
MY CLUB
Brighton
JOUKKUEKUVA
● kausi 2026-27 · viimeisin muodostelma · kierros 6
SEURAAVA TARKISTUS
VIIME OTTELU
Sunderland – Brighton 0–2 (puoliaika 0–0) · maalit: De Cuyper, Hadjam
ENNAKKO JÄLKIKÄTEEN
Ennakkoa ei julkaistu ennen ottelua. Alla oleva ennakko on rakennettu ottelun jälkeen vain ottelua edeltävästä datasta (sama luenta olisi syntynyt ennen ottelua) ja arvosteltu toteumaa vasten.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brighton laukoo tällä kaudella 19,0 kertaa ottelussa (liigan 2., viime kaudella 13,0 ja liigan 7.), Sunderland: päästettyjä laukauksia 12,0 (liigan 8.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: lukemien väliin: 13 laukausta (lähtötaso 19,0, vastustajan päästöt 12,0).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brighton tekee tällä kaudella maalin 16,8 prosentista laukauksistaan (liigan 3., viime kaudella 10,5 ja liigan 15.), Sunderland: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 37,5 (liigan 20.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,14 odotetusta (+0,86), 15 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Brighton saa tällä kaudella 5,4 kulmaa ottelussa (liigan 6., viime kaudella 4,9 ja liigan 12.), Sunderland: päästettyjä kulmia 3,8 (liigan 19.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 5 kulmaa (odotus 4), 2 maalia.
Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 63 laukausta boksista (liigan 2./20) ja 16 maalia, laukauksia yhteensä 95 (2./20)
Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 6 laukausta boksista, 2 maalia, vastaan 12 laukausta.
Ja vielä: Kurin kustannus kasvaa. 12 korttia (liigan 2./20) ja 65 rikettä (5./20)
Näin kävi: Kurin kustannus kasvaa toistui tässä ottelussa: 2 korttia, 12 rikettä.
Lopuksi: Rytmi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti.
Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+2.
Ja: Pelaajanosto. Pascal Groß on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 33,2 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Pascal Groß jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 4./16 ja tuotti 0+1.
Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 54 % ja 476 syöttöä/ottelu (liigan 5.).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: hallinta 38 % (liigan taso 50 %).
Tästä ottelusta: 5/7 piti
Tulos luettu kierrosdatasta ●. Osumat ja hudit kirjataan Track recordiin.
VALMENTAJAN KULMA · FANTASY


JOUKKUEEN LÄHTÖTILA
Joukkue pääsee boksiin asti: 13/15 laukausta boksista (su 30.8. vieraissa vs Chelsea).
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
+ su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 13/15 laukausta boksista
Viime kausi 13.0 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Muut seurattavat hypoteesit (6)
Hypoteesi 2 · Kuri Tila · vahvistumassa · 5 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 3 korttia, 12 rikettä
+ su 23.8. kotona vs Aston Villa: 2 korttia, 12 rikettä
+ la 5.9. kotona vs Leeds: 3 korttia, 13 rikettä
+ la 19.9. kotona vs Arsenal: 4 korttia, 13 rikettä
+ la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 2 korttia, 12 rikettä
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 2.3 korttia ja 11.9 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 3 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ su 13.9. vieraissa vs Coventry: oma uhka 0.97 → 1.83 xG, vastustajan 0.97 → 0.37
+ la 5.9. kotona vs Leeds: oma uhka 0.06 → 2.14 xG, vastustajan 1.90 → 0.60
+ la 19.9. kotona vs Arsenal: oma uhka 0.36 → 0.95 xG, vastustajan 0.39 → 1.24
+ la 10.10. vieraissa vs Sunderland: oma uhka 0.47 → 0.67 xG, vastustajan 0.43 → 0.25
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Chelsea: oma uhka 1.06 → 0.50 xG, vastustajan 1.93 → 1.04
− su 23.8. kotona vs Aston Villa: oma uhka 2.96 → 0.71 xG, vastustajan 0.18 → 0.13
Viime kausi 62 % maaleista syntyi toisella jaksolla (32 / 52)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 4 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 15 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)
+ su 13.9. vieraissa vs Coventry: 12 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
+ la 5.9. kotona vs Leeds: 10 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
+ la 19.9. kotona vs Arsenal: 10 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Aston Villa: 2 laukausta boksista vastaan (6 yhteensä)
− la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 4 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
Viime kausi 11.7 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 5 · Hallinta ja kamppailut Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Chelsea: hallinta 74 %, kaksinkamppailut 46 %
+ su 13.9. vieraissa vs Coventry: hallinta 69 %, kaksinkamppailut 43 %
+ la 5.9. kotona vs Leeds: hallinta 67 %, kaksinkamppailut 48 %
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Aston Villa: hallinta 73 %, kaksinkamppailut 52 %
− la 19.9. kotona vs Arsenal: hallinta 40 %, kaksinkamppailut 50 %
− la 10.10. vieraissa vs Sunderland: hallinta 38 %, kaksinkamppailut 50 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 6 · Laukaustarkkuus Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ su 23.8. kotona vs Aston Villa: 6/21 laukausta maalia kohti (29 %)
+ la 5.9. kotona vs Leeds: 5/20 laukausta maalia kohti (25 %)
+ la 19.9. kotona vs Arsenal: 5/17 laukausta maalia kohti (29 %)
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 6/15 laukausta maalia kohti (40 %)
− su 13.9. vieraissa vs Coventry: 7/22 laukausta maalia kohti (32 %)
− la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)
Viime kausi 36 % laukauksista maalia kohti (176 / 495)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 7 · Puolustuslinja Tila · uusi · 1 ottelu
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 5 paitsiota vastustajalle
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
Näytä 58 havaintoa
su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Viimeistely − 3 maalia 1.56 odotetusta (+1.44)
su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.06 → 0.50 xG, vastustajan 1.93 → 1.04
su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Maalivahti − 1 torjuntaa
su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Laukaustarkkuus − 6/15 laukausta maalia kohti (40 %)
su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Kuri + 3 korttia, 12 rikettä
su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (36/79)
su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Hallinta ja kamppailut + hallinta 74 %, kaksinkamppailut 46 %
su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 4 vastaan
su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Oma boksi + 15 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)
su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Boksipaine + 13/15 laukausta boksista
su 23.8. kotona vs Aston Villa · Uhka jaksoittain − oma uhka 2.96 → 0.71 xG, vastustajan 0.18 → 0.13
su 23.8. kotona vs Aston Villa · Maalivahti − 0 torjuntaa
su 23.8. kotona vs Aston Villa · Laukaustarkkuus + 6/21 laukausta maalia kohti (29 %)
su 23.8. kotona vs Aston Villa · Kuri + 2 korttia, 12 rikettä
su 23.8. kotona vs Aston Villa · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (50/96)
su 23.8. kotona vs Aston Villa · Hallinta ja kamppailut − hallinta 73 %, kaksinkamppailut 52 %
su 23.8. kotona vs Aston Villa · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 2 vastaan
su 23.8. kotona vs Aston Villa · Oma boksi − 2 laukausta boksista vastaan (6 yhteensä)
su 23.8. kotona vs Aston Villa · Boksipaine + 15/21 laukausta boksista
su 13.9. vieraissa vs Coventry · Viimeistely − 5 maalia 2.81 odotetusta (+2.19)
su 13.9. vieraissa vs Coventry · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.97 → 1.83 xG, vastustajan 0.97 → 0.37
su 13.9. vieraissa vs Coventry · Maalivahti + 6 torjuntaa
su 13.9. vieraissa vs Coventry · Laukaustarkkuus − 7/22 laukausta maalia kohti (32 %)
su 13.9. vieraissa vs Coventry · Kaksinkamppailut − 43 % kaksinkamppailuista voitettu (41/96)
su 13.9. vieraissa vs Coventry · Hallinta ja kamppailut + hallinta 69 %, kaksinkamppailut 43 %
su 13.9. vieraissa vs Coventry · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 5 vastaan
su 13.9. vieraissa vs Coventry · Oma boksi + 12 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)
su 13.9. vieraissa vs Coventry · Boksipaine + 14/22 laukausta boksista
la 5.9. kotona vs Leeds · Viimeistely + 1 maalia 2.19 odotetusta (-1.19)
la 5.9. kotona vs Leeds · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.06 → 2.14 xG, vastustajan 1.90 → 0.60
la 5.9. kotona vs Leeds · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 5.9. kotona vs Leeds · Laukaustarkkuus + 5/20 laukausta maalia kohti (25 %)
la 5.9. kotona vs Leeds · Kuri + 3 korttia, 13 rikettä
la 5.9. kotona vs Leeds · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (54/112)
la 5.9. kotona vs Leeds · Hallinta ja kamppailut + hallinta 67 %, kaksinkamppailut 48 %
la 5.9. kotona vs Leeds · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 6 vastaan
la 5.9. kotona vs Leeds · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
la 5.9. kotona vs Leeds · Boksipaine + 11/20 laukausta boksista
la 19.9. kotona vs Arsenal · Viimeistely − 3 maalia 1.31 odotetusta (+1.69)
la 19.9. kotona vs Arsenal · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.36 → 0.95 xG, vastustajan 0.39 → 1.24
la 19.9. kotona vs Arsenal · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 19.9. kotona vs Arsenal · Laukaustarkkuus + 5/17 laukausta maalia kohti (29 %)
la 19.9. kotona vs Arsenal · Kuri + 4 korttia, 13 rikettä
la 19.9. kotona vs Arsenal · Kaksinkamppailut − 50 % kaksinkamppailuista voitettu (51/102)
la 19.9. kotona vs Arsenal · Hallinta ja kamppailut − hallinta 40 %, kaksinkamppailut 50 %
la 19.9. kotona vs Arsenal · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 6 vastaan
la 19.9. kotona vs Arsenal · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
la 19.9. kotona vs Arsenal · Boksipaine + 10/17 laukausta boksista
la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Viimeistely − 2 maalia 1.14 odotetusta (+0.86)
la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.47 → 0.67 xG, vastustajan 0.43 → 0.25
la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Laukaustarkkuus − 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)
la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Puolustuslinja + 5 paitsiota vastustajalle
la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Kuri + 2 korttia, 12 rikettä
la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Kaksinkamppailut − 50 % kaksinkamppailuista voitettu (52/104)
la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Hallinta ja kamppailut − hallinta 38 %, kaksinkamppailut 50 %
la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 7 vastaan
la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Oma boksi − 4 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
Suljetut hypoteesit (4)
Hypoteesi 1 · Viimeistely Tila · suljettu · 5 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ la 5.9. kotona vs Leeds: 1 maalia 2.19 odotetusta (-1.19)
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 3 maalia 1.56 odotetusta (+1.44)
− su 13.9. vieraissa vs Coventry: 5 maalia 2.81 odotetusta (+2.19)
− la 19.9. kotona vs Arsenal: 3 maalia 1.31 odotetusta (+1.69)
− la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 2 maalia 1.14 odotetusta (+0.86)
Viime kausi 1.4 maalia ja 13.0 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 2 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 13.9. vieraissa vs Coventry: 6 torjuntaa
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 1 torjuntaa
− su 23.8. kotona vs Aston Villa: 0 torjuntaa
− la 5.9. kotona vs Leeds: 3 torjuntaa
− la 19.9. kotona vs Arsenal: 2 torjuntaa
− la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 3 torjuntaa
Viime kausi 69 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (46 päästettyä / 148)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 3 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ su 23.8. kotona vs Aston Villa: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (50/96)
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (36/79)
− su 13.9. vieraissa vs Coventry: 43 % kaksinkamppailuista voitettu (41/96)
− la 5.9. kotona vs Leeds: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (54/112)
− la 19.9. kotona vs Arsenal: 50 % kaksinkamppailuista voitettu (51/102)
− la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 50 % kaksinkamppailuista voitettu (52/104)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 4 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 6 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 7 kulmaa, 4 vastaan
− su 23.8. kotona vs Aston Villa: 5 kulmaa, 2 vastaan
− su 13.9. vieraissa vs Coventry: 3 kulmaa, 5 vastaan
− la 5.9. kotona vs Leeds: 7 kulmaa, 6 vastaan
− la 19.9. kotona vs Arsenal: 5 kulmaa, 6 vastaan
− la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 5 kulmaa, 7 vastaan
Viime kausi 4.9 kulmaa ottelussa, 4.8 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Kauden mitatut tunnusluvut
Linja: linja keskitasoa: 13 paitsiota vastustajalle; boksi auki: 76 % päästetyistä laukauksista tuli boksista
Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 28.0 syöttöä laukausta kohti, hallinta 60 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 32 kulmaa (liigan 6./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 30 kulmaa vastaan (6./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (4+10 maalia); oma pää tiivistyy loppua kohti (päästöt 4+1); oma uhka pysyy toisella jaksolla (5.88 → 6.80 xG); vastustajien uhka laskee (5.80 → 3.63 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 69. minuutilla (mukana 5/6 ottelua, 1 oli ratkaistu puoliajalla)
Johtoasema: kesti paineen: johti puoliajalla 3 kertaa ja piti tuloksen, vaikka vastustajan uhka kasvoi (vastustajan xG 5.80 → 3.63)
Boksipaine tuotti: 69 laukausta boksista (liigan 3./20) ja 18 maalia, laukauksia yhteensä 108 (2./20)
Seurataan pysyykö boksipaine kun vastustaja puolustaa syvemmällä: volyymi ilman maaleja kirjataan tehottomuudeksi.
Kurin kustannus kasvaa: 14 korttia (liigan 3./20) ja 77 rikettä (5./20)
Seurataan kertyykö korteista pelikieltoja ja rikkeistä erikoistilanteita vastustajalle.
Johto piti loppuun: Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson)
Seurataan kestääkö johto kovempaa vastustajaa vastaan ja laskeeko vastustajan uhka jatkossakin 2. jaksolla.
Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +0.92)
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.
Viime kauden lähtötaso
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | +0.1 | −2.9 |
| Keskikenttä | −5.4 | +4.5 |
| Hyökkääjät | +1.5 | −1.9 |
vähän vaarallista
sisään vs paikat
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelaajaluennat · 1
JOUKKUEEN IDENTITEETTI
Kotikenttä
Amex Stadium
Amex Stadium avautui Falmerissa 20.7.2011 väliaikaisen Withdeanin jälkeen.
lähde: Wikipedia, Falmer StadiumJOUKKUEEN MUISTI
Nousu Valioliigaan
Brighton nousee ensimmäistä kertaa Valioliigaan. Voitto Wiganista 2-1, ja nousu varmistuu samana päivänä Huddersfieldin tasapelistä.
lähde: Premier League (premierleague.com), Brighton become 48th Premier League club