
MY CLUB
Sunderland
”Ha'way the Lads”, eteenpäin pojat
JOUKKUEKUVA
● kausi 2026-27 · viimeisin muodostelma · kierros 6
SEURAAVA TARKISTUS
VIIME OTTELU
Sunderland – Brighton 0–2 (puoliaika 0–0)
ENNAKKO JÄLKIKÄTEEN
Ennakkoa ei julkaistu ennen ottelua. Alla oleva ennakko on rakennettu ottelun jälkeen vain ottelua edeltävästä datasta (sama luenta olisi syntynyt ennen ottelua) ja arvosteltu toteumaa vasten.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Sunderland laukoo tällä kaudella 13,2 kertaa ottelussa (liigan 12., viime kaudella 10,4 ja liigan 18.), Brighton: päästettyjä laukauksia 11,6 (liigan 5.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: lukemien väliin: 12 laukausta (lähtötaso 13,2, vastustajan päästöt 11,6).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Sunderland tekee tällä kaudella maalin 9,1 prosentista laukauksistaan (liigan 12., viime kaudella 10,6 ja liigan 14.), Brighton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 73,7 (liigan 7.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,68 odotetusta (-0,68), 0 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Sunderland teki 69 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Brighton 62 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Sunderlandin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 0,43 → 0,25 xG, laukaukset 4 → 8.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 6 maalia 9,59 odotetusta (xG), erotus -3,59 eli liigan 19./20
Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus toistui tässä ottelussa: 0 maalia 0,68 xG:stä (-0,68).
Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,99)
Näin kävi: Toinen jakso terävöityy kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,43 → 0,25 xG.
Lopuksi: Pelaajanosto. Granit Xhaka on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 23,2 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Granit Xhaka jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 5./14.
Ja: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 54 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %).
Tästä ottelusta: 2/6 piti
Tulos luettu kierrosdatasta ●. Osumat ja hudit kirjataan Track recordiin.
MIHIN KIINNITÄMME HUOMIOTA
Sunderland oli 7:s, ansiotaso 18:s. Brobbey tuotti lähes puolet hyökkääjäluokan xGI:stä. Seuraa kaventuuko railo.
VALMENTAJAN KULMA · FANTASY


JOUKKUEEN LÄHTÖTILA
Maalintuotto ei ole seurannut paikkojen määrää: 1 maalia 1.75 odotetusta (-0.75) (su 30.8. kotona vs Fulham).
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
+ su 30.8. kotona vs Fulham: 1 maalia 1.75 odotetusta (-0.75)
Viime kausi 1.1 maalia ja 10.4 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Muut seurattavat hypoteesit (6)
Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ su 30.8. kotona vs Fulham: oma uhka 0.07 → 1.69 xG, vastustajan 0.46 → 0.32
+ su 20.9. vieraissa vs Manchester City: oma uhka 1.57 → 2.00 xG, vastustajan 0.67 → 2.14
+ la 5.9. vieraissa vs Brentford: oma uhka 0.35 → 1.36 xG, vastustajan 0.35 → 0.85
+ la 12.9. kotona vs Arsenal: oma uhka 0.23 → 1.57 xG, vastustajan 0.77 → 1.11
Haastaa
− la 22.8. vieraissa vs Ipswich: oma uhka 0.58 → 0.17 xG, vastustajan 0.95 → 0.79
− la 10.10. kotona vs Brighton: oma uhka 0.43 → 0.25 xG, vastustajan 0.47 → 0.67
Viime kausi 69 % maaleista syntyi toisella jaksolla (29 / 42)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 3 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 3 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ su 30.8. kotona vs Fulham: 9/12 laukausta boksista
+ su 20.9. vieraissa vs Manchester City: 14/17 laukausta boksista
+ la 5.9. vieraissa vs Brentford: 10/14 laukausta boksista
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 10.4 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 4 · Kaksinkamppailut Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ su 30.8. kotona vs Fulham: 57 % kaksinkamppailuista voitettu (57/100)
+ su 20.9. vieraissa vs Manchester City: 59 % kaksinkamppailuista voitettu (57/96)
+ la 5.9. vieraissa vs Brentford: 59 % kaksinkamppailuista voitettu (73/123)
Haastaa
− la 22.8. vieraissa vs Ipswich: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (52/114)
− la 12.9. kotona vs Arsenal: 41 % kaksinkamppailuista voitettu (37/90)
− la 10.10. kotona vs Brighton: 50 % kaksinkamppailuista voitettu (52/104)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 5 · Oma boksi Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ su 20.9. vieraissa vs Manchester City: 12 laukausta boksista vastaan (16 yhteensä)
+ la 22.8. vieraissa vs Ipswich: 8 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
+ la 12.9. kotona vs Arsenal: 8 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Fulham: 5 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
− la 5.9. vieraissa vs Brentford: 7 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
− la 10.10. kotona vs Brighton: 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
Viime kausi 14.3 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 6 · Kuri Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ la 5.9. vieraissa vs Brentford: 2 korttia, 9 rikettä
+ la 22.8. vieraissa vs Ipswich: 3 korttia, 14 rikettä
+ la 12.9. kotona vs Arsenal: 7 korttia, 18 rikettä
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Fulham: 0 korttia, 10 rikettä
− su 20.9. vieraissa vs Manchester City: 1 korttia, 14 rikettä
− la 10.10. kotona vs Brighton: 0 korttia, 8 rikettä
Viime kausi 2.2 korttia ja 10.7 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 7 · Puolustuslinja Tila · heikkenemässä · 2 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− la 5.9. vieraissa vs Brentford: 0 paitsiota vastustajalle
− la 10.10. kotona vs Brighton: 0 paitsiota vastustajalle
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
Näytä 57 havaintoa
su 30.8. kotona vs Fulham · Viimeistely + 1 maalia 1.75 odotetusta (-0.75)
su 30.8. kotona vs Fulham · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.07 → 1.69 xG, vastustajan 0.46 → 0.32
su 30.8. kotona vs Fulham · Maalivahti − 0 torjuntaa
su 30.8. kotona vs Fulham · Laukaustarkkuus − 4/12 laukausta maalia kohti (33 %)
su 30.8. kotona vs Fulham · Kuri − 0 korttia, 10 rikettä
su 30.8. kotona vs Fulham · Kaksinkamppailut + 57 % kaksinkamppailuista voitettu (57/100)
su 30.8. kotona vs Fulham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 42 %, kaksinkamppailut 57 %
su 30.8. kotona vs Fulham · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 4 vastaan
su 30.8. kotona vs Fulham · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
su 30.8. kotona vs Fulham · Boksipaine + 9/12 laukausta boksista
su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Viimeistely + 3 maalia 3.57 odotetusta (-0.57)
su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Uhka jaksoittain + oma uhka 1.57 → 2.00 xG, vastustajan 0.67 → 2.14
su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Maalivahti − 1 torjuntaa
su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Laukaustarkkuus − 9/17 laukausta maalia kohti (53 %)
su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Kuri − 1 korttia, 14 rikettä
su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Kaksinkamppailut + 59 % kaksinkamppailuista voitettu (57/96)
su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Hallinta ja kamppailut − hallinta 45 %, kaksinkamppailut 59 %
su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 6 vastaan
su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Oma boksi + 12 laukausta boksista vastaan (16 yhteensä)
su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Boksipaine + 14/17 laukausta boksista
la 5.9. vieraissa vs Brentford · Viimeistely + 1 maalia 1.71 odotetusta (-0.71)
la 5.9. vieraissa vs Brentford · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.35 → 1.36 xG, vastustajan 0.35 → 0.85
la 5.9. vieraissa vs Brentford · Maalivahti − 1 torjuntaa
la 5.9. vieraissa vs Brentford · Laukaustarkkuus − 5/14 laukausta maalia kohti (36 %)
la 5.9. vieraissa vs Brentford · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
la 5.9. vieraissa vs Brentford · Kuri + 2 korttia, 9 rikettä
la 5.9. vieraissa vs Brentford · Kaksinkamppailut + 59 % kaksinkamppailuista voitettu (73/123)
la 5.9. vieraissa vs Brentford · Hallinta ja kamppailut − hallinta 51 %, kaksinkamppailut 59 %
la 5.9. vieraissa vs Brentford · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 4 vastaan
la 5.9. vieraissa vs Brentford · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
la 5.9. vieraissa vs Brentford · Boksipaine + 10/14 laukausta boksista
la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.58 → 0.17 xG, vastustajan 0.95 → 0.79
la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Maalivahti − 1 torjuntaa
la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Laukaustarkkuus − 4/11 laukausta maalia kohti (36 %)
la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Kuri + 3 korttia, 14 rikettä
la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (52/114)
la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Hallinta ja kamppailut + hallinta 62 %, kaksinkamppailut 46 %
la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 3 vastaan
la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
la 12.9. kotona vs Arsenal · Viimeistely + 0 maalia 1.80 odotetusta (-1.80)
la 12.9. kotona vs Arsenal · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.23 → 1.57 xG, vastustajan 0.77 → 1.11
la 12.9. kotona vs Arsenal · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 12.9. kotona vs Arsenal · Laukaustarkkuus + 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)
la 12.9. kotona vs Arsenal · Kuri + 7 korttia, 18 rikettä
la 12.9. kotona vs Arsenal · Kaksinkamppailut − 41 % kaksinkamppailuista voitettu (37/90)
la 12.9. kotona vs Arsenal · Hallinta ja kamppailut − hallinta 43 %, kaksinkamppailut 41 %
la 12.9. kotona vs Arsenal · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
la 10.10. kotona vs Brighton · Viimeistely + 0 maalia 0.68 odotetusta (-0.68)
la 10.10. kotona vs Brighton · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.43 → 0.25 xG, vastustajan 0.47 → 0.67
la 10.10. kotona vs Brighton · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 10.10. kotona vs Brighton · Laukaustarkkuus + 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)
la 10.10. kotona vs Brighton · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
la 10.10. kotona vs Brighton · Kuri − 0 korttia, 8 rikettä
la 10.10. kotona vs Brighton · Kaksinkamppailut − 50 % kaksinkamppailuista voitettu (52/104)
la 10.10. kotona vs Brighton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 62 %, kaksinkamppailut 50 %
la 10.10. kotona vs Brighton · Erikoistilanteet + 7 kulmaa, 5 vastaan
la 10.10. kotona vs Brighton · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
Suljetut hypoteesit (4)
Hypoteesi 1 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ la 12.9. kotona vs Arsenal: 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)
+ la 10.10. kotona vs Brighton: 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Fulham: 4/12 laukausta maalia kohti (33 %)
− su 20.9. vieraissa vs Manchester City: 9/17 laukausta maalia kohti (53 %)
− la 5.9. vieraissa vs Brentford: 5/14 laukausta maalia kohti (36 %)
− la 22.8. vieraissa vs Ipswich: 4/11 laukausta maalia kohti (36 %)
Viime kausi 32 % laukauksista maalia kohti (126 / 395)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 2 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 5 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
+ la 10.10. kotona vs Brighton: 7 kulmaa, 5 vastaan
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Fulham: 3 kulmaa, 4 vastaan
− su 20.9. vieraissa vs Manchester City: 5 kulmaa, 6 vastaan
− la 5.9. vieraissa vs Brentford: 3 kulmaa, 4 vastaan
− la 22.8. vieraissa vs Ipswich: 5 kulmaa, 3 vastaan
Viime kausi 3.7 kulmaa ottelussa, 5.3 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Hypoteesi 3 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ la 22.8. vieraissa vs Ipswich: hallinta 62 %, kaksinkamppailut 46 %
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Fulham: hallinta 42 %, kaksinkamppailut 57 %
− su 20.9. vieraissa vs Manchester City: hallinta 45 %, kaksinkamppailut 59 %
− la 5.9. vieraissa vs Brentford: hallinta 51 %, kaksinkamppailut 59 %
− la 12.9. kotona vs Arsenal: hallinta 43 %, kaksinkamppailut 41 %
− la 10.10. kotona vs Brighton: hallinta 62 %, kaksinkamppailut 50 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 4 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Fulham: 0 torjuntaa
− su 20.9. vieraissa vs Manchester City: 1 torjuntaa
− la 5.9. vieraissa vs Brentford: 1 torjuntaa
− la 22.8. vieraissa vs Ipswich: 1 torjuntaa
− la 12.9. kotona vs Arsenal: 3 torjuntaa
− la 10.10. kotona vs Brighton: 2 torjuntaa
Viime kausi 71 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (48 päästettyä / 167)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Kauden mitatut tunnusluvut
Linja: syvä linja: paitsioansa laukesi vain 4 kertaa (19./20)
Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 32.0 syöttöä laukausta kohti, hallinta 51 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 27 kulmaa (liigan 11./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 24 kulmaa vastaan (17./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (3+4 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 4+8); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (3.23 → 7.04 xG); vastustajien uhka kasvaa (3.67 → 5.88 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 58. minuutilla
Hyökkäyksen tehottomuus: 6 maalia 10.27 odotetusta (xG), erotus -4.27 eli liigan 19./20
Seurataan korjaantuuko viimeistely vai jatkuuko vaje: sama mittari luetaan jokaisen kierroksen jälkeen.
Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3.81)
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.
Viime kauden lähtötaso
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | +1.0 | +1.4 |
| Keskikenttä | −0.9 | +2.1 |
| Hyökkääjät | +2.6 | −1.1 |
vähän vaarallista
sisään vs paikat
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelaajaluennat · 1
JOUKKUEEN IDENTITEETTI
Kotikenttä
Stadium of Light
Stadium of Light avattiin 30.7.1997 ja korvasi Roker Parkin, joka oli ollut koti 99 vuotta.
lähde: Wikipedia, Stadium of LightJOUKKUEEN MUISTI
Sunderland perustetaan
Opettajat perustavat seuran nimellä Sunderland and District Teachers' Association Football Club.
lähde: Sunderland AFC (safc.com), 1879 Beginnings