Newcastle
”Mitä seura oikeastaan on? Ei rakennukset, ei johtokunta, ei ne joille maksetaan sen edustamisesta. Se on melu, intohimo, kuulumisen tunne ja ylpeys omasta kaupungista.”
Sir Bobby Robson, kirjasta Newcastle: My Kind of Toon (2008)
JOUKKUEKUVA
● kausi 2026-27 · viimeisin muodostelma · kierros 6
SEURAAVA TARKISTUS
VIIME OTTELU
Coventry – Newcastle 4–1 (puoliaika 1–0) · maalit: Botman
ENNAKKO JÄLKIKÄTEEN
Ennakkoa ei julkaistu ennen ottelua. Alla oleva ennakko on rakennettu ottelun jälkeen vain ottelua edeltävästä datasta (sama luenta olisi syntynyt ennen ottelua) ja arvosteltu toteumaa vasten.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Newcastle laukoo tällä kaudella 10,2 kertaa ottelussa (liigan 19., viime kaudella 12,9 ja liigan 8.), Coventry: päästettyjä laukauksia 17,4 (liigan 19.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: paine piti: 19 laukausta (lähtötaso 10,2, vastustajan päästöt 17,4).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Newcastle tekee tällä kaudella maalin 17,6 prosentista laukauksistaan (liigan 2., viime kaudella 10,8 ja liigan 11.), Coventry: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 54,5 (liigan 19.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,87 odotetusta (-0,87), 5 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Newcastle saa tällä kaudella 4,4 kulmaa ottelussa (liigan 11., viime kaudella 6,1 ja liigan 3.), Coventry: päästettyjä kulmia 4,6 (liigan 10.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 4), 1 maalia.
Neljänneksi: Maalivahdin taso esiin. 19 torjuntaa (liigan 3./20) 1,66 xG:tä vastaan
Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 2 torjuntaa.
Ja vielä: Vastustaja pääsee boksiin. 57 laukausta boksista vastaan (liigan 2./20 eniten), yhteensä 98 laukausta (58 % boksista)
Näin kävi: Vastustaja pääsee boksiin kääntyi tässä ottelussa: 6 laukausta boksista vastaan.
Lopuksi: Pelaajanosto. Lewis Hall on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 25,4 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Lewis Hall jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 7./16.
Tästä ottelusta: 2/6 piti
Tulos luettu kierrosdatasta ●. Osumat ja hudit kirjataan Track recordiin.
VALMENTAJAN KULMA · FANTASY
JOUKKUEEN LÄHTÖTILA
Omaan boksiin on päästy liian helposti: 16 laukausta boksista vastaan (27 yhteensä) (su 23.8. kotona vs Liverpool).
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
+ su 23.8. kotona vs Liverpool: 16 laukausta boksista vastaan (27 yhteensä)
− ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
Viime kausi 12.4 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Muut seurattavat hypoteesit (5)
Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ su 23.8. kotona vs Liverpool: oma uhka 0.25 → 1.17 xG, vastustajan 0.41 → 1.82
+ ma 14.9. vieraissa vs Leeds: oma uhka 0.26 → 0.62 xG, vastustajan 1.49 → 0.59
+ la 5.9. kotona vs Bournemouth: oma uhka 0.14 → 0.57 xG, vastustajan 1.29 → 0.08
+ la 29.8. vieraissa vs Tottenham: oma uhka 0.26 → 0.49 xG, vastustajan 0.50 → 0.54
Haastaa
− ma 12.10. vieraissa vs Coventry: oma uhka 1.23 → 0.64 xG, vastustajan 0.88 → 0.59
− la 19.9. kotona vs Hull City: oma uhka 1.19 → 0.25 xG, vastustajan 0.34 → 1.26
Viime kausi 47 % maaleista syntyi toisella jaksolla (25 / 53)
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 3 · Kuri Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ su 23.8. kotona vs Liverpool: 5 korttia, 16 rikettä
+ ma 14.9. vieraissa vs Leeds: 2 korttia, 13 rikettä
+ la 5.9. kotona vs Bournemouth: 2 korttia, 19 rikettä
+ la 29.8. vieraissa vs Tottenham: 2 korttia, 9 rikettä
Haastaa
− ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 1 korttia, 10 rikettä
− la 19.9. kotona vs Hull City: 1 korttia, 4 rikettä
Viime kausi 1.7 korttia ja 10.2 rikettä ottelussa
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 4 · Maalivahti Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 23.8. kotona vs Liverpool: 5 torjuntaa
+ la 5.9. kotona vs Bournemouth: 4 torjuntaa
+ la 29.8. vieraissa vs Tottenham: 4 torjuntaa
Haastaa
− ma 14.9. vieraissa vs Leeds: 3 torjuntaa
− ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 2 torjuntaa
− la 19.9. kotona vs Hull City: 3 torjuntaa
Viime kausi 67 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (55 päästettyä / 168)
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 5 · Hallinta ja kamppailut Tila · ristiriitainen · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ ma 14.9. vieraissa vs Leeds: hallinta 50 %, kaksinkamppailut 47 %
+ la 5.9. kotona vs Bournemouth: hallinta 58 %, kaksinkamppailut 47 %
+ la 19.9. kotona vs Hull City: hallinta 56 %, kaksinkamppailut 48 %
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Liverpool: hallinta 39 %, kaksinkamppailut 48 %
− ma 12.10. vieraissa vs Coventry: hallinta 67 %, kaksinkamppailut 54 %
− la 29.8. vieraissa vs Tottenham: hallinta 42 %, kaksinkamppailut 53 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 6 · Boksipaine Tila · uusi · 2 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 11/19 laukausta boksista
+ la 19.9. kotona vs Hull City: 9/12 laukausta boksista
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Viime kausi 12.9 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä)
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Näytä 54 havaintoa
su 23.8. kotona vs Liverpool · Viimeistely − 2 maalia 1.42 odotetusta (+0.58)
su 23.8. kotona vs Liverpool · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.25 → 1.17 xG, vastustajan 0.41 → 1.82
su 23.8. kotona vs Liverpool · Maalivahti + 5 torjuntaa
su 23.8. kotona vs Liverpool · Laukaustarkkuus − 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)
su 23.8. kotona vs Liverpool · Kuri + 5 korttia, 16 rikettä
su 23.8. kotona vs Liverpool · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (47/97)
su 23.8. kotona vs Liverpool · Hallinta ja kamppailut − hallinta 39 %, kaksinkamppailut 48 %
su 23.8. kotona vs Liverpool · Oma boksi + 16 laukausta boksista vastaan (27 yhteensä)
ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.26 → 0.62 xG, vastustajan 1.49 → 0.59
ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Maalivahti − 3 torjuntaa
ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Laukaustarkkuus − 5/7 laukausta maalia kohti (71 %)
ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Kuri + 2 korttia, 13 rikettä
ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Kaksinkamppailut − 47 % kaksinkamppailuista voitettu (49/104)
ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Hallinta ja kamppailut + hallinta 50 %, kaksinkamppailut 47 %
ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 5 vastaan
ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)
ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Viimeistely + 1 maalia 1.87 odotetusta (-0.87)
ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.23 → 0.64 xG, vastustajan 0.88 → 0.59
ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Maalivahti − 2 torjuntaa
ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Laukaustarkkuus − 6/19 laukausta maalia kohti (32 %)
ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Kuri − 1 korttia, 10 rikettä
ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (44/81)
ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Hallinta ja kamppailut − hallinta 67 %, kaksinkamppailut 54 %
ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 2 vastaan
ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)
ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Boksipaine + 11/19 laukausta boksista
la 5.9. kotona vs Bournemouth · Viimeistely − 2 maalia 0.71 odotetusta (+1.29)
la 5.9. kotona vs Bournemouth · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.14 → 0.57 xG, vastustajan 1.29 → 0.08
la 5.9. kotona vs Bournemouth · Maalivahti + 4 torjuntaa
la 5.9. kotona vs Bournemouth · Laukaustarkkuus + 2/8 laukausta maalia kohti (25 %)
la 5.9. kotona vs Bournemouth · Kuri + 2 korttia, 19 rikettä
la 5.9. kotona vs Bournemouth · Kaksinkamppailut − 47 % kaksinkamppailuista voitettu (55/116)
la 5.9. kotona vs Bournemouth · Hallinta ja kamppailut + hallinta 58 %, kaksinkamppailut 47 %
la 5.9. kotona vs Bournemouth · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 3 vastaan
la 5.9. kotona vs Bournemouth · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)
la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Viimeistely − 2 maalia 0.75 odotetusta (+1.25)
la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.26 → 0.49 xG, vastustajan 0.50 → 0.54
la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Maalivahti + 4 torjuntaa
la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Laukaustarkkuus + 2/11 laukausta maalia kohti (18 %)
la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Kuri + 2 korttia, 9 rikettä
la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Kaksinkamppailut + 53 % kaksinkamppailuista voitettu (41/78)
la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 42 %, kaksinkamppailut 53 %
la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 9 vastaan
la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)
la 19.9. kotona vs Hull City · Viimeistely − 2 maalia 1.44 odotetusta (+0.56)
la 19.9. kotona vs Hull City · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.19 → 0.25 xG, vastustajan 0.34 → 1.26
la 19.9. kotona vs Hull City · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 19.9. kotona vs Hull City · Laukaustarkkuus − 5/12 laukausta maalia kohti (42 %)
la 19.9. kotona vs Hull City · Kuri − 1 korttia, 4 rikettä
la 19.9. kotona vs Hull City · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (46/96)
la 19.9. kotona vs Hull City · Hallinta ja kamppailut + hallinta 56 %, kaksinkamppailut 48 %
la 19.9. kotona vs Hull City · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 7 vastaan
la 19.9. kotona vs Hull City · Oma boksi + 12 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä)
la 19.9. kotona vs Hull City · Boksipaine + 9/12 laukausta boksista
Suljetut hypoteesit (4)
Hypoteesi 1 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (44/81)
+ la 29.8. vieraissa vs Tottenham: 53 % kaksinkamppailuista voitettu (41/78)
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Liverpool: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (47/97)
− ma 14.9. vieraissa vs Leeds: 47 % kaksinkamppailuista voitettu (49/104)
− la 5.9. kotona vs Bournemouth: 47 % kaksinkamppailuista voitettu (55/116)
− la 19.9. kotona vs Hull City: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (46/96)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 2 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ la 5.9. kotona vs Bournemouth: 2/8 laukausta maalia kohti (25 %)
+ la 29.8. vieraissa vs Tottenham: 2/11 laukausta maalia kohti (18 %)
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Liverpool: 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)
− ma 14.9. vieraissa vs Leeds: 5/7 laukausta maalia kohti (71 %)
− ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 6/19 laukausta maalia kohti (32 %)
− la 19.9. kotona vs Hull City: 5/12 laukausta maalia kohti (42 %)
Viime kausi 36 % laukauksista maalia kohti (176 / 492)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 3 · Viimeistely Tila · suljettu · 5 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 1 maalia 1.87 odotetusta (-0.87)
Haastaa
− su 23.8. kotona vs Liverpool: 2 maalia 1.42 odotetusta (+0.58)
− la 5.9. kotona vs Bournemouth: 2 maalia 0.71 odotetusta (+1.29)
− la 29.8. vieraissa vs Tottenham: 2 maalia 0.75 odotetusta (+1.25)
− la 19.9. kotona vs Hull City: 2 maalia 1.44 odotetusta (+0.56)
Viime kausi 1.4 maalia ja 12.9 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 4 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 5 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− ma 14.9. vieraissa vs Leeds: 5 kulmaa, 5 vastaan
− ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 6 kulmaa, 2 vastaan
− la 5.9. kotona vs Bournemouth: 4 kulmaa, 3 vastaan
− la 29.8. vieraissa vs Tottenham: 7 kulmaa, 9 vastaan
− la 19.9. kotona vs Hull City: 4 kulmaa, 7 vastaan
Viime kausi 6.1 kulmaa ottelussa, 4.9 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Kauden mitatut tunnusluvut
Linja: linja keskitasoa: 9 paitsiota vastustajalle
Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 37.1 syöttöä laukausta kohti, hallinta 52 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 28 kulmaa (liigan 10./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 32 kulmaa vastaan (4./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (4+7 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 5+8); oma uhka pysyy toisella jaksolla (3.33 → 3.74 xG); vastustajien uhka pysyy (4.91 → 4.88 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 56. minuutilla
Johtoasema: johto murtui: 2 johtoasemaa puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 4.91 → 4.88)
Vastustaja pääsee boksiin: 63 laukausta boksista vastaan (liigan 3./20 eniten), yhteensä 107 laukausta (59 % boksista)
Seurataan kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä: vuoto boksiin ennakoi päästettyjä maaleja pidemmällä otoksella.
Viime kauden lähtötaso
| Viimeistely maalit vs xG | Luonti syötöt vs xA | |
| Puolustajat | −0.6 | −3.2 |
| Keskikenttä | −3.3 | −4.6 |
| Hyökkääjät | +2.4 | +0.5 |
vähän vaarallista
sisään vs paikat
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelaajaluennat · 1
JOUKKUEEN IDENTITEETTI
Kotikenttä
St James' Park
St James' Park on ollut Newcastlen koti vuodesta 1892, ja paikalla on pelattu jalkapalloa vuodesta 1880.
lähde: Newcastle United FC (newcastleunited.com), History of Our HomeJOUKKUEEN MUISTI
Newcastle United perustetaan
Newcastle East End ja West End yhdistyvät Newcastle Unitediksi.
lähde: Newcastle United (newcastleunited.com), United's Victorian start (1881-1899)