
Man Utd
”Jalkapallo, hitto vie.”
Sir Alex Ferguson, ITV:n haastattelu heti Mestarien liigan finaalin jälkeen Camp Noulla 26.5.1999
JOUKKUEKUVA
● kausi 2026-27 · viimeisin muodostelma · kierros 6
SEURAAVA TARKISTUS
VIIME OTTELU
Man Utd – Tottenham 1–1 (puoliaika 0–0) · maalit: Mbeumo
ENNAKKO JÄLKIKÄTEEN
Ennakkoa ei julkaistu ennen ottelua. Alla oleva ennakko on rakennettu ottelun jälkeen vain ottelua edeltävästä datasta (sama luenta olisi syntynyt ennen ottelua) ja arvosteltu toteumaa vasten.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man Utd laukoo tällä kaudella 22,6 kertaa ottelussa (liigan 1., viime kaudella 15,7 ja liigan 1.), Tottenham: päästettyjä laukauksia 15,2 (liigan 14.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 12 laukausta (lähtötaso 22,6, vastustajan päästöt 15,2).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man Utd tekee tällä kaudella maalin 7,1 prosentista laukauksistaan (liigan 16., viime kaudella 11,6 ja liigan 5.), Tottenham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 61,9 (liigan 15.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 0,88 odotetusta (+0,12), 8 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man Utd saa tällä kaudella 7,2 kulmaa ottelussa (liigan 2., viime kaudella 4,8 ja liigan 14.), Tottenham: päästettyjä kulmia 4,6 (liigan 12.). Odotus on vähintään 5 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 5), 1 maalia.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 63 laukausta boksista (liigan 1./20) ja 8 maalia, laukauksia yhteensä 113 (1./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti kääntyi tässä ottelussa: 8 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 12 laukausta.
Ja vielä: Boksiin ei päästä. 44 % laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan 2./20) ja paikan laatu vain 0,086 xG per laukaus (19./20)
Näin kävi: Boksiin ei päästä kääntyi tässä ottelussa: 33 % laukauksista boksin ulkopuolelta.
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+1.
Ja: Pelaajanosto. Bruno Fernandes on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 29,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Bruno Fernandes jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 8./16.
Ja: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 1. suoraviivaisin.
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 38,9 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 2/8 piti
Tulos luettu kierrosdatasta ●. Osumat ja hudit kirjataan Track recordiin.
MIHIN KIINNITÄMME HUOMIOTA
Rekisterissä keskikenttäpelaajiksi luokitellut tekivät 45, hyökkääjiksi luokitellut 13. Seuraa jatkuuko maalituotannon epätasainen jakautuminen.
VALMENTAJAN KULMA · FANTASY




▷ Lähteet: Metro Football, Man Evening News, The Sun · 3 riippumatonta
JOUKKUEEN LÄHTÖTILA
Uhka on painottunut toiselle jaksolle: oma uhka 0.29 → 0.40 xG, vastustajan 0.34 → 0.67 (su 6.9. vieraissa vs Everton).
Viimeinen vartti · Man Utd menetti 3 pistettä 76. minuutin jälkeen.
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
+ su 6.9. vieraissa vs Everton: oma uhka 0.29 → 0.40 xG, vastustajan 0.34 → 0.67
− su 20.9. vieraissa vs Fulham: oma uhka 1.06 → 0.54 xG, vastustajan 1.49 → 0.13
Viime kausi 58 % maaleista syntyi toisella jaksolla (40 / 69)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Muut seurattavat hypoteesit (6)
Hypoteesi 2 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 4 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ su 30.8. kotona vs Ipswich: 19/33 laukausta boksista
+ su 20.9. vieraissa vs Fulham: 17/29 laukausta boksista
+ la 22.8. vieraissa vs Hull City: 15/21 laukausta boksista
+ la 10.10. kotona vs Tottenham: 8/12 laukausta boksista
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 15.7 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 3 · Laukaustarkkuus Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ su 6.9. vieraissa vs Everton: 3/14 laukausta maalia kohti (21 %)
+ su 20.9. vieraissa vs Fulham: 6/29 laukausta maalia kohti (21 %)
+ su 13.9. kotona vs Manchester City: 3/16 laukausta maalia kohti (19 %)
+ la 22.8. vieraissa vs Hull City: 5/21 laukausta maalia kohti (24 %)
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Ipswich: 12/33 laukausta maalia kohti (36 %)
− la 10.10. kotona vs Tottenham: 4/12 laukausta maalia kohti (33 %)
Viime kausi 36 % laukauksista maalia kohti (216 / 596)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 4 · Viimeistely Tila · vahvistumassa · 4 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ su 20.9. vieraissa vs Fulham: 1 maalia 1.60 odotetusta (-0.60)
+ su 13.9. kotona vs Manchester City: 0 maalia 1.00 odotetusta (-1.00)
+ la 22.8. vieraissa vs Hull City: 0 maalia 1.81 odotetusta (-1.81)
Haastaa
− su 6.9. vieraissa vs Everton: 2 maalia 0.69 odotetusta (+1.31)
Viime kausi 1.8 maalia ja 15.7 laukausta ottelussa, 12 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 5 · Hallinta ja kamppailut Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ su 6.9. vieraissa vs Everton: hallinta 55 %, kaksinkamppailut 44 %
+ su 13.9. kotona vs Manchester City: hallinta 55 %, kaksinkamppailut 47 %
+ la 22.8. vieraissa vs Hull City: hallinta 72 %, kaksinkamppailut 41 %
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Ipswich: hallinta 60 %, kaksinkamppailut 65 %
− su 20.9. vieraissa vs Fulham: hallinta 58 %, kaksinkamppailut 51 %
− la 10.10. kotona vs Tottenham: hallinta 45 %, kaksinkamppailut 55 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 6 · Oma boksi Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ su 6.9. vieraissa vs Everton: 14 laukausta boksista vastaan (18 yhteensä)
+ su 20.9. vieraissa vs Fulham: 11 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
+ la 10.10. kotona vs Tottenham: 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Ipswich: 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
− su 13.9. kotona vs Manchester City: 2 laukausta boksista vastaan (6 yhteensä)
− la 22.8. vieraissa vs Hull City: 5 laukausta boksista vastaan (8 yhteensä)
Viime kausi 11.6 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 7 · Puolustuslinja Tila · ristiriitainen · 2 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ su 6.9. vieraissa vs Everton: 3 paitsiota vastustajalle
Haastaa
− la 22.8. vieraissa vs Hull City: 0 paitsiota vastustajalle
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
Näytä 58 havaintoa
su 6.9. vieraissa vs Everton · Viimeistely − 2 maalia 0.69 odotetusta (+1.31)
su 6.9. vieraissa vs Everton · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.29 → 0.40 xG, vastustajan 0.34 → 0.67
su 6.9. vieraissa vs Everton · Maalivahti + 4 torjuntaa
su 6.9. vieraissa vs Everton · Laukaustarkkuus + 3/14 laukausta maalia kohti (21 %)
su 6.9. vieraissa vs Everton · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle
su 6.9. vieraissa vs Everton · Kuri + 3 korttia, 11 rikettä
su 6.9. vieraissa vs Everton · Kaksinkamppailut − 44 % kaksinkamppailuista voitettu (40/91)
su 6.9. vieraissa vs Everton · Hallinta ja kamppailut + hallinta 55 %, kaksinkamppailut 44 %
su 6.9. vieraissa vs Everton · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 4 vastaan
su 6.9. vieraissa vs Everton · Oma boksi + 14 laukausta boksista vastaan (18 yhteensä)
su 30.8. kotona vs Ipswich · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.74 → 3.83 xG, vastustajan 0.98 → 1.03
su 30.8. kotona vs Ipswich · Maalivahti − 3 torjuntaa
su 30.8. kotona vs Ipswich · Laukaustarkkuus − 12/33 laukausta maalia kohti (36 %)
su 30.8. kotona vs Ipswich · Kuri − 1 korttia, 7 rikettä
su 30.8. kotona vs Ipswich · Kaksinkamppailut + 65 % kaksinkamppailuista voitettu (55/84)
su 30.8. kotona vs Ipswich · Hallinta ja kamppailut − hallinta 60 %, kaksinkamppailut 65 %
su 30.8. kotona vs Ipswich · Erikoistilanteet − 8 kulmaa, 4 vastaan
su 30.8. kotona vs Ipswich · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
su 30.8. kotona vs Ipswich · Boksipaine + 19/33 laukausta boksista
su 20.9. vieraissa vs Fulham · Viimeistely + 1 maalia 1.60 odotetusta (-0.60)
su 20.9. vieraissa vs Fulham · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.06 → 0.54 xG, vastustajan 1.49 → 0.13
su 20.9. vieraissa vs Fulham · Maalivahti + 6 torjuntaa
su 20.9. vieraissa vs Fulham · Laukaustarkkuus + 6/29 laukausta maalia kohti (21 %)
su 20.9. vieraissa vs Fulham · Kuri − 0 korttia, 5 rikettä
su 20.9. vieraissa vs Fulham · Kaksinkamppailut − 51 % kaksinkamppailuista voitettu (35/69)
su 20.9. vieraissa vs Fulham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 58 %, kaksinkamppailut 51 %
su 20.9. vieraissa vs Fulham · Erikoistilanteet − 13 kulmaa, 3 vastaan
su 20.9. vieraissa vs Fulham · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
su 20.9. vieraissa vs Fulham · Boksipaine + 17/29 laukausta boksista
su 13.9. kotona vs Manchester City · Viimeistely + 0 maalia 1.00 odotetusta (-1.00)
su 13.9. kotona vs Manchester City · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.20 → 0.80 xG, vastustajan 0.09 → 1.01
su 13.9. kotona vs Manchester City · Maalivahti − 1 torjuntaa
su 13.9. kotona vs Manchester City · Laukaustarkkuus + 3/16 laukausta maalia kohti (19 %)
su 13.9. kotona vs Manchester City · Kuri − 1 korttia, 17 rikettä
su 13.9. kotona vs Manchester City · Kaksinkamppailut − 47 % kaksinkamppailuista voitettu (47/100)
su 13.9. kotona vs Manchester City · Hallinta ja kamppailut + hallinta 55 %, kaksinkamppailut 47 %
su 13.9. kotona vs Manchester City · Erikoistilanteet + 6 kulmaa, 7 vastaan
su 13.9. kotona vs Manchester City · Oma boksi − 2 laukausta boksista vastaan (6 yhteensä)
la 22.8. vieraissa vs Hull City · Viimeistely + 0 maalia 1.81 odotetusta (-1.81)
la 22.8. vieraissa vs Hull City · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.71 → 1.10 xG, vastustajan 1.16 → 0.10
la 22.8. vieraissa vs Hull City · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 22.8. vieraissa vs Hull City · Laukaustarkkuus + 5/21 laukausta maalia kohti (24 %)
la 22.8. vieraissa vs Hull City · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
la 22.8. vieraissa vs Hull City · Kuri − 1 korttia, 9 rikettä
la 22.8. vieraissa vs Hull City · Kaksinkamppailut − 41 % kaksinkamppailuista voitettu (35/85)
la 22.8. vieraissa vs Hull City · Hallinta ja kamppailut + hallinta 72 %, kaksinkamppailut 41 %
la 22.8. vieraissa vs Hull City · Erikoistilanteet + 6 kulmaa, 1 vastaan
la 22.8. vieraissa vs Hull City · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (8 yhteensä)
la 22.8. vieraissa vs Hull City · Boksipaine + 15/21 laukausta boksista
la 10.10. kotona vs Tottenham · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.09 → 0.79 xG, vastustajan 0.99 → 0.69
la 10.10. kotona vs Tottenham · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 10.10. kotona vs Tottenham · Laukaustarkkuus − 4/12 laukausta maalia kohti (33 %)
la 10.10. kotona vs Tottenham · Kuri + 4 korttia, 13 rikettä
la 10.10. kotona vs Tottenham · Kaksinkamppailut + 55 % kaksinkamppailuista voitettu (61/111)
la 10.10. kotona vs Tottenham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 45 %, kaksinkamppailut 55 %
la 10.10. kotona vs Tottenham · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 4 vastaan
la 10.10. kotona vs Tottenham · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
la 10.10. kotona vs Tottenham · Boksipaine + 8/12 laukausta boksista
Suljetut hypoteesit (4)
Hypoteesi 1 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ su 30.8. kotona vs Ipswich: 65 % kaksinkamppailuista voitettu (55/84)
+ la 10.10. kotona vs Tottenham: 55 % kaksinkamppailuista voitettu (61/111)
Haastaa
− su 6.9. vieraissa vs Everton: 44 % kaksinkamppailuista voitettu (40/91)
− su 20.9. vieraissa vs Fulham: 51 % kaksinkamppailuista voitettu (35/69)
− su 13.9. kotona vs Manchester City: 47 % kaksinkamppailuista voitettu (47/100)
− la 22.8. vieraissa vs Hull City: 41 % kaksinkamppailuista voitettu (35/85)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 2 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 6 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
+ su 13.9. kotona vs Manchester City: 6 kulmaa, 7 vastaan
+ la 22.8. vieraissa vs Hull City: 6 kulmaa, 1 vastaan
Haastaa
− su 6.9. vieraissa vs Everton: 3 kulmaa, 4 vastaan
− su 30.8. kotona vs Ipswich: 8 kulmaa, 4 vastaan
− su 20.9. vieraissa vs Fulham: 13 kulmaa, 3 vastaan
− la 10.10. kotona vs Tottenham: 4 kulmaa, 4 vastaan
Viime kausi 4.8 kulmaa ottelussa, 4.9 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Hypoteesi 3 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 6.9. vieraissa vs Everton: 4 torjuntaa
+ su 20.9. vieraissa vs Fulham: 6 torjuntaa
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Ipswich: 3 torjuntaa
− su 13.9. kotona vs Manchester City: 1 torjuntaa
− la 22.8. vieraissa vs Hull City: 2 torjuntaa
− la 10.10. kotona vs Tottenham: 2 torjuntaa
Viime kausi 65 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (50 päästettyä / 141)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 4 · Kuri Tila · suljettu · 6 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ su 6.9. vieraissa vs Everton: 3 korttia, 11 rikettä
+ la 10.10. kotona vs Tottenham: 4 korttia, 13 rikettä
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Ipswich: 1 korttia, 7 rikettä
− su 20.9. vieraissa vs Fulham: 0 korttia, 5 rikettä
− su 13.9. kotona vs Manchester City: 1 korttia, 17 rikettä
− la 22.8. vieraissa vs Hull City: 1 korttia, 9 rikettä
Viime kausi 1.7 korttia ja 10.3 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Kauden mitatut tunnusluvut
Linja: linja keskitasoa: 8 paitsiota vastustajalle; boksi auki: 71 % päästetyistä laukauksista tuli boksista
Eteneminen: etenee suoraviivaisesti: 26.3 syöttöä laukausta kohti (liigan suoraviivaisin 4./20), hallinta 58 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 40 kulmaa (liigan 2./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 23 kulmaa vastaan (19./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (1+8 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 3+6); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (3.09 → 7.46 xG); vastustajien uhka laskee (5.05 → 3.63 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 65. minuutilla
Boksipaine tuotti: 71 laukausta boksista (liigan 2./20) ja 9 maalia, laukauksia yhteensä 125 (1./20)
Seurataan pysyykö boksipaine kun vastustaja puolustaa syvemmällä: volyymi ilman maaleja kirjataan tehottomuudeksi.
Boksiin ei päästä: 43 % laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan 1./20) ja paikan laatu vain 0.084 xG per laukaus (19./20)
Seurataan siirtyykö laukauspaikka lähemmäs maalia vai jatkuuko kaukolaukausten osuus samalla tasolla.
Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +4.37)
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.
Viime kauden lähtötaso
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | +0.6 | +2.9 |
| Keskikenttä | +2.0 | +3.1 |
| Hyökkääjät | +1.5 | −0.4 |
vähän vaarallista
sisään vs paikat
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelaajaluennat · 1
JOUKKUEEN IDENTITEETTI
Kotikenttä
Old Trafford
Old Trafford avautui 19.2.1910 ottelulla Liverpoolia vastaan; suunnittelija Archibald Leitch.
lähde: Manchester United FC (manutd.com), Old Trafford stadium history 1910 to 1930JOUKKUEEN MUISTI
Tripla-kausi päättyy
Man Utd voittaa Bayern Münchenin Camp Noulla 2-1 ja täydentää triplan.
lähde: UEFA (uefa.com), The 1999 Champions League final 20 years on