
MY CLUB
Leeds
”Marching On Together”, marssimme yhdessä
JOUKKUEKUVA
● kausi 2026-27 · viimeisin muodostelma · kierros 6
SEURAAVA TARKISTUS
VIIME OTTELU
Arsenal – Leeds 2–1 (puoliaika 0–0) · maalit: Justin
ENNAKKO JÄLKIKÄTEEN
Ennakkoa ei julkaistu ennen ottelua. Alla oleva ennakko on rakennettu ottelun jälkeen vain ottelua edeltävästä datasta (sama luenta olisi syntynyt ennen ottelua) ja arvosteltu toteumaa vasten.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Leeds laukoo tällä kaudella 12,2 kertaa ottelussa (liigan 15., viime kaudella 12,6 ja liigan 11.), Arsenal: päästettyjä laukauksia 10,6 (liigan 2.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: lukemien väliin: 11 laukausta (lähtötaso 12,2, vastustajan päästöt 10,6).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Leeds tekee tällä kaudella maalin 11,5 prosentista laukauksistaan (liigan 8., viime kaudella 10,2 ja liigan 16.), Arsenal: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 71,4 (liigan 8.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 0,74 odotetusta (+0,26), 9 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Leeds saa tällä kaudella 4,4 kulmaa ottelussa (liigan 9., viime kaudella 4,4 ja liigan 15.), Arsenal: päästettyjä kulmia 3,2 (liigan 20.). Odotus on vähintään 3 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 4 kulmaa (odotus 3), 1 maalia.
Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (299/555), liigan 1./20
Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat kääntyi tässä ottelussa: 45 % kaksinkamppailuista voitettu.
Ja vielä: Maalivahdin taso esiin. 20 torjuntaa (liigan 2./20) 1,27 xG:tä vastaan
Näin kävi: Maalivahdin taso esiin toistui tässä ottelussa: 4 torjuntaa.
Lopuksi: Pelaajanosto. Jayden Bogle on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 24,4 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Jayden Bogle jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 14./15.
Ja: Pelitapa. Etenee nopeasti: 31 syöttöä laukausta kohti, liigan 3. suoraviivaisin.
Näin kävi: Pelitapaväite piti: 32,4 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 4/6 piti
Tulos luettu kierrosdatasta ●. Osumat ja hudit kirjataan Track recordiin.
VALMENTAJAN KULMA · FANTASY


JOUKKUEEN LÄHTÖTILA
Kaksinkamppailut ovat ratkenneet joukkueen suuntaan: 56 % kaksinkamppailuista voitettu (64/114) (su 30.8. kotona vs Brentford).
Viimeinen vartti · Leeds sai 3 pistettä 76. minuutin jälkeen.
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
+ su 30.8. kotona vs Brentford: 56 % kaksinkamppailuista voitettu (64/114)
− la 10.10. vieraissa vs Arsenal: 45 % kaksinkamppailuista voitettu (45/100)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Muut seurattavat hypoteesit (8)
Hypoteesi 2 · Maalivahti Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 30.8. kotona vs Brentford: 4 torjuntaa
+ su 20.9. kotona vs Crystal Palace: 5 torjuntaa
+ ma 14.9. kotona vs Newcastle: 4 torjuntaa
+ la 5.9. vieraissa vs Brighton: 4 torjuntaa
+ la 10.10. vieraissa vs Arsenal: 4 torjuntaa
Haastaa
− la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: 3 torjuntaa
Viime kausi 65 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (56 päästettyä / 162)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 3 · Puolustuslinja Tila · vahvistumassa · 5 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ ma 14.9. kotona vs Newcastle: 3 paitsiota vastustajalle
+ la 5.9. vieraissa vs Brighton: 4 paitsiota vastustajalle
+ la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: 3 paitsiota vastustajalle
+ la 10.10. vieraissa vs Arsenal: 7 paitsiota vastustajalle
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Brentford: 0 paitsiota vastustajalle
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
Hypoteesi 4 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 3 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ su 20.9. kotona vs Crystal Palace: 9/13 laukausta boksista
+ ma 14.9. kotona vs Newcastle: 10/15 laukausta boksista
+ la 5.9. vieraissa vs Brighton: 10/10 laukausta boksista
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 12.6 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 5 · Oma boksi Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ su 30.8. kotona vs Brentford: 18 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä)
+ la 5.9. vieraissa vs Brighton: 11 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)
+ la 10.10. vieraissa vs Arsenal: 8 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
Haastaa
− su 20.9. kotona vs Crystal Palace: 4 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
− ma 14.9. kotona vs Newcastle: 4 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)
− la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: 6 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
Viime kausi 12.5 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 6 · Uhka jaksoittain Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ su 30.8. kotona vs Brentford: oma uhka 0.04 → 1.42 xG, vastustajan 0.55 → 1.01
+ su 20.9. kotona vs Crystal Palace: oma uhka 0.54 → 0.77 xG, vastustajan 0.18 → 0.88
+ la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: oma uhka 0.18 → 0.31 xG, vastustajan 0.19 → 0.46
Haastaa
− ma 14.9. kotona vs Newcastle: oma uhka 1.49 → 0.59 xG, vastustajan 0.26 → 0.62
− la 5.9. vieraissa vs Brighton: oma uhka 1.90 → 0.60 xG, vastustajan 0.06 → 2.14
− la 10.10. vieraissa vs Arsenal: oma uhka 0.44 → 0.30 xG, vastustajan 0.45 → 2.21
Viime kausi 51 % maaleista syntyi toisella jaksolla (25 / 49)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 7 · Laukaustarkkuus Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ su 30.8. kotona vs Brentford: 2/13 laukausta maalia kohti (15 %)
+ su 20.9. kotona vs Crystal Palace: 2/13 laukausta maalia kohti (15 %)
+ la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: 3/11 laukausta maalia kohti (27 %)
Haastaa
− ma 14.9. kotona vs Newcastle: 6/15 laukausta maalia kohti (40 %)
− la 5.9. vieraissa vs Brighton: 5/10 laukausta maalia kohti (50 %)
− la 10.10. vieraissa vs Arsenal: 5/11 laukausta maalia kohti (45 %)
Viime kausi 32 % laukauksista maalia kohti (151 / 478)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 8 · Kuri Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ su 20.9. kotona vs Crystal Palace: 2 korttia, 10 rikettä
+ la 5.9. vieraissa vs Brighton: 3 korttia, 16 rikettä
+ la 10.10. vieraissa vs Arsenal: 4 korttia, 20 rikettä
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Brentford: 0 korttia, 5 rikettä
− ma 14.9. kotona vs Newcastle: 1 korttia, 8 rikettä
− la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: 1 korttia, 14 rikettä
Viime kausi 1.7 korttia ja 10.5 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 9 · Viimeistely Tila · ristiriitainen · 4 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ su 20.9. kotona vs Crystal Palace: 0 maalia 1.31 odotetusta (-1.31)
+ la 5.9. vieraissa vs Brighton: 1 maalia 2.49 odotetusta (-1.49)
Haastaa
− ma 14.9. kotona vs Newcastle: 4 maalia 2.08 odotetusta (+1.92)
− la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: 1 maalia 0.49 odotetusta (+0.51)
Viime kausi 1.3 maalia ja 12.6 laukausta ottelussa, 10 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Näytä 58 havaintoa
su 30.8. kotona vs Brentford · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.04 → 1.42 xG, vastustajan 0.55 → 1.01
su 30.8. kotona vs Brentford · Maalivahti + 4 torjuntaa
su 30.8. kotona vs Brentford · Laukaustarkkuus + 2/13 laukausta maalia kohti (15 %)
su 30.8. kotona vs Brentford · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
su 30.8. kotona vs Brentford · Kuri − 0 korttia, 5 rikettä
su 30.8. kotona vs Brentford · Kaksinkamppailut + 56 % kaksinkamppailuista voitettu (64/114)
su 30.8. kotona vs Brentford · Hallinta ja kamppailut − hallinta 47 %, kaksinkamppailut 56 %
su 30.8. kotona vs Brentford · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 6 vastaan
su 30.8. kotona vs Brentford · Oma boksi + 18 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä)
su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Viimeistely + 0 maalia 1.31 odotetusta (-1.31)
su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.54 → 0.77 xG, vastustajan 0.18 → 0.88
su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Maalivahti + 5 torjuntaa
su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Laukaustarkkuus + 2/13 laukausta maalia kohti (15 %)
su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Kuri + 2 korttia, 10 rikettä
su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Kaksinkamppailut + 56 % kaksinkamppailuista voitettu (57/101)
su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Hallinta ja kamppailut − hallinta 51 %, kaksinkamppailut 56 %
su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Oma boksi − 4 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Boksipaine + 9/13 laukausta boksista
ma 14.9. kotona vs Newcastle · Viimeistely − 4 maalia 2.08 odotetusta (+1.92)
ma 14.9. kotona vs Newcastle · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.49 → 0.59 xG, vastustajan 0.26 → 0.62
ma 14.9. kotona vs Newcastle · Maalivahti + 4 torjuntaa
ma 14.9. kotona vs Newcastle · Laukaustarkkuus − 6/15 laukausta maalia kohti (40 %)
ma 14.9. kotona vs Newcastle · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle
ma 14.9. kotona vs Newcastle · Kuri − 1 korttia, 8 rikettä
ma 14.9. kotona vs Newcastle · Kaksinkamppailut + 53 % kaksinkamppailuista voitettu (55/104)
ma 14.9. kotona vs Newcastle · Hallinta ja kamppailut − hallinta 50 %, kaksinkamppailut 53 %
ma 14.9. kotona vs Newcastle · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 5 vastaan
ma 14.9. kotona vs Newcastle · Oma boksi − 4 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)
ma 14.9. kotona vs Newcastle · Boksipaine + 10/15 laukausta boksista
la 5.9. vieraissa vs Brighton · Viimeistely + 1 maalia 2.49 odotetusta (-1.49)
la 5.9. vieraissa vs Brighton · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.90 → 0.60 xG, vastustajan 0.06 → 2.14
la 5.9. vieraissa vs Brighton · Maalivahti + 4 torjuntaa
la 5.9. vieraissa vs Brighton · Laukaustarkkuus − 5/10 laukausta maalia kohti (50 %)
la 5.9. vieraissa vs Brighton · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle
la 5.9. vieraissa vs Brighton · Kuri + 3 korttia, 16 rikettä
la 5.9. vieraissa vs Brighton · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (58/112)
la 5.9. vieraissa vs Brighton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 33 %, kaksinkamppailut 52 %
la 5.9. vieraissa vs Brighton · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 7 vastaan
la 5.9. vieraissa vs Brighton · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)
la 5.9. vieraissa vs Brighton · Boksipaine + 10/10 laukausta boksista
la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Viimeistely − 1 maalia 0.49 odotetusta (+0.51)
la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.18 → 0.31 xG, vastustajan 0.19 → 0.46
la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Laukaustarkkuus + 3/11 laukausta maalia kohti (27 %)
la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle
la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Kuri − 1 korttia, 14 rikettä
la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (65/124)
la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Hallinta ja kamppailut − hallinta 45 %, kaksinkamppailut 52 %
la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.44 → 0.30 xG, vastustajan 0.45 → 2.21
la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Maalivahti + 4 torjuntaa
la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Laukaustarkkuus − 5/11 laukausta maalia kohti (45 %)
la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Puolustuslinja + 7 paitsiota vastustajalle
la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Kuri + 4 korttia, 20 rikettä
la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Kaksinkamppailut − 45 % kaksinkamppailuista voitettu (45/100)
la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Hallinta ja kamppailut − hallinta 42 %, kaksinkamppailut 45 %
la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 3 vastaan
la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
Suljetut hypoteesit (2)
Hypoteesi 1 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Brentford: hallinta 47 %, kaksinkamppailut 56 %
− su 20.9. kotona vs Crystal Palace: hallinta 51 %, kaksinkamppailut 56 %
− ma 14.9. kotona vs Newcastle: hallinta 50 %, kaksinkamppailut 53 %
− la 5.9. vieraissa vs Brighton: hallinta 33 %, kaksinkamppailut 52 %
− la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: hallinta 45 %, kaksinkamppailut 52 %
− la 10.10. vieraissa vs Arsenal: hallinta 42 %, kaksinkamppailut 45 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 2 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 4 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 30.8. kotona vs Brentford: 5 kulmaa, 6 vastaan
− ma 14.9. kotona vs Newcastle: 5 kulmaa, 5 vastaan
− la 5.9. vieraissa vs Brighton: 6 kulmaa, 7 vastaan
− la 10.10. vieraissa vs Arsenal: 4 kulmaa, 3 vastaan
Viime kausi 4.4 kulmaa ottelussa, 5.1 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Kauden mitatut tunnusluvut
Linja: korkea linja: vastustaja jäi paitsioon 19 kertaa (liigan 3./20)
Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 29.6 syöttöä laukausta kohti, hallinta 45 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 26 kulmaa (liigan 12./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 27 kulmaa vastaan (12./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (3+5 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 1+4); oma uhka pysyy toisella jaksolla (4.59 → 3.99 xG); vastustajien uhka kasvaa (1.69 → 7.32 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 62. minuutilla
Johtoasema: johto murtui: 2 johtoasemaa puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 1.69 → 7.32)
Maalivahdin taso esiin: 24 torjuntaa (liigan 2./20) 1.50 xG:tä vastaan
Seurataan jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu: yksi ottelu ei erota tasoa onnesta.
Viime kauden lähtötaso
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | −2.4 | −1.9 |
| Keskikenttä | +2.6 | +6.0 |
| Hyökkääjät | −3.3 | −2.6 |
vähän vaarallista
sisään vs paikat
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelaajaluennat · 1
JOUKKUEEN IDENTITEETTI
Kotikenttä
Elland Road
Elland Road on ollut Leedsin koti seuran perustamisesta 1919, ja se oli yksi EM-kisojen 1996 kahdeksasta stadionista.
lähde: Wikipedia, Elland RoadJOUKKUEEN MUISTI
Nousu Valioliigaan
Leeds palaa Valioliigaan 16 vuoden tauon jälkeen, kun West Bromwich häviää Huddersfieldille.
lähde: Premier League (premierleague.com), Leeds United win promotion to the Premier League