
MY CLUB
Fulham
West London. Calm football. Patient support.
JOUKKUEKUVA
● kausi 2026-27 · viimeisin muodostelma · kierros 6
SEURAAVA TARKISTUS
VIIME OTTELU
Ipswich – Fulham 2–1 (puoliaika 0–0) · maalit: Sessegnon
ENNAKKO JÄLKIKÄTEEN
Ennakkoa ei julkaistu ennen ottelua. Alla oleva ennakko on rakennettu ottelun jälkeen vain ottelua edeltävästä datasta (sama luenta olisi syntynyt ennen ottelua) ja arvosteltu toteumaa vasten.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Fulham laukoo tällä kaudella 14,4 kertaa ottelussa (liigan 7., viime kaudella 12,7 ja liigan 10.), Ipswich: päästettyjä laukauksia 17,2 (liigan 18.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 13 laukausta (lähtötaso 14,4, vastustajan päästöt 17,2).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Fulham tekee tällä kaudella maalin 6,9 prosentista laukauksistaan (liigan 17., viime kaudella 9,8 ja liigan 18.), Ipswich: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 60,7 (liigan 17.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,87 odotetusta (-0,87), 8 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Fulham teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, liigan taso 57 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Fulhamin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,48 → 1,39 xG, laukaukset 7 → 6.
Neljänneksi: Erikoistilanteet ilman tuottoa. 28 kulmaa (liigan 5./20) ja 5 maalia
Näin kävi: Erikoistilanteet ilman tuottoa kääntyi tässä ottelussa: 5 kulmaa ja 1 maalia.
Ja vielä: Boksipaine tuotti. 53 laukausta boksista (liigan 5./20) ja 5 maalia, laukauksia yhteensä 70 (9./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti kääntyi tässä ottelussa: 9 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 11 laukausta.
Lopuksi: Pelaajanosto. Josh King on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 21,8 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Josh King jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 5./16.
Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,6 kertaa/ottelu (liigan 3.).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 0 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 1/7 piti
Tulos luettu kierrosdatasta ●. Osumat ja hudit kirjataan Track recordiin.
VALMENTAJAN KULMA · FANTASY


▷ Lähteet: Evening Standard

JOUKKUEEN LÄHTÖTILA
Maalintuotto ei ole seurannut paikkojen määrää: 0 maalia 0.79 odotetusta (-0.79) (su 30.8. vieraissa vs Sunderland).
Viimeinen vartti · Fulham menetti 6 pistettä 76. minuutin jälkeen.
Seuraava ottelu · vs Hull City: markkinan todennäköisyys ▷ Fulham 56 %, Hull City 20 %, vaikka taulukossa Fulham on 20. ja Hull City 8.
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
+ su 30.8. vieraissa vs Sunderland: 0 maalia 0.79 odotetusta (-0.79)
− ma 24.8. kotona vs Chelsea: 2 maalia 1.35 odotetusta (+0.65)
Viime kausi 1.2 maalia ja 12.7 laukausta ottelussa, 10 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Muut seurattavat hypoteesit (5)
Hypoteesi 2 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Sunderland: 9 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
+ su 20.9. kotona vs Manchester United: 17 laukausta boksista vastaan (29 yhteensä)
+ ma 24.8. kotona vs Chelsea: 13 laukausta boksista vastaan (18 yhteensä)
+ la 12.9. vieraissa vs Liverpool: 9 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
Haastaa
− la 5.9. kotona vs Crystal Palace: 7 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
− la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 7 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
Viime kausi 11.8 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 3 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 4 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ su 20.9. kotona vs Manchester United: 11/12 laukausta boksista
+ la 5.9. kotona vs Crystal Palace: 22/25 laukausta boksista
+ la 12.9. vieraissa vs Liverpool: 8/10 laukausta boksista
+ la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 9/13 laukausta boksista
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 12.7 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 4 · Hallinta ja kamppailut Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Sunderland: hallinta 58 %, kaksinkamppailut 43 %
+ ma 24.8. kotona vs Chelsea: hallinta 61 %, kaksinkamppailut 47 %
+ la 5.9. kotona vs Crystal Palace: hallinta 64 %, kaksinkamppailut 45 %
+ la 10.10. vieraissa vs Ipswich: hallinta 52 %, kaksinkamppailut 49 %
Haastaa
− su 20.9. kotona vs Manchester United: hallinta 42 %, kaksinkamppailut 49 %
− la 12.9. vieraissa vs Liverpool: hallinta 44 %, kaksinkamppailut 48 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 5 · Kuri Tila · vahvistumassa · 5 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Sunderland: 2 korttia, 15 rikettä
+ su 20.9. kotona vs Manchester United: 3 korttia, 9 rikettä
+ ma 24.8. kotona vs Chelsea: 2 korttia, 12 rikettä
+ la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 4 korttia, 10 rikettä
Haastaa
− la 12.9. vieraissa vs Liverpool: 1 korttia, 8 rikettä
Viime kausi 2.0 korttia ja 10.9 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 6 · Puolustuslinja Tila · ristiriitainen · 3 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ ma 24.8. kotona vs Chelsea: 3 paitsiota vastustajalle
+ la 5.9. kotona vs Crystal Palace: 6 paitsiota vastustajalle
Haastaa
− la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 0 paitsiota vastustajalle
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
Näytä 59 havaintoa
su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Viimeistely + 0 maalia 0.79 odotetusta (-0.79)
su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.46 → 0.32 xG, vastustajan 0.07 → 1.69
su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Maalivahti − 3 torjuntaa
su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Laukaustarkkuus + 0/9 laukausta maalia kohti (0 %)
su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Kuri + 2 korttia, 15 rikettä
su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Kaksinkamppailut − 43 % kaksinkamppailuista voitettu (42/97)
su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Hallinta ja kamppailut + hallinta 58 %, kaksinkamppailut 43 %
su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
su 20.9. kotona vs Manchester United · Viimeistely + 1 maalia 1.62 odotetusta (-0.62)
su 20.9. kotona vs Manchester United · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.49 → 0.13 xG, vastustajan 1.06 → 0.54
su 20.9. kotona vs Manchester United · Maalivahti + 5 torjuntaa
su 20.9. kotona vs Manchester United · Laukaustarkkuus − 6/12 laukausta maalia kohti (50 %)
su 20.9. kotona vs Manchester United · Kuri + 3 korttia, 9 rikettä
su 20.9. kotona vs Manchester United · Kaksinkamppailut − 49 % kaksinkamppailuista voitettu (34/69)
su 20.9. kotona vs Manchester United · Hallinta ja kamppailut − hallinta 42 %, kaksinkamppailut 49 %
su 20.9. kotona vs Manchester United · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 13 vastaan
su 20.9. kotona vs Manchester United · Oma boksi + 17 laukausta boksista vastaan (29 yhteensä)
su 20.9. kotona vs Manchester United · Boksipaine + 11/12 laukausta boksista
ma 24.8. kotona vs Chelsea · Viimeistely − 2 maalia 1.35 odotetusta (+0.65)
ma 24.8. kotona vs Chelsea · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.44 → 0.92 xG, vastustajan 1.46 → 0.24
ma 24.8. kotona vs Chelsea · Maalivahti − 3 torjuntaa
ma 24.8. kotona vs Chelsea · Laukaustarkkuus − 6/14 laukausta maalia kohti (43 %)
ma 24.8. kotona vs Chelsea · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle
ma 24.8. kotona vs Chelsea · Kuri + 2 korttia, 12 rikettä
ma 24.8. kotona vs Chelsea · Kaksinkamppailut − 47 % kaksinkamppailuista voitettu (49/104)
ma 24.8. kotona vs Chelsea · Hallinta ja kamppailut + hallinta 61 %, kaksinkamppailut 47 %
ma 24.8. kotona vs Chelsea · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 4 vastaan
ma 24.8. kotona vs Chelsea · Oma boksi + 13 laukausta boksista vastaan (18 yhteensä)
la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Viimeistely + 2 maalia 3.14 odotetusta (-1.14)
la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.60 → 1.54 xG, vastustajan 0.30 → 1.67
la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Laukaustarkkuus + 6/25 laukausta maalia kohti (24 %)
la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Puolustuslinja + 6 paitsiota vastustajalle
la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Kaksinkamppailut − 45 % kaksinkamppailuista voitettu (36/80)
la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Hallinta ja kamppailut + hallinta 64 %, kaksinkamppailut 45 %
la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 1 vastaan
la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Boksipaine + 22/25 laukausta boksista
la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Viimeistely + 0 maalia 0.70 odotetusta (-0.70)
la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.40 → 0.30 xG, vastustajan 0.52 → 0.76
la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Laukaustarkkuus − 4/10 laukausta maalia kohti (40 %)
la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Kuri − 1 korttia, 8 rikettä
la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (35/73)
la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Hallinta ja kamppailut − hallinta 44 %, kaksinkamppailut 48 %
la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Erikoistilanteet + 8 kulmaa, 5 vastaan
la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Boksipaine + 8/10 laukausta boksista
la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Viimeistely + 1 maalia 1.87 odotetusta (-0.87)
la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.48 → 1.39 xG, vastustajan 0.11 → 1.11
la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Laukaustarkkuus − 5/13 laukausta maalia kohti (38 %)
la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Kuri + 4 korttia, 10 rikettä
la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Kaksinkamppailut − 49 % kaksinkamppailuista voitettu (44/89)
la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Hallinta ja kamppailut + hallinta 52 %, kaksinkamppailut 49 %
la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 2 vastaan
la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Boksipaine + 9/13 laukausta boksista
Suljetut hypoteesit (5)
Hypoteesi 1 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Sunderland: 0/9 laukausta maalia kohti (0 %)
+ la 5.9. kotona vs Crystal Palace: 6/25 laukausta maalia kohti (24 %)
Haastaa
− su 20.9. kotona vs Manchester United: 6/12 laukausta maalia kohti (50 %)
− ma 24.8. kotona vs Chelsea: 6/14 laukausta maalia kohti (43 %)
− la 12.9. vieraissa vs Liverpool: 4/10 laukausta maalia kohti (40 %)
− la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 5/13 laukausta maalia kohti (38 %)
Viime kausi 29 % laukauksista maalia kohti (138 / 481)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · suljettu · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ ma 24.8. kotona vs Chelsea: oma uhka 0.44 → 0.92 xG, vastustajan 1.46 → 0.24
+ la 10.10. vieraissa vs Ipswich: oma uhka 0.48 → 1.39 xG, vastustajan 0.11 → 1.11
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Sunderland: oma uhka 0.46 → 0.32 xG, vastustajan 0.07 → 1.69
− su 20.9. kotona vs Manchester United: oma uhka 1.49 → 0.13 xG, vastustajan 1.06 → 0.54
− la 5.9. kotona vs Crystal Palace: oma uhka 1.60 → 1.54 xG, vastustajan 0.30 → 1.67
− la 12.9. vieraissa vs Liverpool: oma uhka 0.40 → 0.30 xG, vastustajan 0.52 → 0.76
Viime kausi 62 % maaleista syntyi toisella jaksolla (29 / 47)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 3 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 5 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
+ la 12.9. vieraissa vs Liverpool: 8 kulmaa, 5 vastaan
Haastaa
− su 20.9. kotona vs Manchester United: 3 kulmaa, 13 vastaan
− ma 24.8. kotona vs Chelsea: 6 kulmaa, 4 vastaan
− la 5.9. kotona vs Crystal Palace: 7 kulmaa, 1 vastaan
− la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 5 kulmaa, 2 vastaan
Viime kausi 4.9 kulmaa ottelussa, 5.5 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Hypoteesi 4 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 20.9. kotona vs Manchester United: 5 torjuntaa
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Sunderland: 3 torjuntaa
− ma 24.8. kotona vs Chelsea: 3 torjuntaa
− la 5.9. kotona vs Crystal Palace: 2 torjuntaa
− la 12.9. vieraissa vs Liverpool: 3 torjuntaa
− la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 3 torjuntaa
Viime kausi 66 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (51 päästettyä / 149)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 5 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Sunderland: 43 % kaksinkamppailuista voitettu (42/97)
− su 20.9. kotona vs Manchester United: 49 % kaksinkamppailuista voitettu (34/69)
− ma 24.8. kotona vs Chelsea: 47 % kaksinkamppailuista voitettu (49/104)
− la 5.9. kotona vs Crystal Palace: 45 % kaksinkamppailuista voitettu (36/80)
− la 12.9. vieraissa vs Liverpool: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (35/73)
− la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 49 % kaksinkamppailuista voitettu (44/89)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Kauden mitatut tunnusluvut
Linja: linja keskitasoa: 13 paitsiota vastustajalle
Eteneminen: ei pääse laukaisemaan: 38.8 syöttöä laukausta kohti (liigan 2./20 eniten) ilman pallon hallintaa, hallinta 54 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 33 kulmaa (liigan 5./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 28 kulmaa vastaan (11./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 3+7); oma uhka pysyy toisella jaksolla (4.87 → 4.60 xG); vastustajien uhka kasvaa (3.52 → 6.01 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 67. minuutilla
Johtoasema: johto murtui: 1 johtoasema puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 3.52 → 6.01)
Hyökkäyksen tehottomuus: 6 maalia 9.47 odotetusta (xG), erotus -3.47 eli liigan 17./20
Seurataan korjaantuuko viimeistely vai jatkuuko vaje: sama mittari luetaan jokaisen kierroksen jälkeen.
Erikoistilanteet ilman tuottoa: 33 kulmaa (liigan 5./20) ja 6 maalia
Seurataan alkaako erikoistilanteista syntyä maaleja vai pysyykö paine tuottamattomana.
Viime kauden lähtötaso
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | −1.3 | −5.9 |
| Keskikenttä | +3.0 | +3.1 |
| Hyökkääjät | −4.4 | +2.1 |
vähän vaarallista
sisään vs paikat
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelaajaluennat · 1
JOUKKUEEN IDENTITEETTI
Kotikenttä
Craven Cottage
Fulham pelasi ensimmäisen virallisen ottelunsa Craven Cottagella 10.10.1896.
lähde: Wikipedia, Craven CottageJOUKKUEEN KULTTUURI
Klassinen Fulham
Quiet confidence.Signals · toimituksen hyväksymä
JOUKKUEEN MUISTI
Fulham perustetaan
Fulham St Andrew's Church Sunday School perustaa seuran.
lähde: Fulham FC (fulhamfc.com), club history