
MY CLUB
Man City
”Superbia in Proelio”, ylpeys taistelussa
JOUKKUEKUVA
● kausi 2026-27 · viimeisin muodostelma · kierros 6
SEURAAVA TARKISTUS
VIIME OTTELU
Liverpool – Man City 0–3 (puoliaika 0–0) · maalit: Doku, Cherki, Haaland
ENNAKKO JÄLKIKÄTEEN
Ennakkoa ei julkaistu ennen ottelua. Alla oleva ennakko on rakennettu ottelun jälkeen vain ottelua edeltävästä datasta (sama luenta olisi syntynyt ennen ottelua) ja arvosteltu toteumaa vasten.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man City laukoo tällä kaudella 13,6 kertaa ottelussa (liigan 10., viime kaudella 15,7 ja liigan 2.), Liverpool: päästettyjä laukauksia 11,6 (liigan 6.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 15 laukausta (lähtötaso 13,6, vastustajan päästöt 11,6).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man City tekee tällä kaudella maalin 19,1 prosentista laukauksistaan (liigan 1., viime kaudella 12,9 ja liigan 2.), Liverpool: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 77,8 (liigan 5.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 3 maalia 1,35 odotetusta (+1,65), 20 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man City saa tällä kaudella 6,2 kulmaa ottelussa (liigan 4., viime kaudella 6,5 ja liigan 1.), Liverpool: päästettyjä kulmia 4,4 (liigan 16.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 4), 3 maalia.
Neljänneksi: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,49)
Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 0,11 → 1,24 xG.
Ja vielä: Pelaajanosto. Erling Haaland on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 33,4 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Erling Haaland jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 5./14 ja tuotti 1+0.
Lopuksi: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 60 % ja 587 syöttöä/ottelu (liigan 1.).
Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 65 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 5/6 piti
Tulos luettu kierrosdatasta ●. Osumat ja hudit kirjataan Track recordiin.
VALMENTAJAN KULMA · FANTASY




JOUKKUEEN LÄHTÖTILA
Joukkue pääsee boksiin asti: 11/13 laukausta boksista (su 23.8. kotona vs Bournemouth).
Viimeinen vartti · Man City sai 3 pistettä 76. minuutin jälkeen.
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
+ su 23.8. kotona vs Bournemouth: 11/13 laukausta boksista
− su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 2/6 laukausta boksista
Viime kausi 15.7 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Muut seurattavat hypoteesit (5)
Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ su 23.8. kotona vs Bournemouth: oma uhka 0.49 → 1.87 xG, vastustajan 0.55 → 0.08
+ su 20.9. kotona vs Sunderland: oma uhka 0.67 → 2.14 xG, vastustajan 1.57 → 2.00
+ su 13.9. vieraissa vs Manchester United: oma uhka 0.09 → 1.01 xG, vastustajan 0.20 → 0.80
+ su 11.10. vieraissa vs Liverpool: oma uhka 0.11 → 1.24 xG, vastustajan 0.51 → 0.51
Haastaa
− pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: oma uhka 0.85 → 0.61 xG, vastustajan 0.30 → 0.27
− la 5.9. kotona vs Coventry: oma uhka 1.08 → 1.04 xG, vastustajan 0.73 → 0.64
Viime kausi 47 % maaleista syntyi toisella jaksolla (36 / 77)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 3 · Kaksinkamppailut Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ su 23.8. kotona vs Bournemouth: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (46/85)
+ su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 53 % kaksinkamppailuista voitettu (53/100)
+ su 11.10. vieraissa vs Liverpool: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (54/100)
+ la 5.9. kotona vs Coventry: 59 % kaksinkamppailuista voitettu (63/107)
Haastaa
− su 20.9. kotona vs Sunderland: 41 % kaksinkamppailuista voitettu (39/96)
− pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 49 % kaksinkamppailuista voitettu (52/107)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 4 · Kuri Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 3 korttia, 10 rikettä
+ su 11.10. vieraissa vs Liverpool: 2 korttia, 14 rikettä
+ pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 2 korttia, 10 rikettä
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Bournemouth: 1 korttia, 11 rikettä
− su 20.9. kotona vs Sunderland: 0 korttia, 14 rikettä
− la 5.9. kotona vs Coventry: 1 korttia, 7 rikettä
Viime kausi 1.8 korttia ja 9.7 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 5 · Puolustuslinja Tila · uusi · 2 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 4 paitsiota vastustajalle
+ pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 3 paitsiota vastustajalle
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
Hypoteesi 6 · Viimeistely Tila · heikkenemässä · 4 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ la 5.9. kotona vs Coventry: 1 maalia 2.12 odotetusta (-1.12)
Haastaa
− su 20.9. kotona vs Sunderland: 5 maalia 2.82 odotetusta (+2.18)
− su 11.10. vieraissa vs Liverpool: 3 maalia 1.35 odotetusta (+1.65)
− pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 4 maalia 1.45 odotetusta (+2.55)
Viime kausi 2.0 maalia ja 15.7 laukausta ottelussa, 13 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Näytä 60 havaintoa
su 23.8. kotona vs Bournemouth · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.49 → 1.87 xG, vastustajan 0.55 → 0.08
su 23.8. kotona vs Bournemouth · Maalivahti − 3 torjuntaa
su 23.8. kotona vs Bournemouth · Laukaustarkkuus − 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)
su 23.8. kotona vs Bournemouth · Kuri − 1 korttia, 11 rikettä
su 23.8. kotona vs Bournemouth · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (46/85)
su 23.8. kotona vs Bournemouth · Hallinta ja kamppailut − hallinta 66 %, kaksinkamppailut 54 %
su 23.8. kotona vs Bournemouth · Erikoistilanteet − 8 kulmaa, 3 vastaan
su 23.8. kotona vs Bournemouth · Oma boksi − 4 laukausta boksista vastaan (5 yhteensä)
su 23.8. kotona vs Bournemouth · Boksipaine + 11/13 laukausta boksista
su 20.9. kotona vs Sunderland · Viimeistely − 5 maalia 2.82 odotetusta (+2.18)
su 20.9. kotona vs Sunderland · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.67 → 2.14 xG, vastustajan 1.57 → 2.00
su 20.9. kotona vs Sunderland · Maalivahti + 4 torjuntaa
su 20.9. kotona vs Sunderland · Laukaustarkkuus − 6/16 laukausta maalia kohti (38 %)
su 20.9. kotona vs Sunderland · Kuri − 0 korttia, 14 rikettä
su 20.9. kotona vs Sunderland · Kaksinkamppailut − 41 % kaksinkamppailuista voitettu (39/96)
su 20.9. kotona vs Sunderland · Hallinta ja kamppailut + hallinta 55 %, kaksinkamppailut 41 %
su 20.9. kotona vs Sunderland · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 5 vastaan
su 20.9. kotona vs Sunderland · Oma boksi + 14 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)
su 20.9. kotona vs Sunderland · Boksipaine + 12/16 laukausta boksista
su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.09 → 1.01 xG, vastustajan 0.20 → 0.80
su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Maalivahti − 3 torjuntaa
su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Laukaustarkkuus − 2/6 laukausta maalia kohti (33 %)
su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle
su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Kuri + 3 korttia, 10 rikettä
su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Kaksinkamppailut + 53 % kaksinkamppailuista voitettu (53/100)
su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Hallinta ja kamppailut − hallinta 45 %, kaksinkamppailut 53 %
su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 6 vastaan
su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (16 yhteensä)
su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Boksipaine − 2/6 laukausta boksista
su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Viimeistely − 3 maalia 1.35 odotetusta (+1.65)
su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.11 → 1.24 xG, vastustajan 0.51 → 0.51
su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Maalivahti + 6 torjuntaa
su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Laukaustarkkuus + 4/15 laukausta maalia kohti (27 %)
su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Kuri + 2 korttia, 14 rikettä
su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (54/100)
su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Hallinta ja kamppailut − hallinta 65 %, kaksinkamppailut 54 %
su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 5 vastaan
su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Boksipaine + 8/15 laukausta boksista
pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Viimeistely − 4 maalia 1.45 odotetusta (+2.55)
pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.85 → 0.61 xG, vastustajan 0.30 → 0.27
pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Maalivahti − 1 torjuntaa
pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Laukaustarkkuus − 9/18 laukausta maalia kohti (50 %)
pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle
pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Kuri + 2 korttia, 10 rikettä
pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Kaksinkamppailut − 49 % kaksinkamppailuista voitettu (52/107)
pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Hallinta ja kamppailut + hallinta 72 %, kaksinkamppailut 49 %
pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 2 vastaan
pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Boksipaine + 12/18 laukausta boksista
la 5.9. kotona vs Coventry · Viimeistely + 1 maalia 2.12 odotetusta (-1.12)
la 5.9. kotona vs Coventry · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.08 → 1.04 xG, vastustajan 0.73 → 0.64
la 5.9. kotona vs Coventry · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 5.9. kotona vs Coventry · Laukaustarkkuus + 4/15 laukausta maalia kohti (27 %)
la 5.9. kotona vs Coventry · Kuri − 1 korttia, 7 rikettä
la 5.9. kotona vs Coventry · Kaksinkamppailut + 59 % kaksinkamppailuista voitettu (63/107)
la 5.9. kotona vs Coventry · Hallinta ja kamppailut − hallinta 78 %, kaksinkamppailut 59 %
la 5.9. kotona vs Coventry · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 5 vastaan
la 5.9. kotona vs Coventry · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
la 5.9. kotona vs Coventry · Boksipaine + 14/15 laukausta boksista
Suljetut hypoteesit (5)
Hypoteesi 1 · Oma boksi Tila · suljettu · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ su 20.9. kotona vs Sunderland: 14 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)
+ la 5.9. kotona vs Coventry: 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Bournemouth: 4 laukausta boksista vastaan (5 yhteensä)
− su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 6 laukausta boksista vastaan (16 yhteensä)
− su 11.10. vieraissa vs Liverpool: 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
− pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
Viime kausi 9.7 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 2 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ su 20.9. kotona vs Sunderland: hallinta 55 %, kaksinkamppailut 41 %
+ pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: hallinta 72 %, kaksinkamppailut 49 %
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Bournemouth: hallinta 66 %, kaksinkamppailut 54 %
− su 13.9. vieraissa vs Manchester United: hallinta 45 %, kaksinkamppailut 53 %
− su 11.10. vieraissa vs Liverpool: hallinta 65 %, kaksinkamppailut 54 %
− la 5.9. kotona vs Coventry: hallinta 78 %, kaksinkamppailut 59 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 3 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 20.9. kotona vs Sunderland: 4 torjuntaa
+ su 11.10. vieraissa vs Liverpool: 6 torjuntaa
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Bournemouth: 3 torjuntaa
− su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 3 torjuntaa
− pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 1 torjuntaa
− la 5.9. kotona vs Coventry: 3 torjuntaa
Viime kausi 72 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (35 päästettyä / 127)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 4 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ su 11.10. vieraissa vs Liverpool: 4/15 laukausta maalia kohti (27 %)
+ la 5.9. kotona vs Coventry: 4/15 laukausta maalia kohti (27 %)
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Bournemouth: 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)
− su 20.9. kotona vs Sunderland: 6/16 laukausta maalia kohti (38 %)
− su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 2/6 laukausta maalia kohti (33 %)
− pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 9/18 laukausta maalia kohti (50 %)
Viime kausi 34 % laukauksista maalia kohti (205 / 595)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 5 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 6 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Bournemouth: 8 kulmaa, 3 vastaan
− su 20.9. kotona vs Sunderland: 6 kulmaa, 5 vastaan
− su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 7 kulmaa, 6 vastaan
− su 11.10. vieraissa vs Liverpool: 6 kulmaa, 5 vastaan
− pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 6 kulmaa, 2 vastaan
− la 5.9. kotona vs Coventry: 4 kulmaa, 5 vastaan
Viime kausi 6.5 kulmaa ottelussa, 3.8 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Kauden mitatut tunnusluvut
Linja: linja keskitasoa: 12 paitsiota vastustajalle
Eteneminen: etenee kontrollilla: 44.3 syöttöä laukausta kohti (liigan 1./20 eniten), hallinta 64 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 37 kulmaa (liigan 3./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 26 kulmaa vastaan (15./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (5+11 maalia); oma pää tiivistyy loppua kohti (päästöt 3+2); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (3.29 → 7.91 xG); vastustajien uhka pysyy (3.86 → 4.30 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 62. minuutilla
Johtoasema: johto murtui: 3 johtoasemaa puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 3.86 → 4.30)
Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +4.62)
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.
Viime kauden lähtötaso
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | −0.5 | +5.4 |
| Keskikenttä | +7.7 | +3.1 |
| Hyökkääjät | +1.9 | +2.5 |
vähän vaarallista
sisään vs paikat
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
JOUKKUEEN IDENTITEETTI
Kotikenttä
Etihad Stadium
Etihad Stadium rakennettiin vuoden 2002 Kansainyhteisön kisoihin, ja City muutti Maine Roadilta 2003.
lähde: Manchester City FC (mancity.com), 2002 Commonwealth Games legacyJOUKKUEEN MUISTI
Champions League -voitto
Man City voittaa Mestarien liigan finaalin Istanbulissa 1-0 Interistä ja täydentää triplan.
lähde: UEFA (uefa.com), Manchester City vs Inter, Mestarien liigan finaali 10.6.2023