. Mathias Jensen: osallistumiset ylittivät tuotoksen, nousulle on katetta.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Mathias Jensen jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 7./16 ja tuotti 0+1.
Ja vielä: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 56 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %).
Tästä ottelusta: 3/5 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Tottenham laukoi 11,5 kertaa ottelussa (liigan 14.), Brentford: päästettyjä laukauksia 13,3 (liigan 14.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 9 laukausta (lähtötaso 11,5, vastustajan päästöt 13,3).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Tottenham teki maalin 11,0 prosentista laukauksistaan (liigan 10.), Brentford: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,9 (liigan 9.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,47 odotetusta (-0,47), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Tottenham sai 5,5 kulmaa ottelussa (liigan 7.), Brentford: päästettyjä kulmia 5,4 (liigan 5.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 3 kulmaa (odotus 5), 0 maalia.
Neljänneksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maaleja ei tullut, mutta oma pää tiivistyi (päästöt 2+1).
Ja vielä: Pelaajanosto. João Gonçalves tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: João Gonçalves ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Lopuksi: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 1,8 kertaa/ottelu (liigan 5.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 3 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 2/6 piti
Toteuma · 5/11 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brighton laukoi 13,0 kertaa ottelussa (liigan 7.), Aston Villa: päästettyjä laukauksia 12,9 (liigan 13.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 21 laukausta (lähtötaso 13,0, vastustajan päästöt 12,9).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brighton teki maalin 10,5 prosentista laukauksistaan (liigan 15.), Aston Villa: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 70,8 (liigan 3.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 4 maalia 3,67 odotetusta (+0,33), 19 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Brighton sai 4,9 kulmaa ottelussa (liigan 12.), Aston Villa: päästettyjä kulmia 4,9 (liigan 11.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 5 kulmaa (odotus 5), 4 maalia.
Neljänneksi: Rytmi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite (terävöityy loppua kohti): maalit tasan puoliajoittain (4+0), ei ollut tarpeen: ottelu oli ratkaistu puoliajalla (4-0), toinen jakso ei testaa väitettä.
Ja vielä: Pelaajanosto. Gomez kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (3 aikaista vaihtoa · 6 DNP, katkonainen kausi).
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Gomez jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 5./16 ja tuotti 0+1.
Lopuksi: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 54 % ja 476 syöttöä/ottelu (liigan 5.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 73 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 4/5 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Aston Villa laukoi 12,7 kertaa ottelussa (liigan 9.), Brighton: päästettyjä laukauksia 11,7 (liigan 6.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 6 laukausta (lähtötaso 12,7, vastustajan päästöt 11,7).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Aston Villa teki maalin 11,6 prosentista laukauksistaan (liigan 4.), Brighton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,9 (liigan 6.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,31 odotetusta (-0,31), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Aston Villa sai 5,2 kulmaa ottelussa (liigan 8.), Brighton: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 14.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 2 kulmaa (odotus 5), 0 maalia.
Neljänneksi: Rytmi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite odottaa (terävöityy loppua kohti): ei ollut tarpeen: ottelu oli ratkaistu puoliajalla (0-4), toinen jakso ei testaa väitettä.
Ja vielä: Pelaajanosto. Morgan Rogers tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Morgan Rogers ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Lopuksi: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,9 kertaa/ottelu (liigan 2.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 6 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 1/5 piti
Toteuma · 5/10 piti (2 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man City laukoi 15,7 kertaa ottelussa (liigan 2.), Bournemouth: päästettyjä laukauksia 12,6 (liigan 12.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: lukemien väliin: 13 laukausta (lähtötaso 15,7, vastustajan päästöt 12,6).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man City teki maalin 12,9 prosentista laukauksistaan (liigan 2.), Bournemouth: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 11.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 2 maalia 2,36 odotetusta (-0,36), 15 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man City sai 6,5 kulmaa ottelussa (liigan 1.), Bournemouth: päästettyjä kulmia 5,3 (liigan 6.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 8 kulmaa (odotus 5), 2 maalia.
Neljänneksi: Pelaajanosto. Antoine Semenyo tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Antoine Semenyo jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 4./15.
Ja vielä: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 60 % ja 587 syöttöä/ottelu (liigan 1.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 66 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 2/4 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Bournemouth laukoi 13,8 kertaa ottelussa (liigan 5.), Man City: päästettyjä laukauksia 9,7 (liigan 2.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 5 laukausta (lähtötaso 13,8, vastustajan päästöt 9,7).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Bournemouth teki maalin 11,1 prosentista laukauksistaan (liigan 9.), Man City: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 72,4 (liigan 1.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 0,63 odotetusta (+0,37), 20 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Bournemouth teki 55 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Man City 47 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Bournemouthin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 0,55 → 0,08 xG, laukaukset 4 → 1.
Neljänneksi: Pelaajanosto. Junior Kroupi tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Junior Kroupi ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja vielä: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 2. suoraviivaisin.
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 66,6 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 1/5 piti
Toteuma · 3/9 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
Liverpool2–2puoliaika 1–0toteuma: 7/9 piti · avaa ▾ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Newcastle laukoi 12,9 kertaa ottelussa (liigan 8.), Liverpool: päästettyjä laukauksia 11,4 (liigan 4.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 13 laukausta (lähtötaso 12,9, vastustajan päästöt 11,4).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Newcastle teki maalin 10,8 prosentista laukauksistaan (liigan 11.), Liverpool: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 16.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,42 odotetusta (+0,58), 15 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Newcastle sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 3.), Liverpool: päästettyjä kulmia 4,4 (liigan 17.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 2 kulmaa (odotus 4), 2 maalia.
Neljänneksi: Pelaajanosto. Sandro Tonali kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (4 aikaista vaihtoa · 3 DNP, katkonainen kausi).
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Sandro Tonali ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Tästä ottelusta: 2/4 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Liverpool laukoi 15,5 kertaa ottelussa (liigan 3.), Newcastle: päästettyjä laukauksia 12,4 (liigan 10.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 27 laukausta (lähtötaso 15,5, vastustajan päästöt 12,4).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Liverpool teki maalin 10,7 prosentista laukauksistaan (liigan 12.), Newcastle: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3 (liigan 10.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 2,23 odotetusta (-0,23), 7 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Liverpool teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Newcastle 47 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Liverpoolin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,41 → 1,82 xG, laukaukset 9 → 18.
Neljänneksi: Pelaajanosto. Ryan Gravenberch tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto piti: Ryan Gravenberch oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (3./15) ja tuotti 0+1.
Ja vielä: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 59 % ja 531 syöttöä/ottelu (liigan 2.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 61 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 5/5 piti
Toteuma · 7/9 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Fulham laukoi 12,7 kertaa ottelussa (liigan 10.), Chelsea: päästettyjä laukauksia 10,9 (liigan 3.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 14 laukausta (lähtötaso 12,7, vastustajan päästöt 10,9).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Fulham teki maalin 9,8 prosentista laukauksistaan (liigan 18.), Chelsea: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 12.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,35 odotetusta (+0,65), 14 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Fulham teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Chelsea 55 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Fulhamin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,44 → 0,92 xG, laukaukset 7 → 7.
Neljänneksi: Pelaajanosto. Harry Wilson tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Harry Wilson ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet).
Ja vielä: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,6 kertaa/ottelu (liigan 3.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 3 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 4/5 piti
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Chelsea laukoi 13,4 kertaa ottelussa (liigan 6.), Fulham: päästettyjä laukauksia 11,8 (liigan 8.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 18 laukausta (lähtötaso 13,4, vastustajan päästöt 11,8).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Chelsea teki maalin 11,3 prosentista laukauksistaan (liigan 7.), Fulham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,8 (liigan 14.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 3 maalia 1,70 odotetusta (+1,30), 17 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Chelsea sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 4.), Fulham: päästettyjä kulmia 5,5 (liigan 4.). Odotus on vähintään 6 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 6), 3 maalia.
Neljänneksi: Pelaajanosto. João Pedro tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi.
Näin kävi: Pelaajanosto piti: João Pedro oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (2./16) ja tuotti 1+1.
Ja vielä: Pelitapa. Kärsivällinen rakentelu: 40 syöttöä laukausta kohti (liigan 2. eniten).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 21,7 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 3/5 piti
Toteuma · 7/10 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla
Jokainen ottelurivi avautuu ennakoksi ja pelatun ottelun kuitiksi. Ennakko johdetaan kausidatasta ja on deterministinen, joten avauskierroksen jälkikäteen rakennetut ennakot ovat samat jotka olisivat syntyneet ennen ottelua. Ottelulista ja tulokset ● mitattu; toteuma kertoo väitteittäin tapahtuiko vai ei.
Kuittaus: tulos ja luennan arvostelu luetaan kierrosdatasta, jokainen ennakon väite arvostellaan toteumaa vasten ja osumat sekä hudit kirjataan Track recordiin. Seuraavan ottelun ennakko julkaistaan kun kierroksen ottelutiedot on luettu.
Joukkue pääsee boksiin asti: 13/16 laukausta boksista (su 6.9. kotona vs Chelsea).
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
+ su 6.9. kotona vs Chelsea: 13/16 laukausta boksista
Viime kausi 14.5 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: oma uhka 0.36 → 0.69 xG, vastustajan 0.09 → 0.23
+ la 19.9. vieraissa vs Brighton: oma uhka 0.39 → 1.24 xG, vastustajan 0.36 → 0.95
+ la 12.9. vieraissa vs Sunderland: oma uhka 0.77 → 1.11 xG, vastustajan 0.23 → 1.57
+ la 10.10. kotona vs Leeds: oma uhka 0.45 → 2.21 xG, vastustajan 0.44 → 0.30
Haastaa
− su 6.9. kotona vs Chelsea: oma uhka 1.17 → 0.88 xG, vastustajan 0.15 → 0.24
− pe 21.8. kotona vs Coventry: oma uhka 1.32 → 0.56 xG, vastustajan 0.04 → 0.16
Viime kausi 58 % maaleista syntyi toisella jaksolla (41 / 71)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 3 · Kaksinkamppailut Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ pe 21.8. kotona vs Coventry: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (37/71)
+ ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: 57 % kaksinkamppailuista voitettu (51/90)
+ la 12.9. vieraissa vs Sunderland: 59 % kaksinkamppailuista voitettu (53/90)
+ la 10.10. kotona vs Leeds: 55 % kaksinkamppailuista voitettu (55/100)
Haastaa
− su 6.9. kotona vs Chelsea: 49 % kaksinkamppailuista voitettu (42/85)
− la 19.9. vieraissa vs Brighton: 50 % kaksinkamppailuista voitettu (51/102)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 4 · Laukaustarkkuus Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ pe 21.8. kotona vs Coventry: 6/20 laukausta maalia kohti (30 %)
+ ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: 2/7 laukausta maalia kohti (29 %)
+ la 19.9. vieraissa vs Brighton: 2/11 laukausta maalia kohti (18 %)
Haastaa
− su 6.9. kotona vs Chelsea: 9/16 laukausta maalia kohti (56 %)
− la 12.9. vieraissa vs Sunderland: 5/11 laukausta maalia kohti (45 %)
− la 10.10. kotona vs Leeds: 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)
Viime kausi 34 % laukauksista maalia kohti (186 / 552)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 5 · Viimeistely Tila · ristiriitainen · 3 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ la 19.9. vieraissa vs Brighton: 0 maalia 1.63 odotetusta (-1.63)
+ la 10.10. kotona vs Leeds: 2 maalia 2.66 odotetusta (-0.66)
Haastaa
− pe 21.8. kotona vs Coventry: 3 maalia 1.88 odotetusta (+1.12)
Viime kausi 1.9 maalia ja 14.5 laukausta ottelussa, 13 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
su 6.9. kotona vs Chelsea · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.17 → 0.88 xG, vastustajan 0.15 → 0.24
su 6.9. kotona vs Chelsea · Maalivahti + 4 torjuntaa
su 6.9. kotona vs Chelsea · Laukaustarkkuus − 9/16 laukausta maalia kohti (56 %)
su 6.9. kotona vs Chelsea · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
su 6.9. kotona vs Chelsea · Kuri + 2 korttia, 13 rikettä
su 6.9. kotona vs Chelsea · Kaksinkamppailut − 49 % kaksinkamppailuista voitettu (42/85)
su 6.9. kotona vs Chelsea · Hallinta ja kamppailut + hallinta 55 %, kaksinkamppailut 49 %
su 6.9. kotona vs Chelsea · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 3 vastaan
su 6.9. kotona vs Chelsea · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
su 6.9. kotona vs Chelsea · Boksipaine + 13/16 laukausta boksista
pe 21.8. kotona vs Coventry · Viimeistely − 3 maalia 1.88 odotetusta (+1.12)
pe 21.8. kotona vs Coventry · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.32 → 0.56 xG, vastustajan 0.04 → 0.16
pe 21.8. kotona vs Coventry · Maalivahti − 1 torjuntaa
pe 21.8. kotona vs Coventry · Laukaustarkkuus + 6/20 laukausta maalia kohti (30 %)
pe 21.8. kotona vs Coventry · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
pe 21.8. kotona vs Coventry · Kuri − 1 korttia, 10 rikettä
pe 21.8. kotona vs Coventry · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (37/71)
pe 21.8. kotona vs Coventry · Hallinta ja kamppailut − hallinta 64 %, kaksinkamppailut 52 %
pe 21.8. kotona vs Coventry · Erikoistilanteet − 8 kulmaa, 2 vastaan
pe 21.8. kotona vs Coventry · Oma boksi − 1 laukausta boksista vastaan (4 yhteensä)
pe 21.8. kotona vs Coventry · Boksipaine + 10/20 laukausta boksista
ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.36 → 0.69 xG, vastustajan 0.09 → 0.23
ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Maalivahti − 0 torjuntaa
ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Laukaustarkkuus + 2/7 laukausta maalia kohti (29 %)
ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Kuri − 1 korttia, 6 rikettä
ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Kaksinkamppailut + 57 % kaksinkamppailuista voitettu (51/90)
ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Hallinta ja kamppailut − hallinta 61 %, kaksinkamppailut 57 %
ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 2 vastaan
ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Oma boksi − 3 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)
la 19.9. vieraissa vs Brighton · Viimeistely + 0 maalia 1.63 odotetusta (-1.63)
la 19.9. vieraissa vs Brighton · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.39 → 1.24 xG, vastustajan 0.36 → 0.95
la 19.9. vieraissa vs Brighton · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 19.9. vieraissa vs Brighton · Laukaustarkkuus + 2/11 laukausta maalia kohti (18 %)
la 19.9. vieraissa vs Brighton · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
la 19.9. vieraissa vs Brighton · Kuri − 1 korttia, 11 rikettä
la 19.9. vieraissa vs Brighton · Kaksinkamppailut − 50 % kaksinkamppailuista voitettu (51/102)
la 19.9. vieraissa vs Brighton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 60 %, kaksinkamppailut 50 %
la 19.9. vieraissa vs Brighton · Erikoistilanteet + 6 kulmaa, 5 vastaan
la 19.9. vieraissa vs Brighton · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)
la 19.9. vieraissa vs Brighton · Boksipaine + 10/11 laukausta boksista
la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.77 → 1.11 xG, vastustajan 0.23 → 1.57
la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Laukaustarkkuus − 5/11 laukausta maalia kohti (45 %)
la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Kuri + 2 korttia, 11 rikettä
la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Kaksinkamppailut + 59 % kaksinkamppailuista voitettu (53/90)
la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Hallinta ja kamppailut − hallinta 57 %, kaksinkamppailut 59 %
la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Boksipaine + 8/11 laukausta boksista
la 10.10. kotona vs Leeds · Viimeistely + 2 maalia 2.66 odotetusta (-0.66)
la 10.10. kotona vs Leeds · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.45 → 2.21 xG, vastustajan 0.44 → 0.30
la 10.10. kotona vs Leeds · Maalivahti + 4 torjuntaa
la 10.10. kotona vs Leeds · Laukaustarkkuus − 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)
la 10.10. kotona vs Leeds · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle
la 10.10. kotona vs Leeds · Kuri − 1 korttia, 12 rikettä
la 10.10. kotona vs Leeds · Kaksinkamppailut + 55 % kaksinkamppailuista voitettu (55/100)
la 10.10. kotona vs Leeds · Hallinta ja kamppailut − hallinta 58 %, kaksinkamppailut 55 %
la 10.10. kotona vs Leeds · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 4 vastaan
la 10.10. kotona vs Leeds · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
la 10.10. kotona vs Leeds · Boksipaine + 8/13 laukausta boksista
Hypoteesi 1 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 6.9. kotona vs Chelsea: 4 torjuntaa
+ la 10.10. kotona vs Leeds: 4 torjuntaa
Haastaa
− pe 21.8. kotona vs Coventry: 1 torjuntaa
− ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: 0 torjuntaa
− la 19.9. vieraissa vs Brighton: 2 torjuntaa
− la 12.9. vieraissa vs Sunderland: 2 torjuntaa
Viime kausi 70 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (27 päästettyä / 90)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 2 · Kuri Tila · suljettu · 6 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ su 6.9. kotona vs Chelsea: 2 korttia, 13 rikettä
+ la 12.9. vieraissa vs Sunderland: 2 korttia, 11 rikettä
Haastaa
− pe 21.8. kotona vs Coventry: 1 korttia, 10 rikettä
− ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: 1 korttia, 6 rikettä
− la 19.9. vieraissa vs Brighton: 1 korttia, 11 rikettä
− la 10.10. kotona vs Leeds: 1 korttia, 12 rikettä
Viime kausi 1.3 korttia ja 10.3 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 3 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 5 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
+ la 19.9. vieraissa vs Brighton: 6 kulmaa, 5 vastaan
Haastaa
− su 6.9. kotona vs Chelsea: 5 kulmaa, 3 vastaan
− pe 21.8. kotona vs Coventry: 8 kulmaa, 2 vastaan
− ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: 4 kulmaa, 2 vastaan
− la 10.10. kotona vs Leeds: 3 kulmaa, 4 vastaan
Viime kausi 5.7 kulmaa ottelussa, 3.4 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Hypoteesi 4 · Puolustuslinja Tila · suljettu · 5 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ la 10.10. kotona vs Leeds: 4 paitsiota vastustajalle
Haastaa
− su 6.9. kotona vs Chelsea: 0 paitsiota vastustajalle
− pe 21.8. kotona vs Coventry: 0 paitsiota vastustajalle
− ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: 0 paitsiota vastustajalle
− la 19.9. vieraissa vs Brighton: 0 paitsiota vastustajalle
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
Hypoteesi 5 · Oma boksi Tila · suljettu · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ la 19.9. vieraissa vs Brighton: 10 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)
Haastaa
− su 6.9. kotona vs Chelsea: 5 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
− pe 21.8. kotona vs Coventry: 1 laukausta boksista vastaan (4 yhteensä)
− ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: 3 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)
− la 12.9. vieraissa vs Sunderland: 7 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
− la 10.10. kotona vs Leeds: 7 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
Viime kausi 8.2 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 6 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ su 6.9. kotona vs Chelsea: hallinta 55 %, kaksinkamppailut 49 %
Haastaa
− pe 21.8. kotona vs Coventry: hallinta 64 %, kaksinkamppailut 52 %
− ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: hallinta 61 %, kaksinkamppailut 57 %
− la 19.9. vieraissa vs Brighton: hallinta 60 %, kaksinkamppailut 50 %
− la 12.9. vieraissa vs Sunderland: hallinta 57 %, kaksinkamppailut 59 %
− la 10.10. kotona vs Leeds: hallinta 58 %, kaksinkamppailut 55 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Linja: syvä linja: paitsioansa laukesi vain 6 kertaa (18./20)
Eteneminen: etenee kontrollilla: 38.6 syöttöä laukausta kohti (liigan 3./20 eniten), hallinta 59 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 28 kulmaa (liigan 8./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 20 kulmaa vastaan (20./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (3+7 maalia); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (4.46 → 6.69 xG); vastustajien uhka kasvaa (1.31 → 3.45 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 58. minuutilla
Johtoasema: kesti paineen: johti puoliajalla 1 kerta ja piti tuloksen, vaikka vastustajan uhka kasvoi (vastustajan xG 1.31 → 3.45)
Kaksinkamppailut kantavat: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (289/538), liigan 1./20
Seurataan pysyykö kamppailuvoitto ennallaan kun vastustajat muuttavat pelitapaansa.
Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +2.23)
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | −1.7 | +4.9 |
| Keskikenttä | +3.7 | +6.1 |
| Hyökkääjät | +1.2 | −1.7 |
Kurin kustannus on kasvanut: 2 korttia, 11 rikettä (su 23.8. vieraissa vs Manchester City).
Viimeinen vartti · Bournemouth menetti 7 pistettä 76. minuutin jälkeen.
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
+ su 23.8. vieraissa vs Manchester City: 2 korttia, 11 rikettä
− su 20.9. kotona vs Liverpool: 1 korttia, 11 rikettä
Viime kausi 2.4 korttia ja 12.0 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ su 20.9. kotona vs Liverpool: oma uhka 0.15 → 0.65 xG, vastustajan 0.49 → 1.16
+ la 29.8. kotona vs Everton: oma uhka 0.48 → 1.66 xG, vastustajan 1.06 → 0.66
+ la 12.9. kotona vs Brentford: oma uhka 0.67 → 1.08 xG, vastustajan 0.33 → 0.17
+ la 10.10. vieraissa vs Chelsea: oma uhka 0.37 → 1.15 xG, vastustajan 0.50 → 0.66
Haastaa
− su 23.8. vieraissa vs Manchester City: oma uhka 0.55 → 0.08 xG, vastustajan 0.49 → 1.87
− la 5.9. vieraissa vs Newcastle: oma uhka 1.29 → 0.08 xG, vastustajan 0.14 → 0.57
Viime kausi 55 % maaleista syntyi toisella jaksolla (32 / 58)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 3 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 3 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ la 5.9. vieraissa vs Newcastle: 9/17 laukausta boksista
+ la 29.8. kotona vs Everton: 13/17 laukausta boksista
+ la 12.9. kotona vs Brentford: 10/20 laukausta boksista
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 13.8 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 4 · Viimeistely Tila · vahvistumassa · 4 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ su 20.9. kotona vs Liverpool: 0 maalia 0.79 odotetusta (-0.79)
+ la 29.8. kotona vs Everton: 1 maalia 2.14 odotetusta (-1.14)
+ la 10.10. vieraissa vs Chelsea: 1 maalia 1.52 odotetusta (-0.52)
Haastaa
− la 5.9. vieraissa vs Newcastle: 2 maalia 1.37 odotetusta (+0.63)
Viime kausi 1.5 maalia ja 13.8 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 5 · Laukaustarkkuus Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ su 20.9. kotona vs Liverpool: 2/9 laukausta maalia kohti (22 %)
+ la 5.9. vieraissa vs Newcastle: 5/17 laukausta maalia kohti (29 %)
+ la 29.8. kotona vs Everton: 5/17 laukausta maalia kohti (29 %)
Haastaa
− su 23.8. vieraissa vs Manchester City: 4/5 laukausta maalia kohti (80 %)
− la 12.9. kotona vs Brentford: 10/20 laukausta maalia kohti (50 %)
− la 10.10. vieraissa vs Chelsea: 4/9 laukausta maalia kohti (44 %)
Viime kausi 34 % laukauksista maalia kohti (178 / 525)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.55 → 0.08 xG, vastustajan 0.49 → 1.87
su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Maalivahti + 4 torjuntaa
su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Laukaustarkkuus − 4/5 laukausta maalia kohti (80 %)
su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Kuri + 2 korttia, 11 rikettä
su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (39/85)
su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Hallinta ja kamppailut − hallinta 34 %, kaksinkamppailut 46 %
su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 8 vastaan
su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
su 20.9. kotona vs Liverpool · Viimeistely + 0 maalia 0.79 odotetusta (-0.79)
su 20.9. kotona vs Liverpool · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.15 → 0.65 xG, vastustajan 0.49 → 1.16
su 20.9. kotona vs Liverpool · Maalivahti − 2 torjuntaa
su 20.9. kotona vs Liverpool · Laukaustarkkuus + 2/9 laukausta maalia kohti (22 %)
su 20.9. kotona vs Liverpool · Kuri − 1 korttia, 11 rikettä
su 20.9. kotona vs Liverpool · Kaksinkamppailut − 44 % kaksinkamppailuista voitettu (40/91)
su 20.9. kotona vs Liverpool · Hallinta ja kamppailut − hallinta 46 %, kaksinkamppailut 44 %
su 20.9. kotona vs Liverpool · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Viimeistely − 2 maalia 1.37 odotetusta (+0.63)
la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.29 → 0.08 xG, vastustajan 0.14 → 0.57
la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Maalivahti − 0 torjuntaa
la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Laukaustarkkuus + 5/17 laukausta maalia kohti (29 %)
la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Kuri + 3 korttia, 17 rikettä
la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Kaksinkamppailut + 53 % kaksinkamppailuista voitettu (61/116)
la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Hallinta ja kamppailut − hallinta 42 %, kaksinkamppailut 53 %
la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 4 vastaan
la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (8 yhteensä)
la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Boksipaine + 9/17 laukausta boksista
la 29.8. kotona vs Everton · Viimeistely + 1 maalia 2.14 odotetusta (-1.14)
la 29.8. kotona vs Everton · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.48 → 1.66 xG, vastustajan 1.06 → 0.66
la 29.8. kotona vs Everton · Maalivahti + 5 torjuntaa
la 29.8. kotona vs Everton · Laukaustarkkuus + 5/17 laukausta maalia kohti (29 %)
la 29.8. kotona vs Everton · Kuri + 3 korttia, 11 rikettä
la 29.8. kotona vs Everton · Kaksinkamppailut + 55 % kaksinkamppailuista voitettu (57/103)
la 29.8. kotona vs Everton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 58 %, kaksinkamppailut 55 %
la 29.8. kotona vs Everton · Erikoistilanteet − 10 kulmaa, 7 vastaan
la 29.8. kotona vs Everton · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
la 29.8. kotona vs Everton · Boksipaine + 13/17 laukausta boksista
la 12.9. kotona vs Brentford · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.67 → 1.08 xG, vastustajan 0.33 → 0.17
la 12.9. kotona vs Brentford · Maalivahti − 0 torjuntaa
la 12.9. kotona vs Brentford · Laukaustarkkuus − 10/20 laukausta maalia kohti (50 %)
la 12.9. kotona vs Brentford · Kuri + 5 korttia, 10 rikettä
la 12.9. kotona vs Brentford · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (58/122)
la 12.9. kotona vs Brentford · Hallinta ja kamppailut + hallinta 57 %, kaksinkamppailut 48 %
la 12.9. kotona vs Brentford · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (8 yhteensä)
la 12.9. kotona vs Brentford · Boksipaine + 10/20 laukausta boksista
la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Viimeistely + 1 maalia 1.52 odotetusta (-0.52)
la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.37 → 1.15 xG, vastustajan 0.50 → 0.66
la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Maalivahti − 1 torjuntaa
la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Laukaustarkkuus − 4/9 laukausta maalia kohti (44 %)
la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Kuri + 4 korttia, 15 rikettä
la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Kaksinkamppailut − 45 % kaksinkamppailuista voitettu (47/104)
la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Hallinta ja kamppailut + hallinta 60 %, kaksinkamppailut 45 %
la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 1 vastaan
la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
Hypoteesi 1 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ la 5.9. vieraissa vs Newcastle: 53 % kaksinkamppailuista voitettu (61/116)
+ la 29.8. kotona vs Everton: 55 % kaksinkamppailuista voitettu (57/103)
Haastaa
− su 23.8. vieraissa vs Manchester City: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (39/85)
− su 20.9. kotona vs Liverpool: 44 % kaksinkamppailuista voitettu (40/91)
− la 12.9. kotona vs Brentford: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (58/122)
− la 10.10. vieraissa vs Chelsea: 45 % kaksinkamppailuista voitettu (47/104)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 2 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ la 12.9. kotona vs Brentford: hallinta 57 %, kaksinkamppailut 48 %
+ la 10.10. vieraissa vs Chelsea: hallinta 60 %, kaksinkamppailut 45 %
Haastaa
− su 23.8. vieraissa vs Manchester City: hallinta 34 %, kaksinkamppailut 46 %
− su 20.9. kotona vs Liverpool: hallinta 46 %, kaksinkamppailut 44 %
− la 5.9. vieraissa vs Newcastle: hallinta 42 %, kaksinkamppailut 53 %
− la 29.8. kotona vs Everton: hallinta 58 %, kaksinkamppailut 55 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 3 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 23.8. vieraissa vs Manchester City: 4 torjuntaa
+ la 29.8. kotona vs Everton: 5 torjuntaa
Haastaa
− su 20.9. kotona vs Liverpool: 2 torjuntaa
− la 5.9. vieraissa vs Newcastle: 0 torjuntaa
− la 12.9. kotona vs Brentford: 0 torjuntaa
− la 10.10. vieraissa vs Chelsea: 1 torjuntaa
Viime kausi 67 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (54 päästettyä / 162)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 4 · Oma boksi Tila · suljettu · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ su 23.8. vieraissa vs Manchester City: 11 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
Haastaa
− su 20.9. kotona vs Liverpool: 7 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
− la 5.9. vieraissa vs Newcastle: 5 laukausta boksista vastaan (8 yhteensä)
− la 29.8. kotona vs Everton: 7 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
− la 12.9. kotona vs Brentford: 6 laukausta boksista vastaan (8 yhteensä)
− la 10.10. vieraissa vs Chelsea: 6 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
Viime kausi 12.6 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 5 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 4 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 23.8. vieraissa vs Manchester City: 3 kulmaa, 8 vastaan
− la 5.9. vieraissa vs Newcastle: 3 kulmaa, 4 vastaan
− la 29.8. kotona vs Everton: 10 kulmaa, 7 vastaan
− la 10.10. vieraissa vs Chelsea: 7 kulmaa, 1 vastaan
Viime kausi 5.6 kulmaa ottelussa, 5.3 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Linja: linja keskitasoa: 8 paitsiota vastustajalle
Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 32.0 syöttöä laukausta kohti, hallinta 50 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 28 kulmaa (liigan 9./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 24 kulmaa vastaan (18./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu avaukseen (5+2 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 4+9); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (3.51 → 4.70 xG); vastustajien uhka kasvaa (3.01 → 5.09 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 68. minuutilla
Johtoasema: johto murtui: 3 johtoasemaa puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 3.01 → 5.09)
Kurin kustannus kasvaa: 18 korttia (liigan 2./20) ja 75 rikettä (6./20)
Seurataan kertyykö korteista pelikieltoja ja rikkeistä erikoistilanteita vastustajalle.
Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1.19)
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | −0.8 | +5.0 |
| Keskikenttä | −3.6 | −6.6 |
| Hyökkääjät | −0.5 | +1.1 |
Omaan boksiin on päästy liian helposti: 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä) (su 20.9. vieraissa vs Leeds).
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
+ su 20.9. vieraissa vs Leeds: 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
Viime kausi 11.7 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 2 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 3 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: 11/13 laukausta boksista
+ la 22.8. vieraissa vs Everton: 8/11 laukausta boksista
+ la 12.9. kotona vs Ipswich: 9/11 laukausta boksista
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 11.6 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 3 · Kuri Tila · vahvistumassa · 5 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ su 20.9. vieraissa vs Leeds: 3 korttia, 12 rikettä
+ su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: 2 korttia, 11 rikettä
+ la 12.9. kotona vs Ipswich: 2 korttia, 6 rikettä
Haastaa
− pe 28.8. kotona vs Manchester City: 1 korttia, 8 rikettä
− la 22.8. vieraissa vs Everton: 1 korttia, 15 rikettä
Viime kausi 2.0 korttia ja 10.5 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 4 · Uhka jaksoittain Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ su 20.9. vieraissa vs Leeds: oma uhka 0.18 → 0.88 xG, vastustajan 0.54 → 0.77
+ la 5.9. vieraissa vs Fulham: oma uhka 0.30 → 1.67 xG, vastustajan 1.60 → 1.54
+ la 12.9. kotona vs Ipswich: oma uhka 0.20 → 0.41 xG, vastustajan 0.92 → 0.76
Haastaa
− su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: oma uhka 1.41 → 1.01 xG, vastustajan 2.18 → 0.80
− pe 28.8. kotona vs Manchester City: oma uhka 0.30 → 0.27 xG, vastustajan 0.85 → 0.61
− la 22.8. vieraissa vs Everton: oma uhka 1.65 → 0.39 xG, vastustajan 0.31 → 0.85
Viime kausi 51 % maaleista syntyi toisella jaksolla (21 / 41)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 5 · Maalivahti Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: 4 torjuntaa
+ pe 28.8. kotona vs Manchester City: 4 torjuntaa
+ la 5.9. vieraissa vs Fulham: 5 torjuntaa
Haastaa
− su 20.9. vieraissa vs Leeds: 2 torjuntaa
− la 22.8. vieraissa vs Everton: 3 torjuntaa
− la 12.9. kotona vs Ipswich: 3 torjuntaa
Viime kausi 69 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (51 päästettyä / 162)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 6 · Erikoistilanteet Tila · heikkenemässä · 2 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: 5 kulmaa, 8 vastaan
− la 12.9. kotona vs Ipswich: 6 kulmaa, 3 vastaan
Viime kausi 4.2 kulmaa ottelussa, 5.2 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Hypoteesi 7 · Puolustuslinja Tila · heikkenemässä · 1 ottelu
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− pe 28.8. kotona vs Manchester City: 0 paitsiota vastustajalle
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
su 20.9. vieraissa vs Leeds · Viimeistely + 0 maalia 1.06 odotetusta (-1.06)
su 20.9. vieraissa vs Leeds · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.18 → 0.88 xG, vastustajan 0.54 → 0.77
su 20.9. vieraissa vs Leeds · Maalivahti − 2 torjuntaa
su 20.9. vieraissa vs Leeds · Laukaustarkkuus − 4/12 laukausta maalia kohti (33 %)
su 20.9. vieraissa vs Leeds · Kuri + 3 korttia, 12 rikettä
su 20.9. vieraissa vs Leeds · Kaksinkamppailut − 44 % kaksinkamppailuista voitettu (44/101)
su 20.9. vieraissa vs Leeds · Hallinta ja kamppailut − hallinta 49 %, kaksinkamppailut 44 %
su 20.9. vieraissa vs Leeds · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Viimeistely − 3 maalia 2.42 odotetusta (+0.58)
su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.41 → 1.01 xG, vastustajan 2.18 → 0.80
su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Maalivahti + 4 torjuntaa
su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Laukaustarkkuus − 7/13 laukausta maalia kohti (54 %)
su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Kuri + 2 korttia, 11 rikettä
su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Kaksinkamppailut − 51 % kaksinkamppailuista voitettu (50/98)
su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Hallinta ja kamppailut − hallinta 43 %, kaksinkamppailut 51 %
su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 8 vastaan
su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Oma boksi + 16 laukausta boksista vastaan (24 yhteensä)
su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Boksipaine + 11/13 laukausta boksista
pe 28.8. kotona vs Manchester City · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.30 → 0.27 xG, vastustajan 0.85 → 0.61
pe 28.8. kotona vs Manchester City · Maalivahti + 4 torjuntaa
pe 28.8. kotona vs Manchester City · Laukaustarkkuus + 1/9 laukausta maalia kohti (11 %)
pe 28.8. kotona vs Manchester City · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
pe 28.8. kotona vs Manchester City · Kuri − 1 korttia, 8 rikettä
pe 28.8. kotona vs Manchester City · Kaksinkamppailut − 51 % kaksinkamppailuista voitettu (55/107)
pe 28.8. kotona vs Manchester City · Hallinta ja kamppailut − hallinta 28 %, kaksinkamppailut 51 %
pe 28.8. kotona vs Manchester City · Oma boksi + 12 laukausta boksista vastaan (18 yhteensä)
la 5.9. vieraissa vs Fulham · Viimeistely − 3 maalia 1.97 odotetusta (+1.03)
la 5.9. vieraissa vs Fulham · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.30 → 1.67 xG, vastustajan 1.60 → 1.54
la 5.9. vieraissa vs Fulham · Maalivahti + 5 torjuntaa
la 5.9. vieraissa vs Fulham · Laukaustarkkuus − 5/10 laukausta maalia kohti (50 %)
la 5.9. vieraissa vs Fulham · Kaksinkamppailut + 55 % kaksinkamppailuista voitettu (44/80)
la 5.9. vieraissa vs Fulham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 36 %, kaksinkamppailut 55 %
la 5.9. vieraissa vs Fulham · Oma boksi + 22 laukausta boksista vastaan (25 yhteensä)
la 22.8. vieraissa vs Everton · Viimeistely + 0 maalia 2.04 odotetusta (-2.04)
la 22.8. vieraissa vs Everton · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.65 → 0.39 xG, vastustajan 0.31 → 0.85
la 22.8. vieraissa vs Everton · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 22.8. vieraissa vs Everton · Laukaustarkkuus − 4/11 laukausta maalia kohti (36 %)
la 22.8. vieraissa vs Everton · Kuri − 1 korttia, 15 rikettä
la 22.8. vieraissa vs Everton · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (46/99)
la 22.8. vieraissa vs Everton · Hallinta ja kamppailut + hallinta 58 %, kaksinkamppailut 46 %
la 22.8. vieraissa vs Everton · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (16 yhteensä)
la 22.8. vieraissa vs Everton · Boksipaine + 8/11 laukausta boksista
la 12.9. kotona vs Ipswich · Viimeistely − 2 maalia 0.62 odotetusta (+1.38)
la 12.9. kotona vs Ipswich · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.20 → 0.41 xG, vastustajan 0.92 → 0.76
la 12.9. kotona vs Ipswich · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 12.9. kotona vs Ipswich · Laukaustarkkuus − 4/11 laukausta maalia kohti (36 %)
la 12.9. kotona vs Ipswich · Kuri + 2 korttia, 6 rikettä
la 12.9. kotona vs Ipswich · Kaksinkamppailut + 56 % kaksinkamppailuista voitettu (50/89)
la 12.9. kotona vs Ipswich · Hallinta ja kamppailut − hallinta 47 %, kaksinkamppailut 56 %
la 12.9. kotona vs Ipswich · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 3 vastaan
la 12.9. kotona vs Ipswich · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
la 12.9. kotona vs Ipswich · Boksipaine + 9/11 laukausta boksista
Hypoteesi 1 · Viimeistely Tila · suljettu · 5 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ su 20.9. vieraissa vs Leeds: 0 maalia 1.06 odotetusta (-1.06)
+ la 22.8. vieraissa vs Everton: 0 maalia 2.04 odotetusta (-2.04)
Haastaa
− su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: 3 maalia 2.42 odotetusta (+0.58)
− la 5.9. vieraissa vs Fulham: 3 maalia 1.97 odotetusta (+1.03)
− la 12.9. kotona vs Ipswich: 2 maalia 0.62 odotetusta (+1.38)
Viime kausi 1.1 maalia ja 11.6 laukausta ottelussa, 9 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 2 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ la 5.9. vieraissa vs Fulham: 55 % kaksinkamppailuista voitettu (44/80)
+ la 12.9. kotona vs Ipswich: 56 % kaksinkamppailuista voitettu (50/89)
Haastaa
− su 20.9. vieraissa vs Leeds: 44 % kaksinkamppailuista voitettu (44/101)
− su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: 51 % kaksinkamppailuista voitettu (50/98)
− pe 28.8. kotona vs Manchester City: 51 % kaksinkamppailuista voitettu (55/107)
− la 22.8. vieraissa vs Everton: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (46/99)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 3 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ pe 28.8. kotona vs Manchester City: 1/9 laukausta maalia kohti (11 %)
Haastaa
− su 20.9. vieraissa vs Leeds: 4/12 laukausta maalia kohti (33 %)
− su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: 7/13 laukausta maalia kohti (54 %)
− la 5.9. vieraissa vs Fulham: 5/10 laukausta maalia kohti (50 %)
− la 22.8. vieraissa vs Everton: 4/11 laukausta maalia kohti (36 %)
− la 12.9. kotona vs Ipswich: 4/11 laukausta maalia kohti (36 %)
Viime kausi 32 % laukauksista maalia kohti (141 / 442)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 4 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ la 22.8. vieraissa vs Everton: hallinta 58 %, kaksinkamppailut 46 %
Haastaa
− su 20.9. vieraissa vs Leeds: hallinta 49 %, kaksinkamppailut 44 %
− su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: hallinta 43 %, kaksinkamppailut 51 %
− pe 28.8. kotona vs Manchester City: hallinta 28 %, kaksinkamppailut 51 %
− la 5.9. vieraissa vs Fulham: hallinta 36 %, kaksinkamppailut 55 %
− la 12.9. kotona vs Ipswich: hallinta 47 %, kaksinkamppailut 56 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Linja: syvä linja: paitsioansa laukesi vain 7 kertaa (17./20); boksi auki: 72 % päästetyistä laukauksista tuli boksista
Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 36.8 syöttöä laukausta kohti, hallinta 44 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 17 kulmaa (liigan 19./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 32 kulmaa vastaan (3./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (3+6 maalia); oma pää tiivistyy loppua kohti (päästöt 7+5); oma uhka pysyy toisella jaksolla (4.04 → 4.63 xG); vastustajien uhka pysyy (6.40 → 5.33 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 53. minuutilla (pakotettu reaktio)
Vastustaja pääsee boksiin: 78 laukausta boksista vastaan (liigan 1./20 eniten), yhteensä 108 laukausta (72 % boksista)
Seurataan kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä: vuoto boksiin ennakoi päästettyjä maaleja pidemmällä otoksella.
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | −2.0 | −1.7 |
| Keskikenttä | −11.5 | −9.4 |
| Hyökkääjät | −3.5 | −3.7 |
Kurin kustannus on kasvanut: 3 korttia, 15 rikettä (su 23.8. vieraissa vs Newcastle).
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
+ su 23.8. vieraissa vs Newcastle: 3 korttia, 15 rikettä
− la 12.9. kotona vs Fulham: 0 korttia, 11 rikettä
Viime kausi 1.5 korttia ja 10.1 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ su 23.8. vieraissa vs Newcastle: oma uhka 0.41 → 1.82 xG, vastustajan 0.25 → 1.17
+ su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: oma uhka 0.49 → 1.16 xG, vastustajan 0.15 → 0.65
+ la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: oma uhka 0.25 → 1.36 xG, vastustajan 1.31 → 0.99
+ la 12.9. kotona vs Fulham: oma uhka 0.52 → 0.76 xG, vastustajan 0.40 → 0.30
Haastaa
− su 11.10. kotona vs Manchester City: oma uhka 0.51 → 0.51 xG, vastustajan 0.11 → 1.24
− pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: oma uhka 0.42 → 0.26 xG, vastustajan 0.51 → 0.25
Viime kausi 62 % maaleista syntyi toisella jaksolla (39 / 63)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 3 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 3 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ su 23.8. vieraissa vs Newcastle: 16/27 laukausta boksista
+ la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: 8/13 laukausta boksista
+ la 12.9. kotona vs Fulham: 9/14 laukausta boksista
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 15.5 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 4 · Viimeistely Tila · vahvistumassa · 4 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: 1 maalia 1.65 odotetusta (-0.65)
+ su 11.10. kotona vs Manchester City: 0 maalia 1.02 odotetusta (-1.02)
+ la 12.9. kotona vs Fulham: 0 maalia 1.28 odotetusta (-1.28)
Haastaa
− pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: 2 maalia 0.69 odotetusta (+1.31)
Viime kausi 1.7 maalia ja 15.5 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 5 · Kaksinkamppailut Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: 56 % kaksinkamppailuista voitettu (51/91)
+ pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: 55 % kaksinkamppailuista voitettu (49/89)
+ la 12.9. kotona vs Fulham: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (38/73)
Haastaa
− su 23.8. vieraissa vs Newcastle: 51 % kaksinkamppailuista voitettu (50/98)
− su 11.10. kotona vs Manchester City: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (46/100)
− la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (51/111)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 6 · Oma boksi Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ su 11.10. kotona vs Manchester City: 8 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)
+ la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: 11 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
+ la 12.9. kotona vs Fulham: 8 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
Haastaa
− su 23.8. vieraissa vs Newcastle: 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
− su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: 5 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
− pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: 4 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
Viime kausi 11.4 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 7 · Laukaustarkkuus Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ su 23.8. vieraissa vs Newcastle: 7/27 laukausta maalia kohti (26 %)
+ su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)
+ la 12.9. kotona vs Fulham: 3/14 laukausta maalia kohti (21 %)
Haastaa
− su 11.10. kotona vs Manchester City: 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)
− pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: 7/10 laukausta maalia kohti (70 %)
− la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)
Viime kausi 30 % laukauksista maalia kohti (175 / 588)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 8 · Puolustuslinja Tila · ristiriitainen · 3 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: 4 paitsiota vastustajalle
+ pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: 5 paitsiota vastustajalle
Haastaa
− la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: 0 paitsiota vastustajalle
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.41 → 1.82 xG, vastustajan 0.25 → 1.17
su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Maalivahti − 3 torjuntaa
su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Laukaustarkkuus + 7/27 laukausta maalia kohti (26 %)
su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Kuri + 3 korttia, 15 rikettä
su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Kaksinkamppailut − 51 % kaksinkamppailuista voitettu (50/98)
su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Hallinta ja kamppailut − hallinta 61 %, kaksinkamppailut 51 %
su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 2 vastaan
su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Boksipaine + 16/27 laukausta boksista
su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Viimeistely + 1 maalia 1.65 odotetusta (-0.65)
su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.49 → 1.16 xG, vastustajan 0.15 → 0.65
su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Maalivahti − 2 torjuntaa
su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Laukaustarkkuus + 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)
su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle
su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Kuri + 2 korttia, 13 rikettä
su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Kaksinkamppailut + 56 % kaksinkamppailuista voitettu (51/91)
su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Hallinta ja kamppailut − hallinta 54 %, kaksinkamppailut 56 %
su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 3 vastaan
su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
su 11.10. kotona vs Manchester City · Viimeistely + 0 maalia 1.02 odotetusta (-1.02)
su 11.10. kotona vs Manchester City · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.51 → 0.51 xG, vastustajan 0.11 → 1.24
su 11.10. kotona vs Manchester City · Maalivahti − 1 torjuntaa
su 11.10. kotona vs Manchester City · Laukaustarkkuus − 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)
su 11.10. kotona vs Manchester City · Kuri + 3 korttia, 19 rikettä
su 11.10. kotona vs Manchester City · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (46/100)
su 11.10. kotona vs Manchester City · Hallinta ja kamppailut − hallinta 35 %, kaksinkamppailut 46 %
su 11.10. kotona vs Manchester City · Erikoistilanteet + 5 kulmaa, 6 vastaan
su 11.10. kotona vs Manchester City · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)
pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Viimeistely − 2 maalia 0.69 odotetusta (+1.31)
pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.42 → 0.26 xG, vastustajan 0.51 → 0.25
pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Maalivahti + 5 torjuntaa
pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Laukaustarkkuus − 7/10 laukausta maalia kohti (70 %)
pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Puolustuslinja + 5 paitsiota vastustajalle
pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Kuri + 3 korttia, 13 rikettä
pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Kaksinkamppailut + 55 % kaksinkamppailuista voitettu (49/89)
pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Hallinta ja kamppailut − hallinta 55 %, kaksinkamppailut 55 %
pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 4 vastaan
pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Oma boksi − 4 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.25 → 1.36 xG, vastustajan 1.31 → 0.99
la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Maalivahti − 1 torjuntaa
la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Laukaustarkkuus − 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)
la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Kuri + 4 korttia, 13 rikettä
la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (51/111)
la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Hallinta ja kamppailut + hallinta 70 %, kaksinkamppailut 46 %
la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 5 vastaan
la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Boksipaine + 8/13 laukausta boksista
la 12.9. kotona vs Fulham · Viimeistely + 0 maalia 1.28 odotetusta (-1.28)
la 12.9. kotona vs Fulham · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.52 → 0.76 xG, vastustajan 0.40 → 0.30
la 12.9. kotona vs Fulham · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 12.9. kotona vs Fulham · Laukaustarkkuus + 3/14 laukausta maalia kohti (21 %)
la 12.9. kotona vs Fulham · Kuri − 0 korttia, 11 rikettä
la 12.9. kotona vs Fulham · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (38/73)
la 12.9. kotona vs Fulham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 56 %, kaksinkamppailut 52 %
la 12.9. kotona vs Fulham · Erikoistilanteet + 5 kulmaa, 8 vastaan
la 12.9. kotona vs Fulham · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
la 12.9. kotona vs Fulham · Boksipaine + 9/14 laukausta boksista
Hypoteesi 1 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 6 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
+ su 11.10. kotona vs Manchester City: 5 kulmaa, 6 vastaan
+ la 12.9. kotona vs Fulham: 5 kulmaa, 8 vastaan
Haastaa
− su 23.8. vieraissa vs Newcastle: 6 kulmaa, 2 vastaan
− su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: 3 kulmaa, 3 vastaan
− pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: 3 kulmaa, 4 vastaan
− la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: 3 kulmaa, 5 vastaan
Viime kausi 6.1 kulmaa ottelussa, 4.4 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Hypoteesi 2 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: hallinta 70 %, kaksinkamppailut 46 %
Haastaa
− su 23.8. vieraissa vs Newcastle: hallinta 61 %, kaksinkamppailut 51 %
− su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: hallinta 54 %, kaksinkamppailut 56 %
− su 11.10. kotona vs Manchester City: hallinta 35 %, kaksinkamppailut 46 %
− pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: hallinta 55 %, kaksinkamppailut 55 %
− la 12.9. kotona vs Fulham: hallinta 56 %, kaksinkamppailut 52 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 3 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: 5 torjuntaa
Haastaa
− su 23.8. vieraissa vs Newcastle: 3 torjuntaa
− su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: 2 torjuntaa
− su 11.10. kotona vs Manchester City: 1 torjuntaa
− la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: 1 torjuntaa
− la 12.9. kotona vs Fulham: 3 torjuntaa
Viime kausi 65 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (53 päästettyä / 153)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Linja: linja keskitasoa: 14 paitsiota vastustajalle
Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 32.2 syöttöä laukausta kohti, hallinta 55 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 25 kulmaa (liigan 14./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 28 kulmaa vastaan (10./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (2+5 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 2+5); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (2.60 → 5.87 xG); vastustajien uhka kasvaa (2.73 → 4.60 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 63. minuutilla
Johtoasema: kesti paineen: johti puoliajalla 1 kerta ja piti tuloksen, vaikka vastustajan uhka kasvoi (vastustajan xG 2.73 → 4.60)
Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3.27)
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | +3.7 | +0.8 |
| Keskikenttä | −1.9 | +0.2 |
| Hyökkääjät | +1.8 | −0.3 |
Omaan boksiin on päästy liian helposti: 16 laukausta boksista vastaan (27 yhteensä) (su 23.8. kotona vs Liverpool).
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
+ su 23.8. kotona vs Liverpool: 16 laukausta boksista vastaan (27 yhteensä)
− ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
Viime kausi 12.4 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ su 23.8. kotona vs Liverpool: oma uhka 0.25 → 1.17 xG, vastustajan 0.41 → 1.82
+ ma 14.9. vieraissa vs Leeds: oma uhka 0.26 → 0.62 xG, vastustajan 1.49 → 0.59
+ la 5.9. kotona vs Bournemouth: oma uhka 0.14 → 0.57 xG, vastustajan 1.29 → 0.08
+ la 29.8. vieraissa vs Tottenham: oma uhka 0.26 → 0.49 xG, vastustajan 0.50 → 0.54
Haastaa
− ma 12.10. vieraissa vs Coventry: oma uhka 1.23 → 0.64 xG, vastustajan 0.88 → 0.59
− la 19.9. kotona vs Hull City: oma uhka 1.19 → 0.25 xG, vastustajan 0.34 → 1.26
Viime kausi 47 % maaleista syntyi toisella jaksolla (25 / 53)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 3 · Kuri Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ su 23.8. kotona vs Liverpool: 5 korttia, 16 rikettä
+ ma 14.9. vieraissa vs Leeds: 2 korttia, 13 rikettä
+ la 5.9. kotona vs Bournemouth: 2 korttia, 19 rikettä
+ la 29.8. vieraissa vs Tottenham: 2 korttia, 9 rikettä
Haastaa
− ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 1 korttia, 10 rikettä
− la 19.9. kotona vs Hull City: 1 korttia, 4 rikettä
Viime kausi 1.7 korttia ja 10.2 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 4 · Maalivahti Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 23.8. kotona vs Liverpool: 5 torjuntaa
+ la 5.9. kotona vs Bournemouth: 4 torjuntaa
+ la 29.8. vieraissa vs Tottenham: 4 torjuntaa
Haastaa
− ma 14.9. vieraissa vs Leeds: 3 torjuntaa
− ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 2 torjuntaa
− la 19.9. kotona vs Hull City: 3 torjuntaa
Viime kausi 67 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (55 päästettyä / 168)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 5 · Hallinta ja kamppailut Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ ma 14.9. vieraissa vs Leeds: hallinta 50 %, kaksinkamppailut 47 %
+ la 5.9. kotona vs Bournemouth: hallinta 58 %, kaksinkamppailut 47 %
+ la 19.9. kotona vs Hull City: hallinta 56 %, kaksinkamppailut 48 %
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Liverpool: hallinta 39 %, kaksinkamppailut 48 %
− ma 12.10. vieraissa vs Coventry: hallinta 67 %, kaksinkamppailut 54 %
− la 29.8. vieraissa vs Tottenham: hallinta 42 %, kaksinkamppailut 53 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 6 · Boksipaine Tila · uusi · 2 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 11/19 laukausta boksista
+ la 19.9. kotona vs Hull City: 9/12 laukausta boksista
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 12.9 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
su 23.8. kotona vs Liverpool · Viimeistely − 2 maalia 1.42 odotetusta (+0.58)
su 23.8. kotona vs Liverpool · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.25 → 1.17 xG, vastustajan 0.41 → 1.82
su 23.8. kotona vs Liverpool · Maalivahti + 5 torjuntaa
su 23.8. kotona vs Liverpool · Laukaustarkkuus − 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)
su 23.8. kotona vs Liverpool · Kuri + 5 korttia, 16 rikettä
su 23.8. kotona vs Liverpool · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (47/97)
su 23.8. kotona vs Liverpool · Hallinta ja kamppailut − hallinta 39 %, kaksinkamppailut 48 %
su 23.8. kotona vs Liverpool · Oma boksi + 16 laukausta boksista vastaan (27 yhteensä)
ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.26 → 0.62 xG, vastustajan 1.49 → 0.59
ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Maalivahti − 3 torjuntaa
ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Laukaustarkkuus − 5/7 laukausta maalia kohti (71 %)
ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Kuri + 2 korttia, 13 rikettä
ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Kaksinkamppailut − 47 % kaksinkamppailuista voitettu (49/104)
ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Hallinta ja kamppailut + hallinta 50 %, kaksinkamppailut 47 %
ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 5 vastaan
ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)
ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Viimeistely + 1 maalia 1.87 odotetusta (-0.87)
ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.23 → 0.64 xG, vastustajan 0.88 → 0.59
ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Maalivahti − 2 torjuntaa
ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Laukaustarkkuus − 6/19 laukausta maalia kohti (32 %)
ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Kuri − 1 korttia, 10 rikettä
ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (44/81)
ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Hallinta ja kamppailut − hallinta 67 %, kaksinkamppailut 54 %
ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 2 vastaan
ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Boksipaine + 11/19 laukausta boksista
la 5.9. kotona vs Bournemouth · Viimeistely − 2 maalia 0.71 odotetusta (+1.29)
la 5.9. kotona vs Bournemouth · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.14 → 0.57 xG, vastustajan 1.29 → 0.08
la 5.9. kotona vs Bournemouth · Maalivahti + 4 torjuntaa
la 5.9. kotona vs Bournemouth · Laukaustarkkuus + 2/8 laukausta maalia kohti (25 %)
la 5.9. kotona vs Bournemouth · Kuri + 2 korttia, 19 rikettä
la 5.9. kotona vs Bournemouth · Kaksinkamppailut − 47 % kaksinkamppailuista voitettu (55/116)
la 5.9. kotona vs Bournemouth · Hallinta ja kamppailut + hallinta 58 %, kaksinkamppailut 47 %
la 5.9. kotona vs Bournemouth · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 3 vastaan
la 5.9. kotona vs Bournemouth · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)
la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Viimeistely − 2 maalia 0.75 odotetusta (+1.25)
la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.26 → 0.49 xG, vastustajan 0.50 → 0.54
la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Maalivahti + 4 torjuntaa
la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Laukaustarkkuus + 2/11 laukausta maalia kohti (18 %)
la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Kuri + 2 korttia, 9 rikettä
la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Kaksinkamppailut + 53 % kaksinkamppailuista voitettu (41/78)
la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 42 %, kaksinkamppailut 53 %
la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 9 vastaan
la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)
la 19.9. kotona vs Hull City · Viimeistely − 2 maalia 1.44 odotetusta (+0.56)
la 19.9. kotona vs Hull City · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.19 → 0.25 xG, vastustajan 0.34 → 1.26
la 19.9. kotona vs Hull City · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 19.9. kotona vs Hull City · Laukaustarkkuus − 5/12 laukausta maalia kohti (42 %)
la 19.9. kotona vs Hull City · Kuri − 1 korttia, 4 rikettä
la 19.9. kotona vs Hull City · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (46/96)
la 19.9. kotona vs Hull City · Hallinta ja kamppailut + hallinta 56 %, kaksinkamppailut 48 %
la 19.9. kotona vs Hull City · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 7 vastaan
la 19.9. kotona vs Hull City · Oma boksi + 12 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä)
la 19.9. kotona vs Hull City · Boksipaine + 9/12 laukausta boksista
Hypoteesi 1 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (44/81)
+ la 29.8. vieraissa vs Tottenham: 53 % kaksinkamppailuista voitettu (41/78)
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Liverpool: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (47/97)
− ma 14.9. vieraissa vs Leeds: 47 % kaksinkamppailuista voitettu (49/104)
− la 5.9. kotona vs Bournemouth: 47 % kaksinkamppailuista voitettu (55/116)
− la 19.9. kotona vs Hull City: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (46/96)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 2 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ la 5.9. kotona vs Bournemouth: 2/8 laukausta maalia kohti (25 %)
+ la 29.8. vieraissa vs Tottenham: 2/11 laukausta maalia kohti (18 %)
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Liverpool: 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)
− ma 14.9. vieraissa vs Leeds: 5/7 laukausta maalia kohti (71 %)
− ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 6/19 laukausta maalia kohti (32 %)
− la 19.9. kotona vs Hull City: 5/12 laukausta maalia kohti (42 %)
Viime kausi 36 % laukauksista maalia kohti (176 / 492)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 3 · Viimeistely Tila · suljettu · 5 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 1 maalia 1.87 odotetusta (-0.87)
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Liverpool: 2 maalia 1.42 odotetusta (+0.58)
− la 5.9. kotona vs Bournemouth: 2 maalia 0.71 odotetusta (+1.29)
− la 29.8. vieraissa vs Tottenham: 2 maalia 0.75 odotetusta (+1.25)
− la 19.9. kotona vs Hull City: 2 maalia 1.44 odotetusta (+0.56)
Viime kausi 1.4 maalia ja 12.9 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 4 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 5 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− ma 14.9. vieraissa vs Leeds: 5 kulmaa, 5 vastaan
− ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 6 kulmaa, 2 vastaan
− la 5.9. kotona vs Bournemouth: 4 kulmaa, 3 vastaan
− la 29.8. vieraissa vs Tottenham: 7 kulmaa, 9 vastaan
− la 19.9. kotona vs Hull City: 4 kulmaa, 7 vastaan
Viime kausi 6.1 kulmaa ottelussa, 4.9 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Linja: linja keskitasoa: 9 paitsiota vastustajalle
Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 37.1 syöttöä laukausta kohti, hallinta 52 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 28 kulmaa (liigan 10./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 32 kulmaa vastaan (4./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (4+7 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 5+8); oma uhka pysyy toisella jaksolla (3.33 → 3.74 xG); vastustajien uhka pysyy (4.91 → 4.88 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 56. minuutilla
Johtoasema: johto murtui: 2 johtoasemaa puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 4.91 → 4.88)
Vastustaja pääsee boksiin: 63 laukausta boksista vastaan (liigan 3./20 eniten), yhteensä 107 laukausta (59 % boksista)
Seurataan kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä: vuoto boksiin ennakoi päästettyjä maaleja pidemmällä otoksella.
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | −0.6 | −3.2 |
| Keskikenttä | −3.3 | −4.6 |
| Hyökkääjät | +2.4 | +0.5 |
Kurin kustannus on kasvanut: 4 korttia, 9 rikettä (su 23.8. vieraissa vs Brighton).
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
+ su 23.8. vieraissa vs Brighton: 4 korttia, 9 rikettä
− la 5.9. vieraissa vs Hull City: 0 korttia, 5 rikettä
Viime kausi 1.6 korttia ja 10.0 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 2 · Puolustuslinja Tila · vahvistumassa · 4 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ su 23.8. vieraissa vs Brighton: 6 paitsiota vastustajalle
+ ma 31.8. kotona vs Arsenal: 8 paitsiota vastustajalle
+ la 19.9. vieraissa vs Tottenham: 5 paitsiota vastustajalle
+ la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: 4 paitsiota vastustajalle
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
Hypoteesi 3 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ su 23.8. vieraissa vs Brighton: 15 laukausta boksista vastaan (21 yhteensä)
+ la 19.9. vieraissa vs Tottenham: 12 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)
+ la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: 14 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä)
+ la 10.10. kotona vs Brentford: 12 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
Haastaa
− ma 31.8. kotona vs Arsenal: 5 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)
− la 5.9. vieraissa vs Hull City: 4 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
Viime kausi 12.9 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 4 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 5 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ la 5.9. vieraissa vs Hull City: 10/13 laukausta boksista
+ la 19.9. vieraissa vs Tottenham: 9/15 laukausta boksista
+ la 10.10. kotona vs Brentford: 15/20 laukausta boksista
Haastaa
− su 23.8. vieraissa vs Brighton: 2/6 laukausta boksista
− ma 31.8. kotona vs Arsenal: 3/7 laukausta boksista
Viime kausi 12.7 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 5 · Laukaustarkkuus Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ su 23.8. vieraissa vs Brighton: 0/6 laukausta maalia kohti (0 %)
+ ma 31.8. kotona vs Arsenal: 0/7 laukausta maalia kohti (0 %)
+ la 5.9. vieraissa vs Hull City: 1/13 laukausta maalia kohti (8 %)
Haastaa
− la 19.9. vieraissa vs Tottenham: 6/15 laukausta maalia kohti (40 %)
− la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: 5/7 laukausta maalia kohti (71 %)
− la 10.10. kotona vs Brentford: 7/20 laukausta maalia kohti (35 %)
Viime kausi 35 % laukauksista maalia kohti (170 / 483)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 6 · Maalivahti Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ la 5.9. vieraissa vs Hull City: 4 torjuntaa
+ la 19.9. vieraissa vs Tottenham: 5 torjuntaa
+ la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: 5 torjuntaa
Haastaa
− su 23.8. vieraissa vs Brighton: 3 torjuntaa
− ma 31.8. kotona vs Arsenal: 1 torjuntaa
− la 10.10. kotona vs Brentford: 3 torjuntaa
Viime kausi 71 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (49 päästettyä / 168)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 7 · Viimeistely Tila · ristiriitainen · 2 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ la 5.9. vieraissa vs Hull City: 0 maalia 1.93 odotetusta (-1.93)
Haastaa
− la 19.9. vieraissa vs Tottenham: 3 maalia 1.16 odotetusta (+1.84)
Viime kausi 1.5 maalia ja 12.7 laukausta ottelussa, 12 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 8 · Erikoistilanteet Tila · heikkenemässä · 1 ottelu
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: 6 kulmaa, 1 vastaan
Viime kausi 5.2 kulmaa ottelussa, 4.9 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
su 23.8. vieraissa vs Brighton · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.18 → 0.13 xG, vastustajan 2.96 → 0.71
su 23.8. vieraissa vs Brighton · Maalivahti − 3 torjuntaa
su 23.8. vieraissa vs Brighton · Laukaustarkkuus + 0/6 laukausta maalia kohti (0 %)
su 23.8. vieraissa vs Brighton · Puolustuslinja + 6 paitsiota vastustajalle
su 23.8. vieraissa vs Brighton · Kuri + 4 korttia, 9 rikettä
su 23.8. vieraissa vs Brighton · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (46/96)
su 23.8. vieraissa vs Brighton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 27 %, kaksinkamppailut 48 %
su 23.8. vieraissa vs Brighton · Oma boksi + 15 laukausta boksista vastaan (21 yhteensä)
su 23.8. vieraissa vs Brighton · Boksipaine − 2/6 laukausta boksista
ma 31.8. kotona vs Arsenal · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.09 → 0.23 xG, vastustajan 0.36 → 0.69
ma 31.8. kotona vs Arsenal · Maalivahti − 1 torjuntaa
ma 31.8. kotona vs Arsenal · Laukaustarkkuus + 0/7 laukausta maalia kohti (0 %)
ma 31.8. kotona vs Arsenal · Puolustuslinja + 8 paitsiota vastustajalle
ma 31.8. kotona vs Arsenal · Kuri + 3 korttia, 17 rikettä
ma 31.8. kotona vs Arsenal · Kaksinkamppailut − 43 % kaksinkamppailuista voitettu (39/90)
ma 31.8. kotona vs Arsenal · Hallinta ja kamppailut − hallinta 39 %, kaksinkamppailut 43 %
ma 31.8. kotona vs Arsenal · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)
ma 31.8. kotona vs Arsenal · Boksipaine − 3/7 laukausta boksista
la 5.9. vieraissa vs Hull City · Viimeistely + 0 maalia 1.93 odotetusta (-1.93)
la 5.9. vieraissa vs Hull City · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.57 → 1.36 xG, vastustajan 0.08 → 0.49
la 5.9. vieraissa vs Hull City · Maalivahti + 4 torjuntaa
la 5.9. vieraissa vs Hull City · Laukaustarkkuus + 1/13 laukausta maalia kohti (8 %)
la 5.9. vieraissa vs Hull City · Kuri − 0 korttia, 5 rikettä
la 5.9. vieraissa vs Hull City · Kaksinkamppailut − 45 % kaksinkamppailuista voitettu (38/84)
la 5.9. vieraissa vs Hull City · Hallinta ja kamppailut + hallinta 74 %, kaksinkamppailut 45 %
la 5.9. vieraissa vs Hull City · Oma boksi − 4 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
la 5.9. vieraissa vs Hull City · Boksipaine + 10/13 laukausta boksista
la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Viimeistely − 3 maalia 1.16 odotetusta (+1.84)
la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.82 → 0.35 xG, vastustajan 0.64 → 0.92
la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Maalivahti + 5 torjuntaa
la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Laukaustarkkuus − 6/15 laukausta maalia kohti (40 %)
la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Puolustuslinja + 5 paitsiota vastustajalle
la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Kuri + 2 korttia, 13 rikettä
la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Kaksinkamppailut − 41 % kaksinkamppailuista voitettu (46/111)
la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 36 %, kaksinkamppailut 41 %
la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Oma boksi + 12 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)
la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Boksipaine + 9/15 laukausta boksista
la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.65 → 0.17 xG, vastustajan 0.39 → 1.89
la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Maalivahti + 5 torjuntaa
la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Laukaustarkkuus − 5/7 laukausta maalia kohti (71 %)
la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle
la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Kuri + 2 korttia, 11 rikettä
la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (47/97)
la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Hallinta ja kamppailut + hallinta 54 %, kaksinkamppailut 48 %
la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 1 vastaan
la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Oma boksi + 14 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä)
la 10.10. kotona vs Brentford · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.28 → 0.56 xG, vastustajan 0.56 → 0.75
la 10.10. kotona vs Brentford · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 10.10. kotona vs Brentford · Laukaustarkkuus − 7/20 laukausta maalia kohti (35 %)
la 10.10. kotona vs Brentford · Kuri + 2 korttia, 7 rikettä
la 10.10. kotona vs Brentford · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (60/111)
la 10.10. kotona vs Brentford · Hallinta ja kamppailut − hallinta 52 %, kaksinkamppailut 54 %
la 10.10. kotona vs Brentford · Oma boksi + 12 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
la 10.10. kotona vs Brentford · Boksipaine + 15/20 laukausta boksista
Hypoteesi 1 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ la 5.9. vieraissa vs Hull City: hallinta 74 %, kaksinkamppailut 45 %
+ la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: hallinta 54 %, kaksinkamppailut 48 %
Haastaa
− su 23.8. vieraissa vs Brighton: hallinta 27 %, kaksinkamppailut 48 %
− ma 31.8. kotona vs Arsenal: hallinta 39 %, kaksinkamppailut 43 %
− la 19.9. vieraissa vs Tottenham: hallinta 36 %, kaksinkamppailut 41 %
− la 10.10. kotona vs Brentford: hallinta 52 %, kaksinkamppailut 54 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · suljettu · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ ma 31.8. kotona vs Arsenal: oma uhka 0.09 → 0.23 xG, vastustajan 0.36 → 0.69
+ la 5.9. vieraissa vs Hull City: oma uhka 0.57 → 1.36 xG, vastustajan 0.08 → 0.49
Haastaa
− su 23.8. vieraissa vs Brighton: oma uhka 0.18 → 0.13 xG, vastustajan 2.96 → 0.71
− la 19.9. vieraissa vs Tottenham: oma uhka 0.82 → 0.35 xG, vastustajan 0.64 → 0.92
− la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: oma uhka 0.65 → 0.17 xG, vastustajan 0.39 → 1.89
− la 10.10. kotona vs Brentford: oma uhka 1.28 → 0.56 xG, vastustajan 0.56 → 0.75
Viime kausi 62 % maaleista syntyi toisella jaksolla (35 / 56)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 3 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ la 10.10. kotona vs Brentford: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (60/111)
Haastaa
− su 23.8. vieraissa vs Brighton: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (46/96)
− ma 31.8. kotona vs Arsenal: 43 % kaksinkamppailuista voitettu (39/90)
− la 5.9. vieraissa vs Hull City: 45 % kaksinkamppailuista voitettu (38/84)
− la 19.9. vieraissa vs Tottenham: 41 % kaksinkamppailuista voitettu (46/111)
− la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (47/97)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Linja: korkea linja: vastustaja jäi paitsioon 26 kertaa (liigan 1./20)
Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 35.7 syöttöä laukausta kohti, hallinta 47 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 17 kulmaa (liigan 20./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 26 kulmaa vastaan (16./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (1+5 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 1+6); oma uhka laskee toisella jaksolla (3.59 → 2.80 xG); vastustajien uhka pysyy (4.99 → 5.45 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 56. minuutilla (mukana 5/6 ottelua, 1 oli ratkaistu puoliajalla)
Toinen jakso hiipuu: Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -0.79)
Seurataan kääntyykö toisen jakson hiipuminen: tiivistyvätkö ratkaisuhetket yhä vähemmän uhkaa vastaan.
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | −2.0 | +3.0 |
| Keskikenttä | +8.3 | +0.8 |
| Hyökkääjät | +1.0 | −0.4 |
Joukkue pääsee boksiin asti: 13/15 laukausta boksista (su 30.8. vieraissa vs Chelsea).
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
+ su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 13/15 laukausta boksista
Viime kausi 13.0 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 2 · Kuri Tila · vahvistumassa · 5 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 3 korttia, 12 rikettä
+ su 23.8. kotona vs Aston Villa: 2 korttia, 12 rikettä
+ la 5.9. kotona vs Leeds: 3 korttia, 13 rikettä
+ la 19.9. kotona vs Arsenal: 4 korttia, 13 rikettä
+ la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 2 korttia, 12 rikettä
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 2.3 korttia ja 11.9 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 3 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ su 13.9. vieraissa vs Coventry: oma uhka 0.97 → 1.83 xG, vastustajan 0.97 → 0.37
+ la 5.9. kotona vs Leeds: oma uhka 0.06 → 2.14 xG, vastustajan 1.90 → 0.60
+ la 19.9. kotona vs Arsenal: oma uhka 0.36 → 0.95 xG, vastustajan 0.39 → 1.24
+ la 10.10. vieraissa vs Sunderland: oma uhka 0.47 → 0.67 xG, vastustajan 0.43 → 0.25
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Chelsea: oma uhka 1.06 → 0.50 xG, vastustajan 1.93 → 1.04
− su 23.8. kotona vs Aston Villa: oma uhka 2.96 → 0.71 xG, vastustajan 0.18 → 0.13
Viime kausi 62 % maaleista syntyi toisella jaksolla (32 / 52)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 4 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 15 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)
+ su 13.9. vieraissa vs Coventry: 12 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
+ la 5.9. kotona vs Leeds: 10 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
+ la 19.9. kotona vs Arsenal: 10 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Aston Villa: 2 laukausta boksista vastaan (6 yhteensä)
− la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 4 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
Viime kausi 11.7 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 5 · Hallinta ja kamppailut Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Chelsea: hallinta 74 %, kaksinkamppailut 46 %
+ su 13.9. vieraissa vs Coventry: hallinta 69 %, kaksinkamppailut 43 %
+ la 5.9. kotona vs Leeds: hallinta 67 %, kaksinkamppailut 48 %
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Aston Villa: hallinta 73 %, kaksinkamppailut 52 %
− la 19.9. kotona vs Arsenal: hallinta 40 %, kaksinkamppailut 50 %
− la 10.10. vieraissa vs Sunderland: hallinta 38 %, kaksinkamppailut 50 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 6 · Laukaustarkkuus Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ su 23.8. kotona vs Aston Villa: 6/21 laukausta maalia kohti (29 %)
+ la 5.9. kotona vs Leeds: 5/20 laukausta maalia kohti (25 %)
+ la 19.9. kotona vs Arsenal: 5/17 laukausta maalia kohti (29 %)
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 6/15 laukausta maalia kohti (40 %)
− su 13.9. vieraissa vs Coventry: 7/22 laukausta maalia kohti (32 %)
− la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)
Viime kausi 36 % laukauksista maalia kohti (176 / 495)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 7 · Puolustuslinja Tila · uusi · 1 ottelu
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 5 paitsiota vastustajalle
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Viimeistely − 3 maalia 1.56 odotetusta (+1.44)
su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.06 → 0.50 xG, vastustajan 1.93 → 1.04
su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Maalivahti − 1 torjuntaa
su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Laukaustarkkuus − 6/15 laukausta maalia kohti (40 %)
su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Kuri + 3 korttia, 12 rikettä
su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (36/79)
su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Hallinta ja kamppailut + hallinta 74 %, kaksinkamppailut 46 %
su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 4 vastaan
su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Oma boksi + 15 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)
su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Boksipaine + 13/15 laukausta boksista
su 23.8. kotona vs Aston Villa · Uhka jaksoittain − oma uhka 2.96 → 0.71 xG, vastustajan 0.18 → 0.13
su 23.8. kotona vs Aston Villa · Maalivahti − 0 torjuntaa
su 23.8. kotona vs Aston Villa · Laukaustarkkuus + 6/21 laukausta maalia kohti (29 %)
su 23.8. kotona vs Aston Villa · Kuri + 2 korttia, 12 rikettä
su 23.8. kotona vs Aston Villa · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (50/96)
su 23.8. kotona vs Aston Villa · Hallinta ja kamppailut − hallinta 73 %, kaksinkamppailut 52 %
su 23.8. kotona vs Aston Villa · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 2 vastaan
su 23.8. kotona vs Aston Villa · Oma boksi − 2 laukausta boksista vastaan (6 yhteensä)
su 23.8. kotona vs Aston Villa · Boksipaine + 15/21 laukausta boksista
su 13.9. vieraissa vs Coventry · Viimeistely − 5 maalia 2.81 odotetusta (+2.19)
su 13.9. vieraissa vs Coventry · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.97 → 1.83 xG, vastustajan 0.97 → 0.37
su 13.9. vieraissa vs Coventry · Maalivahti + 6 torjuntaa
su 13.9. vieraissa vs Coventry · Laukaustarkkuus − 7/22 laukausta maalia kohti (32 %)
su 13.9. vieraissa vs Coventry · Kaksinkamppailut − 43 % kaksinkamppailuista voitettu (41/96)
su 13.9. vieraissa vs Coventry · Hallinta ja kamppailut + hallinta 69 %, kaksinkamppailut 43 %
su 13.9. vieraissa vs Coventry · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 5 vastaan
su 13.9. vieraissa vs Coventry · Oma boksi + 12 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
su 13.9. vieraissa vs Coventry · Boksipaine + 14/22 laukausta boksista
la 5.9. kotona vs Leeds · Viimeistely + 1 maalia 2.19 odotetusta (-1.19)
la 5.9. kotona vs Leeds · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.06 → 2.14 xG, vastustajan 1.90 → 0.60
la 5.9. kotona vs Leeds · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 5.9. kotona vs Leeds · Laukaustarkkuus + 5/20 laukausta maalia kohti (25 %)
la 5.9. kotona vs Leeds · Kuri + 3 korttia, 13 rikettä
la 5.9. kotona vs Leeds · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (54/112)
la 5.9. kotona vs Leeds · Hallinta ja kamppailut + hallinta 67 %, kaksinkamppailut 48 %
la 5.9. kotona vs Leeds · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 6 vastaan
la 5.9. kotona vs Leeds · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
la 5.9. kotona vs Leeds · Boksipaine + 11/20 laukausta boksista
la 19.9. kotona vs Arsenal · Viimeistely − 3 maalia 1.31 odotetusta (+1.69)
la 19.9. kotona vs Arsenal · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.36 → 0.95 xG, vastustajan 0.39 → 1.24
la 19.9. kotona vs Arsenal · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 19.9. kotona vs Arsenal · Laukaustarkkuus + 5/17 laukausta maalia kohti (29 %)
la 19.9. kotona vs Arsenal · Kuri + 4 korttia, 13 rikettä
la 19.9. kotona vs Arsenal · Kaksinkamppailut − 50 % kaksinkamppailuista voitettu (51/102)
la 19.9. kotona vs Arsenal · Hallinta ja kamppailut − hallinta 40 %, kaksinkamppailut 50 %
la 19.9. kotona vs Arsenal · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 6 vastaan
la 19.9. kotona vs Arsenal · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
la 19.9. kotona vs Arsenal · Boksipaine + 10/17 laukausta boksista
la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Viimeistely − 2 maalia 1.14 odotetusta (+0.86)
la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.47 → 0.67 xG, vastustajan 0.43 → 0.25
la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Laukaustarkkuus − 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)
la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Puolustuslinja + 5 paitsiota vastustajalle
la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Kuri + 2 korttia, 12 rikettä
la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Kaksinkamppailut − 50 % kaksinkamppailuista voitettu (52/104)
la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Hallinta ja kamppailut − hallinta 38 %, kaksinkamppailut 50 %
la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 7 vastaan
la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Oma boksi − 4 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
Hypoteesi 1 · Viimeistely Tila · suljettu · 5 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ la 5.9. kotona vs Leeds: 1 maalia 2.19 odotetusta (-1.19)
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 3 maalia 1.56 odotetusta (+1.44)
− su 13.9. vieraissa vs Coventry: 5 maalia 2.81 odotetusta (+2.19)
− la 19.9. kotona vs Arsenal: 3 maalia 1.31 odotetusta (+1.69)
− la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 2 maalia 1.14 odotetusta (+0.86)
Viime kausi 1.4 maalia ja 13.0 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 2 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 13.9. vieraissa vs Coventry: 6 torjuntaa
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 1 torjuntaa
− su 23.8. kotona vs Aston Villa: 0 torjuntaa
− la 5.9. kotona vs Leeds: 3 torjuntaa
− la 19.9. kotona vs Arsenal: 2 torjuntaa
− la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 3 torjuntaa
Viime kausi 69 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (46 päästettyä / 148)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 3 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ su 23.8. kotona vs Aston Villa: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (50/96)
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (36/79)
− su 13.9. vieraissa vs Coventry: 43 % kaksinkamppailuista voitettu (41/96)
− la 5.9. kotona vs Leeds: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (54/112)
− la 19.9. kotona vs Arsenal: 50 % kaksinkamppailuista voitettu (51/102)
− la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 50 % kaksinkamppailuista voitettu (52/104)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 4 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 6 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 7 kulmaa, 4 vastaan
− su 23.8. kotona vs Aston Villa: 5 kulmaa, 2 vastaan
− su 13.9. vieraissa vs Coventry: 3 kulmaa, 5 vastaan
− la 5.9. kotona vs Leeds: 7 kulmaa, 6 vastaan
− la 19.9. kotona vs Arsenal: 5 kulmaa, 6 vastaan
− la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 5 kulmaa, 7 vastaan
Viime kausi 4.9 kulmaa ottelussa, 4.8 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Linja: linja keskitasoa: 13 paitsiota vastustajalle; boksi auki: 76 % päästetyistä laukauksista tuli boksista
Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 28.0 syöttöä laukausta kohti, hallinta 60 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 32 kulmaa (liigan 6./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 30 kulmaa vastaan (6./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (4+10 maalia); oma pää tiivistyy loppua kohti (päästöt 4+1); oma uhka pysyy toisella jaksolla (5.88 → 6.80 xG); vastustajien uhka laskee (5.80 → 3.63 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 69. minuutilla (mukana 5/6 ottelua, 1 oli ratkaistu puoliajalla)
Johtoasema: kesti paineen: johti puoliajalla 3 kertaa ja piti tuloksen, vaikka vastustajan uhka kasvoi (vastustajan xG 5.80 → 3.63)
Boksipaine tuotti: 69 laukausta boksista (liigan 3./20) ja 18 maalia, laukauksia yhteensä 108 (2./20)
Seurataan pysyykö boksipaine kun vastustaja puolustaa syvemmällä: volyymi ilman maaleja kirjataan tehottomuudeksi.
Kurin kustannus kasvaa: 14 korttia (liigan 3./20) ja 77 rikettä (5./20)
Seurataan kertyykö korteista pelikieltoja ja rikkeistä erikoistilanteita vastustajalle.
Johto piti loppuun: Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson)
Seurataan kestääkö johto kovempaa vastustajaa vastaan ja laskeeko vastustajan uhka jatkossakin 2. jaksolla.
Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +0.92)
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | +0.1 | −2.9 |
| Keskikenttä | −5.4 | +4.5 |
| Hyökkääjät | +1.5 | −1.9 |
Kaksinkamppailut ovat ratkenneet joukkueen suuntaan: 56 % kaksinkamppailuista voitettu (51/91) (su 6.9. kotona vs Manchester United).
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
+ su 6.9. kotona vs Manchester United: 56 % kaksinkamppailuista voitettu (51/91)
− la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 44 % kaksinkamppailuista voitettu (45/103)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 2 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 5 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ su 6.9. kotona vs Manchester United: 14/18 laukausta boksista
+ su 11.10. vieraissa vs Hull City: 11/15 laukausta boksista
+ la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 11/16 laukausta boksista
+ la 19.9. kotona vs Ipswich: 13/21 laukausta boksista
+ la 12.9. vieraissa vs Tottenham: 9/12 laukausta boksista
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 11.1 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 3 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ su 11.10. vieraissa vs Hull City: 9 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
+ la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 13 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)
+ la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 8 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
+ la 19.9. kotona vs Ipswich: 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
+ la 12.9. vieraissa vs Tottenham: 8 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
Haastaa
− su 6.9. kotona vs Manchester United: 6 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
Viime kausi 14.0 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 4 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ su 6.9. kotona vs Manchester United: oma uhka 0.34 → 0.67 xG, vastustajan 0.29 → 0.40
+ su 11.10. vieraissa vs Hull City: oma uhka 0.86 → 0.87 xG, vastustajan 0.57 → 0.80
+ la 22.8. kotona vs Crystal Palace: oma uhka 0.31 → 0.85 xG, vastustajan 1.65 → 0.39
+ la 12.9. vieraissa vs Tottenham: oma uhka 0.15 → 0.96 xG, vastustajan 0.36 → 0.33
Haastaa
− la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: oma uhka 1.06 → 0.66 xG, vastustajan 0.48 → 1.66
− la 19.9. kotona vs Ipswich: oma uhka 1.30 → 0.93 xG, vastustajan 0.86 → 0.58
Viime kausi 60 % maaleista syntyi toisella jaksolla (28 / 47)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 5 · Kuri Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ su 6.9. kotona vs Manchester United: 3 korttia, 7 rikettä
+ la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 2 korttia, 14 rikettä
+ la 19.9. kotona vs Ipswich: 2 korttia, 6 rikettä
+ la 12.9. vieraissa vs Tottenham: 2 korttia, 8 rikettä
Haastaa
− su 11.10. vieraissa vs Hull City: 0 korttia, 4 rikettä
− la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 0 korttia, 5 rikettä
Viime kausi 2.1 korttia ja 10.7 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 6 · Viimeistely Tila · vahvistumassa · 5 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 1 maalia 1.72 odotetusta (-0.72)
+ la 19.9. kotona vs Ipswich: 1 maalia 2.24 odotetusta (-1.24)
+ la 12.9. vieraissa vs Tottenham: 0 maalia 1.11 odotetusta (-1.11)
Haastaa
− su 6.9. kotona vs Manchester United: 2 maalia 1.01 odotetusta (+0.99)
− la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 2 maalia 1.16 odotetusta (+0.84)
Viime kausi 1.2 maalia ja 11.1 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 7 · Maalivahti Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 4 torjuntaa
+ la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 4 torjuntaa
+ la 19.9. kotona vs Ipswich: 4 torjuntaa
Haastaa
− su 6.9. kotona vs Manchester United: 1 torjuntaa
− su 11.10. vieraissa vs Hull City: 2 torjuntaa
− la 12.9. vieraissa vs Tottenham: 2 torjuntaa
Viime kausi 69 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (50 päästettyä / 162)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
su 6.9. kotona vs Manchester United · Viimeistely − 2 maalia 1.01 odotetusta (+0.99)
su 6.9. kotona vs Manchester United · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.34 → 0.67 xG, vastustajan 0.29 → 0.40
su 6.9. kotona vs Manchester United · Maalivahti − 1 torjuntaa
su 6.9. kotona vs Manchester United · Laukaustarkkuus − 6/18 laukausta maalia kohti (33 %)
su 6.9. kotona vs Manchester United · Kuri + 3 korttia, 7 rikettä
su 6.9. kotona vs Manchester United · Kaksinkamppailut + 56 % kaksinkamppailuista voitettu (51/91)
su 6.9. kotona vs Manchester United · Hallinta ja kamppailut − hallinta 45 %, kaksinkamppailut 56 %
su 6.9. kotona vs Manchester United · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 3 vastaan
su 6.9. kotona vs Manchester United · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
su 6.9. kotona vs Manchester United · Boksipaine + 14/18 laukausta boksista
su 11.10. vieraissa vs Hull City · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.86 → 0.87 xG, vastustajan 0.57 → 0.80
su 11.10. vieraissa vs Hull City · Maalivahti − 2 torjuntaa
su 11.10. vieraissa vs Hull City · Laukaustarkkuus − 7/15 laukausta maalia kohti (47 %)
su 11.10. vieraissa vs Hull City · Kuri − 0 korttia, 4 rikettä
su 11.10. vieraissa vs Hull City · Kaksinkamppailut + 61 % kaksinkamppailuista voitettu (57/93)
su 11.10. vieraissa vs Hull City · Hallinta ja kamppailut − hallinta 65 %, kaksinkamppailut 61 %
su 11.10. vieraissa vs Hull City · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 7 vastaan
su 11.10. vieraissa vs Hull City · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
su 11.10. vieraissa vs Hull City · Boksipaine + 11/15 laukausta boksista
la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Viimeistely + 1 maalia 1.72 odotetusta (-0.72)
la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.06 → 0.66 xG, vastustajan 0.48 → 1.66
la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Maalivahti + 4 torjuntaa
la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Laukaustarkkuus − 7/13 laukausta maalia kohti (54 %)
la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Kuri + 2 korttia, 14 rikettä
la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Kaksinkamppailut − 44 % kaksinkamppailuista voitettu (45/103)
la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Hallinta ja kamppailut − hallinta 42 %, kaksinkamppailut 44 %
la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 10 vastaan
la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Oma boksi + 13 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)
la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Viimeistely − 2 maalia 1.16 odotetusta (+0.84)
la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.31 → 0.85 xG, vastustajan 1.65 → 0.39
la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Maalivahti + 4 torjuntaa
la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Laukaustarkkuus − 5/16 laukausta maalia kohti (31 %)
la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Kuri − 0 korttia, 5 rikettä
la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (53/99)
la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Hallinta ja kamppailut − hallinta 42 %, kaksinkamppailut 54 %
la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 0 vastaan
la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Boksipaine + 11/16 laukausta boksista
la 19.9. kotona vs Ipswich · Viimeistely + 1 maalia 2.24 odotetusta (-1.24)
la 19.9. kotona vs Ipswich · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.30 → 0.93 xG, vastustajan 0.86 → 0.58
la 19.9. kotona vs Ipswich · Maalivahti + 4 torjuntaa
la 19.9. kotona vs Ipswich · Laukaustarkkuus + 2/21 laukausta maalia kohti (10 %)
la 19.9. kotona vs Ipswich · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
la 19.9. kotona vs Ipswich · Kuri + 2 korttia, 6 rikettä
la 19.9. kotona vs Ipswich · Kaksinkamppailut + 53 % kaksinkamppailuista voitettu (46/87)
la 19.9. kotona vs Ipswich · Hallinta ja kamppailut − hallinta 52 %, kaksinkamppailut 53 %
la 19.9. kotona vs Ipswich · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 4 vastaan
la 19.9. kotona vs Ipswich · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
la 19.9. kotona vs Ipswich · Boksipaine + 13/21 laukausta boksista
la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Viimeistely + 0 maalia 1.11 odotetusta (-1.11)
la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.15 → 0.96 xG, vastustajan 0.36 → 0.33
la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Laukaustarkkuus + 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)
la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Kuri + 2 korttia, 8 rikettä
la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Kaksinkamppailut + 57 % kaksinkamppailuista voitettu (54/95)
la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 38 %, kaksinkamppailut 57 %
la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Erikoistilanteet + 6 kulmaa, 5 vastaan
la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Boksipaine + 9/12 laukausta boksista
Hypoteesi 1 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ la 19.9. kotona vs Ipswich: 2/21 laukausta maalia kohti (10 %)
+ la 12.9. vieraissa vs Tottenham: 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)
Haastaa
− su 6.9. kotona vs Manchester United: 6/18 laukausta maalia kohti (33 %)
− su 11.10. vieraissa vs Hull City: 7/15 laukausta maalia kohti (47 %)
− la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 7/13 laukausta maalia kohti (54 %)
− la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 5/16 laukausta maalia kohti (31 %)
Viime kausi 34 % laukauksista maalia kohti (144 / 420)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 2 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 6 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
+ la 12.9. vieraissa vs Tottenham: 6 kulmaa, 5 vastaan
Haastaa
− su 6.9. kotona vs Manchester United: 4 kulmaa, 3 vastaan
− su 11.10. vieraissa vs Hull City: 6 kulmaa, 7 vastaan
− la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 7 kulmaa, 10 vastaan
− la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 4 kulmaa, 0 vastaan
− la 19.9. kotona vs Ipswich: 4 kulmaa, 4 vastaan
Viime kausi 4.3 kulmaa ottelussa, 5.1 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Hypoteesi 3 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 6.9. kotona vs Manchester United: hallinta 45 %, kaksinkamppailut 56 %
− su 11.10. vieraissa vs Hull City: hallinta 65 %, kaksinkamppailut 61 %
− la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: hallinta 42 %, kaksinkamppailut 44 %
− la 22.8. kotona vs Crystal Palace: hallinta 42 %, kaksinkamppailut 54 %
− la 19.9. kotona vs Ipswich: hallinta 52 %, kaksinkamppailut 53 %
− la 12.9. vieraissa vs Tottenham: hallinta 38 %, kaksinkamppailut 57 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 4 · Puolustuslinja Tila · suljettu · 3 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 0 paitsiota vastustajalle
− la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 0 paitsiota vastustajalle
− la 19.9. kotona vs Ipswich: 0 paitsiota vastustajalle
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
Linja: syvä linja: paitsioansa laukesi vain 4 kertaa (20./20)
Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 27.7 syöttöä laukausta kohti, hallinta 47 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 31 kulmaa (liigan 7./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 29 kulmaa vastaan (8./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (2+6 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 1+4); oma uhka pysyy toisella jaksolla (4.02 → 4.94 xG); vastustajien uhka pysyy (4.21 → 4.16 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 67. minuutilla
Johtoasema: piti johdon rauhassa: johti puoliajalla 2 kertaa, vastustajan uhka pysyi ennallaan eikä johto ollut uhattuna (vastustajan xG 4.21 → 4.16)
Kaksinkamppailut kantavat: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (306/568), liigan 2./20
Seurataan pysyykö kamppailuvoitto ennallaan kun vastustajat muuttavat pelitapaansa.
Boksipaine tuotti: 65 laukausta boksista (liigan 4./20) ja 8 maalia, laukauksia yhteensä 95 (4./20)
Seurataan pysyykö boksipaine kun vastustaja puolustaa syvemmällä: volyymi ilman maaleja kirjataan tehottomuudeksi.
Johto piti loppuun: Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson)
Seurataan kestääkö johto kovempaa vastustajaa vastaan ja laskeeko vastustajan uhka jatkossakin 2. jaksolla.
Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +0.92)
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | +2.1 | 0 |
| Keskikenttä | −1.0 | +0.5 |
| Hyökkääjät | +0.4 | −2.5 |
Joukkue pääsee boksiin asti: 11/13 laukausta boksista (su 23.8. kotona vs Bournemouth).
Viimeinen vartti · Man City sai 3 pistettä 76. minuutin jälkeen.
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
+ su 23.8. kotona vs Bournemouth: 11/13 laukausta boksista
− su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 2/6 laukausta boksista
Viime kausi 15.7 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ su 23.8. kotona vs Bournemouth: oma uhka 0.49 → 1.87 xG, vastustajan 0.55 → 0.08
+ su 20.9. kotona vs Sunderland: oma uhka 0.67 → 2.14 xG, vastustajan 1.57 → 2.00
+ su 13.9. vieraissa vs Manchester United: oma uhka 0.09 → 1.01 xG, vastustajan 0.20 → 0.80
+ su 11.10. vieraissa vs Liverpool: oma uhka 0.11 → 1.24 xG, vastustajan 0.51 → 0.51
Haastaa
− pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: oma uhka 0.85 → 0.61 xG, vastustajan 0.30 → 0.27
− la 5.9. kotona vs Coventry: oma uhka 1.08 → 1.04 xG, vastustajan 0.73 → 0.64
Viime kausi 47 % maaleista syntyi toisella jaksolla (36 / 77)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 3 · Kaksinkamppailut Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ su 23.8. kotona vs Bournemouth: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (46/85)
+ su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 53 % kaksinkamppailuista voitettu (53/100)
+ su 11.10. vieraissa vs Liverpool: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (54/100)
+ la 5.9. kotona vs Coventry: 59 % kaksinkamppailuista voitettu (63/107)
Haastaa
− su 20.9. kotona vs Sunderland: 41 % kaksinkamppailuista voitettu (39/96)
− pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 49 % kaksinkamppailuista voitettu (52/107)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 4 · Kuri Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 3 korttia, 10 rikettä
+ su 11.10. vieraissa vs Liverpool: 2 korttia, 14 rikettä
+ pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 2 korttia, 10 rikettä
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Bournemouth: 1 korttia, 11 rikettä
− su 20.9. kotona vs Sunderland: 0 korttia, 14 rikettä
− la 5.9. kotona vs Coventry: 1 korttia, 7 rikettä
Viime kausi 1.8 korttia ja 9.7 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 5 · Puolustuslinja Tila · uusi · 2 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 4 paitsiota vastustajalle
+ pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 3 paitsiota vastustajalle
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
Hypoteesi 6 · Viimeistely Tila · heikkenemässä · 4 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ la 5.9. kotona vs Coventry: 1 maalia 2.12 odotetusta (-1.12)
Haastaa
− su 20.9. kotona vs Sunderland: 5 maalia 2.82 odotetusta (+2.18)
− su 11.10. vieraissa vs Liverpool: 3 maalia 1.35 odotetusta (+1.65)
− pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 4 maalia 1.45 odotetusta (+2.55)
Viime kausi 2.0 maalia ja 15.7 laukausta ottelussa, 13 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
su 23.8. kotona vs Bournemouth · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.49 → 1.87 xG, vastustajan 0.55 → 0.08
su 23.8. kotona vs Bournemouth · Maalivahti − 3 torjuntaa
su 23.8. kotona vs Bournemouth · Laukaustarkkuus − 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)
su 23.8. kotona vs Bournemouth · Kuri − 1 korttia, 11 rikettä
su 23.8. kotona vs Bournemouth · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (46/85)
su 23.8. kotona vs Bournemouth · Hallinta ja kamppailut − hallinta 66 %, kaksinkamppailut 54 %
su 23.8. kotona vs Bournemouth · Erikoistilanteet − 8 kulmaa, 3 vastaan
su 23.8. kotona vs Bournemouth · Oma boksi − 4 laukausta boksista vastaan (5 yhteensä)
su 23.8. kotona vs Bournemouth · Boksipaine + 11/13 laukausta boksista
su 20.9. kotona vs Sunderland · Viimeistely − 5 maalia 2.82 odotetusta (+2.18)
su 20.9. kotona vs Sunderland · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.67 → 2.14 xG, vastustajan 1.57 → 2.00
su 20.9. kotona vs Sunderland · Maalivahti + 4 torjuntaa
su 20.9. kotona vs Sunderland · Laukaustarkkuus − 6/16 laukausta maalia kohti (38 %)
su 20.9. kotona vs Sunderland · Kuri − 0 korttia, 14 rikettä
su 20.9. kotona vs Sunderland · Kaksinkamppailut − 41 % kaksinkamppailuista voitettu (39/96)
su 20.9. kotona vs Sunderland · Hallinta ja kamppailut + hallinta 55 %, kaksinkamppailut 41 %
su 20.9. kotona vs Sunderland · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 5 vastaan
su 20.9. kotona vs Sunderland · Oma boksi + 14 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)
su 20.9. kotona vs Sunderland · Boksipaine + 12/16 laukausta boksista
su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.09 → 1.01 xG, vastustajan 0.20 → 0.80
su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Maalivahti − 3 torjuntaa
su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Laukaustarkkuus − 2/6 laukausta maalia kohti (33 %)
su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle
su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Kuri + 3 korttia, 10 rikettä
su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Kaksinkamppailut + 53 % kaksinkamppailuista voitettu (53/100)
su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Hallinta ja kamppailut − hallinta 45 %, kaksinkamppailut 53 %
su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 6 vastaan
su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (16 yhteensä)
su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Boksipaine − 2/6 laukausta boksista
su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Viimeistely − 3 maalia 1.35 odotetusta (+1.65)
su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.11 → 1.24 xG, vastustajan 0.51 → 0.51
su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Maalivahti + 6 torjuntaa
su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Laukaustarkkuus + 4/15 laukausta maalia kohti (27 %)
su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Kuri + 2 korttia, 14 rikettä
su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (54/100)
su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Hallinta ja kamppailut − hallinta 65 %, kaksinkamppailut 54 %
su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 5 vastaan
su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Boksipaine + 8/15 laukausta boksista
pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Viimeistely − 4 maalia 1.45 odotetusta (+2.55)
pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.85 → 0.61 xG, vastustajan 0.30 → 0.27
pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Maalivahti − 1 torjuntaa
pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Laukaustarkkuus − 9/18 laukausta maalia kohti (50 %)
pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle
pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Kuri + 2 korttia, 10 rikettä
pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Kaksinkamppailut − 49 % kaksinkamppailuista voitettu (52/107)
pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Hallinta ja kamppailut + hallinta 72 %, kaksinkamppailut 49 %
pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 2 vastaan
pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Boksipaine + 12/18 laukausta boksista
la 5.9. kotona vs Coventry · Viimeistely + 1 maalia 2.12 odotetusta (-1.12)
la 5.9. kotona vs Coventry · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.08 → 1.04 xG, vastustajan 0.73 → 0.64
la 5.9. kotona vs Coventry · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 5.9. kotona vs Coventry · Laukaustarkkuus + 4/15 laukausta maalia kohti (27 %)
la 5.9. kotona vs Coventry · Kuri − 1 korttia, 7 rikettä
la 5.9. kotona vs Coventry · Kaksinkamppailut + 59 % kaksinkamppailuista voitettu (63/107)
la 5.9. kotona vs Coventry · Hallinta ja kamppailut − hallinta 78 %, kaksinkamppailut 59 %
la 5.9. kotona vs Coventry · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 5 vastaan
la 5.9. kotona vs Coventry · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
la 5.9. kotona vs Coventry · Boksipaine + 14/15 laukausta boksista
Hypoteesi 1 · Oma boksi Tila · suljettu · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ su 20.9. kotona vs Sunderland: 14 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)
+ la 5.9. kotona vs Coventry: 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Bournemouth: 4 laukausta boksista vastaan (5 yhteensä)
− su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 6 laukausta boksista vastaan (16 yhteensä)
− su 11.10. vieraissa vs Liverpool: 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
− pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
Viime kausi 9.7 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 2 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ su 20.9. kotona vs Sunderland: hallinta 55 %, kaksinkamppailut 41 %
+ pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: hallinta 72 %, kaksinkamppailut 49 %
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Bournemouth: hallinta 66 %, kaksinkamppailut 54 %
− su 13.9. vieraissa vs Manchester United: hallinta 45 %, kaksinkamppailut 53 %
− su 11.10. vieraissa vs Liverpool: hallinta 65 %, kaksinkamppailut 54 %
− la 5.9. kotona vs Coventry: hallinta 78 %, kaksinkamppailut 59 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 3 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 20.9. kotona vs Sunderland: 4 torjuntaa
+ su 11.10. vieraissa vs Liverpool: 6 torjuntaa
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Bournemouth: 3 torjuntaa
− su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 3 torjuntaa
− pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 1 torjuntaa
− la 5.9. kotona vs Coventry: 3 torjuntaa
Viime kausi 72 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (35 päästettyä / 127)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 4 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ su 11.10. vieraissa vs Liverpool: 4/15 laukausta maalia kohti (27 %)
+ la 5.9. kotona vs Coventry: 4/15 laukausta maalia kohti (27 %)
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Bournemouth: 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)
− su 20.9. kotona vs Sunderland: 6/16 laukausta maalia kohti (38 %)
− su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 2/6 laukausta maalia kohti (33 %)
− pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 9/18 laukausta maalia kohti (50 %)
Viime kausi 34 % laukauksista maalia kohti (205 / 595)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 5 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 6 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Bournemouth: 8 kulmaa, 3 vastaan
− su 20.9. kotona vs Sunderland: 6 kulmaa, 5 vastaan
− su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 7 kulmaa, 6 vastaan
− su 11.10. vieraissa vs Liverpool: 6 kulmaa, 5 vastaan
− pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 6 kulmaa, 2 vastaan
− la 5.9. kotona vs Coventry: 4 kulmaa, 5 vastaan
Viime kausi 6.5 kulmaa ottelussa, 3.8 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Linja: linja keskitasoa: 12 paitsiota vastustajalle
Eteneminen: etenee kontrollilla: 44.3 syöttöä laukausta kohti (liigan 1./20 eniten), hallinta 64 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 37 kulmaa (liigan 3./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 26 kulmaa vastaan (15./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (5+11 maalia); oma pää tiivistyy loppua kohti (päästöt 3+2); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (3.29 → 7.91 xG); vastustajien uhka pysyy (3.86 → 4.30 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 62. minuutilla
Johtoasema: johto murtui: 3 johtoasemaa puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 3.86 → 4.30)
Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +4.62)
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | −0.5 | +5.4 |
| Keskikenttä | +7.7 | +3.1 |
| Hyökkääjät | +1.9 | +2.5 |
Kurin kustannus on kasvanut: 2 korttia, 10 rikettä (su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace).
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
+ su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 2 korttia, 10 rikettä
Viime kausi 1.6 korttia ja 10.7 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 2 · Laukaustarkkuus Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 6/24 laukausta maalia kohti (25 %)
+ la 5.9. kotona vs Tottenham: 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)
+ la 29.8. vieraissa vs Liverpool: 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)
+ la 22.8. kotona vs Leeds: 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)
+ la 19.9. kotona vs Coventry: 3/24 laukausta maalia kohti (12 %)
Haastaa
− la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: 7/22 laukausta maalia kohti (32 %)
Viime kausi 33 % laukauksista maalia kohti (156 / 476)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 3 · Viimeistely Tila · vahvistumassa · 4 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 1 maalia 2.98 odotetusta (-1.98)
+ la 5.9. kotona vs Tottenham: 0 maalia 0.92 odotetusta (-0.92)
+ la 22.8. kotona vs Leeds: 0 maalia 0.65 odotetusta (-0.65)
+ la 19.9. kotona vs Coventry: 0 maalia 1.10 odotetusta (-1.10)
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 1.3 maalia ja 12.5 laukausta ottelussa, 10 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 4 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 4 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 16/24 laukausta boksista
+ la 29.8. vieraissa vs Liverpool: 11/12 laukausta boksista
+ la 19.9. kotona vs Coventry: 12/24 laukausta boksista
+ la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: 14/22 laukausta boksista
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 12.5 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 5 · Oma boksi Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 11 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
+ la 5.9. kotona vs Tottenham: 8 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
+ la 29.8. vieraissa vs Liverpool: 8 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
Haastaa
− la 22.8. kotona vs Leeds: 6 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
− la 19.9. kotona vs Coventry: 5 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
− la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: 6 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)
Viime kausi 13.3 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 6 · Hallinta ja kamppailut Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: hallinta 57 %, kaksinkamppailut 49 %
+ la 22.8. kotona vs Leeds: hallinta 55 %, kaksinkamppailut 48 %
+ la 19.9. kotona vs Coventry: hallinta 62 %, kaksinkamppailut 49 %
Haastaa
− la 5.9. kotona vs Tottenham: hallinta 41 %, kaksinkamppailut 48 %
− la 29.8. vieraissa vs Liverpool: hallinta 30 %, kaksinkamppailut 54 %
− la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: hallinta 46 %, kaksinkamppailut 52 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 7 · Puolustuslinja Tila · ristiriitainen · 3 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ la 29.8. vieraissa vs Liverpool: 3 paitsiota vastustajalle
+ la 22.8. kotona vs Leeds: 3 paitsiota vastustajalle
Haastaa
− la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: 0 paitsiota vastustajalle
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
Hypoteesi 8 · Erikoistilanteet Tila · heikkenemässä · 3 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
+ la 19.9. kotona vs Coventry: 6 kulmaa, 2 vastaan
Haastaa
− su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 8 kulmaa, 5 vastaan
− la 29.8. vieraissa vs Liverpool: 5 kulmaa, 3 vastaan
Viime kausi 5.2 kulmaa ottelussa, 4.8 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Viimeistely + 1 maalia 2.98 odotetusta (-1.98)
su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Uhka jaksoittain − oma uhka 2.18 → 0.80 xG, vastustajan 1.41 → 1.01
su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Maalivahti + 4 torjuntaa
su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Laukaustarkkuus + 6/24 laukausta maalia kohti (25 %)
su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Kuri + 2 korttia, 10 rikettä
su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Kaksinkamppailut − 49 % kaksinkamppailuista voitettu (48/98)
su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Hallinta ja kamppailut + hallinta 57 %, kaksinkamppailut 49 %
su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Erikoistilanteet − 8 kulmaa, 5 vastaan
su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Boksipaine + 16/24 laukausta boksista
la 5.9. kotona vs Tottenham · Viimeistely + 0 maalia 0.92 odotetusta (-0.92)
la 5.9. kotona vs Tottenham · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.49 → 0.43 xG, vastustajan 0.08 → 0.99
la 5.9. kotona vs Tottenham · Maalivahti − 0 torjuntaa
la 5.9. kotona vs Tottenham · Laukaustarkkuus + 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)
la 5.9. kotona vs Tottenham · Kuri + 2 korttia, 22 rikettä
la 5.9. kotona vs Tottenham · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (61/127)
la 5.9. kotona vs Tottenham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 41 %, kaksinkamppailut 48 %
la 5.9. kotona vs Tottenham · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.31 → 0.99 xG, vastustajan 0.25 → 1.36
la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Laukaustarkkuus + 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)
la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle
la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Kuri + 2 korttia, 10 rikettä
la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (60/111)
la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Hallinta ja kamppailut − hallinta 30 %, kaksinkamppailut 54 %
la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 3 vastaan
la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Boksipaine + 11/12 laukausta boksista
la 22.8. kotona vs Leeds · Viimeistely + 0 maalia 0.65 odotetusta (-0.65)
la 22.8. kotona vs Leeds · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.19 → 0.46 xG, vastustajan 0.18 → 0.31
la 22.8. kotona vs Leeds · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 22.8. kotona vs Leeds · Laukaustarkkuus + 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)
la 22.8. kotona vs Leeds · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle
la 22.8. kotona vs Leeds · Kuri + 2 korttia, 15 rikettä
la 22.8. kotona vs Leeds · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (59/124)
la 22.8. kotona vs Leeds · Hallinta ja kamppailut + hallinta 55 %, kaksinkamppailut 48 %
la 22.8. kotona vs Leeds · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
la 19.9. kotona vs Coventry · Viimeistely + 0 maalia 1.10 odotetusta (-1.10)
la 19.9. kotona vs Coventry · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.60 → 0.50 xG, vastustajan 0.25 → 0.43
la 19.9. kotona vs Coventry · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 19.9. kotona vs Coventry · Laukaustarkkuus + 3/24 laukausta maalia kohti (12 %)
la 19.9. kotona vs Coventry · Kuri + 2 korttia, 12 rikettä
la 19.9. kotona vs Coventry · Kaksinkamppailut − 49 % kaksinkamppailuista voitettu (52/106)
la 19.9. kotona vs Coventry · Hallinta ja kamppailut + hallinta 62 %, kaksinkamppailut 49 %
la 19.9. kotona vs Coventry · Erikoistilanteet + 6 kulmaa, 2 vastaan
la 19.9. kotona vs Coventry · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
la 19.9. kotona vs Coventry · Boksipaine + 12/24 laukausta boksista
la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.39 → 1.89 xG, vastustajan 0.65 → 0.17
la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Maalivahti + 5 torjuntaa
la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Laukaustarkkuus − 7/22 laukausta maalia kohti (32 %)
la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Kuri + 5 korttia, 16 rikettä
la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (50/97)
la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Hallinta ja kamppailut − hallinta 46 %, kaksinkamppailut 52 %
la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)
la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Boksipaine + 14/22 laukausta boksista
Hypoteesi 1 · Uhka jaksoittain Tila · suljettu · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ la 22.8. kotona vs Leeds: oma uhka 0.19 → 0.46 xG, vastustajan 0.18 → 0.31
+ la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: oma uhka 0.39 → 1.89 xG, vastustajan 0.65 → 0.17
Haastaa
− su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: oma uhka 2.18 → 0.80 xG, vastustajan 1.41 → 1.01
− la 5.9. kotona vs Tottenham: oma uhka 0.49 → 0.43 xG, vastustajan 0.08 → 0.99
− la 29.8. vieraissa vs Liverpool: oma uhka 1.31 → 0.99 xG, vastustajan 0.25 → 1.36
− la 19.9. kotona vs Coventry: oma uhka 0.60 → 0.50 xG, vastustajan 0.25 → 0.43
Viime kausi 60 % maaleista syntyi toisella jaksolla (29 / 48)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 2 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 4 torjuntaa
+ la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: 5 torjuntaa
Haastaa
− la 5.9. kotona vs Tottenham: 0 torjuntaa
− la 29.8. vieraissa vs Liverpool: 2 torjuntaa
− la 22.8. kotona vs Leeds: 2 torjuntaa
− la 19.9. kotona vs Coventry: 2 torjuntaa
Viime kausi 69 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (51 päästettyä / 162)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 3 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ la 29.8. vieraissa vs Liverpool: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (60/111)
+ la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (50/97)
Haastaa
− su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 49 % kaksinkamppailuista voitettu (48/98)
− la 5.9. kotona vs Tottenham: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (61/127)
− la 22.8. kotona vs Leeds: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (59/124)
− la 19.9. kotona vs Coventry: 49 % kaksinkamppailuista voitettu (52/106)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Linja: linja keskitasoa: 11 paitsiota vastustajalle
Eteneminen: etenee suoraviivaisesti: 22.2 syöttöä laukausta kohti (liigan suoraviivaisin 1./20), hallinta 48 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 25 kulmaa (liigan 13./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 28 kulmaa vastaan (9./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (2+3 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 1+7); oma uhka pysyy toisella jaksolla (5.16 → 5.07 xG); vastustajien uhka kasvaa (2.82 → 4.27 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 64. minuutilla
Johtoasema: johto murtui: 1 johtoasema puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 2.82 → 4.27)
Hyökkäyksen tehottomuus: 5 maalia 10.23 odotetusta (xG), erotus -5.23 eli liigan 20./20
Seurataan korjaantuuko viimeistely vai jatkuuko vaje: sama mittari luetaan jokaisen kierroksen jälkeen.
Boksipaine tuotti: 64 laukausta boksista (liigan 5./20) ja 5 maalia, laukauksia yhteensä 106 (3./20)
Seurataan pysyykö boksipaine kun vastustaja puolustaa syvemmällä: volyymi ilman maaleja kirjataan tehottomuudeksi.
Laukaukset eivät osu maalia kohti: 23/106 laukausta maalia kohti eli 22 % (liigan 20./20)
Seurataan nouseeko tarkkuus kun paikat paranevat: volyymi ilman maalia kohti osuvia laukauksia ei tuota maaleja.
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | +1.2 | −4.1 |
| Keskikenttä | +4.1 | +2.3 |
| Hyökkääjät | −1.2 | +2.8 |
Kaksinkamppailut ovat ratkenneet joukkueen suuntaan: 56 % kaksinkamppailuista voitettu (64/114) (su 30.8. kotona vs Brentford).
Viimeinen vartti · Leeds sai 3 pistettä 76. minuutin jälkeen.
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
+ su 30.8. kotona vs Brentford: 56 % kaksinkamppailuista voitettu (64/114)
− la 10.10. vieraissa vs Arsenal: 45 % kaksinkamppailuista voitettu (45/100)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 2 · Maalivahti Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 30.8. kotona vs Brentford: 4 torjuntaa
+ su 20.9. kotona vs Crystal Palace: 5 torjuntaa
+ ma 14.9. kotona vs Newcastle: 4 torjuntaa
+ la 5.9. vieraissa vs Brighton: 4 torjuntaa
+ la 10.10. vieraissa vs Arsenal: 4 torjuntaa
Haastaa
− la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: 3 torjuntaa
Viime kausi 65 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (56 päästettyä / 162)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 3 · Puolustuslinja Tila · vahvistumassa · 5 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ ma 14.9. kotona vs Newcastle: 3 paitsiota vastustajalle
+ la 5.9. vieraissa vs Brighton: 4 paitsiota vastustajalle
+ la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: 3 paitsiota vastustajalle
+ la 10.10. vieraissa vs Arsenal: 7 paitsiota vastustajalle
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Brentford: 0 paitsiota vastustajalle
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
Hypoteesi 4 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 3 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ su 20.9. kotona vs Crystal Palace: 9/13 laukausta boksista
+ ma 14.9. kotona vs Newcastle: 10/15 laukausta boksista
+ la 5.9. vieraissa vs Brighton: 10/10 laukausta boksista
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 12.6 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 5 · Oma boksi Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ su 30.8. kotona vs Brentford: 18 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä)
+ la 5.9. vieraissa vs Brighton: 11 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)
+ la 10.10. vieraissa vs Arsenal: 8 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
Haastaa
− su 20.9. kotona vs Crystal Palace: 4 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
− ma 14.9. kotona vs Newcastle: 4 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)
− la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: 6 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
Viime kausi 12.5 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 6 · Uhka jaksoittain Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ su 30.8. kotona vs Brentford: oma uhka 0.04 → 1.42 xG, vastustajan 0.55 → 1.01
+ su 20.9. kotona vs Crystal Palace: oma uhka 0.54 → 0.77 xG, vastustajan 0.18 → 0.88
+ la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: oma uhka 0.18 → 0.31 xG, vastustajan 0.19 → 0.46
Haastaa
− ma 14.9. kotona vs Newcastle: oma uhka 1.49 → 0.59 xG, vastustajan 0.26 → 0.62
− la 5.9. vieraissa vs Brighton: oma uhka 1.90 → 0.60 xG, vastustajan 0.06 → 2.14
− la 10.10. vieraissa vs Arsenal: oma uhka 0.44 → 0.30 xG, vastustajan 0.45 → 2.21
Viime kausi 51 % maaleista syntyi toisella jaksolla (25 / 49)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 7 · Laukaustarkkuus Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ su 30.8. kotona vs Brentford: 2/13 laukausta maalia kohti (15 %)
+ su 20.9. kotona vs Crystal Palace: 2/13 laukausta maalia kohti (15 %)
+ la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: 3/11 laukausta maalia kohti (27 %)
Haastaa
− ma 14.9. kotona vs Newcastle: 6/15 laukausta maalia kohti (40 %)
− la 5.9. vieraissa vs Brighton: 5/10 laukausta maalia kohti (50 %)
− la 10.10. vieraissa vs Arsenal: 5/11 laukausta maalia kohti (45 %)
Viime kausi 32 % laukauksista maalia kohti (151 / 478)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 8 · Kuri Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ su 20.9. kotona vs Crystal Palace: 2 korttia, 10 rikettä
+ la 5.9. vieraissa vs Brighton: 3 korttia, 16 rikettä
+ la 10.10. vieraissa vs Arsenal: 4 korttia, 20 rikettä
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Brentford: 0 korttia, 5 rikettä
− ma 14.9. kotona vs Newcastle: 1 korttia, 8 rikettä
− la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: 1 korttia, 14 rikettä
Viime kausi 1.7 korttia ja 10.5 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 9 · Viimeistely Tila · ristiriitainen · 4 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ su 20.9. kotona vs Crystal Palace: 0 maalia 1.31 odotetusta (-1.31)
+ la 5.9. vieraissa vs Brighton: 1 maalia 2.49 odotetusta (-1.49)
Haastaa
− ma 14.9. kotona vs Newcastle: 4 maalia 2.08 odotetusta (+1.92)
− la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: 1 maalia 0.49 odotetusta (+0.51)
Viime kausi 1.3 maalia ja 12.6 laukausta ottelussa, 10 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
su 30.8. kotona vs Brentford · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.04 → 1.42 xG, vastustajan 0.55 → 1.01
su 30.8. kotona vs Brentford · Maalivahti + 4 torjuntaa
su 30.8. kotona vs Brentford · Laukaustarkkuus + 2/13 laukausta maalia kohti (15 %)
su 30.8. kotona vs Brentford · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
su 30.8. kotona vs Brentford · Kuri − 0 korttia, 5 rikettä
su 30.8. kotona vs Brentford · Kaksinkamppailut + 56 % kaksinkamppailuista voitettu (64/114)
su 30.8. kotona vs Brentford · Hallinta ja kamppailut − hallinta 47 %, kaksinkamppailut 56 %
su 30.8. kotona vs Brentford · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 6 vastaan
su 30.8. kotona vs Brentford · Oma boksi + 18 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä)
su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Viimeistely + 0 maalia 1.31 odotetusta (-1.31)
su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.54 → 0.77 xG, vastustajan 0.18 → 0.88
su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Maalivahti + 5 torjuntaa
su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Laukaustarkkuus + 2/13 laukausta maalia kohti (15 %)
su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Kuri + 2 korttia, 10 rikettä
su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Kaksinkamppailut + 56 % kaksinkamppailuista voitettu (57/101)
su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Hallinta ja kamppailut − hallinta 51 %, kaksinkamppailut 56 %
su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Oma boksi − 4 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Boksipaine + 9/13 laukausta boksista
ma 14.9. kotona vs Newcastle · Viimeistely − 4 maalia 2.08 odotetusta (+1.92)
ma 14.9. kotona vs Newcastle · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.49 → 0.59 xG, vastustajan 0.26 → 0.62
ma 14.9. kotona vs Newcastle · Maalivahti + 4 torjuntaa
ma 14.9. kotona vs Newcastle · Laukaustarkkuus − 6/15 laukausta maalia kohti (40 %)
ma 14.9. kotona vs Newcastle · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle
ma 14.9. kotona vs Newcastle · Kuri − 1 korttia, 8 rikettä
ma 14.9. kotona vs Newcastle · Kaksinkamppailut + 53 % kaksinkamppailuista voitettu (55/104)
ma 14.9. kotona vs Newcastle · Hallinta ja kamppailut − hallinta 50 %, kaksinkamppailut 53 %
ma 14.9. kotona vs Newcastle · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 5 vastaan
ma 14.9. kotona vs Newcastle · Oma boksi − 4 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)
ma 14.9. kotona vs Newcastle · Boksipaine + 10/15 laukausta boksista
la 5.9. vieraissa vs Brighton · Viimeistely + 1 maalia 2.49 odotetusta (-1.49)
la 5.9. vieraissa vs Brighton · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.90 → 0.60 xG, vastustajan 0.06 → 2.14
la 5.9. vieraissa vs Brighton · Maalivahti + 4 torjuntaa
la 5.9. vieraissa vs Brighton · Laukaustarkkuus − 5/10 laukausta maalia kohti (50 %)
la 5.9. vieraissa vs Brighton · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle
la 5.9. vieraissa vs Brighton · Kuri + 3 korttia, 16 rikettä
la 5.9. vieraissa vs Brighton · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (58/112)
la 5.9. vieraissa vs Brighton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 33 %, kaksinkamppailut 52 %
la 5.9. vieraissa vs Brighton · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 7 vastaan
la 5.9. vieraissa vs Brighton · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)
la 5.9. vieraissa vs Brighton · Boksipaine + 10/10 laukausta boksista
la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Viimeistely − 1 maalia 0.49 odotetusta (+0.51)
la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.18 → 0.31 xG, vastustajan 0.19 → 0.46
la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Laukaustarkkuus + 3/11 laukausta maalia kohti (27 %)
la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle
la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Kuri − 1 korttia, 14 rikettä
la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (65/124)
la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Hallinta ja kamppailut − hallinta 45 %, kaksinkamppailut 52 %
la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.44 → 0.30 xG, vastustajan 0.45 → 2.21
la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Maalivahti + 4 torjuntaa
la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Laukaustarkkuus − 5/11 laukausta maalia kohti (45 %)
la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Puolustuslinja + 7 paitsiota vastustajalle
la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Kuri + 4 korttia, 20 rikettä
la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Kaksinkamppailut − 45 % kaksinkamppailuista voitettu (45/100)
la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Hallinta ja kamppailut − hallinta 42 %, kaksinkamppailut 45 %
la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 3 vastaan
la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
Hypoteesi 1 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Brentford: hallinta 47 %, kaksinkamppailut 56 %
− su 20.9. kotona vs Crystal Palace: hallinta 51 %, kaksinkamppailut 56 %
− ma 14.9. kotona vs Newcastle: hallinta 50 %, kaksinkamppailut 53 %
− la 5.9. vieraissa vs Brighton: hallinta 33 %, kaksinkamppailut 52 %
− la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: hallinta 45 %, kaksinkamppailut 52 %
− la 10.10. vieraissa vs Arsenal: hallinta 42 %, kaksinkamppailut 45 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 2 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 4 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Brentford: 5 kulmaa, 6 vastaan
− ma 14.9. kotona vs Newcastle: 5 kulmaa, 5 vastaan
− la 5.9. vieraissa vs Brighton: 6 kulmaa, 7 vastaan
− la 10.10. vieraissa vs Arsenal: 4 kulmaa, 3 vastaan
Viime kausi 4.4 kulmaa ottelussa, 5.1 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Linja: korkea linja: vastustaja jäi paitsioon 19 kertaa (liigan 3./20)
Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 29.6 syöttöä laukausta kohti, hallinta 45 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 26 kulmaa (liigan 12./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 27 kulmaa vastaan (12./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (3+5 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 1+4); oma uhka pysyy toisella jaksolla (4.59 → 3.99 xG); vastustajien uhka kasvaa (1.69 → 7.32 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 62. minuutilla
Johtoasema: johto murtui: 2 johtoasemaa puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 1.69 → 7.32)
Maalivahdin taso esiin: 24 torjuntaa (liigan 2./20) 1.50 xG:tä vastaan
Seurataan jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu: yksi ottelu ei erota tasoa onnesta.
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | −2.4 | −1.9 |
| Keskikenttä | +2.6 | +6.0 |
| Hyökkääjät | −3.3 | −2.6 |
Uhka on painottunut toiselle jaksolle: oma uhka 0.29 → 0.40 xG, vastustajan 0.34 → 0.67 (su 6.9. vieraissa vs Everton).
Viimeinen vartti · Man Utd menetti 3 pistettä 76. minuutin jälkeen.
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
+ su 6.9. vieraissa vs Everton: oma uhka 0.29 → 0.40 xG, vastustajan 0.34 → 0.67
− su 20.9. vieraissa vs Fulham: oma uhka 1.06 → 0.54 xG, vastustajan 1.49 → 0.13
Viime kausi 58 % maaleista syntyi toisella jaksolla (40 / 69)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 2 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 4 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ su 30.8. kotona vs Ipswich: 19/33 laukausta boksista
+ su 20.9. vieraissa vs Fulham: 17/29 laukausta boksista
+ la 22.8. vieraissa vs Hull City: 15/21 laukausta boksista
+ la 10.10. kotona vs Tottenham: 8/12 laukausta boksista
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 15.7 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 3 · Laukaustarkkuus Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ su 6.9. vieraissa vs Everton: 3/14 laukausta maalia kohti (21 %)
+ su 20.9. vieraissa vs Fulham: 6/29 laukausta maalia kohti (21 %)
+ su 13.9. kotona vs Manchester City: 3/16 laukausta maalia kohti (19 %)
+ la 22.8. vieraissa vs Hull City: 5/21 laukausta maalia kohti (24 %)
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Ipswich: 12/33 laukausta maalia kohti (36 %)
− la 10.10. kotona vs Tottenham: 4/12 laukausta maalia kohti (33 %)
Viime kausi 36 % laukauksista maalia kohti (216 / 596)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 4 · Viimeistely Tila · vahvistumassa · 4 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ su 20.9. vieraissa vs Fulham: 1 maalia 1.60 odotetusta (-0.60)
+ su 13.9. kotona vs Manchester City: 0 maalia 1.00 odotetusta (-1.00)
+ la 22.8. vieraissa vs Hull City: 0 maalia 1.81 odotetusta (-1.81)
Haastaa
− su 6.9. vieraissa vs Everton: 2 maalia 0.69 odotetusta (+1.31)
Viime kausi 1.8 maalia ja 15.7 laukausta ottelussa, 12 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 5 · Hallinta ja kamppailut Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ su 6.9. vieraissa vs Everton: hallinta 55 %, kaksinkamppailut 44 %
+ su 13.9. kotona vs Manchester City: hallinta 55 %, kaksinkamppailut 47 %
+ la 22.8. vieraissa vs Hull City: hallinta 72 %, kaksinkamppailut 41 %
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Ipswich: hallinta 60 %, kaksinkamppailut 65 %
− su 20.9. vieraissa vs Fulham: hallinta 58 %, kaksinkamppailut 51 %
− la 10.10. kotona vs Tottenham: hallinta 45 %, kaksinkamppailut 55 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 6 · Oma boksi Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ su 6.9. vieraissa vs Everton: 14 laukausta boksista vastaan (18 yhteensä)
+ su 20.9. vieraissa vs Fulham: 11 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
+ la 10.10. kotona vs Tottenham: 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Ipswich: 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
− su 13.9. kotona vs Manchester City: 2 laukausta boksista vastaan (6 yhteensä)
− la 22.8. vieraissa vs Hull City: 5 laukausta boksista vastaan (8 yhteensä)
Viime kausi 11.6 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 7 · Puolustuslinja Tila · ristiriitainen · 2 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ su 6.9. vieraissa vs Everton: 3 paitsiota vastustajalle
Haastaa
− la 22.8. vieraissa vs Hull City: 0 paitsiota vastustajalle
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
su 6.9. vieraissa vs Everton · Viimeistely − 2 maalia 0.69 odotetusta (+1.31)
su 6.9. vieraissa vs Everton · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.29 → 0.40 xG, vastustajan 0.34 → 0.67
su 6.9. vieraissa vs Everton · Maalivahti + 4 torjuntaa
su 6.9. vieraissa vs Everton · Laukaustarkkuus + 3/14 laukausta maalia kohti (21 %)
su 6.9. vieraissa vs Everton · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle
su 6.9. vieraissa vs Everton · Kuri + 3 korttia, 11 rikettä
su 6.9. vieraissa vs Everton · Kaksinkamppailut − 44 % kaksinkamppailuista voitettu (40/91)
su 6.9. vieraissa vs Everton · Hallinta ja kamppailut + hallinta 55 %, kaksinkamppailut 44 %
su 6.9. vieraissa vs Everton · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 4 vastaan
su 6.9. vieraissa vs Everton · Oma boksi + 14 laukausta boksista vastaan (18 yhteensä)
su 30.8. kotona vs Ipswich · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.74 → 3.83 xG, vastustajan 0.98 → 1.03
su 30.8. kotona vs Ipswich · Maalivahti − 3 torjuntaa
su 30.8. kotona vs Ipswich · Laukaustarkkuus − 12/33 laukausta maalia kohti (36 %)
su 30.8. kotona vs Ipswich · Kuri − 1 korttia, 7 rikettä
su 30.8. kotona vs Ipswich · Kaksinkamppailut + 65 % kaksinkamppailuista voitettu (55/84)
su 30.8. kotona vs Ipswich · Hallinta ja kamppailut − hallinta 60 %, kaksinkamppailut 65 %
su 30.8. kotona vs Ipswich · Erikoistilanteet − 8 kulmaa, 4 vastaan
su 30.8. kotona vs Ipswich · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
su 30.8. kotona vs Ipswich · Boksipaine + 19/33 laukausta boksista
su 20.9. vieraissa vs Fulham · Viimeistely + 1 maalia 1.60 odotetusta (-0.60)
su 20.9. vieraissa vs Fulham · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.06 → 0.54 xG, vastustajan 1.49 → 0.13
su 20.9. vieraissa vs Fulham · Maalivahti + 6 torjuntaa
su 20.9. vieraissa vs Fulham · Laukaustarkkuus + 6/29 laukausta maalia kohti (21 %)
su 20.9. vieraissa vs Fulham · Kuri − 0 korttia, 5 rikettä
su 20.9. vieraissa vs Fulham · Kaksinkamppailut − 51 % kaksinkamppailuista voitettu (35/69)
su 20.9. vieraissa vs Fulham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 58 %, kaksinkamppailut 51 %
su 20.9. vieraissa vs Fulham · Erikoistilanteet − 13 kulmaa, 3 vastaan
su 20.9. vieraissa vs Fulham · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
su 20.9. vieraissa vs Fulham · Boksipaine + 17/29 laukausta boksista
su 13.9. kotona vs Manchester City · Viimeistely + 0 maalia 1.00 odotetusta (-1.00)
su 13.9. kotona vs Manchester City · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.20 → 0.80 xG, vastustajan 0.09 → 1.01
su 13.9. kotona vs Manchester City · Maalivahti − 1 torjuntaa
su 13.9. kotona vs Manchester City · Laukaustarkkuus + 3/16 laukausta maalia kohti (19 %)
su 13.9. kotona vs Manchester City · Kuri − 1 korttia, 17 rikettä
su 13.9. kotona vs Manchester City · Kaksinkamppailut − 47 % kaksinkamppailuista voitettu (47/100)
su 13.9. kotona vs Manchester City · Hallinta ja kamppailut + hallinta 55 %, kaksinkamppailut 47 %
su 13.9. kotona vs Manchester City · Erikoistilanteet + 6 kulmaa, 7 vastaan
su 13.9. kotona vs Manchester City · Oma boksi − 2 laukausta boksista vastaan (6 yhteensä)
la 22.8. vieraissa vs Hull City · Viimeistely + 0 maalia 1.81 odotetusta (-1.81)
la 22.8. vieraissa vs Hull City · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.71 → 1.10 xG, vastustajan 1.16 → 0.10
la 22.8. vieraissa vs Hull City · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 22.8. vieraissa vs Hull City · Laukaustarkkuus + 5/21 laukausta maalia kohti (24 %)
la 22.8. vieraissa vs Hull City · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
la 22.8. vieraissa vs Hull City · Kuri − 1 korttia, 9 rikettä
la 22.8. vieraissa vs Hull City · Kaksinkamppailut − 41 % kaksinkamppailuista voitettu (35/85)
la 22.8. vieraissa vs Hull City · Hallinta ja kamppailut + hallinta 72 %, kaksinkamppailut 41 %
la 22.8. vieraissa vs Hull City · Erikoistilanteet + 6 kulmaa, 1 vastaan
la 22.8. vieraissa vs Hull City · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (8 yhteensä)
la 22.8. vieraissa vs Hull City · Boksipaine + 15/21 laukausta boksista
la 10.10. kotona vs Tottenham · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.09 → 0.79 xG, vastustajan 0.99 → 0.69
la 10.10. kotona vs Tottenham · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 10.10. kotona vs Tottenham · Laukaustarkkuus − 4/12 laukausta maalia kohti (33 %)
la 10.10. kotona vs Tottenham · Kuri + 4 korttia, 13 rikettä
la 10.10. kotona vs Tottenham · Kaksinkamppailut + 55 % kaksinkamppailuista voitettu (61/111)
la 10.10. kotona vs Tottenham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 45 %, kaksinkamppailut 55 %
la 10.10. kotona vs Tottenham · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 4 vastaan
la 10.10. kotona vs Tottenham · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
la 10.10. kotona vs Tottenham · Boksipaine + 8/12 laukausta boksista
Hypoteesi 1 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ su 30.8. kotona vs Ipswich: 65 % kaksinkamppailuista voitettu (55/84)
+ la 10.10. kotona vs Tottenham: 55 % kaksinkamppailuista voitettu (61/111)
Haastaa
− su 6.9. vieraissa vs Everton: 44 % kaksinkamppailuista voitettu (40/91)
− su 20.9. vieraissa vs Fulham: 51 % kaksinkamppailuista voitettu (35/69)
− su 13.9. kotona vs Manchester City: 47 % kaksinkamppailuista voitettu (47/100)
− la 22.8. vieraissa vs Hull City: 41 % kaksinkamppailuista voitettu (35/85)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 2 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 6 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
+ su 13.9. kotona vs Manchester City: 6 kulmaa, 7 vastaan
+ la 22.8. vieraissa vs Hull City: 6 kulmaa, 1 vastaan
Haastaa
− su 6.9. vieraissa vs Everton: 3 kulmaa, 4 vastaan
− su 30.8. kotona vs Ipswich: 8 kulmaa, 4 vastaan
− su 20.9. vieraissa vs Fulham: 13 kulmaa, 3 vastaan
− la 10.10. kotona vs Tottenham: 4 kulmaa, 4 vastaan
Viime kausi 4.8 kulmaa ottelussa, 4.9 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Hypoteesi 3 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 6.9. vieraissa vs Everton: 4 torjuntaa
+ su 20.9. vieraissa vs Fulham: 6 torjuntaa
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Ipswich: 3 torjuntaa
− su 13.9. kotona vs Manchester City: 1 torjuntaa
− la 22.8. vieraissa vs Hull City: 2 torjuntaa
− la 10.10. kotona vs Tottenham: 2 torjuntaa
Viime kausi 65 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (50 päästettyä / 141)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 4 · Kuri Tila · suljettu · 6 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ su 6.9. vieraissa vs Everton: 3 korttia, 11 rikettä
+ la 10.10. kotona vs Tottenham: 4 korttia, 13 rikettä
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Ipswich: 1 korttia, 7 rikettä
− su 20.9. vieraissa vs Fulham: 0 korttia, 5 rikettä
− su 13.9. kotona vs Manchester City: 1 korttia, 17 rikettä
− la 22.8. vieraissa vs Hull City: 1 korttia, 9 rikettä
Viime kausi 1.7 korttia ja 10.3 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Linja: linja keskitasoa: 8 paitsiota vastustajalle; boksi auki: 71 % päästetyistä laukauksista tuli boksista
Eteneminen: etenee suoraviivaisesti: 26.3 syöttöä laukausta kohti (liigan suoraviivaisin 4./20), hallinta 58 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 40 kulmaa (liigan 2./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 23 kulmaa vastaan (19./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (1+8 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 3+6); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (3.09 → 7.46 xG); vastustajien uhka laskee (5.05 → 3.63 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 65. minuutilla
Boksipaine tuotti: 71 laukausta boksista (liigan 2./20) ja 9 maalia, laukauksia yhteensä 125 (1./20)
Seurataan pysyykö boksipaine kun vastustaja puolustaa syvemmällä: volyymi ilman maaleja kirjataan tehottomuudeksi.
Boksiin ei päästä: 43 % laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan 1./20) ja paikan laatu vain 0.084 xG per laukaus (19./20)
Seurataan siirtyykö laukauspaikka lähemmäs maalia vai jatkuuko kaukolaukausten osuus samalla tasolla.
Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +4.37)
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | +0.6 | +2.9 |
| Keskikenttä | +2.0 | +3.1 |
| Hyökkääjät | +1.5 | −0.4 |
Uhka on painottunut toiselle jaksolle: oma uhka 0.55 → 1.01 xG, vastustajan 0.04 → 1.42 (su 30.8. vieraissa vs Leeds).
Viimeinen vartti · Brentford menetti 4 pistettä 76. minuutin jälkeen.
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
+ su 30.8. vieraissa vs Leeds: oma uhka 0.55 → 1.01 xG, vastustajan 0.04 → 1.42
− la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: oma uhka 0.33 → 0.17 xG, vastustajan 0.67 → 1.08
Viime kausi 56 % maaleista syntyi toisella jaksolla (31 / 55)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 2 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 4 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Leeds: 18/22 laukausta boksista
+ pe 18.9. kotona vs Chelsea: 9/13 laukausta boksista
+ la 22.8. kotona vs Tottenham: 20/26 laukausta boksista
+ la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: 12/14 laukausta boksista
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 10.7 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 3 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ pe 18.9. kotona vs Chelsea: 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
+ la 5.9. kotona vs Sunderland: 10 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
+ la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: 10 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)
+ la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: 15 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Leeds: 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
− la 22.8. kotona vs Tottenham: 4 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
Viime kausi 13.3 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 4 · Kuri Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Leeds: 4 korttia, 13 rikettä
+ pe 18.9. kotona vs Chelsea: 2 korttia, 10 rikettä
+ la 5.9. kotona vs Sunderland: 3 korttia, 19 rikettä
+ la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: 5 korttia, 24 rikettä
Haastaa
− la 22.8. kotona vs Tottenham: 1 korttia, 17 rikettä
− la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: 1 korttia, 13 rikettä
Viime kausi 1.8 korttia ja 10.3 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 5 · Laukaustarkkuus Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Leeds: 5/22 laukausta maalia kohti (23 %)
+ la 5.9. kotona vs Sunderland: 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)
+ la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: 2/8 laukausta maalia kohti (25 %)
+ la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: 4/14 laukausta maalia kohti (29 %)
Haastaa
− pe 18.9. kotona vs Chelsea: 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)
− la 22.8. kotona vs Tottenham: 8/26 laukausta maalia kohti (31 %)
Viime kausi 36 % laukauksista maalia kohti (147 / 405)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 6 · Maalivahti Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ la 22.8. kotona vs Tottenham: 4 torjuntaa
+ la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: 8 torjuntaa
+ la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: 5 torjuntaa
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Leeds: 1 torjuntaa
− pe 18.9. kotona vs Chelsea: 2 torjuntaa
− la 5.9. kotona vs Sunderland: 2 torjuntaa
Viime kausi 68 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (52 päästettyä / 162)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 7 · Viimeistely Tila · ristiriitainen · 4 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Leeds: 1 maalia 1.56 odotetusta (-0.56)
+ la 22.8. kotona vs Tottenham: 3 maalia 3.96 odotetusta (-0.96)
Haastaa
− la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: 2 maalia 0.50 odotetusta (+1.50)
− la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: 2 maalia 1.31 odotetusta (+0.69)
Viime kausi 1.4 maalia ja 10.7 laukausta ottelussa, 14 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 8 · Puolustuslinja Tila · uusi · 2 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ la 5.9. kotona vs Sunderland: 3 paitsiota vastustajalle
+ la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: 3 paitsiota vastustajalle
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
su 30.8. vieraissa vs Leeds · Viimeistely + 1 maalia 1.56 odotetusta (-0.56)
su 30.8. vieraissa vs Leeds · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.55 → 1.01 xG, vastustajan 0.04 → 1.42
su 30.8. vieraissa vs Leeds · Maalivahti − 1 torjuntaa
su 30.8. vieraissa vs Leeds · Laukaustarkkuus + 5/22 laukausta maalia kohti (23 %)
su 30.8. vieraissa vs Leeds · Kuri + 4 korttia, 13 rikettä
su 30.8. vieraissa vs Leeds · Kaksinkamppailut − 44 % kaksinkamppailuista voitettu (51/115)
su 30.8. vieraissa vs Leeds · Hallinta ja kamppailut + hallinta 53 %, kaksinkamppailut 44 %
su 30.8. vieraissa vs Leeds · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 5 vastaan
su 30.8. vieraissa vs Leeds · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
su 30.8. vieraissa vs Leeds · Boksipaine + 18/22 laukausta boksista
pe 18.9. kotona vs Chelsea · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.39 → 2.26 xG, vastustajan 0.39 → 0.44
pe 18.9. kotona vs Chelsea · Maalivahti − 2 torjuntaa
pe 18.9. kotona vs Chelsea · Laukaustarkkuus − 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)
pe 18.9. kotona vs Chelsea · Kuri + 2 korttia, 10 rikettä
pe 18.9. kotona vs Chelsea · Kaksinkamppailut − 43 % kaksinkamppailuista voitettu (41/96)
pe 18.9. kotona vs Chelsea · Hallinta ja kamppailut − hallinta 40 %, kaksinkamppailut 43 %
pe 18.9. kotona vs Chelsea · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 12 vastaan
pe 18.9. kotona vs Chelsea · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
pe 18.9. kotona vs Chelsea · Boksipaine + 9/13 laukausta boksista
la 5.9. kotona vs Sunderland · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.35 → 0.85 xG, vastustajan 0.35 → 1.36
la 5.9. kotona vs Sunderland · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 5.9. kotona vs Sunderland · Laukaustarkkuus + 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)
la 5.9. kotona vs Sunderland · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle
la 5.9. kotona vs Sunderland · Kuri + 3 korttia, 19 rikettä
la 5.9. kotona vs Sunderland · Kaksinkamppailut − 41 % kaksinkamppailuista voitettu (50/123)
la 5.9. kotona vs Sunderland · Hallinta ja kamppailut − hallinta 49 %, kaksinkamppailut 41 %
la 5.9. kotona vs Sunderland · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 3 vastaan
la 5.9. kotona vs Sunderland · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
la 22.8. kotona vs Tottenham · Viimeistely + 3 maalia 3.96 odotetusta (-0.96)
la 22.8. kotona vs Tottenham · Uhka jaksoittain + oma uhka 1.48 → 2.48 xG, vastustajan 0.09 → 0.38
la 22.8. kotona vs Tottenham · Maalivahti + 4 torjuntaa
la 22.8. kotona vs Tottenham · Laukaustarkkuus − 8/26 laukausta maalia kohti (31 %)
la 22.8. kotona vs Tottenham · Kuri − 1 korttia, 17 rikettä
la 22.8. kotona vs Tottenham · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (61/118)
la 22.8. kotona vs Tottenham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 41 %, kaksinkamppailut 52 %
la 22.8. kotona vs Tottenham · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 3 vastaan
la 22.8. kotona vs Tottenham · Oma boksi − 4 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
la 22.8. kotona vs Tottenham · Boksipaine + 20/26 laukausta boksista
la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Viimeistely − 2 maalia 0.50 odotetusta (+1.50)
la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.33 → 0.17 xG, vastustajan 0.67 → 1.08
la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Maalivahti + 8 torjuntaa
la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Laukaustarkkuus + 2/8 laukausta maalia kohti (25 %)
la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle
la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Kuri − 1 korttia, 13 rikettä
la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (64/122)
la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Hallinta ja kamppailut − hallinta 43 %, kaksinkamppailut 52 %
la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)
la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Viimeistely − 2 maalia 1.31 odotetusta (+0.69)
la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.56 → 0.75 xG, vastustajan 1.28 → 0.56
la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Maalivahti + 5 torjuntaa
la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Laukaustarkkuus + 4/14 laukausta maalia kohti (29 %)
la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Kuri + 5 korttia, 24 rikettä
la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (51/111)
la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Hallinta ja kamppailut − hallinta 48 %, kaksinkamppailut 46 %
la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Oma boksi + 15 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)
la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Boksipaine + 12/14 laukausta boksista
Hypoteesi 1 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ la 22.8. kotona vs Tottenham: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (61/118)
+ la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (64/122)
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Leeds: 44 % kaksinkamppailuista voitettu (51/115)
− pe 18.9. kotona vs Chelsea: 43 % kaksinkamppailuista voitettu (41/96)
− la 5.9. kotona vs Sunderland: 41 % kaksinkamppailuista voitettu (50/123)
− la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (51/111)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 2 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Leeds: hallinta 53 %, kaksinkamppailut 44 %
Haastaa
− pe 18.9. kotona vs Chelsea: hallinta 40 %, kaksinkamppailut 43 %
− la 5.9. kotona vs Sunderland: hallinta 49 %, kaksinkamppailut 41 %
− la 22.8. kotona vs Tottenham: hallinta 41 %, kaksinkamppailut 52 %
− la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: hallinta 43 %, kaksinkamppailut 52 %
− la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: hallinta 48 %, kaksinkamppailut 46 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 3 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 4 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Leeds: 6 kulmaa, 5 vastaan
− pe 18.9. kotona vs Chelsea: 4 kulmaa, 12 vastaan
− la 5.9. kotona vs Sunderland: 4 kulmaa, 3 vastaan
− la 22.8. kotona vs Tottenham: 7 kulmaa, 3 vastaan
Viime kausi 4.8 kulmaa ottelussa, 5.4 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Linja: linja keskitasoa: 13 paitsiota vastustajalle
Eteneminen: etenee suoraviivaisesti: 23.4 syöttöä laukausta kohti (liigan suoraviivaisin 2./20), hallinta 46 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 24 kulmaa (liigan 16./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 27 kulmaa vastaan (13./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (5+8 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 2+4); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (3.66 → 7.52 xG); vastustajien uhka kasvaa (2.82 → 5.24 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 53. minuutilla (pakotettu reaktio)
Johtoasema: johto murtui: 2 johtoasemaa puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 2.82 → 5.24)
Maalivahdin taso esiin: 22 torjuntaa (liigan 3./20) 1.34 xG:tä vastaan
Seurataan jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu: yksi ottelu ei erota tasoa onnesta.
Boksipaine tuotti: 72 laukausta boksista (liigan 1./20) ja 12 maalia, laukauksia yhteensä 95 (5./20)
Seurataan pysyykö boksipaine kun vastustaja puolustaa syvemmällä: volyymi ilman maaleja kirjataan tehottomuudeksi.
Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3.86)
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | −4.0 | +2.3 |
| Keskikenttä | −2.3 | +0.6 |
| Hyökkääjät | +1.8 | −3.6 |
Kaksinkamppailut ovat ratkenneet joukkueen suuntaan: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (43/79) (su 30.8. kotona vs Brighton).
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
+ su 30.8. kotona vs Brighton: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (43/79)
− su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 51 % kaksinkamppailuista voitettu (43/85)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 2 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 13 laukausta boksista vastaan (16 yhteensä)
+ su 30.8. kotona vs Brighton: 13 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)
+ pe 18.9. vieraissa vs Brentford: 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
+ la 12.9. kotona vs Hull City: 9 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
Haastaa
− ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 7 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
− la 10.10. kotona vs Bournemouth: 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
Viime kausi 10.9 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 3 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ su 6.9. vieraissa vs Arsenal: oma uhka 0.15 → 0.24 xG, vastustajan 1.17 → 0.88
+ pe 18.9. vieraissa vs Brentford: oma uhka 0.39 → 0.44 xG, vastustajan 0.39 → 2.26
+ la 12.9. kotona vs Hull City: oma uhka 0.18 → 0.72 xG, vastustajan 0.44 → 0.94
+ la 10.10. kotona vs Bournemouth: oma uhka 0.50 → 0.66 xG, vastustajan 0.37 → 1.15
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Brighton: oma uhka 1.93 → 1.04 xG, vastustajan 1.06 → 0.50
− ma 24.8. vieraissa vs Fulham: oma uhka 1.46 → 0.24 xG, vastustajan 0.44 → 0.92
Viime kausi 55 % maaleista syntyi toisella jaksolla (32 / 58)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 4 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 3 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ su 30.8. kotona vs Brighton: 15/17 laukausta boksista
+ pe 18.9. vieraissa vs Brentford: 8/12 laukausta boksista
+ ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 13/18 laukausta boksista
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 13.4 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 5 · Maalivahti Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 8 torjuntaa
+ su 30.8. kotona vs Brighton: 4 torjuntaa
+ ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 4 torjuntaa
Haastaa
− pe 18.9. vieraissa vs Brentford: 3 torjuntaa
− la 12.9. kotona vs Hull City: 3 torjuntaa
− la 10.10. kotona vs Bournemouth: 3 torjuntaa
Viime kausi 67 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (52 päästettyä / 156)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 6 · Puolustuslinja Tila · heikkenemässä · 3 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 3 paitsiota vastustajalle
Haastaa
− ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 0 paitsiota vastustajalle
− la 10.10. kotona vs Bournemouth: 0 paitsiota vastustajalle
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Viimeistely − 1 maalia 0.39 odotetusta (+0.61)
su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.15 → 0.24 xG, vastustajan 1.17 → 0.88
su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Maalivahti + 8 torjuntaa
su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Laukaustarkkuus − 5/13 laukausta maalia kohti (38 %)
su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle
su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Kuri + 4 korttia, 16 rikettä
su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Kaksinkamppailut − 51 % kaksinkamppailuista voitettu (43/85)
su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Hallinta ja kamppailut − hallinta 45 %, kaksinkamppailut 51 %
su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 5 vastaan
su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Oma boksi + 13 laukausta boksista vastaan (16 yhteensä)
su 30.8. kotona vs Brighton · Viimeistely − 4 maalia 2.97 odotetusta (+1.03)
su 30.8. kotona vs Brighton · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.93 → 1.04 xG, vastustajan 1.06 → 0.50
su 30.8. kotona vs Brighton · Maalivahti + 4 torjuntaa
su 30.8. kotona vs Brighton · Laukaustarkkuus − 6/17 laukausta maalia kohti (35 %)
su 30.8. kotona vs Brighton · Kuri − 1 korttia, 6 rikettä
su 30.8. kotona vs Brighton · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (43/79)
su 30.8. kotona vs Brighton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 26 %, kaksinkamppailut 54 %
su 30.8. kotona vs Brighton · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 7 vastaan
su 30.8. kotona vs Brighton · Oma boksi + 13 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)
su 30.8. kotona vs Brighton · Boksipaine + 15/17 laukausta boksista
pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Viimeistely + 0 maalia 0.83 odotetusta (-0.83)
pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.39 → 0.44 xG, vastustajan 0.39 → 2.26
pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Maalivahti − 3 torjuntaa
pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Laukaustarkkuus + 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)
pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Kuri − 0 korttia, 7 rikettä
pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Kaksinkamppailut + 57 % kaksinkamppailuista voitettu (55/96)
pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Hallinta ja kamppailut − hallinta 60 %, kaksinkamppailut 57 %
pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Erikoistilanteet + 12 kulmaa, 4 vastaan
pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Boksipaine + 8/12 laukausta boksista
ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Viimeistely − 3 maalia 1.70 odotetusta (+1.30)
ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.46 → 0.24 xG, vastustajan 0.44 → 0.92
ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Maalivahti + 4 torjuntaa
ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Laukaustarkkuus − 6/18 laukausta maalia kohti (33 %)
ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Kuri + 3 korttia, 7 rikettä
ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Kaksinkamppailut + 53 % kaksinkamppailuista voitettu (55/103)
ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 39 %, kaksinkamppailut 53 %
ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 6 vastaan
ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Boksipaine + 13/18 laukausta boksista
la 12.9. kotona vs Hull City · Viimeistely − 2 maalia 0.91 odotetusta (+1.09)
la 12.9. kotona vs Hull City · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.18 → 0.72 xG, vastustajan 0.44 → 0.94
la 12.9. kotona vs Hull City · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 12.9. kotona vs Hull City · Laukaustarkkuus − 7/12 laukausta maalia kohti (58 %)
la 12.9. kotona vs Hull City · Kuri − 1 korttia, 7 rikettä
la 12.9. kotona vs Hull City · Kaksinkamppailut + 53 % kaksinkamppailuista voitettu (47/88)
la 12.9. kotona vs Hull City · Hallinta ja kamppailut − hallinta 68 %, kaksinkamppailut 53 %
la 12.9. kotona vs Hull City · Erikoistilanteet − 10 kulmaa, 4 vastaan
la 12.9. kotona vs Hull City · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
la 10.10. kotona vs Bournemouth · Viimeistely − 5 maalia 1.16 odotetusta (+3.84)
la 10.10. kotona vs Bournemouth · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.50 → 0.66 xG, vastustajan 0.37 → 1.15
la 10.10. kotona vs Bournemouth · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 10.10. kotona vs Bournemouth · Laukaustarkkuus − 6/10 laukausta maalia kohti (60 %)
la 10.10. kotona vs Bournemouth · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
la 10.10. kotona vs Bournemouth · Kuri − 0 korttia, 7 rikettä
la 10.10. kotona vs Bournemouth · Kaksinkamppailut + 55 % kaksinkamppailuista voitettu (57/104)
la 10.10. kotona vs Bournemouth · Hallinta ja kamppailut − hallinta 40 %, kaksinkamppailut 55 %
la 10.10. kotona vs Bournemouth · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
Hypoteesi 1 · Kuri Tila · suljettu · 6 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 4 korttia, 16 rikettä
+ ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 3 korttia, 7 rikettä
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Brighton: 1 korttia, 6 rikettä
− pe 18.9. vieraissa vs Brentford: 0 korttia, 7 rikettä
− la 12.9. kotona vs Hull City: 1 korttia, 7 rikettä
− la 10.10. kotona vs Bournemouth: 0 korttia, 7 rikettä
Viime kausi 2.5 korttia ja 11.2 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 2 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 5 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
+ pe 18.9. vieraissa vs Brentford: 12 kulmaa, 4 vastaan
Haastaa
− su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 3 kulmaa, 5 vastaan
− su 30.8. kotona vs Brighton: 4 kulmaa, 7 vastaan
− ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 4 kulmaa, 6 vastaan
− la 12.9. kotona vs Hull City: 10 kulmaa, 4 vastaan
Viime kausi 6.1 kulmaa ottelussa, 4.3 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Hypoteesi 3 · Viimeistely Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ pe 18.9. vieraissa vs Brentford: 0 maalia 0.83 odotetusta (-0.83)
Haastaa
− su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 1 maalia 0.39 odotetusta (+0.61)
− su 30.8. kotona vs Brighton: 4 maalia 2.97 odotetusta (+1.03)
− ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 3 maalia 1.70 odotetusta (+1.30)
− la 12.9. kotona vs Hull City: 2 maalia 0.91 odotetusta (+1.09)
− la 10.10. kotona vs Bournemouth: 5 maalia 1.16 odotetusta (+3.84)
Viime kausi 1.5 maalia ja 13.4 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 4 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ pe 18.9. vieraissa vs Brentford: 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)
Haastaa
− su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 5/13 laukausta maalia kohti (38 %)
− su 30.8. kotona vs Brighton: 6/17 laukausta maalia kohti (35 %)
− ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 6/18 laukausta maalia kohti (33 %)
− la 12.9. kotona vs Hull City: 7/12 laukausta maalia kohti (58 %)
− la 10.10. kotona vs Bournemouth: 6/10 laukausta maalia kohti (60 %)
Viime kausi 32 % laukauksista maalia kohti (164 / 511)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 5 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 6.9. vieraissa vs Arsenal: hallinta 45 %, kaksinkamppailut 51 %
− su 30.8. kotona vs Brighton: hallinta 26 %, kaksinkamppailut 54 %
− pe 18.9. vieraissa vs Brentford: hallinta 60 %, kaksinkamppailut 57 %
− ma 24.8. vieraissa vs Fulham: hallinta 39 %, kaksinkamppailut 53 %
− la 12.9. kotona vs Hull City: hallinta 68 %, kaksinkamppailut 53 %
− la 10.10. kotona vs Bournemouth: hallinta 40 %, kaksinkamppailut 55 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Linja: linja keskitasoa: 6 paitsiota vastustajalle; boksi auki: 70 % päästetyistä laukauksista tuli boksista
Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 31.4 syöttöä laukausta kohti, hallinta 46 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 34 kulmaa (liigan 4./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 33 kulmaa vastaan (2./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu avaukseen (9+6 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 5+8); oma uhka laskee toisella jaksolla (4.61 → 3.34 xG); vastustajien uhka kasvaa (3.87 → 6.65 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 64. minuutilla
Johtoasema: johto murtui: 3 johtoasemaa puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 3.87 → 6.65)
Kaksinkamppailut kantavat: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (300/555), liigan 3./20
Seurataan pysyykö kamppailuvoitto ennallaan kun vastustajat muuttavat pelitapaansa.
Maalivahdin taso esiin: 25 torjuntaa (liigan 1./20) 1.75 xG:tä vastaan
Seurataan jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu: yksi ottelu ei erota tasoa onnesta.
Toinen jakso hiipuu: Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -1.27)
Seurataan kääntyykö toisen jakson hiipuminen: tiivistyvätkö ratkaisuhetket yhä vähemmän uhkaa vastaan.
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | +2.7 | +1.0 |
| Keskikenttä | −4.8 | −8.5 |
| Hyökkääjät | −4.5 | +6.7 |
Maalintuotto ei ole seurannut paikkojen määrää: 0 maalia 0.79 odotetusta (-0.79) (su 30.8. vieraissa vs Sunderland).
Viimeinen vartti · Fulham menetti 6 pistettä 76. minuutin jälkeen.
Seuraava ottelu · vs Hull City: markkinan todennäköisyys ▷ Fulham 56 %, Hull City 20 %, vaikka taulukossa Fulham on 20. ja Hull City 8.
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
+ su 30.8. vieraissa vs Sunderland: 0 maalia 0.79 odotetusta (-0.79)
− ma 24.8. kotona vs Chelsea: 2 maalia 1.35 odotetusta (+0.65)
Viime kausi 1.2 maalia ja 12.7 laukausta ottelussa, 10 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 2 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Sunderland: 9 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
+ su 20.9. kotona vs Manchester United: 17 laukausta boksista vastaan (29 yhteensä)
+ ma 24.8. kotona vs Chelsea: 13 laukausta boksista vastaan (18 yhteensä)
+ la 12.9. vieraissa vs Liverpool: 9 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
Haastaa
− la 5.9. kotona vs Crystal Palace: 7 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
− la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 7 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
Viime kausi 11.8 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 3 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 4 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ su 20.9. kotona vs Manchester United: 11/12 laukausta boksista
+ la 5.9. kotona vs Crystal Palace: 22/25 laukausta boksista
+ la 12.9. vieraissa vs Liverpool: 8/10 laukausta boksista
+ la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 9/13 laukausta boksista
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 12.7 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 4 · Hallinta ja kamppailut Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Sunderland: hallinta 58 %, kaksinkamppailut 43 %
+ ma 24.8. kotona vs Chelsea: hallinta 61 %, kaksinkamppailut 47 %
+ la 5.9. kotona vs Crystal Palace: hallinta 64 %, kaksinkamppailut 45 %
+ la 10.10. vieraissa vs Ipswich: hallinta 52 %, kaksinkamppailut 49 %
Haastaa
− su 20.9. kotona vs Manchester United: hallinta 42 %, kaksinkamppailut 49 %
− la 12.9. vieraissa vs Liverpool: hallinta 44 %, kaksinkamppailut 48 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 5 · Kuri Tila · vahvistumassa · 5 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Sunderland: 2 korttia, 15 rikettä
+ su 20.9. kotona vs Manchester United: 3 korttia, 9 rikettä
+ ma 24.8. kotona vs Chelsea: 2 korttia, 12 rikettä
+ la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 4 korttia, 10 rikettä
Haastaa
− la 12.9. vieraissa vs Liverpool: 1 korttia, 8 rikettä
Viime kausi 2.0 korttia ja 10.9 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 6 · Puolustuslinja Tila · ristiriitainen · 3 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ ma 24.8. kotona vs Chelsea: 3 paitsiota vastustajalle
+ la 5.9. kotona vs Crystal Palace: 6 paitsiota vastustajalle
Haastaa
− la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 0 paitsiota vastustajalle
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Viimeistely + 0 maalia 0.79 odotetusta (-0.79)
su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.46 → 0.32 xG, vastustajan 0.07 → 1.69
su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Maalivahti − 3 torjuntaa
su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Laukaustarkkuus + 0/9 laukausta maalia kohti (0 %)
su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Kuri + 2 korttia, 15 rikettä
su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Kaksinkamppailut − 43 % kaksinkamppailuista voitettu (42/97)
su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Hallinta ja kamppailut + hallinta 58 %, kaksinkamppailut 43 %
su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
su 20.9. kotona vs Manchester United · Viimeistely + 1 maalia 1.62 odotetusta (-0.62)
su 20.9. kotona vs Manchester United · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.49 → 0.13 xG, vastustajan 1.06 → 0.54
su 20.9. kotona vs Manchester United · Maalivahti + 5 torjuntaa
su 20.9. kotona vs Manchester United · Laukaustarkkuus − 6/12 laukausta maalia kohti (50 %)
su 20.9. kotona vs Manchester United · Kuri + 3 korttia, 9 rikettä
su 20.9. kotona vs Manchester United · Kaksinkamppailut − 49 % kaksinkamppailuista voitettu (34/69)
su 20.9. kotona vs Manchester United · Hallinta ja kamppailut − hallinta 42 %, kaksinkamppailut 49 %
su 20.9. kotona vs Manchester United · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 13 vastaan
su 20.9. kotona vs Manchester United · Oma boksi + 17 laukausta boksista vastaan (29 yhteensä)
su 20.9. kotona vs Manchester United · Boksipaine + 11/12 laukausta boksista
ma 24.8. kotona vs Chelsea · Viimeistely − 2 maalia 1.35 odotetusta (+0.65)
ma 24.8. kotona vs Chelsea · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.44 → 0.92 xG, vastustajan 1.46 → 0.24
ma 24.8. kotona vs Chelsea · Maalivahti − 3 torjuntaa
ma 24.8. kotona vs Chelsea · Laukaustarkkuus − 6/14 laukausta maalia kohti (43 %)
ma 24.8. kotona vs Chelsea · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle
ma 24.8. kotona vs Chelsea · Kuri + 2 korttia, 12 rikettä
ma 24.8. kotona vs Chelsea · Kaksinkamppailut − 47 % kaksinkamppailuista voitettu (49/104)
ma 24.8. kotona vs Chelsea · Hallinta ja kamppailut + hallinta 61 %, kaksinkamppailut 47 %
ma 24.8. kotona vs Chelsea · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 4 vastaan
ma 24.8. kotona vs Chelsea · Oma boksi + 13 laukausta boksista vastaan (18 yhteensä)
la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Viimeistely + 2 maalia 3.14 odotetusta (-1.14)
la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.60 → 1.54 xG, vastustajan 0.30 → 1.67
la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Laukaustarkkuus + 6/25 laukausta maalia kohti (24 %)
la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Puolustuslinja + 6 paitsiota vastustajalle
la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Kaksinkamppailut − 45 % kaksinkamppailuista voitettu (36/80)
la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Hallinta ja kamppailut + hallinta 64 %, kaksinkamppailut 45 %
la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 1 vastaan
la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Boksipaine + 22/25 laukausta boksista
la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Viimeistely + 0 maalia 0.70 odotetusta (-0.70)
la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.40 → 0.30 xG, vastustajan 0.52 → 0.76
la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Laukaustarkkuus − 4/10 laukausta maalia kohti (40 %)
la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Kuri − 1 korttia, 8 rikettä
la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (35/73)
la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Hallinta ja kamppailut − hallinta 44 %, kaksinkamppailut 48 %
la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Erikoistilanteet + 8 kulmaa, 5 vastaan
la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Boksipaine + 8/10 laukausta boksista
la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Viimeistely + 1 maalia 1.87 odotetusta (-0.87)
la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.48 → 1.39 xG, vastustajan 0.11 → 1.11
la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Laukaustarkkuus − 5/13 laukausta maalia kohti (38 %)
la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Kuri + 4 korttia, 10 rikettä
la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Kaksinkamppailut − 49 % kaksinkamppailuista voitettu (44/89)
la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Hallinta ja kamppailut + hallinta 52 %, kaksinkamppailut 49 %
la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 2 vastaan
la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Boksipaine + 9/13 laukausta boksista
Hypoteesi 1 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Sunderland: 0/9 laukausta maalia kohti (0 %)
+ la 5.9. kotona vs Crystal Palace: 6/25 laukausta maalia kohti (24 %)
Haastaa
− su 20.9. kotona vs Manchester United: 6/12 laukausta maalia kohti (50 %)
− ma 24.8. kotona vs Chelsea: 6/14 laukausta maalia kohti (43 %)
− la 12.9. vieraissa vs Liverpool: 4/10 laukausta maalia kohti (40 %)
− la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 5/13 laukausta maalia kohti (38 %)
Viime kausi 29 % laukauksista maalia kohti (138 / 481)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · suljettu · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ ma 24.8. kotona vs Chelsea: oma uhka 0.44 → 0.92 xG, vastustajan 1.46 → 0.24
+ la 10.10. vieraissa vs Ipswich: oma uhka 0.48 → 1.39 xG, vastustajan 0.11 → 1.11
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Sunderland: oma uhka 0.46 → 0.32 xG, vastustajan 0.07 → 1.69
− su 20.9. kotona vs Manchester United: oma uhka 1.49 → 0.13 xG, vastustajan 1.06 → 0.54
− la 5.9. kotona vs Crystal Palace: oma uhka 1.60 → 1.54 xG, vastustajan 0.30 → 1.67
− la 12.9. vieraissa vs Liverpool: oma uhka 0.40 → 0.30 xG, vastustajan 0.52 → 0.76
Viime kausi 62 % maaleista syntyi toisella jaksolla (29 / 47)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 3 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 5 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
+ la 12.9. vieraissa vs Liverpool: 8 kulmaa, 5 vastaan
Haastaa
− su 20.9. kotona vs Manchester United: 3 kulmaa, 13 vastaan
− ma 24.8. kotona vs Chelsea: 6 kulmaa, 4 vastaan
− la 5.9. kotona vs Crystal Palace: 7 kulmaa, 1 vastaan
− la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 5 kulmaa, 2 vastaan
Viime kausi 4.9 kulmaa ottelussa, 5.5 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Hypoteesi 4 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 20.9. kotona vs Manchester United: 5 torjuntaa
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Sunderland: 3 torjuntaa
− ma 24.8. kotona vs Chelsea: 3 torjuntaa
− la 5.9. kotona vs Crystal Palace: 2 torjuntaa
− la 12.9. vieraissa vs Liverpool: 3 torjuntaa
− la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 3 torjuntaa
Viime kausi 66 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (51 päästettyä / 149)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 5 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Sunderland: 43 % kaksinkamppailuista voitettu (42/97)
− su 20.9. kotona vs Manchester United: 49 % kaksinkamppailuista voitettu (34/69)
− ma 24.8. kotona vs Chelsea: 47 % kaksinkamppailuista voitettu (49/104)
− la 5.9. kotona vs Crystal Palace: 45 % kaksinkamppailuista voitettu (36/80)
− la 12.9. vieraissa vs Liverpool: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (35/73)
− la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 49 % kaksinkamppailuista voitettu (44/89)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Linja: linja keskitasoa: 13 paitsiota vastustajalle
Eteneminen: ei pääse laukaisemaan: 38.8 syöttöä laukausta kohti (liigan 2./20 eniten) ilman pallon hallintaa, hallinta 54 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 33 kulmaa (liigan 5./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 28 kulmaa vastaan (11./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 3+7); oma uhka pysyy toisella jaksolla (4.87 → 4.60 xG); vastustajien uhka kasvaa (3.52 → 6.01 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 67. minuutilla
Johtoasema: johto murtui: 1 johtoasema puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 3.52 → 6.01)
Hyökkäyksen tehottomuus: 6 maalia 9.47 odotetusta (xG), erotus -3.47 eli liigan 17./20
Seurataan korjaantuuko viimeistely vai jatkuuko vaje: sama mittari luetaan jokaisen kierroksen jälkeen.
Erikoistilanteet ilman tuottoa: 33 kulmaa (liigan 5./20) ja 6 maalia
Seurataan alkaako erikoistilanteista syntyä maaleja vai pysyykö paine tuottamattomana.
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | −1.3 | −5.9 |
| Keskikenttä | +3.0 | +3.1 |
| Hyökkääjät | −4.4 | +2.1 |
Maalintuotto ei ole seurannut paikkojen määrää: 1 maalia 1.75 odotetusta (-0.75) (su 30.8. kotona vs Fulham).
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
+ su 30.8. kotona vs Fulham: 1 maalia 1.75 odotetusta (-0.75)
Viime kausi 1.1 maalia ja 10.4 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ su 30.8. kotona vs Fulham: oma uhka 0.07 → 1.69 xG, vastustajan 0.46 → 0.32
+ su 20.9. vieraissa vs Manchester City: oma uhka 1.57 → 2.00 xG, vastustajan 0.67 → 2.14
+ la 5.9. vieraissa vs Brentford: oma uhka 0.35 → 1.36 xG, vastustajan 0.35 → 0.85
+ la 12.9. kotona vs Arsenal: oma uhka 0.23 → 1.57 xG, vastustajan 0.77 → 1.11
Haastaa
− la 22.8. vieraissa vs Ipswich: oma uhka 0.58 → 0.17 xG, vastustajan 0.95 → 0.79
− la 10.10. kotona vs Brighton: oma uhka 0.43 → 0.25 xG, vastustajan 0.47 → 0.67
Viime kausi 69 % maaleista syntyi toisella jaksolla (29 / 42)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 3 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 3 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ su 30.8. kotona vs Fulham: 9/12 laukausta boksista
+ su 20.9. vieraissa vs Manchester City: 14/17 laukausta boksista
+ la 5.9. vieraissa vs Brentford: 10/14 laukausta boksista
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 10.4 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 4 · Kaksinkamppailut Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ su 30.8. kotona vs Fulham: 57 % kaksinkamppailuista voitettu (57/100)
+ su 20.9. vieraissa vs Manchester City: 59 % kaksinkamppailuista voitettu (57/96)
+ la 5.9. vieraissa vs Brentford: 59 % kaksinkamppailuista voitettu (73/123)
Haastaa
− la 22.8. vieraissa vs Ipswich: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (52/114)
− la 12.9. kotona vs Arsenal: 41 % kaksinkamppailuista voitettu (37/90)
− la 10.10. kotona vs Brighton: 50 % kaksinkamppailuista voitettu (52/104)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 5 · Oma boksi Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ su 20.9. vieraissa vs Manchester City: 12 laukausta boksista vastaan (16 yhteensä)
+ la 22.8. vieraissa vs Ipswich: 8 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
+ la 12.9. kotona vs Arsenal: 8 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Fulham: 5 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
− la 5.9. vieraissa vs Brentford: 7 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
− la 10.10. kotona vs Brighton: 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
Viime kausi 14.3 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 6 · Kuri Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ la 5.9. vieraissa vs Brentford: 2 korttia, 9 rikettä
+ la 22.8. vieraissa vs Ipswich: 3 korttia, 14 rikettä
+ la 12.9. kotona vs Arsenal: 7 korttia, 18 rikettä
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Fulham: 0 korttia, 10 rikettä
− su 20.9. vieraissa vs Manchester City: 1 korttia, 14 rikettä
− la 10.10. kotona vs Brighton: 0 korttia, 8 rikettä
Viime kausi 2.2 korttia ja 10.7 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 7 · Puolustuslinja Tila · heikkenemässä · 2 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− la 5.9. vieraissa vs Brentford: 0 paitsiota vastustajalle
− la 10.10. kotona vs Brighton: 0 paitsiota vastustajalle
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
su 30.8. kotona vs Fulham · Viimeistely + 1 maalia 1.75 odotetusta (-0.75)
su 30.8. kotona vs Fulham · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.07 → 1.69 xG, vastustajan 0.46 → 0.32
su 30.8. kotona vs Fulham · Maalivahti − 0 torjuntaa
su 30.8. kotona vs Fulham · Laukaustarkkuus − 4/12 laukausta maalia kohti (33 %)
su 30.8. kotona vs Fulham · Kuri − 0 korttia, 10 rikettä
su 30.8. kotona vs Fulham · Kaksinkamppailut + 57 % kaksinkamppailuista voitettu (57/100)
su 30.8. kotona vs Fulham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 42 %, kaksinkamppailut 57 %
su 30.8. kotona vs Fulham · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 4 vastaan
su 30.8. kotona vs Fulham · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
su 30.8. kotona vs Fulham · Boksipaine + 9/12 laukausta boksista
su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Viimeistely + 3 maalia 3.57 odotetusta (-0.57)
su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Uhka jaksoittain + oma uhka 1.57 → 2.00 xG, vastustajan 0.67 → 2.14
su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Maalivahti − 1 torjuntaa
su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Laukaustarkkuus − 9/17 laukausta maalia kohti (53 %)
su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Kuri − 1 korttia, 14 rikettä
su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Kaksinkamppailut + 59 % kaksinkamppailuista voitettu (57/96)
su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Hallinta ja kamppailut − hallinta 45 %, kaksinkamppailut 59 %
su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 6 vastaan
su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Oma boksi + 12 laukausta boksista vastaan (16 yhteensä)
su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Boksipaine + 14/17 laukausta boksista
la 5.9. vieraissa vs Brentford · Viimeistely + 1 maalia 1.71 odotetusta (-0.71)
la 5.9. vieraissa vs Brentford · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.35 → 1.36 xG, vastustajan 0.35 → 0.85
la 5.9. vieraissa vs Brentford · Maalivahti − 1 torjuntaa
la 5.9. vieraissa vs Brentford · Laukaustarkkuus − 5/14 laukausta maalia kohti (36 %)
la 5.9. vieraissa vs Brentford · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
la 5.9. vieraissa vs Brentford · Kuri + 2 korttia, 9 rikettä
la 5.9. vieraissa vs Brentford · Kaksinkamppailut + 59 % kaksinkamppailuista voitettu (73/123)
la 5.9. vieraissa vs Brentford · Hallinta ja kamppailut − hallinta 51 %, kaksinkamppailut 59 %
la 5.9. vieraissa vs Brentford · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 4 vastaan
la 5.9. vieraissa vs Brentford · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
la 5.9. vieraissa vs Brentford · Boksipaine + 10/14 laukausta boksista
la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.58 → 0.17 xG, vastustajan 0.95 → 0.79
la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Maalivahti − 1 torjuntaa
la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Laukaustarkkuus − 4/11 laukausta maalia kohti (36 %)
la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Kuri + 3 korttia, 14 rikettä
la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (52/114)
la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Hallinta ja kamppailut + hallinta 62 %, kaksinkamppailut 46 %
la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 3 vastaan
la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
la 12.9. kotona vs Arsenal · Viimeistely + 0 maalia 1.80 odotetusta (-1.80)
la 12.9. kotona vs Arsenal · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.23 → 1.57 xG, vastustajan 0.77 → 1.11
la 12.9. kotona vs Arsenal · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 12.9. kotona vs Arsenal · Laukaustarkkuus + 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)
la 12.9. kotona vs Arsenal · Kuri + 7 korttia, 18 rikettä
la 12.9. kotona vs Arsenal · Kaksinkamppailut − 41 % kaksinkamppailuista voitettu (37/90)
la 12.9. kotona vs Arsenal · Hallinta ja kamppailut − hallinta 43 %, kaksinkamppailut 41 %
la 12.9. kotona vs Arsenal · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
la 10.10. kotona vs Brighton · Viimeistely + 0 maalia 0.68 odotetusta (-0.68)
la 10.10. kotona vs Brighton · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.43 → 0.25 xG, vastustajan 0.47 → 0.67
la 10.10. kotona vs Brighton · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 10.10. kotona vs Brighton · Laukaustarkkuus + 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)
la 10.10. kotona vs Brighton · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
la 10.10. kotona vs Brighton · Kuri − 0 korttia, 8 rikettä
la 10.10. kotona vs Brighton · Kaksinkamppailut − 50 % kaksinkamppailuista voitettu (52/104)
la 10.10. kotona vs Brighton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 62 %, kaksinkamppailut 50 %
la 10.10. kotona vs Brighton · Erikoistilanteet + 7 kulmaa, 5 vastaan
la 10.10. kotona vs Brighton · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
Hypoteesi 1 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ la 12.9. kotona vs Arsenal: 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)
+ la 10.10. kotona vs Brighton: 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Fulham: 4/12 laukausta maalia kohti (33 %)
− su 20.9. vieraissa vs Manchester City: 9/17 laukausta maalia kohti (53 %)
− la 5.9. vieraissa vs Brentford: 5/14 laukausta maalia kohti (36 %)
− la 22.8. vieraissa vs Ipswich: 4/11 laukausta maalia kohti (36 %)
Viime kausi 32 % laukauksista maalia kohti (126 / 395)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 2 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 5 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
+ la 10.10. kotona vs Brighton: 7 kulmaa, 5 vastaan
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Fulham: 3 kulmaa, 4 vastaan
− su 20.9. vieraissa vs Manchester City: 5 kulmaa, 6 vastaan
− la 5.9. vieraissa vs Brentford: 3 kulmaa, 4 vastaan
− la 22.8. vieraissa vs Ipswich: 5 kulmaa, 3 vastaan
Viime kausi 3.7 kulmaa ottelussa, 5.3 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Hypoteesi 3 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ la 22.8. vieraissa vs Ipswich: hallinta 62 %, kaksinkamppailut 46 %
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Fulham: hallinta 42 %, kaksinkamppailut 57 %
− su 20.9. vieraissa vs Manchester City: hallinta 45 %, kaksinkamppailut 59 %
− la 5.9. vieraissa vs Brentford: hallinta 51 %, kaksinkamppailut 59 %
− la 12.9. kotona vs Arsenal: hallinta 43 %, kaksinkamppailut 41 %
− la 10.10. kotona vs Brighton: hallinta 62 %, kaksinkamppailut 50 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 4 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Fulham: 0 torjuntaa
− su 20.9. vieraissa vs Manchester City: 1 torjuntaa
− la 5.9. vieraissa vs Brentford: 1 torjuntaa
− la 22.8. vieraissa vs Ipswich: 1 torjuntaa
− la 12.9. kotona vs Arsenal: 3 torjuntaa
− la 10.10. kotona vs Brighton: 2 torjuntaa
Viime kausi 71 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (48 päästettyä / 167)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Linja: syvä linja: paitsioansa laukesi vain 4 kertaa (19./20)
Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 32.0 syöttöä laukausta kohti, hallinta 51 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 27 kulmaa (liigan 11./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 24 kulmaa vastaan (17./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (3+4 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 4+8); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (3.23 → 7.04 xG); vastustajien uhka kasvaa (3.67 → 5.88 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 58. minuutilla
Hyökkäyksen tehottomuus: 6 maalia 10.27 odotetusta (xG), erotus -4.27 eli liigan 19./20
Seurataan korjaantuuko viimeistely vai jatkuuko vaje: sama mittari luetaan jokaisen kierroksen jälkeen.
Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3.81)
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | +1.0 | +1.4 |
| Keskikenttä | −0.9 | +2.1 |
| Hyökkääjät | +2.6 | −1.1 |
Joukkue pääsee boksiin asti: 8/11 laukausta boksista (la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest).
Seuraava ottelu · vs Coventry: markkinan todennäköisyys ▷ Tottenham 64 %, Coventry 16 %, vaikka taulukossa Tottenham on 19. ja Coventry 14.
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
+ la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 8/11 laukausta boksista
Viime kausi 11.5 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 2 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ la 22.8. vieraissa vs Brentford: 20 laukausta boksista vastaan (26 yhteensä)
+ la 19.9. kotona vs Aston Villa: 9 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)
+ la 12.9. kotona vs Everton: 9 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
+ la 10.10. vieraissa vs Manchester United: 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
Haastaa
− la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 5 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
− la 29.8. kotona vs Newcastle: 7 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
Viime kausi 12.2 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 3 · Viimeistely Tila · vahvistumassa · 4 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 0 maalia 1.06 odotetusta (-1.06)
+ la 29.8. kotona vs Newcastle: 0 maalia 1.04 odotetusta (-1.04)
+ la 12.9. kotona vs Everton: 0 maalia 0.69 odotetusta (-0.69)
+ la 10.10. vieraissa vs Manchester United: 1 maalia 1.68 odotetusta (-0.68)
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 1.3 maalia ja 11.5 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 4 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: oma uhka 0.08 → 0.99 xG, vastustajan 0.49 → 0.43
+ la 29.8. kotona vs Newcastle: oma uhka 0.50 → 0.54 xG, vastustajan 0.26 → 0.49
+ la 22.8. vieraissa vs Brentford: oma uhka 0.09 → 0.38 xG, vastustajan 1.48 → 2.48
+ la 19.9. kotona vs Aston Villa: oma uhka 0.64 → 0.92 xG, vastustajan 0.82 → 0.35
Haastaa
− la 12.9. kotona vs Everton: oma uhka 0.36 → 0.33 xG, vastustajan 0.15 → 0.96
− la 10.10. vieraissa vs Manchester United: oma uhka 0.99 → 0.69 xG, vastustajan 0.09 → 0.79
Viime kausi 58 % maaleista syntyi toisella jaksolla (28 / 48)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 5 · Hallinta ja kamppailut Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ la 29.8. kotona vs Newcastle: hallinta 58 %, kaksinkamppailut 47 %
+ la 22.8. vieraissa vs Brentford: hallinta 59 %, kaksinkamppailut 48 %
+ la 12.9. kotona vs Everton: hallinta 62 %, kaksinkamppailut 43 %
+ la 10.10. vieraissa vs Manchester United: hallinta 55 %, kaksinkamppailut 45 %
Haastaa
− la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: hallinta 59 %, kaksinkamppailut 52 %
− la 19.9. kotona vs Aston Villa: hallinta 64 %, kaksinkamppailut 59 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 6 · Erikoistilanteet Tila · vahvistumassa · 5 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
+ la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 10 kulmaa, 2 vastaan
+ la 29.8. kotona vs Newcastle: 9 kulmaa, 7 vastaan
+ la 12.9. kotona vs Everton: 5 kulmaa, 6 vastaan
Haastaa
− la 19.9. kotona vs Aston Villa: 11 kulmaa, 1 vastaan
− la 10.10. vieraissa vs Manchester United: 4 kulmaa, 4 vastaan
Viime kausi 5.5 kulmaa ottelussa, 4.7 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Hypoteesi 7 · Laukaustarkkuus Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 0/11 laukausta maalia kohti (0 %)
+ la 12.9. kotona vs Everton: 2/14 laukausta maalia kohti (14 %)
+ la 10.10. vieraissa vs Manchester United: 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)
Haastaa
− la 29.8. kotona vs Newcastle: 6/17 laukausta maalia kohti (35 %)
− la 22.8. vieraissa vs Brentford: 4/9 laukausta maalia kohti (44 %)
− la 19.9. kotona vs Aston Villa: 7/20 laukausta maalia kohti (35 %)
Viime kausi 34 % laukauksista maalia kohti (150 / 436)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 8 · Puolustuslinja Tila · uusi · 1 ottelu
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ la 22.8. vieraissa vs Brentford: 3 paitsiota vastustajalle
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Viimeistely + 0 maalia 1.06 odotetusta (-1.06)
la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.08 → 0.99 xG, vastustajan 0.49 → 0.43
la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Maalivahti − 1 torjuntaa
la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Laukaustarkkuus + 0/11 laukausta maalia kohti (0 %)
la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Kuri + 2 korttia, 14 rikettä
la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (66/127)
la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Hallinta ja kamppailut − hallinta 59 %, kaksinkamppailut 52 %
la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Erikoistilanteet + 10 kulmaa, 2 vastaan
la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Boksipaine + 8/11 laukausta boksista
la 29.8. kotona vs Newcastle · Viimeistely + 0 maalia 1.04 odotetusta (-1.04)
la 29.8. kotona vs Newcastle · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.50 → 0.54 xG, vastustajan 0.26 → 0.49
la 29.8. kotona vs Newcastle · Maalivahti − 0 torjuntaa
la 29.8. kotona vs Newcastle · Laukaustarkkuus − 6/17 laukausta maalia kohti (35 %)
la 29.8. kotona vs Newcastle · Kuri − 1 korttia, 15 rikettä
la 29.8. kotona vs Newcastle · Kaksinkamppailut − 47 % kaksinkamppailuista voitettu (37/78)
la 29.8. kotona vs Newcastle · Hallinta ja kamppailut + hallinta 58 %, kaksinkamppailut 47 %
la 29.8. kotona vs Newcastle · Erikoistilanteet + 9 kulmaa, 7 vastaan
la 29.8. kotona vs Newcastle · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
la 29.8. kotona vs Newcastle · Boksipaine + 10/17 laukausta boksista
la 22.8. vieraissa vs Brentford · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.09 → 0.38 xG, vastustajan 1.48 → 2.48
la 22.8. vieraissa vs Brentford · Maalivahti + 5 torjuntaa
la 22.8. vieraissa vs Brentford · Laukaustarkkuus − 4/9 laukausta maalia kohti (44 %)
la 22.8. vieraissa vs Brentford · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle
la 22.8. vieraissa vs Brentford · Kuri − 1 korttia, 14 rikettä
la 22.8. vieraissa vs Brentford · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (57/118)
la 22.8. vieraissa vs Brentford · Hallinta ja kamppailut + hallinta 59 %, kaksinkamppailut 48 %
la 22.8. vieraissa vs Brentford · Oma boksi + 20 laukausta boksista vastaan (26 yhteensä)
la 19.9. kotona vs Aston Villa · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.64 → 0.92 xG, vastustajan 0.82 → 0.35
la 19.9. kotona vs Aston Villa · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 19.9. kotona vs Aston Villa · Laukaustarkkuus − 7/20 laukausta maalia kohti (35 %)
la 19.9. kotona vs Aston Villa · Kuri − 1 korttia, 9 rikettä
la 19.9. kotona vs Aston Villa · Kaksinkamppailut + 59 % kaksinkamppailuista voitettu (65/111)
la 19.9. kotona vs Aston Villa · Hallinta ja kamppailut − hallinta 64 %, kaksinkamppailut 59 %
la 19.9. kotona vs Aston Villa · Erikoistilanteet − 11 kulmaa, 1 vastaan
la 19.9. kotona vs Aston Villa · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)
la 19.9. kotona vs Aston Villa · Boksipaine + 12/20 laukausta boksista
la 12.9. kotona vs Everton · Viimeistely + 0 maalia 0.69 odotetusta (-0.69)
la 12.9. kotona vs Everton · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.36 → 0.33 xG, vastustajan 0.15 → 0.96
la 12.9. kotona vs Everton · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 12.9. kotona vs Everton · Laukaustarkkuus + 2/14 laukausta maalia kohti (14 %)
la 12.9. kotona vs Everton · Kuri − 0 korttia, 14 rikettä
la 12.9. kotona vs Everton · Kaksinkamppailut − 43 % kaksinkamppailuista voitettu (41/95)
la 12.9. kotona vs Everton · Hallinta ja kamppailut + hallinta 62 %, kaksinkamppailut 43 %
la 12.9. kotona vs Everton · Erikoistilanteet + 5 kulmaa, 6 vastaan
la 12.9. kotona vs Everton · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
la 12.9. kotona vs Everton · Boksipaine + 8/14 laukausta boksista
la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Viimeistely + 1 maalia 1.68 odotetusta (-0.68)
la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.99 → 0.69 xG, vastustajan 0.09 → 0.79
la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Laukaustarkkuus + 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)
la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Kuri + 4 korttia, 16 rikettä
la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Kaksinkamppailut − 45 % kaksinkamppailuista voitettu (50/111)
la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Hallinta ja kamppailut + hallinta 55 %, kaksinkamppailut 45 %
la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 4 vastaan
la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Boksipaine + 8/12 laukausta boksista
Hypoteesi 1 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (66/127)
+ la 19.9. kotona vs Aston Villa: 59 % kaksinkamppailuista voitettu (65/111)
Haastaa
− la 29.8. kotona vs Newcastle: 47 % kaksinkamppailuista voitettu (37/78)
− la 22.8. vieraissa vs Brentford: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (57/118)
− la 12.9. kotona vs Everton: 43 % kaksinkamppailuista voitettu (41/95)
− la 10.10. vieraissa vs Manchester United: 45 % kaksinkamppailuista voitettu (50/111)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 2 · Kuri Tila · suljettu · 6 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 2 korttia, 14 rikettä
+ la 10.10. vieraissa vs Manchester United: 4 korttia, 16 rikettä
Haastaa
− la 29.8. kotona vs Newcastle: 1 korttia, 15 rikettä
− la 22.8. vieraissa vs Brentford: 1 korttia, 14 rikettä
− la 19.9. kotona vs Aston Villa: 1 korttia, 9 rikettä
− la 12.9. kotona vs Everton: 0 korttia, 14 rikettä
Viime kausi 2.7 korttia ja 12.2 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 3 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ la 22.8. vieraissa vs Brentford: 5 torjuntaa
Haastaa
− la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 1 torjuntaa
− la 29.8. kotona vs Newcastle: 0 torjuntaa
− la 19.9. kotona vs Aston Villa: 3 torjuntaa
− la 12.9. kotona vs Everton: 3 torjuntaa
− la 10.10. vieraissa vs Manchester United: 3 torjuntaa
Viime kausi 63 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (57 päästettyä / 154)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Linja: linja keskitasoa: 11 paitsiota vastustajalle
Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 38.1 syöttöä laukausta kohti, hallinta 60 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 42 kulmaa (liigan 1./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 27 kulmaa vastaan (14./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (0+3 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 2+8); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (2.66 → 3.85 xG); vastustajien uhka kasvaa (3.29 → 5.50 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 54. minuutilla (pakotettu reaktio)
Hyökkäyksen tehottomuus: 3 maalia 6.50 odotetusta (xG), erotus -3.50 eli liigan 18./20
Seurataan korjaantuuko viimeistely vai jatkuuko vaje: sama mittari luetaan jokaisen kierroksen jälkeen.
Erikoistilanteet ilman tuottoa: 42 kulmaa (liigan 1./20) ja 3 maalia
Seurataan alkaako erikoistilanteista syntyä maaleja vai pysyykö paine tuottamattomana.
Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1.19)
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | +4.4 | −5.6 |
| Keskikenttä | +1.5 | +6.6 |
| Hyökkääjät | +1.8 | −1.3 |
Omaan boksiin on päästy liian helposti: 14 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä) (su 13.9. kotona vs Brighton).
Seuraava ottelu · vs Tottenham: markkinan todennäköisyys ▷ Coventry 16 %, Tottenham 64 %, vaikka taulukossa Coventry on 14. ja Tottenham 19.
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
+ su 13.9. kotona vs Brighton: 14 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä)
− la 29.8. kotona vs Hull City: 2 laukausta boksista vastaan (5 yhteensä)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 2 · Laukaustarkkuus Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: 1/4 laukausta maalia kohti (25 %)
+ la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)
+ la 29.8. kotona vs Hull City: 3/11 laukausta maalia kohti (27 %)
+ la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 3/10 laukausta maalia kohti (30 %)
Haastaa
− su 13.9. kotona vs Brighton: 6/14 laukausta maalia kohti (43 %)
− ma 12.10. kotona vs Newcastle: 6/9 laukausta maalia kohti (67 %)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 3 · Viimeistely Tila · vahvistumassa · 4 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ su 13.9. kotona vs Brighton: 0 maalia 1.33 odotetusta (-1.33)
+ la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 0 maalia 1.37 odotetusta (-1.37)
+ la 29.8. kotona vs Hull City: 0 maalia 1.28 odotetusta (-1.28)
Haastaa
− ma 12.10. kotona vs Newcastle: 4 maalia 1.47 odotetusta (+2.53)
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 4 · Puolustuslinja Tila · vahvistumassa · 4 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: 5 paitsiota vastustajalle
+ ma 12.10. kotona vs Newcastle: 5 paitsiota vastustajalle
+ la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 5 paitsiota vastustajalle
Haastaa
− la 29.8. kotona vs Hull City: 0 paitsiota vastustajalle
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
Hypoteesi 5 · Erikoistilanteet Tila · vahvistumassa · 3 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
+ su 13.9. kotona vs Brighton: 5 kulmaa, 3 vastaan
+ la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 5 kulmaa, 4 vastaan
+ la 29.8. kotona vs Hull City: 6 kulmaa, 2 vastaan
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Hypoteesi 6 · Boksipaine Tila · ristiriitainen · 3 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ su 13.9. kotona vs Brighton: 12/14 laukausta boksista
+ la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 8/12 laukausta boksista
Haastaa
− pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: 1/4 laukausta boksista
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 7 · Koko systeemi häntäpäässä Tila · uusi · 6 ottelua
Näyttää siltä että yksi mittari nousee ensin.
Tukee
+ vs : Hallinta 38 % (liigan 19./20), oma tuotto 1.05 xG ja vastustajille annettu 1.75 xG (3./20 eniten): 6 mittaria häntäpäässä samaan aikaan
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Seuraava testi Pitääkö tämä seuraavilla kierroksilla: systeemihuoli purkautuu vain useamman mittarin liikkeellä; seurataan kumpi nousee ensin, hallinta vai oma tuotto?
su 13.9. kotona vs Brighton · Viimeistely + 0 maalia 1.33 odotetusta (-1.33)
su 13.9. kotona vs Brighton · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.97 → 0.37 xG, vastustajan 0.97 → 1.83
su 13.9. kotona vs Brighton · Maalivahti − 2 torjuntaa
su 13.9. kotona vs Brighton · Laukaustarkkuus − 6/14 laukausta maalia kohti (43 %)
su 13.9. kotona vs Brighton · Kaksinkamppailut + 57 % kaksinkamppailuista voitettu (55/96)
su 13.9. kotona vs Brighton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 31 %, kaksinkamppailut 57 %
su 13.9. kotona vs Brighton · Erikoistilanteet + 5 kulmaa, 3 vastaan
su 13.9. kotona vs Brighton · Oma boksi + 14 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä)
su 13.9. kotona vs Brighton · Boksipaine + 12/14 laukausta boksista
pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.04 → 0.16 xG, vastustajan 1.32 → 0.56
pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Maalivahti − 2 torjuntaa
pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Laukaustarkkuus + 1/4 laukausta maalia kohti (25 %)
pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Puolustuslinja + 5 paitsiota vastustajalle
pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Kuri − 1 korttia, 13 rikettä
pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (34/71)
pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Hallinta ja kamppailut − hallinta 36 %, kaksinkamppailut 48 %
pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)
pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Boksipaine − 1/4 laukausta boksista
ma 12.10. kotona vs Newcastle · Viimeistely − 4 maalia 1.47 odotetusta (+2.53)
ma 12.10. kotona vs Newcastle · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.88 → 0.59 xG, vastustajan 1.23 → 0.64
ma 12.10. kotona vs Newcastle · Maalivahti + 4 torjuntaa
ma 12.10. kotona vs Newcastle · Laukaustarkkuus − 6/9 laukausta maalia kohti (67 %)
ma 12.10. kotona vs Newcastle · Puolustuslinja + 5 paitsiota vastustajalle
ma 12.10. kotona vs Newcastle · Kuri − 1 korttia, 3 rikettä
ma 12.10. kotona vs Newcastle · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (37/81)
ma 12.10. kotona vs Newcastle · Hallinta ja kamppailut − hallinta 33 %, kaksinkamppailut 46 %
ma 12.10. kotona vs Newcastle · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (19 yhteensä)
la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Viimeistely + 0 maalia 1.37 odotetusta (-1.37)
la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.73 → 0.64 xG, vastustajan 1.08 → 1.04
la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Laukaustarkkuus + 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)
la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Puolustuslinja + 5 paitsiota vastustajalle
la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Kuri + 2 korttia, 17 rikettä
la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Kaksinkamppailut − 41 % kaksinkamppailuista voitettu (44/107)
la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Hallinta ja kamppailut − hallinta 22 %, kaksinkamppailut 41 %
la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Erikoistilanteet + 5 kulmaa, 4 vastaan
la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Oma boksi + 14 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)
la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Boksipaine + 8/12 laukausta boksista
la 29.8. kotona vs Hull City · Viimeistely + 0 maalia 1.28 odotetusta (-1.28)
la 29.8. kotona vs Hull City · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.08 → 0.20 xG, vastustajan 0.02 → 0.70
la 29.8. kotona vs Hull City · Maalivahti − 1 torjuntaa
la 29.8. kotona vs Hull City · Laukaustarkkuus + 3/11 laukausta maalia kohti (27 %)
la 29.8. kotona vs Hull City · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
la 29.8. kotona vs Hull City · Kuri − 1 korttia, 11 rikettä
la 29.8. kotona vs Hull City · Kaksinkamppailut − 44 % kaksinkamppailuista voitettu (36/81)
la 29.8. kotona vs Hull City · Hallinta ja kamppailut + hallinta 69 %, kaksinkamppailut 44 %
la 29.8. kotona vs Hull City · Erikoistilanteet + 6 kulmaa, 2 vastaan
la 29.8. kotona vs Hull City · Oma boksi − 2 laukausta boksista vastaan (5 yhteensä)
la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.25 → 0.43 xG, vastustajan 0.60 → 0.50
la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Laukaustarkkuus + 3/10 laukausta maalia kohti (30 %)
la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Kuri − 0 korttia, 10 rikettä
la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Kaksinkamppailut − 51 % kaksinkamppailuista voitettu (54/106)
la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Hallinta ja kamppailut − hallinta 38 %, kaksinkamppailut 51 %
la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Oma boksi + 12 laukausta boksista vastaan (24 yhteensä)
Hypoteesi 1 · Uhka jaksoittain Tila · suljettu · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: oma uhka 0.04 → 0.16 xG, vastustajan 1.32 → 0.56
+ la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest: oma uhka 0.25 → 0.43 xG, vastustajan 0.60 → 0.50
Haastaa
− su 13.9. kotona vs Brighton: oma uhka 0.97 → 0.37 xG, vastustajan 0.97 → 1.83
− ma 12.10. kotona vs Newcastle: oma uhka 0.88 → 0.59 xG, vastustajan 1.23 → 0.64
− la 5.9. vieraissa vs Manchester City: oma uhka 0.73 → 0.64 xG, vastustajan 1.08 → 1.04
− la 29.8. kotona vs Hull City: oma uhka 1.08 → 0.20 xG, vastustajan 0.02 → 0.70
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 2 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ la 29.8. kotona vs Hull City: hallinta 69 %, kaksinkamppailut 44 %
Haastaa
− su 13.9. kotona vs Brighton: hallinta 31 %, kaksinkamppailut 57 %
− pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: hallinta 36 %, kaksinkamppailut 48 %
− ma 12.10. kotona vs Newcastle: hallinta 33 %, kaksinkamppailut 46 %
− la 5.9. vieraissa vs Manchester City: hallinta 22 %, kaksinkamppailut 41 %
− la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest: hallinta 38 %, kaksinkamppailut 51 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 3 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ su 13.9. kotona vs Brighton: 57 % kaksinkamppailuista voitettu (55/96)
Haastaa
− pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (34/71)
− ma 12.10. kotona vs Newcastle: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (37/81)
− la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 41 % kaksinkamppailuista voitettu (44/107)
− la 29.8. kotona vs Hull City: 44 % kaksinkamppailuista voitettu (36/81)
− la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 51 % kaksinkamppailuista voitettu (54/106)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 4 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ ma 12.10. kotona vs Newcastle: 4 torjuntaa
Haastaa
− su 13.9. kotona vs Brighton: 2 torjuntaa
− pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: 2 torjuntaa
− la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 2 torjuntaa
− la 29.8. kotona vs Hull City: 1 torjuntaa
− la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 2 torjuntaa
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 5 · Kuri Tila · suljettu · 5 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 2 korttia, 17 rikettä
Haastaa
− pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: 1 korttia, 13 rikettä
− ma 12.10. kotona vs Newcastle: 1 korttia, 3 rikettä
− la 29.8. kotona vs Hull City: 1 korttia, 11 rikettä
− la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 0 korttia, 10 rikettä
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Linja: korkea linja: vastustaja jäi paitsioon 19 kertaa (liigan 2./20)
Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 32.6 syöttöä laukausta kohti, hallinta 38 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 22 kulmaa (liigan 17./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 29 kulmaa vastaan (7./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (1+4 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 4+7); oma uhka laskee toisella jaksolla (3.95 → 2.39 xG); vastustajien uhka pysyy (5.22 → 5.27 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 58. minuutilla
Johtoasema: johto murtui: 1 johtoasema puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 5.22 → 5.27)
Koko systeemi häntäpäässä: Hallinta 38 % (liigan 19./20), oma tuotto 1.05 xG ja vastustajille annettu 1.75 xG (3./20 eniten): 6 mittaria häntäpäässä samaan aikaan
Seurataan nouseeko yksikään mittari pois häntäpäästä: systeemihuoli purkautuu vain useamman mittarin liikkeellä.
Vastustaja pääsee boksiin: 63 laukausta boksista vastaan (liigan 2./20 eniten), yhteensä 105 laukausta (60 % boksista)
Seurataan kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä: vuoto boksiin ennakoi päästettyjä maaleja pidemmällä otoksella.
Toinen jakso hiipuu: Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -1.56)
Seurataan kääntyykö toisen jakson hiipuminen: tiivistyvätkö ratkaisuhetket yhä vähemmän uhkaa vastaan.
Kurin kustannus on kasvanut: 2 korttia, 15 rikettä (su 11.10. kotona vs Everton).
Seuraava ottelu · vs Fulham: markkinan todennäköisyys ▷ Hull City 20 %, Fulham 56 %, vaikka taulukossa Hull City on 8. ja Fulham 20.
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
+ su 11.10. kotona vs Everton: 2 korttia, 15 rikettä
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ su 11.10. kotona vs Everton: oma uhka 0.57 → 0.80 xG, vastustajan 0.86 → 0.87
+ la 5.9. kotona vs Aston Villa: oma uhka 0.08 → 0.49 xG, vastustajan 0.57 → 1.36
+ la 29.8. vieraissa vs Coventry: oma uhka 0.02 → 0.70 xG, vastustajan 1.08 → 0.20
+ la 19.9. vieraissa vs Newcastle: oma uhka 0.34 → 1.26 xG, vastustajan 1.19 → 0.25
+ la 12.9. vieraissa vs Chelsea: oma uhka 0.44 → 0.94 xG, vastustajan 0.18 → 0.72
Haastaa
− la 22.8. kotona vs Manchester United: oma uhka 1.16 → 0.10 xG, vastustajan 0.71 → 1.10
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 3 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ su 11.10. kotona vs Everton: 11 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)
+ la 5.9. kotona vs Aston Villa: 10 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
+ la 22.8. kotona vs Manchester United: 15 laukausta boksista vastaan (21 yhteensä)
+ la 19.9. vieraissa vs Newcastle: 9 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
Haastaa
− la 29.8. vieraissa vs Coventry: 7 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
− la 12.9. vieraissa vs Chelsea: 6 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 4 · Kaksinkamppailut Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ la 5.9. kotona vs Aston Villa: 55 % kaksinkamppailuista voitettu (46/84)
+ la 29.8. vieraissa vs Coventry: 55 % kaksinkamppailuista voitettu (45/82)
+ la 22.8. kotona vs Manchester United: 59 % kaksinkamppailuista voitettu (50/85)
+ la 19.9. vieraissa vs Newcastle: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (50/96)
Haastaa
− su 11.10. kotona vs Everton: 39 % kaksinkamppailuista voitettu (36/93)
− la 12.9. vieraissa vs Chelsea: 47 % kaksinkamppailuista voitettu (41/88)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 5 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 4 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ su 11.10. kotona vs Everton: 9/9 laukausta boksista
+ la 19.9. vieraissa vs Newcastle: 12/22 laukausta boksista
+ la 12.9. vieraissa vs Chelsea: 9/14 laukausta boksista
Haastaa
− la 29.8. vieraissa vs Coventry: 2/5 laukausta boksista
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 6 · Puolustuslinja Tila · vahvistumassa · 3 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ su 11.10. kotona vs Everton: 4 paitsiota vastustajalle
+ la 29.8. vieraissa vs Coventry: 3 paitsiota vastustajalle
+ la 22.8. kotona vs Manchester United: 3 paitsiota vastustajalle
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
Hypoteesi 7 · Maalivahti Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 11.10. kotona vs Everton: 4 torjuntaa
+ la 22.8. kotona vs Manchester United: 5 torjuntaa
+ la 12.9. vieraissa vs Chelsea: 5 torjuntaa
Haastaa
− la 5.9. kotona vs Aston Villa: 1 torjuntaa
− la 29.8. vieraissa vs Coventry: 3 torjuntaa
− la 19.9. vieraissa vs Newcastle: 3 torjuntaa
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 8 · Suora peli tuotti Tila · uusi · 6 ottelua
Näyttää siltä että suora peli kantaa myös pallon kanssa.
Tukee
+ vs : Hallinta 33 % (20./20) ja syöttötarkkuus 72 % (20./20), silti tuotto yli odotetun (+1.11)
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Seuraava testi Pitääkö tämä seuraavilla kierroksilla: tuotto pysyy yli odotetun kun vastustaja luovuttaa pallon vapaaehtoisesti?
su 11.10. kotona vs Everton · Viimeistely − 2 maalia 1.37 odotetusta (+0.63)
su 11.10. kotona vs Everton · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.57 → 0.80 xG, vastustajan 0.86 → 0.87
su 11.10. kotona vs Everton · Maalivahti + 4 torjuntaa
su 11.10. kotona vs Everton · Laukaustarkkuus − 5/9 laukausta maalia kohti (56 %)
su 11.10. kotona vs Everton · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle
su 11.10. kotona vs Everton · Kuri + 2 korttia, 15 rikettä
su 11.10. kotona vs Everton · Kaksinkamppailut − 39 % kaksinkamppailuista voitettu (36/93)
su 11.10. kotona vs Everton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 35 %, kaksinkamppailut 39 %
su 11.10. kotona vs Everton · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 6 vastaan
su 11.10. kotona vs Everton · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)
su 11.10. kotona vs Everton · Boksipaine + 9/9 laukausta boksista
la 5.9. kotona vs Aston Villa · Viimeistely + 0 maalia 0.57 odotetusta (-0.57)
la 5.9. kotona vs Aston Villa · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.08 → 0.49 xG, vastustajan 0.57 → 1.36
la 5.9. kotona vs Aston Villa · Maalivahti − 1 torjuntaa
la 5.9. kotona vs Aston Villa · Laukaustarkkuus − 4/11 laukausta maalia kohti (36 %)
la 5.9. kotona vs Aston Villa · Kuri + 2 korttia, 10 rikettä
la 5.9. kotona vs Aston Villa · Kaksinkamppailut + 55 % kaksinkamppailuista voitettu (46/84)
la 5.9. kotona vs Aston Villa · Hallinta ja kamppailut − hallinta 26 %, kaksinkamppailut 55 %
la 5.9. kotona vs Aston Villa · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
la 29.8. vieraissa vs Coventry · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.02 → 0.70 xG, vastustajan 1.08 → 0.20
la 29.8. vieraissa vs Coventry · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 29.8. vieraissa vs Coventry · Laukaustarkkuus − 2/5 laukausta maalia kohti (40 %)
la 29.8. vieraissa vs Coventry · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle
la 29.8. vieraissa vs Coventry · Kuri + 4 korttia, 8 rikettä
la 29.8. vieraissa vs Coventry · Kaksinkamppailut + 55 % kaksinkamppailuista voitettu (45/82)
la 29.8. vieraissa vs Coventry · Hallinta ja kamppailut − hallinta 31 %, kaksinkamppailut 55 %
la 29.8. vieraissa vs Coventry · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
la 29.8. vieraissa vs Coventry · Boksipaine − 2/5 laukausta boksista
la 22.8. kotona vs Manchester United · Viimeistely − 2 maalia 1.26 odotetusta (+0.74)
la 22.8. kotona vs Manchester United · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.16 → 0.10 xG, vastustajan 0.71 → 1.10
la 22.8. kotona vs Manchester United · Maalivahti + 5 torjuntaa
la 22.8. kotona vs Manchester United · Laukaustarkkuus − 4/8 laukausta maalia kohti (50 %)
la 22.8. kotona vs Manchester United · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle
la 22.8. kotona vs Manchester United · Kuri + 2 korttia, 10 rikettä
la 22.8. kotona vs Manchester United · Kaksinkamppailut + 59 % kaksinkamppailuista voitettu (50/85)
la 22.8. kotona vs Manchester United · Hallinta ja kamppailut − hallinta 28 %, kaksinkamppailut 59 %
la 22.8. kotona vs Manchester United · Oma boksi + 15 laukausta boksista vastaan (21 yhteensä)
la 19.9. vieraissa vs Newcastle · Viimeistely + 1 maalia 1.59 odotetusta (-0.59)
la 19.9. vieraissa vs Newcastle · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.34 → 1.26 xG, vastustajan 1.19 → 0.25
la 19.9. vieraissa vs Newcastle · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 19.9. vieraissa vs Newcastle · Laukaustarkkuus + 4/22 laukausta maalia kohti (18 %)
la 19.9. vieraissa vs Newcastle · Kuri + 4 korttia, 10 rikettä
la 19.9. vieraissa vs Newcastle · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (50/96)
la 19.9. vieraissa vs Newcastle · Hallinta ja kamppailut − hallinta 44 %, kaksinkamppailut 52 %
la 19.9. vieraissa vs Newcastle · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 4 vastaan
la 19.9. vieraissa vs Newcastle · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
la 19.9. vieraissa vs Newcastle · Boksipaine + 12/22 laukausta boksista
la 12.9. vieraissa vs Chelsea · Viimeistely − 2 maalia 1.38 odotetusta (+0.62)
la 12.9. vieraissa vs Chelsea · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.44 → 0.94 xG, vastustajan 0.18 → 0.72
la 12.9. vieraissa vs Chelsea · Maalivahti + 5 torjuntaa
la 12.9. vieraissa vs Chelsea · Laukaustarkkuus − 5/14 laukausta maalia kohti (36 %)
la 12.9. vieraissa vs Chelsea · Kuri + 5 korttia, 12 rikettä
la 12.9. vieraissa vs Chelsea · Kaksinkamppailut − 47 % kaksinkamppailuista voitettu (41/88)
la 12.9. vieraissa vs Chelsea · Hallinta ja kamppailut − hallinta 32 %, kaksinkamppailut 47 %
la 12.9. vieraissa vs Chelsea · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 10 vastaan
la 12.9. vieraissa vs Chelsea · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
la 12.9. vieraissa vs Chelsea · Boksipaine + 9/14 laukausta boksista
Hypoteesi 1 · Viimeistely Tila · suljettu · 5 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ la 5.9. kotona vs Aston Villa: 0 maalia 0.57 odotetusta (-0.57)
+ la 19.9. vieraissa vs Newcastle: 1 maalia 1.59 odotetusta (-0.59)
Haastaa
− su 11.10. kotona vs Everton: 2 maalia 1.37 odotetusta (+0.63)
− la 22.8. kotona vs Manchester United: 2 maalia 1.26 odotetusta (+0.74)
− la 12.9. vieraissa vs Chelsea: 2 maalia 1.38 odotetusta (+0.62)
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 2 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ la 19.9. vieraissa vs Newcastle: 4/22 laukausta maalia kohti (18 %)
Haastaa
− su 11.10. kotona vs Everton: 5/9 laukausta maalia kohti (56 %)
− la 5.9. kotona vs Aston Villa: 4/11 laukausta maalia kohti (36 %)
− la 29.8. vieraissa vs Coventry: 2/5 laukausta maalia kohti (40 %)
− la 22.8. kotona vs Manchester United: 4/8 laukausta maalia kohti (50 %)
− la 12.9. vieraissa vs Chelsea: 5/14 laukausta maalia kohti (36 %)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 3 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 11.10. kotona vs Everton: hallinta 35 %, kaksinkamppailut 39 %
− la 5.9. kotona vs Aston Villa: hallinta 26 %, kaksinkamppailut 55 %
− la 29.8. vieraissa vs Coventry: hallinta 31 %, kaksinkamppailut 55 %
− la 22.8. kotona vs Manchester United: hallinta 28 %, kaksinkamppailut 59 %
− la 19.9. vieraissa vs Newcastle: hallinta 44 %, kaksinkamppailut 52 %
− la 12.9. vieraissa vs Chelsea: hallinta 32 %, kaksinkamppailut 47 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 4 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 3 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 11.10. kotona vs Everton: 7 kulmaa, 6 vastaan
− la 19.9. vieraissa vs Newcastle: 7 kulmaa, 4 vastaan
− la 12.9. vieraissa vs Chelsea: 4 kulmaa, 10 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Linja: linja keskitasoa: 15 paitsiota vastustajalle
Eteneminen: etenee suoraviivaisesti: 24.6 syöttöä laukausta kohti (liigan suoraviivaisin 3./20), hallinta 33 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 24 kulmaa (liigan 15./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 36 kulmaa vastaan (1./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 3+4); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (2.61 → 4.29 xG); vastustajien uhka pysyy (4.59 → 4.50 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 57. minuutilla
Johtoasema: johto murtui: 2 johtoasemaa puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 4.59 → 4.50)
Suora peli tuotti: Hallinta 33 % (20./20) ja syöttötarkkuus 72 % (20./20), silti tuotto yli odotetun (+1.11)
Seurataan kantaako suora peli myös silloin kun vastustaja antaa pallon vapaaehtoisesti.
Johto piti loppuun: Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson)
Seurataan kestääkö johto kovempaa vastustajaa vastaan ja laskeeko vastustajan uhka jatkossakin 2. jaksolla.
Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1.68)
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.
Omaan boksiin on päästy liian helposti: 19 laukausta boksista vastaan (33 yhteensä) (su 30.8. vieraissa vs Manchester United).
Viimeinen vartti · Ipswich sai 7 pistettä 76. minuutin jälkeen.
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
+ su 30.8. vieraissa vs Manchester United: 19 laukausta boksista vastaan (33 yhteensä)
− pe 4.9. kotona vs Liverpool: 5 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 2 · Kuri Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Manchester United: 3 korttia, 12 rikettä
+ la 19.9. vieraissa vs Everton: 4 korttia, 12 rikettä
+ la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 3 korttia, 16 rikettä
+ la 10.10. kotona vs Fulham: 2 korttia, 8 rikettä
Haastaa
− pe 4.9. kotona vs Liverpool: 1 korttia, 6 rikettä
− la 22.8. kotona vs Sunderland: 0 korttia, 12 rikettä
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 3 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 3 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ la 22.8. kotona vs Sunderland: 8/10 laukausta boksista
+ la 19.9. vieraissa vs Everton: 9/13 laukausta boksista
+ la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 8/12 laukausta boksista
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 4 · Viimeistely Tila · ristiriitainen · 4 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ pe 4.9. kotona vs Liverpool: 0 maalia 0.75 odotetusta (-0.75)
+ la 19.9. vieraissa vs Everton: 0 maalia 1.44 odotetusta (-1.44)
Haastaa
− la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 3 maalia 1.67 odotetusta (+1.33)
− la 10.10. kotona vs Fulham: 2 maalia 1.22 odotetusta (+0.78)
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 5 · Puolustuslinja Tila · ristiriitainen · 4 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ pe 4.9. kotona vs Liverpool: 4 paitsiota vastustajalle
+ la 22.8. kotona vs Sunderland: 4 paitsiota vastustajalle
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Manchester United: 0 paitsiota vastustajalle
− la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 0 paitsiota vastustajalle
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.98 → 1.03 xG, vastustajan 0.74 → 3.83
su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Maalivahti + 7 torjuntaa
su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Laukaustarkkuus − 5/9 laukausta maalia kohti (56 %)
su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Kuri + 3 korttia, 12 rikettä
su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Kaksinkamppailut − 34 % kaksinkamppailuista voitettu (29/85)
su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Hallinta ja kamppailut − hallinta 40 %, kaksinkamppailut 34 %
su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 8 vastaan
su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Oma boksi + 19 laukausta boksista vastaan (33 yhteensä)
pe 4.9. kotona vs Liverpool · Viimeistely + 0 maalia 0.75 odotetusta (-0.75)
pe 4.9. kotona vs Liverpool · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.51 → 0.25 xG, vastustajan 0.42 → 0.26
pe 4.9. kotona vs Liverpool · Maalivahti + 5 torjuntaa
pe 4.9. kotona vs Liverpool · Laukaustarkkuus − 5/14 laukausta maalia kohti (36 %)
pe 4.9. kotona vs Liverpool · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle
pe 4.9. kotona vs Liverpool · Kuri − 1 korttia, 6 rikettä
pe 4.9. kotona vs Liverpool · Kaksinkamppailut − 45 % kaksinkamppailuista voitettu (40/89)
pe 4.9. kotona vs Liverpool · Hallinta ja kamppailut − hallinta 45 %, kaksinkamppailut 45 %
pe 4.9. kotona vs Liverpool · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
la 22.8. kotona vs Sunderland · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.95 → 0.79 xG, vastustajan 0.58 → 0.17
la 22.8. kotona vs Sunderland · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 22.8. kotona vs Sunderland · Laukaustarkkuus + 3/10 laukausta maalia kohti (30 %)
la 22.8. kotona vs Sunderland · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle
la 22.8. kotona vs Sunderland · Kuri − 0 korttia, 12 rikettä
la 22.8. kotona vs Sunderland · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (62/114)
la 22.8. kotona vs Sunderland · Hallinta ja kamppailut − hallinta 38 %, kaksinkamppailut 54 %
la 22.8. kotona vs Sunderland · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 5 vastaan
la 22.8. kotona vs Sunderland · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
la 22.8. kotona vs Sunderland · Boksipaine + 8/10 laukausta boksista
la 19.9. vieraissa vs Everton · Viimeistely + 0 maalia 1.44 odotetusta (-1.44)
la 19.9. vieraissa vs Everton · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.86 → 0.58 xG, vastustajan 1.30 → 0.93
la 19.9. vieraissa vs Everton · Maalivahti − 1 torjuntaa
la 19.9. vieraissa vs Everton · Laukaustarkkuus − 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)
la 19.9. vieraissa vs Everton · Kuri + 4 korttia, 12 rikettä
la 19.9. vieraissa vs Everton · Kaksinkamppailut − 47 % kaksinkamppailuista voitettu (41/87)
la 19.9. vieraissa vs Everton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 48 %, kaksinkamppailut 47 %
la 19.9. vieraissa vs Everton · Oma boksi + 13 laukausta boksista vastaan (21 yhteensä)
la 19.9. vieraissa vs Everton · Boksipaine + 9/13 laukausta boksista
la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Viimeistely − 3 maalia 1.67 odotetusta (+1.33)
la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.92 → 0.76 xG, vastustajan 0.20 → 0.41
la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Laukaustarkkuus − 6/12 laukausta maalia kohti (50 %)
la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Kuri + 3 korttia, 16 rikettä
la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Kaksinkamppailut − 44 % kaksinkamppailuista voitettu (39/89)
la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Hallinta ja kamppailut + hallinta 53 %, kaksinkamppailut 44 %
la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 6 vastaan
la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Boksipaine + 8/12 laukausta boksista
la 10.10. kotona vs Fulham · Viimeistely − 2 maalia 1.22 odotetusta (+0.78)
la 10.10. kotona vs Fulham · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.11 → 1.11 xG, vastustajan 0.48 → 1.39
la 10.10. kotona vs Fulham · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 10.10. kotona vs Fulham · Laukaustarkkuus − 5/11 laukausta maalia kohti (45 %)
la 10.10. kotona vs Fulham · Kuri + 2 korttia, 8 rikettä
la 10.10. kotona vs Fulham · Kaksinkamppailut − 51 % kaksinkamppailuista voitettu (45/89)
la 10.10. kotona vs Fulham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 48 %, kaksinkamppailut 51 %
la 10.10. kotona vs Fulham · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
Hypoteesi 1 · Uhka jaksoittain Tila · suljettu · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Manchester United: oma uhka 0.98 → 1.03 xG, vastustajan 0.74 → 3.83
+ la 10.10. kotona vs Fulham: oma uhka 0.11 → 1.11 xG, vastustajan 0.48 → 1.39
Haastaa
− pe 4.9. kotona vs Liverpool: oma uhka 0.51 → 0.25 xG, vastustajan 0.42 → 0.26
− la 22.8. kotona vs Sunderland: oma uhka 0.95 → 0.79 xG, vastustajan 0.58 → 0.17
− la 19.9. vieraissa vs Everton: oma uhka 0.86 → 0.58 xG, vastustajan 1.30 → 0.93
− la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: oma uhka 0.92 → 0.76 xG, vastustajan 0.20 → 0.41
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 2 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Manchester United: 7 torjuntaa
+ pe 4.9. kotona vs Liverpool: 5 torjuntaa
Haastaa
− la 22.8. kotona vs Sunderland: 2 torjuntaa
− la 19.9. vieraissa vs Everton: 1 torjuntaa
− la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 2 torjuntaa
− la 10.10. kotona vs Fulham: 3 torjuntaa
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 3 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ la 22.8. kotona vs Sunderland: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (62/114)
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Manchester United: 34 % kaksinkamppailuista voitettu (29/85)
− pe 4.9. kotona vs Liverpool: 45 % kaksinkamppailuista voitettu (40/89)
− la 19.9. vieraissa vs Everton: 47 % kaksinkamppailuista voitettu (41/87)
− la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 44 % kaksinkamppailuista voitettu (39/89)
− la 10.10. kotona vs Fulham: 51 % kaksinkamppailuista voitettu (45/89)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 4 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: hallinta 53 %, kaksinkamppailut 44 %
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Manchester United: hallinta 40 %, kaksinkamppailut 34 %
− pe 4.9. kotona vs Liverpool: hallinta 45 %, kaksinkamppailut 45 %
− la 22.8. kotona vs Sunderland: hallinta 38 %, kaksinkamppailut 54 %
− la 19.9. vieraissa vs Everton: hallinta 48 %, kaksinkamppailut 47 %
− la 10.10. kotona vs Fulham: hallinta 48 %, kaksinkamppailut 51 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 5 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ la 22.8. kotona vs Sunderland: 3/10 laukausta maalia kohti (30 %)
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Manchester United: 5/9 laukausta maalia kohti (56 %)
− pe 4.9. kotona vs Liverpool: 5/14 laukausta maalia kohti (36 %)
− la 19.9. vieraissa vs Everton: 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)
− la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 6/12 laukausta maalia kohti (50 %)
− la 10.10. kotona vs Fulham: 5/11 laukausta maalia kohti (45 %)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 6 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 3 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Manchester United: 4 kulmaa, 8 vastaan
− la 22.8. kotona vs Sunderland: 3 kulmaa, 5 vastaan
− la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 3 kulmaa, 6 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Linja: linja keskitasoa: 10 paitsiota vastustajalle
Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 36.1 syöttöä laukausta kohti, hallinta 45 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 20 kulmaa (liigan 18./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 31 kulmaa vastaan (5./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (4+5 maalia); oma uhka pysyy toisella jaksolla (4.33 → 4.52 xG); vastustajien uhka kasvaa (3.72 → 6.99 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 62. minuutilla
Johtoasema: johto murtui: 1 johtoasema puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 3.72 → 6.99)
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | −0.8 | −4.4 |
| Keskikenttä | −2.4 | −6.9 |
| Hyökkääjät | −1.8 | −1.8 |
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | +0.5 | +0.8 |
| Keskikenttä | +3.2 | +2.3 |
| Hyökkääjät | +1.7 | −0.9 |
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | −0.3 | +2.3 |
| Keskikenttä | +1.0 | −5.3 |
| Hyökkääjät | −0.2 | +6.3 |
Menetelmä, kalibrointi ja varoitusarkisto → Track record · Vie omaan työhösi (export/API) → Track record