
MY CLUB
Brentford
JOUKKUEKUVA
● kausi 2026-27 · viimeisin muodostelma · kierros 6
SEURAAVA TARKISTUS
VIIME OTTELU
Aston Villa – Brentford 2–2 (puoliaika 1–1) · maalit: Ajer, Yarmoliuk
ENNAKKO JÄLKIKÄTEEN
Ennakkoa ei julkaistu ennen ottelua. Alla oleva ennakko on rakennettu ottelun jälkeen vain ottelua edeltävästä datasta (sama luenta olisi syntynyt ennen ottelua) ja arvosteltu toteumaa vasten.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brentford laukoo tällä kaudella 16,2 kertaa ottelussa (liigan 4., viime kaudella 10,7 ja liigan 16.), Aston Villa: päästettyjä laukauksia 16,2 (liigan 15.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 14 laukausta (lähtötaso 16,2, vastustajan päästöt 16,2).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brentford tekee tällä kaudella maalin 12,3 prosentista laukauksistaan (liigan 5., viime kaudella 13,6 ja liigan 1.), Aston Villa: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 12.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,31 odotetusta (+0,69), 14 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Brentford saa tällä kaudella 4,4 kulmaa ottelussa (liigan 10., viime kaudella 4,8 ja liigan 13.), Aston Villa: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 9.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 2 kulmaa (odotus 4), 2 maalia.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 60 laukausta boksista (liigan 3./20) ja 10 maalia, laukauksia yhteensä 81 (4./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 12 laukausta boksista, 2 maalia, vastaan 20 laukausta.
Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,67)
Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 0,56 → 0,75 xG.
Lopuksi: Pelaajanosto. Kevin Schade on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 27,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Kevin Schade jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 12./15.
Ja: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa.
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 25 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %).
Tästä ottelusta: 3/7 piti
Tulos luettu kierrosdatasta ●. Osumat ja hudit kirjataan Track recordiin.
VALMENTAJAN KULMA · FANTASY


JOUKKUEEN LÄHTÖTILA
Uhka on painottunut toiselle jaksolle: oma uhka 0.55 → 1.01 xG, vastustajan 0.04 → 1.42 (su 30.8. vieraissa vs Leeds).
Viimeinen vartti · Brentford menetti 4 pistettä 76. minuutin jälkeen.
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
+ su 30.8. vieraissa vs Leeds: oma uhka 0.55 → 1.01 xG, vastustajan 0.04 → 1.42
− la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: oma uhka 0.33 → 0.17 xG, vastustajan 0.67 → 1.08
Viime kausi 56 % maaleista syntyi toisella jaksolla (31 / 55)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Muut seurattavat hypoteesit (7)
Hypoteesi 2 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 4 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Leeds: 18/22 laukausta boksista
+ pe 18.9. kotona vs Chelsea: 9/13 laukausta boksista
+ la 22.8. kotona vs Tottenham: 20/26 laukausta boksista
+ la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: 12/14 laukausta boksista
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 10.7 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 3 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ pe 18.9. kotona vs Chelsea: 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
+ la 5.9. kotona vs Sunderland: 10 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
+ la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: 10 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)
+ la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: 15 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Leeds: 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
− la 22.8. kotona vs Tottenham: 4 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
Viime kausi 13.3 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 4 · Kuri Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Leeds: 4 korttia, 13 rikettä
+ pe 18.9. kotona vs Chelsea: 2 korttia, 10 rikettä
+ la 5.9. kotona vs Sunderland: 3 korttia, 19 rikettä
+ la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: 5 korttia, 24 rikettä
Haastaa
− la 22.8. kotona vs Tottenham: 1 korttia, 17 rikettä
− la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: 1 korttia, 13 rikettä
Viime kausi 1.8 korttia ja 10.3 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 5 · Laukaustarkkuus Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Leeds: 5/22 laukausta maalia kohti (23 %)
+ la 5.9. kotona vs Sunderland: 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)
+ la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: 2/8 laukausta maalia kohti (25 %)
+ la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: 4/14 laukausta maalia kohti (29 %)
Haastaa
− pe 18.9. kotona vs Chelsea: 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)
− la 22.8. kotona vs Tottenham: 8/26 laukausta maalia kohti (31 %)
Viime kausi 36 % laukauksista maalia kohti (147 / 405)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 6 · Maalivahti Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ la 22.8. kotona vs Tottenham: 4 torjuntaa
+ la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: 8 torjuntaa
+ la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: 5 torjuntaa
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Leeds: 1 torjuntaa
− pe 18.9. kotona vs Chelsea: 2 torjuntaa
− la 5.9. kotona vs Sunderland: 2 torjuntaa
Viime kausi 68 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (52 päästettyä / 162)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 7 · Viimeistely Tila · ristiriitainen · 4 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Leeds: 1 maalia 1.56 odotetusta (-0.56)
+ la 22.8. kotona vs Tottenham: 3 maalia 3.96 odotetusta (-0.96)
Haastaa
− la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: 2 maalia 0.50 odotetusta (+1.50)
− la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: 2 maalia 1.31 odotetusta (+0.69)
Viime kausi 1.4 maalia ja 10.7 laukausta ottelussa, 14 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 8 · Puolustuslinja Tila · uusi · 2 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ la 5.9. kotona vs Sunderland: 3 paitsiota vastustajalle
+ la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: 3 paitsiota vastustajalle
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
Näytä 56 havaintoa
su 30.8. vieraissa vs Leeds · Viimeistely + 1 maalia 1.56 odotetusta (-0.56)
su 30.8. vieraissa vs Leeds · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.55 → 1.01 xG, vastustajan 0.04 → 1.42
su 30.8. vieraissa vs Leeds · Maalivahti − 1 torjuntaa
su 30.8. vieraissa vs Leeds · Laukaustarkkuus + 5/22 laukausta maalia kohti (23 %)
su 30.8. vieraissa vs Leeds · Kuri + 4 korttia, 13 rikettä
su 30.8. vieraissa vs Leeds · Kaksinkamppailut − 44 % kaksinkamppailuista voitettu (51/115)
su 30.8. vieraissa vs Leeds · Hallinta ja kamppailut + hallinta 53 %, kaksinkamppailut 44 %
su 30.8. vieraissa vs Leeds · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 5 vastaan
su 30.8. vieraissa vs Leeds · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
su 30.8. vieraissa vs Leeds · Boksipaine + 18/22 laukausta boksista
pe 18.9. kotona vs Chelsea · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.39 → 2.26 xG, vastustajan 0.39 → 0.44
pe 18.9. kotona vs Chelsea · Maalivahti − 2 torjuntaa
pe 18.9. kotona vs Chelsea · Laukaustarkkuus − 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)
pe 18.9. kotona vs Chelsea · Kuri + 2 korttia, 10 rikettä
pe 18.9. kotona vs Chelsea · Kaksinkamppailut − 43 % kaksinkamppailuista voitettu (41/96)
pe 18.9. kotona vs Chelsea · Hallinta ja kamppailut − hallinta 40 %, kaksinkamppailut 43 %
pe 18.9. kotona vs Chelsea · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 12 vastaan
pe 18.9. kotona vs Chelsea · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
pe 18.9. kotona vs Chelsea · Boksipaine + 9/13 laukausta boksista
la 5.9. kotona vs Sunderland · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.35 → 0.85 xG, vastustajan 0.35 → 1.36
la 5.9. kotona vs Sunderland · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 5.9. kotona vs Sunderland · Laukaustarkkuus + 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)
la 5.9. kotona vs Sunderland · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle
la 5.9. kotona vs Sunderland · Kuri + 3 korttia, 19 rikettä
la 5.9. kotona vs Sunderland · Kaksinkamppailut − 41 % kaksinkamppailuista voitettu (50/123)
la 5.9. kotona vs Sunderland · Hallinta ja kamppailut − hallinta 49 %, kaksinkamppailut 41 %
la 5.9. kotona vs Sunderland · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 3 vastaan
la 5.9. kotona vs Sunderland · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
la 22.8. kotona vs Tottenham · Viimeistely + 3 maalia 3.96 odotetusta (-0.96)
la 22.8. kotona vs Tottenham · Uhka jaksoittain + oma uhka 1.48 → 2.48 xG, vastustajan 0.09 → 0.38
la 22.8. kotona vs Tottenham · Maalivahti + 4 torjuntaa
la 22.8. kotona vs Tottenham · Laukaustarkkuus − 8/26 laukausta maalia kohti (31 %)
la 22.8. kotona vs Tottenham · Kuri − 1 korttia, 17 rikettä
la 22.8. kotona vs Tottenham · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (61/118)
la 22.8. kotona vs Tottenham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 41 %, kaksinkamppailut 52 %
la 22.8. kotona vs Tottenham · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 3 vastaan
la 22.8. kotona vs Tottenham · Oma boksi − 4 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
la 22.8. kotona vs Tottenham · Boksipaine + 20/26 laukausta boksista
la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Viimeistely − 2 maalia 0.50 odotetusta (+1.50)
la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.33 → 0.17 xG, vastustajan 0.67 → 1.08
la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Maalivahti + 8 torjuntaa
la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Laukaustarkkuus + 2/8 laukausta maalia kohti (25 %)
la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle
la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Kuri − 1 korttia, 13 rikettä
la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (64/122)
la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Hallinta ja kamppailut − hallinta 43 %, kaksinkamppailut 52 %
la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)
la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Viimeistely − 2 maalia 1.31 odotetusta (+0.69)
la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.56 → 0.75 xG, vastustajan 1.28 → 0.56
la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Maalivahti + 5 torjuntaa
la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Laukaustarkkuus + 4/14 laukausta maalia kohti (29 %)
la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Kuri + 5 korttia, 24 rikettä
la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (51/111)
la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Hallinta ja kamppailut − hallinta 48 %, kaksinkamppailut 46 %
la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Oma boksi + 15 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)
la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Boksipaine + 12/14 laukausta boksista
Suljetut hypoteesit (3)
Hypoteesi 1 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ la 22.8. kotona vs Tottenham: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (61/118)
+ la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (64/122)
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Leeds: 44 % kaksinkamppailuista voitettu (51/115)
− pe 18.9. kotona vs Chelsea: 43 % kaksinkamppailuista voitettu (41/96)
− la 5.9. kotona vs Sunderland: 41 % kaksinkamppailuista voitettu (50/123)
− la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (51/111)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 2 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Leeds: hallinta 53 %, kaksinkamppailut 44 %
Haastaa
− pe 18.9. kotona vs Chelsea: hallinta 40 %, kaksinkamppailut 43 %
− la 5.9. kotona vs Sunderland: hallinta 49 %, kaksinkamppailut 41 %
− la 22.8. kotona vs Tottenham: hallinta 41 %, kaksinkamppailut 52 %
− la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: hallinta 43 %, kaksinkamppailut 52 %
− la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: hallinta 48 %, kaksinkamppailut 46 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 3 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 4 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Leeds: 6 kulmaa, 5 vastaan
− pe 18.9. kotona vs Chelsea: 4 kulmaa, 12 vastaan
− la 5.9. kotona vs Sunderland: 4 kulmaa, 3 vastaan
− la 22.8. kotona vs Tottenham: 7 kulmaa, 3 vastaan
Viime kausi 4.8 kulmaa ottelussa, 5.4 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Kauden mitatut tunnusluvut
Linja: linja keskitasoa: 13 paitsiota vastustajalle
Eteneminen: etenee suoraviivaisesti: 23.4 syöttöä laukausta kohti (liigan suoraviivaisin 2./20), hallinta 46 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 24 kulmaa (liigan 16./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 27 kulmaa vastaan (13./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (5+8 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 2+4); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (3.66 → 7.52 xG); vastustajien uhka kasvaa (2.82 → 5.24 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 53. minuutilla (pakotettu reaktio)
Johtoasema: johto murtui: 2 johtoasemaa puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 2.82 → 5.24)
Maalivahdin taso esiin: 22 torjuntaa (liigan 3./20) 1.34 xG:tä vastaan
Seurataan jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu: yksi ottelu ei erota tasoa onnesta.
Boksipaine tuotti: 72 laukausta boksista (liigan 1./20) ja 12 maalia, laukauksia yhteensä 95 (5./20)
Seurataan pysyykö boksipaine kun vastustaja puolustaa syvemmällä: volyymi ilman maaleja kirjataan tehottomuudeksi.
Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3.86)
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.
Viime kauden lähtötaso
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | −4.0 | +2.3 |
| Keskikenttä | −2.3 | +0.6 |
| Hyökkääjät | +1.8 | −3.6 |
vähän vaarallista
sisään vs paikat
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelaajaluennat · 2
JOUKKUEEN IDENTITEETTI
Kotikenttä
Gtech Community Stadium
Gtech Community Stadium avautui 1.9.2020 ja korvasi Griffin Parkin.
lähde: StadiumDB, Gtech Community StadiumJOUKKUEEN MUISTI
Nousu Valioliigaan
Brentford nousee Valioliigaan play-off-finaalivoitolla 2-0 Swansea Citysta. Edellinen pääsarjakausi oli 1946-47.
lähde: Brentford FC (brentfordfc.com), 2021 Championship play-off final