Signals.⚽Ottelut← Etusivu

Liverpool

VIIKON PYHÄKKÖ
”Joku sanoi, että jalkapallo on minulle elämän ja kuoleman kysymys. Minä sanoin: kuuntele, se on sitä tärkeämpää.”

Bill Shankly, Granada TV, Live at Two, 20.5.1981

JOUKKUEKUVA

GKA.Becker
DEFAraujo
DEFJacquet
DEFVirgil
DEFKerkez
MIDGravenberch
MIDAllister
MIDMunoz
MIDWirtz
MIDBarcola
MIDKoumas

● kausi 2026-27 · viimeisin muodostelma · kierros 6

kuntohuolivireei mitattua poikkeamaa
Gravenberch251 min · 3/6 aloitusta · pelikielto (0 %)
Penkki
MIDNyoniDEFGomezMIDChiesa

SEURAAVA TARKISTUS

VIIME OTTELU

Liverpool – Man City 0–3 (puoliaika 0–0) ● tulos: kierrosdata

su 11.10.

ENNAKKO JÄLKIKÄTEEN

Ennakkoa ei julkaistu ennen ottelua. Alla oleva ennakko on rakennettu ottelun jälkeen vain ottelua edeltävästä datasta (sama luenta olisi syntynyt ennen ottelua) ja arvosteltu toteumaa vasten.

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Liverpool laukoo tällä kaudella 15,2 kertaa ottelussa (liigan 6., viime kaudella 15,5 ja liigan 3.), Man City: päästettyjä laukauksia 11,8 (liigan 7.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: lukemien väliin: 13 laukausta (lähtötaso 15,2, vastustajan päästöt 11,8). ○ kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Liverpool tekee tällä kaudella maalin 9,2 prosentista laukauksistaan (liigan 11., viime kaudella 10,7 ja liigan 12.), Man City: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 75,0 (liigan 6.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,02 odotetusta (-1,02), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Liverpool teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Man City 47 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Liverpoolin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 0,51 → 0,51 xG, laukaukset 5 → 8. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,27) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso terävöityy kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,51 → 0,51 xG. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Alexander Isak on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 26,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Alexander Isak ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 59 % ja 531 syöttöä/ottelu (liigan 2.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: hallinta 35 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 0/5 piti

1. jakso0.510.112. jakso0.511.24Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Liverpool): laukaukset 5/3 ja 8/12. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
65.68.78.Tapahtumat minuutteineen: Liverpool ylhäällä, Man City alhaalla, 3 maalia ja 6 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat

Tulos luettu kierrosdatasta ●. Osumat ja hudit kirjataan Track recordiin.

Tämän ottelun kuitti Ottelut-listalla →

SEURAAVA OTTELU

Brentford – Liverpool

la 17.10. · klo 17:00 · ○ ottelutieto, asof 14.10.

Tämän ottelun ennakko Ottelut-listalla →

ENNAKKOLUENTA

Nämä väitteet arvostellaan ottelun jälkeen toteumaa vasten.

Paine vastaan puolustus: Liverpool laukoo tällä kaudella 14,8 kertaa ottelussa (liigan 6., viime kaudella 15,5 ja liigan 3.), Brentford: päästettyjä laukauksia 14,5 (liigan 13.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

Viimeistely vastaan maalivahti: Liverpool tekee tällä kaudella maalin 7,9 prosentista laukauksistaan (liigan 15., viime kaudella 10,7 ja liigan 12.), Brentford: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 80,0 (liigan 3.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

Jaksojen rytmi: Viime kaudella Liverpool teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Brentford 56 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Liverpoolin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,27) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Pelaajanosto: Alexander Isak on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 26,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

Pelitapa: Pitää palloa: hallinta 59 % ja 531 syöttöä/ottelu (liigan 2.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

Laukauksia15.510.7Päästettyjä11.413.3Maaleja1.71.4Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Liverpool, alempi Brentford, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26

Katselulista on julkaistu. Vastustajakortti täydentyy noin kaksi päivää ennen avauspotkua.

VALMENTAJAN KULMA · FANTASY

Pelaajat tutkassa, kausi 2025-26
Ryan Gravenberch
Liverpool · MID
Kuuma · yli-xG
lähtötila 2025-26 ●
7,08,0ka 6,726-276,0
🔥 laatua, ei onnea ● 1,66
xG-ylisuoritus: 10 vs xGI 4,1, kliininen viimeistely ● 2025-26
Kausi 2026-27 alkoi: 0+1 avauskierroksilla ● mitattupisteet 2026-27: 5 · 1 · 1 · 1 · 1 · -1 = 8 ● mitattu
Viime kauden lähtötila10 maaliosallistumista 4,1 xGI:tä vastaan kaudella 2025-26. Tuotto ylitti xGI:n. ● mitattu
Pelaajat tutkassa, kausi 2025-26
Jeremie Frimpong
Riskin tiellä
Penkkituotto4 maaliosallistumista vaihdolta (9 ottelussa penkiltä) kaudella 2025-26. Penkkituotto on mitattu, ei arvio. ● mitattu
pisteet 2026-27: 0 · 1 · 1 · 1 = 3 ● mitattu
Koko liigan pelaajat, vire ja riskit → Kaikki pelaajat

JOUKKUEEN LÄHTÖTILA

L
Liverpool
taulukossa nyt 9. · 9 p ●
viime kausi 5. · ansioilla 5.
↗
Peli-identiteetti Liverpool pitää palloa ja rakentaa hallinnan kautta. Hyökkäys terävöityy toisella puoliajalla. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Kurin kustannus on kasvanut: 3 korttia, 15 rikettä (su 23.8. vieraissa vs Newcastle).

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 6 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

+ su 23.8. vieraissa vs Newcastle: 3 korttia, 15 rikettä

− la 12.9. kotona vs Fulham: 0 korttia, 11 rikettä

Viime kausi 1.5 korttia ja 10.1 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Muut seurattavat hypoteesit (7)

Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ su 23.8. vieraissa vs Newcastle: oma uhka 0.41 → 1.82 xG, vastustajan 0.25 → 1.17

+ su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: oma uhka 0.49 → 1.16 xG, vastustajan 0.15 → 0.65

+ la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: oma uhka 0.25 → 1.36 xG, vastustajan 1.31 → 0.99

+ la 12.9. kotona vs Fulham: oma uhka 0.52 → 0.76 xG, vastustajan 0.40 → 0.30

Haastaa

− su 11.10. kotona vs Manchester City: oma uhka 0.51 → 0.51 xG, vastustajan 0.11 → 1.24

− pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: oma uhka 0.42 → 0.26 xG, vastustajan 0.51 → 0.25

Viime kausi 62 % maaleista syntyi toisella jaksolla (39 / 63) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 3 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 3 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

Tukee

+ su 23.8. vieraissa vs Newcastle: 16/27 laukausta boksista

+ la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: 8/13 laukausta boksista

+ la 12.9. kotona vs Fulham: 9/14 laukausta boksista

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Viime kausi 15.5 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Hypoteesi 4 · Viimeistely Tila · vahvistumassa · 4 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: 1 maalia 1.65 odotetusta (-0.65)

+ su 11.10. kotona vs Manchester City: 0 maalia 1.02 odotetusta (-1.02)

+ la 12.9. kotona vs Fulham: 0 maalia 1.28 odotetusta (-1.28)

Haastaa

− pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: 2 maalia 0.69 odotetusta (+1.31)

Viime kausi 1.7 maalia ja 15.5 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Hypoteesi 5 · Kaksinkamppailut Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

Tukee

+ su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: 56 % kaksinkamppailuista voitettu (51/91)

+ pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: 55 % kaksinkamppailuista voitettu (49/89)

+ la 12.9. kotona vs Fulham: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (38/73)

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Newcastle: 51 % kaksinkamppailuista voitettu (50/98)

− su 11.10. kotona vs Manchester City: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (46/100)

− la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (51/111)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

Hypoteesi 6 · Oma boksi Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

Tukee

+ su 11.10. kotona vs Manchester City: 8 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)

+ la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: 11 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

+ la 12.9. kotona vs Fulham: 8 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Newcastle: 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

− su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: 5 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)

− pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: 4 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

Viime kausi 11.4 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Hypoteesi 7 · Laukaustarkkuus Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ su 23.8. vieraissa vs Newcastle: 7/27 laukausta maalia kohti (26 %)

+ su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)

+ la 12.9. kotona vs Fulham: 3/14 laukausta maalia kohti (21 %)

Haastaa

− su 11.10. kotona vs Manchester City: 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)

− pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: 7/10 laukausta maalia kohti (70 %)

− la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)

Viime kausi 30 % laukauksista maalia kohti (175 / 588) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 8 · Puolustuslinja Tila · ristiriitainen · 3 ottelua

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

+ su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: 4 paitsiota vastustajalle

+ pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: 5 paitsiota vastustajalle

Haastaa

− la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: 0 paitsiota vastustajalle

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

Näytä 58 havaintoa

su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.41 → 1.82 xG, vastustajan 0.25 → 1.17

su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Maalivahti − 3 torjuntaa

su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Laukaustarkkuus + 7/27 laukausta maalia kohti (26 %)

su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Kuri + 3 korttia, 15 rikettä

su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Kaksinkamppailut − 51 % kaksinkamppailuista voitettu (50/98)

su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Hallinta ja kamppailut − hallinta 61 %, kaksinkamppailut 51 %

su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 2 vastaan

su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Boksipaine + 16/27 laukausta boksista

su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Viimeistely + 1 maalia 1.65 odotetusta (-0.65)

su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.49 → 1.16 xG, vastustajan 0.15 → 0.65

su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Maalivahti − 2 torjuntaa

su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Laukaustarkkuus + 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)

su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle

su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Kuri + 2 korttia, 13 rikettä

su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Kaksinkamppailut + 56 % kaksinkamppailuista voitettu (51/91)

su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Hallinta ja kamppailut − hallinta 54 %, kaksinkamppailut 56 %

su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 3 vastaan

su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)

su 11.10. kotona vs Manchester City · Viimeistely + 0 maalia 1.02 odotetusta (-1.02)

su 11.10. kotona vs Manchester City · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.51 → 0.51 xG, vastustajan 0.11 → 1.24

su 11.10. kotona vs Manchester City · Maalivahti − 1 torjuntaa

su 11.10. kotona vs Manchester City · Laukaustarkkuus − 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)

su 11.10. kotona vs Manchester City · Kuri + 3 korttia, 19 rikettä

su 11.10. kotona vs Manchester City · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (46/100)

su 11.10. kotona vs Manchester City · Hallinta ja kamppailut − hallinta 35 %, kaksinkamppailut 46 %

su 11.10. kotona vs Manchester City · Erikoistilanteet + 5 kulmaa, 6 vastaan

su 11.10. kotona vs Manchester City · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)

pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Viimeistely − 2 maalia 0.69 odotetusta (+1.31)

pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.42 → 0.26 xG, vastustajan 0.51 → 0.25

pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Maalivahti + 5 torjuntaa

pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Laukaustarkkuus − 7/10 laukausta maalia kohti (70 %)

pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Puolustuslinja + 5 paitsiota vastustajalle

pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Kuri + 3 korttia, 13 rikettä

pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Kaksinkamppailut + 55 % kaksinkamppailuista voitettu (49/89)

pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Hallinta ja kamppailut − hallinta 55 %, kaksinkamppailut 55 %

pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 4 vastaan

pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Oma boksi − 4 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.25 → 1.36 xG, vastustajan 1.31 → 0.99

la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Maalivahti − 1 torjuntaa

la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Laukaustarkkuus − 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)

la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Kuri + 4 korttia, 13 rikettä

la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (51/111)

la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Hallinta ja kamppailut + hallinta 70 %, kaksinkamppailut 46 %

la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 5 vastaan

la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Boksipaine + 8/13 laukausta boksista

la 12.9. kotona vs Fulham · Viimeistely + 0 maalia 1.28 odotetusta (-1.28)

la 12.9. kotona vs Fulham · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.52 → 0.76 xG, vastustajan 0.40 → 0.30

la 12.9. kotona vs Fulham · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 12.9. kotona vs Fulham · Laukaustarkkuus + 3/14 laukausta maalia kohti (21 %)

la 12.9. kotona vs Fulham · Kuri − 0 korttia, 11 rikettä

la 12.9. kotona vs Fulham · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (38/73)

la 12.9. kotona vs Fulham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 56 %, kaksinkamppailut 52 %

la 12.9. kotona vs Fulham · Erikoistilanteet + 5 kulmaa, 8 vastaan

la 12.9. kotona vs Fulham · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)

la 12.9. kotona vs Fulham · Boksipaine + 9/14 laukausta boksista

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (3)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 6 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

+ su 11.10. kotona vs Manchester City: 5 kulmaa, 6 vastaan

+ la 12.9. kotona vs Fulham: 5 kulmaa, 8 vastaan

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Newcastle: 6 kulmaa, 2 vastaan

− su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: 3 kulmaa, 3 vastaan

− pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: 3 kulmaa, 4 vastaan

− la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: 3 kulmaa, 5 vastaan

Viime kausi 6.1 kulmaa ottelussa, 4.4 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

Hypoteesi 2 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

+ la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: hallinta 70 %, kaksinkamppailut 46 %

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Newcastle: hallinta 61 %, kaksinkamppailut 51 %

− su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: hallinta 54 %, kaksinkamppailut 56 %

− su 11.10. kotona vs Manchester City: hallinta 35 %, kaksinkamppailut 46 %

− pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: hallinta 55 %, kaksinkamppailut 55 %

− la 12.9. kotona vs Fulham: hallinta 56 %, kaksinkamppailut 52 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

Hypoteesi 3 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: 5 torjuntaa

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Newcastle: 3 torjuntaa

− su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: 2 torjuntaa

− su 11.10. kotona vs Manchester City: 1 torjuntaa

− la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: 1 torjuntaa

− la 12.9. kotona vs Fulham: 3 torjuntaa

Viime kausi 65 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (53 päästettyä / 153) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: linja keskitasoa: 14 paitsiota vastustajalle ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 32.2 syöttöä laukausta kohti, hallinta 55 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 25 kulmaa (liigan 14./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 28 kulmaa vastaan (10./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (2+5 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 2+5); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (2.60 → 5.87 xG); vastustajien uhka kasvaa (2.73 → 4.60 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 63. minuutilla ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

Johtoasema: kesti paineen: johti puoliajalla 1 kerta ja piti tuloksen, vaikka vastustajan uhka kasvoi (vastustajan xG 2.73 → 4.60) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · uhka jaksoittain

1. jakso0.430.462. jakso0.980.77

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Liverpool): oma uhka kasvaa toisella jaksolla (+3.27 xG), vastustajien uhka kasvaa (+1.87). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3.27) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Liverpoolin puolustus ja torjuntatulos vetivät eri suuntiin
Paikkojen esto oli liigan 3., mutta torjuntatulos vasta 19.
Analyyttinen synteesi Penkki on todellinen ase, ei varasto: Jeremie Frimpong tuotti vaihdolta 4 maaliosallistumista ja 62 % joukkueen maaleista syntyy toisella puoliajalla. Vaihdot ovat suunnitelma, katso keitä nousee kentälle tunnin kohdalla. ○ tulkinta · jokainen luku laskettu kaudesta 2025-26 ●
Oivallukset
Keskikentän varassa: 66 % maaliosallistumisista tuli keskikentältä (liigan 3. suurin osuus).
Tuotanto on leveää: kärkinimikin (Hugo Ekitiké) teki vain 13 % joukkueen maaliosallistumisista.
Virgil teki puolustajaksi poikkeuksellisen tuotannon: 7 maaliosallistumista.
● kausi 2025-26 · maaliosallistumiset koko kauden kierrosdatasta
● Liverpool päätyi ansaitulle sijalleen, hyökkäys toimi, puolustus ei.
● Liverpoolia vastaan mentiin suoraan: vastustajien tarkkuus jäi 3,9 %-yksikköä omasta tasostaan, liigan paras, ja päästöt nousivat 0,2. ▷ Pitkät pallot, kakkospallot ja sivurajaheitot toistuivat vastustajan reittinä. (Analyysitoimitus) ○ kakkospallot ja sivurajaheitot vaativat erillisen syötteen
○ Liverpool: Keskikenttä nostanut tuotantoaan, mutta joukkue on silti yli odotuksesta, korjaantuuko
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat+3.7+0.8
Keskikenttä−1.9+0.2
Hyökkääjät+1.8−0.3
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
+6.2
Torjunta
sisään vs paikat
−7.0
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Pitää palloa: hallinta 59 % ja 531 syöttöä/ottelu (liigan 2.). Katso toisia palloja: Liverpool pelasi liigan 1. suorimmin, ja sen suorimmissa otteluissa maaliodottama vastaan oli 0,18 korkeampi kuin vähiten suorissa. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. Rotaatio 2.1 avausmuutosta/kierros. ● mitattu · kausi 2025-26 · suoruus vastustajaan verrattuna · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 1 pisteen edestä (1 ottelua) ja menetti johtoasemista 4 pistettä (2 ottelua). Yhden maalin otteluissa 9–9. Kotilinnake: 36 pistettä kotona, 24 vieraissa. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 36 %, omiin kohdistuneista 35 %. Kulmia 6.1 vs 4.4 per ottelu · 57 keltaista + 1 punaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 1
● Hugo Ekitiké tuotti 82 % Liverpoolin rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (2 vertailukelpoista pelaajaa).
Signaalit pelitavan mekanismisopimus ● · vakiintunut profiili · asetettu kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
kakkospallot ja sivurajaheitot vaativat erillisen syötteen

JOUKKUEEN IDENTITEETTI

L

Kotikenttä

Anfield

Anfield oli Evertonin kenttä 1884-1892; Liverpoolin koti seuran perustamisesta 1892.

lähde: Wikipedia, Anfield

JOUKKUEEN MUISTI

01.06 · 2019

Champions League -voitto

Liverpool voittaa Mestarien liigan finaalin Madridissa 2-0 Tottenhamista.

lähde: Liverpool FC (liverpoolfc.com), Champions League final match report 1.6.2019