
Nott'm Forest
”En väitä olevani alan paras valmentaja, mutta olen kyllä kärkipäässä.”
Brian Clough
JOUKKUEKUVA
● kausi 2026-27 · viimeisin muodostelma · kierros 6
SEURAAVA TARKISTUS
VIIME OTTELU
Crystal Palace – Nott'm Forest 3–1 (puoliaika 2–1) · maalit: Ndoye
ENNAKKO JÄLKIKÄTEEN
Ennakkoa ei julkaistu ennen ottelua. Alla oleva ennakko on rakennettu ottelun jälkeen vain ottelua edeltävästä datasta (sama luenta olisi syntynyt ennen ottelua) ja arvosteltu toteumaa vasten.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Nott'm Forest laukoo tällä kaudella 16,4 kertaa ottelussa (liigan 3., viime kaudella 12,5 ja liigan 12.), Crystal Palace: päästettyjä laukauksia 16,8 (liigan 17.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 24 laukausta (lähtötaso 16,4, vastustajan päästöt 16,8).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Nott'm Forest tekee tällä kaudella maalin 4,9 prosentista laukauksistaan (liigan 18., viime kaudella 10,1 ja liigan 17.), Crystal Palace: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 60,7 (liigan 16.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 2,98 odotetusta (-1,98), 4 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Nott'm Forest teki 60 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Crystal Palace 51 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Nottingham Forestin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 2,18 → 0,80 xG, laukaukset 16 → 8.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 4 maalia 7,25 odotetusta (xG), erotus -3,25 eli liigan 18./20
Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus toistui tässä ottelussa: 1 maalia 2,98 xG:stä (-1,98).
Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 17/82 laukausta maalia kohti eli 21 % (liigan 20./20)
Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti toistui tässä ottelussa: 6/24 maalia kohti (25 %).
Lopuksi: Pelaajanosto. Morgan Gibbs-White on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 23,2 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto piti: Morgan Gibbs-White oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (2./15).
Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,9/ottelu).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 2 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 4/7 piti
Tulos luettu kierrosdatasta ●. Osumat ja hudit kirjataan Track recordiin.
VALMENTAJAN KULMA · FANTASY



JOUKKUEEN LÄHTÖTILA
Kurin kustannus on kasvanut: 2 korttia, 10 rikettä (su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace).
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
+ su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 2 korttia, 10 rikettä
Viime kausi 1.6 korttia ja 10.7 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Muut seurattavat hypoteesit (7)
Hypoteesi 2 · Laukaustarkkuus Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 6/24 laukausta maalia kohti (25 %)
+ la 5.9. kotona vs Tottenham: 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)
+ la 29.8. vieraissa vs Liverpool: 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)
+ la 22.8. kotona vs Leeds: 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)
+ la 19.9. kotona vs Coventry: 3/24 laukausta maalia kohti (12 %)
Haastaa
− la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: 7/22 laukausta maalia kohti (32 %)
Viime kausi 33 % laukauksista maalia kohti (156 / 476)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 3 · Viimeistely Tila · vahvistumassa · 4 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 1 maalia 2.98 odotetusta (-1.98)
+ la 5.9. kotona vs Tottenham: 0 maalia 0.92 odotetusta (-0.92)
+ la 22.8. kotona vs Leeds: 0 maalia 0.65 odotetusta (-0.65)
+ la 19.9. kotona vs Coventry: 0 maalia 1.10 odotetusta (-1.10)
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 1.3 maalia ja 12.5 laukausta ottelussa, 10 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 4 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 4 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 16/24 laukausta boksista
+ la 29.8. vieraissa vs Liverpool: 11/12 laukausta boksista
+ la 19.9. kotona vs Coventry: 12/24 laukausta boksista
+ la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: 14/22 laukausta boksista
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 12.5 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 5 · Oma boksi Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 11 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
+ la 5.9. kotona vs Tottenham: 8 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
+ la 29.8. vieraissa vs Liverpool: 8 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
Haastaa
− la 22.8. kotona vs Leeds: 6 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
− la 19.9. kotona vs Coventry: 5 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
− la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: 6 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)
Viime kausi 13.3 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 6 · Hallinta ja kamppailut Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: hallinta 57 %, kaksinkamppailut 49 %
+ la 22.8. kotona vs Leeds: hallinta 55 %, kaksinkamppailut 48 %
+ la 19.9. kotona vs Coventry: hallinta 62 %, kaksinkamppailut 49 %
Haastaa
− la 5.9. kotona vs Tottenham: hallinta 41 %, kaksinkamppailut 48 %
− la 29.8. vieraissa vs Liverpool: hallinta 30 %, kaksinkamppailut 54 %
− la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: hallinta 46 %, kaksinkamppailut 52 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 7 · Puolustuslinja Tila · ristiriitainen · 3 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ la 29.8. vieraissa vs Liverpool: 3 paitsiota vastustajalle
+ la 22.8. kotona vs Leeds: 3 paitsiota vastustajalle
Haastaa
− la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: 0 paitsiota vastustajalle
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
Hypoteesi 8 · Erikoistilanteet Tila · heikkenemässä · 3 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
+ la 19.9. kotona vs Coventry: 6 kulmaa, 2 vastaan
Haastaa
− su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 8 kulmaa, 5 vastaan
− la 29.8. vieraissa vs Liverpool: 5 kulmaa, 3 vastaan
Viime kausi 5.2 kulmaa ottelussa, 4.8 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Näytä 56 havaintoa
su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Viimeistely + 1 maalia 2.98 odotetusta (-1.98)
su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Uhka jaksoittain − oma uhka 2.18 → 0.80 xG, vastustajan 1.41 → 1.01
su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Maalivahti + 4 torjuntaa
su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Laukaustarkkuus + 6/24 laukausta maalia kohti (25 %)
su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Kuri + 2 korttia, 10 rikettä
su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Kaksinkamppailut − 49 % kaksinkamppailuista voitettu (48/98)
su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Hallinta ja kamppailut + hallinta 57 %, kaksinkamppailut 49 %
su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Erikoistilanteet − 8 kulmaa, 5 vastaan
su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Boksipaine + 16/24 laukausta boksista
la 5.9. kotona vs Tottenham · Viimeistely + 0 maalia 0.92 odotetusta (-0.92)
la 5.9. kotona vs Tottenham · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.49 → 0.43 xG, vastustajan 0.08 → 0.99
la 5.9. kotona vs Tottenham · Maalivahti − 0 torjuntaa
la 5.9. kotona vs Tottenham · Laukaustarkkuus + 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)
la 5.9. kotona vs Tottenham · Kuri + 2 korttia, 22 rikettä
la 5.9. kotona vs Tottenham · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (61/127)
la 5.9. kotona vs Tottenham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 41 %, kaksinkamppailut 48 %
la 5.9. kotona vs Tottenham · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.31 → 0.99 xG, vastustajan 0.25 → 1.36
la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Laukaustarkkuus + 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)
la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle
la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Kuri + 2 korttia, 10 rikettä
la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (60/111)
la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Hallinta ja kamppailut − hallinta 30 %, kaksinkamppailut 54 %
la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 3 vastaan
la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Boksipaine + 11/12 laukausta boksista
la 22.8. kotona vs Leeds · Viimeistely + 0 maalia 0.65 odotetusta (-0.65)
la 22.8. kotona vs Leeds · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.19 → 0.46 xG, vastustajan 0.18 → 0.31
la 22.8. kotona vs Leeds · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 22.8. kotona vs Leeds · Laukaustarkkuus + 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)
la 22.8. kotona vs Leeds · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle
la 22.8. kotona vs Leeds · Kuri + 2 korttia, 15 rikettä
la 22.8. kotona vs Leeds · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (59/124)
la 22.8. kotona vs Leeds · Hallinta ja kamppailut + hallinta 55 %, kaksinkamppailut 48 %
la 22.8. kotona vs Leeds · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
la 19.9. kotona vs Coventry · Viimeistely + 0 maalia 1.10 odotetusta (-1.10)
la 19.9. kotona vs Coventry · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.60 → 0.50 xG, vastustajan 0.25 → 0.43
la 19.9. kotona vs Coventry · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 19.9. kotona vs Coventry · Laukaustarkkuus + 3/24 laukausta maalia kohti (12 %)
la 19.9. kotona vs Coventry · Kuri + 2 korttia, 12 rikettä
la 19.9. kotona vs Coventry · Kaksinkamppailut − 49 % kaksinkamppailuista voitettu (52/106)
la 19.9. kotona vs Coventry · Hallinta ja kamppailut + hallinta 62 %, kaksinkamppailut 49 %
la 19.9. kotona vs Coventry · Erikoistilanteet + 6 kulmaa, 2 vastaan
la 19.9. kotona vs Coventry · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
la 19.9. kotona vs Coventry · Boksipaine + 12/24 laukausta boksista
la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.39 → 1.89 xG, vastustajan 0.65 → 0.17
la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Maalivahti + 5 torjuntaa
la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Laukaustarkkuus − 7/22 laukausta maalia kohti (32 %)
la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Kuri + 5 korttia, 16 rikettä
la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (50/97)
la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Hallinta ja kamppailut − hallinta 46 %, kaksinkamppailut 52 %
la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)
la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Boksipaine + 14/22 laukausta boksista
Suljetut hypoteesit (3)
Hypoteesi 1 · Uhka jaksoittain Tila · suljettu · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ la 22.8. kotona vs Leeds: oma uhka 0.19 → 0.46 xG, vastustajan 0.18 → 0.31
+ la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: oma uhka 0.39 → 1.89 xG, vastustajan 0.65 → 0.17
Haastaa
− su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: oma uhka 2.18 → 0.80 xG, vastustajan 1.41 → 1.01
− la 5.9. kotona vs Tottenham: oma uhka 0.49 → 0.43 xG, vastustajan 0.08 → 0.99
− la 29.8. vieraissa vs Liverpool: oma uhka 1.31 → 0.99 xG, vastustajan 0.25 → 1.36
− la 19.9. kotona vs Coventry: oma uhka 0.60 → 0.50 xG, vastustajan 0.25 → 0.43
Viime kausi 60 % maaleista syntyi toisella jaksolla (29 / 48)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 2 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 4 torjuntaa
+ la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: 5 torjuntaa
Haastaa
− la 5.9. kotona vs Tottenham: 0 torjuntaa
− la 29.8. vieraissa vs Liverpool: 2 torjuntaa
− la 22.8. kotona vs Leeds: 2 torjuntaa
− la 19.9. kotona vs Coventry: 2 torjuntaa
Viime kausi 69 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (51 päästettyä / 162)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 3 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ la 29.8. vieraissa vs Liverpool: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (60/111)
+ la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (50/97)
Haastaa
− su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 49 % kaksinkamppailuista voitettu (48/98)
− la 5.9. kotona vs Tottenham: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (61/127)
− la 22.8. kotona vs Leeds: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (59/124)
− la 19.9. kotona vs Coventry: 49 % kaksinkamppailuista voitettu (52/106)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Kauden mitatut tunnusluvut
Linja: linja keskitasoa: 11 paitsiota vastustajalle
Eteneminen: etenee suoraviivaisesti: 22.2 syöttöä laukausta kohti (liigan suoraviivaisin 1./20), hallinta 48 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 25 kulmaa (liigan 13./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 28 kulmaa vastaan (9./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (2+3 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 1+7); oma uhka pysyy toisella jaksolla (5.16 → 5.07 xG); vastustajien uhka kasvaa (2.82 → 4.27 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 64. minuutilla
Johtoasema: johto murtui: 1 johtoasema puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 2.82 → 4.27)
Hyökkäyksen tehottomuus: 5 maalia 10.23 odotetusta (xG), erotus -5.23 eli liigan 20./20
Seurataan korjaantuuko viimeistely vai jatkuuko vaje: sama mittari luetaan jokaisen kierroksen jälkeen.
Boksipaine tuotti: 64 laukausta boksista (liigan 5./20) ja 5 maalia, laukauksia yhteensä 106 (3./20)
Seurataan pysyykö boksipaine kun vastustaja puolustaa syvemmällä: volyymi ilman maaleja kirjataan tehottomuudeksi.
Laukaukset eivät osu maalia kohti: 23/106 laukausta maalia kohti eli 22 % (liigan 20./20)
Seurataan nouseeko tarkkuus kun paikat paranevat: volyymi ilman maalia kohti osuvia laukauksia ei tuota maaleja.
Viime kauden lähtötaso
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | +1.2 | −4.1 |
| Keskikenttä | +4.1 | +2.3 |
| Hyökkääjät | −1.2 | +2.8 |
vähän vaarallista
sisään vs paikat
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
JOUKKUEEN IDENTITEETTI
Kotikenttä
City Ground
City Ground on Forestin koti vuodesta 1898 Trentin rannalla, ja se oli EM-kisojen 1996 stadion.
lähde: Nottingham Forest FC (nottinghamforest.co.uk), History of The City GroundJOUKKUEEN MUISTI
Euroopan cupin toinen voitto
Forest voittaa Euroopan cupin toistamiseen lyömällä Hamburgin Madridissa.
lähde: Wikipedia, 1980 European Cup final