Signals.⚽Ottelut← Etusivu

MY CLUB

Everton

”Nil Satis Nisi Optimum”, vain paras on kyllin hyvää

JOUKKUEKUVA

GKPickford
DEFMaitland-Niles
DEFTarkowski
DEFKeane
DEFBranthwaite
MIDGarner
MIDArmstrong
MIDJohnson
MIDDewsbury-Hall
MIDGrealish
FWDBarry

● kausi 2026-27 · viimeisin muodostelma · kierros 6

kuntohuolivireei mitattua poikkeamaa
Beto31 min · 0/6 aloitusta · ei kaytettavissa (0 %)
Penkki
FWDBetoDEFO'BrienMIDDiblingMIDAlcaraz

SEURAAVA TARKISTUS

VIIME OTTELU

Hull City – Everton 2–2 (puoliaika 0–0) · maalit: Dewsbury-Hall, Barry ● tulos: kierrosdata

su 11.10.

ENNAKKO JÄLKIKÄTEEN

Ennakkoa ei julkaistu ennen ottelua. Alla oleva ennakko on rakennettu ottelun jälkeen vain ottelua edeltävästä datasta (sama luenta olisi syntynyt ennen ottelua) ja arvosteltu toteumaa vasten.

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Everton laukoo tällä kaudella 16,0 kertaa ottelussa (liigan 5., viime kaudella 11,1 ja liigan 15.), Hull City: päästettyjä laukauksia 13,8 (liigan 10.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: lukemien väliin: 15 laukausta (lähtötaso 16,0, vastustajan päästöt 13,8). ○ kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Everton tekee tällä kaudella maalin 7,5 prosentista laukauksistaan (liigan 15., viime kaudella 11,2 ja liigan 8.), Hull City: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 81,0 (liigan 4.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,73 odotetusta (+0,27), 13 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Everton saa tällä kaudella 5,0 kulmaa ottelussa (liigan 8., viime kaudella 4,3 ja liigan 16.), Hull City: päästettyjä kulmia 6,0 (liigan 1.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 5), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 54 laukausta boksista (liigan 4./20) ja 6 maalia, laukauksia yhteensä 80 (5./20) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 11 laukausta boksista, 2 maalia, vastaan 9 laukausta. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Johto piti loppuun. Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Johto piti loppuun jäi avoimeksi tässä ottelussa: ei johtoa puoliajalla tässä ottelussa. ○ kierrosdata

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 60 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+2. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelaajanosto. James Tarkowski on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 27,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: James Tarkowski jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 4./16. ● kierrosdata

  8. Ja: Pelitapa. Pelaa ilman palloa: hallinta 44 % (liigan 4. vähiten), tila tulee siirtymistä. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: hallinta 65 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/6 piti

1. jakso0.570.862. jakso0.800.87Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Hull City): laukaukset 5/10 ja 4/5. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
48.55.68.74.Tapahtumat minuutteineen: Hull City ylhäällä, Everton alhaalla, 4 maalia ja 2 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat

Tulos luettu kierrosdatasta ●. Osumat ja hudit kirjataan Track recordiin.

Tämän ottelun kuitti Ottelut-listalla →

MIHIN KIINNITÄMME HUOMIOTA

Evertonin puolustus oli liigan 7., hyökkäys 15. Seuraa lähenevätkö hyökkäyksen ja puolustuksen liigavertailut toisiaan.

Harjoitusotteluista emme anna lukemaa – tulos on tulos, emme väitä sen kertovan kaudesta.

SEURAAVA OTTELU

Everton – Chelsea

la 17.10. · klo 14:30 · ○ ottelutieto, asof 14.10.

Tämän ottelun ennakko Ottelut-listalla →

ENNAKKOLUENTA

Nämä väitteet arvostellaan ottelun jälkeen toteumaa vasten.

Paine vastaan puolustus: Everton laukoo tällä kaudella 15,8 kertaa ottelussa (liigan 4., viime kaudella 11,1 ja liigan 15.), Chelsea: päästettyjä laukauksia 13,5 (liigan 10.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

Viimeistely vastaan maalivahti: Everton tekee tällä kaudella maalin 8,4 prosentista laukauksistaan (liigan 13., viime kaudella 11,2 ja liigan 8.), Chelsea: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 63,9 (liigan 13.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

Jaksojen rytmi: Viime kaudella Everton teki 60 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Chelsea 55 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Evertonin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

Kaksinkamppailut kantavat: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (306/568), liigan 2./20 ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Boksipaine tuotti: 65 laukausta boksista (liigan 4./20) ja 8 maalia, laukauksia yhteensä 95 (4./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Pelaajanosto: Kiernan Dewsbury-Hall on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 28,3 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

Pelitapa: Pelaa ilman palloa: hallinta 44 % (liigan 4. vähiten), tila tulee siirtymistä. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

Laukauksia11.113.4Päästettyjä14.010.9Maaleja1.21.5Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Everton, alempi Chelsea, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26

Katselulista on julkaistu. Vastustajakortti täydentyy noin kaksi päivää ennen avauspotkua.

VALMENTAJAN KULMA · FANTASY

Pelaajat tutkassa, kausi 2025-26
Kiernan Dewsbury-Hall
Everton · MID
Kuuma · yli-xG
lähtötila 2025-26 ●
6,07,08,0ka 7,326-279,0
🔥 laatua, ei onnea ● 1,66
xG-ylisuoritus: 15 vs xGI 9,7, kliininen viimeistely ● 2025-26
Kausi 2026-27 alkoi: 2+1 avauskierroksilla ● mitattupisteet 2026-27: 11 · 2 · 2 · 2 · 3 · 13 = 33 ● mitattu
Viime kauden lähtötila15 maaliosallistumista 9,7 xGI:tä vastaan kaudella 2025-26. Tuotto ylitti xGI:n. ● mitattu
Pelaajat tutkassa, kausi 2025-26
Jarrad Branthwaite
Saatavuuslukema
Saatavuuslukema28 poissaoloa (DNP) ja 0 aikaista vaihtoa kaudella 2025-26. Saatavuus katkonaista. ● mitattu
pisteet 2026-27: 6 · 4 · 3 · 6 · 8 · 3 = 30 ● mitattu
Pelaajat tutkassa, kausi 2025-26
Thierno Barry
Vakaa
Penkkituotto3 maaliosallistumista vaihdolta (17 ottelussa penkiltä) kaudella 2025-26. Penkkituotto on mitattu, ei arvio. ● mitattu
Kausi 2026-27 alkoi: 3+0 avauskierroksilla ● mitattupisteet 2026-27: 8 · 2 · 2 · 2 · 6 · 6 = 26 ● mitattu
Koko liigan pelaajat, vire ja riskit → Kaikki pelaajat

JOUKKUEEN LÄHTÖTILA

E
Everton
taulukossa nyt 5. · 10 p ●
viime kausi 13. · ansioilla 14.
↗
Peli-identiteetti Everton pelaa ilman palloa ja iskee siirtymistä; puolustaa syvällä. Hyökkäys terävöityy toisella puoliajalla. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Kaksinkamppailut ovat ratkenneet joukkueen suuntaan: 56 % kaksinkamppailuista voitettu (51/91) (su 6.9. kotona vs Manchester United).

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

+ su 6.9. kotona vs Manchester United: 56 % kaksinkamppailuista voitettu (51/91)

− la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 44 % kaksinkamppailuista voitettu (45/103)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

Muut seurattavat hypoteesit (6)

Hypoteesi 2 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 5 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

Tukee

+ su 6.9. kotona vs Manchester United: 14/18 laukausta boksista

+ su 11.10. vieraissa vs Hull City: 11/15 laukausta boksista

+ la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 11/16 laukausta boksista

+ la 19.9. kotona vs Ipswich: 13/21 laukausta boksista

+ la 12.9. vieraissa vs Tottenham: 9/12 laukausta boksista

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Viime kausi 11.1 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Hypoteesi 3 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

Tukee

+ su 11.10. vieraissa vs Hull City: 9 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)

+ la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 13 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)

+ la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 8 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

+ la 19.9. kotona vs Ipswich: 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

+ la 12.9. vieraissa vs Tottenham: 8 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

Haastaa

− su 6.9. kotona vs Manchester United: 6 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

Viime kausi 14.0 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Hypoteesi 4 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ su 6.9. kotona vs Manchester United: oma uhka 0.34 → 0.67 xG, vastustajan 0.29 → 0.40

+ su 11.10. vieraissa vs Hull City: oma uhka 0.86 → 0.87 xG, vastustajan 0.57 → 0.80

+ la 22.8. kotona vs Crystal Palace: oma uhka 0.31 → 0.85 xG, vastustajan 1.65 → 0.39

+ la 12.9. vieraissa vs Tottenham: oma uhka 0.15 → 0.96 xG, vastustajan 0.36 → 0.33

Haastaa

− la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: oma uhka 1.06 → 0.66 xG, vastustajan 0.48 → 1.66

− la 19.9. kotona vs Ipswich: oma uhka 1.30 → 0.93 xG, vastustajan 0.86 → 0.58

Viime kausi 60 % maaleista syntyi toisella jaksolla (28 / 47) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 5 · Kuri Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

Tukee

+ su 6.9. kotona vs Manchester United: 3 korttia, 7 rikettä

+ la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 2 korttia, 14 rikettä

+ la 19.9. kotona vs Ipswich: 2 korttia, 6 rikettä

+ la 12.9. vieraissa vs Tottenham: 2 korttia, 8 rikettä

Haastaa

− su 11.10. vieraissa vs Hull City: 0 korttia, 4 rikettä

− la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 0 korttia, 5 rikettä

Viime kausi 2.1 korttia ja 10.7 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Hypoteesi 6 · Viimeistely Tila · vahvistumassa · 5 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 1 maalia 1.72 odotetusta (-0.72)

+ la 19.9. kotona vs Ipswich: 1 maalia 2.24 odotetusta (-1.24)

+ la 12.9. vieraissa vs Tottenham: 0 maalia 1.11 odotetusta (-1.11)

Haastaa

− su 6.9. kotona vs Manchester United: 2 maalia 1.01 odotetusta (+0.99)

− la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 2 maalia 1.16 odotetusta (+0.84)

Viime kausi 1.2 maalia ja 11.1 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Hypoteesi 7 · Maalivahti Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 4 torjuntaa

+ la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 4 torjuntaa

+ la 19.9. kotona vs Ipswich: 4 torjuntaa

Haastaa

− su 6.9. kotona vs Manchester United: 1 torjuntaa

− su 11.10. vieraissa vs Hull City: 2 torjuntaa

− la 12.9. vieraissa vs Tottenham: 2 torjuntaa

Viime kausi 69 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (50 päästettyä / 162) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

Näytä 61 havaintoa

su 6.9. kotona vs Manchester United · Viimeistely − 2 maalia 1.01 odotetusta (+0.99)

su 6.9. kotona vs Manchester United · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.34 → 0.67 xG, vastustajan 0.29 → 0.40

su 6.9. kotona vs Manchester United · Maalivahti − 1 torjuntaa

su 6.9. kotona vs Manchester United · Laukaustarkkuus − 6/18 laukausta maalia kohti (33 %)

su 6.9. kotona vs Manchester United · Kuri + 3 korttia, 7 rikettä

su 6.9. kotona vs Manchester United · Kaksinkamppailut + 56 % kaksinkamppailuista voitettu (51/91)

su 6.9. kotona vs Manchester United · Hallinta ja kamppailut − hallinta 45 %, kaksinkamppailut 56 %

su 6.9. kotona vs Manchester United · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 3 vastaan

su 6.9. kotona vs Manchester United · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

su 6.9. kotona vs Manchester United · Boksipaine + 14/18 laukausta boksista

su 11.10. vieraissa vs Hull City · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.86 → 0.87 xG, vastustajan 0.57 → 0.80

su 11.10. vieraissa vs Hull City · Maalivahti − 2 torjuntaa

su 11.10. vieraissa vs Hull City · Laukaustarkkuus − 7/15 laukausta maalia kohti (47 %)

su 11.10. vieraissa vs Hull City · Kuri − 0 korttia, 4 rikettä

su 11.10. vieraissa vs Hull City · Kaksinkamppailut + 61 % kaksinkamppailuista voitettu (57/93)

su 11.10. vieraissa vs Hull City · Hallinta ja kamppailut − hallinta 65 %, kaksinkamppailut 61 %

su 11.10. vieraissa vs Hull City · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 7 vastaan

su 11.10. vieraissa vs Hull City · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)

su 11.10. vieraissa vs Hull City · Boksipaine + 11/15 laukausta boksista

la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Viimeistely + 1 maalia 1.72 odotetusta (-0.72)

la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.06 → 0.66 xG, vastustajan 0.48 → 1.66

la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Maalivahti + 4 torjuntaa

la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Laukaustarkkuus − 7/13 laukausta maalia kohti (54 %)

la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Kuri + 2 korttia, 14 rikettä

la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Kaksinkamppailut − 44 % kaksinkamppailuista voitettu (45/103)

la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Hallinta ja kamppailut − hallinta 42 %, kaksinkamppailut 44 %

la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 10 vastaan

la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Oma boksi + 13 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)

la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Viimeistely − 2 maalia 1.16 odotetusta (+0.84)

la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.31 → 0.85 xG, vastustajan 1.65 → 0.39

la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Maalivahti + 4 torjuntaa

la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Laukaustarkkuus − 5/16 laukausta maalia kohti (31 %)

la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Kuri − 0 korttia, 5 rikettä

la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (53/99)

la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Hallinta ja kamppailut − hallinta 42 %, kaksinkamppailut 54 %

la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 0 vastaan

la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Boksipaine + 11/16 laukausta boksista

la 19.9. kotona vs Ipswich · Viimeistely + 1 maalia 2.24 odotetusta (-1.24)

la 19.9. kotona vs Ipswich · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.30 → 0.93 xG, vastustajan 0.86 → 0.58

la 19.9. kotona vs Ipswich · Maalivahti + 4 torjuntaa

la 19.9. kotona vs Ipswich · Laukaustarkkuus + 2/21 laukausta maalia kohti (10 %)

la 19.9. kotona vs Ipswich · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

la 19.9. kotona vs Ipswich · Kuri + 2 korttia, 6 rikettä

la 19.9. kotona vs Ipswich · Kaksinkamppailut + 53 % kaksinkamppailuista voitettu (46/87)

la 19.9. kotona vs Ipswich · Hallinta ja kamppailut − hallinta 52 %, kaksinkamppailut 53 %

la 19.9. kotona vs Ipswich · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 4 vastaan

la 19.9. kotona vs Ipswich · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

la 19.9. kotona vs Ipswich · Boksipaine + 13/21 laukausta boksista

la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Viimeistely + 0 maalia 1.11 odotetusta (-1.11)

la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.15 → 0.96 xG, vastustajan 0.36 → 0.33

la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Maalivahti − 2 torjuntaa

la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Laukaustarkkuus + 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)

la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Kuri + 2 korttia, 8 rikettä

la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Kaksinkamppailut + 57 % kaksinkamppailuista voitettu (54/95)

la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 38 %, kaksinkamppailut 57 %

la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Erikoistilanteet + 6 kulmaa, 5 vastaan

la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Boksipaine + 9/12 laukausta boksista

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (4)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ la 19.9. kotona vs Ipswich: 2/21 laukausta maalia kohti (10 %)

+ la 12.9. vieraissa vs Tottenham: 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)

Haastaa

− su 6.9. kotona vs Manchester United: 6/18 laukausta maalia kohti (33 %)

− su 11.10. vieraissa vs Hull City: 7/15 laukausta maalia kohti (47 %)

− la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 7/13 laukausta maalia kohti (54 %)

− la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 5/16 laukausta maalia kohti (31 %)

Viime kausi 34 % laukauksista maalia kohti (144 / 420) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 2 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 6 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

+ la 12.9. vieraissa vs Tottenham: 6 kulmaa, 5 vastaan

Haastaa

− su 6.9. kotona vs Manchester United: 4 kulmaa, 3 vastaan

− su 11.10. vieraissa vs Hull City: 6 kulmaa, 7 vastaan

− la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 7 kulmaa, 10 vastaan

− la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 4 kulmaa, 0 vastaan

− la 19.9. kotona vs Ipswich: 4 kulmaa, 4 vastaan

Viime kausi 4.3 kulmaa ottelussa, 5.1 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

Hypoteesi 3 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− su 6.9. kotona vs Manchester United: hallinta 45 %, kaksinkamppailut 56 %

− su 11.10. vieraissa vs Hull City: hallinta 65 %, kaksinkamppailut 61 %

− la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: hallinta 42 %, kaksinkamppailut 44 %

− la 22.8. kotona vs Crystal Palace: hallinta 42 %, kaksinkamppailut 54 %

− la 19.9. kotona vs Ipswich: hallinta 52 %, kaksinkamppailut 53 %

− la 12.9. vieraissa vs Tottenham: hallinta 38 %, kaksinkamppailut 57 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

Hypoteesi 4 · Puolustuslinja Tila · suljettu · 3 ottelua

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 0 paitsiota vastustajalle

− la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 0 paitsiota vastustajalle

− la 19.9. kotona vs Ipswich: 0 paitsiota vastustajalle

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: syvä linja: paitsioansa laukesi vain 4 kertaa (20./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 27.7 syöttöä laukausta kohti, hallinta 47 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 31 kulmaa (liigan 7./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 29 kulmaa vastaan (8./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (2+6 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 1+4); oma uhka pysyy toisella jaksolla (4.02 → 4.94 xG); vastustajien uhka pysyy (4.21 → 4.16 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 67. minuutilla ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

Johtoasema: piti johdon rauhassa: johti puoliajalla 2 kertaa, vastustajan uhka pysyi ennallaan eikä johto ollut uhattuna (vastustajan xG 4.21 → 4.16) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · uhka jaksoittain

1. jakso0.670.702. jakso0.820.69

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Everton): oma uhka kasvaa toisella jaksolla (+0.92 xG), vastustajien uhka laskee (-0.05). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Kaksinkamppailut kantavat: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (306/568), liigan 2./20 ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan pysyykö kamppailuvoitto ennallaan kun vastustajat muuttavat pelitapaansa.

Boksipaine tuotti: 65 laukausta boksista (liigan 4./20) ja 8 maalia, laukauksia yhteensä 95 (4./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan pysyykö boksipaine kun vastustaja puolustaa syvemmällä: volyymi ilman maaleja kirjataan tehottomuudeksi.

Johto piti loppuun: Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan kestääkö johto kovempaa vastustajaa vastaan ja laskeeko vastustajan uhka jatkossakin 2. jaksolla.

Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +0.92) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Evertonin hyökkäys ja puolustus vetivät eri suuntiin
Hyökkäys oli liigan 15. ja puolustus liigan 7. – kaksi erilaista tasoa samassa joukkueessa.
Analyyttinen synteesi Johtojen menetykset (12 pistettä 5 ottelussa) ja päästöjen painottuminen toiselle puoliajalle (58 %) ovat saman ilmiön kaksi mittaria: ote herpaantuu lopussa. Kysymys ei ole puolustustaidosta vaan kestosta, katso vaihtojen ajoitus, ei alkuasetelmaa. ○ tulkinta · jokainen luku laskettu kaudesta 2025-26 ●
● Evertonin kausi jakautui kahtia: edessä sarjan alapäätä, takana top-7-tasoa.
● Evertonia vastaan sai rakentaa rauhassa: vastustajat ylittivät oman syöttötasonsa −59 syötöllä, sarjan alapäätä.
● Voitto oli hukassa huhti–toukokuussa, 7 ottelua putkeen, kauden pisin jakso.
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat+2.10
Keskikenttä−1.0+0.5
Hyökkääjät+0.4−2.5
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
−2.4
Torjunta
sisään vs paikat
+4.7
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Pelaa ilman palloa: hallinta 44 % (liigan 4. vähiten), tila tulee siirtymistä. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (1,1/ottelu). Maaleista 60 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. Rotaatio 1.6 avausmuutosta/kierros. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 8 pisteen edestä (4 ottelua) ja menetti johtoasemista 12 pistettä (5 ottelua). Yhden maalin otteluissa 7–8. Koti ja vieras tasapainossa: 23 / 26 pistettä. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 33 %, omiin kohdistuneista 31 %. Kulmia 4.3 vs 5.1 per ottelu · 73 keltaista + 5 punaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 1
● Beto tuotti 51 % Evertonin rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (2 vertailukelpoista pelaajaa).
Signaalit vakiintunut profiili kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
ei aktiivista hypoteesia

JOUKKUEEN IDENTITEETTI

E

Kotikenttä

Goodison Park

Goodison Park rakennettiin 1892 ja se oli Englannin ensimmäinen varta vasten jalkapalloon rakennettu stadion.

lähde: Everton FC (evertonfc.com), History of Goodison Park

JOUKKUEEN MUISTI

15.05 · 1985

Cup Winners' Cup -voitto

Everton voittaa Cup Winners' Cupin Rotterdamissa 3-1 Rapid Wienista.

lähde: Everton FC (evertonfc.com), Kendall's Everton Claim Cup Winners' Cup