MY CLUB
Bournemouth
”Together, anything is possible”, yhdessä kaikki on mahdollista
JOUKKUEKUVA
● kausi 2026-27 · viimeisin muodostelma · kierros 6
SEURAAVA TARKISTUS
VIIME OTTELU
Chelsea – Bournemouth 5–1 (puoliaika 2–0) · maalit: Evanilson
ENNAKKO JÄLKIKÄTEEN
Ennakkoa ei julkaistu ennen ottelua. Alla oleva ennakko on rakennettu ottelun jälkeen vain ottelua edeltävästä datasta (sama luenta olisi syntynyt ennen ottelua) ja arvosteltu toteumaa vasten.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Bournemouth laukoo tällä kaudella 13,6 kertaa ottelussa (liigan 11., viime kaudella 13,8 ja liigan 5.), Chelsea: päästettyjä laukauksia 14,4 (liigan 12.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 9 laukausta (lähtötaso 13,6, vastustajan päästöt 14,4).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Bournemouth tekee tällä kaudella maalin 8,8 prosentista laukauksistaan (liigan 13., viime kaudella 11,1 ja liigan 9.), Chelsea: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 62,5 (liigan 14.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,52 odotetusta (-0,52), 11 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Bournemouth saa tällä kaudella 4,2 kulmaa ottelussa (liigan 12., viime kaudella 5,6 ja liigan 6.), Chelsea: päästettyjä kulmia 5,2 (liigan 5.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 7 kulmaa (odotus 4), 1 maalia.
Neljänneksi: Pelaajanosto. Marcus Tavernier on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 30,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Marcus Tavernier jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 6./16.
Ja vielä: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 2. suoraviivaisin.
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 52,4 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1).
Tästä ottelusta: 1/5 piti
Tulos luettu kierrosdatasta ●. Osumat ja hudit kirjataan Track recordiin.
VALMENTAJAN KULMA · FANTASY

JOUKKUEEN LÄHTÖTILA
Kurin kustannus on kasvanut: 2 korttia, 11 rikettä (su 23.8. vieraissa vs Manchester City).
Viimeinen vartti · Bournemouth menetti 7 pistettä 76. minuutin jälkeen.
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
+ su 23.8. vieraissa vs Manchester City: 2 korttia, 11 rikettä
− su 20.9. kotona vs Liverpool: 1 korttia, 11 rikettä
Viime kausi 2.4 korttia ja 12.0 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Muut seurattavat hypoteesit (4)
Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ su 20.9. kotona vs Liverpool: oma uhka 0.15 → 0.65 xG, vastustajan 0.49 → 1.16
+ la 29.8. kotona vs Everton: oma uhka 0.48 → 1.66 xG, vastustajan 1.06 → 0.66
+ la 12.9. kotona vs Brentford: oma uhka 0.67 → 1.08 xG, vastustajan 0.33 → 0.17
+ la 10.10. vieraissa vs Chelsea: oma uhka 0.37 → 1.15 xG, vastustajan 0.50 → 0.66
Haastaa
− su 23.8. vieraissa vs Manchester City: oma uhka 0.55 → 0.08 xG, vastustajan 0.49 → 1.87
− la 5.9. vieraissa vs Newcastle: oma uhka 1.29 → 0.08 xG, vastustajan 0.14 → 0.57
Viime kausi 55 % maaleista syntyi toisella jaksolla (32 / 58)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 3 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 3 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ la 5.9. vieraissa vs Newcastle: 9/17 laukausta boksista
+ la 29.8. kotona vs Everton: 13/17 laukausta boksista
+ la 12.9. kotona vs Brentford: 10/20 laukausta boksista
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 13.8 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 4 · Viimeistely Tila · vahvistumassa · 4 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ su 20.9. kotona vs Liverpool: 0 maalia 0.79 odotetusta (-0.79)
+ la 29.8. kotona vs Everton: 1 maalia 2.14 odotetusta (-1.14)
+ la 10.10. vieraissa vs Chelsea: 1 maalia 1.52 odotetusta (-0.52)
Haastaa
− la 5.9. vieraissa vs Newcastle: 2 maalia 1.37 odotetusta (+0.63)
Viime kausi 1.5 maalia ja 13.8 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 5 · Laukaustarkkuus Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ su 20.9. kotona vs Liverpool: 2/9 laukausta maalia kohti (22 %)
+ la 5.9. vieraissa vs Newcastle: 5/17 laukausta maalia kohti (29 %)
+ la 29.8. kotona vs Everton: 5/17 laukausta maalia kohti (29 %)
Haastaa
− su 23.8. vieraissa vs Manchester City: 4/5 laukausta maalia kohti (80 %)
− la 12.9. kotona vs Brentford: 10/20 laukausta maalia kohti (50 %)
− la 10.10. vieraissa vs Chelsea: 4/9 laukausta maalia kohti (44 %)
Viime kausi 34 % laukauksista maalia kohti (178 / 525)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Näytä 53 havaintoa
su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.55 → 0.08 xG, vastustajan 0.49 → 1.87
su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Maalivahti + 4 torjuntaa
su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Laukaustarkkuus − 4/5 laukausta maalia kohti (80 %)
su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Kuri + 2 korttia, 11 rikettä
su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (39/85)
su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Hallinta ja kamppailut − hallinta 34 %, kaksinkamppailut 46 %
su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 8 vastaan
su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
su 20.9. kotona vs Liverpool · Viimeistely + 0 maalia 0.79 odotetusta (-0.79)
su 20.9. kotona vs Liverpool · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.15 → 0.65 xG, vastustajan 0.49 → 1.16
su 20.9. kotona vs Liverpool · Maalivahti − 2 torjuntaa
su 20.9. kotona vs Liverpool · Laukaustarkkuus + 2/9 laukausta maalia kohti (22 %)
su 20.9. kotona vs Liverpool · Kuri − 1 korttia, 11 rikettä
su 20.9. kotona vs Liverpool · Kaksinkamppailut − 44 % kaksinkamppailuista voitettu (40/91)
su 20.9. kotona vs Liverpool · Hallinta ja kamppailut − hallinta 46 %, kaksinkamppailut 44 %
su 20.9. kotona vs Liverpool · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Viimeistely − 2 maalia 1.37 odotetusta (+0.63)
la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.29 → 0.08 xG, vastustajan 0.14 → 0.57
la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Maalivahti − 0 torjuntaa
la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Laukaustarkkuus + 5/17 laukausta maalia kohti (29 %)
la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Kuri + 3 korttia, 17 rikettä
la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Kaksinkamppailut + 53 % kaksinkamppailuista voitettu (61/116)
la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Hallinta ja kamppailut − hallinta 42 %, kaksinkamppailut 53 %
la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 4 vastaan
la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (8 yhteensä)
la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Boksipaine + 9/17 laukausta boksista
la 29.8. kotona vs Everton · Viimeistely + 1 maalia 2.14 odotetusta (-1.14)
la 29.8. kotona vs Everton · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.48 → 1.66 xG, vastustajan 1.06 → 0.66
la 29.8. kotona vs Everton · Maalivahti + 5 torjuntaa
la 29.8. kotona vs Everton · Laukaustarkkuus + 5/17 laukausta maalia kohti (29 %)
la 29.8. kotona vs Everton · Kuri + 3 korttia, 11 rikettä
la 29.8. kotona vs Everton · Kaksinkamppailut + 55 % kaksinkamppailuista voitettu (57/103)
la 29.8. kotona vs Everton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 58 %, kaksinkamppailut 55 %
la 29.8. kotona vs Everton · Erikoistilanteet − 10 kulmaa, 7 vastaan
la 29.8. kotona vs Everton · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
la 29.8. kotona vs Everton · Boksipaine + 13/17 laukausta boksista
la 12.9. kotona vs Brentford · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.67 → 1.08 xG, vastustajan 0.33 → 0.17
la 12.9. kotona vs Brentford · Maalivahti − 0 torjuntaa
la 12.9. kotona vs Brentford · Laukaustarkkuus − 10/20 laukausta maalia kohti (50 %)
la 12.9. kotona vs Brentford · Kuri + 5 korttia, 10 rikettä
la 12.9. kotona vs Brentford · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (58/122)
la 12.9. kotona vs Brentford · Hallinta ja kamppailut + hallinta 57 %, kaksinkamppailut 48 %
la 12.9. kotona vs Brentford · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (8 yhteensä)
la 12.9. kotona vs Brentford · Boksipaine + 10/20 laukausta boksista
la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Viimeistely + 1 maalia 1.52 odotetusta (-0.52)
la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.37 → 1.15 xG, vastustajan 0.50 → 0.66
la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Maalivahti − 1 torjuntaa
la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Laukaustarkkuus − 4/9 laukausta maalia kohti (44 %)
la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Kuri + 4 korttia, 15 rikettä
la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Kaksinkamppailut − 45 % kaksinkamppailuista voitettu (47/104)
la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Hallinta ja kamppailut + hallinta 60 %, kaksinkamppailut 45 %
la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 1 vastaan
la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
Suljetut hypoteesit (5)
Hypoteesi 1 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ la 5.9. vieraissa vs Newcastle: 53 % kaksinkamppailuista voitettu (61/116)
+ la 29.8. kotona vs Everton: 55 % kaksinkamppailuista voitettu (57/103)
Haastaa
− su 23.8. vieraissa vs Manchester City: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (39/85)
− su 20.9. kotona vs Liverpool: 44 % kaksinkamppailuista voitettu (40/91)
− la 12.9. kotona vs Brentford: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (58/122)
− la 10.10. vieraissa vs Chelsea: 45 % kaksinkamppailuista voitettu (47/104)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 2 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ la 12.9. kotona vs Brentford: hallinta 57 %, kaksinkamppailut 48 %
+ la 10.10. vieraissa vs Chelsea: hallinta 60 %, kaksinkamppailut 45 %
Haastaa
− su 23.8. vieraissa vs Manchester City: hallinta 34 %, kaksinkamppailut 46 %
− su 20.9. kotona vs Liverpool: hallinta 46 %, kaksinkamppailut 44 %
− la 5.9. vieraissa vs Newcastle: hallinta 42 %, kaksinkamppailut 53 %
− la 29.8. kotona vs Everton: hallinta 58 %, kaksinkamppailut 55 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 3 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 23.8. vieraissa vs Manchester City: 4 torjuntaa
+ la 29.8. kotona vs Everton: 5 torjuntaa
Haastaa
− su 20.9. kotona vs Liverpool: 2 torjuntaa
− la 5.9. vieraissa vs Newcastle: 0 torjuntaa
− la 12.9. kotona vs Brentford: 0 torjuntaa
− la 10.10. vieraissa vs Chelsea: 1 torjuntaa
Viime kausi 67 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (54 päästettyä / 162)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 4 · Oma boksi Tila · suljettu · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ su 23.8. vieraissa vs Manchester City: 11 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
Haastaa
− su 20.9. kotona vs Liverpool: 7 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
− la 5.9. vieraissa vs Newcastle: 5 laukausta boksista vastaan (8 yhteensä)
− la 29.8. kotona vs Everton: 7 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
− la 12.9. kotona vs Brentford: 6 laukausta boksista vastaan (8 yhteensä)
− la 10.10. vieraissa vs Chelsea: 6 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
Viime kausi 12.6 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 5 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 4 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 23.8. vieraissa vs Manchester City: 3 kulmaa, 8 vastaan
− la 5.9. vieraissa vs Newcastle: 3 kulmaa, 4 vastaan
− la 29.8. kotona vs Everton: 10 kulmaa, 7 vastaan
− la 10.10. vieraissa vs Chelsea: 7 kulmaa, 1 vastaan
Viime kausi 5.6 kulmaa ottelussa, 5.3 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Kauden mitatut tunnusluvut
Linja: linja keskitasoa: 8 paitsiota vastustajalle
Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 32.0 syöttöä laukausta kohti, hallinta 50 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 28 kulmaa (liigan 9./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 24 kulmaa vastaan (18./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu avaukseen (5+2 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 4+9); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (3.51 → 4.70 xG); vastustajien uhka kasvaa (3.01 → 5.09 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 68. minuutilla
Johtoasema: johto murtui: 3 johtoasemaa puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 3.01 → 5.09)
Kurin kustannus kasvaa: 18 korttia (liigan 2./20) ja 75 rikettä (6./20)
Seurataan kertyykö korteista pelikieltoja ja rikkeistä erikoistilanteita vastustajalle.
Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1.19)
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.
Viime kauden lähtötaso
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | −0.8 | +5.0 |
| Keskikenttä | −3.6 | −6.6 |
| Hyökkääjät | −0.5 | +1.1 |
vähän vaarallista
sisään vs paikat
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelaajaluennat · 1
JOUKKUEEN IDENTITEETTI
Kotikenttä
Vitality Stadium
Vitality Stadium on Valioliigan pienin noin 11 300 paikalla; Bournemouthin koti vuodesta 1910.
lähde: Football Ground Guide, Vitality StadiumJOUKKUEEN MUISTI
Nousu Valioliigaan
Bournemouth varmistaa ensimmäisen nousunsa Valioliigaan voittamalla Boltonin 3-0. Championshipin mestaruus ratkeaa viimeisellä kierroksella 2.5.
lähde: AFC Bournemouth (afcb.co.uk), AFC Bournemouth 3-0 Bolton Wanderers 27.4.2015