MY CLUB
Ipswich
JOUKKUEKUVA
● kausi 2026-27 · viimeisin muodostelma · kierros 6
SEURAAVA TARKISTUS
VIIME OTTELU
Ipswich – Fulham 2–1 (puoliaika 0–0) · maalit: O'Shea, Ouattara
ENNAKKO JÄLKIKÄTEEN
Ennakkoa ei julkaistu ennen ottelua. Alla oleva ennakko on rakennettu ottelun jälkeen vain ottelua edeltävästä datasta (sama luenta olisi syntynyt ennen ottelua) ja arvosteltu toteumaa vasten.
Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Ipswich laukoo tällä kaudella 11,6 kertaa ottelussa (liigan 16., viime kaudella ei Valioliigassa), Fulham: päästettyjä laukauksia 16,6 (liigan 16.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti.
Näin kävi: puolustus voitti: 11 laukausta (lähtötaso 11,6, vastustajan päästöt 16,6).
Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Ipswich tekee tällä kaudella maalin 12,1 prosentista laukauksistaan (liigan 7., viime kaudella ei Valioliigassa), Fulham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 11.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan.
Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,22 odotetusta (+0,78), 18 % laukauksista maaliin.
Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Ipswich saa tällä kaudella 3,6 kulmaa ottelussa (liigan 16., viime kaudella ei Valioliigassa), Fulham: päästettyjä kulmia 5,2 (liigan 4.). Odotus on vähintään 4 kulmaa.
Näin kävi: jäi odotuksesta: 2 kulmaa (odotus 4), 2 maalia.
Neljänneksi: Toinen jakso hiipuu. Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -0,81)
Näin kävi: Toinen jakso hiipuu kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,11 → 1,11 xG.
Ja vielä: Pelaajanosto. Emersonn on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 22,0 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa.
Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Emersonn jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 11./16.
Tästä ottelusta: 1/5 piti
Tulos luettu kierrosdatasta ●. Osumat ja hudit kirjataan Track recordiin.
JOUKKUEEN LÄHTÖTILA
Omaan boksiin on päästy liian helposti: 19 laukausta boksista vastaan (33 yhteensä) (su 30.8. vieraissa vs Manchester United).
Viimeinen vartti · Ipswich sai 7 pistettä 76. minuutin jälkeen.
Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.
+ su 30.8. vieraissa vs Manchester United: 19 laukausta boksista vastaan (33 yhteensä)
− pe 4.9. kotona vs Liverpool: 5 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?
Muut seurattavat hypoteesit (4)
Hypoteesi 2 · Kuri Tila · vahvistumassa · 6 ottelua
Kurin kustannus saattaa kasvaa.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Manchester United: 3 korttia, 12 rikettä
+ la 19.9. vieraissa vs Everton: 4 korttia, 12 rikettä
+ la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 3 korttia, 16 rikettä
+ la 10.10. kotona vs Fulham: 2 korttia, 8 rikettä
Haastaa
− pe 4.9. kotona vs Liverpool: 1 korttia, 6 rikettä
− la 22.8. kotona vs Sunderland: 0 korttia, 12 rikettä
Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?
Hypoteesi 3 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 3 ottelua
Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.
Tukee
+ la 22.8. kotona vs Sunderland: 8/10 laukausta boksista
+ la 19.9. vieraissa vs Everton: 9/13 laukausta boksista
+ la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 8/12 laukausta boksista
Haastaa
Ei vielä vastanäyttöä.
Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?
Hypoteesi 4 · Viimeistely Tila · ristiriitainen · 4 ottelua
Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.
Tukee
+ pe 4.9. kotona vs Liverpool: 0 maalia 0.75 odotetusta (-0.75)
+ la 19.9. vieraissa vs Everton: 0 maalia 1.44 odotetusta (-1.44)
Haastaa
− la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 3 maalia 1.67 odotetusta (+1.33)
− la 10.10. kotona vs Fulham: 2 maalia 1.22 odotetusta (+0.78)
Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?
Hypoteesi 5 · Puolustuslinja Tila · ristiriitainen · 4 ottelua
Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.
Tukee
+ pe 4.9. kotona vs Liverpool: 4 paitsiota vastustajalle
+ la 22.8. kotona vs Sunderland: 4 paitsiota vastustajalle
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Manchester United: 0 paitsiota vastustajalle
− la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 0 paitsiota vastustajalle
Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?
Näytä 56 havaintoa
su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.98 → 1.03 xG, vastustajan 0.74 → 3.83
su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Maalivahti + 7 torjuntaa
su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Laukaustarkkuus − 5/9 laukausta maalia kohti (56 %)
su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Kuri + 3 korttia, 12 rikettä
su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Kaksinkamppailut − 34 % kaksinkamppailuista voitettu (29/85)
su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Hallinta ja kamppailut − hallinta 40 %, kaksinkamppailut 34 %
su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 8 vastaan
su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Oma boksi + 19 laukausta boksista vastaan (33 yhteensä)
pe 4.9. kotona vs Liverpool · Viimeistely + 0 maalia 0.75 odotetusta (-0.75)
pe 4.9. kotona vs Liverpool · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.51 → 0.25 xG, vastustajan 0.42 → 0.26
pe 4.9. kotona vs Liverpool · Maalivahti + 5 torjuntaa
pe 4.9. kotona vs Liverpool · Laukaustarkkuus − 5/14 laukausta maalia kohti (36 %)
pe 4.9. kotona vs Liverpool · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle
pe 4.9. kotona vs Liverpool · Kuri − 1 korttia, 6 rikettä
pe 4.9. kotona vs Liverpool · Kaksinkamppailut − 45 % kaksinkamppailuista voitettu (40/89)
pe 4.9. kotona vs Liverpool · Hallinta ja kamppailut − hallinta 45 %, kaksinkamppailut 45 %
pe 4.9. kotona vs Liverpool · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)
la 22.8. kotona vs Sunderland · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.95 → 0.79 xG, vastustajan 0.58 → 0.17
la 22.8. kotona vs Sunderland · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 22.8. kotona vs Sunderland · Laukaustarkkuus + 3/10 laukausta maalia kohti (30 %)
la 22.8. kotona vs Sunderland · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle
la 22.8. kotona vs Sunderland · Kuri − 0 korttia, 12 rikettä
la 22.8. kotona vs Sunderland · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (62/114)
la 22.8. kotona vs Sunderland · Hallinta ja kamppailut − hallinta 38 %, kaksinkamppailut 54 %
la 22.8. kotona vs Sunderland · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 5 vastaan
la 22.8. kotona vs Sunderland · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
la 22.8. kotona vs Sunderland · Boksipaine + 8/10 laukausta boksista
la 19.9. vieraissa vs Everton · Viimeistely + 0 maalia 1.44 odotetusta (-1.44)
la 19.9. vieraissa vs Everton · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.86 → 0.58 xG, vastustajan 1.30 → 0.93
la 19.9. vieraissa vs Everton · Maalivahti − 1 torjuntaa
la 19.9. vieraissa vs Everton · Laukaustarkkuus − 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)
la 19.9. vieraissa vs Everton · Kuri + 4 korttia, 12 rikettä
la 19.9. vieraissa vs Everton · Kaksinkamppailut − 47 % kaksinkamppailuista voitettu (41/87)
la 19.9. vieraissa vs Everton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 48 %, kaksinkamppailut 47 %
la 19.9. vieraissa vs Everton · Oma boksi + 13 laukausta boksista vastaan (21 yhteensä)
la 19.9. vieraissa vs Everton · Boksipaine + 9/13 laukausta boksista
la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Viimeistely − 3 maalia 1.67 odotetusta (+1.33)
la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.92 → 0.76 xG, vastustajan 0.20 → 0.41
la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Maalivahti − 2 torjuntaa
la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Laukaustarkkuus − 6/12 laukausta maalia kohti (50 %)
la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle
la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Kuri + 3 korttia, 16 rikettä
la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Kaksinkamppailut − 44 % kaksinkamppailuista voitettu (39/89)
la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Hallinta ja kamppailut + hallinta 53 %, kaksinkamppailut 44 %
la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 6 vastaan
la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)
la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Boksipaine + 8/12 laukausta boksista
la 10.10. kotona vs Fulham · Viimeistely − 2 maalia 1.22 odotetusta (+0.78)
la 10.10. kotona vs Fulham · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.11 → 1.11 xG, vastustajan 0.48 → 1.39
la 10.10. kotona vs Fulham · Maalivahti − 3 torjuntaa
la 10.10. kotona vs Fulham · Laukaustarkkuus − 5/11 laukausta maalia kohti (45 %)
la 10.10. kotona vs Fulham · Kuri + 2 korttia, 8 rikettä
la 10.10. kotona vs Fulham · Kaksinkamppailut − 51 % kaksinkamppailuista voitettu (45/89)
la 10.10. kotona vs Fulham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 48 %, kaksinkamppailut 51 %
la 10.10. kotona vs Fulham · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)
Suljetut hypoteesit (6)
Hypoteesi 1 · Uhka jaksoittain Tila · suljettu · 6 ottelua
Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Manchester United: oma uhka 0.98 → 1.03 xG, vastustajan 0.74 → 3.83
+ la 10.10. kotona vs Fulham: oma uhka 0.11 → 1.11 xG, vastustajan 0.48 → 1.39
Haastaa
− pe 4.9. kotona vs Liverpool: oma uhka 0.51 → 0.25 xG, vastustajan 0.42 → 0.26
− la 22.8. kotona vs Sunderland: oma uhka 0.95 → 0.79 xG, vastustajan 0.58 → 0.17
− la 19.9. vieraissa vs Everton: oma uhka 0.86 → 0.58 xG, vastustajan 1.30 → 0.93
− la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: oma uhka 0.92 → 0.76 xG, vastustajan 0.20 → 0.41
Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?
Hypoteesi 2 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua
Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.
Tukee
+ su 30.8. vieraissa vs Manchester United: 7 torjuntaa
+ pe 4.9. kotona vs Liverpool: 5 torjuntaa
Haastaa
− la 22.8. kotona vs Sunderland: 2 torjuntaa
− la 19.9. vieraissa vs Everton: 1 torjuntaa
− la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 2 torjuntaa
− la 10.10. kotona vs Fulham: 3 torjuntaa
Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?
Hypoteesi 3 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.
Tukee
+ la 22.8. kotona vs Sunderland: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (62/114)
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Manchester United: 34 % kaksinkamppailuista voitettu (29/85)
− pe 4.9. kotona vs Liverpool: 45 % kaksinkamppailuista voitettu (40/89)
− la 19.9. vieraissa vs Everton: 47 % kaksinkamppailuista voitettu (41/87)
− la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 44 % kaksinkamppailuista voitettu (39/89)
− la 10.10. kotona vs Fulham: 51 % kaksinkamppailuista voitettu (45/89)
Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?
Hypoteesi 4 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua
Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.
Tukee
+ la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: hallinta 53 %, kaksinkamppailut 44 %
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Manchester United: hallinta 40 %, kaksinkamppailut 34 %
− pe 4.9. kotona vs Liverpool: hallinta 45 %, kaksinkamppailut 45 %
− la 22.8. kotona vs Sunderland: hallinta 38 %, kaksinkamppailut 54 %
− la 19.9. vieraissa vs Everton: hallinta 48 %, kaksinkamppailut 47 %
− la 10.10. kotona vs Fulham: hallinta 48 %, kaksinkamppailut 51 %
Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?
Hypoteesi 5 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua
Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.
Tukee
+ la 22.8. kotona vs Sunderland: 3/10 laukausta maalia kohti (30 %)
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Manchester United: 5/9 laukausta maalia kohti (56 %)
− pe 4.9. kotona vs Liverpool: 5/14 laukausta maalia kohti (36 %)
− la 19.9. vieraissa vs Everton: 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)
− la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 6/12 laukausta maalia kohti (50 %)
− la 10.10. kotona vs Fulham: 5/11 laukausta maalia kohti (45 %)
Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?
Hypoteesi 6 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 3 ottelua
Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.
Tukee
Ei enää tukevaa näyttöä.
Haastaa
− su 30.8. vieraissa vs Manchester United: 4 kulmaa, 8 vastaan
− la 22.8. kotona vs Sunderland: 3 kulmaa, 5 vastaan
− la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 3 kulmaa, 6 vastaan
Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?
Kauden mitatut tunnusluvut
Linja: linja keskitasoa: 10 paitsiota vastustajalle
Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 36.1 syöttöä laukausta kohti, hallinta 45 %
Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 20 kulmaa (liigan 18./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 31 kulmaa vastaan (5./20), päästettyjä päämaaleja ei
Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (4+5 maalia); oma uhka pysyy toisella jaksolla (4.33 → 4.52 xG); vastustajien uhka kasvaa (3.72 → 6.99 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 62. minuutilla
Johtoasema: johto murtui: 1 johtoasema puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 3.72 → 6.99)
JOUKKUEEN MUISTI
Ei vahvistettua seuramuistoa tälle päivälle.