Signals.⚽Ottelut← Etusivu

MY CLUB

Crystal Palace

JOUKKUEKUVA

GKBenitez
MIDLerma
DEFRichards
DEFCanvot
DEFKhalaili
MIDWharton
MIDTimber
DEFMitchell
MIDKamada
MIDYeremy
FWDLarsen

● kausi 2026-27 · viimeisin muodostelma · kierros 6

kuntohuolivireei mitattua poikkeamaa
Rungossa ei mitattuja poikkeamia juuri nyt.
Penkki
MIDGuessandMIDHughesDEFChilwellMIDGozoDEFMingueza

SEURAAVA TARKISTUS

VIIME OTTELU

Crystal Palace – Nott'm Forest 3–1 (puoliaika 2–1) · maalit: Kamada, Lerma, Yeremy ● tulos: kierrosdata

su 11.10.

ENNAKKO JÄLKIKÄTEEN

Ennakkoa ei julkaistu ennen ottelua. Alla oleva ennakko on rakennettu ottelun jälkeen vain ottelua edeltävästä datasta (sama luenta olisi syntynyt ennen ottelua) ja arvosteltu toteumaa vasten.

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Crystal Palace laukoo tällä kaudella 10,6 kertaa ottelussa (liigan 17., viime kaudella 11,6 ja liigan 13.), Nott'm Forest: päästettyjä laukauksia 10,4 (liigan 1.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: paine piti: 13 laukausta (lähtötaso 10,6, vastustajan päästöt 10,4). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Crystal Palace tekee tällä kaudella maalin 11,3 prosentista laukauksistaan (liigan 9., viime kaudella 9,3 ja liigan 19.), Nott'm Forest: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 10.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: viimeistely kesti: 3 maalia 2,42 odotetusta (+0,58), 23 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Crystal Palace saa tällä kaudella 2,4 kulmaa ottelussa (liigan 20., viime kaudella 4,2 ja liigan 17.), Nott'm Forest: päästettyjä kulmia 4,6 (liigan 11.). Odotus on vähintään 2 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: odotus täyttyi: 5 kulmaa (odotus 2), 3 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 44 % (liigan 18./20), oma tuotto 1,25 xG ja vastustajille annettu 1,75 xG (4./20 eniten): 3 mittaria häntäpäässä samaan aikaan ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä kääntyi tässä ottelussa: hallinta 43 %, 3 maalia. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Vastustaja pääsee boksiin. 62 laukausta boksista vastaan (liigan 1./20 eniten), yhteensä 84 laukausta (74 % boksista) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Vastustaja pääsee boksiin toistui tässä ottelussa: 16 laukausta boksista vastaan. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Daichi Kamada on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 21,8 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto piti: Daichi Kamada oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (3./15) ja tuotti 1+0. ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 5/6 piti

1. jakso1.412.182. jakso1.010.80Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Crystal Palace): laukaukset 7/16 ja 6/8. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
3.41.49.59.Tapahtumat minuutteineen: Crystal Palace ylhäällä, Nott'm Forest alhaalla, 4 maalia ja 4 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat

Tulos luettu kierrosdatasta ●. Osumat ja hudit kirjataan Track recordiin.

Tämän ottelun kuitti Ottelut-listalla →

SEURAAVA OTTELU

Brighton – Crystal Palace

su 18.10. · klo 16:00 · ○ ottelutieto, asof 14.10.

Tämän ottelun ennakko Ottelut-listalla →

ENNAKKOLUENTA

Nämä väitteet arvostellaan ottelun jälkeen toteumaa vasten.

Paine vastaan puolustus: Crystal Palace laukoo tällä kaudella 11,0 kertaa ottelussa (liigan 19., viime kaudella 11,6 ja liigan 13.), Brighton: päästettyjä laukauksia 11,7 (liigan 5.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

Viimeistely vastaan maalivahti: Crystal Palace tekee tällä kaudella maalin 13,6 prosentista laukauksistaan (liigan 5., viime kaudella 9,3 ja liigan 19.), Brighton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 77,3 (liigan 6.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

Erikoistilanteet: Crystal Palace saa tällä kaudella 2,8 kulmaa ottelussa (liigan 19., viime kaudella 4,2 ja liigan 17.), Brighton: päästettyjä kulmia 5,0 (liigan 6.). Odotus on vähintään 3 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

Vastustaja pääsee boksiin: 78 laukausta boksista vastaan (liigan 1./20 eniten), yhteensä 108 laukausta (72 % boksista) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Pelaajanosto: Daichi Kamada on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 22,8 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 5 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

Laukauksia11.613.0Päästettyjä11.711.7Maaleja1.11.4Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Crystal Palace, alempi Brighton, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26

Katselulista on julkaistu. Vastustajakortti täydentyy noin kaksi päivää ennen avauspotkua.

VALMENTAJAN KULMA · FANTASY

Pelaajat tutkassa, kausi 2025-26
Jean-Philippe Mateta
Crystal Palace · FWD
Due · breakout
lähtötila 2025-26 ●
7,08,0ka 6,826-275,92,0ka 0,426-270,7
↗luo enemmän kuin tulostaa ● 1,15×
🧠 viime kauden mittaus, ei ennuste · heikko
xG-alisuoritus: xGI 15,7 vs 12 (maalit+syötöt), oli 'due' ● 2025-26
pisteet 2026-27: 2 ● mitattu
Viime kauden lähtötila12 maaliosallistumista 15,7 xGI:tä vastaan kaudella 2025-26. Tuotto jäi xGI:n alapuolelle. ● mitattu
Koko liigan pelaajat, vire ja riskit → Kaikki pelaajat

JOUKKUEEN LÄHTÖTILA

CP
Crystal Palace
taulukossa nyt 12. · 7 p ●
viime kausi 15. · ansioilla 7.
→railo -8
Peli-identiteetti Crystal Palace: johtoasemat ovat olleet hauraita. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Omaan boksiin on päästy liian helposti: 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä) (su 20.9. vieraissa vs Leeds).

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

+ su 20.9. vieraissa vs Leeds: 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

Viime kausi 11.7 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Muut seurattavat hypoteesit (6)

Hypoteesi 2 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 3 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

Tukee

+ su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: 11/13 laukausta boksista

+ la 22.8. vieraissa vs Everton: 8/11 laukausta boksista

+ la 12.9. kotona vs Ipswich: 9/11 laukausta boksista

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Viime kausi 11.6 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Hypoteesi 3 · Kuri Tila · vahvistumassa · 5 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

Tukee

+ su 20.9. vieraissa vs Leeds: 3 korttia, 12 rikettä

+ su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: 2 korttia, 11 rikettä

+ la 12.9. kotona vs Ipswich: 2 korttia, 6 rikettä

Haastaa

− pe 28.8. kotona vs Manchester City: 1 korttia, 8 rikettä

− la 22.8. vieraissa vs Everton: 1 korttia, 15 rikettä

Viime kausi 2.0 korttia ja 10.5 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Hypoteesi 4 · Uhka jaksoittain Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ su 20.9. vieraissa vs Leeds: oma uhka 0.18 → 0.88 xG, vastustajan 0.54 → 0.77

+ la 5.9. vieraissa vs Fulham: oma uhka 0.30 → 1.67 xG, vastustajan 1.60 → 1.54

+ la 12.9. kotona vs Ipswich: oma uhka 0.20 → 0.41 xG, vastustajan 0.92 → 0.76

Haastaa

− su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: oma uhka 1.41 → 1.01 xG, vastustajan 2.18 → 0.80

− pe 28.8. kotona vs Manchester City: oma uhka 0.30 → 0.27 xG, vastustajan 0.85 → 0.61

− la 22.8. vieraissa vs Everton: oma uhka 1.65 → 0.39 xG, vastustajan 0.31 → 0.85

Viime kausi 51 % maaleista syntyi toisella jaksolla (21 / 41) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 5 · Maalivahti Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: 4 torjuntaa

+ pe 28.8. kotona vs Manchester City: 4 torjuntaa

+ la 5.9. vieraissa vs Fulham: 5 torjuntaa

Haastaa

− su 20.9. vieraissa vs Leeds: 2 torjuntaa

− la 22.8. vieraissa vs Everton: 3 torjuntaa

− la 12.9. kotona vs Ipswich: 3 torjuntaa

Viime kausi 69 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (51 päästettyä / 162) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

Hypoteesi 6 · Erikoistilanteet Tila · heikkenemässä · 2 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: 5 kulmaa, 8 vastaan

− la 12.9. kotona vs Ipswich: 6 kulmaa, 3 vastaan

Viime kausi 4.2 kulmaa ottelussa, 5.2 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

Hypoteesi 7 · Puolustuslinja Tila · heikkenemässä · 1 ottelu

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− pe 28.8. kotona vs Manchester City: 0 paitsiota vastustajalle

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

Näytä 52 havaintoa

su 20.9. vieraissa vs Leeds · Viimeistely + 0 maalia 1.06 odotetusta (-1.06)

su 20.9. vieraissa vs Leeds · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.18 → 0.88 xG, vastustajan 0.54 → 0.77

su 20.9. vieraissa vs Leeds · Maalivahti − 2 torjuntaa

su 20.9. vieraissa vs Leeds · Laukaustarkkuus − 4/12 laukausta maalia kohti (33 %)

su 20.9. vieraissa vs Leeds · Kuri + 3 korttia, 12 rikettä

su 20.9. vieraissa vs Leeds · Kaksinkamppailut − 44 % kaksinkamppailuista voitettu (44/101)

su 20.9. vieraissa vs Leeds · Hallinta ja kamppailut − hallinta 49 %, kaksinkamppailut 44 %

su 20.9. vieraissa vs Leeds · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Viimeistely − 3 maalia 2.42 odotetusta (+0.58)

su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.41 → 1.01 xG, vastustajan 2.18 → 0.80

su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Maalivahti + 4 torjuntaa

su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Laukaustarkkuus − 7/13 laukausta maalia kohti (54 %)

su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Kuri + 2 korttia, 11 rikettä

su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Kaksinkamppailut − 51 % kaksinkamppailuista voitettu (50/98)

su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Hallinta ja kamppailut − hallinta 43 %, kaksinkamppailut 51 %

su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 8 vastaan

su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Oma boksi + 16 laukausta boksista vastaan (24 yhteensä)

su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Boksipaine + 11/13 laukausta boksista

pe 28.8. kotona vs Manchester City · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.30 → 0.27 xG, vastustajan 0.85 → 0.61

pe 28.8. kotona vs Manchester City · Maalivahti + 4 torjuntaa

pe 28.8. kotona vs Manchester City · Laukaustarkkuus + 1/9 laukausta maalia kohti (11 %)

pe 28.8. kotona vs Manchester City · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

pe 28.8. kotona vs Manchester City · Kuri − 1 korttia, 8 rikettä

pe 28.8. kotona vs Manchester City · Kaksinkamppailut − 51 % kaksinkamppailuista voitettu (55/107)

pe 28.8. kotona vs Manchester City · Hallinta ja kamppailut − hallinta 28 %, kaksinkamppailut 51 %

pe 28.8. kotona vs Manchester City · Oma boksi + 12 laukausta boksista vastaan (18 yhteensä)

la 5.9. vieraissa vs Fulham · Viimeistely − 3 maalia 1.97 odotetusta (+1.03)

la 5.9. vieraissa vs Fulham · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.30 → 1.67 xG, vastustajan 1.60 → 1.54

la 5.9. vieraissa vs Fulham · Maalivahti + 5 torjuntaa

la 5.9. vieraissa vs Fulham · Laukaustarkkuus − 5/10 laukausta maalia kohti (50 %)

la 5.9. vieraissa vs Fulham · Kaksinkamppailut + 55 % kaksinkamppailuista voitettu (44/80)

la 5.9. vieraissa vs Fulham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 36 %, kaksinkamppailut 55 %

la 5.9. vieraissa vs Fulham · Oma boksi + 22 laukausta boksista vastaan (25 yhteensä)

la 22.8. vieraissa vs Everton · Viimeistely + 0 maalia 2.04 odotetusta (-2.04)

la 22.8. vieraissa vs Everton · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.65 → 0.39 xG, vastustajan 0.31 → 0.85

la 22.8. vieraissa vs Everton · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 22.8. vieraissa vs Everton · Laukaustarkkuus − 4/11 laukausta maalia kohti (36 %)

la 22.8. vieraissa vs Everton · Kuri − 1 korttia, 15 rikettä

la 22.8. vieraissa vs Everton · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (46/99)

la 22.8. vieraissa vs Everton · Hallinta ja kamppailut + hallinta 58 %, kaksinkamppailut 46 %

la 22.8. vieraissa vs Everton · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (16 yhteensä)

la 22.8. vieraissa vs Everton · Boksipaine + 8/11 laukausta boksista

la 12.9. kotona vs Ipswich · Viimeistely − 2 maalia 0.62 odotetusta (+1.38)

la 12.9. kotona vs Ipswich · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.20 → 0.41 xG, vastustajan 0.92 → 0.76

la 12.9. kotona vs Ipswich · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 12.9. kotona vs Ipswich · Laukaustarkkuus − 4/11 laukausta maalia kohti (36 %)

la 12.9. kotona vs Ipswich · Kuri + 2 korttia, 6 rikettä

la 12.9. kotona vs Ipswich · Kaksinkamppailut + 56 % kaksinkamppailuista voitettu (50/89)

la 12.9. kotona vs Ipswich · Hallinta ja kamppailut − hallinta 47 %, kaksinkamppailut 56 %

la 12.9. kotona vs Ipswich · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 3 vastaan

la 12.9. kotona vs Ipswich · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

la 12.9. kotona vs Ipswich · Boksipaine + 9/11 laukausta boksista

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (4)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Viimeistely Tila · suljettu · 5 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ su 20.9. vieraissa vs Leeds: 0 maalia 1.06 odotetusta (-1.06)

+ la 22.8. vieraissa vs Everton: 0 maalia 2.04 odotetusta (-2.04)

Haastaa

− su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: 3 maalia 2.42 odotetusta (+0.58)

− la 5.9. vieraissa vs Fulham: 3 maalia 1.97 odotetusta (+1.03)

− la 12.9. kotona vs Ipswich: 2 maalia 0.62 odotetusta (+1.38)

Viime kausi 1.1 maalia ja 11.6 laukausta ottelussa, 9 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Hypoteesi 2 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Fulham: 55 % kaksinkamppailuista voitettu (44/80)

+ la 12.9. kotona vs Ipswich: 56 % kaksinkamppailuista voitettu (50/89)

Haastaa

− su 20.9. vieraissa vs Leeds: 44 % kaksinkamppailuista voitettu (44/101)

− su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: 51 % kaksinkamppailuista voitettu (50/98)

− pe 28.8. kotona vs Manchester City: 51 % kaksinkamppailuista voitettu (55/107)

− la 22.8. vieraissa vs Everton: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (46/99)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

Hypoteesi 3 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ pe 28.8. kotona vs Manchester City: 1/9 laukausta maalia kohti (11 %)

Haastaa

− su 20.9. vieraissa vs Leeds: 4/12 laukausta maalia kohti (33 %)

− su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: 7/13 laukausta maalia kohti (54 %)

− la 5.9. vieraissa vs Fulham: 5/10 laukausta maalia kohti (50 %)

− la 22.8. vieraissa vs Everton: 4/11 laukausta maalia kohti (36 %)

− la 12.9. kotona vs Ipswich: 4/11 laukausta maalia kohti (36 %)

Viime kausi 32 % laukauksista maalia kohti (141 / 442) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 4 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

+ la 22.8. vieraissa vs Everton: hallinta 58 %, kaksinkamppailut 46 %

Haastaa

− su 20.9. vieraissa vs Leeds: hallinta 49 %, kaksinkamppailut 44 %

− su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: hallinta 43 %, kaksinkamppailut 51 %

− pe 28.8. kotona vs Manchester City: hallinta 28 %, kaksinkamppailut 51 %

− la 5.9. vieraissa vs Fulham: hallinta 36 %, kaksinkamppailut 55 %

− la 12.9. kotona vs Ipswich: hallinta 47 %, kaksinkamppailut 56 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: syvä linja: paitsioansa laukesi vain 7 kertaa (17./20); boksi auki: 72 % päästetyistä laukauksista tuli boksista ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 36.8 syöttöä laukausta kohti, hallinta 44 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 17 kulmaa (liigan 19./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 32 kulmaa vastaan (3./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (3+6 maalia); oma pää tiivistyy loppua kohti (päästöt 7+5); oma uhka pysyy toisella jaksolla (4.04 → 4.63 xG); vastustajien uhka pysyy (6.40 → 5.33 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 53. minuutilla (pakotettu reaktio) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

1. jakso0.671.072. jakso0.770.89

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Crystal Palace): oma uhka kasvaa toisella jaksolla (+0.59 xG), vastustajien uhka laskee (-1.07). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Vastustaja pääsee boksiin: 78 laukausta boksista vastaan (liigan 1./20 eniten), yhteensä 108 laukausta (72 % boksista) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä: vuoto boksiin ennakoi päästettyjä maaleja pidemmällä otoksella.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Crystal Palace sijoittui 15:nneksi, vaikka ansiotaso vastasi 7. sijaa.
Railo näkyi myös viimeistelyssä: maaleja syntyi 20,1 odotettua vähemmän.
Oivallukset
Muñoz teki puolustajaksi poikkeuksellisen tuotannon: 8 maaliosallistumista.
● kausi 2025-26 · maaliosallistumiset koko kauden kierrosdatasta
● Crystal Palace hukkasi kautensa maalin edessä: paikat top-7-tasoa, mutta liigan tehottomin viimeistely.
● Suora peli on tälle joukkueelle helpotus: kun vastustaja jätti rakentamisen, päästöt laskivat −0,4 per ottelu.
○ Crystal Palace vahvisti Puolustusa; korjaako se viime kauden -3,6:n vajeen?
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat−2.0−1.7
Keskikenttä−11.5−9.4
Hyökkääjät−3.5−3.7
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
−0.5
Torjunta
sisään vs paikat
+1.7
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Katso kummalla tavalla Crystal Palace avaa pelin: pitkään peliin se ei nojaa, ja kun peli meni suoraksi, maaliodottama vastaan oli 0,41 matalampi. Maalinteko jakautuu tasaisesti puoliajoille (51 % toisella). Rotaatio 2.2 avausmuutosta/kierros. ● mitattu · kausi 2025-26 · suoruus vastustajaan verrattuna · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta
Luonne Nousi tappioasemasta 4 pisteen edestä (2 ottelua) ja menetti johtoasemista 13 pistettä (5 ottelua). Yhden maalin otteluissa 7–8. Koti ja vieras tasapainossa: 21 / 24 pistettä. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 29 %, omiin kohdistuneista 31 %. Kulmia 4.2 vs 5.2 per ottelu · 74 keltaista + 2 punaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 1
● Jean-Philippe Mateta tuotti 63 % Crystal Palacen rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (5 vertailukelpoista pelaajaa).
Signaalit pelitavan mekanismisopimus ● · vakiintunut profiili · asetettu kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
seuraamme kääntyykö, ensimmäinen luku GW1:n jälkeen

JOUKKUEEN IDENTITEETTI

CP

Kotikenttä

Selhurst Park

Selhurst Park avattiin 30.8.1924, ja Palace pelasi avausottelunsa siellä Sheffield Wednesdayta vastaan.

lähde: Crystal Palace FC (cpfc.co.uk), Selhurst Park formally opened 1924

JOUKKUEEN MUISTI

1905

Crystal Palace perustetaan

Crystal Palace perustetaan Crystal Palacen näyttelyalueella Sydenhamissa. Selhurst Parkiin seura muuttaa vasta 1924.

lähde: Crystal Palace FC (cpfc.co.uk), Our history