Signals.⚽Ottelut← Etusivu

Chelsea

VIIKON PYHÄKKÖ
”Olen Euroopan mestari. En ole mikään pullosta tullut, vaan uskon olevani erityinen.”

José Mourinho, esittelytilaisuus Stamford Bridgellä 2.6.2004

JOUKKUEKUVA

GKMartinez
DEFAcheampong
DEFLacroix
DEFColwill
MIDNeto
MIDHenderson
MIDCaicedo
DEFChavarria
MIDPalmer
FWDPedro
MIDRogers

● kausi 2026-27 · viimeisin muodostelma · kierros 6

kuntohuolivireei mitattua poikkeamaa
Rungossa ei mitattuja poikkeamia juuri nyt.
Penkki
MIDEstêvãoMIDQuendaDEFPalestraMIDNicoll-Jazuli

SEURAAVA TARKISTUS

VIIME OTTELU

Chelsea – Bournemouth 5–1 (puoliaika 2–0) · maalit: Henderson 2, João Pedro 2, Rogers ● tulos: kierrosdata

la 10.10.

ENNAKKO JÄLKIKÄTEEN

Ennakkoa ei julkaistu ennen ottelua. Alla oleva ennakko on rakennettu ottelun jälkeen vain ottelua edeltävästä datasta (sama luenta olisi syntynyt ennen ottelua) ja arvosteltu toteumaa vasten.

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Chelsea laukoo tällä kaudella 14,4 kertaa ottelussa (liigan 8., viime kaudella 13,4 ja liigan 6.), Bournemouth: päästettyjä laukauksia 10,8 (liigan 4.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: puolustus voitti: 10 laukausta (lähtötaso 14,4, vastustajan päästöt 10,8). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Chelsea tekee tällä kaudella maalin 13,9 prosentista laukauksistaan (liigan 4., viime kaudella 11,3 ja liigan 7.), Bournemouth: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 60,0 (liigan 18.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: viimeistely kesti: 5 maalia 1,16 odotetusta (+3,84), 50 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Chelsea saa tällä kaudella 6,6 kulmaa ottelussa (liigan 3., viime kaudella 6,1 ja liigan 4.), Bournemouth: päästettyjä kulmia 4,6 (liigan 14.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 1 kulmaa (odotus 5), 5 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (243/451), liigan 2./20 ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat toistui tässä ottelussa: 55 % kaksinkamppailuista voitettu. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Maalivahdin taso esiin. 22 torjuntaa (liigan 1./20) 1,80 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 3 torjuntaa. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. João Pedro on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 35,2 pistettä 4 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto piti: João Pedro oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (2./16) ja tuotti 2+0. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Kärsivällinen rakentelu: 40 syöttöä laukausta kohti (liigan 2. eniten). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 48,8 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/7 piti

1. jakso0.500.372. jakso0.661.15Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Chelsea): laukaukset 7/4 ja 3/5. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
2.3.46.51.67.70.Tapahtumat minuutteineen: Chelsea ylhäällä, Bournemouth alhaalla, 6 maalia ja 4 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat

Tulos luettu kierrosdatasta ●. Osumat ja hudit kirjataan Track recordiin.

Tämän ottelun kuitti Ottelut-listalla →

SEURAAVA OTTELU

Everton – Chelsea

la 17.10. · klo 14:30 · ○ ottelutieto, asof 14.10.

Tämän ottelun ennakko Ottelut-listalla →

ENNAKKOLUENTA

Nämä väitteet arvostellaan ottelun jälkeen toteumaa vasten.

Paine vastaan puolustus: Chelsea laukoo tällä kaudella 13,7 kertaa ottelussa (liigan 10., viime kaudella 13,4 ja liigan 6.), Everton: päästettyjä laukauksia 13,0 (liigan 9.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

Viimeistely vastaan maalivahti: Chelsea tekee tällä kaudella maalin 18,3 prosentista laukauksistaan (liigan 2., viime kaudella 11,3 ja liigan 7.), Everton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 78,3 (liigan 5.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

Erikoistilanteet: Chelsea saa tällä kaudella 5,7 kulmaa ottelussa (liigan 4., viime kaudella 6,1 ja liigan 4.), Everton: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 8.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

Kaksinkamppailut kantavat: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (300/555), liigan 3./20 ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Maalivahdin taso esiin: 25 torjuntaa (liigan 1./20) 1,75 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Pelaajanosto: João Pedro on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 40,4 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

Pelitapa: Kärsivällinen rakentelu: 40 syöttöä laukausta kohti (liigan 2. eniten). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

Laukauksia13.411.1Päästettyjä10.914.0Maaleja1.51.2Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Chelsea, alempi Everton, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26

Katselulista on julkaistu. Vastustajakortti täydentyy noin kaksi päivää ennen avauspotkua.

VALMENTAJAN KULMA · FANTASY

Pelaajat tutkassa, kausi 2025-26
João Pedro
Chelsea · FWD
Kuuma · yli-xG
lähtötila 2025-26 ●
6,07,0ka 7,426-278,8
🔥 laatua, ei onnea ● 1,66
xG-ylisuoritus: 24 vs xGI 16,9, kliininen viimeistely ● 2025-26
Kausi 2026-27 alkoi: 5+3 avauskierroksilla ● mitattupisteet 2026-27: 11 · 9 · 1 · 12 · 12 = 45 ● mitattu
Viime kauden lähtötila24 maaliosallistumista 16,9 xGI:tä vastaan kaudella 2025-26. Tuotto ylitti xGI:n. ● mitattu
Pelaajat tutkassa, kausi 2025-26
Estêvão
Saatavuuslukema
Saatavuuslukema16 poissaoloa (DNP) ja 5 aikaista vaihtoa kaudella 2025-26. Saatavuus katkonaista. ● mitattu
pisteet 2026-27: 1 · 1 · 1 · 1 · 1 = 5 ● mitattu
Pelaajat tutkassa, kausi 2025-26
Enzo
Due · breakout
Viime kauden lähtötila15 maaliosallistumista 18,5 xGI:tä vastaan kaudella 2025-26. Tuotto jäi xGI:n alapuolelle. ● mitattu
Kausi 2026-27 alkoi: 1+0 avauskierroksilla ● mitattupisteet 2026-27: 1 · 3 · 2 · 7 · 3 = 16 ● mitattu
Koko liigan pelaajat, vire ja riskit → Kaikki pelaajat

JOUKKUEEN LÄHTÖTILA

C
Chelsea
taulukossa nyt 6. · 10 p ●
viime kausi 10. · ansioilla 4.
→railo -6
Peli-identiteetti Chelsea rakentaa hyökkäyksensä kärsivällisesti; pitää palloa ja rakentaa hallinnan kautta. Johtoasemat ovat olleet hauraita. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Kaksinkamppailut ovat ratkenneet joukkueen suuntaan: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (43/79) (su 30.8. kotona vs Brighton).

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

+ su 30.8. kotona vs Brighton: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (43/79)

− su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 51 % kaksinkamppailuista voitettu (43/85)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

Muut seurattavat hypoteesit (5)

Hypoteesi 2 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

Tukee

+ su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 13 laukausta boksista vastaan (16 yhteensä)

+ su 30.8. kotona vs Brighton: 13 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)

+ pe 18.9. vieraissa vs Brentford: 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

+ la 12.9. kotona vs Hull City: 9 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

Haastaa

− ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 7 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

− la 10.10. kotona vs Bournemouth: 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)

Viime kausi 10.9 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Hypoteesi 3 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ su 6.9. vieraissa vs Arsenal: oma uhka 0.15 → 0.24 xG, vastustajan 1.17 → 0.88

+ pe 18.9. vieraissa vs Brentford: oma uhka 0.39 → 0.44 xG, vastustajan 0.39 → 2.26

+ la 12.9. kotona vs Hull City: oma uhka 0.18 → 0.72 xG, vastustajan 0.44 → 0.94

+ la 10.10. kotona vs Bournemouth: oma uhka 0.50 → 0.66 xG, vastustajan 0.37 → 1.15

Haastaa

− su 30.8. kotona vs Brighton: oma uhka 1.93 → 1.04 xG, vastustajan 1.06 → 0.50

− ma 24.8. vieraissa vs Fulham: oma uhka 1.46 → 0.24 xG, vastustajan 0.44 → 0.92

Viime kausi 55 % maaleista syntyi toisella jaksolla (32 / 58) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 4 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 3 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

Tukee

+ su 30.8. kotona vs Brighton: 15/17 laukausta boksista

+ pe 18.9. vieraissa vs Brentford: 8/12 laukausta boksista

+ ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 13/18 laukausta boksista

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Viime kausi 13.4 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Hypoteesi 5 · Maalivahti Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 8 torjuntaa

+ su 30.8. kotona vs Brighton: 4 torjuntaa

+ ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 4 torjuntaa

Haastaa

− pe 18.9. vieraissa vs Brentford: 3 torjuntaa

− la 12.9. kotona vs Hull City: 3 torjuntaa

− la 10.10. kotona vs Bournemouth: 3 torjuntaa

Viime kausi 67 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (52 päästettyä / 156) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

Hypoteesi 6 · Puolustuslinja Tila · heikkenemässä · 3 ottelua

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

+ su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 3 paitsiota vastustajalle

Haastaa

− ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 0 paitsiota vastustajalle

− la 10.10. kotona vs Bournemouth: 0 paitsiota vastustajalle

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

Näytä 59 havaintoa

su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Viimeistely − 1 maalia 0.39 odotetusta (+0.61)

su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.15 → 0.24 xG, vastustajan 1.17 → 0.88

su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Maalivahti + 8 torjuntaa

su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Laukaustarkkuus − 5/13 laukausta maalia kohti (38 %)

su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle

su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Kuri + 4 korttia, 16 rikettä

su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Kaksinkamppailut − 51 % kaksinkamppailuista voitettu (43/85)

su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Hallinta ja kamppailut − hallinta 45 %, kaksinkamppailut 51 %

su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 5 vastaan

su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Oma boksi + 13 laukausta boksista vastaan (16 yhteensä)

su 30.8. kotona vs Brighton · Viimeistely − 4 maalia 2.97 odotetusta (+1.03)

su 30.8. kotona vs Brighton · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.93 → 1.04 xG, vastustajan 1.06 → 0.50

su 30.8. kotona vs Brighton · Maalivahti + 4 torjuntaa

su 30.8. kotona vs Brighton · Laukaustarkkuus − 6/17 laukausta maalia kohti (35 %)

su 30.8. kotona vs Brighton · Kuri − 1 korttia, 6 rikettä

su 30.8. kotona vs Brighton · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (43/79)

su 30.8. kotona vs Brighton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 26 %, kaksinkamppailut 54 %

su 30.8. kotona vs Brighton · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 7 vastaan

su 30.8. kotona vs Brighton · Oma boksi + 13 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)

su 30.8. kotona vs Brighton · Boksipaine + 15/17 laukausta boksista

pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Viimeistely + 0 maalia 0.83 odotetusta (-0.83)

pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.39 → 0.44 xG, vastustajan 0.39 → 2.26

pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Maalivahti − 3 torjuntaa

pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Laukaustarkkuus + 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)

pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Kuri − 0 korttia, 7 rikettä

pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Kaksinkamppailut + 57 % kaksinkamppailuista voitettu (55/96)

pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Hallinta ja kamppailut − hallinta 60 %, kaksinkamppailut 57 %

pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Erikoistilanteet + 12 kulmaa, 4 vastaan

pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Boksipaine + 8/12 laukausta boksista

ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Viimeistely − 3 maalia 1.70 odotetusta (+1.30)

ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.46 → 0.24 xG, vastustajan 0.44 → 0.92

ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Maalivahti + 4 torjuntaa

ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Laukaustarkkuus − 6/18 laukausta maalia kohti (33 %)

ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Kuri + 3 korttia, 7 rikettä

ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Kaksinkamppailut + 53 % kaksinkamppailuista voitettu (55/103)

ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 39 %, kaksinkamppailut 53 %

ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 6 vastaan

ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Boksipaine + 13/18 laukausta boksista

la 12.9. kotona vs Hull City · Viimeistely − 2 maalia 0.91 odotetusta (+1.09)

la 12.9. kotona vs Hull City · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.18 → 0.72 xG, vastustajan 0.44 → 0.94

la 12.9. kotona vs Hull City · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 12.9. kotona vs Hull City · Laukaustarkkuus − 7/12 laukausta maalia kohti (58 %)

la 12.9. kotona vs Hull City · Kuri − 1 korttia, 7 rikettä

la 12.9. kotona vs Hull City · Kaksinkamppailut + 53 % kaksinkamppailuista voitettu (47/88)

la 12.9. kotona vs Hull City · Hallinta ja kamppailut − hallinta 68 %, kaksinkamppailut 53 %

la 12.9. kotona vs Hull City · Erikoistilanteet − 10 kulmaa, 4 vastaan

la 12.9. kotona vs Hull City · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

la 10.10. kotona vs Bournemouth · Viimeistely − 5 maalia 1.16 odotetusta (+3.84)

la 10.10. kotona vs Bournemouth · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.50 → 0.66 xG, vastustajan 0.37 → 1.15

la 10.10. kotona vs Bournemouth · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 10.10. kotona vs Bournemouth · Laukaustarkkuus − 6/10 laukausta maalia kohti (60 %)

la 10.10. kotona vs Bournemouth · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

la 10.10. kotona vs Bournemouth · Kuri − 0 korttia, 7 rikettä

la 10.10. kotona vs Bournemouth · Kaksinkamppailut + 55 % kaksinkamppailuista voitettu (57/104)

la 10.10. kotona vs Bournemouth · Hallinta ja kamppailut − hallinta 40 %, kaksinkamppailut 55 %

la 10.10. kotona vs Bournemouth · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (5)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Kuri Tila · suljettu · 6 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

Tukee

+ su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 4 korttia, 16 rikettä

+ ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 3 korttia, 7 rikettä

Haastaa

− su 30.8. kotona vs Brighton: 1 korttia, 6 rikettä

− pe 18.9. vieraissa vs Brentford: 0 korttia, 7 rikettä

− la 12.9. kotona vs Hull City: 1 korttia, 7 rikettä

− la 10.10. kotona vs Bournemouth: 0 korttia, 7 rikettä

Viime kausi 2.5 korttia ja 11.2 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Hypoteesi 2 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 5 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

+ pe 18.9. vieraissa vs Brentford: 12 kulmaa, 4 vastaan

Haastaa

− su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 3 kulmaa, 5 vastaan

− su 30.8. kotona vs Brighton: 4 kulmaa, 7 vastaan

− ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 4 kulmaa, 6 vastaan

− la 12.9. kotona vs Hull City: 10 kulmaa, 4 vastaan

Viime kausi 6.1 kulmaa ottelussa, 4.3 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

Hypoteesi 3 · Viimeistely Tila · suljettu · 6 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ pe 18.9. vieraissa vs Brentford: 0 maalia 0.83 odotetusta (-0.83)

Haastaa

− su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 1 maalia 0.39 odotetusta (+0.61)

− su 30.8. kotona vs Brighton: 4 maalia 2.97 odotetusta (+1.03)

− ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 3 maalia 1.70 odotetusta (+1.30)

− la 12.9. kotona vs Hull City: 2 maalia 0.91 odotetusta (+1.09)

− la 10.10. kotona vs Bournemouth: 5 maalia 1.16 odotetusta (+3.84)

Viime kausi 1.5 maalia ja 13.4 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Hypoteesi 4 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ pe 18.9. vieraissa vs Brentford: 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)

Haastaa

− su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 5/13 laukausta maalia kohti (38 %)

− su 30.8. kotona vs Brighton: 6/17 laukausta maalia kohti (35 %)

− ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 6/18 laukausta maalia kohti (33 %)

− la 12.9. kotona vs Hull City: 7/12 laukausta maalia kohti (58 %)

− la 10.10. kotona vs Bournemouth: 6/10 laukausta maalia kohti (60 %)

Viime kausi 32 % laukauksista maalia kohti (164 / 511) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 5 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− su 6.9. vieraissa vs Arsenal: hallinta 45 %, kaksinkamppailut 51 %

− su 30.8. kotona vs Brighton: hallinta 26 %, kaksinkamppailut 54 %

− pe 18.9. vieraissa vs Brentford: hallinta 60 %, kaksinkamppailut 57 %

− ma 24.8. vieraissa vs Fulham: hallinta 39 %, kaksinkamppailut 53 %

− la 12.9. kotona vs Hull City: hallinta 68 %, kaksinkamppailut 53 %

− la 10.10. kotona vs Bournemouth: hallinta 40 %, kaksinkamppailut 55 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: linja keskitasoa: 6 paitsiota vastustajalle; boksi auki: 70 % päästetyistä laukauksista tuli boksista ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 31.4 syöttöä laukausta kohti, hallinta 46 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 34 kulmaa (liigan 4./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 33 kulmaa vastaan (2./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu avaukseen (9+6 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 5+8); oma uhka laskee toisella jaksolla (4.61 → 3.34 xG); vastustajien uhka kasvaa (3.87 → 6.65 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 64. minuutilla ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

Johtoasema: johto murtui: 3 johtoasemaa puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 3.87 → 6.65) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · uhka jaksoittain

1. jakso0.770.652. jakso0.561.11

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Chelsea): oma uhka laskee toisella jaksolla (-1.27 xG), vastustajien uhka kasvaa (+2.78). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Kaksinkamppailut kantavat: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (300/555), liigan 3./20 ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan pysyykö kamppailuvoitto ennallaan kun vastustajat muuttavat pelitapaansa.

Maalivahdin taso esiin: 25 torjuntaa (liigan 1./20) 1.75 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu: yksi ottelu ei erota tasoa onnesta.

Toinen jakso hiipuu: Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -1.27) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan kääntyykö toisen jakson hiipuminen: tiivistyvätkö ratkaisuhetket yhä vähemmän uhkaa vastaan.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Chelsea sijoittui 10:nneksi, vaikka ansiotaso vastasi 4. sijaa.
Railo näkyi myös viimeistelyssä: maaleja syntyi 8,8 odotettua vähemmän.
Oivallukset
Reece James teki puolustajaksi poikkeuksellisen tuotannon: 8 maaliosallistumista.
● kausi 2025-26 · maaliosallistumiset koko kauden kierrosdatasta
● Chelsea loi paikat liigan kolmen parhaan joukossa, mutta jätti ne käyttämättä, viimeistelyssä liigan kolmen heikoimman joukossa.
● Yksi jakso maksoi kauden: 6 peräkkäistä tappiota maalis–toukokuussa.
● Viimeistelyssä liigan kolmen heikoimman joukossa: 58 maalia, vaikka paikat lupasivat 66,8.
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat+2.7+1.0
Keskikenttä−4.8−8.5
Hyökkääjät−4.5+6.7
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
+0.3
Torjunta
sisään vs paikat
−0.1
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Kärsivällinen rakentelu: 40 syöttöä laukausta kohti (liigan 2. eniten). Pitää palloa: hallinta 58 % ja 540 syöttöä/ottelu (liigan 3.). Maalinteko jakautuu tasaisesti puoliajoille (55 % toisella). Rotaatio raskas: 3.3 avausmuutosta/kierros. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 6 pisteen edestä (4 ottelua) ja menetti johtoasemista 10 pistettä (4 ottelua). Yhden maalin otteluissa 4–8. Koti ja vieras tasapainossa: 26 / 26 pistettä. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 35 %, omiin kohdistuneista 33 %. Kulmia 6.1 vs 4.3 per ottelu · 89 keltaista + 7 punaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 1
● João Pedro tuotti 72 % Chelsean rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (4 vertailukelpoista pelaajaa).
Signaalit vakiintunut profiili kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
ei aktiivista hypoteesia

JOUKKUEEN IDENTITEETTI

C

Kotikenttä

Stamford Bridge

Stamford Bridge avattiin 28.4.1877 yleisurheilukentäksi; Chelsea perustettiin 1905 pelaamaan siellä.

lähde: Wikipedia, Stamford Bridge

JOUKKUEEN MUISTI

15.05 · 2013

Europa League -voitto

Chelsea voittaa Eurooppa-liigan finaalin Amsterdamissa 2-1 Benficasta.

lähde: UEFA (uefa.com), Benfica 1-2 Chelsea, Eurooppa-liigan finaali 15.5.2013