MY CLUB
Coventry
JOUKKUEKUVA
● kausi 2026-27 · viimeisin muodostelma · kierros 6
SEURAAVA TARKISTUS
VIIME OTTELU
Coventry – Newcastle 4–1 (puoliaika 1–0) · maalit: Cherif, Mfuni, Rudoni, Simms
ENNAKKO JÄLKIKÄTEEN
Ennakkoa ei julkaistu ennen ottelua. Alla oleva ennakko on rakennettu ottelun jälkeen vain ottelua edeltävästä datasta (sama luenta olisi syntynyt ennen ottelua) ja arvosteltu toteumaa vasten.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Coventry laukoo tällä kaudella 10,2 kertaa ottelussa (liigan 18., viime kaudella ei Valioliigassa), Newcastle: päästettyjä laukauksia 19,6 (liigan 20.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 9 laukausta (lähtötaso 10,2, vastustajan päästöt 19,6).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Coventry tekee tällä kaudella maalin 2,0 prosentista laukauksistaan (liigan 20., viime kaudella ei Valioliigassa), Newcastle: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,9 (liigan 9.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 4 maalia 1,47 odotetusta (+2,53), 44 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Coventry saa tällä kaudella 4,0 kulmaa ottelussa (liigan 13., viime kaudella ei Valioliigassa), Newcastle: päästettyjä kulmia 6,0 (liigan 2.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 2 kulmaa (odotus 4), 4 maalia.
Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 1 maalia 4,85 odotetusta (xG), erotus -3,85 eli liigan 20./20
Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus kääntyi tässä ottelussa: 4 maalia 1,47 xG:stä (+2,53).
Ja vielä: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 39 % (liigan 19./20), oma tuotto 0,97 xG ja vastustajille annettu 1,73 xG (6./20 eniten): 5 mittaria häntäpäässä samaan aikaan
Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä kääntyi tässä ottelussa: hallinta 33 %, 4 maalia.
Lopuksi: Pelaajanosto. Bobby Thomas on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 15,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Bobby Thomas jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 5./16.
Tästä ottelusta: 1/6 piti
Tulos luettu kierrosdatasta ●. Osumat ja hudit kirjataan Track recordiin.
JOUKKUEEN LÄHTÖTILA
Omaan boksiin on päästy liian helposti: 14 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä) (su 13.9. kotona vs Brighton).
Seuraava ottelu · vs Tottenham: markkinan todennäköisyys ▷ Coventry 16 %, Tottenham 64 %, vaikka taulukossa Coventry on 14. ja Tottenham 19.
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
+ su 13.9. kotona vs Brighton: 14 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä)
− la 29.8. kotona vs Hull City: 2 laukausta boksista vastaan (5 yhteensä)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Muut seurattavat hypoteesit (6)
Hypoteesi 2 · Laukaustarkkuus Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: 1/4 laukausta maalia kohti (25 %)
+ la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)
+ la 29.8. kotona vs Hull City: 3/11 laukausta maalia kohti (27 %)
+ la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 3/10 laukausta maalia kohti (30 %)
Haastaa
− su 13.9. kotona vs Brighton: 6/14 laukausta maalia kohti (43 %)
− ma 12.10. kotona vs Newcastle: 6/9 laukausta maalia kohti (67 %)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 3 · Viimeistely Tila · vahvistumassa · 4 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ su 13.9. kotona vs Brighton: 0 maalia 1.33 odotetusta (-1.33)
+ la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 0 maalia 1.37 odotetusta (-1.37)
+ la 29.8. kotona vs Hull City: 0 maalia 1.28 odotetusta (-1.28)
Haastaa
− ma 12.10. kotona vs Newcastle: 4 maalia 1.47 odotetusta (+2.53)
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 4 · Puolustuslinja Tila · vahvistumassa · 4 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: 5 paitsiota vastustajalle
+ ma 12.10. kotona vs Newcastle: 5 paitsiota vastustajalle
+ la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 5 paitsiota vastustajalle
Haastaa
− la 29.8. kotona vs Hull City: 0 paitsiota vastustajalle
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
Hypoteesi 5 · Erikoistilanteet Tila · vahvistumassa · 3 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
+ su 13.9. kotona vs Brighton: 5 kulmaa, 3 vastaan
+ la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 5 kulmaa, 4 vastaan
+ la 29.8. kotona vs Hull City: 6 kulmaa, 2 vastaan
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Hypoteesi 6 · Boksipaine Tila · ristiriitainen · 3 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ su 13.9. kotona vs Brighton: 12/14 laukausta boksista
+ la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 8/12 laukausta boksista
Haastaa
− pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: 1/4 laukausta boksista
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 7 · Koko systeemi häntäpäässä Tila · uusi · 6 ottelua
Näyttää siltä että yksi mittari nousee ensin.
Tukee
+ vs : Hallinta 38 % (liigan 19./20), oma tuotto 1.05 xG ja vastustajille annettu 1.75 xG (3./20 eniten): 6 mittaria häntäpäässä samaan aikaan
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Seuraava testi Pitääkö tämä seuraavilla kierroksilla: systeemihuoli purkautuu vain useamman mittarin liikkeellä; seurataan kumpi nousee ensin, hallinta vai oma tuotto?
Näytä 55 havaintoa
su 13.9. kotona vs Brighton · Viimeistely + 0 maalia 1.33 odotetusta (-1.33)
su 13.9. kotona vs Brighton · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.97 → 0.37 xG, vastustajan 0.97 → 1.83
su 13.9. kotona vs Brighton · Maalivahti − 2 torjuntaa
su 13.9. kotona vs Brighton · Laukaustarkkuus − 6/14 laukausta maalia kohti (43 %)
su 13.9. kotona vs Brighton · Kaksinkamppailut + 57 % kaksinkamppailuista voitettu (55/96)
su 13.9. kotona vs Brighton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 31 %, kaksinkamppailut 57 %
su 13.9. kotona vs Brighton · Erikoistilanteet + 5 kulmaa, 3 vastaan
su 13.9. kotona vs Brighton · Oma boksi + 14 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä)
su 13.9. kotona vs Brighton · Boksipaine + 12/14 laukausta boksista
pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.04 → 0.16 xG, vastustajan 1.32 → 0.56
pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Maalivahti − 2 torjuntaa
pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Laukaustarkkuus + 1/4 laukausta maalia kohti (25 %)
pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Puolustuslinja + 5 paitsiota vastustajalle
pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Kuri − 1 korttia, 13 rikettä
pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (34/71)
pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Hallinta ja kamppailut − hallinta 36 %, kaksinkamppailut 48 %
pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)
pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Boksipaine − 1/4 laukausta boksista
ma 12.10. kotona vs Newcastle · Viimeistely − 4 maalia 1.47 odotetusta (+2.53)
ma 12.10. kotona vs Newcastle · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.88 → 0.59 xG, vastustajan 1.23 → 0.64
ma 12.10. kotona vs Newcastle · Maalivahti + 4 torjuntaa
ma 12.10. kotona vs Newcastle · Laukaustarkkuus − 6/9 laukausta maalia kohti (67 %)
ma 12.10. kotona vs Newcastle · Puolustuslinja + 5 paitsiota vastustajalle
ma 12.10. kotona vs Newcastle · Kuri − 1 korttia, 3 rikettä
ma 12.10. kotona vs Newcastle · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (37/81)
ma 12.10. kotona vs Newcastle · Hallinta ja kamppailut − hallinta 33 %, kaksinkamppailut 46 %
ma 12.10. kotona vs Newcastle · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (19 yhteensä)
la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Viimeistely + 0 maalia 1.37 odotetusta (-1.37)
la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.73 → 0.64 xG, vastustajan 1.08 → 1.04
la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Laukaustarkkuus + 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)
la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Puolustuslinja + 5 paitsiota vastustajalle
la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Kuri + 2 korttia, 17 rikettä
la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Kaksinkamppailut − 41 % kaksinkamppailuista voitettu (44/107)
la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Hallinta ja kamppailut − hallinta 22 %, kaksinkamppailut 41 %
la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Erikoistilanteet + 5 kulmaa, 4 vastaan
la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Oma boksi + 14 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)
la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Boksipaine + 8/12 laukausta boksista
la 29.8. kotona vs Hull City · Viimeistely + 0 maalia 1.28 odotetusta (-1.28)
la 29.8. kotona vs Hull City · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.08 → 0.20 xG, vastustajan 0.02 → 0.70
la 29.8. kotona vs Hull City · Maalivahti − 1 torjuntaa
la 29.8. kotona vs Hull City · Laukaustarkkuus + 3/11 laukausta maalia kohti (27 %)
la 29.8. kotona vs Hull City · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
la 29.8. kotona vs Hull City · Kuri − 1 korttia, 11 rikettä
la 29.8. kotona vs Hull City · Kaksinkamppailut − 44 % kaksinkamppailuista voitettu (36/81)
la 29.8. kotona vs Hull City · Hallinta ja kamppailut + hallinta 69 %, kaksinkamppailut 44 %
la 29.8. kotona vs Hull City · Erikoistilanteet + 6 kulmaa, 2 vastaan
la 29.8. kotona vs Hull City · Oma boksi − 2 laukausta boksista vastaan (5 yhteensä)
la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.25 → 0.43 xG, vastustajan 0.60 → 0.50
la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Laukaustarkkuus + 3/10 laukausta maalia kohti (30 %)
la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Kuri − 0 korttia, 10 rikettä
la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Kaksinkamppailut − 51 % kaksinkamppailuista voitettu (54/106)
la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Hallinta ja kamppailut − hallinta 38 %, kaksinkamppailut 51 %
la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Oma boksi + 12 laukausta boksista vastaan (24 yhteensä)
Suljetut hypoteesit (5)
Hypoteesi 1 · Uhka jaksoittain Tila · suljettu · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: oma uhka 0.04 → 0.16 xG, vastustajan 1.32 → 0.56
+ la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest: oma uhka 0.25 → 0.43 xG, vastustajan 0.60 → 0.50
Haastaa
− su 13.9. kotona vs Brighton: oma uhka 0.97 → 0.37 xG, vastustajan 0.97 → 1.83
− ma 12.10. kotona vs Newcastle: oma uhka 0.88 → 0.59 xG, vastustajan 1.23 → 0.64
− la 5.9. vieraissa vs Manchester City: oma uhka 0.73 → 0.64 xG, vastustajan 1.08 → 1.04
− la 29.8. kotona vs Hull City: oma uhka 1.08 → 0.20 xG, vastustajan 0.02 → 0.70
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 2 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ la 29.8. kotona vs Hull City: hallinta 69 %, kaksinkamppailut 44 %
Haastaa
− su 13.9. kotona vs Brighton: hallinta 31 %, kaksinkamppailut 57 %
− pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: hallinta 36 %, kaksinkamppailut 48 %
− ma 12.10. kotona vs Newcastle: hallinta 33 %, kaksinkamppailut 46 %
− la 5.9. vieraissa vs Manchester City: hallinta 22 %, kaksinkamppailut 41 %
− la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest: hallinta 38 %, kaksinkamppailut 51 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 3 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ su 13.9. kotona vs Brighton: 57 % kaksinkamppailuista voitettu (55/96)
Haastaa
− pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (34/71)
− ma 12.10. kotona vs Newcastle: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (37/81)
− la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 41 % kaksinkamppailuista voitettu (44/107)
− la 29.8. kotona vs Hull City: 44 % kaksinkamppailuista voitettu (36/81)
− la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 51 % kaksinkamppailuista voitettu (54/106)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 4 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ ma 12.10. kotona vs Newcastle: 4 torjuntaa
Haastaa
− su 13.9. kotona vs Brighton: 2 torjuntaa
− pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: 2 torjuntaa
− la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 2 torjuntaa
− la 29.8. kotona vs Hull City: 1 torjuntaa
− la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 2 torjuntaa
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 5 · Kuri Tila · suljettu · 5 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 2 korttia, 17 rikettä
Haastaa
− pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: 1 korttia, 13 rikettä
− ma 12.10. kotona vs Newcastle: 1 korttia, 3 rikettä
− la 29.8. kotona vs Hull City: 1 korttia, 11 rikettä
− la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 0 korttia, 10 rikettä
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Kauden mitatut tunnusluvut
Linja: korkea linja: vastustaja jäi paitsioon 19 kertaa (liigan 2./20)
Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 32.6 syöttöä laukausta kohti, hallinta 38 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 22 kulmaa (liigan 17./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 29 kulmaa vastaan (7./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (1+4 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 4+7); oma uhka laskee toisella jaksolla (3.95 → 2.39 xG); vastustajien uhka pysyy (5.22 → 5.27 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 58. minuutilla
Johtoasema: johto murtui: 1 johtoasema puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 5.22 → 5.27)
Koko systeemi häntäpäässä: Hallinta 38 % (liigan 19./20), oma tuotto 1.05 xG ja vastustajille annettu 1.75 xG (3./20 eniten): 6 mittaria häntäpäässä samaan aikaan
Seurataan nouseeko yksikään mittari pois häntäpäästä: systeemihuoli purkautuu vain useamman mittarin liikkeellä.
Vastustaja pääsee boksiin: 63 laukausta boksista vastaan (liigan 2./20 eniten), yhteensä 105 laukausta (60 % boksista)
Seurataan kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä: vuoto boksiin ennakoi päästettyjä maaleja pidemmällä otoksella.
Toinen jakso hiipuu: Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -1.56)
Seurataan kääntyykö toisen jakson hiipuminen: tiivistyvätkö ratkaisuhetket yhä vähemmän uhkaa vastaan.
JOUKKUEEN MUISTI
Ei vahvistettua seuramuistoa tälle päivälle.