
▷ Lähteet: football.london
”Tällaisen seuran historiaa ei pääse pakoon. Joissakin seuroissa menestys on toisinaan sattumaa, mutta Arsenalissa se on velvollisuus.”
Arsène Wenger, huhtikuu 1998
JOUKKUEKUVA
● kausi 2026-27 · viimeisin muodostelma · kierros 6
SEURAAVA TARKISTUS
VIIME OTTELU
Arsenal – Leeds 2–1 (puoliaika 0–0) · maalit: Bruno G., Calafiori
ENNAKKO JÄLKIKÄTEEN
Ennakkoa ei julkaistu ennen ottelua. Alla oleva ennakko on rakennettu ottelun jälkeen vain ottelua edeltävästä datasta (sama luenta olisi syntynyt ennen ottelua) ja arvosteltu toteumaa vasten.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Arsenal laukoo tällä kaudella 13,0 kertaa ottelussa (liigan 13., viime kaudella 14,5 ja liigan 4.), Leeds: päästettyjä laukauksia 14,6 (liigan 13.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 13 laukausta (lähtötaso 13,0, vastustajan päästöt 14,6).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Arsenal tekee tällä kaudella maalin 12,3 prosentista laukauksistaan (liigan 6., viime kaudella 12,9 ja liigan 3.), Leeds: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 85,7 (liigan 1.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 2 maalia 2,66 odotetusta (-0,66), 15 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Arsenal teki 58 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Leeds 51 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Arsenalin suuntaan.
Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,45 → 2,21 xG, laukaukset 4 → 9.
Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 53 % kaksinkamppailuista voitettu (234/438), liigan 3./20
Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat toistui tässä ottelussa: 55 % kaksinkamppailuista voitettu.
Ja vielä: Pelaajanosto. Bukayo Saka on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 27,4 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Bukayo Saka jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 11./16.
Lopuksi: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,7/ottelu).
Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 4 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5).
Tästä ottelusta: 3/6 piti
Tulos luettu kierrosdatasta ●. Osumat ja hudit kirjataan Track recordiin.
VALMENTAJAN KULMA · FANTASY

▷ Lähteet: football.london

JOUKKUEEN LÄHTÖTILA
Joukkue pääsee boksiin asti: 13/16 laukausta boksista (su 6.9. kotona vs Chelsea).
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
+ su 6.9. kotona vs Chelsea: 13/16 laukausta boksista
Viime kausi 14.5 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: oma uhka 0.36 → 0.69 xG, vastustajan 0.09 → 0.23
+ la 19.9. vieraissa vs Brighton: oma uhka 0.39 → 1.24 xG, vastustajan 0.36 → 0.95
+ la 12.9. vieraissa vs Sunderland: oma uhka 0.77 → 1.11 xG, vastustajan 0.23 → 1.57
+ la 10.10. kotona vs Leeds: oma uhka 0.45 → 2.21 xG, vastustajan 0.44 → 0.30
Haastaa
− su 6.9. kotona vs Chelsea: oma uhka 1.17 → 0.88 xG, vastustajan 0.15 → 0.24
− pe 21.8. kotona vs Coventry: oma uhka 1.32 → 0.56 xG, vastustajan 0.04 → 0.16
Viime kausi 58 % maaleista syntyi toisella jaksolla (41 / 71)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 3 · Kaksinkamppailut Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ pe 21.8. kotona vs Coventry: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (37/71)
+ ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: 57 % kaksinkamppailuista voitettu (51/90)
+ la 12.9. vieraissa vs Sunderland: 59 % kaksinkamppailuista voitettu (53/90)
+ la 10.10. kotona vs Leeds: 55 % kaksinkamppailuista voitettu (55/100)
Haastaa
− su 6.9. kotona vs Chelsea: 49 % kaksinkamppailuista voitettu (42/85)
− la 19.9. vieraissa vs Brighton: 50 % kaksinkamppailuista voitettu (51/102)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 4 · Laukaustarkkuus Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ pe 21.8. kotona vs Coventry: 6/20 laukausta maalia kohti (30 %)
+ ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: 2/7 laukausta maalia kohti (29 %)
+ la 19.9. vieraissa vs Brighton: 2/11 laukausta maalia kohti (18 %)
Haastaa
− su 6.9. kotona vs Chelsea: 9/16 laukausta maalia kohti (56 %)
− la 12.9. vieraissa vs Sunderland: 5/11 laukausta maalia kohti (45 %)
− la 10.10. kotona vs Leeds: 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)
Viime kausi 34 % laukauksista maalia kohti (186 / 552)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 5 · Viimeistely Tila · ristiriitainen · 3 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ la 19.9. vieraissa vs Brighton: 0 maalia 1.63 odotetusta (-1.63)
+ la 10.10. kotona vs Leeds: 2 maalia 2.66 odotetusta (-0.66)
Haastaa
− pe 21.8. kotona vs Coventry: 3 maalia 1.88 odotetusta (+1.12)
Viime kausi 1.9 maalia ja 14.5 laukausta ottelussa, 13 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
su 6.9. kotona vs Chelsea · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.17 → 0.88 xG, vastustajan 0.15 → 0.24
su 6.9. kotona vs Chelsea · Maalivahti + 4 torjuntaa
su 6.9. kotona vs Chelsea · Laukaustarkkuus − 9/16 laukausta maalia kohti (56 %)
su 6.9. kotona vs Chelsea · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
su 6.9. kotona vs Chelsea · Kuri + 2 korttia, 13 rikettä
su 6.9. kotona vs Chelsea · Kaksinkamppailut − 49 % kaksinkamppailuista voitettu (42/85)
su 6.9. kotona vs Chelsea · Hallinta ja kamppailut + hallinta 55 %, kaksinkamppailut 49 %
su 6.9. kotona vs Chelsea · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 3 vastaan
su 6.9. kotona vs Chelsea · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
su 6.9. kotona vs Chelsea · Boksipaine + 13/16 laukausta boksista
pe 21.8. kotona vs Coventry · Viimeistely − 3 maalia 1.88 odotetusta (+1.12)
pe 21.8. kotona vs Coventry · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.32 → 0.56 xG, vastustajan 0.04 → 0.16
pe 21.8. kotona vs Coventry · Maalivahti − 1 torjuntaa
pe 21.8. kotona vs Coventry · Laukaustarkkuus + 6/20 laukausta maalia kohti (30 %)
pe 21.8. kotona vs Coventry · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
pe 21.8. kotona vs Coventry · Kuri − 1 korttia, 10 rikettä
pe 21.8. kotona vs Coventry · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (37/71)
pe 21.8. kotona vs Coventry · Hallinta ja kamppailut − hallinta 64 %, kaksinkamppailut 52 %
pe 21.8. kotona vs Coventry · Erikoistilanteet − 8 kulmaa, 2 vastaan
pe 21.8. kotona vs Coventry · Oma boksi − 1 laukausta boksista vastaan (4 yhteensä)
pe 21.8. kotona vs Coventry · Boksipaine + 10/20 laukausta boksista
ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.36 → 0.69 xG, vastustajan 0.09 → 0.23
ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Maalivahti − 0 torjuntaa
ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Laukaustarkkuus + 2/7 laukausta maalia kohti (29 %)
ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Kuri − 1 korttia, 6 rikettä
ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Kaksinkamppailut + 57 % kaksinkamppailuista voitettu (51/90)
ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Hallinta ja kamppailut − hallinta 61 %, kaksinkamppailut 57 %
ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 2 vastaan
ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Oma boksi − 3 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)
la 19.9. vieraissa vs Brighton · Viimeistely + 0 maalia 1.63 odotetusta (-1.63)
la 19.9. vieraissa vs Brighton · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.39 → 1.24 xG, vastustajan 0.36 → 0.95
la 19.9. vieraissa vs Brighton · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 19.9. vieraissa vs Brighton · Laukaustarkkuus + 2/11 laukausta maalia kohti (18 %)
la 19.9. vieraissa vs Brighton · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
la 19.9. vieraissa vs Brighton · Kuri − 1 korttia, 11 rikettä
la 19.9. vieraissa vs Brighton · Kaksinkamppailut − 50 % kaksinkamppailuista voitettu (51/102)
la 19.9. vieraissa vs Brighton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 60 %, kaksinkamppailut 50 %
la 19.9. vieraissa vs Brighton · Erikoistilanteet + 6 kulmaa, 5 vastaan
la 19.9. vieraissa vs Brighton · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)
la 19.9. vieraissa vs Brighton · Boksipaine + 10/11 laukausta boksista
la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.77 → 1.11 xG, vastustajan 0.23 → 1.57
la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Laukaustarkkuus − 5/11 laukausta maalia kohti (45 %)
la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Kuri + 2 korttia, 11 rikettä
la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Kaksinkamppailut + 59 % kaksinkamppailuista voitettu (53/90)
la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Hallinta ja kamppailut − hallinta 57 %, kaksinkamppailut 59 %
la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Boksipaine + 8/11 laukausta boksista
la 10.10. kotona vs Leeds · Viimeistely + 2 maalia 2.66 odotetusta (-0.66)
la 10.10. kotona vs Leeds · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.45 → 2.21 xG, vastustajan 0.44 → 0.30
la 10.10. kotona vs Leeds · Maalivahti + 4 torjuntaa
la 10.10. kotona vs Leeds · Laukaustarkkuus − 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)
la 10.10. kotona vs Leeds · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle
la 10.10. kotona vs Leeds · Kuri − 1 korttia, 12 rikettä
la 10.10. kotona vs Leeds · Kaksinkamppailut + 55 % kaksinkamppailuista voitettu (55/100)
la 10.10. kotona vs Leeds · Hallinta ja kamppailut − hallinta 58 %, kaksinkamppailut 55 %
la 10.10. kotona vs Leeds · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 4 vastaan
la 10.10. kotona vs Leeds · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
la 10.10. kotona vs Leeds · Boksipaine + 8/13 laukausta boksista
Hypoteesi 1 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 6.9. kotona vs Chelsea: 4 torjuntaa
+ la 10.10. kotona vs Leeds: 4 torjuntaa
Haastaa
− pe 21.8. kotona vs Coventry: 1 torjuntaa
− ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: 0 torjuntaa
− la 19.9. vieraissa vs Brighton: 2 torjuntaa
− la 12.9. vieraissa vs Sunderland: 2 torjuntaa
Viime kausi 70 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (27 päästettyä / 90)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 2 · Kuri Tila · suljettu · 6 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ su 6.9. kotona vs Chelsea: 2 korttia, 13 rikettä
+ la 12.9. vieraissa vs Sunderland: 2 korttia, 11 rikettä
Haastaa
− pe 21.8. kotona vs Coventry: 1 korttia, 10 rikettä
− ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: 1 korttia, 6 rikettä
− la 19.9. vieraissa vs Brighton: 1 korttia, 11 rikettä
− la 10.10. kotona vs Leeds: 1 korttia, 12 rikettä
Viime kausi 1.3 korttia ja 10.3 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 3 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 5 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
+ la 19.9. vieraissa vs Brighton: 6 kulmaa, 5 vastaan
Haastaa
− su 6.9. kotona vs Chelsea: 5 kulmaa, 3 vastaan
− pe 21.8. kotona vs Coventry: 8 kulmaa, 2 vastaan
− ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: 4 kulmaa, 2 vastaan
− la 10.10. kotona vs Leeds: 3 kulmaa, 4 vastaan
Viime kausi 5.7 kulmaa ottelussa, 3.4 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Hypoteesi 4 · Puolustuslinja Tila · suljettu · 5 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ la 10.10. kotona vs Leeds: 4 paitsiota vastustajalle
Haastaa
− su 6.9. kotona vs Chelsea: 0 paitsiota vastustajalle
− pe 21.8. kotona vs Coventry: 0 paitsiota vastustajalle
− ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: 0 paitsiota vastustajalle
− la 19.9. vieraissa vs Brighton: 0 paitsiota vastustajalle
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
Hypoteesi 5 · Oma boksi Tila · suljettu · 6 ottelua
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
Tukee
+ la 19.9. vieraissa vs Brighton: 10 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)
Haastaa
− su 6.9. kotona vs Chelsea: 5 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
− pe 21.8. kotona vs Coventry: 1 laukausta boksista vastaan (4 yhteensä)
− ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: 3 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)
− la 12.9. vieraissa vs Sunderland: 7 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)
− la 10.10. kotona vs Leeds: 7 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
Viime kausi 8.2 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Hypoteesi 6 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ su 6.9. kotona vs Chelsea: hallinta 55 %, kaksinkamppailut 49 %
Haastaa
− pe 21.8. kotona vs Coventry: hallinta 64 %, kaksinkamppailut 52 %
− ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: hallinta 61 %, kaksinkamppailut 57 %
− la 19.9. vieraissa vs Brighton: hallinta 60 %, kaksinkamppailut 50 %
− la 12.9. vieraissa vs Sunderland: hallinta 57 %, kaksinkamppailut 59 %
− la 10.10. kotona vs Leeds: hallinta 58 %, kaksinkamppailut 55 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Linja: syvä linja: paitsioansa laukesi vain 6 kertaa (18./20)
Eteneminen: etenee kontrollilla: 38.6 syöttöä laukausta kohti (liigan 3./20 eniten), hallinta 59 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 28 kulmaa (liigan 8./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 20 kulmaa vastaan (20./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (3+7 maalia); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (4.46 → 6.69 xG); vastustajien uhka kasvaa (1.31 → 3.45 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 58. minuutilla
Johtoasema: kesti paineen: johti puoliajalla 1 kerta ja piti tuloksen, vaikka vastustajan uhka kasvoi (vastustajan xG 1.31 → 3.45)
Kaksinkamppailut kantavat: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (289/538), liigan 1./20
Seurataan pysyykö kamppailuvoitto ennallaan kun vastustajat muuttavat pelitapaansa.
Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +2.23)
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | −1.7 | +4.9 |
| Keskikenttä | +3.7 | +6.1 |
| Hyökkääjät | +1.2 | −1.7 |
JOUKKUEEN IDENTITEETTI
Kotikenttä
Arsenal jätti Highburyn 7.5.2006 ja muutti Emirates Stadiumille 93 vuoden jälkeen.
lähde: Arsenal FC (arsenal.com), Club moves to Emirates StadiumJOUKKUEEN MUISTI
Arsenal häviää Eurooppa-liigan finaalin Bakussa Chelsealle 1-4.
lähde: UEFA (uefa.com), Chelsea win the 2019 UEFA Europa League