Signals.⚽Ottelut← Etusivu

MY CLUB

Aston Villa

”Prepared”, valmis

JOUKKUEKUVA

GKSuzuki
DEFCash
DEFLindelöf
DEFMings
DEFRuggeri
MIDKamara
MIDGomes
MIDMcGinn
MIDBuendía
MIDManzambi
FWDN.Jackson

● kausi 2026-27 · viimeisin muodostelma · kierros 6

kuntohuolivireei mitattua poikkeamaa
Ruggeri158 min · 2/6 aloitusta · loukkaantunut (0 %)
Penkki
MIDAlyssonFWDAbrahamMIDMbayeMIDGarnachoMIDBogarde

SEURAAVA TARKISTUS

VIIME OTTELU

Aston Villa – Brentford 2–2 (puoliaika 1–1) · maalit: McGinn, N.Jackson ● tulos: kierrosdata

la 10.10.

ENNAKKO JÄLKIKÄTEEN

Ennakkoa ei julkaistu ennen ottelua. Alla oleva ennakko on rakennettu ottelun jälkeen vain ottelua edeltävästä datasta (sama luenta olisi syntynyt ennen ottelua) ja arvosteltu toteumaa vasten.

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Aston Villa laukoo tällä kaudella 9,6 kertaa ottelussa (liigan 20., viime kaudella 12,7 ja liigan 9.), Brentford: päästettyjä laukauksia 13,4 (liigan 9.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: paine piti: 20 laukausta (lähtötaso 9,6, vastustajan päästöt 13,4). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Aston Villa tekee tällä kaudella maalin 8,3 prosentista laukauksistaan (liigan 14., viime kaudella 11,6 ja liigan 4.), Brentford: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 82,6 (liigan 3.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,84 odotetusta (+0,16), 10 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Aston Villa teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Brentford 56 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Aston Villan suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 1,28 → 0,56 xG, laukaukset 10 → 10. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 46 % (liigan 13./20), oma tuotto 0,91 xG ja vastustajille annettu 1,83 xG (1./20 eniten): 3 mittaria häntäpäässä samaan aikaan ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä kääntyi tässä ottelussa: hallinta 52 %, 2 maalia. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 12/48 laukausta maalia kohti eli 25 % (liigan 19./20) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti kääntyi tässä ottelussa: 7/20 maalia kohti (35 %). ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Zion Suzuki on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 20,0 pistettä 4 ottelussa, kärkikolmikossa 1 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Zion Suzuki jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 7./15. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,9 kertaa/ottelu (liigan 2.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 1 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/7 piti

1. jakso1.280.562. jakso0.560.75Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Aston Villa): laukaukset 10/5 ja 10/9. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
10.12.77.79.Tapahtumat minuutteineen: Aston Villa ylhäällä, Brentford alhaalla, 4 maalia ja 8 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat

Tulos luettu kierrosdatasta ●. Osumat ja hudit kirjataan Track recordiin.

Tämän ottelun kuitti Ottelut-listalla →

SEURAAVA OTTELU

Newcastle – Aston Villa

la 17.10. · klo 19:30 · ○ ottelutieto, asof 14.10.

Tämän ottelun ennakko Ottelut-listalla →

ENNAKKOLUENTA

Nämä väitteet arvostellaan ottelun jälkeen toteumaa vasten.

Paine vastaan puolustus: Aston Villa laukoo tällä kaudella 11,3 kertaa ottelussa (liigan 18., viime kaudella 12,7 ja liigan 9.), Newcastle: päästettyjä laukauksia 17,8 (liigan 19.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

Viimeistely vastaan maalivahti: Aston Villa tekee tällä kaudella maalin 8,8 prosentista laukauksistaan (liigan 12., viime kaudella 11,6 ja liigan 4.), Newcastle: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 61,8 (liigan 17.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

Jaksojen rytmi: Viime kaudella Aston Villa teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Newcastle 47 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Aston Villan suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

Toinen jakso hiipuu: Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -0,79) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Pelaajanosto: Johan Manzambi on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 23,7 pistettä 3 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

Pelitapa: Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,9 kertaa/ottelu (liigan 2.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

Laukauksia12.712.9Päästettyjä12.912.4Maaleja1.51.4Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Aston Villa, alempi Newcastle, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26

Katselulista on julkaistu. Vastustajakortti täydentyy noin kaksi päivää ennen avauspotkua.

VALMENTAJAN KULMA · FANTASY

Pelaajat tutkassa, kausi 2025-26
Ollie Watkins
Aston Villa · FWD
Kuuma · yli-xG
lähtötila 2025-26 ●
6,07,08,0ka 7,29,3
🔥 laatua, ei onnea ● 1,66
xG-ylisuoritus: 20 vs xGI 16,6, kliininen viimeistely ● 2025-26
Viime kauden lähtötila20 maaliosallistumista 16,6 xGI:tä vastaan kaudella 2025-26. Tuotto ylitti xGI:n. ● mitattu
Pelaajat tutkassa, kausi 2025-26
Tyrone Mings
Saatavuuslukema
Saatavuuslukema21 poissaoloa (DNP) ja 1 aikaista vaihtoa kaudella 2025-26. Saatavuus katkonaista. ● mitattu
pisteet 2026-27: 1 · 6 · 0 · 3 · 1 = 11 ● mitattu
Pelaajat tutkassa, kausi 2025-26
Morgan Rogers
Kuuma · yli-xG
Viime kauden lähtötila18 maaliosallistumista 11,2 xGI:tä vastaan kaudella 2025-26. Tuotto ylitti xGI:n. ● mitattu
Kausi 2026-27 alkoi: 4+1 avauskierroksilla ● mitattupisteet 2026-27: 8 · 5 · 6 · 8 · 2 · 9 = 38 ● mitattu
Pelaajat tutkassa, kausi 2025-26
Buendía
Riskin tiellä
Penkkituotto5 maaliosallistumista vaihdolta (15 ottelussa penkiltä) kaudella 2025-26. Penkkituotto on mitattu, ei arvio. ● mitattu
Kausi 2026-27 alkoi: 1+1 avauskierroksilla ● mitattupisteet 2026-27: 2 · 2 · 3 · 2 · 12 · 4 = 25 ● mitattu
Koko liigan pelaajat, vire ja riskit → Kaikki pelaajat

JOUKKUEEN LÄHTÖTILA

AV
Aston Villa
taulukossa nyt 16. · 5 p ●
viime kausi 4. · ansioilla 13.
→railo +9
Peli-identiteetti Aston Villa puolustaa korkealla linjalla. Hyökkäys terävöityy toisella puoliajalla. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Kurin kustannus on kasvanut: 4 korttia, 9 rikettä (su 23.8. vieraissa vs Brighton).

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 6 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

+ su 23.8. vieraissa vs Brighton: 4 korttia, 9 rikettä

− la 5.9. vieraissa vs Hull City: 0 korttia, 5 rikettä

Viime kausi 1.6 korttia ja 10.0 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Muut seurattavat hypoteesit (7)

Hypoteesi 2 · Puolustuslinja Tila · vahvistumassa · 4 ottelua

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

+ su 23.8. vieraissa vs Brighton: 6 paitsiota vastustajalle

+ ma 31.8. kotona vs Arsenal: 8 paitsiota vastustajalle

+ la 19.9. vieraissa vs Tottenham: 5 paitsiota vastustajalle

+ la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: 4 paitsiota vastustajalle

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

Hypoteesi 3 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

Tukee

+ su 23.8. vieraissa vs Brighton: 15 laukausta boksista vastaan (21 yhteensä)

+ la 19.9. vieraissa vs Tottenham: 12 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)

+ la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: 14 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä)

+ la 10.10. kotona vs Brentford: 12 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

Haastaa

− ma 31.8. kotona vs Arsenal: 5 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)

− la 5.9. vieraissa vs Hull City: 4 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

Viime kausi 12.9 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Hypoteesi 4 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 5 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Hull City: 10/13 laukausta boksista

+ la 19.9. vieraissa vs Tottenham: 9/15 laukausta boksista

+ la 10.10. kotona vs Brentford: 15/20 laukausta boksista

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Brighton: 2/6 laukausta boksista

− ma 31.8. kotona vs Arsenal: 3/7 laukausta boksista

Viime kausi 12.7 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Hypoteesi 5 · Laukaustarkkuus Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ su 23.8. vieraissa vs Brighton: 0/6 laukausta maalia kohti (0 %)

+ ma 31.8. kotona vs Arsenal: 0/7 laukausta maalia kohti (0 %)

+ la 5.9. vieraissa vs Hull City: 1/13 laukausta maalia kohti (8 %)

Haastaa

− la 19.9. vieraissa vs Tottenham: 6/15 laukausta maalia kohti (40 %)

− la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: 5/7 laukausta maalia kohti (71 %)

− la 10.10. kotona vs Brentford: 7/20 laukausta maalia kohti (35 %)

Viime kausi 35 % laukauksista maalia kohti (170 / 483) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 6 · Maalivahti Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Hull City: 4 torjuntaa

+ la 19.9. vieraissa vs Tottenham: 5 torjuntaa

+ la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: 5 torjuntaa

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Brighton: 3 torjuntaa

− ma 31.8. kotona vs Arsenal: 1 torjuntaa

− la 10.10. kotona vs Brentford: 3 torjuntaa

Viime kausi 71 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (49 päästettyä / 168) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

Hypoteesi 7 · Viimeistely Tila · ristiriitainen · 2 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Hull City: 0 maalia 1.93 odotetusta (-1.93)

Haastaa

− la 19.9. vieraissa vs Tottenham: 3 maalia 1.16 odotetusta (+1.84)

Viime kausi 1.5 maalia ja 12.7 laukausta ottelussa, 12 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Hypoteesi 8 · Erikoistilanteet Tila · heikkenemässä · 1 ottelu

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: 6 kulmaa, 1 vastaan

Viime kausi 5.2 kulmaa ottelussa, 4.9 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

Näytä 54 havaintoa

su 23.8. vieraissa vs Brighton · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.18 → 0.13 xG, vastustajan 2.96 → 0.71

su 23.8. vieraissa vs Brighton · Maalivahti − 3 torjuntaa

su 23.8. vieraissa vs Brighton · Laukaustarkkuus + 0/6 laukausta maalia kohti (0 %)

su 23.8. vieraissa vs Brighton · Puolustuslinja + 6 paitsiota vastustajalle

su 23.8. vieraissa vs Brighton · Kuri + 4 korttia, 9 rikettä

su 23.8. vieraissa vs Brighton · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (46/96)

su 23.8. vieraissa vs Brighton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 27 %, kaksinkamppailut 48 %

su 23.8. vieraissa vs Brighton · Oma boksi + 15 laukausta boksista vastaan (21 yhteensä)

su 23.8. vieraissa vs Brighton · Boksipaine − 2/6 laukausta boksista

ma 31.8. kotona vs Arsenal · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.09 → 0.23 xG, vastustajan 0.36 → 0.69

ma 31.8. kotona vs Arsenal · Maalivahti − 1 torjuntaa

ma 31.8. kotona vs Arsenal · Laukaustarkkuus + 0/7 laukausta maalia kohti (0 %)

ma 31.8. kotona vs Arsenal · Puolustuslinja + 8 paitsiota vastustajalle

ma 31.8. kotona vs Arsenal · Kuri + 3 korttia, 17 rikettä

ma 31.8. kotona vs Arsenal · Kaksinkamppailut − 43 % kaksinkamppailuista voitettu (39/90)

ma 31.8. kotona vs Arsenal · Hallinta ja kamppailut − hallinta 39 %, kaksinkamppailut 43 %

ma 31.8. kotona vs Arsenal · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)

ma 31.8. kotona vs Arsenal · Boksipaine − 3/7 laukausta boksista

la 5.9. vieraissa vs Hull City · Viimeistely + 0 maalia 1.93 odotetusta (-1.93)

la 5.9. vieraissa vs Hull City · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.57 → 1.36 xG, vastustajan 0.08 → 0.49

la 5.9. vieraissa vs Hull City · Maalivahti + 4 torjuntaa

la 5.9. vieraissa vs Hull City · Laukaustarkkuus + 1/13 laukausta maalia kohti (8 %)

la 5.9. vieraissa vs Hull City · Kuri − 0 korttia, 5 rikettä

la 5.9. vieraissa vs Hull City · Kaksinkamppailut − 45 % kaksinkamppailuista voitettu (38/84)

la 5.9. vieraissa vs Hull City · Hallinta ja kamppailut + hallinta 74 %, kaksinkamppailut 45 %

la 5.9. vieraissa vs Hull City · Oma boksi − 4 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

la 5.9. vieraissa vs Hull City · Boksipaine + 10/13 laukausta boksista

la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Viimeistely − 3 maalia 1.16 odotetusta (+1.84)

la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.82 → 0.35 xG, vastustajan 0.64 → 0.92

la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Maalivahti + 5 torjuntaa

la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Laukaustarkkuus − 6/15 laukausta maalia kohti (40 %)

la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Puolustuslinja + 5 paitsiota vastustajalle

la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Kuri + 2 korttia, 13 rikettä

la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Kaksinkamppailut − 41 % kaksinkamppailuista voitettu (46/111)

la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 36 %, kaksinkamppailut 41 %

la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Oma boksi + 12 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)

la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Boksipaine + 9/15 laukausta boksista

la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.65 → 0.17 xG, vastustajan 0.39 → 1.89

la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Maalivahti + 5 torjuntaa

la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Laukaustarkkuus − 5/7 laukausta maalia kohti (71 %)

la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle

la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Kuri + 2 korttia, 11 rikettä

la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (47/97)

la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Hallinta ja kamppailut + hallinta 54 %, kaksinkamppailut 48 %

la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 1 vastaan

la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Oma boksi + 14 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä)

la 10.10. kotona vs Brentford · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.28 → 0.56 xG, vastustajan 0.56 → 0.75

la 10.10. kotona vs Brentford · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 10.10. kotona vs Brentford · Laukaustarkkuus − 7/20 laukausta maalia kohti (35 %)

la 10.10. kotona vs Brentford · Kuri + 2 korttia, 7 rikettä

la 10.10. kotona vs Brentford · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (60/111)

la 10.10. kotona vs Brentford · Hallinta ja kamppailut − hallinta 52 %, kaksinkamppailut 54 %

la 10.10. kotona vs Brentford · Oma boksi + 12 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

la 10.10. kotona vs Brentford · Boksipaine + 15/20 laukausta boksista

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (3)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Hull City: hallinta 74 %, kaksinkamppailut 45 %

+ la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: hallinta 54 %, kaksinkamppailut 48 %

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Brighton: hallinta 27 %, kaksinkamppailut 48 %

− ma 31.8. kotona vs Arsenal: hallinta 39 %, kaksinkamppailut 43 %

− la 19.9. vieraissa vs Tottenham: hallinta 36 %, kaksinkamppailut 41 %

− la 10.10. kotona vs Brentford: hallinta 52 %, kaksinkamppailut 54 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · suljettu · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ ma 31.8. kotona vs Arsenal: oma uhka 0.09 → 0.23 xG, vastustajan 0.36 → 0.69

+ la 5.9. vieraissa vs Hull City: oma uhka 0.57 → 1.36 xG, vastustajan 0.08 → 0.49

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Brighton: oma uhka 0.18 → 0.13 xG, vastustajan 2.96 → 0.71

− la 19.9. vieraissa vs Tottenham: oma uhka 0.82 → 0.35 xG, vastustajan 0.64 → 0.92

− la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: oma uhka 0.65 → 0.17 xG, vastustajan 0.39 → 1.89

− la 10.10. kotona vs Brentford: oma uhka 1.28 → 0.56 xG, vastustajan 0.56 → 0.75

Viime kausi 62 % maaleista syntyi toisella jaksolla (35 / 56) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 3 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

Tukee

+ la 10.10. kotona vs Brentford: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (60/111)

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Brighton: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (46/96)

− ma 31.8. kotona vs Arsenal: 43 % kaksinkamppailuista voitettu (39/90)

− la 5.9. vieraissa vs Hull City: 45 % kaksinkamppailuista voitettu (38/84)

− la 19.9. vieraissa vs Tottenham: 41 % kaksinkamppailuista voitettu (46/111)

− la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (47/97)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: korkea linja: vastustaja jäi paitsioon 26 kertaa (liigan 1./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 35.7 syöttöä laukausta kohti, hallinta 47 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 17 kulmaa (liigan 20./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 26 kulmaa vastaan (16./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (1+5 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 1+6); oma uhka laskee toisella jaksolla (3.59 → 2.80 xG); vastustajien uhka pysyy (4.99 → 5.45 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 56. minuutilla (mukana 5/6 ottelua, 1 oli ratkaistu puoliajalla) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

1. jakso0.600.832. jakso0.470.91

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Aston Villa): oma uhka laskee toisella jaksolla (-0.79 xG), vastustajien uhka kasvaa (+0.46). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Toinen jakso hiipuu: Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -0.79) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan kääntyykö toisen jakson hiipuminen: tiivistyvätkö ratkaisuhetket yhä vähemmän uhkaa vastaan.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Aston Villa sijoittui 4:nneksi, vaikka ansiotaso vastasi 13. sijaa.
Sama suunta näkyi puolustuspäässä: joukkue päästi 49 maalia, kun paikkojen laatu ennakoi 53,4.
Analyyttinen synteesi Nousut tappioasemista (13 pelastettua pistettä) eivät ole tuuria: 62 % maaleista syntyy toisella puoliajalla. Joukkue pelaa ottelunsa pitkällä kaarella, puoliaikatilanne kertoo tästä joukkueesta vähemmän kuin muista. ○ tulkinta · jokainen luku laskettu kaudesta 2025-26 ●
Oivallukset
Lucas Digne teki puolustajaksi poikkeuksellisen tuotannon: 7 maaliosallistumista.
Morgan Rogers ylitti odotetun selvästi: 18 maaliosallistumista 11,2 xGI:tä vastaan.
● kausi 2025-26 · maaliosallistumiset koko kauden kierrosdatasta
● Aston Villa keräsi 4. sijan pisteillä joita esitykset eivät kata: ansioilla 13.
● Suora peli on tälle joukkueelle helpotus: kun vastustaja jätti rakentamisen, päästöt laskivat −0,5 per ottelu.
● Yksi jakso maksoi kauden: 3 peräkkäistä tappiota helmi–maaliskuussa.
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat−2.0+3.0
Keskikenttä+8.3+0.8
Hyökkääjät+1.0−0.4
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
+0.9
Torjunta
sisään vs paikat
+2.4
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,9 kertaa/ottelu (liigan 2.). Katso mitä Aston Villa tekee kun peli ei aukene: pitkäksi se menee harvemmin kuin vastustajat, ja silloin maaliodottama vastaan oli 0,47 matalampi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. Rotaatio 2.9 avausmuutosta/kierros. ● mitattu · kausi 2025-26 · suoruus vastustajaan verrattuna · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 13 pisteen edestä (5 ottelua) ja menetti johtoasemista 2 pistettä (1 ottelua). Yhden maalin otteluissa 13–5. Koti ja vieras tasapainossa: 38 / 27 pistettä. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 33 %, omiin kohdistuneista 29 %. Kulmia 5.2 vs 4.9 per ottelu · 58 keltaista + 1 punaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 1
● Ollie Watkins tuotti 87 % Aston Villan rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (2 vertailukelpoista pelaajaa).
Signaalit pelitavan mekanismisopimus ● · vakiintunut profiili kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
ei aktiivista hypoteesia

JOUKKUEEN IDENTITEETTI

AV

Kotikenttä

Villa Park

Villa Park on isännöinyt 55 FA Cupin välierää, enemmän kuin mikään muu stadion.

lähde: Wikipedia, Villa Park

JOUKKUEEN MUISTI

27.05 · 2019

Nousu Valioliigaan

Aston Villa nousee Valioliigaan voitettuaan Championshipin play-off-finaalin Wembleyllä 2-1 Derby Countysta.

lähde: Aston Villa FC (avfc.co.uk), Play-Off Final match report 27.5.2019