Signals.⚽
Merkit● mitattu omasta datasta○ havainnollistava▷ ulkoinen, markkinan todennäköisyys
Kausi 2026-27 samassa kohdassa kuin aiemmat kaudet · 60 ottelua ●
tasapelejä
32 %6 kauden suurin
2021-2225 %
2022-2330 %
2023-2420 %
2024-2530 %
2025-2628 %
2026-2732 %
● 60 ensimmäistä ottelua joka kaudelta
laukauksia ottelua kohden
27,66 kauden suurin
2021-2226,5
2022-2325,4
2023-2427,5
2024-2526,4
2025-2623,3
2026-2727,6
● 60 ensimmäistä ottelua joka kaudelta
markkinan suosikki voitti
45 %viime kaudella 45 %
2021-2257 %
2022-2350 %
2023-2461 %
2024-2555 %
2025-2645 %
2026-2745 %
● 60 ensimmäistä ottelua joka kaudelta
maalittomia otteluita
5viime kaudella 6
2021-223
2022-235
2023-242
2024-252
2025-266
2026-275
● 60 ensimmäistä ottelua joka kaudelta
Koko kaudet · viimeiset viisi päättynyttä kautta ●
2,75
maalitahti matalin viiteen kauteen
2,82 · 2,85 · 3,28 · 2,93 · 2,75 maalia/ottelu ● 5 kautta
27
0-0-otteluita eniten viiteen kauteen
22 · 23 · 11 · 16 · 27 kaudessa ● 5 kautta
23
käännettä puoliaikatappiosta voittoon, huippu toissakaudella (29)
18 · 20 · 24 · 29 · 23 kaudessa ● 5 kautta
39
punaista korttia, piikki kaksi kautta sitten (57)
43 · 28 · 57 · 52 · 39 kaudessa ● 5 kautta
38 %
yhden maalin otteluita, tiukin viiteen kauteen
36 · 37 · 33 · 36 · 38 % otteluista ● 5 kautta
Yllätyksiä ilmassa, suosikit monivuotisessa pohjassa
2021-202258.2
2022-202355.8
2023-202459.7
2024-202553.9
2025-202648.9
● 5 kautta · lähde football-data.co.uk
Kotikenttäetu on monivuotisessa pohjassa, vierasvoittojen aika
2021-202242.9
2022-202348.4
2023-202446.1
2024-202540.8
2025-202642.6
● 5 kautta · lähde football-data.co.uk
Kulmalyönnit vähenivät, monivuotisessa pohjassa
2021-202210.4
2022-202310.1
2023-202410.8
2024-202510.3
2025-202610.0
● 5 kautta · lähde football-data.co.uk
Liigan maalikeskiarvo on monivuotisessa pohjassa
2021-20222.8
2022-20232.9
2023-20243.3
2024-20252.9
2025-20262.8
● 5 kautta · lähde football-data.co.uk
Kortit vähenivät, monivuotisessa pohjassa
2021-20223.5
2022-20233.7
2023-20244.3
2024-20254.2
2025-20263.9
● 5 kautta · lähde football-data.co.uk

Koko liiga lukuina – viiden kauden juttu →

Liigan tasoon nostot
5/10
Pallo oli väärällä jalalla
Kierroksen 10 ottelussa enemmän palloa pitänyt joukkue hävisi 5 kertaa ja voitti 2. Karkein tapaus: Newcastle piti palloa 67 prosenttia ja hävisi 1–4, vastustajana Coventry. Pallonhallinta on tapa pelata, ei etu, ja tällä kierroksella se oli useammin haitta kuin hyöty.
enemmän palloa pitänyt häviää, kierros 6 ● mitattu
−7
Bournemouth menetti 7 pistettä viimeisellä vartilla
75 minuutin tuloksilla Bournemouth olisi 10 pisteessä, viime kaudella samassa kohdassa 11. Nyt pisteitä on 3, ja koko liigassa 17/60 ottelun tulos muuttui viimeisellä vartilla.
pisteet viimeisellä vartilla, Bournemouth ● mitattu
56 %
Markkina ei usko taulukkoon: suosikki on sijalla 20 oleva Fulham
Fulham – Hull City, seuraava kierros: ottelua edeltävä todennäköisyys ▷ Fulham 56 %, Hull City 20 %, tasapeli 24 %. Taulukossa Hull City on sijalla 8, 12 sijaa edellä. Ottelu kertoo, kumpi on oikeassa.
markkinan todennäköisyys ▷, Fulham ● mitattu
10,7 %
Laukauksia 19 % enemmän kuin viime kaudella, maaleja vain 13 % enemmän
27,6 laukausta ja 2,95 maalia ottelua kohden kauden 60 ensimmäisessä ottelussa (viime kaudella samassa kohdassa 23,3 ja 2,62). Maaliin johtaa nyt 10,7 % laukauksista, viime kaudella 11,2 %.
maali per laukaus ● mitattu
9/30
Puoliajan johto ei riittänyt voittoon joka kolmannessa ottelussa
30 % puoliajalla johdetuista otteluista päättyi tasan tai takaa-ajajan voittoon. Viime kaudella samassa kohdassa osuus oli 22 %.
puoliajan johto ei riittänyt ● mitattu

Kierros edge-finderinä

seuraava kierros · jäljellä 10 ottelua (17.–19.10.) · seuraava avauspotku la 17.10. klo 14.30 · ottelut fixture-datasta ●

Missä markkina ja kauden taulukko ovat eri mieltä, ja mitä kauden luvut sanovat kummastakin joukkueesta. Ristiriitoja tällä kierroksella 2. Viiva tarkoittaa, että markkina ja taulukko ovat samaa mieltä. Markkina näkyy vain todennäköisyytenä ▷, taulukko ja luvut ovat kauden 2026-27 otteluista ennen kierrosta ● mitattu.

#OtteluTaulukko (k/v)Markkina ▷ (k/t/v)Ristiriita
1FFulham–HCHull Cityla 17.10. klo 17.00taulukko20. / 8.markkina ▷56 / 24 / 20 %sijaero 12suosikki alempana taulukossa
Fulham sijalla 20 (2 p), laukaukset 14,2/ottelu (liigan 7.), viimeinen vartti −6 pistettä. ● mitattu Hull City sijalla 8 (9 p), laukaukset 11,7/ottelu (liigan 15.), viimeinen vartti +2 pistettä. ● mitattu Ottelua edeltävä todennäköisyys ▷ Fulham 56 %, tasan 24 %, Hull City 20 %.

Ottelun ennakko ja väitteet →

Ota kantaa🧠 kylmä pää 46 %
2TTottenham–CCoventryma 19.10. klo 22.00taulukko19. / 14.markkina ▷64 / 21 / 16 %sijaero 5suosikki alempana taulukossa
Tottenham sijalla 19 (3 p), laukaukset 13,8/ottelu (liigan 8.), viimeinen vartti +1 pistettä. ● mitattu Coventry sijalla 14 (6 p), laukaukset 10,0/ottelu (liigan 20.), viimeinen vartti −1 pistettä. ● mitattu Ottelua edeltävä todennäköisyys ▷ Tottenham 64 %, tasan 21 %, Coventry 16 %.

Ottelun ennakko ja väitteet →

Ota kantaa🧠 kylmä pää 49 %
3MCMan City–IIpswichla 17.10. klo 17.00taulukko1. / 10.markkina ▷77 / 14 / 9 %–
Man City sijalla 1 (18 p), laukaukset 13,8/ottelu (liigan 9.), viimeinen vartti +3 pistettä. ● mitattu Ipswich sijalla 10 (9 p), laukaukset 11,5/ottelu (liigan 17.), viimeinen vartti +7 pistettä. ● mitattu Ottelua edeltävä todennäköisyys ▷ Man City 77 %, tasan 14 %, Ipswich 9 %.

Ottelun ennakko ja väitteet →

Ota kantaa🧠 kylmä pää 48 %
4BBrighton–CPCrystal Palacesu 18.10. klo 16.00taulukko3. / 12.markkina ▷61 / 22 / 18 %–
Brighton sijalla 3 (13 p), laukaukset 18,0/ottelu (liigan 2.). ● mitattu Crystal Palace sijalla 12 (7 p), laukaukset 11,0/ottelu (liigan 19.), viimeinen vartti +1 pistettä. ● mitattu Ottelua edeltävä todennäköisyys ▷ Brighton 61 %, tasan 22 %, Crystal Palace 18 %.

Ottelun ennakko ja väitteet →

Ota kantaa🧠 kylmä pää 51 %
5NFNott'm Forest–AArsenalsu 18.10. klo 18.30taulukko15. / 2.markkina ▷16 / 24 / 60 %–
Nott'm Forest sijalla 15 (5 p), laukaukset 17,7/ottelu (liigan 3.), viimeinen vartti −1 pistettä. ● mitattu Arsenal sijalla 2 (15 p), laukaukset 13,0/ottelu (liigan 11.). ● mitattu Ottelua edeltävä todennäköisyys ▷ Nott'm Forest 16 %, tasan 24 %, Arsenal 60 %.

Ottelun ennakko ja väitteet →

Ota kantaa🧠 kylmä pää 45 %
6BBournemouth–SSunderlandsu 18.10. klo 16.00taulukko18. / 17.markkina ▷46 / 27 / 27 %–
Bournemouth sijalla 18 (3 p), laukaukset 12,8/ottelu (liigan 13.), viimeinen vartti −7 pistettä. ● mitattu Sunderland sijalla 17 (4 p), laukaukset 13,0/ottelu (liigan 12.). ● mitattu Ottelua edeltävä todennäköisyys ▷ Bournemouth 46 %, tasan 27 %, Sunderland 27 %.

Ottelun ennakko ja väitteet →

Ota kantaa🧠 kylmä pää 50 %
7NNewcastle–AVAston Villala 17.10. klo 19.30taulukko11. / 16.markkina ▷45 / 26 / 30 %–
Newcastle sijalla 11 (8 p), laukaukset 11,7/ottelu (liigan 16.), viimeinen vartti −1 pistettä. ● mitattu Aston Villa sijalla 16 (5 p), laukaukset 11,3/ottelu (liigan 18.), viimeinen vartti −1 pistettä. ● mitattu Ottelua edeltävä todennäköisyys ▷ Newcastle 45 %, tasan 26 %, Aston Villa 30 %.

Ottelun ennakko ja väitteet →

Ota kantaa🧠 kylmä pää 47 %
8EEverton–CChelseala 17.10. klo 14.30taulukko5. / 6.markkina ▷30 / 26 / 44 %–
Everton sijalla 5 (10 p), laukaukset 15,8/ottelu (liigan 4.), viimeinen vartti +2 pistettä. ● mitattu Chelsea sijalla 6 (10 p), laukaukset 13,7/ottelu (liigan 10.). ● mitattu Ottelua edeltävä todennäköisyys ▷ Everton 30 %, tasan 26 %, Chelsea 44 %.

Ottelun ennakko ja väitteet →

Ota kantaa🧠 kylmä pää 54 %
9LLeeds–MUMan Utdsu 18.10. klo 16.00taulukko7. / 13.markkina ▷39 / 26 / 35 %–
Leeds sijalla 7 (9 p), laukaukset 12,0/ottelu (liigan 14.), viimeinen vartti +3 pistettä. ● mitattu Man Utd sijalla 13 (6 p), laukaukset 20,8/ottelu (liigan 1.), viimeinen vartti −3 pistettä. ● mitattu Ottelua edeltävä todennäköisyys ▷ Leeds 39 %, tasan 26 %, Man Utd 35 %.

Ottelun ennakko ja väitteet →

Ota kantaa🧠 kylmä pää 48 %
10BBrentford–LLiverpoolla 17.10. klo 17.00taulukko4. / 9.markkina ▷39 / 26 / 35 %–
Brentford sijalla 4 (10 p), laukaukset 15,8/ottelu (liigan 5.), viimeinen vartti −4 pistettä. ● mitattu Liverpool sijalla 9 (9 p), laukaukset 14,8/ottelu (liigan 6.), viimeinen vartti +2 pistettä. ● mitattu Ottelua edeltävä todennäköisyys ▷ Brentford 39 %, tasan 26 %, Liverpool 35 %.

Ottelun ennakko ja väitteet →

Ota kantaa🧠 kylmä pää 49 %

Taulu ei suosittele mitään: se kertoo missä kaksi mittaria ovat eri mieltä, ei kumpi on oikeassa. Ottelun jälkeen molemmat arvostellaan toteumaa vasten ennakon kuitissa. ● mitattu

Ottelut

jokaisen ottelun ennakko + toteuma · kierrokset 1–7 · 60/70 pelattu ●

Rytmi osuu 71 %:ssa, pelaajanosto 17 %:ssa. Jokainen ennakon väite on arvosteltu toteumaa vasten, ja hudit lasketaan samalla painolla kuin osumat. Avoimet väitteet (26) eivät kuulu nimittäjään. ● kierrosdata

Rytmi71 % · 22/31
Pelitapa66 % · 59/90
Rytmi vs rytmi58 % · 18/31
Paine vs puolustus57 % · 53/93
Viimeistely vs maalivahti54 % · 57/105
Kauden havainnot51 % · 77/150
Kulmat50 % · 37/74
Pelaajanosto17 % · 18/105

Kierros 7tulossa

EEverton–CChelseala 17.10. klo 14.30ennakko · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia15.813.7Päästettyjä13.013.5Maaleja1.32.5Lähtötaso ottelua kohti tällä kaudella ennen kierrosta: ylempi palkki Everton, alempi Chelsea, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2026-27, 6 ottelua
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Everton laukoo tällä kaudella 15,8 kertaa ottelussa (liigan 4., viime kaudella 11,1 ja liigan 15.), Chelsea: päästettyjä laukauksia 13,5 (liigan 10.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Everton tekee tällä kaudella maalin 8,4 prosentista laukauksistaan (liigan 13., viime kaudella 11,2 ja liigan 8.), Chelsea: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 63,9 (liigan 13.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Everton teki 60 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Chelsea 55 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Evertonin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  4. Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (306/568), liigan 2./20 ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  5. Ja vielä: Boksipaine tuotti. 65 laukausta boksista (liigan 4./20) ja 8 maalia, laukauksia yhteensä 95 (4./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Kiernan Dewsbury-Hall on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 28,3 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  7. Ja: Pelitapa. Pelaa ilman palloa: hallinta 44 % (liigan 4. vähiten), tila tulee siirtymistä. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Chelsea laukoo tällä kaudella 13,7 kertaa ottelussa (liigan 10., viime kaudella 13,4 ja liigan 6.), Everton: päästettyjä laukauksia 13,0 (liigan 9.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Chelsea tekee tällä kaudella maalin 18,3 prosentista laukauksistaan (liigan 2., viime kaudella 11,3 ja liigan 7.), Everton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 78,3 (liigan 5.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Chelsea saa tällä kaudella 5,7 kulmaa ottelussa (liigan 4., viime kaudella 6,1 ja liigan 4.), Everton: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 8.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  4. Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (300/555), liigan 3./20 ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  5. Ja vielä: Maalivahdin taso esiin. 25 torjuntaa (liigan 1./20) 1,75 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. João Pedro on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 40,4 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  7. Ja: Pelitapa. Kärsivällinen rakentelu: 40 syöttöä laukausta kohti (liigan 2. eniten). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

Toteuma kirjataan tähän kun ottelu on pelattu ja kierrosdata luettu.

BBrentford–LLiverpoolla 17.10. klo 17.00ennakko · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia15.814.8Päästettyjä14.512.2Maaleja2.01.2Lähtötaso ottelua kohti tällä kaudella ennen kierrosta: ylempi palkki Brentford, alempi Liverpool, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2026-27, 6 ottelua
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brentford laukoo tällä kaudella 15,8 kertaa ottelussa (liigan 5., viime kaudella 10,7 ja liigan 16.), Liverpool: päästettyjä laukauksia 12,2 (liigan 8.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brentford tekee tällä kaudella maalin 12,6 prosentista laukauksistaan (liigan 8., viime kaudella 13,6 ja liigan 1.), Liverpool: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,2 (liigan 8.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Brentford saa tällä kaudella 4,0 kulmaa ottelussa (liigan 16., viime kaudella 4,8 ja liigan 13.), Liverpool: päästettyjä kulmia 4,7 (liigan 10.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  4. Neljänneksi: Maalivahdin taso esiin. 22 torjuntaa (liigan 3./20) 1,34 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  5. Ja vielä: Boksipaine tuotti. 72 laukausta boksista (liigan 1./20) ja 12 maalia, laukauksia yhteensä 95 (5./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Kevin Schade on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 23,7 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  7. Ja: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Liverpool laukoo tällä kaudella 14,8 kertaa ottelussa (liigan 6., viime kaudella 15,5 ja liigan 3.), Brentford: päästettyjä laukauksia 14,5 (liigan 13.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Liverpool tekee tällä kaudella maalin 7,9 prosentista laukauksistaan (liigan 15., viime kaudella 10,7 ja liigan 12.), Brentford: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 80,0 (liigan 3.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Liverpool teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Brentford 56 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Liverpoolin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  4. Neljänneksi: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,27) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Alexander Isak on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 26,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  6. Lopuksi: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 59 % ja 531 syöttöä/ottelu (liigan 2.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

Toteuma kirjataan tähän kun ottelu on pelattu ja kierrosdata luettu.

FFulham–HCHull Cityla 17.10. klo 17.00ennakko · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia14.211.7Päästettyjä15.714.0Maaleja1.01.3Lähtötaso ottelua kohti tällä kaudella ennen kierrosta: ylempi palkki Fulham, alempi Hull City, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2026-27, 6 ottelua
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Fulham laukoo tällä kaudella 14,2 kertaa ottelussa (liigan 7., viime kaudella 12,7 ja liigan 10.), Hull City: päästettyjä laukauksia 14,0 (liigan 11.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Fulham tekee tällä kaudella maalin 7,1 prosentista laukauksistaan (liigan 18., viime kaudella 9,8 ja liigan 18.), Hull City: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 78,6 (liigan 4.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Fulham teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, liigan taso 57 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Fulhamin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  4. Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 6 maalia 9,47 odotetusta (xG), erotus -3,47 eli liigan 17./20 ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  5. Ja vielä: Erikoistilanteet ilman tuottoa. 33 kulmaa (liigan 5./20) ja 6 maalia ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Josh King on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 20,3 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  7. Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,6 kertaa/ottelu (liigan 3.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Hull City laukoo tällä kaudella 11,7 kertaa ottelussa (liigan 15., viime kaudella ei Valioliigassa), Fulham: päästettyjä laukauksia 15,7 (liigan 15.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Hull City tekee tällä kaudella maalin 11,4 prosentista laukauksistaan (liigan 9., viime kaudella ei Valioliigassa), Fulham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,5 (liigan 9.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Hull City saa tällä kaudella 4,0 kulmaa ottelussa (liigan 15., viime kaudella ei Valioliigassa), Fulham: päästettyjä kulmia 4,7 (liigan 11.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  4. Neljänneksi: Suora peli tuotti. Hallinta 33 % (20./20) ja syöttötarkkuus 72 % (20./20), silti tuotto yli odotetun (+1,11) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  5. Ja vielä: Johto piti loppuun. Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Konstantinos Tzolakis on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 23,8 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

Toteuma kirjataan tähän kun ottelu on pelattu ja kierrosdata luettu.

MCMan City–IIpswichla 17.10. klo 17.00ennakko · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia13.811.5Päästettyjä12.016.5Maaleja2.71.5Lähtötaso ottelua kohti tällä kaudella ennen kierrosta: ylempi palkki Man City, alempi Ipswich, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2026-27, 6 ottelua
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man City laukoo tällä kaudella 13,8 kertaa ottelussa (liigan 9., viime kaudella 15,7 ja liigan 2.), Ipswich: päästettyjä laukauksia 16,5 (liigan 17.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man City tekee tällä kaudella maalin 19,3 prosentista laukauksistaan (liigan 1., viime kaudella 12,9 ja liigan 2.), Ipswich: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 63,6 (liigan 14.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man City saa tällä kaudella 6,2 kulmaa ottelussa (liigan 3., viime kaudella 6,5 ja liigan 1.), Ipswich: päästettyjä kulmia 5,2 (liigan 5.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  4. Neljänneksi: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +4,62) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Erling Haaland on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 32,8 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  6. Lopuksi: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 60 % ja 587 syöttöä/ottelu (liigan 1.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Ipswich laukoo tällä kaudella 11,5 kertaa ottelussa (liigan 17., viime kaudella ei Valioliigassa), Man City: päästettyjä laukauksia 12,0 (liigan 6.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Ipswich tekee tällä kaudella maalin 13,0 prosentista laukauksistaan (liigan 6., viime kaudella ei Valioliigassa), Man City: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 80,8 (liigan 2.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Ipswich saa tällä kaudella 3,3 kulmaa ottelussa (liigan 18., viime kaudella ei Valioliigassa), Man City: päästettyjä kulmia 4,3 (liigan 16.). Odotus on vähintään 3 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  4. Neljänneksi: Pelaajanosto. Emersonn on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 19,7 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

Toteuma kirjataan tähän kun ottelu on pelattu ja kierrosdata luettu.

NNewcastle–AVAston Villala 17.10. klo 19.30ennakko · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia11.711.3Päästettyjä17.815.8Maaleja1.71.0Lähtötaso ottelua kohti tällä kaudella ennen kierrosta: ylempi palkki Newcastle, alempi Aston Villa, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2026-27, 6 ottelua
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Newcastle laukoo tällä kaudella 11,7 kertaa ottelussa (liigan 16., viime kaudella 12,9 ja liigan 8.), Aston Villa: päästettyjä laukauksia 15,8 (liigan 16.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Newcastle tekee tällä kaudella maalin 14,3 prosentista laukauksistaan (liigan 4., viime kaudella 10,8 ja liigan 11.), Aston Villa: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 63,3 (liigan 16.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Newcastle saa tällä kaudella 4,7 kulmaa ottelussa (liigan 9., viime kaudella 6,1 ja liigan 3.), Aston Villa: päästettyjä kulmia 4,3 (liigan 15.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  4. Neljänneksi: Vastustaja pääsee boksiin. 63 laukausta boksista vastaan (liigan 3./20 eniten), yhteensä 107 laukausta (59 % boksista) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Anthony Elanga on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 23,7 pistettä 3 ottelussa, kärkikolmikossa 1 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Aston Villa laukoo tällä kaudella 11,3 kertaa ottelussa (liigan 18., viime kaudella 12,7 ja liigan 9.), Newcastle: päästettyjä laukauksia 17,8 (liigan 19.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Aston Villa tekee tällä kaudella maalin 8,8 prosentista laukauksistaan (liigan 12., viime kaudella 11,6 ja liigan 4.), Newcastle: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 61,8 (liigan 17.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Aston Villa teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Newcastle 47 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Aston Villan suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  4. Neljänneksi: Toinen jakso hiipuu. Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -0,79) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Johan Manzambi on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 23,7 pistettä 3 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  6. Lopuksi: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,9 kertaa/ottelu (liigan 2.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

Toteuma kirjataan tähän kun ottelu on pelattu ja kierrosdata luettu.

BBournemouth–SSunderlandsu 18.10. klo 16.00ennakko · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia12.813.0Päästettyjä10.712.2Maaleja1.21.0Lähtötaso ottelua kohti tällä kaudella ennen kierrosta: ylempi palkki Bournemouth, alempi Sunderland, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2026-27, 6 ottelua
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Bournemouth laukoo tällä kaudella 12,8 kertaa ottelussa (liigan 13., viime kaudella 13,8 ja liigan 5.), Sunderland: päästettyjä laukauksia 12,2 (liigan 7.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Bournemouth tekee tällä kaudella maalin 9,1 prosentista laukauksistaan (liigan 11., viime kaudella 11,1 ja liigan 9.), Sunderland: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 40,0 (liigan 20.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Bournemouth saa tällä kaudella 4,7 kulmaa ottelussa (liigan 8., viime kaudella 5,6 ja liigan 6.), Sunderland: päästettyjä kulmia 4,0 (liigan 17.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  4. Neljänneksi: Kurin kustannus kasvaa. 18 korttia (liigan 2./20) ja 75 rikettä (6./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  5. Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1,19) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Marcus Tavernier on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 26,3 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  7. Ja: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 2. suoraviivaisin. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Sunderland laukoo tällä kaudella 13,0 kertaa ottelussa (liigan 12., viime kaudella 10,4 ja liigan 18.), Bournemouth: päästettyjä laukauksia 10,7 (liigan 2.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Sunderland tekee tällä kaudella maalin 7,7 prosentista laukauksistaan (liigan 16., viime kaudella 10,6 ja liigan 14.), Bournemouth: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 50,0 (liigan 19.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Sunderland teki 69 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Bournemouth 55 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Sunderlandin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  4. Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 6 maalia 10,27 odotetusta (xG), erotus -4,27 eli liigan 19./20 ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  5. Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,81) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Brian Brobbey on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 22,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 1 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  7. Ja: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

Toteuma kirjataan tähän kun ottelu on pelattu ja kierrosdata luettu.

BBrighton–CPCrystal Palacesu 18.10. klo 16.00ennakko · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia18.011.0Päästettyjä11.718.0Maaleja3.01.5Lähtötaso ottelua kohti tällä kaudella ennen kierrosta: ylempi palkki Brighton, alempi Crystal Palace, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2026-27, 6 ottelua
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brighton laukoo tällä kaudella 18,0 kertaa ottelussa (liigan 2., viime kaudella 13,0 ja liigan 7.), Crystal Palace: päästettyjä laukauksia 18,0 (liigan 20.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brighton tekee tällä kaudella maalin 16,7 prosentista laukauksistaan (liigan 3., viime kaudella 10,5 ja liigan 15.), Crystal Palace: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 64,7 (liigan 11.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Brighton teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Crystal Palace 51 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Brightonin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  4. Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 69 laukausta boksista (liigan 3./20) ja 18 maalia, laukauksia yhteensä 108 (2./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  5. Ja vielä: Kurin kustannus kasvaa. 14 korttia (liigan 3./20) ja 77 rikettä (5./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Pascal Groß on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 31,3 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  7. Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 54 % ja 476 syöttöä/ottelu (liigan 5.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Crystal Palace laukoo tällä kaudella 11,0 kertaa ottelussa (liigan 19., viime kaudella 11,6 ja liigan 13.), Brighton: päästettyjä laukauksia 11,7 (liigan 5.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Crystal Palace tekee tällä kaudella maalin 13,6 prosentista laukauksistaan (liigan 5., viime kaudella 9,3 ja liigan 19.), Brighton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 77,3 (liigan 6.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Crystal Palace saa tällä kaudella 2,8 kulmaa ottelussa (liigan 19., viime kaudella 4,2 ja liigan 17.), Brighton: päästettyjä kulmia 5,0 (liigan 6.). Odotus on vähintään 3 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  4. Neljänneksi: Vastustaja pääsee boksiin. 78 laukausta boksista vastaan (liigan 1./20 eniten), yhteensä 108 laukausta (72 % boksista) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Daichi Kamada on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 22,8 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 5 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

Toteuma kirjataan tähän kun ottelu on pelattu ja kierrosdata luettu.

LLeeds–MUMan Utdsu 18.10. klo 16.00ennakko · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia12.020.8Päästettyjä14.310.8Maaleja1.31.5Lähtötaso ottelua kohti tällä kaudella ennen kierrosta: ylempi palkki Leeds, alempi Man Utd, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2026-27, 6 ottelua
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Leeds laukoo tällä kaudella 12,0 kertaa ottelussa (liigan 14., viime kaudella 12,6 ja liigan 11.), Man Utd: päästettyjä laukauksia 10,8 (liigan 3.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Leeds tekee tällä kaudella maalin 11,1 prosentista laukauksistaan (liigan 10., viime kaudella 10,2 ja liigan 16.), Man Utd: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 10.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Leeds saa tällä kaudella 4,3 kulmaa ottelussa (liigan 12., viime kaudella 4,4 ja liigan 15.), Man Utd: päästettyjä kulmia 3,8 (liigan 19.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  4. Neljänneksi: Maalivahdin taso esiin. 24 torjuntaa (liigan 2./20) 1,50 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. James Trafford on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 22,0 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  6. Lopuksi: Pelitapa. Etenee nopeasti: 31 syöttöä laukausta kohti, liigan 3. suoraviivaisin. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man Utd laukoo tällä kaudella 20,8 kertaa ottelussa (liigan 1., viime kaudella 15,7 ja liigan 1.), Leeds: päästettyjä laukauksia 14,3 (liigan 12.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man Utd tekee tällä kaudella maalin 7,2 prosentista laukauksistaan (liigan 17., viime kaudella 11,6 ja liigan 5.), Leeds: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 81,5 (liigan 1.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Man Utd teki 58 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Leeds 51 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Manchester Unitedin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  4. Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 71 laukausta boksista (liigan 2./20) ja 9 maalia, laukauksia yhteensä 125 (1./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  5. Ja vielä: Boksiin ei päästä. 43 % laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan 1./20) ja paikan laatu vain 0,084 xG per laukaus (19./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Bruno Fernandes on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 26,3 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  7. Ja: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 1. suoraviivaisin. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

Toteuma kirjataan tähän kun ottelu on pelattu ja kierrosdata luettu.

NFNott'm Forest–AArsenalsu 18.10. klo 18.30ennakko · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia17.713.0Päästettyjä10.810.7Maaleja0.81.7Lähtötaso ottelua kohti tällä kaudella ennen kierrosta: ylempi palkki Nott'm Forest, alempi Arsenal, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2026-27, 6 ottelua
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Nott'm Forest laukoo tällä kaudella 17,7 kertaa ottelussa (liigan 3., viime kaudella 12,5 ja liigan 12.), Arsenal: päästettyjä laukauksia 10,7 (liigan 1.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Nott'm Forest tekee tällä kaudella maalin 4,7 prosentista laukauksistaan (liigan 19., viime kaudella 10,1 ja liigan 17.), Arsenal: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 73,7 (liigan 7.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Nott'm Forest saa tällä kaudella 4,2 kulmaa ottelussa (liigan 13., viime kaudella 5,2 ja liigan 9.), Arsenal: päästettyjä kulmia 3,3 (liigan 20.). Odotus on vähintään 3 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  4. Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 5 maalia 10,23 odotetusta (xG), erotus -5,23 eli liigan 20./20 ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  5. Ja vielä: Boksipaine tuotti. 64 laukausta boksista (liigan 5./20) ja 5 maalia, laukauksia yhteensä 106 (3./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 60 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  7. Ja: Pelaajanosto. Morgan Gibbs-White on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 23,2 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  8. Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,9/ottelu). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Arsenal laukoo tällä kaudella 13,0 kertaa ottelussa (liigan 11., viime kaudella 14,5 ja liigan 4.), Nott'm Forest: päästettyjä laukauksia 10,8 (liigan 4.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Arsenal tekee tällä kaudella maalin 12,8 prosentista laukauksistaan (liigan 7., viime kaudella 12,9 ja liigan 3.), Nott'm Forest: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 63,6 (liigan 15.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Arsenal saa tällä kaudella 4,5 kulmaa ottelussa (liigan 10., viime kaudella 5,7 ja liigan 5.), Nott'm Forest: päästettyjä kulmia 4,7 (liigan 9.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  4. Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (289/538), liigan 1./20 ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  5. Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +2,23) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  7. Ja: Pelaajanosto. Martin Ødegaard on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 24,8 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  8. Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,7/ottelu). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

Toteuma kirjataan tähän kun ottelu on pelattu ja kierrosdata luettu.

TTottenham–CCoventryma 19.10. klo 22.00ennakko · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia13.810.0Päästettyjä14.717.7Maaleja0.50.8Lähtötaso ottelua kohti tällä kaudella ennen kierrosta: ylempi palkki Tottenham, alempi Coventry, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2026-27, 6 ottelua
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Tottenham laukoo tällä kaudella 13,8 kertaa ottelussa (liigan 8., viime kaudella 11,5 ja liigan 14.), Coventry: päästettyjä laukauksia 17,7 (liigan 18.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Tottenham tekee tällä kaudella maalin 3,6 prosentista laukauksistaan (liigan 20., viime kaudella 11,0 ja liigan 10.), Coventry: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 60,7 (liigan 18.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Tottenham saa tällä kaudella 7,0 kulmaa ottelussa (liigan 1., viime kaudella 5,5 ja liigan 7.), Coventry: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 7.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  4. Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 3 maalia 6,50 odotetusta (xG), erotus -3,50 eli liigan 18./20 ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  5. Ja vielä: Erikoistilanteet ilman tuottoa. 42 kulmaa (liigan 1./20) ja 3 maalia ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  7. Ja: Pelaajanosto. Sávio on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 21,0 pistettä 4 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  8. Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 1,8 kertaa/ottelu (liigan 5.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Coventry laukoo tällä kaudella 10,0 kertaa ottelussa (liigan 20., viime kaudella ei Valioliigassa), Tottenham: päästettyjä laukauksia 14,7 (liigan 14.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Coventry tekee tällä kaudella maalin 8,3 prosentista laukauksistaan (liigan 14., viime kaudella ei Valioliigassa), Tottenham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 64,0 (liigan 12.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Coventry saa tällä kaudella 3,7 kulmaa ottelussa (liigan 17., viime kaudella ei Valioliigassa), Tottenham: päästettyjä kulmia 4,5 (liigan 13.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 6 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  4. Neljänneksi: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 38 % (liigan 19./20), oma tuotto 1,05 xG ja vastustajille annettu 1,75 xG (3./20 eniten): 6 mittaria häntäpäässä samaan aikaan ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  5. Ja vielä: Vastustaja pääsee boksiin. 63 laukausta boksista vastaan (liigan 2./20 eniten), yhteensä 105 laukausta (60 % boksista) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Bobby Thomas on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 16,5 pistettä 6 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Toteuma kirjataan tähän ottelun jälkeen.

Toteuma kirjataan tähän kun ottelu on pelattu ja kierrosdata luettu.

Kierros 6väitteistä piti 57/125

AArsenal–LLeeds2–1puoliaika 0–0toteuma: 7/12 piti (1 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia13.012.2Päästettyjä10.614.6Maaleja1.61.4Lähtötaso ottelua kohti tällä kaudella ennen kierrosta: ylempi palkki Arsenal, alempi Leeds, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2026-27, 5 ottelua
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Arsenal laukoo tällä kaudella 13,0 kertaa ottelussa (liigan 13., viime kaudella 14,5 ja liigan 4.), Leeds: päästettyjä laukauksia 14,6 (liigan 13.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: paine piti: 13 laukausta (lähtötaso 13,0, vastustajan päästöt 14,6). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Arsenal tekee tällä kaudella maalin 12,3 prosentista laukauksistaan (liigan 6., viime kaudella 12,9 ja liigan 3.), Leeds: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 85,7 (liigan 1.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 2 maalia 2,66 odotetusta (-0,66), 15 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Arsenal teki 58 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Leeds 51 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Arsenalin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,45 → 2,21 xG, laukaukset 4 → 9. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 53 % kaksinkamppailuista voitettu (234/438), liigan 3./20 ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat toistui tässä ottelussa: 55 % kaksinkamppailuista voitettu. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Bukayo Saka on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 27,4 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Bukayo Saka jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 11./16. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,7/ottelu). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 4 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/6 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Leeds laukoo tällä kaudella 12,2 kertaa ottelussa (liigan 15., viime kaudella 12,6 ja liigan 11.), Arsenal: päästettyjä laukauksia 10,6 (liigan 2.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: lukemien väliin: 11 laukausta (lähtötaso 12,2, vastustajan päästöt 10,6). ○ kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Leeds tekee tällä kaudella maalin 11,5 prosentista laukauksistaan (liigan 8., viime kaudella 10,2 ja liigan 16.), Arsenal: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 71,4 (liigan 8.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 0,74 odotetusta (+0,26), 9 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Leeds saa tällä kaudella 4,4 kulmaa ottelussa (liigan 9., viime kaudella 4,4 ja liigan 15.), Arsenal: päästettyjä kulmia 3,2 (liigan 20.). Odotus on vähintään 3 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: odotus täyttyi: 4 kulmaa (odotus 3), 1 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (299/555), liigan 1./20 ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat kääntyi tässä ottelussa: 45 % kaksinkamppailuista voitettu. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Maalivahdin taso esiin. 20 torjuntaa (liigan 2./20) 1,27 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Maalivahdin taso esiin toistui tässä ottelussa: 4 torjuntaa. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Jayden Bogle on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 24,4 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Jayden Bogle jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 14./15. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Etenee nopeasti: 31 syöttöä laukausta kohti, liigan 3. suoraviivaisin. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 32,4 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/6 piti

Toteuma · 7/12 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.450.442. jakso2.210.30Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Arsenal): laukaukset 4/7 ja 9/4. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
55.62.70.Tapahtumat minuutteineen: Arsenal ylhäällä, Leeds alhaalla, 3 maalia ja 6 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
AVAston Villa–BBrentford2–2puoliaika 1–1toteuma: 5/14 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia9.616.2Päästettyjä16.213.4Maaleja0.82.0Lähtötaso ottelua kohti tällä kaudella ennen kierrosta: ylempi palkki Aston Villa, alempi Brentford, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2026-27, 5 ottelua
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Aston Villa laukoo tällä kaudella 9,6 kertaa ottelussa (liigan 20., viime kaudella 12,7 ja liigan 9.), Brentford: päästettyjä laukauksia 13,4 (liigan 9.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: paine piti: 20 laukausta (lähtötaso 9,6, vastustajan päästöt 13,4). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Aston Villa tekee tällä kaudella maalin 8,3 prosentista laukauksistaan (liigan 14., viime kaudella 11,6 ja liigan 4.), Brentford: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 82,6 (liigan 3.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,84 odotetusta (+0,16), 10 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Aston Villa teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Brentford 56 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Aston Villan suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 1,28 → 0,56 xG, laukaukset 10 → 10. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 46 % (liigan 13./20), oma tuotto 0,91 xG ja vastustajille annettu 1,83 xG (1./20 eniten): 3 mittaria häntäpäässä samaan aikaan ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä kääntyi tässä ottelussa: hallinta 52 %, 2 maalia. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 12/48 laukausta maalia kohti eli 25 % (liigan 19./20) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti kääntyi tässä ottelussa: 7/20 maalia kohti (35 %). ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Zion Suzuki on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 20,0 pistettä 4 ottelussa, kärkikolmikossa 1 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Zion Suzuki jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 7./15. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,9 kertaa/ottelu (liigan 2.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 1 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/7 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brentford laukoo tällä kaudella 16,2 kertaa ottelussa (liigan 4., viime kaudella 10,7 ja liigan 16.), Aston Villa: päästettyjä laukauksia 16,2 (liigan 15.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: puolustus voitti: 14 laukausta (lähtötaso 16,2, vastustajan päästöt 16,2). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brentford tekee tällä kaudella maalin 12,3 prosentista laukauksistaan (liigan 5., viime kaudella 13,6 ja liigan 1.), Aston Villa: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 12.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,31 odotetusta (+0,69), 14 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Brentford saa tällä kaudella 4,4 kulmaa ottelussa (liigan 10., viime kaudella 4,8 ja liigan 13.), Aston Villa: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 9.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 2 kulmaa (odotus 4), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 60 laukausta boksista (liigan 3./20) ja 10 maalia, laukauksia yhteensä 81 (4./20) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 12 laukausta boksista, 2 maalia, vastaan 20 laukausta. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,67) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 0,56 → 0,75 xG. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Kevin Schade on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 27,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Kevin Schade jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 12./15. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 25 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/7 piti

Toteuma · 5/14 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso1.280.562. jakso0.560.75Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Aston Villa): laukaukset 10/5 ja 10/9. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
10.12.77.79.Tapahtumat minuutteineen: Aston Villa ylhäällä, Brentford alhaalla, 4 maalia ja 8 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
CChelsea–BBournemouth5–1puoliaika 2–0toteuma: 5/12 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia14.413.6Päästettyjä14.410.8Maaleja2.01.2Lähtötaso ottelua kohti tällä kaudella ennen kierrosta: ylempi palkki Chelsea, alempi Bournemouth, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2026-27, 5 ottelua
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Chelsea laukoo tällä kaudella 14,4 kertaa ottelussa (liigan 8., viime kaudella 13,4 ja liigan 6.), Bournemouth: päästettyjä laukauksia 10,8 (liigan 4.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: puolustus voitti: 10 laukausta (lähtötaso 14,4, vastustajan päästöt 10,8). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Chelsea tekee tällä kaudella maalin 13,9 prosentista laukauksistaan (liigan 4., viime kaudella 11,3 ja liigan 7.), Bournemouth: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 60,0 (liigan 18.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: viimeistely kesti: 5 maalia 1,16 odotetusta (+3,84), 50 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Chelsea saa tällä kaudella 6,6 kulmaa ottelussa (liigan 3., viime kaudella 6,1 ja liigan 4.), Bournemouth: päästettyjä kulmia 4,6 (liigan 14.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 1 kulmaa (odotus 5), 5 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (243/451), liigan 2./20 ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat toistui tässä ottelussa: 55 % kaksinkamppailuista voitettu. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Maalivahdin taso esiin. 22 torjuntaa (liigan 1./20) 1,80 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 3 torjuntaa. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. João Pedro on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 35,2 pistettä 4 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto piti: João Pedro oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (2./16) ja tuotti 2+0. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Kärsivällinen rakentelu: 40 syöttöä laukausta kohti (liigan 2. eniten). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 48,8 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/7 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Bournemouth laukoo tällä kaudella 13,6 kertaa ottelussa (liigan 11., viime kaudella 13,8 ja liigan 5.), Chelsea: päästettyjä laukauksia 14,4 (liigan 12.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: puolustus voitti: 9 laukausta (lähtötaso 13,6, vastustajan päästöt 14,4). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Bournemouth tekee tällä kaudella maalin 8,8 prosentista laukauksistaan (liigan 13., viime kaudella 11,1 ja liigan 9.), Chelsea: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 62,5 (liigan 14.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,52 odotetusta (-0,52), 11 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Bournemouth saa tällä kaudella 4,2 kulmaa ottelussa (liigan 12., viime kaudella 5,6 ja liigan 6.), Chelsea: päästettyjä kulmia 5,2 (liigan 5.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: odotus täyttyi: 7 kulmaa (odotus 4), 1 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Pelaajanosto. Marcus Tavernier on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 30,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Marcus Tavernier jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 6./16. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 2. suoraviivaisin. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 52,4 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 1/5 piti

Toteuma · 5/12 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.500.372. jakso0.661.15Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Chelsea): laukaukset 7/4 ja 3/5. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
2.3.46.51.67.70.Tapahtumat minuutteineen: Chelsea ylhäällä, Bournemouth alhaalla, 6 maalia ja 4 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
IIpswich–FFulham2–1puoliaika 0–0toteuma: 2/12 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia11.614.4Päästettyjä17.216.6Maaleja1.41.0Lähtötaso ottelua kohti tällä kaudella ennen kierrosta: ylempi palkki Ipswich, alempi Fulham, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2026-27, 5 ottelua
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Ipswich laukoo tällä kaudella 11,6 kertaa ottelussa (liigan 16., viime kaudella ei Valioliigassa), Fulham: päästettyjä laukauksia 16,6 (liigan 16.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: puolustus voitti: 11 laukausta (lähtötaso 11,6, vastustajan päästöt 16,6). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Ipswich tekee tällä kaudella maalin 12,1 prosentista laukauksistaan (liigan 7., viime kaudella ei Valioliigassa), Fulham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 11.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,22 odotetusta (+0,78), 18 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Ipswich saa tällä kaudella 3,6 kulmaa ottelussa (liigan 16., viime kaudella ei Valioliigassa), Fulham: päästettyjä kulmia 5,2 (liigan 4.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 2 kulmaa (odotus 4), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Toinen jakso hiipuu. Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -0,81) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso hiipuu kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,11 → 1,11 xG. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Emersonn on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 22,0 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Emersonn jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 11./16. ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 1/5 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Fulham laukoo tällä kaudella 14,4 kertaa ottelussa (liigan 7., viime kaudella 12,7 ja liigan 10.), Ipswich: päästettyjä laukauksia 17,2 (liigan 18.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: puolustus voitti: 13 laukausta (lähtötaso 14,4, vastustajan päästöt 17,2). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Fulham tekee tällä kaudella maalin 6,9 prosentista laukauksistaan (liigan 17., viime kaudella 9,8 ja liigan 18.), Ipswich: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 60,7 (liigan 17.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,87 odotetusta (-0,87), 8 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Fulham teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, liigan taso 57 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Fulhamin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,48 → 1,39 xG, laukaukset 7 → 6. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Erikoistilanteet ilman tuottoa. 28 kulmaa (liigan 5./20) ja 5 maalia ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Erikoistilanteet ilman tuottoa kääntyi tässä ottelussa: 5 kulmaa ja 1 maalia. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Boksipaine tuotti. 53 laukausta boksista (liigan 5./20) ja 5 maalia, laukauksia yhteensä 70 (9./20) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti kääntyi tässä ottelussa: 9 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 11 laukausta. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Josh King on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 21,8 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 2 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Josh King jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 5./16. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,6 kertaa/ottelu (liigan 3.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 0 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 1/7 piti

Toteuma · 2/12 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.110.482. jakso1.111.39Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Ipswich): laukaukset 2/7 ja 9/6. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
55.88.91.Tapahtumat minuutteineen: Ipswich ylhäällä, Fulham alhaalla, 3 maalia ja 6 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
SSunderland–BBrighton0–2puoliaika 0–0toteuma: 7/13 piti (2 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia13.219.0Päästettyjä12.011.6Maaleja1.23.2Lähtötaso ottelua kohti tällä kaudella ennen kierrosta: ylempi palkki Sunderland, alempi Brighton, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2026-27, 5 ottelua
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Sunderland laukoo tällä kaudella 13,2 kertaa ottelussa (liigan 12., viime kaudella 10,4 ja liigan 18.), Brighton: päästettyjä laukauksia 11,6 (liigan 5.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: lukemien väliin: 12 laukausta (lähtötaso 13,2, vastustajan päästöt 11,6). ○ kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Sunderland tekee tällä kaudella maalin 9,1 prosentista laukauksistaan (liigan 12., viime kaudella 10,6 ja liigan 14.), Brighton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 73,7 (liigan 7.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,68 odotetusta (-0,68), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Sunderland teki 69 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Brighton 62 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Sunderlandin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 0,43 → 0,25 xG, laukaukset 4 → 8. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 6 maalia 9,59 odotetusta (xG), erotus -3,59 eli liigan 19./20 ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus toistui tässä ottelussa: 0 maalia 0,68 xG:stä (-0,68). ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,99) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso terävöityy kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,43 → 0,25 xG. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Granit Xhaka on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 23,2 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Granit Xhaka jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 5./14. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 54 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/6 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brighton laukoo tällä kaudella 19,0 kertaa ottelussa (liigan 2., viime kaudella 13,0 ja liigan 7.), Sunderland: päästettyjä laukauksia 12,0 (liigan 8.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: lukemien väliin: 13 laukausta (lähtötaso 19,0, vastustajan päästöt 12,0). ○ kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brighton tekee tällä kaudella maalin 16,8 prosentista laukauksistaan (liigan 3., viime kaudella 10,5 ja liigan 15.), Sunderland: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 37,5 (liigan 20.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,14 odotetusta (+0,86), 15 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Brighton saa tällä kaudella 5,4 kulmaa ottelussa (liigan 6., viime kaudella 4,9 ja liigan 12.), Sunderland: päästettyjä kulmia 3,8 (liigan 19.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: odotus täyttyi: 5 kulmaa (odotus 4), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 63 laukausta boksista (liigan 2./20) ja 16 maalia, laukauksia yhteensä 95 (2./20) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 6 laukausta boksista, 2 maalia, vastaan 12 laukausta. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Kurin kustannus kasvaa. 12 korttia (liigan 2./20) ja 65 rikettä (5./20) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Kurin kustannus kasvaa toistui tässä ottelussa: 2 korttia, 12 rikettä. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+2. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelaajanosto. Pascal Groß on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 33,2 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Pascal Groß jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 4./16 ja tuotti 0+1. ● kierrosdata

  8. Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 54 % ja 476 syöttöä/ottelu (liigan 5.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: hallinta 38 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 5/7 piti

Toteuma · 7/13 piti (2 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.430.472. jakso0.250.67Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Sunderland): laukaukset 4/6 ja 8/7. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
53.93.Tapahtumat minuutteineen: Sunderland ylhäällä, Brighton alhaalla, 2 maalia ja 2 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
MUMan Utd–TTottenham1–1puoliaika 0–0toteuma: 7/15 piti (1 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia22.614.2Päästettyjä10.615.2Maaleja1.60.4Lähtötaso ottelua kohti tällä kaudella ennen kierrosta: ylempi palkki Man Utd, alempi Tottenham, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2026-27, 5 ottelua
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man Utd laukoo tällä kaudella 22,6 kertaa ottelussa (liigan 1., viime kaudella 15,7 ja liigan 1.), Tottenham: päästettyjä laukauksia 15,2 (liigan 14.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: puolustus voitti: 12 laukausta (lähtötaso 22,6, vastustajan päästöt 15,2). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man Utd tekee tällä kaudella maalin 7,1 prosentista laukauksistaan (liigan 16., viime kaudella 11,6 ja liigan 5.), Tottenham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 61,9 (liigan 15.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 0,88 odotetusta (+0,12), 8 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man Utd saa tällä kaudella 7,2 kulmaa ottelussa (liigan 2., viime kaudella 4,8 ja liigan 14.), Tottenham: päästettyjä kulmia 4,6 (liigan 12.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 5), 1 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 63 laukausta boksista (liigan 1./20) ja 8 maalia, laukauksia yhteensä 113 (1./20) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti kääntyi tässä ottelussa: 8 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 12 laukausta. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Boksiin ei päästä. 44 % laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan 2./20) ja paikan laatu vain 0,086 xG per laukaus (19./20) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksiin ei päästä kääntyi tässä ottelussa: 33 % laukauksista boksin ulkopuolelta. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+1. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelaajanosto. Bruno Fernandes on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 29,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Bruno Fernandes jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 8./16. ● kierrosdata

  8. Ja: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 1. suoraviivaisin. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 38,9 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/8 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Tottenham laukoo tällä kaudella 14,2 kertaa ottelussa (liigan 9., viime kaudella 11,5 ja liigan 14.), Man Utd: päästettyjä laukauksia 10,6 (liigan 3.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: lukemien väliin: 12 laukausta (lähtötaso 14,2, vastustajan päästöt 10,6). ○ kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Tottenham tekee tällä kaudella maalin 2,8 prosentista laukauksistaan (liigan 19., viime kaudella 11,0 ja liigan 10.), Man Utd: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,2 (liigan 13.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,68 odotetusta (-0,68), 8 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Tottenham saa tällä kaudella 7,6 kulmaa ottelussa (liigan 1., viime kaudella 5,5 ja liigan 7.), Man Utd: päästettyjä kulmia 3,8 (liigan 18.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: odotus täyttyi: 4 kulmaa (odotus 4), 1 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 2 maalia 4,82 odotetusta (xG), erotus -2,82 eli liigan 17./20 ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus toistui tässä ottelussa: 1 maalia 1,68 xG:stä (-0,68). ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Erikoistilanteet ilman tuottoa. 38 kulmaa (liigan 1./20) ja 2 maalia ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Erikoistilanteet ilman tuottoa kääntyi tässä ottelussa: 4 kulmaa ja 1 maalia. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+1. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelaajanosto. Sávio on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 22,0 pistettä 3 ottelussa, kärkikolmikossa 1 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto piti: Sávio oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (3./16). ● kierrosdata

  8. Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 1,8 kertaa/ottelu (liigan 5.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 2 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 5/7 piti

Toteuma · 7/15 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.090.992. jakso0.790.69Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Manchester United): laukaukset 1/7 ja 11/5. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
73.92.Tapahtumat minuutteineen: Man Utd ylhäällä, Tottenham alhaalla, 2 maalia ja 8 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
CPCrystal Palace–NFNott'm Forest3–1puoliaika 2–1toteuma: 9/13 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia10.616.4Päästettyjä16.810.4Maaleja1.20.8Lähtötaso ottelua kohti tällä kaudella ennen kierrosta: ylempi palkki Crystal Palace, alempi Nott'm Forest, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2026-27, 5 ottelua
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Crystal Palace laukoo tällä kaudella 10,6 kertaa ottelussa (liigan 17., viime kaudella 11,6 ja liigan 13.), Nott'm Forest: päästettyjä laukauksia 10,4 (liigan 1.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: paine piti: 13 laukausta (lähtötaso 10,6, vastustajan päästöt 10,4). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Crystal Palace tekee tällä kaudella maalin 11,3 prosentista laukauksistaan (liigan 9., viime kaudella 9,3 ja liigan 19.), Nott'm Forest: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 10.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: viimeistely kesti: 3 maalia 2,42 odotetusta (+0,58), 23 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Crystal Palace saa tällä kaudella 2,4 kulmaa ottelussa (liigan 20., viime kaudella 4,2 ja liigan 17.), Nott'm Forest: päästettyjä kulmia 4,6 (liigan 11.). Odotus on vähintään 2 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: odotus täyttyi: 5 kulmaa (odotus 2), 3 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 44 % (liigan 18./20), oma tuotto 1,25 xG ja vastustajille annettu 1,75 xG (4./20 eniten): 3 mittaria häntäpäässä samaan aikaan ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä kääntyi tässä ottelussa: hallinta 43 %, 3 maalia. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Vastustaja pääsee boksiin. 62 laukausta boksista vastaan (liigan 1./20 eniten), yhteensä 84 laukausta (74 % boksista) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Vastustaja pääsee boksiin toistui tässä ottelussa: 16 laukausta boksista vastaan. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Daichi Kamada on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 21,8 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto piti: Daichi Kamada oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (3./15) ja tuotti 1+0. ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 5/6 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Nott'm Forest laukoo tällä kaudella 16,4 kertaa ottelussa (liigan 3., viime kaudella 12,5 ja liigan 12.), Crystal Palace: päästettyjä laukauksia 16,8 (liigan 17.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: paine piti: 24 laukausta (lähtötaso 16,4, vastustajan päästöt 16,8). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Nott'm Forest tekee tällä kaudella maalin 4,9 prosentista laukauksistaan (liigan 18., viime kaudella 10,1 ja liigan 17.), Crystal Palace: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 60,7 (liigan 16.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 2,98 odotetusta (-1,98), 4 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Nott'm Forest teki 60 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Crystal Palace 51 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Nottingham Forestin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 2,18 → 0,80 xG, laukaukset 16 → 8. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 4 maalia 7,25 odotetusta (xG), erotus -3,25 eli liigan 18./20 ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus toistui tässä ottelussa: 1 maalia 2,98 xG:stä (-1,98). ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 17/82 laukausta maalia kohti eli 21 % (liigan 20./20) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti toistui tässä ottelussa: 6/24 maalia kohti (25 %). ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Morgan Gibbs-White on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 23,2 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto piti: Morgan Gibbs-White oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (2./15). ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,9/ottelu). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 2 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/7 piti

Toteuma · 9/13 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso1.412.182. jakso1.010.80Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Crystal Palace): laukaukset 7/16 ja 6/8. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
3.41.49.59.Tapahtumat minuutteineen: Crystal Palace ylhäällä, Nott'm Forest alhaalla, 4 maalia ja 4 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
HCHull City–EEverton2–2puoliaika 0–0toteuma: 7/11 piti (3 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia12.216.0Päästettyjä13.813.8Maaleja1.21.2Lähtötaso ottelua kohti tällä kaudella ennen kierrosta: ylempi palkki Hull City, alempi Everton, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2026-27, 5 ottelua
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Hull City laukoo tällä kaudella 12,2 kertaa ottelussa (liigan 14., viime kaudella ei Valioliigassa), Everton: päästettyjä laukauksia 13,8 (liigan 11.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: puolustus voitti: 9 laukausta (lähtötaso 12,2, vastustajan päästöt 13,8). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Hull City tekee tällä kaudella maalin 9,8 prosentista laukauksistaan (liigan 10., viime kaudella ei Valioliigassa), Everton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 83,3 (liigan 2.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,37 odotetusta (+0,63), 22 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Hull City saa tällä kaudella 3,4 kulmaa ottelussa (liigan 17., viime kaudella ei Valioliigassa), Everton: päästettyjä kulmia 4,4 (liigan 15.). Odotus on vähintään 3 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: odotus täyttyi: 7 kulmaa (odotus 3), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Suora peli tuotti. Hallinta 32 % (20./20) ja syöttötarkkuus 72 % (20./20), silti tuotto yli odotetun (+0,48) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Suora peli tuotti toistui tässä ottelussa: hallinta 35 %, 2 maalia. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Johto piti loppuun. Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Johto piti loppuun jäi avoimeksi tässä ottelussa: ei johtoa puoliajalla tässä ottelussa. ○ kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Konstantinos Tzolakis on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 25,8 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Konstantinos Tzolakis jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 5./15. ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/5 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Everton laukoo tällä kaudella 16,0 kertaa ottelussa (liigan 5., viime kaudella 11,1 ja liigan 15.), Hull City: päästettyjä laukauksia 13,8 (liigan 10.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: lukemien väliin: 15 laukausta (lähtötaso 16,0, vastustajan päästöt 13,8). ○ kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Everton tekee tällä kaudella maalin 7,5 prosentista laukauksistaan (liigan 15., viime kaudella 11,2 ja liigan 8.), Hull City: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 81,0 (liigan 4.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,73 odotetusta (+0,27), 13 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Everton saa tällä kaudella 5,0 kulmaa ottelussa (liigan 8., viime kaudella 4,3 ja liigan 16.), Hull City: päästettyjä kulmia 6,0 (liigan 1.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 5), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 54 laukausta boksista (liigan 4./20) ja 6 maalia, laukauksia yhteensä 80 (5./20) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 11 laukausta boksista, 2 maalia, vastaan 9 laukausta. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Johto piti loppuun. Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Johto piti loppuun jäi avoimeksi tässä ottelussa: ei johtoa puoliajalla tässä ottelussa. ○ kierrosdata

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 60 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+2. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelaajanosto. James Tarkowski on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 27,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: James Tarkowski jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 4./16. ● kierrosdata

  8. Ja: Pelitapa. Pelaa ilman palloa: hallinta 44 % (liigan 4. vähiten), tila tulee siirtymistä. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: hallinta 65 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/6 piti

Toteuma · 7/11 piti (3 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.570.862. jakso0.800.87Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Hull City): laukaukset 5/10 ja 4/5. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
48.55.68.74.Tapahtumat minuutteineen: Hull City ylhäällä, Everton alhaalla, 4 maalia ja 2 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
LLiverpool–MCMan City0–3puoliaika 0–0toteuma: 5/11 piti (1 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia15.213.6Päästettyjä11.611.8Maaleja1.42.6Lähtötaso ottelua kohti tällä kaudella ennen kierrosta: ylempi palkki Liverpool, alempi Man City, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2026-27, 5 ottelua
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Liverpool laukoo tällä kaudella 15,2 kertaa ottelussa (liigan 6., viime kaudella 15,5 ja liigan 3.), Man City: päästettyjä laukauksia 11,8 (liigan 7.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: lukemien väliin: 13 laukausta (lähtötaso 15,2, vastustajan päästöt 11,8). ○ kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Liverpool tekee tällä kaudella maalin 9,2 prosentista laukauksistaan (liigan 11., viime kaudella 10,7 ja liigan 12.), Man City: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 75,0 (liigan 6.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,02 odotetusta (-1,02), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Viime kaudella Liverpool teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Man City 47 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Liverpoolin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 0,51 → 0,51 xG, laukaukset 5 → 8. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,27) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso terävöityy kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,51 → 0,51 xG. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Alexander Isak on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 26,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Alexander Isak ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 59 % ja 531 syöttöä/ottelu (liigan 2.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: hallinta 35 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 0/5 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man City laukoo tällä kaudella 13,6 kertaa ottelussa (liigan 10., viime kaudella 15,7 ja liigan 2.), Liverpool: päästettyjä laukauksia 11,6 (liigan 6.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: paine piti: 15 laukausta (lähtötaso 13,6, vastustajan päästöt 11,6). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man City tekee tällä kaudella maalin 19,1 prosentista laukauksistaan (liigan 1., viime kaudella 12,9 ja liigan 2.), Liverpool: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 77,8 (liigan 5.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: viimeistely kesti: 3 maalia 1,35 odotetusta (+1,65), 20 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man City saa tällä kaudella 6,2 kulmaa ottelussa (liigan 4., viime kaudella 6,5 ja liigan 1.), Liverpool: päästettyjä kulmia 4,4 (liigan 16.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 4), 3 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,49) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 0,11 → 1,24 xG. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Erling Haaland on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 33,4 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Erling Haaland jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 5./14 ja tuotti 1+0. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 60 % ja 587 syöttöä/ottelu (liigan 1.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 65 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 5/6 piti

Toteuma · 5/11 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.510.112. jakso0.511.24Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Liverpool): laukaukset 5/3 ja 8/12. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
65.68.78.Tapahtumat minuutteineen: Liverpool ylhäällä, Man City alhaalla, 3 maalia ja 6 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
CCoventry–NNewcastle4–1puoliaika 1–0toteuma: 3/12 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia10.210.2Päästettyjä17.419.6Maaleja0.21.8Lähtötaso ottelua kohti tällä kaudella ennen kierrosta: ylempi palkki Coventry, alempi Newcastle, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2026-27, 5 ottelua
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Coventry laukoo tällä kaudella 10,2 kertaa ottelussa (liigan 18., viime kaudella ei Valioliigassa), Newcastle: päästettyjä laukauksia 19,6 (liigan 20.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: puolustus voitti: 9 laukausta (lähtötaso 10,2, vastustajan päästöt 19,6). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Coventry tekee tällä kaudella maalin 2,0 prosentista laukauksistaan (liigan 20., viime kaudella ei Valioliigassa), Newcastle: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,9 (liigan 9.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: viimeistely kesti: 4 maalia 1,47 odotetusta (+2,53), 44 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Coventry saa tällä kaudella 4,0 kulmaa ottelussa (liigan 13., viime kaudella ei Valioliigassa), Newcastle: päästettyjä kulmia 6,0 (liigan 2.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 2 kulmaa (odotus 4), 4 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 1 maalia 4,85 odotetusta (xG), erotus -3,85 eli liigan 20./20 ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus kääntyi tässä ottelussa: 4 maalia 1,47 xG:stä (+2,53). ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 39 % (liigan 19./20), oma tuotto 0,97 xG ja vastustajille annettu 1,73 xG (6./20 eniten): 5 mittaria häntäpäässä samaan aikaan ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä kääntyi tässä ottelussa: hallinta 33 %, 4 maalia. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Bobby Thomas on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 15,6 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 4 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Bobby Thomas jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 5./16. ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 1/6 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Newcastle laukoo tällä kaudella 10,2 kertaa ottelussa (liigan 19., viime kaudella 12,9 ja liigan 8.), Coventry: päästettyjä laukauksia 17,4 (liigan 19.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: paine piti: 19 laukausta (lähtötaso 10,2, vastustajan päästöt 17,4). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Newcastle tekee tällä kaudella maalin 17,6 prosentista laukauksistaan (liigan 2., viime kaudella 10,8 ja liigan 11.), Coventry: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 54,5 (liigan 19.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,87 odotetusta (-0,87), 5 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Newcastle saa tällä kaudella 4,4 kulmaa ottelussa (liigan 11., viime kaudella 6,1 ja liigan 3.), Coventry: päästettyjä kulmia 4,6 (liigan 10.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● kausi 2026-27 · 5 ottelua ennen kierrosta · viime kausi vertailuna

    Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 4), 1 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Maalivahdin taso esiin. 19 torjuntaa (liigan 3./20) 1,66 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 2 torjuntaa. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Vastustaja pääsee boksiin. 57 laukausta boksista vastaan (liigan 2./20 eniten), yhteensä 98 laukausta (58 % boksista) ● kausi 2026-27 · 5 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Vastustaja pääsee boksiin kääntyi tässä ottelussa: 6 laukausta boksista vastaan. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Lewis Hall on joukkueensa paras ottelupisteytyksessä tällä kaudella: keskimäärin 25,4 pistettä 5 ottelussa, kärkikolmikossa 3 kertaa. ● kausi 2026-27 · ottelupisteytys ennen kierrosta

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Lewis Hall jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 7./16. ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/6 piti

Toteuma · 3/12 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.881.232. jakso0.590.64Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Coventry): laukaukset 2/9 ja 7/10. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
P6.48.70.81.86.Tapahtumat minuutteineen: Coventry ylhäällä, Newcastle alhaalla, 5 maalia ja 2 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
Kierros 5väitteistä piti 56/119näytä 10 ottelua ▾
BBrentford–CChelsea3–0puoliaika 0–0toteuma: 7/14 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia10.713.4Päästettyjä13.310.9Maaleja1.41.5Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Brentford, alempi Chelsea, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brentford laukoi 10,7 kertaa ottelussa (liigan 16.), Chelsea: päästettyjä laukauksia 10,9 (liigan 3.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 13 laukausta (lähtötaso 10,7, vastustajan päästöt 10,9). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brentford teki maalin 13,6 prosentista laukauksistaan (liigan 1.), Chelsea: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 12.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 3 maalia 2,65 odotetusta (+0,35), 23 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Brentford sai 4,8 kulmaa ottelussa (liigan 13.), Chelsea: päästettyjä kulmia 4,3 (liigan 18.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 4), 3 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 51 laukausta boksista (liigan 2./20) ja 7 maalia, laukauksia yhteensä 68 (3./20) ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 9 laukausta boksista, 3 maalia, vastaan 12 laukausta. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 17/68 laukausta maalia kohti eli 25 % (liigan 17./20) ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti kääntyi tässä ottelussa: 6/13 maalia kohti (46 %). ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Mathias Jensen: osallistumiset ylittivät tuotoksen, nousulle on katetta. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Mathias Jensen ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 33 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/7 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Chelsea laukoi 13,4 kertaa ottelussa (liigan 6.), Brentford: päästettyjä laukauksia 13,3 (liigan 14.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 12 laukausta (lähtötaso 13,4, vastustajan päästöt 13,3). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Chelsea teki maalin 11,3 prosentista laukauksistaan (liigan 7.), Brentford: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,9 (liigan 9.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,83 odotetusta (-0,83), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Chelsea sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 4.), Brentford: päästettyjä kulmia 5,4 (liigan 5.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 12 kulmaa (odotus 5), 0 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Maalivahdin taso esiin. 19 torjuntaa (liigan 1./20) 1,58 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 3 torjuntaa. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Vastustaja pääsee boksiin. 42 laukausta boksista vastaan (liigan 3./20 eniten), yhteensä 59 laukausta (71 % boksista) ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Vastustaja pääsee boksiin toistui tässä ottelussa: 9 laukausta boksista vastaan. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. João Pedro tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: João Pedro ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Kärsivällinen rakentelu: 40 syöttöä laukausta kohti (liigan 2. eniten). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 42,8 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/7 piti

Toteuma · 7/14 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.390.392. jakso2.260.44Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Brentford): laukaukset 7/4 ja 6/8. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
61.83.94.Tapahtumat minuutteineen: Brentford ylhäällä, Chelsea alhaalla, 3 maalia ja 2 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
TTottenham–AVAston Villa2–3puoliaika 0–1toteuma: 8/14 piti (1 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia11.512.7Päästettyjä12.212.9Maaleja1.31.5Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Tottenham, alempi Aston Villa, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Tottenham laukoi 11,5 kertaa ottelussa (liigan 14.), Aston Villa: päästettyjä laukauksia 12,9 (liigan 13.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 20 laukausta (lähtötaso 11,5, vastustajan päästöt 12,9). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Tottenham teki maalin 11,0 prosentista laukauksistaan (liigan 10.), Aston Villa: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 70,8 (liigan 3.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,56 odotetusta (+0,44), 10 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Tottenham sai 5,5 kulmaa ottelussa (liigan 7.), Aston Villa: päästettyjä kulmia 4,9 (liigan 11.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 11 kulmaa (odotus 5), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 0 maalia 3,26 odotetusta (xG), erotus -3,26 eli liigan 19./20 ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus jäi avoimeksi tässä ottelussa: 2 maalia 1,56 xG:stä (+0,44). ○ kierrosdata

  5. Ja vielä: Erikoistilanteet ilman tuottoa. 27 kulmaa (liigan 1./20) ja 0 maalia ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Erikoistilanteet ilman tuottoa kääntyi tässä ottelussa: 11 kulmaa ja 2 maalia. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+2. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelaajanosto. João Gonçalves tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: João Gonçalves ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  8. Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 1,8 kertaa/ottelu (liigan 5.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 2 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 5/7 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Aston Villa laukoi 12,7 kertaa ottelussa (liigan 9.), Tottenham: päästettyjä laukauksia 12,2 (liigan 9.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 15 laukausta (lähtötaso 12,7, vastustajan päästöt 12,2). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Aston Villa teki maalin 11,6 prosentista laukauksistaan (liigan 4.), Tottenham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 63,0 (liigan 19.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 3 maalia 1,16 odotetusta (+1,84), 20 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Aston Villa teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Tottenham 58 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Aston Villan suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 0,82 → 0,35 xG, laukaukset 9 → 6. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 1 maalia 3,37 odotetusta (xG), erotus -2,37 eli liigan 17./20 ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus kääntyi tässä ottelussa: 3 maalia 1,16 xG:stä (+1,84). ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 48 % (liigan 9./20), oma tuotto 0,84 xG ja vastustajille annettu 1,89 xG (1./20 eniten): 3 mittaria häntäpäässä samaan aikaan ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä kääntyi tässä ottelussa: hallinta 36 %, syöttötarkkuus 83 %, 3 maalia. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Morgan Rogers tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Morgan Rogers ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,9 kertaa/ottelu (liigan 2.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 5 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/7 piti

Toteuma · 8/14 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.640.822. jakso0.920.35Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Tottenham): laukaukset 10/9 ja 10/6. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
49.67.79.86.98.Tapahtumat minuutteineen: Tottenham ylhäällä, Aston Villa alhaalla, 5 maalia ja 4 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
BBrighton–AArsenal3–0puoliaika 2–0toteuma: 7/15 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia13.014.5Päästettyjä11.78.2Maaleja1.41.9Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Brighton, alempi Arsenal, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brighton laukoi 13,0 kertaa ottelussa (liigan 7.), Arsenal: päästettyjä laukauksia 8,2 (liigan 1.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 17 laukausta (lähtötaso 13,0, vastustajan päästöt 8,2). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brighton teki maalin 10,5 prosentista laukauksistaan (liigan 15.), Arsenal: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 70,0 (liigan 4.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 3 maalia 1,31 odotetusta (+1,69), 18 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Brighton sai 4,9 kulmaa ottelussa (liigan 12.), Arsenal: päästettyjä kulmia 3,4 (liigan 20.). Odotus on vähintään 3 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 5 kulmaa (odotus 3), 3 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 53 laukausta boksista (liigan 1./20) ja 13 maalia, laukauksia yhteensä 78 (2./20) ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 10 laukausta boksista, 3 maalia, vastaan 11 laukausta. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pallo hallussa, kamppailut hukassa. Hallinta 71 % (liigan 1./20) mutta kaksinkamppailuista voitettu vain 47 % (17./20) ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Pallo hallussa, kamppailut hukassa kääntyi tässä ottelussa: hallinta 40 %, kamppailut 50 %. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite ei pitänyt (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 2+1. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelaajanosto. Gomez kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (3 aikaista vaihtoa · 6 DNP, katkonainen kausi). ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Gomez jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 9./16 ja tuotti 0+1. ● kierrosdata

  8. Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 54 % ja 476 syöttöä/ottelu (liigan 5.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: hallinta 40 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/8 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Arsenal laukoi 14,5 kertaa ottelussa (liigan 4.), Brighton: päästettyjä laukauksia 11,7 (liigan 6.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 11 laukausta (lähtötaso 14,5, vastustajan päästöt 11,7). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Arsenal teki maalin 12,9 prosentista laukauksistaan (liigan 3.), Brighton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,9 (liigan 6.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,63 odotetusta (-1,63), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Arsenal sai 5,7 kulmaa ottelussa (liigan 5.), Brighton: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 14.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 5), 0 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (183/336), liigan 1./20 ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat kääntyi tässä ottelussa: 50 % kaksinkamppailuista voitettu. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maaleja ei tullut, mutta oma pää tiivistyi (päästöt 2+1). ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Zubimendi kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (3 aikaista vaihtoa · 0 DNP, katkonainen kausi). ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Zubimendi jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 13./16. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,7/ottelu). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 0 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/7 piti

Toteuma · 7/15 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.360.392. jakso0.951.24Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Brighton): laukaukset 8/3 ja 9/8. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
31.45.57.Tapahtumat minuutteineen: Brighton ylhäällä, Arsenal alhaalla, 3 maalia ja 5 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
EEverton–IIpswich1–0puoliaika 1–0toteuma: 2/9 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia11.1ei mittaustaPäästettyjä14.0ei mittaustaMaaleja1.2ei mittaustaLähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Everton, alempi Ipswich, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Everton laukoi 11,1 kertaa ottelussa (liigan 15.), Ipswich on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 21 laukausta (lähtötaso 11,1, vastustajan päästöt 12,5). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Everton teki maalin 11,2 prosentista laukauksistaan (liigan 8.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 2,24 odotetusta (-1,24), 5 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Everton sai 4,3 kulmaa ottelussa (liigan 16.), liigan taso: päästettyjä kulmia 5,0. Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 4), 1 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 41 laukausta boksista (liigan 5./20) ja 5 maalia, laukauksia yhteensä 59 (6./20) ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 13 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 13 laukausta. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1,28) ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso terävöityy kääntyi tässä ottelussa: uhka 1,30 → 0,93 xG. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 60 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite ei pitänyt (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 1+0. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelaajanosto. Kiernan Dewsbury-Hall tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Kiernan Dewsbury-Hall jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 10./15. ● kierrosdata

  8. Ja: Pelitapa. Pelaa ilman palloa: hallinta 44 % (liigan 4. vähiten), tila tulee siirtymistä. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: hallinta 52 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/8 piti

  1. Katso ensin: Maalivahdin taso esiin. 16 torjuntaa (liigan 2./20) 1,66 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 1 torjuntaa. ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 0/1 piti

Toteuma · 2/9 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso1.300.862. jakso0.930.58Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Everton): laukaukset 10/6 ja 11/7. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
11.Tapahtumat minuutteineen: Everton ylhäällä, Ipswich alhaalla, 1 maalia ja 5 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
NNewcastle–HCHull City2–1puoliaika 2–0toteuma: 3/8 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia12.9ei mittaustaPäästettyjä12.4ei mittaustaMaaleja1.4ei mittaustaLähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Newcastle, alempi Hull City, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Newcastle laukoi 12,9 kertaa ottelussa (liigan 8.), Hull City on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 12 laukausta (lähtötaso 12,9, vastustajan päästöt 12,5). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Newcastle teki maalin 10,8 prosentista laukauksistaan (liigan 11.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,44 odotetusta (+0,56), 17 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Newcastle sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 3.), liigan taso: päästettyjä kulmia 5,0. Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 5), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Maalivahdin taso esiin. 16 torjuntaa (liigan 3./20) 1,68 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 3 torjuntaa. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Boksiin ei päästä. 44 % laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan 3./20) ja paikan laatu vain 0,096 xG per laukaus (17./20) ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksiin ei päästä kääntyi tässä ottelussa: 25 % laukauksista boksin ulkopuolelta. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Sandro Tonali kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (4 aikaista vaihtoa · 3 DNP, katkonainen kausi). ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Sandro Tonali ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 1/6 piti

  1. Katso ensin: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (182/339), liigan 2./20 ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat toistui tässä ottelussa: 52 % kaksinkamppailuista voitettu. ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Suora peli tuotti. Hallinta 29 % (20./20) ja syöttötarkkuus 70 % (20./20), silti tuotto yli odotetun (+1,07) ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Suora peli tuotti toistui tässä ottelussa: hallinta 44 %, syöttötarkkuus 79 %, 1 maalia. ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/2 piti

Toteuma · 3/8 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso1.190.342. jakso0.251.26Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Newcastle): laukaukset 7/3 ja 5/19. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
3.7.47.67.Tapahtumat minuutteineen: Newcastle ylhäällä, Hull City alhaalla, 4 maalia ja 6 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
NFNott'm Forest–CCoventry0–1puoliaika 0–0toteuma: 4/9 piti (1 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia12.5ei mittaustaPäästettyjä13.3ei mittaustaMaaleja1.3ei mittaustaLähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Nott'm Forest, alempi Coventry, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Nott'm Forest laukoi 12,5 kertaa ottelussa (liigan 12.), Coventry on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 24 laukausta (lähtötaso 12,5, vastustajan päästöt 12,5). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Nott'm Forest teki maalin 10,1 prosentista laukauksistaan (liigan 17.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,10 odotetusta (-1,10), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Nott'm Forest sai 5,2 kulmaa ottelussa (liigan 9.), liigan taso: päästettyjä kulmia 5,0. Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 5), 0 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 14/58 laukausta maalia kohti eli 24 % (liigan 18./20) ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti toistui tässä ottelussa: 3/24 maalia kohti (12 %). ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1,39) ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso terävöityy kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,60 → 0,50 xG. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 60 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite ei pitänyt (terävöityy loppua kohti): omia maaleja ei tullut, päästöt 0+1. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelaajanosto. Morgan Gibbs-White tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto piti: Morgan Gibbs-White oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (1./15). ● kierrosdata

  8. Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,9/ottelu). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 2 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/8 piti

  1. Katso ensin: Hyökkäyksen tehottomuus. 0 maalia 4,18 odotetusta (xG), erotus -4,18 eli liigan 20./20 ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus jäi avoimeksi tässä ottelussa: 1 maalia 0,67 xG:stä (+0,33). ○ kierrosdata

  2. Katso sitten: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 40 % (liigan 19./20), oma tuotto 1,04 xG ja vastustajille annettu 1,88 xG (2./20 eniten): 4 mittaria häntäpäässä samaan aikaan ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä kääntyi tässä ottelussa: hallinta 38 %, syöttötarkkuus 76 %, 1 maalia. ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 0/1 piti

Toteuma · 4/9 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.600.252. jakso0.500.43Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Nottingham Forest): laukaukset 14/6 ja 10/4. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
55.Tapahtumat minuutteineen: Nott'm Forest ylhäällä, Coventry alhaalla, 1 maalia ja 2 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
BBournemouth–LLiverpool0–1puoliaika 0–0toteuma: 3/11 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia13.815.5Päästettyjä12.611.4Maaleja1.51.7Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Bournemouth, alempi Liverpool, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Bournemouth laukoi 13,8 kertaa ottelussa (liigan 5.), Liverpool: päästettyjä laukauksia 11,4 (liigan 4.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 9 laukausta (lähtötaso 13,8, vastustajan päästöt 11,4). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Bournemouth teki maalin 11,1 prosentista laukauksistaan (liigan 9.), Liverpool: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 16.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,79 odotetusta (-0,79), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Bournemouth sai 5,6 kulmaa ottelussa (liigan 6.), Liverpool: päästettyjä kulmia 4,4 (liigan 17.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 3 kulmaa (odotus 4), 0 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Pelaajanosto. Junior Kroupi tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Junior Kroupi ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 2. suoraviivaisin. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 42,6 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 0/5 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Liverpool laukoi 15,5 kertaa ottelussa (liigan 3.), Bournemouth: päästettyjä laukauksia 12,6 (liigan 12.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 12 laukausta (lähtötaso 15,5, vastustajan päästöt 12,6). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Liverpool teki maalin 10,7 prosentista laukauksistaan (liigan 12.), Bournemouth: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 11.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,65 odotetusta (-0,65), 8 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Liverpool teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Bournemouth 55 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Liverpoolin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,49 → 1,16 xG, laukaukset 7 → 5. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +2,60) ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 0,49 → 1,16 xG. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Ryan Gravenberch tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Ryan Gravenberch jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 14./15. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 59 % ja 531 syöttöä/ottelu (liigan 2.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 54 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/6 piti

Toteuma · 3/11 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.150.492. jakso0.651.16Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Bournemouth): laukaukset 3/7 ja 6/5. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
57.Tapahtumat minuutteineen: Bournemouth ylhäällä, Liverpool alhaalla, 1 maalia ja 3 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
LLeeds–CPCrystal Palace0–0puoliaika 0–0toteuma: 4/10 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia12.611.6Päästettyjä12.511.7Maaleja1.31.1Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Leeds, alempi Crystal Palace, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Leeds laukoi 12,6 kertaa ottelussa (liigan 11.), Crystal Palace: päästettyjä laukauksia 11,7 (liigan 7.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 13 laukausta (lähtötaso 12,6, vastustajan päästöt 11,7). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Leeds teki maalin 10,2 prosentista laukauksistaan (liigan 16.), Crystal Palace: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,5 (liigan 7.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,31 odotetusta (-1,31), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Leeds sai 4,4 kulmaa ottelussa (liigan 15.), Crystal Palace: päästettyjä kulmia 5,2 (liigan 8.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 4), 0 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Pelaajanosto. Brenden Aaronson tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Brenden Aaronson jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 11./14. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelitapa. Etenee nopeasti: 31 syöttöä laukausta kohti, liigan 3. suoraviivaisin. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 32,6 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/5 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Crystal Palace laukoi 11,6 kertaa ottelussa (liigan 13.), Leeds: päästettyjä laukauksia 12,5 (liigan 11.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 12 laukausta (lähtötaso 11,6, vastustajan päästöt 12,5). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Crystal Palace teki maalin 9,3 prosentista laukauksistaan (liigan 19.), Leeds: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 15.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,06 odotetusta (-1,06), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Crystal Palace sai 4,2 kulmaa ottelussa (liigan 17.), Leeds: päästettyjä kulmia 5,1 (liigan 10.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 3 kulmaa (odotus 4), 0 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Vastustaja pääsee boksiin. 53 laukausta boksista vastaan (liigan 1./20 eniten), yhteensä 71 laukausta (75 % boksista) ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Vastustaja pääsee boksiin toistui tässä ottelussa: 9 laukausta boksista vastaan. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Jean-Philippe Mateta: osallistumiset ylittivät tuotoksen, nousulle on katetta. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Jean-Philippe Mateta ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/5 piti

Toteuma · 4/10 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.540.182. jakso0.770.88Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Leeds): laukaukset 9/5 ja 4/7. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
Tapahtumat minuutteineen: Leeds ylhäällä, Crystal Palace alhaalla, 0 maalia ja 5 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
MCMan City–SSunderland5–3puoliaika 3–2toteuma: 10/14 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia15.710.4Päästettyjä9.714.3Maaleja2.01.1Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Man City, alempi Sunderland, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man City laukoi 15,7 kertaa ottelussa (liigan 2.), Sunderland: päästettyjä laukauksia 14,3 (liigan 18.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 16 laukausta (lähtötaso 15,7, vastustajan päästöt 14,3). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man City teki maalin 12,9 prosentista laukauksistaan (liigan 2.), Sunderland: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 71,3 (liigan 2.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 5 maalia 2,82 odotetusta (+2,18), 31 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man City sai 6,5 kulmaa ottelussa (liigan 1.), Sunderland: päästettyjä kulmia 5,3 (liigan 7.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 5), 5 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (214/399), liigan 3./20 ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat kääntyi tässä ottelussa: 41 % kaksinkamppailuista voitettu. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +2,02) ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 0,67 → 2,14 xG. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Antoine Semenyo tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto piti: Antoine Semenyo oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (1./12) ja tuotti 2+1. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 60 % ja 587 syöttöä/ottelu (liigan 1.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 55 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 6/7 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Sunderland laukoi 10,4 kertaa ottelussa (liigan 18.), Man City: päästettyjä laukauksia 9,7 (liigan 2.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 17 laukausta (lähtötaso 10,4, vastustajan päästöt 9,7). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Sunderland teki maalin 10,6 prosentista laukauksistaan (liigan 14.), Man City: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 72,4 (liigan 1.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 3 maalia 3,57 odotetusta (-0,57), 18 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Sunderland teki 69 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Man City 47 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Sunderlandin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 1,57 → 2,00 xG, laukaukset 7 → 10. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 3 maalia 6,02 odotetusta (xG), erotus -3,02 eli liigan 18./20 ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus toistui tässä ottelussa: 3 maalia 3,57 xG:stä (-0,57). ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,56) ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 1,57 → 2,00 xG. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Daniel Ballard kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (2 aikaista vaihtoa · 9 DNP, katkonainen kausi). ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Daniel Ballard jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 14./14. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 25 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/7 piti

Toteuma · 10/14 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.671.572. jakso2.142.00Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Manchester City): laukaukset 7/7 ja 9/10. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
9.12.29.33.43.57.59.81.Tapahtumat minuutteineen: Man City ylhäällä, Sunderland alhaalla, 8 maalia ja 1 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
FFulham–MUMan Utd1–1puoliaika 0–0toteuma: 8/15 piti (1 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia12.715.7Päästettyjä11.811.6Maaleja1.21.8Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Fulham, alempi Man Utd, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Fulham laukoi 12,7 kertaa ottelussa (liigan 10.), Man Utd: päästettyjä laukauksia 11,6 (liigan 5.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: lukemien väliin: 12 laukausta (lähtötaso 12,7, vastustajan päästöt 11,6). ○ kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Fulham teki maalin 9,8 prosentista laukauksistaan (liigan 18.), Man Utd: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 64,5 (liigan 18.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,62 odotetusta (-0,62), 8 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Fulham sai 5,0 kulmaa ottelussa (liigan 10.), Man Utd: päästettyjä kulmia 4,9 (liigan 13.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 3 kulmaa (odotus 5), 1 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Erikoistilanteet ilman tuottoa. 25 kulmaa (liigan 3./20) ja 4 maalia ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Erikoistilanteet ilman tuottoa kääntyi tässä ottelussa: 3 kulmaa ja 1 maalia. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Boksipaine tuotti. 42 laukausta boksista (liigan 4./20) ja 4 maalia, laukauksia yhteensä 58 (9./20) ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 11 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 29 laukausta. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+1. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelaajanosto. Harry Wilson tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Harry Wilson ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  8. Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,6 kertaa/ottelu (liigan 3.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 2 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/7 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man Utd laukoi 15,7 kertaa ottelussa (liigan 1.), Fulham: päästettyjä laukauksia 11,8 (liigan 8.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 29 laukausta (lähtötaso 15,7, vastustajan päästöt 11,8). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man Utd teki maalin 11,6 prosentista laukauksistaan (liigan 5.), Fulham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,8 (liigan 14.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,60 odotetusta (-0,60), 3 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man Utd sai 4,8 kulmaa ottelussa (liigan 14.), Fulham: päästettyjä kulmia 5,5 (liigan 4.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 13 kulmaa (odotus 5), 1 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 46 laukausta boksista (liigan 3./20) ja 7 maalia, laukauksia yhteensä 84 (1./20) ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 17 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 12 laukausta. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +4,19) ● kausi 2026-27 · 4 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso terävöityy kääntyi tässä ottelussa: uhka 1,06 → 0,54 xG. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+1. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelaajanosto. Bruno Fernandes tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Bruno Fernandes jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 7./14. ● kierrosdata

  8. Ja: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 1. suoraviivaisin. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 20,9 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 5/8 piti

Toteuma · 8/15 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso1.491.062. jakso0.130.54Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Fulham): laukaukset 9/17 ja 3/12. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
O63.89.Tapahtumat minuutteineen: Fulham ylhäällä, Man Utd alhaalla, 2 maalia ja 3 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
Kierros 4väitteistä piti 60/121näytä 10 ottelua ▾
AVAston Villa–NFNott'm Forest1–2puoliaika 0–0toteuma: 9/14 piti (2 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia12.712.5Päästettyjä12.913.3Maaleja1.51.3Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Aston Villa, alempi Nott'm Forest, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Aston Villa laukoi 12,7 kertaa ottelussa (liigan 9.), Nott'm Forest: päästettyjä laukauksia 13,3 (liigan 15.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 7 laukausta (lähtötaso 12,7, vastustajan päästöt 13,3). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Aston Villa teki maalin 11,6 prosentista laukauksistaan (liigan 4.), Nott'm Forest: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,5 (liigan 8.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 0,82 odotetusta (+0,18), 14 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Aston Villa sai 5,2 kulmaa ottelussa (liigan 8.), Nott'm Forest: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 15.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 5), 1 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 0 maalia 2,55 odotetusta (xG), erotus -2,55 eli liigan 18./20 ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus jäi avoimeksi tässä ottelussa: 1 maalia 0,82 xG:stä (+0,18). ○ kierrosdata

  5. Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 1/26 laukausta maalia kohti eli 4 % (liigan 20./20) ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti kääntyi tässä ottelussa: 5/7 maalia kohti (71 %). ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+1. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelaajanosto. Morgan Rogers tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Morgan Rogers ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  8. Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,9 kertaa/ottelu (liigan 2.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 4 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/7 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Nott'm Forest laukoi 12,5 kertaa ottelussa (liigan 12.), Aston Villa: päästettyjä laukauksia 12,9 (liigan 13.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 22 laukausta (lähtötaso 12,5, vastustajan päästöt 12,9). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Nott'm Forest teki maalin 10,1 prosentista laukauksistaan (liigan 17.), Aston Villa: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 70,8 (liigan 3.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 2,28 odotetusta (-0,28), 9 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Nott'm Forest sai 5,2 kulmaa ottelussa (liigan 9.), Aston Villa: päästettyjä kulmia 4,9 (liigan 11.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 1 kulmaa (odotus 5), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 2 maalia 3,87 odotetusta (xG), erotus -1,87 eli liigan 17./20 ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus jäi avoimeksi tässä ottelussa: 2 maalia 2,28 xG:stä (-0,28). ○ kierrosdata

  5. Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 7/36 laukausta maalia kohti eli 19 % (liigan 19./20) ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti kääntyi tässä ottelussa: 7/22 maalia kohti (32 %). ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 60 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+2. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelaajanosto. Morgan Gibbs-White tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto piti: Morgan Gibbs-White oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (1./14) ja tuotti 0+1. ● kierrosdata

  8. Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,9/ottelu). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 0 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 5/7 piti

Toteuma · 9/14 piti (2 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.650.392. jakso0.171.89Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Aston Villa): laukaukset 4/5 ja 3/17. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
46.74.88.Tapahtumat minuutteineen: Aston Villa ylhäällä, Nott'm Forest alhaalla, 3 maalia ja 7 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
BBournemouth–BBrentford2–2puoliaika 1–1toteuma: 6/12 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia13.810.7Päästettyjä12.613.3Maaleja1.51.4Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Bournemouth, alempi Brentford, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Bournemouth laukoi 13,8 kertaa ottelussa (liigan 5.), Brentford: päästettyjä laukauksia 13,3 (liigan 14.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 20 laukausta (lähtötaso 13,8, vastustajan päästöt 13,3). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Bournemouth teki maalin 11,1 prosentista laukauksistaan (liigan 9.), Brentford: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,9 (liigan 9.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,75 odotetusta (+0,25), 10 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Bournemouth sai 5,6 kulmaa ottelussa (liigan 6.), Brentford: päästettyjä kulmia 5,4 (liigan 5.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 2 kulmaa (odotus 5), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Pelaajanosto. Junior Kroupi tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Junior Kroupi ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 2. suoraviivaisin. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 24,9 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/5 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brentford laukoi 10,7 kertaa ottelussa (liigan 16.), Bournemouth: päästettyjä laukauksia 12,6 (liigan 12.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 8 laukausta (lähtötaso 10,7, vastustajan päästöt 12,6). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brentford teki maalin 13,6 prosentista laukauksistaan (liigan 1.), Bournemouth: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 11.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 0,50 odotetusta (+1,50), 25 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Brentford sai 4,8 kulmaa ottelussa (liigan 13.), Bournemouth: päästettyjä kulmia 5,3 (liigan 6.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 1 kulmaa (odotus 5), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 45 laukausta boksista (liigan 1./20) ja 5 maalia, laukauksia yhteensä 60 (2./20) ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 6 laukausta boksista, 2 maalia, vastaan 20 laukausta. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1,96) ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso terävöityy kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,33 → 0,17 xG. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Mathias Jensen: osallistumiset ylittivät tuotoksen, nousulle on katetta. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Mathias Jensen ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 50 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/7 piti

Toteuma · 6/12 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.670.332. jakso1.080.17Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Bournemouth): laukaukset 5/4 ja 15/4. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
34.38.52.56.Tapahtumat minuutteineen: Bournemouth ylhäällä, Brentford alhaalla, 4 maalia ja 6 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
CChelsea–HCHull City2–2puoliaika 1–2toteuma: 5/9 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia13.4ei mittaustaPäästettyjä10.9ei mittaustaMaaleja1.5ei mittaustaLähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Chelsea, alempi Hull City, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Chelsea laukoi 13,4 kertaa ottelussa (liigan 6.), Hull City on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 12 laukausta (lähtötaso 13,4, vastustajan päästöt 12,5). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Chelsea teki maalin 11,3 prosentista laukauksistaan (liigan 7.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 0,91 odotetusta (+1,09), 17 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Chelsea sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 4.), liigan taso: päästettyjä kulmia 5,0. Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 10 kulmaa (odotus 5), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Maalivahdin taso esiin. 16 torjuntaa (liigan 1./20) 1,65 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 3 torjuntaa. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Toinen jakso hiipuu. Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -2,02) ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso hiipuu kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,18 → 0,72 xG. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. João Pedro tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto piti: João Pedro oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (1./16) ja tuotti 1+1. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Kärsivällinen rakentelu: 40 syöttöä laukausta kohti (liigan 2. eniten). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 48,1 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/7 piti

  1. Katso ensin: Kaksinkamppailut kantavat. 56 % kaksinkamppailuista voitettu (141/251), liigan 1./20 ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat kääntyi tässä ottelussa: 47 % kaksinkamppailuista voitettu. ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Suora peli tuotti. Hallinta 28 % (20./20) ja syöttötarkkuus 70 % (20./20), silti tuotto yli odotetun (+0,45) ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Suora peli tuotti toistui tässä ottelussa: hallinta 32 %, syöttötarkkuus 70 %, 2 maalia. ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 1/2 piti

Toteuma · 5/9 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.180.442. jakso0.720.94Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Chelsea): laukaukset 3/6 ja 9/8. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
7.28.34.66.Tapahtumat minuutteineen: Chelsea ylhäällä, Hull City alhaalla, 4 maalia ja 6 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
CPCrystal Palace–IIpswich2–3puoliaika 1–2toteuma: 3/8 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia11.6ei mittaustaPäästettyjä11.7ei mittaustaMaaleja1.1ei mittaustaLähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Crystal Palace, alempi Ipswich, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Crystal Palace laukoi 11,6 kertaa ottelussa (liigan 13.), Ipswich on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 11 laukausta (lähtötaso 11,6, vastustajan päästöt 12,5). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Crystal Palace teki maalin 9,3 prosentista laukauksistaan (liigan 19.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 0,62 odotetusta (+1,38), 18 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Crystal Palace sai 4,2 kulmaa ottelussa (liigan 17.), liigan taso: päästettyjä kulmia 5,0. Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 4), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 41 % (liigan 18./20), oma tuotto 1,53 xG ja vastustajille annettu 1,92 xG (2./20 eniten): 3 mittaria häntäpäässä samaan aikaan ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä kääntyi tässä ottelussa: hallinta 47 %, syöttötarkkuus 81 %, 2 maalia. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Vastustaja pääsee boksiin. 45 laukausta boksista vastaan (liigan 1./20 eniten), yhteensä 59 laukausta (76 % boksista) ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Vastustaja pääsee boksiin toistui tässä ottelussa: 8 laukausta boksista vastaan. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Jean-Philippe Mateta: osallistumiset ylittivät tuotoksen, nousulle on katetta. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Jean-Philippe Mateta ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/6 piti

  1. Katso ensin: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 41 % (liigan 17./20), oma tuotto 1,50 xG ja vastustajille annettu 2,01 xG (1./20 eniten): 3 mittaria häntäpäässä samaan aikaan ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä kääntyi tässä ottelussa: hallinta 53 %, syöttötarkkuus 82 %, 3 maalia. ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Maalivahdin taso esiin. 14 torjuntaa (liigan 2./20) 2,01 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 2 torjuntaa. ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 0/2 piti

Toteuma · 3/8 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.200.922. jakso0.410.76Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Crystal Palace): laukaukset 5/4 ja 6/8. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
14.23.45.75.90.Tapahtumat minuutteineen: Crystal Palace ylhäällä, Ipswich alhaalla, 5 maalia ja 5 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
LLiverpool–FFulham0–0puoliaika 0–0toteuma: 4/15 piti (1 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia15.512.7Päästettyjä11.411.8Maaleja1.71.2Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Liverpool, alempi Fulham, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Liverpool laukoi 15,5 kertaa ottelussa (liigan 3.), Fulham: päästettyjä laukauksia 11,8 (liigan 8.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: lukemien väliin: 14 laukausta (lähtötaso 15,5, vastustajan päästöt 11,8). ○ kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Liverpool teki maalin 10,7 prosentista laukauksistaan (liigan 12.), Fulham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,8 (liigan 14.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,28 odotetusta (-1,28), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Liverpool sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 2.), Fulham: päästettyjä kulmia 5,5 (liigan 4.). Odotus on vähintään 6 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 5 kulmaa (odotus 6), 0 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Kurin kustannus kasvaa. 10 korttia (liigan 1./20) ja 41 rikettä (6./20) ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Kurin kustannus kasvaa kääntyi tässä ottelussa: 0 korttia, 11 rikettä. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +2,36) ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 0,52 → 0,76 xG. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): uhka 0,52 → 0,76 xG, laukaukset 6 → 8. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelaajanosto. Ryan Gravenberch tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Ryan Gravenberch jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 7./16. ● kierrosdata

  8. Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 59 % ja 531 syöttöä/ottelu (liigan 2.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 56 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/7 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Fulham laukoi 12,7 kertaa ottelussa (liigan 10.), Liverpool: päästettyjä laukauksia 11,4 (liigan 4.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 10 laukausta (lähtötaso 12,7, vastustajan päästöt 11,4). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Fulham teki maalin 9,8 prosentista laukauksistaan (liigan 18.), Liverpool: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 16.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,70 odotetusta (-0,70), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Fulham sai 5,0 kulmaa ottelussa (liigan 10.), Liverpool: päästettyjä kulmia 4,4 (liigan 17.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 8 kulmaa (odotus 4), 0 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 34 laukausta boksista (liigan 5./20) ja 4 maalia, laukauksia yhteensä 48 (5./20) ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti kääntyi tässä ottelussa: 8 laukausta boksista, 0 maalia, vastaan 14 laukausta. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 12/48 laukausta maalia kohti eli 25 % (liigan 18./20) ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti kääntyi tässä ottelussa: 4/10 maalia kohti (40 %). ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite ei pitänyt (terävöityy loppua kohti): uhka 0,40 → 0,30 xG, laukaukset 5 → 5. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelaajanosto. Harry Wilson tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Harry Wilson ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  8. Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,6 kertaa/ottelu (liigan 3.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 1 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 1/8 piti

Toteuma · 4/15 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.520.402. jakso0.760.30Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Liverpool): laukaukset 6/5 ja 8/5. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
Tapahtumat minuutteineen: Liverpool ylhäällä, Fulham alhaalla, 0 maalia ja 1 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
TTottenham–EEverton0–0puoliaika 0–0toteuma: 7/14 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia11.511.1Päästettyjä12.214.0Maaleja1.31.2Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Tottenham, alempi Everton, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Tottenham laukoi 11,5 kertaa ottelussa (liigan 14.), Everton: päästettyjä laukauksia 14,0 (liigan 17.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 14 laukausta (lähtötaso 11,5, vastustajan päästöt 14,0). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Tottenham teki maalin 11,0 prosentista laukauksistaan (liigan 10.), Everton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 69,1 (liigan 5.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,69 odotetusta (-0,69), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Tottenham sai 5,5 kulmaa ottelussa (liigan 7.), Everton: päästettyjä kulmia 5,1 (liigan 9.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 5 kulmaa (odotus 5), 0 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 0 maalia 2,57 odotetusta (xG), erotus -2,57 eli liigan 19./20 ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus toistui tässä ottelussa: 0 maalia 0,69 xG:stä (-0,69). ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Erikoistilanteet ilman tuottoa. 22 kulmaa (liigan 1./20) ja 0 maalia ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Erikoistilanteet ilman tuottoa toistui tässä ottelussa: 5 kulmaa ja 0 maalia. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite ei pitänyt (terävöityy loppua kohti): uhka 0,36 → 0,33 xG, laukaukset 7 → 7. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelaajanosto. João Gonçalves tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: João Gonçalves ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  8. Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 1,8 kertaa/ottelu (liigan 5.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 1 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/8 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Everton laukoi 11,1 kertaa ottelussa (liigan 15.), Tottenham: päästettyjä laukauksia 12,2 (liigan 9.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 12 laukausta (lähtötaso 11,1, vastustajan päästöt 12,2). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Everton teki maalin 11,2 prosentista laukauksistaan (liigan 8.), Tottenham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 63,0 (liigan 19.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,11 odotetusta (-1,11), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Everton sai 4,3 kulmaa ottelussa (liigan 16.), Tottenham: päästettyjä kulmia 4,7 (liigan 16.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 4), 0 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Rytmi. Maaleista 60 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): uhka 0,15 → 0,96 xG, laukaukset 4 → 8. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Kiernan Dewsbury-Hall tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Kiernan Dewsbury-Hall jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 7./14. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelitapa. Pelaa ilman palloa: hallinta 44 % (liigan 4. vähiten), tila tulee siirtymistä. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 38 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/6 piti

Toteuma · 7/14 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.360.152. jakso0.330.96Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Tottenham): laukaukset 7/4 ja 7/8. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
Tapahtumat minuutteineen: Tottenham ylhäällä, Everton alhaalla, 0 maalia ja 3 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
SSunderland–AArsenal0–2puoliaika 0–0toteuma: 5/14 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia10.414.5Päästettyjä14.38.2Maaleja1.11.9Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Sunderland, alempi Arsenal, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Sunderland laukoi 10,4 kertaa ottelussa (liigan 18.), Arsenal: päästettyjä laukauksia 8,2 (liigan 1.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 12 laukausta (lähtötaso 10,4, vastustajan päästöt 8,2). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Sunderland teki maalin 10,6 prosentista laukauksistaan (liigan 14.), Arsenal: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 70,0 (liigan 4.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,80 odotetusta (-1,80), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Sunderland teki 69 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Arsenal 58 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Sunderlandin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,23 → 1,57 xG, laukaukset 5 → 7. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (182/337), liigan 2./20 ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat kääntyi tässä ottelussa: 41 % kaksinkamppailuista voitettu. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +2,22) ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 0,23 → 1,57 xG. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Daniel Ballard kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (2 aikaista vaihtoa · 9 DNP, katkonainen kausi). ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Daniel Ballard ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 27 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/7 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Arsenal laukoi 14,5 kertaa ottelussa (liigan 4.), Sunderland: päästettyjä laukauksia 14,3 (liigan 18.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 11 laukausta (lähtötaso 14,5, vastustajan päästöt 14,3). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Arsenal teki maalin 12,9 prosentista laukauksistaan (liigan 3.), Sunderland: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 71,3 (liigan 2.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,88 odotetusta (+0,12), 18 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Arsenal sai 5,7 kulmaa ottelussa (liigan 5.), Sunderland: päästettyjä kulmia 5,3 (liigan 7.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 2 kulmaa (odotus 5), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Toinen jakso hiipuu. Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -0,72) ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso hiipuu kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,77 → 1,11 xG. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+2. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Zubimendi kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (3 aikaista vaihtoa · 0 DNP, katkonainen kausi). ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Zubimendi jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 10./15. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,7/ottelu). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 2 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/7 piti

Toteuma · 5/14 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.230.772. jakso1.571.11Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Sunderland): laukaukset 5/5 ja 7/6. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
56.58.P97.Tapahtumat minuutteineen: Sunderland ylhäällä, Arsenal alhaalla, 3 maalia ja 9 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
CCoventry–BBrighton0–5puoliaika 0–1toteuma: 8/9 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksiaei mittausta13.0Päästettyjäei mittausta11.7Maalejaei mittausta1.4Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Coventry, alempi Brighton, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Hyökkäyksen tehottomuus. 0 maalia 2,85 odotetusta (xG), erotus -2,85 eli liigan 20./20 ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus toistui tässä ottelussa: 0 maalia 1,33 xG:stä (-1,33). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Toinen jakso hiipuu. Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -0,85) ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso hiipuu toistui tässä ottelussa: uhka 0,97 → 0,37 xG. ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/2 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brighton laukoi 13,0 kertaa ottelussa (liigan 7.), Coventry on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 22 laukausta (lähtötaso 13,0, vastustajan päästöt 12,5). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brighton teki maalin 10,5 prosentista laukauksistaan (liigan 15.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 5 maalia 2,81 odotetusta (+2,19), 23 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Brighton teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, liigan taso 57 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Brightonin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,97 → 1,83 xG, laukaukset 12 → 10. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 39 laukausta boksista (liigan 3./20) ja 8 maalia, laukauksia yhteensä 56 (3./20) ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 14 laukausta boksista, 5 maalia, vastaan 14 laukausta. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Johto piti loppuun. Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson) ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Johto piti loppuun toistui tässä ottelussa: johto piti. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Gomez kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (3 aikaista vaihtoa · 6 DNP, katkonainen kausi). ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Gomez jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 12./16. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 54 % ja 476 syöttöä/ottelu (liigan 5.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 69 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 6/7 piti

Toteuma · 8/9 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.970.972. jakso0.371.83Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Coventry): laukaukset 10/12 ja 4/10. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
35.51.P70.83.94.Tapahtumat minuutteineen: Coventry ylhäällä, Brighton alhaalla, 5 maalia ja 1 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
MUMan Utd–MCMan City0–1puoliaika 0–0toteuma: 8/14 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia15.715.7Päästettyjä11.69.7Maaleja1.82.0Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Man Utd, alempi Man City, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man Utd laukoi 15,7 kertaa ottelussa (liigan 1.), Man City: päästettyjä laukauksia 9,7 (liigan 2.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 16 laukausta (lähtötaso 15,7, vastustajan päästöt 9,7). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man Utd teki maalin 11,6 prosentista laukauksistaan (liigan 5.), Man City: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 72,4 (liigan 1.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,00 odotetusta (-1,00), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Man Utd teki 58 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Man City 47 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Manchester Unitedin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,20 → 0,80 xG, laukaukset 5 → 11. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 40 laukausta boksista (liigan 2./20) ja 7 maalia, laukauksia yhteensä 68 (1./20) ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti kääntyi tässä ottelussa: 6 laukausta boksista, 0 maalia, vastaan 6 laukausta. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,59) ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 0,20 → 0,80 xG. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Bruno Fernandes tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto piti: Bruno Fernandes oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (3./13). ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 1. suoraviivaisin. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 30,4 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 5/7 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man City laukoi 15,7 kertaa ottelussa (liigan 2.), Man Utd: päästettyjä laukauksia 11,6 (liigan 5.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 6 laukausta (lähtötaso 15,7, vastustajan päästöt 11,6). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man City teki maalin 12,9 prosentista laukauksistaan (liigan 2.), Man Utd: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 64,5 (liigan 18.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 1,10 odotetusta (-0,10), 17 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man City sai 6,5 kulmaa ottelussa (liigan 1.), Man Utd: päästettyjä kulmia 4,9 (liigan 13.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 7 kulmaa (odotus 5), 1 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (161/299), liigan 3./20 ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat toistui tässä ottelussa: 53 % kaksinkamppailuista voitettu. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Boksipaine tuotti. 37 laukausta boksista (liigan 4./20) ja 7 maalia, laukauksia yhteensä 46 (8./20) ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti kääntyi tässä ottelussa: 2 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 16 laukausta. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Antoine Semenyo tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Antoine Semenyo jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 10./13. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 60 % ja 587 syöttöä/ottelu (liigan 1.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: hallinta 45 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/7 piti

Toteuma · 8/14 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.200.092. jakso0.801.01Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Manchester United): laukaukset 5/2 ja 11/4. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
60.Tapahtumat minuutteineen: Man Utd ylhäällä, Man City alhaalla, 1 maalia ja 5 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
LLeeds–NNewcastle4–1puoliaika 3–0toteuma: 5/12 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia12.612.9Päästettyjä12.512.4Maaleja1.31.4Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Leeds, alempi Newcastle, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Leeds laukoi 12,6 kertaa ottelussa (liigan 11.), Newcastle: päästettyjä laukauksia 12,4 (liigan 10.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 15 laukausta (lähtötaso 12,6, vastustajan päästöt 12,4). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Leeds teki maalin 10,2 prosentista laukauksistaan (liigan 16.), Newcastle: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3 (liigan 10.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 4 maalia 2,08 odotetusta (+1,92), 27 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Leeds sai 4,4 kulmaa ottelussa (liigan 15.), Newcastle: päästettyjä kulmia 4,9 (liigan 12.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 5 kulmaa (odotus 4), 4 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Vastustaja pääsee boksiin. 35 laukausta boksista vastaan (liigan 2./20 eniten), yhteensä 54 laukausta (65 % boksista) ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Vastustaja pääsee boksiin kääntyi tässä ottelussa: 4 laukausta boksista vastaan. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Brenden Aaronson tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Brenden Aaronson jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 13./17. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelitapa. Etenee nopeasti: 31 syöttöä laukausta kohti, liigan 3. suoraviivaisin. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 29,3 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/6 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Newcastle laukoi 12,9 kertaa ottelussa (liigan 8.), Leeds: päästettyjä laukauksia 12,5 (liigan 11.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 7 laukausta (lähtötaso 12,9, vastustajan päästöt 12,5). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Newcastle teki maalin 10,8 prosentista laukauksistaan (liigan 11.), Leeds: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 15.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 0,88 odotetusta (+0,12), 14 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Newcastle sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 3.), Leeds: päästettyjä kulmia 5,1 (liigan 10.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 5 kulmaa (odotus 5), 1 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Maalivahdin taso esiin. 13 torjuntaa (liigan 3./20) 1,55 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 3 torjuntaa. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 8/32 laukausta maalia kohti eli 25 % (liigan 17./20) ● kausi 2026-27 · 3 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti kääntyi tässä ottelussa: 5/7 maalia kohti (71 %). ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Sandro Tonali kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (4 aikaista vaihtoa · 3 DNP, katkonainen kausi). ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Sandro Tonali ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 1/6 piti

Toteuma · 5/12 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso1.490.262. jakso0.590.62Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Leeds): laukaukset 11/1 ja 4/6. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
O32.34.46.59.90.Tapahtumat minuutteineen: Leeds ylhäällä, Newcastle alhaalla, 5 maalia ja 3 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
Kierros 3väitteistä piti 60/117näytä 10 ottelua ▾
IIpswich–LLiverpool0–2puoliaika 0–2toteuma: 5/9 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksiaei mittausta15.5Päästettyjäei mittausta11.4Maalejaei mittausta1.7Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Ipswich, alempi Liverpool, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Maalivahdin taso esiin. 9 torjuntaa (liigan 1./20) 2,67 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Maalivahdin taso esiin toistui tässä ottelussa: 5 torjuntaa. ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Vastustaja pääsee boksiin. 24 laukausta boksista vastaan (liigan 3./20 eniten), yhteensä 44 laukausta (55 % boksista) ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Vastustaja pääsee boksiin kääntyi tässä ottelussa: 5 laukausta boksista vastaan. ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 1/2 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Liverpool laukoi 15,5 kertaa ottelussa (liigan 3.), Ipswich on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 10 laukausta (lähtötaso 15,5, vastustajan päästöt 12,5). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Liverpool teki maalin 10,7 prosentista laukauksistaan (liigan 12.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 0,69 odotetusta (+1,31), 20 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Liverpool teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, liigan taso 57 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Liverpoolin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 0,42 → 0,26 xG, laukaukset 7 → 3. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 24 laukausta boksista (liigan 5./20) ja 4 maalia, laukauksia yhteensä 40 (3./20) ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 5 laukausta boksista, 2 maalia, vastaan 14 laukausta. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Kurin kustannus kasvaa. 7 korttia (liigan 3./20) ja 28 rikettä (3./20) ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Kurin kustannus kasvaa toistui tässä ottelussa: 3 korttia, 13 rikettä. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Ryan Gravenberch tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Ryan Gravenberch jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 15./15. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 59 % ja 531 syöttöä/ottelu (liigan 2.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 55 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/7 piti

Toteuma · 5/9 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.510.422. jakso0.250.26Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Ipswich): laukaukset 8/7 ja 6/3. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
6.9.Tapahtumat minuutteineen: Ipswich ylhäällä, Liverpool alhaalla, 2 maalia ja 4 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
NNewcastle–BBournemouth2–2puoliaika 1–2toteuma: 6/13 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia12.913.8Päästettyjä12.412.6Maaleja1.41.5Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Newcastle, alempi Bournemouth, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Newcastle laukoi 12,9 kertaa ottelussa (liigan 8.), Bournemouth: päästettyjä laukauksia 12,6 (liigan 12.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 8 laukausta (lähtötaso 12,9, vastustajan päästöt 12,6). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Newcastle teki maalin 10,8 prosentista laukauksistaan (liigan 11.), Bournemouth: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 11.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 0,71 odotetusta (+1,29), 25 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Newcastle sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 3.), Bournemouth: päästettyjä kulmia 5,3 (liigan 6.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 5), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Maalivahdin taso esiin. 9 torjuntaa (liigan 3./20) 1,64 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Maalivahdin taso esiin toistui tässä ottelussa: 4 torjuntaa. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 6/24 laukausta maalia kohti eli 25 % (liigan 17./20) ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti toistui tässä ottelussa: 2/8 maalia kohti (25 %). ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Sandro Tonali kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (4 aikaista vaihtoa · 3 DNP, katkonainen kausi). ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Sandro Tonali ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/6 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Bournemouth laukoi 13,8 kertaa ottelussa (liigan 5.), Newcastle: päästettyjä laukauksia 12,4 (liigan 10.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 17 laukausta (lähtötaso 13,8, vastustajan päästöt 12,4). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Bournemouth teki maalin 11,1 prosentista laukauksistaan (liigan 9.), Newcastle: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3 (liigan 10.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,37 odotetusta (+0,63), 12 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Bournemouth teki 55 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Newcastle 47 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Bournemouthin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 1,29 → 0,08 xG, laukaukset 13 → 4. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Erikoistilanteet ilman tuottoa. 13 kulmaa (liigan 4./20) ja 2 maalia ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Erikoistilanteet ilman tuottoa kääntyi tässä ottelussa: 3 kulmaa ja 2 maalia. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Maalivahdin taso esiin. 9 torjuntaa (liigan 2./20) 2,04 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 0 torjuntaa. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Junior Kroupi tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Junior Kroupi ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 2. suoraviivaisin. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 19,7 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/7 piti

Toteuma · 6/13 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.141.292. jakso0.570.08Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Newcastle): laukaukset 3/13 ja 5/4. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
9.O35.37.88.Tapahtumat minuutteineen: Newcastle ylhäällä, Bournemouth alhaalla, 4 maalia ja 5 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
BBrentford–SSunderland1–1puoliaika 0–0toteuma: 6/12 piti (1 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia10.710.4Päästettyjä13.314.3Maaleja1.41.1Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Brentford, alempi Sunderland, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brentford laukoi 10,7 kertaa ottelussa (liigan 16.), Sunderland: päästettyjä laukauksia 14,3 (liigan 18.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 12 laukausta (lähtötaso 10,7, vastustajan päästöt 14,3). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brentford teki maalin 13,6 prosentista laukauksistaan (liigan 1.), Sunderland: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 71,3 (liigan 2.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 1,21 odotetusta (-0,21), 8 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Brentford sai 4,8 kulmaa ottelussa (liigan 13.), Sunderland: päästettyjä kulmia 5,3 (liigan 7.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 5), 1 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 4 maalia 5,52 odotetusta (xG), erotus -1,52 eli liigan 19./20 ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus jäi avoimeksi tässä ottelussa: 1 maalia 1,21 xG:stä (-0,21). ○ kierrosdata

  5. Ja vielä: Boksipaine tuotti. 38 laukausta boksista (liigan 1./20) ja 4 maalia, laukauksia yhteensä 48 (2./20) ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti kääntyi tässä ottelussa: 7 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 14 laukausta. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Mathias Jensen: osallistumiset ylittivät tuotoksen, nousulle on katetta. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Mathias Jensen ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 29 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/6 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Sunderland laukoi 10,4 kertaa ottelussa (liigan 18.), Brentford: päästettyjä laukauksia 13,3 (liigan 14.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 14 laukausta (lähtötaso 10,4, vastustajan päästöt 13,3). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Sunderland teki maalin 10,6 prosentista laukauksistaan (liigan 14.), Brentford: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,9 (liigan 9.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,71 odotetusta (-0,71), 7 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Sunderland teki 69 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Brentford 56 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Sunderlandin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,35 → 1,36 xG, laukaukset 5 → 9. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1,21) ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 0,35 → 1,36 xG. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Daniel Ballard kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (2 aikaista vaihtoa · 9 DNP, katkonainen kausi). ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Daniel Ballard jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 6./13. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 42 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/6 piti

Toteuma · 6/12 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.350.352. jakso0.851.36Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Brentford): laukaukset 5/5 ja 7/9. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
57.P82.Tapahtumat minuutteineen: Brentford ylhäällä, Sunderland alhaalla, 2 maalia ja 5 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
BBrighton–LLeeds1–1puoliaika 0–1toteuma: 7/13 piti (1 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia13.012.6Päästettyjä11.712.5Maaleja1.41.3Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Brighton, alempi Leeds, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brighton laukoi 13,0 kertaa ottelussa (liigan 7.), Leeds: päästettyjä laukauksia 12,5 (liigan 11.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 20 laukausta (lähtötaso 13,0, vastustajan päästöt 12,5). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brighton teki maalin 10,5 prosentista laukauksistaan (liigan 15.), Leeds: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 15.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 2,19 odotetusta (-1,19), 5 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Brighton teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Leeds 51 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Brightonin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,06 → 2,14 xG, laukaukset 3 → 17. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 28 laukausta boksista (liigan 3./20) ja 7 maalia, laukauksia yhteensä 36 (4./20) ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 11 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 10 laukausta. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Johto piti loppuun. Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson) ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Johto piti loppuun jäi avoimeksi tässä ottelussa: ei johtoa puoliajalla tässä ottelussa. ○ kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Gomez kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (3 aikaista vaihtoa · 6 DNP, katkonainen kausi). ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Gomez jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 8./14. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 54 % ja 476 syöttöä/ottelu (liigan 5.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 67 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/6 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Leeds laukoi 12,6 kertaa ottelussa (liigan 11.), Brighton: päästettyjä laukauksia 11,7 (liigan 6.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 10 laukausta (lähtötaso 12,6, vastustajan päästöt 11,7). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Leeds teki maalin 10,2 prosentista laukauksistaan (liigan 16.), Brighton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,9 (liigan 6.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 2,49 odotetusta (-1,49), 10 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Leeds sai 4,4 kulmaa ottelussa (liigan 15.), Brighton: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 14.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 4), 1 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (129/238), liigan 3./20 ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat toistui tässä ottelussa: 52 % kaksinkamppailuista voitettu. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 5/24 laukausta maalia kohti eli 21 % (liigan 19./20) ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti kääntyi tässä ottelussa: 5/10 maalia kohti (50 %). ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Brenden Aaronson tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Brenden Aaronson jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 11./13. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Etenee nopeasti: 31 syöttöä laukausta kohti, liigan 3. suoraviivaisin. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 25,2 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/7 piti

Toteuma · 7/13 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.061.902. jakso2.140.60Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Brighton): laukaukset 3/6 ja 17/4. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
15.71.Tapahtumat minuutteineen: Brighton ylhäällä, Leeds alhaalla, 2 maalia ja 6 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
FFulham–CPCrystal Palace2–3puoliaika 2–1toteuma: 3/11 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia12.711.6Päästettyjä11.811.7Maaleja1.21.1Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Fulham, alempi Crystal Palace, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Fulham laukoi 12,7 kertaa ottelussa (liigan 10.), Crystal Palace: päästettyjä laukauksia 11,7 (liigan 7.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 25 laukausta (lähtötaso 12,7, vastustajan päästöt 11,7). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Fulham teki maalin 9,8 prosentista laukauksistaan (liigan 18.), Crystal Palace: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,5 (liigan 7.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 2 maalia 3,14 odotetusta (-1,14), 8 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Fulham teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Crystal Palace 51 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Fulhamin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 1,60 → 1,54 xG, laukaukset 13 → 12. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Pelaajanosto. Harry Wilson tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Harry Wilson ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,6 kertaa/ottelu (liigan 3.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 6 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/5 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Crystal Palace laukoi 11,6 kertaa ottelussa (liigan 13.), Fulham: päästettyjä laukauksia 11,8 (liigan 8.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 10 laukausta (lähtötaso 11,6, vastustajan päästöt 11,8). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Crystal Palace teki maalin 9,3 prosentista laukauksistaan (liigan 19.), Fulham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,8 (liigan 14.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 3 maalia 1,97 odotetusta (+1,03), 30 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Crystal Palace sai 4,2 kulmaa ottelussa (liigan 17.), Fulham: päästettyjä kulmia 5,5 (liigan 4.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 1 kulmaa (odotus 4), 3 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 1 maalia 2,61 odotetusta (xG), erotus -1,61 eli liigan 20./20 ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus kääntyi tässä ottelussa: 3 maalia 1,97 xG:stä (+1,03). ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Toinen jakso hiipuu. Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -1,29) ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso hiipuu kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,30 → 1,67 xG. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Jean-Philippe Mateta: osallistumiset ylittivät tuotoksen, nousulle on katetta. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Jean-Philippe Mateta ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 1/6 piti

Toteuma · 3/11 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso1.600.302. jakso1.541.67Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Fulham): laukaukset 13/5 ja 12/5. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
11.35.42.54.77.Tapahtumat minuutteineen: Fulham ylhäällä, Crystal Palace alhaalla, 5 maalia ja 0 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
MCMan City–CCoventry1–0puoliaika 1–0toteuma: 4/8 piti (1 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia15.7ei mittaustaPäästettyjä9.7ei mittaustaMaaleja2.0ei mittaustaLähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Man City, alempi Coventry, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man City laukoi 15,7 kertaa ottelussa (liigan 2.), Coventry on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: lukemien väliin: 15 laukausta (lähtötaso 15,7, vastustajan päästöt 12,5). ○ kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man City teki maalin 12,9 prosentista laukauksistaan (liigan 2.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 2,12 odotetusta (-1,12), 7 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man City sai 6,5 kulmaa ottelussa (liigan 1.), liigan taso: päästettyjä kulmia 5,0. Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 5), 1 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Ylivoima molemmissa päissä. Tuotto yli odotetun (+2,19, liigan 2./20) ja vastustajille annettu vain 0,60 xG per ottelu (19./20, 7 laukausta vastaan) ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Ylivoima molemmissa päissä toistui tässä ottelussa: 14 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 12 laukausta. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1,14) ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso terävöityy kääntyi tässä ottelussa: uhka 1,08 → 1,04 xG. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Antoine Semenyo tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Antoine Semenyo jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 5./14 ja tuotti 0+1. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 60 % ja 587 syöttöä/ottelu (liigan 1.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 78 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/6 piti

  1. Katso ensin: Hyökkäyksen tehottomuus. 0 maalia 1,48 odotetusta (xG), erotus -1,48 eli liigan 17./20 ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus toistui tässä ottelussa: 0 maalia 1,37 xG:stä (-1,37). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Toinen jakso hiipuu. Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -0,76) ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso hiipuu toistui tässä ottelussa: uhka 0,73 → 0,64 xG. ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/2 piti

Toteuma · 4/8 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso1.080.732. jakso1.040.64Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Manchester City): laukaukset 9/4 ja 6/8. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
26.Tapahtumat minuutteineen: Man City ylhäällä, Coventry alhaalla, 1 maalia ja 3 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
NFNott'm Forest–TTottenham0–0puoliaika 0–0toteuma: 7/15 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia12.511.5Päästettyjä13.312.2Maaleja1.31.3Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Nott'm Forest, alempi Tottenham, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Nott'm Forest laukoi 12,5 kertaa ottelussa (liigan 12.), Tottenham: päästettyjä laukauksia 12,2 (liigan 9.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 12 laukausta (lähtötaso 12,5, vastustajan päästöt 12,2). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Nott'm Forest teki maalin 10,1 prosentista laukauksistaan (liigan 17.), Tottenham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 63,0 (liigan 19.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,92 odotetusta (-0,92), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Nott'm Forest sai 5,2 kulmaa ottelussa (liigan 9.), Tottenham: päästettyjä kulmia 4,7 (liigan 16.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 2 kulmaa (odotus 5), 0 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 5/24 laukausta maalia kohti eli 21 % (liigan 18./20) ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti toistui tässä ottelussa: 2/12 maalia kohti (17 %). ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Rytmi. Maaleista 60 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite ei pitänyt (terävöityy loppua kohti): uhka 0,49 → 0,43 xG, laukaukset 7 → 5. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Morgan Gibbs-White tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Morgan Gibbs-White jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 12./15. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,9/ottelu). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 1 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/7 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Tottenham laukoi 11,5 kertaa ottelussa (liigan 14.), Nott'm Forest: päästettyjä laukauksia 13,3 (liigan 15.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 11 laukausta (lähtötaso 11,5, vastustajan päästöt 13,3). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Tottenham teki maalin 11,0 prosentista laukauksistaan (liigan 10.), Nott'm Forest: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,5 (liigan 8.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,06 odotetusta (-1,06), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Tottenham sai 5,5 kulmaa ottelussa (liigan 7.), Nott'm Forest: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 15.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 10 kulmaa (odotus 5), 0 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 0 maalia 1,51 odotetusta (xG), erotus -1,51 eli liigan 18./20 ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus toistui tässä ottelussa: 0 maalia 1,06 xG:stä (-1,06). ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 58 % (liigan 7./20), oma tuotto 0,76 xG ja vastustajille annettu 2,35 xG (3./20 eniten): 3 mittaria häntäpäässä samaan aikaan ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä toistui tässä ottelussa: hallinta 59 %, syöttötarkkuus 84 %, 0 maalia. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): uhka 0,08 → 0,99 xG, laukaukset 3 → 8. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelaajanosto. João Gonçalves tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: João Gonçalves ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  8. Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 1,8 kertaa/ottelu (liigan 5.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 2 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 5/8 piti

Toteuma · 7/15 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.490.082. jakso0.430.99Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Nottingham Forest): laukaukset 7/3 ja 5/8. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
Tapahtumat minuutteineen: Nott'm Forest ylhäällä, Tottenham alhaalla, 0 maalia ja 4 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
HCHull City–AVAston Villa0–0puoliaika 0–0toteuma: 6/9 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksiaei mittausta12.7Päästettyjäei mittausta12.9Maalejaei mittausta1.5Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Hull City, alempi Aston Villa, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Kaksinkamppailut kantavat. 57 % kaksinkamppailuista voitettu (95/167), liigan 1./20 ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat toistui tässä ottelussa: 55 % kaksinkamppailuista voitettu. ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Suora peli tuotti. Hallinta 30 % (20./20) ja syöttötarkkuus 68 % (20./20), silti tuotto yli odotetun (+1,02) ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Suora peli tuotti kääntyi tässä ottelussa: hallinta 26 %, syöttötarkkuus 73 %, 0 maalia. ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 1/2 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Aston Villa laukoi 12,7 kertaa ottelussa (liigan 9.), Hull City on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 13 laukausta (lähtötaso 12,7, vastustajan päästöt 12,5). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Aston Villa teki maalin 11,6 prosentista laukauksistaan (liigan 4.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,93 odotetusta (-1,93), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Aston Villa teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, liigan taso 57 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Aston Villan suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,57 → 1,36 xG, laukaukset 7 → 6. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 33 % (liigan 18./20), oma tuotto 0,31 xG ja vastustajille annettu 2,36 xG (2./20 eniten): 4 mittaria häntäpäässä samaan aikaan ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä toistui tässä ottelussa: hallinta 74 %, syöttötarkkuus 90 %, 0 maalia. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 0/13 laukausta maalia kohti eli 0 % (liigan 20./20) ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti toistui tässä ottelussa: 1/13 maalia kohti (8 %). ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Morgan Rogers tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Morgan Rogers ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,9 kertaa/ottelu (liigan 2.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 2 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 5/7 piti

Toteuma · 6/9 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.080.572. jakso0.491.36Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Hull City): laukaukset 5/7 ja 6/6. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
Tapahtumat minuutteineen: Hull City ylhäällä, Aston Villa alhaalla, 0 maalia ja 2 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
EEverton–MUMan Utd2–2puoliaika 0–0toteuma: 9/14 piti (1 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia11.115.7Päästettyjä14.011.6Maaleja1.21.8Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Everton, alempi Man Utd, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Everton laukoi 11,1 kertaa ottelussa (liigan 15.), Man Utd: päästettyjä laukauksia 11,6 (liigan 5.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 18 laukausta (lähtötaso 11,1, vastustajan päästöt 11,6). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Everton teki maalin 11,2 prosentista laukauksistaan (liigan 8.), Man Utd: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 64,5 (liigan 18.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,01 odotetusta (+0,99), 11 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Everton sai 4,3 kulmaa ottelussa (liigan 16.), Man Utd: päästettyjä kulmia 4,9 (liigan 13.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 4), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Johto piti loppuun. Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson) ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Johto piti loppuun jäi avoimeksi tässä ottelussa: ei johtoa puoliajalla tässä ottelussa. ○ kierrosdata

  5. Ja vielä: Rytmi. Maaleista 60 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+2. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Kiernan Dewsbury-Hall tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto piti: Kiernan Dewsbury-Hall oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (2./14). ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Pelaa ilman palloa: hallinta 44 % (liigan 4. vähiten), tila tulee siirtymistä. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 45 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 5/6 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man Utd laukoi 15,7 kertaa ottelussa (liigan 1.), Everton: päästettyjä laukauksia 14,0 (liigan 17.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 14 laukausta (lähtötaso 15,7, vastustajan päästöt 14,0). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man Utd teki maalin 11,6 prosentista laukauksistaan (liigan 5.), Everton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 69,1 (liigan 5.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 0,69 odotetusta (+1,31), 14 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man Utd sai 4,8 kulmaa ottelussa (liigan 14.), Everton: päästettyjä kulmia 5,1 (liigan 9.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 3 kulmaa (odotus 5), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 34 laukausta boksista (liigan 2./20) ja 5 maalia, laukauksia yhteensä 54 (1./20) ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 6 laukausta boksista, 2 maalia, vastaan 18 laukausta. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3,48) ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 0,29 → 0,40 xG. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+2. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelaajanosto. Bruno Fernandes tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Bruno Fernandes jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 7./16. ● kierrosdata

  8. Ja: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 1. suoraviivaisin. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 37,6 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/8 piti

Toteuma · 9/14 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.340.292. jakso0.670.40Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Everton): laukaukset 5/7 ja 13/7. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
46.83.88.90.Tapahtumat minuutteineen: Everton ylhäällä, Man Utd alhaalla, 4 maalia ja 6 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
AArsenal–CChelsea2–1puoliaika 1–1toteuma: 7/13 piti (1 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia14.513.4Päästettyjä8.210.9Maaleja1.91.5Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Arsenal, alempi Chelsea, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Arsenal laukoi 14,5 kertaa ottelussa (liigan 4.), Chelsea: päästettyjä laukauksia 10,9 (liigan 3.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 16 laukausta (lähtötaso 14,5, vastustajan päästöt 10,9). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Arsenal teki maalin 12,9 prosentista laukauksistaan (liigan 3.), Chelsea: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 12.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 2,05 odotetusta (-0,05), 12 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Arsenal sai 5,7 kulmaa ottelussa (liigan 5.), Chelsea: päästettyjä kulmia 4,3 (liigan 18.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 5 kulmaa (odotus 4), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 55 % kaksinkamppailuista voitettu (88/161), liigan 2./20 ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat kääntyi tässä ottelussa: 49 % kaksinkamppailuista voitettu. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit tasan (1+1), toteutui toisin: maalit tasan (1+1) mutta oma pää tiivistyi (päästöt 1+0). ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Zubimendi kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (3 aikaista vaihtoa · 0 DNP, katkonainen kausi). ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Zubimendi jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 14./14. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,7/ottelu). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 0 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 5/7 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Chelsea laukoi 13,4 kertaa ottelussa (liigan 6.), Arsenal: päästettyjä laukauksia 8,2 (liigan 1.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: lukemien väliin: 13 laukausta (lähtötaso 13,4, vastustajan päästöt 8,2). ○ kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Chelsea teki maalin 11,3 prosentista laukauksistaan (liigan 7.), Arsenal: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 70,0 (liigan 4.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 0,39 odotetusta (+0,61), 8 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Chelsea sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 4.), Arsenal: päästettyjä kulmia 3,4 (liigan 20.). Odotus on vähintään 3 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 3 kulmaa (odotus 3), 1 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 28 laukausta boksista (liigan 4./20) ja 7 maalia, laukauksia yhteensä 35 (5./20) ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti kääntyi tässä ottelussa: 5 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 16 laukausta. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Suora peli tuotti. Hallinta 32 % (19./20) ja syöttötarkkuus 74 % (17./20), silti tuotto yli odotetun (+2,33) ● kausi 2026-27 · 2 ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Suora peli tuotti toistui tässä ottelussa: hallinta 45 %, syöttötarkkuus 82 %, 1 maalia. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. João Pedro tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: João Pedro jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 7./15. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Kärsivällinen rakentelu: 40 syöttöä laukausta kohti (liigan 2. eniten). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 29,5 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/6 piti

Toteuma · 7/13 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso1.170.152. jakso0.880.24Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Arsenal): laukaukset 10/6 ja 6/7. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
2.25.50.Tapahtumat minuutteineen: Arsenal ylhäällä, Chelsea alhaalla, 3 maalia ja 6 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
Kierros 2väitteistä piti 62/112näytä 10 ottelua ▾
CPCrystal Palace–MCMan City1–4puoliaika 0–1toteuma: 6/11 piti (1 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia11.615.7Päästettyjä11.79.7Maaleja1.12.0Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Crystal Palace, alempi Man City, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Crystal Palace laukoi 11,6 kertaa ottelussa (liigan 13.), Man City: päästettyjä laukauksia 9,7 (liigan 2.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 9 laukausta (lähtötaso 11,6, vastustajan päästöt 9,7). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Crystal Palace teki maalin 9,3 prosentista laukauksistaan (liigan 19.), Man City: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 72,4 (liigan 1.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 0,57 odotetusta (+0,43), 11 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Crystal Palace teki 51 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Man City 47 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Crystal Palacen suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 0,30 → 0,27 xG, laukaukset 7 → 2. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 0 maalia 2,04 odotetusta (xG), erotus -2,04 eli liigan 20./20 ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus jäi avoimeksi tässä ottelussa: 1 maalia 0,57 xG:stä (+0,43). ○ kierrosdata

  5. Ja vielä: Toinen jakso hiipuu. Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -1,26) ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso hiipuu toistui tässä ottelussa: uhka 0,30 → 0,27 xG. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Jean-Philippe Mateta: osallistumiset ylittivät tuotoksen, nousulle on katetta. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Jean-Philippe Mateta ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/5 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man City laukoi 15,7 kertaa ottelussa (liigan 2.), Crystal Palace: päästettyjä laukauksia 11,7 (liigan 7.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 18 laukausta (lähtötaso 15,7, vastustajan päästöt 11,7). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man City teki maalin 12,9 prosentista laukauksistaan (liigan 2.), Crystal Palace: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,5 (liigan 7.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 4 maalia 1,45 odotetusta (+2,55), 22 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man City sai 6,5 kulmaa ottelussa (liigan 1.), Crystal Palace: päästettyjä kulmia 5,2 (liigan 8.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 5), 4 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1,38) ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso terävöityy kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,85 → 0,61 xG. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Antoine Semenyo tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Antoine Semenyo jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 4./16 ja tuotti 0+1. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 60 % ja 587 syöttöä/ottelu (liigan 1.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 72 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/6 piti

Toteuma · 6/11 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.300.852. jakso0.270.61Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Crystal Palace): laukaukset 7/11 ja 2/7. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
17.54.O56.59.84.Tapahtumat minuutteineen: Crystal Palace ylhäällä, Man City alhaalla, 5 maalia ja 3 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
LLiverpool–NFNott'm Forest2–2puoliaika 0–1toteuma: 9/14 piti (1 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia15.512.5Päästettyjä11.413.3Maaleja1.71.3Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Liverpool, alempi Nott'm Forest, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Liverpool laukoi 15,5 kertaa ottelussa (liigan 3.), Nott'm Forest: päästettyjä laukauksia 13,3 (liigan 15.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 13 laukausta (lähtötaso 15,5, vastustajan päästöt 13,3). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Liverpool teki maalin 10,7 prosentista laukauksistaan (liigan 12.), Nott'm Forest: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,5 (liigan 8.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,61 odotetusta (+0,39), 15 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Liverpool sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 2.), Nott'm Forest: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 15.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 3 kulmaa (odotus 5), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 16 laukausta boksista (liigan 2./20) ja 2 maalia, laukauksia yhteensä 27 (1./20) ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 8 laukausta boksista, 2 maalia, vastaan 12 laukausta. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Toinen jakso terävöityy. Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1,41) ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso terävöityy toistui tässä ottelussa: uhka 0,25 → 1,36 xG. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+2. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelaajanosto. Ryan Gravenberch tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Ryan Gravenberch jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 10./16. ● kierrosdata

  8. Ja: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 59 % ja 531 syöttöä/ottelu (liigan 2.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 70 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 5/8 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Nott'm Forest laukoi 12,5 kertaa ottelussa (liigan 12.), Liverpool: päästettyjä laukauksia 11,4 (liigan 4.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: lukemien väliin: 12 laukausta (lähtötaso 12,5, vastustajan päästöt 11,4). ○ kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Nott'm Forest teki maalin 10,1 prosentista laukauksistaan (liigan 17.), Liverpool: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 16.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 2,30 odotetusta (-0,30), 17 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Nott'm Forest sai 5,2 kulmaa ottelussa (liigan 9.), Liverpool: päästettyjä kulmia 4,4 (liigan 17.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 5 kulmaa (odotus 4), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 2/12 laukausta maalia kohti eli 17 % (liigan 19./20) ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti toistui tässä ottelussa: 3/12 maalia kohti (25 %). ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Rytmi. Maaleista 60 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite ei pitänyt (terävöityy loppua kohti): maalit tasan (1+1), uhka 1,31 → 0,99 xG, laukaukset 8 → 4. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Morgan Gibbs-White tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto piti: Morgan Gibbs-White oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (1./15) ja tuotti 1+1. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,9/ottelu). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 3 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/6 piti

Toteuma · 9/14 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.251.312. jakso1.360.99Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Liverpool): laukaukset 4/8 ja 9/4. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
24.60.P70.82.Tapahtumat minuutteineen: Liverpool ylhäällä, Nott'm Forest alhaalla, 4 maalia ja 6 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
BBournemouth–EEverton1–1puoliaika 1–0toteuma: 6/11 piti (1 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia13.811.1Päästettyjä12.614.0Maaleja1.51.2Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Bournemouth, alempi Everton, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Bournemouth laukoi 13,8 kertaa ottelussa (liigan 5.), Everton: päästettyjä laukauksia 14,0 (liigan 17.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 17 laukausta (lähtötaso 13,8, vastustajan päästöt 14,0). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Bournemouth teki maalin 11,1 prosentista laukauksistaan (liigan 9.), Everton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 69,1 (liigan 5.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 2,14 odotetusta (-1,14), 6 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Bournemouth sai 5,6 kulmaa ottelussa (liigan 6.), Everton: päästettyjä kulmia 5,1 (liigan 9.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 10 kulmaa (odotus 5), 1 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Pelaajanosto. Junior Kroupi tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Junior Kroupi ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 2. suoraviivaisin. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 26,1 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/5 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Everton laukoi 11,1 kertaa ottelussa (liigan 15.), Bournemouth: päästettyjä laukauksia 12,6 (liigan 12.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 13 laukausta (lähtötaso 11,1, vastustajan päästöt 12,6). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Everton teki maalin 11,2 prosentista laukauksistaan (liigan 8.), Bournemouth: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 11.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,72 odotetusta (-0,72), 8 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Everton teki 60 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Bournemouth 55 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Evertonin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 1,06 → 0,66 xG, laukaukset 9 → 4. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (53/99), liigan 2./20 ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat kääntyi tässä ottelussa: 44 % kaksinkamppailuista voitettu. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Johto piti loppuun. Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson) ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Johto piti loppuun jäi avoimeksi tässä ottelussa: ei johtoa puoliajalla tässä ottelussa. ○ kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Kiernan Dewsbury-Hall tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto piti: Kiernan Dewsbury-Hall oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (2./16). ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Pelaa ilman palloa: hallinta 44 % (liigan 4. vähiten), tila tulee siirtymistä. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 42 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/6 piti

Toteuma · 6/11 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.481.062. jakso1.660.66Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Bournemouth): laukaukset 7/9 ja 10/4. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
41.91.Tapahtumat minuutteineen: Bournemouth ylhäällä, Everton alhaalla, 2 maalia ja 5 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
CCoventry–HCHull City0–1puoliaika 0–0toteuma: 1/3 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

  1. Katso ensin: Boksiin ei päästä. 75 % laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan 1./20) ja paikan laatu vain 0,050 xG per laukaus (19./20) ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksiin ei päästä kääntyi tässä ottelussa: 36 % laukauksista boksin ulkopuolelta. ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 0/1 piti

  1. Katso ensin: Kaksinkamppailut kantavat. 59 % kaksinkamppailuista voitettu (50/85), liigan 1./20 ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat toistui tässä ottelussa: 55 % kaksinkamppailuista voitettu. ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Maalivahdin taso esiin. 5 torjuntaa (liigan 1./20) 1,81 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 3 torjuntaa. ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 1/2 piti

Toteuma · 1/3 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso1.080.022. jakso0.200.70Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Coventry): laukaukset 8/1 ja 3/4. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
82.Tapahtumat minuutteineen: Coventry ylhäällä, Hull City alhaalla, 1 maalia ja 5 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
TTottenham–NNewcastle0–2puoliaika 0–0toteuma: 7/13 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia11.512.9Päästettyjä12.212.4Maaleja1.31.4Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Tottenham, alempi Newcastle, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Tottenham laukoi 11,5 kertaa ottelussa (liigan 14.), Newcastle: päästettyjä laukauksia 12,4 (liigan 10.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 17 laukausta (lähtötaso 11,5, vastustajan päästöt 12,4). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Tottenham teki maalin 11,0 prosentista laukauksistaan (liigan 10.), Newcastle: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3 (liigan 10.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,04 odotetusta (-1,04), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Tottenham teki 58 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Newcastle 47 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Tottenhamin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,50 → 0,54 xG, laukaukset 8 → 9. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 59 % (liigan 8./20), oma tuotto 0,47 xG ja vastustajille annettu 3,96 xG (1./20 eniten): 4 mittaria häntäpäässä samaan aikaan ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä toistui tässä ottelussa: hallinta 58 %, syöttötarkkuus 89 %, 0 maalia. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Maalivahdin taso esiin. 5 torjuntaa (liigan 2./20) 3,96 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Maalivahdin taso esiin kääntyi tässä ottelussa: 0 torjuntaa. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. João Gonçalves tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: João Gonçalves ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 1,8 kertaa/ottelu (liigan 5.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 1 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/7 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Newcastle laukoi 12,9 kertaa ottelussa (liigan 8.), Tottenham: päästettyjä laukauksia 12,2 (liigan 9.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 11 laukausta (lähtötaso 12,9, vastustajan päästöt 12,2). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Newcastle teki maalin 10,8 prosentista laukauksistaan (liigan 11.), Tottenham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 63,0 (liigan 19.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 0,75 odotetusta (+1,25), 18 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Newcastle sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 3.), Tottenham: päästettyjä kulmia 4,7 (liigan 16.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 7 kulmaa (odotus 5), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Maalivahdin taso esiin. 5 torjuntaa (liigan 3./20) 2,23 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Maalivahdin taso esiin toistui tässä ottelussa: 4 torjuntaa. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Vastustaja pääsee boksiin. 16 laukausta boksista vastaan (liigan 2./20 eniten), yhteensä 27 laukausta (59 % boksista) ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Vastustaja pääsee boksiin toistui tässä ottelussa: 10 laukausta boksista vastaan. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Sandro Tonali kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (4 aikaista vaihtoa · 3 DNP, katkonainen kausi). ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Sandro Tonali ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/6 piti

Toteuma · 7/13 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.500.262. jakso0.540.49Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Tottenham): laukaukset 8/5 ja 9/6. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
62.72.Tapahtumat minuutteineen: Tottenham ylhäällä, Newcastle alhaalla, 2 maalia ja 3 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
CChelsea–BBrighton4–3puoliaika 3–1toteuma: 9/13 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia13.413.0Päästettyjä10.911.7Maaleja1.51.4Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Chelsea, alempi Brighton, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Chelsea laukoi 13,4 kertaa ottelussa (liigan 6.), Brighton: päästettyjä laukauksia 11,7 (liigan 6.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 17 laukausta (lähtötaso 13,4, vastustajan päästöt 11,7). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Chelsea teki maalin 11,3 prosentista laukauksistaan (liigan 7.), Brighton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,9 (liigan 6.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 4 maalia 2,97 odotetusta (+1,03), 24 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Chelsea sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 4.), Brighton: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 14.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 5), 4 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 13 laukausta boksista (liigan 5./20) ja 3 maalia, laukauksia yhteensä 18 (6./20) ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 15 laukausta boksista, 4 maalia, vastaan 15 laukausta. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Toinen jakso hiipuu. Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -1,22) ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso hiipuu toistui tässä ottelussa: uhka 1,93 → 1,04 xG. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. João Pedro tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto piti: João Pedro oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (1./16) ja tuotti 1+1. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Kärsivällinen rakentelu: 40 syöttöä laukausta kohti (liigan 2. eniten). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 12,8 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 5/7 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brighton laukoi 13,0 kertaa ottelussa (liigan 7.), Chelsea: päästettyjä laukauksia 10,9 (liigan 3.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 15 laukausta (lähtötaso 13,0, vastustajan päästöt 10,9). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brighton teki maalin 10,5 prosentista laukauksistaan (liigan 15.), Chelsea: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 12.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 3 maalia 1,56 odotetusta (+1,44), 20 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Brighton teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Chelsea 55 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Brightonin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 1,06 → 0,50 xG, laukaukset 6 → 9. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Boksipaine tuotti. 15 laukausta boksista (liigan 4./20) ja 4 maalia, laukauksia yhteensä 21 (4./20) ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 13 laukausta boksista, 3 maalia, vastaan 17 laukausta. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Gomez kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (3 aikaista vaihtoa · 6 DNP, katkonainen kausi). ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Gomez jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 4./14 ja tuotti 0+1. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 54 % ja 476 syöttöä/ottelu (liigan 5.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 74 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/6 piti

Toteuma · 9/13 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso1.931.062. jakso1.040.50Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Chelsea): laukaukset 9/6 ja 8/9. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
4.14.32.35.O63.74.96.Tapahtumat minuutteineen: Chelsea ylhäällä, Brighton alhaalla, 7 maalia ja 4 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
LLeeds–BBrentford1–1puoliaika 0–1toteuma: 8/12 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia12.610.7Päästettyjä12.513.3Maaleja1.31.4Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Leeds, alempi Brentford, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Leeds laukoi 12,6 kertaa ottelussa (liigan 11.), Brentford: päästettyjä laukauksia 13,3 (liigan 14.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 13 laukausta (lähtötaso 12,6, vastustajan päästöt 13,3). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Leeds teki maalin 10,2 prosentista laukauksistaan (liigan 16.), Brentford: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,9 (liigan 9.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,46 odotetusta (-0,46), 8 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Leeds sai 4,4 kulmaa ottelussa (liigan 15.), Brentford: päästettyjä kulmia 5,4 (liigan 5.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 5 kulmaa (odotus 4), 1 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Pelaajanosto. Brenden Aaronson tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Brenden Aaronson jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 12./15. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelitapa. Etenee nopeasti: 31 syöttöä laukausta kohti, liigan 3. suoraviivaisin. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 28,1 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/5 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brentford laukoi 10,7 kertaa ottelussa (liigan 16.), Leeds: päästettyjä laukauksia 12,5 (liigan 11.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 22 laukausta (lähtötaso 10,7, vastustajan päästöt 12,5). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brentford teki maalin 13,6 prosentista laukauksistaan (liigan 1.), Leeds: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 15.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,56 odotetusta (-0,56), 5 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Brentford teki 56 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Leeds 51 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Brentfordin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,55 → 1,01 xG, laukaukset 11 → 11. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 3 maalia 3,96 odotetusta (xG), erotus -0,96 eli liigan 18./20 ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus toistui tässä ottelussa: 1 maalia 1,56 xG:stä (-0,56). ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Boksipaine tuotti. 20 laukausta boksista (liigan 1./20) ja 3 maalia, laukauksia yhteensä 26 (2./20) ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Boksipaine tuotti toistui tässä ottelussa: 18 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 13 laukausta. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Mathias Jensen: osallistumiset ylittivät tuotoksen, nousulle on katetta. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Mathias Jensen ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 54 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 5/7 piti

Toteuma · 8/12 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.040.552. jakso1.421.01Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Leeds): laukaukset 2/11 ja 11/11. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
41.79.Tapahtumat minuutteineen: Leeds ylhäällä, Brentford alhaalla, 2 maalia ja 4 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
SSunderland–FFulham1–0puoliaika 0–0toteuma: 3/12 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia10.412.7Päästettyjä14.311.8Maaleja1.11.2Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Sunderland, alempi Fulham, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Sunderland laukoi 10,4 kertaa ottelussa (liigan 18.), Fulham: päästettyjä laukauksia 11,8 (liigan 8.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 12 laukausta (lähtötaso 10,4, vastustajan päästöt 11,8). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Sunderland teki maalin 10,6 prosentista laukauksistaan (liigan 14.), Fulham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,8 (liigan 14.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 1 maalia 1,75 odotetusta (-0,75), 8 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Sunderland teki 69 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Fulham 62 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Sunderlandin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,07 → 1,69 xG, laukaukset 4 → 8. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Kurin kustannus kasvaa. 3 korttia (liigan 3./20) ja 14 rikettä (6./20) ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Kurin kustannus kasvaa kääntyi tässä ottelussa: 0 korttia, 10 rikettä. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Daniel Ballard kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (2 aikaista vaihtoa · 9 DNP, katkonainen kausi). ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Daniel Ballard jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 4./15. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 44 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/6 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Fulham laukoi 12,7 kertaa ottelussa (liigan 10.), Sunderland: päästettyjä laukauksia 14,3 (liigan 18.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 9 laukausta (lähtötaso 12,7, vastustajan päästöt 14,3). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Fulham teki maalin 9,8 prosentista laukauksistaan (liigan 18.), Sunderland: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 71,3 (liigan 2.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,79 odotetusta (-0,79), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Fulham sai 5,0 kulmaa ottelussa (liigan 10.), Sunderland: päästettyjä kulmia 5,3 (liigan 7.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 5), 0 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Rytmi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite ei pitänyt (terävöityy loppua kohti): omia maaleja ei tullut, päästöt 0+1. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Harry Wilson tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Harry Wilson ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,6 kertaa/ottelu (liigan 3.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 1 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 0/6 piti

Toteuma · 3/12 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.070.462. jakso1.690.32Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Sunderland): laukaukset 4/2 ja 8/7. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
75.Tapahtumat minuutteineen: Sunderland ylhäällä, Fulham alhaalla, 1 maalia ja 2 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
MUMan Utd–IIpswich5–2puoliaika 1–1toteuma: 6/8 piti (1 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia15.7ei mittaustaPäästettyjä11.6ei mittaustaMaaleja1.8ei mittaustaLähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Man Utd, alempi Ipswich, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man Utd laukoi 15,7 kertaa ottelussa (liigan 1.), Ipswich on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 33 laukausta (lähtötaso 15,7, vastustajan päästöt 12,5). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man Utd teki maalin 11,6 prosentista laukauksistaan (liigan 5.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 5 maalia 4,57 odotetusta (+0,43), 15 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man Utd sai 4,8 kulmaa ottelussa (liigan 14.), liigan taso: päästettyjä kulmia 5,0. Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 8 kulmaa (odotus 5), 5 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Hyökkäyksen tehottomuus. 0 maalia 1,81 odotetusta (xG), erotus -1,81 eli liigan 19./20 ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Hyökkäyksen tehottomuus jäi avoimeksi tässä ottelussa: 5 maalia 4,57 xG:stä (+0,43). ○ kierrosdata

  5. Ja vielä: Erikoistilanteet ilman tuottoa. 6 kulmaa (liigan 4./20) ja 0 maalia ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Erikoistilanteet ilman tuottoa kääntyi tässä ottelussa: 8 kulmaa ja 5 maalia. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 1+4. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelaajanosto. Bruno Fernandes tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto piti: Bruno Fernandes oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (1./16) ja tuotti 3+1. ● kierrosdata

  8. Ja: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 1. suoraviivaisin. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 16,5 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 6/7 piti

  1. Katso ensin: Kaksinkamppailut kantavat. 54 % kaksinkamppailuista voitettu (62/114), liigan 3./20 ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Kaksinkamppailut kantavat kääntyi tässä ottelussa: 34 % kaksinkamppailuista voitettu. ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 0/1 piti

Toteuma · 6/8 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.740.982. jakso3.831.03Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Manchester United): laukaukset 11/6 ja 22/3. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
29.40.O56.P61.68.82.91.Tapahtumat minuutteineen: Man Utd ylhäällä, Ipswich alhaalla, 7 maalia ja 4 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
AVAston Villa–AArsenal0–1puoliaika 0–0toteuma: 7/15 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia12.714.5Päästettyjä12.98.2Maaleja1.51.9Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Aston Villa, alempi Arsenal, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Aston Villa laukoi 12,7 kertaa ottelussa (liigan 9.), Arsenal: päästettyjä laukauksia 8,2 (liigan 1.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 7 laukausta (lähtötaso 12,7, vastustajan päästöt 8,2). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Aston Villa teki maalin 11,6 prosentista laukauksistaan (liigan 4.), Arsenal: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 70,0 (liigan 4.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,31 odotetusta (-0,31), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Aston Villa teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Arsenal 58 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Aston Villan suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,09 → 0,23 xG, laukaukset 3 → 4. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Koko systeemi häntäpäässä. Hallinta 27 % (liigan 20./20), oma tuotto 0,31 xG ja vastustajille annettu 3,67 xG (2./20 eniten): 6 mittaria häntäpäässä samaan aikaan ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Koko systeemi häntäpäässä toistui tässä ottelussa: hallinta 39 %, syöttötarkkuus 81 %, 0 maalia. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Laukaukset eivät osu maalia kohti. 0/6 laukausta maalia kohti eli 0 % (liigan 20./20) ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Laukaukset eivät osu maalia kohti toistui tässä ottelussa: 0/7 maalia kohti (0 %). ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelaajanosto. Morgan Rogers tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Morgan Rogers ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  7. Ja: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,9 kertaa/ottelu (liigan 2.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 8 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/7 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Arsenal laukoi 14,5 kertaa ottelussa (liigan 4.), Aston Villa: päästettyjä laukauksia 12,9 (liigan 13.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 7 laukausta (lähtötaso 14,5, vastustajan päästöt 12,9). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Arsenal teki maalin 12,9 prosentista laukauksistaan (liigan 3.), Aston Villa: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 70,8 (liigan 3.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 1,05 odotetusta (-0,05), 14 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Arsenal sai 5,7 kulmaa ottelussa (liigan 5.), Aston Villa: päästettyjä kulmia 4,9 (liigan 11.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 5), 1 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Ylivoima molemmissa päissä. Tuotto yli odotetun (+1,12, liigan 2./20) ja vastustajille annettu vain 0,20 xG per ottelu (20./20, 4 laukausta vastaan) ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Ylivoima molemmissa päissä kääntyi tässä ottelussa: 5 laukausta boksista, 1 maalia, vastaan 7 laukausta. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Toinen jakso hiipuu. Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -0,76) ● kausi 2026-27 · yhdestä ottelusta · ottelutilastot

    Näin kävi: Toinen jakso hiipuu kääntyi tässä ottelussa: uhka 0,36 → 0,69 xG. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 0+1. ● kierrosdata

  7. Ja: Pelaajanosto. Zubimendi kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (3 aikaista vaihtoa · 0 DNP, katkonainen kausi). ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Zubimendi jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 12./16. ● kierrosdata

  8. Ja: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,7/ottelu). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 0 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/8 piti

Toteuma · 7/15 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.090.362. jakso0.230.69Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Aston Villa): laukaukset 3/4 ja 4/3. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
59.Tapahtumat minuutteineen: Aston Villa ylhäällä, Arsenal alhaalla, 1 maalia ja 4 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
Kierros 1väitteistä piti 46/85näytä 10 ottelua ▾
AArsenal–CCoventry3–0puoliaika 2–0toteuma: 4/6 piti (1 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia14.5ei mittaustaPäästettyjä8.2ei mittaustaMaaleja1.9ei mittaustaLähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Arsenal, alempi Coventry, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Arsenal laukoi 14,5 kertaa ottelussa (liigan 4.), Coventry on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 20 laukausta (lähtötaso 14,5, vastustajan päästöt 12,5). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Arsenal teki maalin 12,9 prosentista laukauksistaan (liigan 3.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 3 maalia 1,88 odotetusta (+1,12), 15 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Arsenal sai 5,7 kulmaa ottelussa (liigan 5.), liigan taso: päästettyjä kulmia 5,0. Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 8 kulmaa (odotus 5), 3 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite ei pitänyt (terävöityy loppua kohti): maalit puoliajoittain 2+1. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Zubimendi kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (3 aikaista vaihtoa · 0 DNP, katkonainen kausi). ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Zubimendi jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 16./16. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,7/ottelu). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 0 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/6 piti

  1. Katso ensin: Lähtötaso. Coventry on nousija: Valioliigasta ei ole mitattua lähtötasoa, joten tämä ottelu on sen ensimmäinen mittaus ja vastustajana on Arsenal. Mittatikkuna on liigan taso: 12,5 laukausta ja 1,4 maalia ottelussa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: ensimmäinen mittaus kirjattu: 4 laukausta, 0,20 odotettua maalia, hallinta 36 %, 0 maalia, eli alle liigan tason (12,5 laukausta). ○ kierrosdata

Toteuma · 4/6 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso1.320.042. jakso0.560.16Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Arsenal): laukaukset 10/2 ja 10/2. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
15.23.49.Tapahtumat minuutteineen: Arsenal ylhäällä, Coventry alhaalla, 3 maalia ja 2 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
HCHull City–MUMan Utd2–0puoliaika 2–0toteuma: 5/6 piti (1 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksiaei mittausta15.7Päästettyjäei mittausta11.6Maalejaei mittausta1.8Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Hull City, alempi Man Utd, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Lähtötaso. Hull City on nousija: Valioliigasta ei ole mitattua lähtötasoa, joten tämä ottelu on sen ensimmäinen mittaus ja vastustajana on Man Utd. Mittatikkuna on liigan taso: 12,5 laukausta ja 1,4 maalia ottelussa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: ensimmäinen mittaus kirjattu: 8 laukausta, 1,26 odotettua maalia, hallinta 28 %, 2 maalia, eli alle liigan tason (12,5 laukausta). ○ kierrosdata

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man Utd laukoi 15,7 kertaa ottelussa (liigan 1.), Hull City on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 21 laukausta (lähtötaso 15,7, vastustajan päästöt 12,5). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man Utd teki maalin 11,6 prosentista laukauksistaan (liigan 5.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 1,81 odotetusta (-1,81), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man Utd sai 4,8 kulmaa ottelussa (liigan 14.), liigan taso: päästettyjä kulmia 5,0. Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 6 kulmaa (odotus 5), 0 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maaleja ei tullut, mutta oma pää tiivistyi (päästöt 2+0). ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Bruno Fernandes tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto piti: Bruno Fernandes oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (1./16). ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 1. suoraviivaisin. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 31,1 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 5/6 piti

Toteuma · 5/6 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso1.160.712. jakso0.101.10Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Hull City): laukaukset 5/8 ja 3/13. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
17.38.Tapahtumat minuutteineen: Hull City ylhäällä, Man Utd alhaalla, 2 maalia ja 3 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
EEverton–CPCrystal Palace2–0puoliaika 1–0toteuma: 5/9 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia11.111.6Päästettyjä14.011.7Maaleja1.21.1Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Everton, alempi Crystal Palace, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Everton laukoi 11,1 kertaa ottelussa (liigan 15.), Crystal Palace: päästettyjä laukauksia 11,7 (liigan 7.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 16 laukausta (lähtötaso 11,1, vastustajan päästöt 11,7). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Everton teki maalin 11,2 prosentista laukauksistaan (liigan 8.), Crystal Palace: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,5 (liigan 7.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,16 odotetusta (+0,84), 12 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Everton teki 60 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Crystal Palace 51 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Evertonin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,31 → 0,85 xG, laukaukset 6 → 10. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Pelaajanosto. Kiernan Dewsbury-Hall tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto piti: Kiernan Dewsbury-Hall oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (1./15) ja tuotti 1+0. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelitapa. Pelaa ilman palloa: hallinta 44 % (liigan 4. vähiten), tila tulee siirtymistä. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 42 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 5/5 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Crystal Palace laukoi 11,6 kertaa ottelussa (liigan 13.), Everton: päästettyjä laukauksia 14,0 (liigan 17.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 11 laukausta (lähtötaso 11,6, vastustajan päästöt 14,0). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Crystal Palace teki maalin 9,3 prosentista laukauksistaan (liigan 19.), Everton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 69,1 (liigan 5.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 2,04 odotetusta (-2,04), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Crystal Palace sai 4,2 kulmaa ottelussa (liigan 17.), Everton: päästettyjä kulmia 5,1 (liigan 9.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 0 kulmaa (odotus 4), 0 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Pelaajanosto. Jean-Philippe Mateta: osallistumiset ylittivät tuotoksen, nousulle on katetta. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Jean-Philippe Mateta jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 15./16. ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 0/4 piti

Toteuma · 5/9 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.311.652. jakso0.850.39Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Everton): laukaukset 6/6 ja 10/5. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
42.53.Tapahtumat minuutteineen: Everton ylhäällä, Crystal Palace alhaalla, 2 maalia ja 1 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
IIpswich–SSunderland2–1puoliaika 1–1toteuma: 2/5 piti (1 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksiaei mittausta10.4Päästettyjäei mittausta14.3Maalejaei mittausta1.1Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Ipswich, alempi Sunderland, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Lähtötaso. Ipswich on nousija: Valioliigasta ei ole mitattua lähtötasoa, joten tämä ottelu on sen ensimmäinen mittaus ja vastustajana on Sunderland. Mittatikkuna on liigan taso: 12,5 laukausta ja 1,4 maalia ottelussa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: ensimmäinen mittaus kirjattu: 10 laukausta, 1,74 odotettua maalia, hallinta 38 %, 2 maalia, eli alle liigan tason (12,5 laukausta). ○ kierrosdata

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Sunderland laukoi 10,4 kertaa ottelussa (liigan 18.), Ipswich on nousija, joten mittatikkuna on liigan taso: päästettyjä laukauksia keskimäärin 12,5. Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 11 laukausta (lähtötaso 10,4, vastustajan päästöt 12,5). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Sunderland teki maalin 10,6 prosentista laukauksistaan (liigan 14.), liigan taso: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3. Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 0,76 odotetusta (+0,24), 9 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Sunderland teki 69 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, liigan taso 57 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Sunderlandin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 0,58 → 0,17 xG, laukaukset 8 → 3. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Pelaajanosto. Daniel Ballard kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (2 aikaista vaihtoa · 9 DNP, katkonainen kausi). ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Daniel Ballard jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 9./16. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 20 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/5 piti

Toteuma · 2/5 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.950.582. jakso0.790.17Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Ipswich): laukaukset 5/8 ja 5/3. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
24.39.90.Tapahtumat minuutteineen: Ipswich ylhäällä, Sunderland alhaalla, 3 maalia ja 3 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
NFNott'm Forest–LLeeds0–1puoliaika 0–0toteuma: 3/10 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia12.512.6Päästettyjä13.312.5Maaleja1.31.3Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Nott'm Forest, alempi Leeds, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Nott'm Forest laukoi 12,5 kertaa ottelussa (liigan 12.), Leeds: päästettyjä laukauksia 12,5 (liigan 11.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 12 laukausta (lähtötaso 12,5, vastustajan päästöt 12,5). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Nott'm Forest teki maalin 10,1 prosentista laukauksistaan (liigan 17.), Leeds: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 15.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,65 odotetusta (-0,65), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Nott'm Forest teki 60 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Leeds 51 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Nottingham Forestin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,19 → 0,46 xG, laukaukset 5 → 7. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Pelaajanosto. Morgan Gibbs-White tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Morgan Gibbs-White jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 6./15. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelitapa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,9/ottelu). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 3 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 1/5 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Leeds laukoi 12,6 kertaa ottelussa (liigan 11.), Nott'm Forest: päästettyjä laukauksia 13,3 (liigan 15.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 11 laukausta (lähtötaso 12,6, vastustajan päästöt 13,3). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Leeds teki maalin 10,2 prosentista laukauksistaan (liigan 16.), Nott'm Forest: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,5 (liigan 8.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 0,49 odotetusta (+0,51), 9 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Leeds sai 4,4 kulmaa ottelussa (liigan 15.), Nott'm Forest: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 15.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 2 kulmaa (odotus 4), 1 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Pelaajanosto. Brenden Aaronson tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Brenden Aaronson jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 9./13. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelitapa. Etenee nopeasti: 31 syöttöä laukausta kohti, liigan 3. suoraviivaisin. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 29,5 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/5 piti

Toteuma · 3/10 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.190.182. jakso0.460.31Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Nottingham Forest): laukaukset 5/4 ja 7/7. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
88.Tapahtumat minuutteineen: Nott'm Forest ylhäällä, Leeds alhaalla, 1 maalia ja 3 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
BBrentford–TTottenham3–0puoliaika 2–0toteuma: 5/11 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia10.711.5Päästettyjä13.312.2Maaleja1.41.3Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Brentford, alempi Tottenham, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brentford laukoi 10,7 kertaa ottelussa (liigan 16.), Tottenham: päästettyjä laukauksia 12,2 (liigan 9.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 26 laukausta (lähtötaso 10,7, vastustajan päästöt 12,2). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brentford teki maalin 13,6 prosentista laukauksistaan (liigan 1.), Tottenham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 63,0 (liigan 19.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 3 maalia 3,96 odotetusta (-0,96), 12 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Brentford sai 4,8 kulmaa ottelussa (liigan 13.), Tottenham: päästettyjä kulmia 4,7 (liigan 16.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 7 kulmaa (odotus 5), 3 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Pelaajanosto. Mathias Jensen: osallistumiset ylittivät tuotoksen, nousulle on katetta. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Mathias Jensen jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 7./16 ja tuotti 0+1. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelitapa. Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 56 % päästetyistä laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan taso 32 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/5 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Tottenham laukoi 11,5 kertaa ottelussa (liigan 14.), Brentford: päästettyjä laukauksia 13,3 (liigan 14.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 9 laukausta (lähtötaso 11,5, vastustajan päästöt 13,3). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Tottenham teki maalin 11,0 prosentista laukauksistaan (liigan 10.), Brentford: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,9 (liigan 9.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,47 odotetusta (-0,47), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Tottenham sai 5,5 kulmaa ottelussa (liigan 7.), Brentford: päästettyjä kulmia 5,4 (liigan 5.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 3 kulmaa (odotus 5), 0 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Rytmi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite piti (terävöityy loppua kohti): maaleja ei tullut, mutta oma pää tiivistyi (päästöt 2+1). ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. João Gonçalves tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: João Gonçalves ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 1,8 kertaa/ottelu (liigan 5.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 3 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/6 piti

Toteuma · 5/11 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso1.480.092. jakso2.480.38Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Brentford): laukaukset 11/3 ja 15/6. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
12.33.49.55.Tapahtumat minuutteineen: Brentford ylhäällä, Tottenham alhaalla, 4 maalia ja 2 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
BBrighton–AVAston Villa4–0puoliaika 4–0toteuma: 5/10 piti (2 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia13.012.7Päästettyjä11.712.9Maaleja1.41.5Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Brighton, alempi Aston Villa, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Brighton laukoi 13,0 kertaa ottelussa (liigan 7.), Aston Villa: päästettyjä laukauksia 12,9 (liigan 13.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 21 laukausta (lähtötaso 13,0, vastustajan päästöt 12,9). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Brighton teki maalin 10,5 prosentista laukauksistaan (liigan 15.), Aston Villa: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 70,8 (liigan 3.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 4 maalia 3,67 odotetusta (+0,33), 19 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Brighton sai 4,9 kulmaa ottelussa (liigan 12.), Aston Villa: päästettyjä kulmia 4,9 (liigan 11.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 5 kulmaa (odotus 5), 4 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Rytmi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite (terävöityy loppua kohti): maalit tasan puoliajoittain (4+0), ei ollut tarpeen: ottelu oli ratkaistu puoliajalla (4-0), toinen jakso ei testaa väitettä. ○ kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Gomez kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (3 aikaista vaihtoa · 6 DNP, katkonainen kausi). ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Gomez jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 5./16 ja tuotti 0+1. ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 54 % ja 476 syöttöä/ottelu (liigan 5.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 73 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/5 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Aston Villa laukoi 12,7 kertaa ottelussa (liigan 9.), Brighton: päästettyjä laukauksia 11,7 (liigan 6.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 6 laukausta (lähtötaso 12,7, vastustajan päästöt 11,7). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Aston Villa teki maalin 11,6 prosentista laukauksistaan (liigan 4.), Brighton: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 68,9 (liigan 6.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 0 maalia 0,31 odotetusta (-0,31), 0 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Aston Villa sai 5,2 kulmaa ottelussa (liigan 8.), Brighton: päästettyjä kulmia 4,8 (liigan 14.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 2 kulmaa (odotus 5), 0 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Rytmi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta

    Näin kävi: Rytmiväite odottaa (terävöityy loppua kohti): ei ollut tarpeen: ottelu oli ratkaistu puoliajalla (0-4), toinen jakso ei testaa väitettä. ○ kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelaajanosto. Morgan Rogers tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Morgan Rogers ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  6. Lopuksi: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,9 kertaa/ottelu (liigan 2.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 6 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 1/5 piti

Toteuma · 5/10 piti (2 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso2.960.182. jakso0.710.13Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Brighton): laukaukset 10/4 ja 11/2. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
O8.18.30.31.Tapahtumat minuutteineen: Brighton ylhäällä, Aston Villa alhaalla, 4 maalia ja 6 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
MCMan City–BBournemouth2–1puoliaika 0–1toteuma: 3/9 piti (1 avoinna) · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia15.713.8Päästettyjä9.712.6Maaleja2.01.5Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Man City, alempi Bournemouth, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Man City laukoi 15,7 kertaa ottelussa (liigan 2.), Bournemouth: päästettyjä laukauksia 12,6 (liigan 12.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: lukemien väliin: 13 laukausta (lähtötaso 15,7, vastustajan päästöt 12,6). ○ kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Man City teki maalin 12,9 prosentista laukauksistaan (liigan 2.), Bournemouth: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 11.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: maalivahti ja viimeistely voittivat joukkueen: 2 maalia 2,36 odotetusta (-0,36), 15 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Man City sai 6,5 kulmaa ottelussa (liigan 1.), Bournemouth: päästettyjä kulmia 5,3 (liigan 6.). Odotus on vähintään 5 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: odotus täyttyi: 8 kulmaa (odotus 5), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Pelaajanosto. Antoine Semenyo tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Antoine Semenyo jäi ottelupisteytyksessä joukkueensa 4./15. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 60 % ja 587 syöttöä/ottelu (liigan 1.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 66 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/4 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Bournemouth laukoi 13,8 kertaa ottelussa (liigan 5.), Man City: päästettyjä laukauksia 9,7 (liigan 2.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: puolustus voitti: 5 laukausta (lähtötaso 13,8, vastustajan päästöt 9,7). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Bournemouth teki maalin 11,1 prosentista laukauksistaan (liigan 9.), Man City: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 72,4 (liigan 1.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 1 maalia 0,63 odotetusta (+0,37), 20 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Bournemouth teki 55 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Man City 47 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Bournemouthin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso jäi vaisummaksi: uhka 0,55 → 0,08 xG, laukaukset 4 → 1. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Pelaajanosto. Junior Kroupi tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Junior Kroupi ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelitapa. Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 2. suoraviivaisin. ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 66,6 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 1/5 piti

Toteuma · 3/9 piti (1 avoinna) · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.490.552. jakso1.870.08Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Manchester City): laukaukset 6/4 ja 7/1. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
26.84.90.Tapahtumat minuutteineen: Man City ylhäällä, Bournemouth alhaalla, 3 maalia ja 3 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
NNewcastle–LLiverpool2–2puoliaika 1–0toteuma: 7/9 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia12.915.5Päästettyjä12.411.4Maaleja1.41.7Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Newcastle, alempi Liverpool, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Newcastle laukoi 12,9 kertaa ottelussa (liigan 8.), Liverpool: päästettyjä laukauksia 11,4 (liigan 4.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 13 laukausta (lähtötaso 12,9, vastustajan päästöt 11,4). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Newcastle teki maalin 10,8 prosentista laukauksistaan (liigan 11.), Liverpool: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,4 (liigan 16.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,42 odotetusta (+0,58), 15 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Newcastle sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 3.), Liverpool: päästettyjä kulmia 4,4 (liigan 17.). Odotus on vähintään 4 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 2 kulmaa (odotus 4), 2 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Pelaajanosto. Sandro Tonali kantoi runkoa, mutta kunto jätti kysymysmerkkejä (4 aikaista vaihtoa · 3 DNP, katkonainen kausi). ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Sandro Tonali ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 2/4 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Liverpool laukoi 15,5 kertaa ottelussa (liigan 3.), Newcastle: päästettyjä laukauksia 12,4 (liigan 10.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 27 laukausta (lähtötaso 15,5, vastustajan päästöt 12,4). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Liverpool teki maalin 10,7 prosentista laukauksistaan (liigan 12.), Newcastle: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 67,3 (liigan 10.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 2,23 odotetusta (-0,23), 7 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Liverpool teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Newcastle 47 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Liverpoolin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,41 → 1,82 xG, laukaukset 9 → 18. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Pelaajanosto. Ryan Gravenberch tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto piti: Ryan Gravenberch oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (3./15) ja tuotti 0+1. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelitapa. Pitää palloa: hallinta 59 % ja 531 syöttöä/ottelu (liigan 2.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: hallinta 61 % (liigan taso 50 %). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 5/5 piti

Toteuma · 7/9 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.250.412. jakso1.171.82Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Newcastle): laukaukset 6/9 ja 7/18. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
5.55.57.P90.Tapahtumat minuutteineen: Newcastle ylhäällä, Liverpool alhaalla, 4 maalia ja 8 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat
FFulham–CChelsea2–3puoliaika 1–2toteuma: 7/10 piti · avaa ▾

ENNAKKO · johdettu kausidatasta, deterministinen (sama luenta ennen ottelua ja sen jälkeen)

Laukauksia12.713.4Päästettyjä11.810.9Maaleja1.21.5Lähtötaso ottelua kohti viime kaudelta: ylempi palkki Fulham, alempi Chelsea, pystyviiva liigan taso. ● mitattu 2025-26
  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Fulham laukoi 12,7 kertaa ottelussa (liigan 10.), Chelsea: päästettyjä laukauksia 10,9 (liigan 3.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 14 laukausta (lähtötaso 12,7, vastustajan päästöt 10,9). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Fulham teki maalin 9,8 prosentista laukauksistaan (liigan 18.), Chelsea: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 66,7 (liigan 12.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 2 maalia 1,35 odotetusta (+0,65), 14 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Jaksojen rytmi. Fulham teki 62 prosenttia maaleistaan toisella jaksolla, Chelsea 55 prosenttia. Jos ero pitää, uhka kasvaa loppua kohti Fulhamin suuntaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: toinen jakso oli terävämpi: uhka 0,44 → 0,92 xG, laukaukset 7 → 7. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Pelaajanosto. Harry Wilson tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto ei pitänyt: Harry Wilson ei pelannut tässä ottelussa (ei ottelupisteytyksessä, joka kattaa kaikki pelanneet). ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelitapa. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,6 kertaa/ottelu (liigan 3.). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite piti: 3 paitsiota vastustajalle (liigan taso 1,5). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 4/5 piti

  1. Katso ensin: Paine vastaan puolustus. Chelsea laukoi 13,4 kertaa ottelussa (liigan 6.), Fulham: päästettyjä laukauksia 11,8 (liigan 8.). Ottelun laukausmäärä kertoo kumpi lukema piti. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: paine piti: 18 laukausta (lähtötaso 13,4, vastustajan päästöt 11,8). ● kierrosdata

  2. Katso sitten: Viimeistely vastaan maalivahti. Chelsea teki maalin 11,3 prosentista laukauksistaan (liigan 7.), Fulham: torjuntaprosentti maalia kohti tulleista laukauksista 65,8 (liigan 14.). Ottelussa tämä näkyy siinä osuuko maalimäärä luotuun uhkaan. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: viimeistely kesti: 3 maalia 1,70 odotetusta (+1,30), 17 % laukauksista maaliin. ● kierrosdata

  3. Kolmanneksi: Erikoistilanteet. Chelsea sai 6,1 kulmaa ottelussa (liigan 4.), Fulham: päästettyjä kulmia 5,5 (liigan 4.). Odotus on vähintään 6 kulmaa. ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua/joukkue

    Näin kävi: jäi odotuksesta: 4 kulmaa (odotus 6), 3 maalia. ● kierrosdata

  4. Neljänneksi: Pelaajanosto. João Pedro tulee kauteen liekeissä, katso jatkaako viimeistely siitä mihin se jäi. ● kausi 2025-26

    Näin kävi: Pelaajanosto piti: João Pedro oli ottelupisteytyksessä joukkueensa parhaimmistoa (2./16) ja tuotti 1+1. ● kierrosdata

  5. Ja vielä: Pelitapa. Kärsivällinen rakentelu: 40 syöttöä laukausta kohti (liigan 2. eniten). ● kausi 2025-26 · ottelutilastoista

    Näin kävi: Pelitapaväite ei pitänyt: 21,7 syöttöä laukausta kohti (liigan taso 35,1). ● kierrosdata

Tästä ottelusta: 3/5 piti

Toteuma · 7/10 piti · jokainen ennakon väite on arvosteltu oman kohtansa alla

1. jakso0.441.462. jakso0.920.24Uhka jaksoittain (odotetut maalit, kulta = Fulham): laukaukset 7/13 ja 7/5. Kahden jakson jakauma, ei minuuttikohtainen käyrä.
1.23.41.49.54.Tapahtumat minuutteineen: Fulham ylhäällä, Chelsea alhaalla, 5 maalia ja 5 korttia. Pystyviivat 45. ja 90. minuutti. ● ottelutapahtumat

Jokainen ottelurivi avautuu ennakoksi ja pelatun ottelun kuitiksi. Ennakko johdetaan kausidatasta ja on deterministinen, joten avauskierroksen jälkikäteen rakennetut ennakot ovat samat jotka olisivat syntyneet ennen ottelua. Ottelulista ja tulokset ● mitattu; toteuma kertoo väitteittäin tapahtuiko vai ei.

Kuittaus: tulos ja luennan arvostelu luetaan kierrosdatasta, jokainen ennakon väite arvostellaan toteumaa vasten ja osumat sekä hudit kirjataan Track recordiin. Seuraavan ottelun ennakko julkaistaan kun kierroksen ottelutiedot on luettu. ● kierrosdata

Joukkuekortit

kauden 2026-27 liiga · profiilit + nousijat · pudonneet arkistossa ●
Miten lukea Kortin hyökkäys- ja puolustusluvut ovat eroja liigan tyypilliseen tasoon: 0 on keskiverto, plus parempi ja miinus heikompi.
A
Arsenal
taulukossa nyt 2. · 15 p ●
viime kausi 1. · ansioilla 2.
→
Peli-identiteetti Arsenal puolustaa syvällä; pitää palloa ja rakentaa hallinnan kautta. Hyökkäys terävöityy toisella puoliajalla. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Joukkue pääsee boksiin asti: 13/16 laukausta boksista (su 6.9. kotona vs Chelsea).

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 5 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

+ su 6.9. kotona vs Chelsea: 13/16 laukausta boksista

Viime kausi 14.5 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Muut seurattavat hypoteesit (4)

Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: oma uhka 0.36 → 0.69 xG, vastustajan 0.09 → 0.23

+ la 19.9. vieraissa vs Brighton: oma uhka 0.39 → 1.24 xG, vastustajan 0.36 → 0.95

+ la 12.9. vieraissa vs Sunderland: oma uhka 0.77 → 1.11 xG, vastustajan 0.23 → 1.57

+ la 10.10. kotona vs Leeds: oma uhka 0.45 → 2.21 xG, vastustajan 0.44 → 0.30

Haastaa

− su 6.9. kotona vs Chelsea: oma uhka 1.17 → 0.88 xG, vastustajan 0.15 → 0.24

− pe 21.8. kotona vs Coventry: oma uhka 1.32 → 0.56 xG, vastustajan 0.04 → 0.16

Viime kausi 58 % maaleista syntyi toisella jaksolla (41 / 71) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 3 · Kaksinkamppailut Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

Tukee

+ pe 21.8. kotona vs Coventry: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (37/71)

+ ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: 57 % kaksinkamppailuista voitettu (51/90)

+ la 12.9. vieraissa vs Sunderland: 59 % kaksinkamppailuista voitettu (53/90)

+ la 10.10. kotona vs Leeds: 55 % kaksinkamppailuista voitettu (55/100)

Haastaa

− su 6.9. kotona vs Chelsea: 49 % kaksinkamppailuista voitettu (42/85)

− la 19.9. vieraissa vs Brighton: 50 % kaksinkamppailuista voitettu (51/102)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

Hypoteesi 4 · Laukaustarkkuus Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ pe 21.8. kotona vs Coventry: 6/20 laukausta maalia kohti (30 %)

+ ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: 2/7 laukausta maalia kohti (29 %)

+ la 19.9. vieraissa vs Brighton: 2/11 laukausta maalia kohti (18 %)

Haastaa

− su 6.9. kotona vs Chelsea: 9/16 laukausta maalia kohti (56 %)

− la 12.9. vieraissa vs Sunderland: 5/11 laukausta maalia kohti (45 %)

− la 10.10. kotona vs Leeds: 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)

Viime kausi 34 % laukauksista maalia kohti (186 / 552) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 5 · Viimeistely Tila · ristiriitainen · 3 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ la 19.9. vieraissa vs Brighton: 0 maalia 1.63 odotetusta (-1.63)

+ la 10.10. kotona vs Leeds: 2 maalia 2.66 odotetusta (-0.66)

Haastaa

− pe 21.8. kotona vs Coventry: 3 maalia 1.88 odotetusta (+1.12)

Viime kausi 1.9 maalia ja 14.5 laukausta ottelussa, 13 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Näytä 60 havaintoa

su 6.9. kotona vs Chelsea · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.17 → 0.88 xG, vastustajan 0.15 → 0.24

su 6.9. kotona vs Chelsea · Maalivahti + 4 torjuntaa

su 6.9. kotona vs Chelsea · Laukaustarkkuus − 9/16 laukausta maalia kohti (56 %)

su 6.9. kotona vs Chelsea · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

su 6.9. kotona vs Chelsea · Kuri + 2 korttia, 13 rikettä

su 6.9. kotona vs Chelsea · Kaksinkamppailut − 49 % kaksinkamppailuista voitettu (42/85)

su 6.9. kotona vs Chelsea · Hallinta ja kamppailut + hallinta 55 %, kaksinkamppailut 49 %

su 6.9. kotona vs Chelsea · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 3 vastaan

su 6.9. kotona vs Chelsea · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

su 6.9. kotona vs Chelsea · Boksipaine + 13/16 laukausta boksista

pe 21.8. kotona vs Coventry · Viimeistely − 3 maalia 1.88 odotetusta (+1.12)

pe 21.8. kotona vs Coventry · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.32 → 0.56 xG, vastustajan 0.04 → 0.16

pe 21.8. kotona vs Coventry · Maalivahti − 1 torjuntaa

pe 21.8. kotona vs Coventry · Laukaustarkkuus + 6/20 laukausta maalia kohti (30 %)

pe 21.8. kotona vs Coventry · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

pe 21.8. kotona vs Coventry · Kuri − 1 korttia, 10 rikettä

pe 21.8. kotona vs Coventry · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (37/71)

pe 21.8. kotona vs Coventry · Hallinta ja kamppailut − hallinta 64 %, kaksinkamppailut 52 %

pe 21.8. kotona vs Coventry · Erikoistilanteet − 8 kulmaa, 2 vastaan

pe 21.8. kotona vs Coventry · Oma boksi − 1 laukausta boksista vastaan (4 yhteensä)

pe 21.8. kotona vs Coventry · Boksipaine + 10/20 laukausta boksista

ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.36 → 0.69 xG, vastustajan 0.09 → 0.23

ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Maalivahti − 0 torjuntaa

ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Laukaustarkkuus + 2/7 laukausta maalia kohti (29 %)

ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Kuri − 1 korttia, 6 rikettä

ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Kaksinkamppailut + 57 % kaksinkamppailuista voitettu (51/90)

ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Hallinta ja kamppailut − hallinta 61 %, kaksinkamppailut 57 %

ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 2 vastaan

ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa · Oma boksi − 3 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)

la 19.9. vieraissa vs Brighton · Viimeistely + 0 maalia 1.63 odotetusta (-1.63)

la 19.9. vieraissa vs Brighton · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.39 → 1.24 xG, vastustajan 0.36 → 0.95

la 19.9. vieraissa vs Brighton · Maalivahti − 2 torjuntaa

la 19.9. vieraissa vs Brighton · Laukaustarkkuus + 2/11 laukausta maalia kohti (18 %)

la 19.9. vieraissa vs Brighton · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

la 19.9. vieraissa vs Brighton · Kuri − 1 korttia, 11 rikettä

la 19.9. vieraissa vs Brighton · Kaksinkamppailut − 50 % kaksinkamppailuista voitettu (51/102)

la 19.9. vieraissa vs Brighton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 60 %, kaksinkamppailut 50 %

la 19.9. vieraissa vs Brighton · Erikoistilanteet + 6 kulmaa, 5 vastaan

la 19.9. vieraissa vs Brighton · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)

la 19.9. vieraissa vs Brighton · Boksipaine + 10/11 laukausta boksista

la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.77 → 1.11 xG, vastustajan 0.23 → 1.57

la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Maalivahti − 2 torjuntaa

la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Laukaustarkkuus − 5/11 laukausta maalia kohti (45 %)

la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Kuri + 2 korttia, 11 rikettä

la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Kaksinkamppailut + 59 % kaksinkamppailuista voitettu (53/90)

la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Hallinta ja kamppailut − hallinta 57 %, kaksinkamppailut 59 %

la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

la 12.9. vieraissa vs Sunderland · Boksipaine + 8/11 laukausta boksista

la 10.10. kotona vs Leeds · Viimeistely + 2 maalia 2.66 odotetusta (-0.66)

la 10.10. kotona vs Leeds · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.45 → 2.21 xG, vastustajan 0.44 → 0.30

la 10.10. kotona vs Leeds · Maalivahti + 4 torjuntaa

la 10.10. kotona vs Leeds · Laukaustarkkuus − 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)

la 10.10. kotona vs Leeds · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle

la 10.10. kotona vs Leeds · Kuri − 1 korttia, 12 rikettä

la 10.10. kotona vs Leeds · Kaksinkamppailut + 55 % kaksinkamppailuista voitettu (55/100)

la 10.10. kotona vs Leeds · Hallinta ja kamppailut − hallinta 58 %, kaksinkamppailut 55 %

la 10.10. kotona vs Leeds · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 4 vastaan

la 10.10. kotona vs Leeds · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

la 10.10. kotona vs Leeds · Boksipaine + 8/13 laukausta boksista

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (6)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ su 6.9. kotona vs Chelsea: 4 torjuntaa

+ la 10.10. kotona vs Leeds: 4 torjuntaa

Haastaa

− pe 21.8. kotona vs Coventry: 1 torjuntaa

− ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: 0 torjuntaa

− la 19.9. vieraissa vs Brighton: 2 torjuntaa

− la 12.9. vieraissa vs Sunderland: 2 torjuntaa

Viime kausi 70 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (27 päästettyä / 90) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

Hypoteesi 2 · Kuri Tila · suljettu · 6 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

Tukee

+ su 6.9. kotona vs Chelsea: 2 korttia, 13 rikettä

+ la 12.9. vieraissa vs Sunderland: 2 korttia, 11 rikettä

Haastaa

− pe 21.8. kotona vs Coventry: 1 korttia, 10 rikettä

− ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: 1 korttia, 6 rikettä

− la 19.9. vieraissa vs Brighton: 1 korttia, 11 rikettä

− la 10.10. kotona vs Leeds: 1 korttia, 12 rikettä

Viime kausi 1.3 korttia ja 10.3 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Hypoteesi 3 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 5 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

+ la 19.9. vieraissa vs Brighton: 6 kulmaa, 5 vastaan

Haastaa

− su 6.9. kotona vs Chelsea: 5 kulmaa, 3 vastaan

− pe 21.8. kotona vs Coventry: 8 kulmaa, 2 vastaan

− ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: 4 kulmaa, 2 vastaan

− la 10.10. kotona vs Leeds: 3 kulmaa, 4 vastaan

Viime kausi 5.7 kulmaa ottelussa, 3.4 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

Hypoteesi 4 · Puolustuslinja Tila · suljettu · 5 ottelua

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

+ la 10.10. kotona vs Leeds: 4 paitsiota vastustajalle

Haastaa

− su 6.9. kotona vs Chelsea: 0 paitsiota vastustajalle

− pe 21.8. kotona vs Coventry: 0 paitsiota vastustajalle

− ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: 0 paitsiota vastustajalle

− la 19.9. vieraissa vs Brighton: 0 paitsiota vastustajalle

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

Hypoteesi 5 · Oma boksi Tila · suljettu · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

Tukee

+ la 19.9. vieraissa vs Brighton: 10 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)

Haastaa

− su 6.9. kotona vs Chelsea: 5 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

− pe 21.8. kotona vs Coventry: 1 laukausta boksista vastaan (4 yhteensä)

− ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: 3 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)

− la 12.9. vieraissa vs Sunderland: 7 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

− la 10.10. kotona vs Leeds: 7 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

Viime kausi 8.2 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Hypoteesi 6 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

+ su 6.9. kotona vs Chelsea: hallinta 55 %, kaksinkamppailut 49 %

Haastaa

− pe 21.8. kotona vs Coventry: hallinta 64 %, kaksinkamppailut 52 %

− ma 31.8. vieraissa vs Aston Villa: hallinta 61 %, kaksinkamppailut 57 %

− la 19.9. vieraissa vs Brighton: hallinta 60 %, kaksinkamppailut 50 %

− la 12.9. vieraissa vs Sunderland: hallinta 57 %, kaksinkamppailut 59 %

− la 10.10. kotona vs Leeds: hallinta 58 %, kaksinkamppailut 55 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: syvä linja: paitsioansa laukesi vain 6 kertaa (18./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenee kontrollilla: 38.6 syöttöä laukausta kohti (liigan 3./20 eniten), hallinta 59 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 28 kulmaa (liigan 8./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 20 kulmaa vastaan (20./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (3+7 maalia); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (4.46 → 6.69 xG); vastustajien uhka kasvaa (1.31 → 3.45 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 58. minuutilla ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

Johtoasema: kesti paineen: johti puoliajalla 1 kerta ja piti tuloksen, vaikka vastustajan uhka kasvoi (vastustajan xG 1.31 → 3.45) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · uhka jaksoittain

1. jakso0.740.222. jakso1.110.58

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Arsenal): oma uhka kasvaa toisella jaksolla (+2.23 xG), vastustajien uhka kasvaa (+2.14). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Kaksinkamppailut kantavat: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (289/538), liigan 1./20 ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan pysyykö kamppailuvoitto ennallaan kun vastustajat muuttavat pelitapaansa.

Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +2.23) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Arsenalin sarjasija ja ansiotaso osuivat lähelle toisiaan
Joukkue päätti kauden sijalla 1. Ansiotason sijoitus oli 2. Puolustuksessa joukkue päästi 27 maalia, kun vastustajien paikkojen laatu ennakoi 33 maalia. Hyökkäyksessä joukkue teki 71 maalia, kun paikkojen laatu ennakoi 67 maalia.
Analyyttinen synteesi Tulos nojaa viimeistelyyn, ei määrään: kohti menneistä sisään 38 % mutta omiin vain 30 %, ja yhden maalin ottelut kotiutuvat 14–5. Profiili palkitsee nyt mutta on herkkä viimeistelyn regressiolle, laukausmäärät kertovat suunnan ennen tulostaulua. ○ tulkinta · jokainen luku laskettu kaudesta 2025-26 ●
Oivallukset
Tuotanto on leveää: kärkinimikin (Bukayo Saka) teki vain 13 % joukkueen maaliosallistumisista.
Jurriën Timber teki puolustajaksi poikkeuksellisen tuotannon: 9 maaliosallistumista.
● kausi 2025-26 · maaliosallistumiset koko kauden kierrosdatasta
● Arsenal asettui ilman draamaa: 1. sija vastaa 2. sijaa ansioilla.
● Arsenalia vastaan haettiin suoraa peliä, 2,2 %-yksikköä alle vastustajien tason, mutta se ei tuottanut: päästöt jäivät −0,2. ▷ Kulmarutiinit ja maalivahdin häirintä erikoistilanteissa nousivat esiin. (Total Football Analysis)
○ Arsenal: Keskikenttä nostanut tuotantoaan, mutta joukkue on silti yli odotuksesta, korjaantuuko
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat−1.7+4.9
Keskikenttä+3.7+6.1
Hyökkääjät+1.2−1.7
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
+21.3
Torjunta
sisään vs paikat
+3.9
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,7/ottelu). Pitää palloa: hallinta 56 % ja 471 syöttöä/ottelu (liigan 4.). Katso kestääkö rakenne: Arsenal pelasi liigan 3. suorimmin, eikä sen suorimmissa otteluissa päästetty enempää, maaliodottama vastaan oli 0,16 matalampi. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. Rotaatio 2.5 avausmuutosta/kierros. ● mitattu · kausi 2025-26 · suoruus vastustajaan verrattuna · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 5 pisteen edestä (3 ottelua) ja menetti johtoasemista 2 pistettä (1 ottelua). Yhden maalin otteluissa 14–5. Koti ja vieras tasapainossa: 47 / 38 pistettä. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 38 %, omiin kohdistuneista 30 %. Kulmia 5.7 vs 3.4 per ottelu · 51 keltaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 1
● Viktor Gyökeres tuotti 67 % Arsenalin rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (3 vertailukelpoista pelaajaa).
Signaalit pelitavan mekanismisopimus ● · vakiintunut profiili · asetettu kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
seuraamme kääntyykö, ensimmäinen luku GW1:n jälkeen
B
Bournemouth
taulukossa nyt 18. · 3 p ●
viime kausi 6. · ansioilla 10.
→railo +4
Peli-identiteetti Bournemouth etenee nopeasti kohti maalia. Ratkaisee tiukat ottelut edukseen. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Kurin kustannus on kasvanut: 2 korttia, 11 rikettä (su 23.8. vieraissa vs Manchester City).

Viimeinen vartti · Bournemouth menetti 7 pistettä 76. minuutin jälkeen. ● ottelutapahtumat 2026-27 · 60 ottelua

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 6 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

+ su 23.8. vieraissa vs Manchester City: 2 korttia, 11 rikettä

− su 20.9. kotona vs Liverpool: 1 korttia, 11 rikettä

Viime kausi 2.4 korttia ja 12.0 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Muut seurattavat hypoteesit (4)

Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ su 20.9. kotona vs Liverpool: oma uhka 0.15 → 0.65 xG, vastustajan 0.49 → 1.16

+ la 29.8. kotona vs Everton: oma uhka 0.48 → 1.66 xG, vastustajan 1.06 → 0.66

+ la 12.9. kotona vs Brentford: oma uhka 0.67 → 1.08 xG, vastustajan 0.33 → 0.17

+ la 10.10. vieraissa vs Chelsea: oma uhka 0.37 → 1.15 xG, vastustajan 0.50 → 0.66

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Manchester City: oma uhka 0.55 → 0.08 xG, vastustajan 0.49 → 1.87

− la 5.9. vieraissa vs Newcastle: oma uhka 1.29 → 0.08 xG, vastustajan 0.14 → 0.57

Viime kausi 55 % maaleista syntyi toisella jaksolla (32 / 58) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 3 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 3 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Newcastle: 9/17 laukausta boksista

+ la 29.8. kotona vs Everton: 13/17 laukausta boksista

+ la 12.9. kotona vs Brentford: 10/20 laukausta boksista

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Viime kausi 13.8 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Hypoteesi 4 · Viimeistely Tila · vahvistumassa · 4 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ su 20.9. kotona vs Liverpool: 0 maalia 0.79 odotetusta (-0.79)

+ la 29.8. kotona vs Everton: 1 maalia 2.14 odotetusta (-1.14)

+ la 10.10. vieraissa vs Chelsea: 1 maalia 1.52 odotetusta (-0.52)

Haastaa

− la 5.9. vieraissa vs Newcastle: 2 maalia 1.37 odotetusta (+0.63)

Viime kausi 1.5 maalia ja 13.8 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Hypoteesi 5 · Laukaustarkkuus Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ su 20.9. kotona vs Liverpool: 2/9 laukausta maalia kohti (22 %)

+ la 5.9. vieraissa vs Newcastle: 5/17 laukausta maalia kohti (29 %)

+ la 29.8. kotona vs Everton: 5/17 laukausta maalia kohti (29 %)

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Manchester City: 4/5 laukausta maalia kohti (80 %)

− la 12.9. kotona vs Brentford: 10/20 laukausta maalia kohti (50 %)

− la 10.10. vieraissa vs Chelsea: 4/9 laukausta maalia kohti (44 %)

Viime kausi 34 % laukauksista maalia kohti (178 / 525) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Näytä 53 havaintoa

su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.55 → 0.08 xG, vastustajan 0.49 → 1.87

su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Maalivahti + 4 torjuntaa

su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Laukaustarkkuus − 4/5 laukausta maalia kohti (80 %)

su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Kuri + 2 korttia, 11 rikettä

su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (39/85)

su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Hallinta ja kamppailut − hallinta 34 %, kaksinkamppailut 46 %

su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 8 vastaan

su 23.8. vieraissa vs Manchester City · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

su 20.9. kotona vs Liverpool · Viimeistely + 0 maalia 0.79 odotetusta (-0.79)

su 20.9. kotona vs Liverpool · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.15 → 0.65 xG, vastustajan 0.49 → 1.16

su 20.9. kotona vs Liverpool · Maalivahti − 2 torjuntaa

su 20.9. kotona vs Liverpool · Laukaustarkkuus + 2/9 laukausta maalia kohti (22 %)

su 20.9. kotona vs Liverpool · Kuri − 1 korttia, 11 rikettä

su 20.9. kotona vs Liverpool · Kaksinkamppailut − 44 % kaksinkamppailuista voitettu (40/91)

su 20.9. kotona vs Liverpool · Hallinta ja kamppailut − hallinta 46 %, kaksinkamppailut 44 %

su 20.9. kotona vs Liverpool · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Viimeistely − 2 maalia 1.37 odotetusta (+0.63)

la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.29 → 0.08 xG, vastustajan 0.14 → 0.57

la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Maalivahti − 0 torjuntaa

la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Laukaustarkkuus + 5/17 laukausta maalia kohti (29 %)

la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Kuri + 3 korttia, 17 rikettä

la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Kaksinkamppailut + 53 % kaksinkamppailuista voitettu (61/116)

la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Hallinta ja kamppailut − hallinta 42 %, kaksinkamppailut 53 %

la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 4 vastaan

la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (8 yhteensä)

la 5.9. vieraissa vs Newcastle · Boksipaine + 9/17 laukausta boksista

la 29.8. kotona vs Everton · Viimeistely + 1 maalia 2.14 odotetusta (-1.14)

la 29.8. kotona vs Everton · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.48 → 1.66 xG, vastustajan 1.06 → 0.66

la 29.8. kotona vs Everton · Maalivahti + 5 torjuntaa

la 29.8. kotona vs Everton · Laukaustarkkuus + 5/17 laukausta maalia kohti (29 %)

la 29.8. kotona vs Everton · Kuri + 3 korttia, 11 rikettä

la 29.8. kotona vs Everton · Kaksinkamppailut + 55 % kaksinkamppailuista voitettu (57/103)

la 29.8. kotona vs Everton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 58 %, kaksinkamppailut 55 %

la 29.8. kotona vs Everton · Erikoistilanteet − 10 kulmaa, 7 vastaan

la 29.8. kotona vs Everton · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

la 29.8. kotona vs Everton · Boksipaine + 13/17 laukausta boksista

la 12.9. kotona vs Brentford · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.67 → 1.08 xG, vastustajan 0.33 → 0.17

la 12.9. kotona vs Brentford · Maalivahti − 0 torjuntaa

la 12.9. kotona vs Brentford · Laukaustarkkuus − 10/20 laukausta maalia kohti (50 %)

la 12.9. kotona vs Brentford · Kuri + 5 korttia, 10 rikettä

la 12.9. kotona vs Brentford · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (58/122)

la 12.9. kotona vs Brentford · Hallinta ja kamppailut + hallinta 57 %, kaksinkamppailut 48 %

la 12.9. kotona vs Brentford · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (8 yhteensä)

la 12.9. kotona vs Brentford · Boksipaine + 10/20 laukausta boksista

la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Viimeistely + 1 maalia 1.52 odotetusta (-0.52)

la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.37 → 1.15 xG, vastustajan 0.50 → 0.66

la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Maalivahti − 1 torjuntaa

la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Laukaustarkkuus − 4/9 laukausta maalia kohti (44 %)

la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Kuri + 4 korttia, 15 rikettä

la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Kaksinkamppailut − 45 % kaksinkamppailuista voitettu (47/104)

la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Hallinta ja kamppailut + hallinta 60 %, kaksinkamppailut 45 %

la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 1 vastaan

la 10.10. vieraissa vs Chelsea · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (5)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Newcastle: 53 % kaksinkamppailuista voitettu (61/116)

+ la 29.8. kotona vs Everton: 55 % kaksinkamppailuista voitettu (57/103)

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Manchester City: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (39/85)

− su 20.9. kotona vs Liverpool: 44 % kaksinkamppailuista voitettu (40/91)

− la 12.9. kotona vs Brentford: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (58/122)

− la 10.10. vieraissa vs Chelsea: 45 % kaksinkamppailuista voitettu (47/104)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

Hypoteesi 2 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

+ la 12.9. kotona vs Brentford: hallinta 57 %, kaksinkamppailut 48 %

+ la 10.10. vieraissa vs Chelsea: hallinta 60 %, kaksinkamppailut 45 %

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Manchester City: hallinta 34 %, kaksinkamppailut 46 %

− su 20.9. kotona vs Liverpool: hallinta 46 %, kaksinkamppailut 44 %

− la 5.9. vieraissa vs Newcastle: hallinta 42 %, kaksinkamppailut 53 %

− la 29.8. kotona vs Everton: hallinta 58 %, kaksinkamppailut 55 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

Hypoteesi 3 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ su 23.8. vieraissa vs Manchester City: 4 torjuntaa

+ la 29.8. kotona vs Everton: 5 torjuntaa

Haastaa

− su 20.9. kotona vs Liverpool: 2 torjuntaa

− la 5.9. vieraissa vs Newcastle: 0 torjuntaa

− la 12.9. kotona vs Brentford: 0 torjuntaa

− la 10.10. vieraissa vs Chelsea: 1 torjuntaa

Viime kausi 67 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (54 päästettyä / 162) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

Hypoteesi 4 · Oma boksi Tila · suljettu · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

Tukee

+ su 23.8. vieraissa vs Manchester City: 11 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

Haastaa

− su 20.9. kotona vs Liverpool: 7 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

− la 5.9. vieraissa vs Newcastle: 5 laukausta boksista vastaan (8 yhteensä)

− la 29.8. kotona vs Everton: 7 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

− la 12.9. kotona vs Brentford: 6 laukausta boksista vastaan (8 yhteensä)

− la 10.10. vieraissa vs Chelsea: 6 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)

Viime kausi 12.6 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Hypoteesi 5 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 4 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Manchester City: 3 kulmaa, 8 vastaan

− la 5.9. vieraissa vs Newcastle: 3 kulmaa, 4 vastaan

− la 29.8. kotona vs Everton: 10 kulmaa, 7 vastaan

− la 10.10. vieraissa vs Chelsea: 7 kulmaa, 1 vastaan

Viime kausi 5.6 kulmaa ottelussa, 5.3 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: linja keskitasoa: 8 paitsiota vastustajalle ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 32.0 syöttöä laukausta kohti, hallinta 50 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 28 kulmaa (liigan 9./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 24 kulmaa vastaan (18./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu avaukseen (5+2 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 4+9); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (3.51 → 4.70 xG); vastustajien uhka kasvaa (3.01 → 5.09 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 68. minuutilla ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

Johtoasema: johto murtui: 3 johtoasemaa puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 3.01 → 5.09) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · uhka jaksoittain

1. jakso0.590.502. jakso0.780.85

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Bournemouth): oma uhka kasvaa toisella jaksolla (+1.19 xG), vastustajien uhka kasvaa (+2.08). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Kurin kustannus kasvaa: 18 korttia (liigan 2./20) ja 75 rikettä (6./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan kertyykö korteista pelikieltoja ja rikkeistä erikoistilanteita vastustajalle.

Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1.19) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Bournemouth: vastustajien suoraviivainen peli ja puolustuspään uhka kulkivat eri suuntiin
Vastustajien syöttötarkkuus jäi 3,4 prosenttiyksikköä heidän omasta tasostaan (liigavertailun sija 2). Suorimman kolmanneksen otteluissa Bournemouthin xGA oli 0,71 ottelua kohden alempi kuin vähiten suorassa kolmanneksessa. Luvut esiintyvät samassa otoksessa eivätkä osoita syy-yhteyttä.
Analyyttinen synteesi Penkki on todellinen ase, ei varasto: Junior Kroupi tuotti vaihdolta 4 maaliosallistumista ja 55 % joukkueen maaleista syntyy toisella puoliajalla. Vaihdot ovat suunnitelma, katso keitä nousee kentälle tunnin kohdalla. ○ tulkinta · jokainen luku laskettu kaudesta 2025-26 ●
Oivallukset
Adrien Truffert teki puolustajaksi poikkeuksellisen tuotannon: 7 maaliosallistumista.
● kausi 2025-26 · maaliosallistumiset koko kauden kierrosdatasta
● Bournemouthin 6. sija lepäsi tuloksilla, ei esityksillä, ansioilla vasta 10., liigan suurin railo.
● Bournemouthia vastaan haettiin suoraa peliä, 3,4 %-yksikköä alle vastustajien tason, mutta se ei tuottanut: päästöt jäivät −0,7. ▷ Korkea prässi ja suorat hyökkäykset toistuivat pelitapana. (Premier League Analysis)
○ Bournemouth: Keskikenttä laskenut tuotantoaan, mutta joukkue on silti yli odotuksesta, korjaantuuko
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat−0.8+5.0
Keskikenttä−3.6−6.6
Hyökkääjät−0.5+1.1
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
−3.4
Torjunta
sisään vs paikat
+1.7
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 2. suoraviivaisin. Katso kestääkö rakenne: Bournemouth pelasi liigan 2. suorimmin, eikä sen suorimmissa otteluissa päästetty enempää, maaliodottama vastaan oli 0,71 matalampi. Maalinteko jakautuu tasaisesti puoliajoille (55 % toisella). Rotaatio 1.9 avausmuutosta/kierros. ● mitattu · kausi 2025-26 · suoruus vastustajaan verrattuna · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 8 pisteen edestä (6 ottelua) ja menetti johtoasemista 9 pistettä (4 ottelua). Yhden maalin otteluissa 9–3. Koti ja vieras tasapainossa: 31 / 26 pistettä. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 33 %, omiin kohdistuneista 33 %. Kulmia 5.6 vs 5.3 per ottelu · 88 keltaista + 2 punaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 1
● Evanilson tuotti 50 % Bournemouthin rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (3 vertailukelpoista pelaajaa).
Signaalit pelitavan mekanismisopimus ● · vakiintunut profiili · asetettu kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
seuraamme kääntyykö, ensimmäinen luku GW1:n jälkeen
CP
Crystal Palace
taulukossa nyt 12. · 7 p ●
viime kausi 15. · ansioilla 7.
→railo -8
Peli-identiteetti Crystal Palace: johtoasemat ovat olleet hauraita. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Omaan boksiin on päästy liian helposti: 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä) (su 20.9. vieraissa vs Leeds).

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

+ su 20.9. vieraissa vs Leeds: 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

Viime kausi 11.7 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Muut seurattavat hypoteesit (6)

Hypoteesi 2 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 3 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

Tukee

+ su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: 11/13 laukausta boksista

+ la 22.8. vieraissa vs Everton: 8/11 laukausta boksista

+ la 12.9. kotona vs Ipswich: 9/11 laukausta boksista

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Viime kausi 11.6 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Hypoteesi 3 · Kuri Tila · vahvistumassa · 5 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

Tukee

+ su 20.9. vieraissa vs Leeds: 3 korttia, 12 rikettä

+ su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: 2 korttia, 11 rikettä

+ la 12.9. kotona vs Ipswich: 2 korttia, 6 rikettä

Haastaa

− pe 28.8. kotona vs Manchester City: 1 korttia, 8 rikettä

− la 22.8. vieraissa vs Everton: 1 korttia, 15 rikettä

Viime kausi 2.0 korttia ja 10.5 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Hypoteesi 4 · Uhka jaksoittain Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ su 20.9. vieraissa vs Leeds: oma uhka 0.18 → 0.88 xG, vastustajan 0.54 → 0.77

+ la 5.9. vieraissa vs Fulham: oma uhka 0.30 → 1.67 xG, vastustajan 1.60 → 1.54

+ la 12.9. kotona vs Ipswich: oma uhka 0.20 → 0.41 xG, vastustajan 0.92 → 0.76

Haastaa

− su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: oma uhka 1.41 → 1.01 xG, vastustajan 2.18 → 0.80

− pe 28.8. kotona vs Manchester City: oma uhka 0.30 → 0.27 xG, vastustajan 0.85 → 0.61

− la 22.8. vieraissa vs Everton: oma uhka 1.65 → 0.39 xG, vastustajan 0.31 → 0.85

Viime kausi 51 % maaleista syntyi toisella jaksolla (21 / 41) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 5 · Maalivahti Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: 4 torjuntaa

+ pe 28.8. kotona vs Manchester City: 4 torjuntaa

+ la 5.9. vieraissa vs Fulham: 5 torjuntaa

Haastaa

− su 20.9. vieraissa vs Leeds: 2 torjuntaa

− la 22.8. vieraissa vs Everton: 3 torjuntaa

− la 12.9. kotona vs Ipswich: 3 torjuntaa

Viime kausi 69 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (51 päästettyä / 162) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

Hypoteesi 6 · Erikoistilanteet Tila · heikkenemässä · 2 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: 5 kulmaa, 8 vastaan

− la 12.9. kotona vs Ipswich: 6 kulmaa, 3 vastaan

Viime kausi 4.2 kulmaa ottelussa, 5.2 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

Hypoteesi 7 · Puolustuslinja Tila · heikkenemässä · 1 ottelu

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− pe 28.8. kotona vs Manchester City: 0 paitsiota vastustajalle

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

Näytä 52 havaintoa

su 20.9. vieraissa vs Leeds · Viimeistely + 0 maalia 1.06 odotetusta (-1.06)

su 20.9. vieraissa vs Leeds · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.18 → 0.88 xG, vastustajan 0.54 → 0.77

su 20.9. vieraissa vs Leeds · Maalivahti − 2 torjuntaa

su 20.9. vieraissa vs Leeds · Laukaustarkkuus − 4/12 laukausta maalia kohti (33 %)

su 20.9. vieraissa vs Leeds · Kuri + 3 korttia, 12 rikettä

su 20.9. vieraissa vs Leeds · Kaksinkamppailut − 44 % kaksinkamppailuista voitettu (44/101)

su 20.9. vieraissa vs Leeds · Hallinta ja kamppailut − hallinta 49 %, kaksinkamppailut 44 %

su 20.9. vieraissa vs Leeds · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Viimeistely − 3 maalia 2.42 odotetusta (+0.58)

su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.41 → 1.01 xG, vastustajan 2.18 → 0.80

su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Maalivahti + 4 torjuntaa

su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Laukaustarkkuus − 7/13 laukausta maalia kohti (54 %)

su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Kuri + 2 korttia, 11 rikettä

su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Kaksinkamppailut − 51 % kaksinkamppailuista voitettu (50/98)

su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Hallinta ja kamppailut − hallinta 43 %, kaksinkamppailut 51 %

su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 8 vastaan

su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Oma boksi + 16 laukausta boksista vastaan (24 yhteensä)

su 11.10. kotona vs Nottingham Forest · Boksipaine + 11/13 laukausta boksista

pe 28.8. kotona vs Manchester City · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.30 → 0.27 xG, vastustajan 0.85 → 0.61

pe 28.8. kotona vs Manchester City · Maalivahti + 4 torjuntaa

pe 28.8. kotona vs Manchester City · Laukaustarkkuus + 1/9 laukausta maalia kohti (11 %)

pe 28.8. kotona vs Manchester City · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

pe 28.8. kotona vs Manchester City · Kuri − 1 korttia, 8 rikettä

pe 28.8. kotona vs Manchester City · Kaksinkamppailut − 51 % kaksinkamppailuista voitettu (55/107)

pe 28.8. kotona vs Manchester City · Hallinta ja kamppailut − hallinta 28 %, kaksinkamppailut 51 %

pe 28.8. kotona vs Manchester City · Oma boksi + 12 laukausta boksista vastaan (18 yhteensä)

la 5.9. vieraissa vs Fulham · Viimeistely − 3 maalia 1.97 odotetusta (+1.03)

la 5.9. vieraissa vs Fulham · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.30 → 1.67 xG, vastustajan 1.60 → 1.54

la 5.9. vieraissa vs Fulham · Maalivahti + 5 torjuntaa

la 5.9. vieraissa vs Fulham · Laukaustarkkuus − 5/10 laukausta maalia kohti (50 %)

la 5.9. vieraissa vs Fulham · Kaksinkamppailut + 55 % kaksinkamppailuista voitettu (44/80)

la 5.9. vieraissa vs Fulham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 36 %, kaksinkamppailut 55 %

la 5.9. vieraissa vs Fulham · Oma boksi + 22 laukausta boksista vastaan (25 yhteensä)

la 22.8. vieraissa vs Everton · Viimeistely + 0 maalia 2.04 odotetusta (-2.04)

la 22.8. vieraissa vs Everton · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.65 → 0.39 xG, vastustajan 0.31 → 0.85

la 22.8. vieraissa vs Everton · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 22.8. vieraissa vs Everton · Laukaustarkkuus − 4/11 laukausta maalia kohti (36 %)

la 22.8. vieraissa vs Everton · Kuri − 1 korttia, 15 rikettä

la 22.8. vieraissa vs Everton · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (46/99)

la 22.8. vieraissa vs Everton · Hallinta ja kamppailut + hallinta 58 %, kaksinkamppailut 46 %

la 22.8. vieraissa vs Everton · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (16 yhteensä)

la 22.8. vieraissa vs Everton · Boksipaine + 8/11 laukausta boksista

la 12.9. kotona vs Ipswich · Viimeistely − 2 maalia 0.62 odotetusta (+1.38)

la 12.9. kotona vs Ipswich · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.20 → 0.41 xG, vastustajan 0.92 → 0.76

la 12.9. kotona vs Ipswich · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 12.9. kotona vs Ipswich · Laukaustarkkuus − 4/11 laukausta maalia kohti (36 %)

la 12.9. kotona vs Ipswich · Kuri + 2 korttia, 6 rikettä

la 12.9. kotona vs Ipswich · Kaksinkamppailut + 56 % kaksinkamppailuista voitettu (50/89)

la 12.9. kotona vs Ipswich · Hallinta ja kamppailut − hallinta 47 %, kaksinkamppailut 56 %

la 12.9. kotona vs Ipswich · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 3 vastaan

la 12.9. kotona vs Ipswich · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

la 12.9. kotona vs Ipswich · Boksipaine + 9/11 laukausta boksista

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (4)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Viimeistely Tila · suljettu · 5 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ su 20.9. vieraissa vs Leeds: 0 maalia 1.06 odotetusta (-1.06)

+ la 22.8. vieraissa vs Everton: 0 maalia 2.04 odotetusta (-2.04)

Haastaa

− su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: 3 maalia 2.42 odotetusta (+0.58)

− la 5.9. vieraissa vs Fulham: 3 maalia 1.97 odotetusta (+1.03)

− la 12.9. kotona vs Ipswich: 2 maalia 0.62 odotetusta (+1.38)

Viime kausi 1.1 maalia ja 11.6 laukausta ottelussa, 9 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Hypoteesi 2 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Fulham: 55 % kaksinkamppailuista voitettu (44/80)

+ la 12.9. kotona vs Ipswich: 56 % kaksinkamppailuista voitettu (50/89)

Haastaa

− su 20.9. vieraissa vs Leeds: 44 % kaksinkamppailuista voitettu (44/101)

− su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: 51 % kaksinkamppailuista voitettu (50/98)

− pe 28.8. kotona vs Manchester City: 51 % kaksinkamppailuista voitettu (55/107)

− la 22.8. vieraissa vs Everton: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (46/99)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

Hypoteesi 3 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ pe 28.8. kotona vs Manchester City: 1/9 laukausta maalia kohti (11 %)

Haastaa

− su 20.9. vieraissa vs Leeds: 4/12 laukausta maalia kohti (33 %)

− su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: 7/13 laukausta maalia kohti (54 %)

− la 5.9. vieraissa vs Fulham: 5/10 laukausta maalia kohti (50 %)

− la 22.8. vieraissa vs Everton: 4/11 laukausta maalia kohti (36 %)

− la 12.9. kotona vs Ipswich: 4/11 laukausta maalia kohti (36 %)

Viime kausi 32 % laukauksista maalia kohti (141 / 442) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 4 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

+ la 22.8. vieraissa vs Everton: hallinta 58 %, kaksinkamppailut 46 %

Haastaa

− su 20.9. vieraissa vs Leeds: hallinta 49 %, kaksinkamppailut 44 %

− su 11.10. kotona vs Nottingham Forest: hallinta 43 %, kaksinkamppailut 51 %

− pe 28.8. kotona vs Manchester City: hallinta 28 %, kaksinkamppailut 51 %

− la 5.9. vieraissa vs Fulham: hallinta 36 %, kaksinkamppailut 55 %

− la 12.9. kotona vs Ipswich: hallinta 47 %, kaksinkamppailut 56 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: syvä linja: paitsioansa laukesi vain 7 kertaa (17./20); boksi auki: 72 % päästetyistä laukauksista tuli boksista ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 36.8 syöttöä laukausta kohti, hallinta 44 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 17 kulmaa (liigan 19./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 32 kulmaa vastaan (3./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (3+6 maalia); oma pää tiivistyy loppua kohti (päästöt 7+5); oma uhka pysyy toisella jaksolla (4.04 → 4.63 xG); vastustajien uhka pysyy (6.40 → 5.33 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 53. minuutilla (pakotettu reaktio) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

1. jakso0.671.072. jakso0.770.89

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Crystal Palace): oma uhka kasvaa toisella jaksolla (+0.59 xG), vastustajien uhka laskee (-1.07). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Vastustaja pääsee boksiin: 78 laukausta boksista vastaan (liigan 1./20 eniten), yhteensä 108 laukausta (72 % boksista) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä: vuoto boksiin ennakoi päästettyjä maaleja pidemmällä otoksella.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Crystal Palace sijoittui 15:nneksi, vaikka ansiotaso vastasi 7. sijaa.
Railo näkyi myös viimeistelyssä: maaleja syntyi 20,1 odotettua vähemmän.
Oivallukset
Muñoz teki puolustajaksi poikkeuksellisen tuotannon: 8 maaliosallistumista.
● kausi 2025-26 · maaliosallistumiset koko kauden kierrosdatasta
● Crystal Palace hukkasi kautensa maalin edessä: paikat top-7-tasoa, mutta liigan tehottomin viimeistely.
● Suora peli on tälle joukkueelle helpotus: kun vastustaja jätti rakentamisen, päästöt laskivat −0,4 per ottelu.
○ Crystal Palace vahvisti Puolustusa; korjaako se viime kauden -3,6:n vajeen?
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat−2.0−1.7
Keskikenttä−11.5−9.4
Hyökkääjät−3.5−3.7
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
−0.5
Torjunta
sisään vs paikat
+1.7
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Katso kummalla tavalla Crystal Palace avaa pelin: pitkään peliin se ei nojaa, ja kun peli meni suoraksi, maaliodottama vastaan oli 0,41 matalampi. Maalinteko jakautuu tasaisesti puoliajoille (51 % toisella). Rotaatio 2.2 avausmuutosta/kierros. ● mitattu · kausi 2025-26 · suoruus vastustajaan verrattuna · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta
Luonne Nousi tappioasemasta 4 pisteen edestä (2 ottelua) ja menetti johtoasemista 13 pistettä (5 ottelua). Yhden maalin otteluissa 7–8. Koti ja vieras tasapainossa: 21 / 24 pistettä. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 29 %, omiin kohdistuneista 31 %. Kulmia 4.2 vs 5.2 per ottelu · 74 keltaista + 2 punaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 1
● Jean-Philippe Mateta tuotti 63 % Crystal Palacen rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (5 vertailukelpoista pelaajaa).
Signaalit pelitavan mekanismisopimus ● · vakiintunut profiili · asetettu kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
seuraamme kääntyykö, ensimmäinen luku GW1:n jälkeen
L
Liverpool
taulukossa nyt 9. · 9 p ●
viime kausi 5. · ansioilla 5.
↗
Peli-identiteetti Liverpool pitää palloa ja rakentaa hallinnan kautta. Hyökkäys terävöityy toisella puoliajalla. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Kurin kustannus on kasvanut: 3 korttia, 15 rikettä (su 23.8. vieraissa vs Newcastle).

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 6 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

+ su 23.8. vieraissa vs Newcastle: 3 korttia, 15 rikettä

− la 12.9. kotona vs Fulham: 0 korttia, 11 rikettä

Viime kausi 1.5 korttia ja 10.1 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Muut seurattavat hypoteesit (7)

Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ su 23.8. vieraissa vs Newcastle: oma uhka 0.41 → 1.82 xG, vastustajan 0.25 → 1.17

+ su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: oma uhka 0.49 → 1.16 xG, vastustajan 0.15 → 0.65

+ la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: oma uhka 0.25 → 1.36 xG, vastustajan 1.31 → 0.99

+ la 12.9. kotona vs Fulham: oma uhka 0.52 → 0.76 xG, vastustajan 0.40 → 0.30

Haastaa

− su 11.10. kotona vs Manchester City: oma uhka 0.51 → 0.51 xG, vastustajan 0.11 → 1.24

− pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: oma uhka 0.42 → 0.26 xG, vastustajan 0.51 → 0.25

Viime kausi 62 % maaleista syntyi toisella jaksolla (39 / 63) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 3 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 3 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

Tukee

+ su 23.8. vieraissa vs Newcastle: 16/27 laukausta boksista

+ la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: 8/13 laukausta boksista

+ la 12.9. kotona vs Fulham: 9/14 laukausta boksista

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Viime kausi 15.5 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Hypoteesi 4 · Viimeistely Tila · vahvistumassa · 4 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: 1 maalia 1.65 odotetusta (-0.65)

+ su 11.10. kotona vs Manchester City: 0 maalia 1.02 odotetusta (-1.02)

+ la 12.9. kotona vs Fulham: 0 maalia 1.28 odotetusta (-1.28)

Haastaa

− pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: 2 maalia 0.69 odotetusta (+1.31)

Viime kausi 1.7 maalia ja 15.5 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Hypoteesi 5 · Kaksinkamppailut Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

Tukee

+ su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: 56 % kaksinkamppailuista voitettu (51/91)

+ pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: 55 % kaksinkamppailuista voitettu (49/89)

+ la 12.9. kotona vs Fulham: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (38/73)

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Newcastle: 51 % kaksinkamppailuista voitettu (50/98)

− su 11.10. kotona vs Manchester City: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (46/100)

− la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (51/111)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

Hypoteesi 6 · Oma boksi Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

Tukee

+ su 11.10. kotona vs Manchester City: 8 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)

+ la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: 11 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

+ la 12.9. kotona vs Fulham: 8 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Newcastle: 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

− su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: 5 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)

− pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: 4 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

Viime kausi 11.4 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Hypoteesi 7 · Laukaustarkkuus Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ su 23.8. vieraissa vs Newcastle: 7/27 laukausta maalia kohti (26 %)

+ su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)

+ la 12.9. kotona vs Fulham: 3/14 laukausta maalia kohti (21 %)

Haastaa

− su 11.10. kotona vs Manchester City: 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)

− pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: 7/10 laukausta maalia kohti (70 %)

− la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)

Viime kausi 30 % laukauksista maalia kohti (175 / 588) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 8 · Puolustuslinja Tila · ristiriitainen · 3 ottelua

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

+ su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: 4 paitsiota vastustajalle

+ pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: 5 paitsiota vastustajalle

Haastaa

− la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: 0 paitsiota vastustajalle

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

Näytä 58 havaintoa

su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.41 → 1.82 xG, vastustajan 0.25 → 1.17

su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Maalivahti − 3 torjuntaa

su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Laukaustarkkuus + 7/27 laukausta maalia kohti (26 %)

su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Kuri + 3 korttia, 15 rikettä

su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Kaksinkamppailut − 51 % kaksinkamppailuista voitettu (50/98)

su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Hallinta ja kamppailut − hallinta 61 %, kaksinkamppailut 51 %

su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 2 vastaan

su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

su 23.8. vieraissa vs Newcastle · Boksipaine + 16/27 laukausta boksista

su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Viimeistely + 1 maalia 1.65 odotetusta (-0.65)

su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.49 → 1.16 xG, vastustajan 0.15 → 0.65

su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Maalivahti − 2 torjuntaa

su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Laukaustarkkuus + 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)

su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle

su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Kuri + 2 korttia, 13 rikettä

su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Kaksinkamppailut + 56 % kaksinkamppailuista voitettu (51/91)

su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Hallinta ja kamppailut − hallinta 54 %, kaksinkamppailut 56 %

su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 3 vastaan

su 20.9. vieraissa vs Bournemouth · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)

su 11.10. kotona vs Manchester City · Viimeistely + 0 maalia 1.02 odotetusta (-1.02)

su 11.10. kotona vs Manchester City · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.51 → 0.51 xG, vastustajan 0.11 → 1.24

su 11.10. kotona vs Manchester City · Maalivahti − 1 torjuntaa

su 11.10. kotona vs Manchester City · Laukaustarkkuus − 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)

su 11.10. kotona vs Manchester City · Kuri + 3 korttia, 19 rikettä

su 11.10. kotona vs Manchester City · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (46/100)

su 11.10. kotona vs Manchester City · Hallinta ja kamppailut − hallinta 35 %, kaksinkamppailut 46 %

su 11.10. kotona vs Manchester City · Erikoistilanteet + 5 kulmaa, 6 vastaan

su 11.10. kotona vs Manchester City · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)

pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Viimeistely − 2 maalia 0.69 odotetusta (+1.31)

pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.42 → 0.26 xG, vastustajan 0.51 → 0.25

pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Maalivahti + 5 torjuntaa

pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Laukaustarkkuus − 7/10 laukausta maalia kohti (70 %)

pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Puolustuslinja + 5 paitsiota vastustajalle

pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Kuri + 3 korttia, 13 rikettä

pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Kaksinkamppailut + 55 % kaksinkamppailuista voitettu (49/89)

pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Hallinta ja kamppailut − hallinta 55 %, kaksinkamppailut 55 %

pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 4 vastaan

pe 4.9. vieraissa vs Ipswich · Oma boksi − 4 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.25 → 1.36 xG, vastustajan 1.31 → 0.99

la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Maalivahti − 1 torjuntaa

la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Laukaustarkkuus − 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)

la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Kuri + 4 korttia, 13 rikettä

la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (51/111)

la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Hallinta ja kamppailut + hallinta 70 %, kaksinkamppailut 46 %

la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 5 vastaan

la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

la 29.8. kotona vs Nottingham Forest · Boksipaine + 8/13 laukausta boksista

la 12.9. kotona vs Fulham · Viimeistely + 0 maalia 1.28 odotetusta (-1.28)

la 12.9. kotona vs Fulham · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.52 → 0.76 xG, vastustajan 0.40 → 0.30

la 12.9. kotona vs Fulham · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 12.9. kotona vs Fulham · Laukaustarkkuus + 3/14 laukausta maalia kohti (21 %)

la 12.9. kotona vs Fulham · Kuri − 0 korttia, 11 rikettä

la 12.9. kotona vs Fulham · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (38/73)

la 12.9. kotona vs Fulham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 56 %, kaksinkamppailut 52 %

la 12.9. kotona vs Fulham · Erikoistilanteet + 5 kulmaa, 8 vastaan

la 12.9. kotona vs Fulham · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)

la 12.9. kotona vs Fulham · Boksipaine + 9/14 laukausta boksista

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (3)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 6 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

+ su 11.10. kotona vs Manchester City: 5 kulmaa, 6 vastaan

+ la 12.9. kotona vs Fulham: 5 kulmaa, 8 vastaan

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Newcastle: 6 kulmaa, 2 vastaan

− su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: 3 kulmaa, 3 vastaan

− pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: 3 kulmaa, 4 vastaan

− la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: 3 kulmaa, 5 vastaan

Viime kausi 6.1 kulmaa ottelussa, 4.4 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

Hypoteesi 2 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

+ la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: hallinta 70 %, kaksinkamppailut 46 %

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Newcastle: hallinta 61 %, kaksinkamppailut 51 %

− su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: hallinta 54 %, kaksinkamppailut 56 %

− su 11.10. kotona vs Manchester City: hallinta 35 %, kaksinkamppailut 46 %

− pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: hallinta 55 %, kaksinkamppailut 55 %

− la 12.9. kotona vs Fulham: hallinta 56 %, kaksinkamppailut 52 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

Hypoteesi 3 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ pe 4.9. vieraissa vs Ipswich: 5 torjuntaa

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Newcastle: 3 torjuntaa

− su 20.9. vieraissa vs Bournemouth: 2 torjuntaa

− su 11.10. kotona vs Manchester City: 1 torjuntaa

− la 29.8. kotona vs Nottingham Forest: 1 torjuntaa

− la 12.9. kotona vs Fulham: 3 torjuntaa

Viime kausi 65 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (53 päästettyä / 153) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: linja keskitasoa: 14 paitsiota vastustajalle ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 32.2 syöttöä laukausta kohti, hallinta 55 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 25 kulmaa (liigan 14./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 28 kulmaa vastaan (10./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (2+5 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 2+5); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (2.60 → 5.87 xG); vastustajien uhka kasvaa (2.73 → 4.60 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 63. minuutilla ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

Johtoasema: kesti paineen: johti puoliajalla 1 kerta ja piti tuloksen, vaikka vastustajan uhka kasvoi (vastustajan xG 2.73 → 4.60) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · uhka jaksoittain

1. jakso0.430.462. jakso0.980.77

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Liverpool): oma uhka kasvaa toisella jaksolla (+3.27 xG), vastustajien uhka kasvaa (+1.87). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3.27) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Liverpoolin puolustus ja torjuntatulos vetivät eri suuntiin
Paikkojen esto oli liigan 3., mutta torjuntatulos vasta 19.
Analyyttinen synteesi Penkki on todellinen ase, ei varasto: Jeremie Frimpong tuotti vaihdolta 4 maaliosallistumista ja 62 % joukkueen maaleista syntyy toisella puoliajalla. Vaihdot ovat suunnitelma, katso keitä nousee kentälle tunnin kohdalla. ○ tulkinta · jokainen luku laskettu kaudesta 2025-26 ●
Oivallukset
Keskikentän varassa: 66 % maaliosallistumisista tuli keskikentältä (liigan 3. suurin osuus).
Tuotanto on leveää: kärkinimikin (Hugo Ekitiké) teki vain 13 % joukkueen maaliosallistumisista.
Virgil teki puolustajaksi poikkeuksellisen tuotannon: 7 maaliosallistumista.
● kausi 2025-26 · maaliosallistumiset koko kauden kierrosdatasta
● Liverpool päätyi ansaitulle sijalleen, hyökkäys toimi, puolustus ei.
● Liverpoolia vastaan mentiin suoraan: vastustajien tarkkuus jäi 3,9 %-yksikköä omasta tasostaan, liigan paras, ja päästöt nousivat 0,2. ▷ Pitkät pallot, kakkospallot ja sivurajaheitot toistuivat vastustajan reittinä. (Analyysitoimitus) ○ kakkospallot ja sivurajaheitot vaativat erillisen syötteen
○ Liverpool: Keskikenttä nostanut tuotantoaan, mutta joukkue on silti yli odotuksesta, korjaantuuko
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat+3.7+0.8
Keskikenttä−1.9+0.2
Hyökkääjät+1.8−0.3
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
+6.2
Torjunta
sisään vs paikat
−7.0
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Pitää palloa: hallinta 59 % ja 531 syöttöä/ottelu (liigan 2.). Katso toisia palloja: Liverpool pelasi liigan 1. suorimmin, ja sen suorimmissa otteluissa maaliodottama vastaan oli 0,18 korkeampi kuin vähiten suorissa. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. Rotaatio 2.1 avausmuutosta/kierros. ● mitattu · kausi 2025-26 · suoruus vastustajaan verrattuna · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 1 pisteen edestä (1 ottelua) ja menetti johtoasemista 4 pistettä (2 ottelua). Yhden maalin otteluissa 9–9. Kotilinnake: 36 pistettä kotona, 24 vieraissa. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 36 %, omiin kohdistuneista 35 %. Kulmia 6.1 vs 4.4 per ottelu · 57 keltaista + 1 punaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 1
● Hugo Ekitiké tuotti 82 % Liverpoolin rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (2 vertailukelpoista pelaajaa).
Signaalit pelitavan mekanismisopimus ● · vakiintunut profiili · asetettu kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
kakkospallot ja sivurajaheitot vaativat erillisen syötteen
N
Newcastle
taulukossa nyt 11. · 8 p ●
viime kausi 12. · ansioilla 8.
→railo -4
Peli-identiteetti Newcastle: johtoasemat ovat olleet hauraita. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Omaan boksiin on päästy liian helposti: 16 laukausta boksista vastaan (27 yhteensä) (su 23.8. kotona vs Liverpool).

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

+ su 23.8. kotona vs Liverpool: 16 laukausta boksista vastaan (27 yhteensä)

− ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)

Viime kausi 12.4 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Muut seurattavat hypoteesit (5)

Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ su 23.8. kotona vs Liverpool: oma uhka 0.25 → 1.17 xG, vastustajan 0.41 → 1.82

+ ma 14.9. vieraissa vs Leeds: oma uhka 0.26 → 0.62 xG, vastustajan 1.49 → 0.59

+ la 5.9. kotona vs Bournemouth: oma uhka 0.14 → 0.57 xG, vastustajan 1.29 → 0.08

+ la 29.8. vieraissa vs Tottenham: oma uhka 0.26 → 0.49 xG, vastustajan 0.50 → 0.54

Haastaa

− ma 12.10. vieraissa vs Coventry: oma uhka 1.23 → 0.64 xG, vastustajan 0.88 → 0.59

− la 19.9. kotona vs Hull City: oma uhka 1.19 → 0.25 xG, vastustajan 0.34 → 1.26

Viime kausi 47 % maaleista syntyi toisella jaksolla (25 / 53) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 3 · Kuri Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

Tukee

+ su 23.8. kotona vs Liverpool: 5 korttia, 16 rikettä

+ ma 14.9. vieraissa vs Leeds: 2 korttia, 13 rikettä

+ la 5.9. kotona vs Bournemouth: 2 korttia, 19 rikettä

+ la 29.8. vieraissa vs Tottenham: 2 korttia, 9 rikettä

Haastaa

− ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 1 korttia, 10 rikettä

− la 19.9. kotona vs Hull City: 1 korttia, 4 rikettä

Viime kausi 1.7 korttia ja 10.2 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Hypoteesi 4 · Maalivahti Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ su 23.8. kotona vs Liverpool: 5 torjuntaa

+ la 5.9. kotona vs Bournemouth: 4 torjuntaa

+ la 29.8. vieraissa vs Tottenham: 4 torjuntaa

Haastaa

− ma 14.9. vieraissa vs Leeds: 3 torjuntaa

− ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 2 torjuntaa

− la 19.9. kotona vs Hull City: 3 torjuntaa

Viime kausi 67 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (55 päästettyä / 168) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

Hypoteesi 5 · Hallinta ja kamppailut Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

+ ma 14.9. vieraissa vs Leeds: hallinta 50 %, kaksinkamppailut 47 %

+ la 5.9. kotona vs Bournemouth: hallinta 58 %, kaksinkamppailut 47 %

+ la 19.9. kotona vs Hull City: hallinta 56 %, kaksinkamppailut 48 %

Haastaa

− su 23.8. kotona vs Liverpool: hallinta 39 %, kaksinkamppailut 48 %

− ma 12.10. vieraissa vs Coventry: hallinta 67 %, kaksinkamppailut 54 %

− la 29.8. vieraissa vs Tottenham: hallinta 42 %, kaksinkamppailut 53 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

Hypoteesi 6 · Boksipaine Tila · uusi · 2 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

Tukee

+ ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 11/19 laukausta boksista

+ la 19.9. kotona vs Hull City: 9/12 laukausta boksista

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Viime kausi 12.9 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Näytä 54 havaintoa

su 23.8. kotona vs Liverpool · Viimeistely − 2 maalia 1.42 odotetusta (+0.58)

su 23.8. kotona vs Liverpool · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.25 → 1.17 xG, vastustajan 0.41 → 1.82

su 23.8. kotona vs Liverpool · Maalivahti + 5 torjuntaa

su 23.8. kotona vs Liverpool · Laukaustarkkuus − 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)

su 23.8. kotona vs Liverpool · Kuri + 5 korttia, 16 rikettä

su 23.8. kotona vs Liverpool · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (47/97)

su 23.8. kotona vs Liverpool · Hallinta ja kamppailut − hallinta 39 %, kaksinkamppailut 48 %

su 23.8. kotona vs Liverpool · Oma boksi + 16 laukausta boksista vastaan (27 yhteensä)

ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.26 → 0.62 xG, vastustajan 1.49 → 0.59

ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Maalivahti − 3 torjuntaa

ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Laukaustarkkuus − 5/7 laukausta maalia kohti (71 %)

ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Kuri + 2 korttia, 13 rikettä

ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Kaksinkamppailut − 47 % kaksinkamppailuista voitettu (49/104)

ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Hallinta ja kamppailut + hallinta 50 %, kaksinkamppailut 47 %

ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 5 vastaan

ma 14.9. vieraissa vs Leeds · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)

ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Viimeistely + 1 maalia 1.87 odotetusta (-0.87)

ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.23 → 0.64 xG, vastustajan 0.88 → 0.59

ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Maalivahti − 2 torjuntaa

ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Laukaustarkkuus − 6/19 laukausta maalia kohti (32 %)

ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Kuri − 1 korttia, 10 rikettä

ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (44/81)

ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Hallinta ja kamppailut − hallinta 67 %, kaksinkamppailut 54 %

ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 2 vastaan

ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)

ma 12.10. vieraissa vs Coventry · Boksipaine + 11/19 laukausta boksista

la 5.9. kotona vs Bournemouth · Viimeistely − 2 maalia 0.71 odotetusta (+1.29)

la 5.9. kotona vs Bournemouth · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.14 → 0.57 xG, vastustajan 1.29 → 0.08

la 5.9. kotona vs Bournemouth · Maalivahti + 4 torjuntaa

la 5.9. kotona vs Bournemouth · Laukaustarkkuus + 2/8 laukausta maalia kohti (25 %)

la 5.9. kotona vs Bournemouth · Kuri + 2 korttia, 19 rikettä

la 5.9. kotona vs Bournemouth · Kaksinkamppailut − 47 % kaksinkamppailuista voitettu (55/116)

la 5.9. kotona vs Bournemouth · Hallinta ja kamppailut + hallinta 58 %, kaksinkamppailut 47 %

la 5.9. kotona vs Bournemouth · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 3 vastaan

la 5.9. kotona vs Bournemouth · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)

la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Viimeistely − 2 maalia 0.75 odotetusta (+1.25)

la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.26 → 0.49 xG, vastustajan 0.50 → 0.54

la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Maalivahti + 4 torjuntaa

la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Laukaustarkkuus + 2/11 laukausta maalia kohti (18 %)

la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Kuri + 2 korttia, 9 rikettä

la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Kaksinkamppailut + 53 % kaksinkamppailuista voitettu (41/78)

la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 42 %, kaksinkamppailut 53 %

la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 9 vastaan

la 29.8. vieraissa vs Tottenham · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)

la 19.9. kotona vs Hull City · Viimeistely − 2 maalia 1.44 odotetusta (+0.56)

la 19.9. kotona vs Hull City · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.19 → 0.25 xG, vastustajan 0.34 → 1.26

la 19.9. kotona vs Hull City · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 19.9. kotona vs Hull City · Laukaustarkkuus − 5/12 laukausta maalia kohti (42 %)

la 19.9. kotona vs Hull City · Kuri − 1 korttia, 4 rikettä

la 19.9. kotona vs Hull City · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (46/96)

la 19.9. kotona vs Hull City · Hallinta ja kamppailut + hallinta 56 %, kaksinkamppailut 48 %

la 19.9. kotona vs Hull City · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 7 vastaan

la 19.9. kotona vs Hull City · Oma boksi + 12 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä)

la 19.9. kotona vs Hull City · Boksipaine + 9/12 laukausta boksista

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (4)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

Tukee

+ ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (44/81)

+ la 29.8. vieraissa vs Tottenham: 53 % kaksinkamppailuista voitettu (41/78)

Haastaa

− su 23.8. kotona vs Liverpool: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (47/97)

− ma 14.9. vieraissa vs Leeds: 47 % kaksinkamppailuista voitettu (49/104)

− la 5.9. kotona vs Bournemouth: 47 % kaksinkamppailuista voitettu (55/116)

− la 19.9. kotona vs Hull City: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (46/96)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

Hypoteesi 2 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ la 5.9. kotona vs Bournemouth: 2/8 laukausta maalia kohti (25 %)

+ la 29.8. vieraissa vs Tottenham: 2/11 laukausta maalia kohti (18 %)

Haastaa

− su 23.8. kotona vs Liverpool: 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)

− ma 14.9. vieraissa vs Leeds: 5/7 laukausta maalia kohti (71 %)

− ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 6/19 laukausta maalia kohti (32 %)

− la 19.9. kotona vs Hull City: 5/12 laukausta maalia kohti (42 %)

Viime kausi 36 % laukauksista maalia kohti (176 / 492) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 3 · Viimeistely Tila · suljettu · 5 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 1 maalia 1.87 odotetusta (-0.87)

Haastaa

− su 23.8. kotona vs Liverpool: 2 maalia 1.42 odotetusta (+0.58)

− la 5.9. kotona vs Bournemouth: 2 maalia 0.71 odotetusta (+1.29)

− la 29.8. vieraissa vs Tottenham: 2 maalia 0.75 odotetusta (+1.25)

− la 19.9. kotona vs Hull City: 2 maalia 1.44 odotetusta (+0.56)

Viime kausi 1.4 maalia ja 12.9 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Hypoteesi 4 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 5 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− ma 14.9. vieraissa vs Leeds: 5 kulmaa, 5 vastaan

− ma 12.10. vieraissa vs Coventry: 6 kulmaa, 2 vastaan

− la 5.9. kotona vs Bournemouth: 4 kulmaa, 3 vastaan

− la 29.8. vieraissa vs Tottenham: 7 kulmaa, 9 vastaan

− la 19.9. kotona vs Hull City: 4 kulmaa, 7 vastaan

Viime kausi 6.1 kulmaa ottelussa, 4.9 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: linja keskitasoa: 9 paitsiota vastustajalle ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 37.1 syöttöä laukausta kohti, hallinta 52 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 28 kulmaa (liigan 10./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 32 kulmaa vastaan (4./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (4+7 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 5+8); oma uhka pysyy toisella jaksolla (3.33 → 3.74 xG); vastustajien uhka pysyy (4.91 → 4.88 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 56. minuutilla ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

Johtoasema: johto murtui: 2 johtoasemaa puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 4.91 → 4.88) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · uhka jaksoittain

1. jakso0.560.822. jakso0.620.81

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Newcastle): oma uhka kasvaa toisella jaksolla (+0.41 xG), vastustajien uhka laskee (-0.03). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Vastustaja pääsee boksiin: 63 laukausta boksista vastaan (liigan 3./20 eniten), yhteensä 107 laukausta (59 % boksista) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä: vuoto boksiin ennakoi päästettyjä maaleja pidemmällä otoksella.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Newcastlen sarjasija ja ansiotaso osuivat lähelle toisiaan
Joukkue päätti kauden sijalla 12. Ansiotason sijoitus oli 8. Maalis–huhtikuussa joukkue hävisi 4 ottelua peräkkäin. Hyökkäyksessä joukkue teki 53 maalia, kun paikkojen laatu ennakoi 57,9 maalia.
Analyyttinen synteesi Johtojen menetykset (14 pistettä 5 ottelussa) ja päästöjen painottuminen toiselle puoliajalle (62 %) ovat saman ilmiön kaksi mittaria: ote herpaantuu lopussa. Kysymys ei ole puolustustaidosta vaan kestosta, katso vaihtojen ajoitus, ei alkuasetelmaa. ○ tulkinta · jokainen luku laskettu kaudesta 2025-26 ●
● Newcastle asettui ilman draamaa: 12. sija vastaa 8. sijaa ansioilla.
● Newcastlea vastaan mentiin suoraan: vastustajien tarkkuus jäi 1,6 %-yksikköä omasta tasostaan, top-7-tasoa, ja päästöt nousivat 0,1.
○ Newcastle: Hyökkäys nostanut tuotantoaan, mutta joukkue on silti yli odotuksesta, korjaantuuko
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat−0.6−3.2
Keskikenttä−3.3−4.6
Hyökkääjät+2.4+0.5
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
+1.0
Torjunta
sisään vs paikat
−3.8
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Katso toisia palloja: Newcastle pelasi liigan 5. suorimmin, ja sen suorimmissa otteluissa maaliodottama vastaan oli 0,10 korkeampi kuin vähiten suorissa. Maalinteko jakautuu tasaisesti puoliajoille (47 % toisella). Rotaatio 2.8 avausmuutosta/kierros. ● mitattu · kausi 2025-26 · suoruus vastustajaan verrattuna · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta
Luonne Nousi tappioasemasta 3 pisteen edestä (1 ottelua) ja menetti johtoasemista 14 pistettä (5 ottelua). Yhden maalin otteluissa 8–12. Kotilinnake: 32 pistettä kotona, 17 vieraissa. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 30 %, omiin kohdistuneista 33 %. Kulmia 6.1 vs 4.9 per ottelu · 63 keltaista + 2 punaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 1
● Nick Woltemade tuotti 49 % Newcastlen rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (4 vertailukelpoista pelaajaa).
Signaalit pelitavan mekanismisopimus ● · vakiintunut profiili · asetettu kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
seuraamme kääntyykö, ensimmäinen luku GW1:n jälkeen
AV
Aston Villa
taulukossa nyt 16. · 5 p ●
viime kausi 4. · ansioilla 13.
→railo +9
Peli-identiteetti Aston Villa puolustaa korkealla linjalla. Hyökkäys terävöityy toisella puoliajalla. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Kurin kustannus on kasvanut: 4 korttia, 9 rikettä (su 23.8. vieraissa vs Brighton).

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 6 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

+ su 23.8. vieraissa vs Brighton: 4 korttia, 9 rikettä

− la 5.9. vieraissa vs Hull City: 0 korttia, 5 rikettä

Viime kausi 1.6 korttia ja 10.0 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Muut seurattavat hypoteesit (7)

Hypoteesi 2 · Puolustuslinja Tila · vahvistumassa · 4 ottelua

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

+ su 23.8. vieraissa vs Brighton: 6 paitsiota vastustajalle

+ ma 31.8. kotona vs Arsenal: 8 paitsiota vastustajalle

+ la 19.9. vieraissa vs Tottenham: 5 paitsiota vastustajalle

+ la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: 4 paitsiota vastustajalle

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

Hypoteesi 3 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

Tukee

+ su 23.8. vieraissa vs Brighton: 15 laukausta boksista vastaan (21 yhteensä)

+ la 19.9. vieraissa vs Tottenham: 12 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)

+ la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: 14 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä)

+ la 10.10. kotona vs Brentford: 12 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

Haastaa

− ma 31.8. kotona vs Arsenal: 5 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)

− la 5.9. vieraissa vs Hull City: 4 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

Viime kausi 12.9 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Hypoteesi 4 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 5 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Hull City: 10/13 laukausta boksista

+ la 19.9. vieraissa vs Tottenham: 9/15 laukausta boksista

+ la 10.10. kotona vs Brentford: 15/20 laukausta boksista

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Brighton: 2/6 laukausta boksista

− ma 31.8. kotona vs Arsenal: 3/7 laukausta boksista

Viime kausi 12.7 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Hypoteesi 5 · Laukaustarkkuus Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ su 23.8. vieraissa vs Brighton: 0/6 laukausta maalia kohti (0 %)

+ ma 31.8. kotona vs Arsenal: 0/7 laukausta maalia kohti (0 %)

+ la 5.9. vieraissa vs Hull City: 1/13 laukausta maalia kohti (8 %)

Haastaa

− la 19.9. vieraissa vs Tottenham: 6/15 laukausta maalia kohti (40 %)

− la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: 5/7 laukausta maalia kohti (71 %)

− la 10.10. kotona vs Brentford: 7/20 laukausta maalia kohti (35 %)

Viime kausi 35 % laukauksista maalia kohti (170 / 483) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 6 · Maalivahti Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Hull City: 4 torjuntaa

+ la 19.9. vieraissa vs Tottenham: 5 torjuntaa

+ la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: 5 torjuntaa

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Brighton: 3 torjuntaa

− ma 31.8. kotona vs Arsenal: 1 torjuntaa

− la 10.10. kotona vs Brentford: 3 torjuntaa

Viime kausi 71 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (49 päästettyä / 168) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

Hypoteesi 7 · Viimeistely Tila · ristiriitainen · 2 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Hull City: 0 maalia 1.93 odotetusta (-1.93)

Haastaa

− la 19.9. vieraissa vs Tottenham: 3 maalia 1.16 odotetusta (+1.84)

Viime kausi 1.5 maalia ja 12.7 laukausta ottelussa, 12 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Hypoteesi 8 · Erikoistilanteet Tila · heikkenemässä · 1 ottelu

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: 6 kulmaa, 1 vastaan

Viime kausi 5.2 kulmaa ottelussa, 4.9 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

Näytä 54 havaintoa

su 23.8. vieraissa vs Brighton · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.18 → 0.13 xG, vastustajan 2.96 → 0.71

su 23.8. vieraissa vs Brighton · Maalivahti − 3 torjuntaa

su 23.8. vieraissa vs Brighton · Laukaustarkkuus + 0/6 laukausta maalia kohti (0 %)

su 23.8. vieraissa vs Brighton · Puolustuslinja + 6 paitsiota vastustajalle

su 23.8. vieraissa vs Brighton · Kuri + 4 korttia, 9 rikettä

su 23.8. vieraissa vs Brighton · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (46/96)

su 23.8. vieraissa vs Brighton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 27 %, kaksinkamppailut 48 %

su 23.8. vieraissa vs Brighton · Oma boksi + 15 laukausta boksista vastaan (21 yhteensä)

su 23.8. vieraissa vs Brighton · Boksipaine − 2/6 laukausta boksista

ma 31.8. kotona vs Arsenal · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.09 → 0.23 xG, vastustajan 0.36 → 0.69

ma 31.8. kotona vs Arsenal · Maalivahti − 1 torjuntaa

ma 31.8. kotona vs Arsenal · Laukaustarkkuus + 0/7 laukausta maalia kohti (0 %)

ma 31.8. kotona vs Arsenal · Puolustuslinja + 8 paitsiota vastustajalle

ma 31.8. kotona vs Arsenal · Kuri + 3 korttia, 17 rikettä

ma 31.8. kotona vs Arsenal · Kaksinkamppailut − 43 % kaksinkamppailuista voitettu (39/90)

ma 31.8. kotona vs Arsenal · Hallinta ja kamppailut − hallinta 39 %, kaksinkamppailut 43 %

ma 31.8. kotona vs Arsenal · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)

ma 31.8. kotona vs Arsenal · Boksipaine − 3/7 laukausta boksista

la 5.9. vieraissa vs Hull City · Viimeistely + 0 maalia 1.93 odotetusta (-1.93)

la 5.9. vieraissa vs Hull City · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.57 → 1.36 xG, vastustajan 0.08 → 0.49

la 5.9. vieraissa vs Hull City · Maalivahti + 4 torjuntaa

la 5.9. vieraissa vs Hull City · Laukaustarkkuus + 1/13 laukausta maalia kohti (8 %)

la 5.9. vieraissa vs Hull City · Kuri − 0 korttia, 5 rikettä

la 5.9. vieraissa vs Hull City · Kaksinkamppailut − 45 % kaksinkamppailuista voitettu (38/84)

la 5.9. vieraissa vs Hull City · Hallinta ja kamppailut + hallinta 74 %, kaksinkamppailut 45 %

la 5.9. vieraissa vs Hull City · Oma boksi − 4 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

la 5.9. vieraissa vs Hull City · Boksipaine + 10/13 laukausta boksista

la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Viimeistely − 3 maalia 1.16 odotetusta (+1.84)

la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.82 → 0.35 xG, vastustajan 0.64 → 0.92

la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Maalivahti + 5 torjuntaa

la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Laukaustarkkuus − 6/15 laukausta maalia kohti (40 %)

la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Puolustuslinja + 5 paitsiota vastustajalle

la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Kuri + 2 korttia, 13 rikettä

la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Kaksinkamppailut − 41 % kaksinkamppailuista voitettu (46/111)

la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 36 %, kaksinkamppailut 41 %

la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Oma boksi + 12 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)

la 19.9. vieraissa vs Tottenham · Boksipaine + 9/15 laukausta boksista

la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.65 → 0.17 xG, vastustajan 0.39 → 1.89

la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Maalivahti + 5 torjuntaa

la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Laukaustarkkuus − 5/7 laukausta maalia kohti (71 %)

la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle

la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Kuri + 2 korttia, 11 rikettä

la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (47/97)

la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Hallinta ja kamppailut + hallinta 54 %, kaksinkamppailut 48 %

la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 1 vastaan

la 12.9. kotona vs Nottingham Forest · Oma boksi + 14 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä)

la 10.10. kotona vs Brentford · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.28 → 0.56 xG, vastustajan 0.56 → 0.75

la 10.10. kotona vs Brentford · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 10.10. kotona vs Brentford · Laukaustarkkuus − 7/20 laukausta maalia kohti (35 %)

la 10.10. kotona vs Brentford · Kuri + 2 korttia, 7 rikettä

la 10.10. kotona vs Brentford · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (60/111)

la 10.10. kotona vs Brentford · Hallinta ja kamppailut − hallinta 52 %, kaksinkamppailut 54 %

la 10.10. kotona vs Brentford · Oma boksi + 12 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

la 10.10. kotona vs Brentford · Boksipaine + 15/20 laukausta boksista

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (3)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Hull City: hallinta 74 %, kaksinkamppailut 45 %

+ la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: hallinta 54 %, kaksinkamppailut 48 %

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Brighton: hallinta 27 %, kaksinkamppailut 48 %

− ma 31.8. kotona vs Arsenal: hallinta 39 %, kaksinkamppailut 43 %

− la 19.9. vieraissa vs Tottenham: hallinta 36 %, kaksinkamppailut 41 %

− la 10.10. kotona vs Brentford: hallinta 52 %, kaksinkamppailut 54 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · suljettu · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ ma 31.8. kotona vs Arsenal: oma uhka 0.09 → 0.23 xG, vastustajan 0.36 → 0.69

+ la 5.9. vieraissa vs Hull City: oma uhka 0.57 → 1.36 xG, vastustajan 0.08 → 0.49

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Brighton: oma uhka 0.18 → 0.13 xG, vastustajan 2.96 → 0.71

− la 19.9. vieraissa vs Tottenham: oma uhka 0.82 → 0.35 xG, vastustajan 0.64 → 0.92

− la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: oma uhka 0.65 → 0.17 xG, vastustajan 0.39 → 1.89

− la 10.10. kotona vs Brentford: oma uhka 1.28 → 0.56 xG, vastustajan 0.56 → 0.75

Viime kausi 62 % maaleista syntyi toisella jaksolla (35 / 56) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 3 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

Tukee

+ la 10.10. kotona vs Brentford: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (60/111)

Haastaa

− su 23.8. vieraissa vs Brighton: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (46/96)

− ma 31.8. kotona vs Arsenal: 43 % kaksinkamppailuista voitettu (39/90)

− la 5.9. vieraissa vs Hull City: 45 % kaksinkamppailuista voitettu (38/84)

− la 19.9. vieraissa vs Tottenham: 41 % kaksinkamppailuista voitettu (46/111)

− la 12.9. kotona vs Nottingham Forest: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (47/97)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: korkea linja: vastustaja jäi paitsioon 26 kertaa (liigan 1./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 35.7 syöttöä laukausta kohti, hallinta 47 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 17 kulmaa (liigan 20./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 26 kulmaa vastaan (16./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (1+5 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 1+6); oma uhka laskee toisella jaksolla (3.59 → 2.80 xG); vastustajien uhka pysyy (4.99 → 5.45 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 56. minuutilla (mukana 5/6 ottelua, 1 oli ratkaistu puoliajalla) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

1. jakso0.600.832. jakso0.470.91

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Aston Villa): oma uhka laskee toisella jaksolla (-0.79 xG), vastustajien uhka kasvaa (+0.46). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Toinen jakso hiipuu: Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -0.79) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan kääntyykö toisen jakson hiipuminen: tiivistyvätkö ratkaisuhetket yhä vähemmän uhkaa vastaan.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Aston Villa sijoittui 4:nneksi, vaikka ansiotaso vastasi 13. sijaa.
Sama suunta näkyi puolustuspäässä: joukkue päästi 49 maalia, kun paikkojen laatu ennakoi 53,4.
Analyyttinen synteesi Nousut tappioasemista (13 pelastettua pistettä) eivät ole tuuria: 62 % maaleista syntyy toisella puoliajalla. Joukkue pelaa ottelunsa pitkällä kaarella, puoliaikatilanne kertoo tästä joukkueesta vähemmän kuin muista. ○ tulkinta · jokainen luku laskettu kaudesta 2025-26 ●
Oivallukset
Lucas Digne teki puolustajaksi poikkeuksellisen tuotannon: 7 maaliosallistumista.
Morgan Rogers ylitti odotetun selvästi: 18 maaliosallistumista 11,2 xGI:tä vastaan.
● kausi 2025-26 · maaliosallistumiset koko kauden kierrosdatasta
● Aston Villa keräsi 4. sijan pisteillä joita esitykset eivät kata: ansioilla 13.
● Suora peli on tälle joukkueelle helpotus: kun vastustaja jätti rakentamisen, päästöt laskivat −0,5 per ottelu.
● Yksi jakso maksoi kauden: 3 peräkkäistä tappiota helmi–maaliskuussa.
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat−2.0+3.0
Keskikenttä+8.3+0.8
Hyökkääjät+1.0−0.4
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
+0.9
Torjunta
sisään vs paikat
+2.4
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,9 kertaa/ottelu (liigan 2.). Katso mitä Aston Villa tekee kun peli ei aukene: pitkäksi se menee harvemmin kuin vastustajat, ja silloin maaliodottama vastaan oli 0,47 matalampi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. Rotaatio 2.9 avausmuutosta/kierros. ● mitattu · kausi 2025-26 · suoruus vastustajaan verrattuna · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 13 pisteen edestä (5 ottelua) ja menetti johtoasemista 2 pistettä (1 ottelua). Yhden maalin otteluissa 13–5. Koti ja vieras tasapainossa: 38 / 27 pistettä. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 33 %, omiin kohdistuneista 29 %. Kulmia 5.2 vs 4.9 per ottelu · 58 keltaista + 1 punaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 1
● Ollie Watkins tuotti 87 % Aston Villan rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (2 vertailukelpoista pelaajaa).
Signaalit pelitavan mekanismisopimus ● · vakiintunut profiili kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
ei aktiivista hypoteesia
B
Brighton
taulukossa nyt 3. · 13 p ●
viime kausi 8. · ansioilla 6.
→
Peli-identiteetti Brighton pitää palloa ja rakentaa hallinnan kautta. Hyökkäys terävöityy toisella puoliajalla. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Joukkue pääsee boksiin asti: 13/15 laukausta boksista (su 30.8. vieraissa vs Chelsea).

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 5 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

+ su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 13/15 laukausta boksista

Viime kausi 13.0 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Muut seurattavat hypoteesit (6)

Hypoteesi 2 · Kuri Tila · vahvistumassa · 5 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

Tukee

+ su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 3 korttia, 12 rikettä

+ su 23.8. kotona vs Aston Villa: 2 korttia, 12 rikettä

+ la 5.9. kotona vs Leeds: 3 korttia, 13 rikettä

+ la 19.9. kotona vs Arsenal: 4 korttia, 13 rikettä

+ la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 2 korttia, 12 rikettä

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Viime kausi 2.3 korttia ja 11.9 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Hypoteesi 3 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ su 13.9. vieraissa vs Coventry: oma uhka 0.97 → 1.83 xG, vastustajan 0.97 → 0.37

+ la 5.9. kotona vs Leeds: oma uhka 0.06 → 2.14 xG, vastustajan 1.90 → 0.60

+ la 19.9. kotona vs Arsenal: oma uhka 0.36 → 0.95 xG, vastustajan 0.39 → 1.24

+ la 10.10. vieraissa vs Sunderland: oma uhka 0.47 → 0.67 xG, vastustajan 0.43 → 0.25

Haastaa

− su 30.8. vieraissa vs Chelsea: oma uhka 1.06 → 0.50 xG, vastustajan 1.93 → 1.04

− su 23.8. kotona vs Aston Villa: oma uhka 2.96 → 0.71 xG, vastustajan 0.18 → 0.13

Viime kausi 62 % maaleista syntyi toisella jaksolla (32 / 52) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 4 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

Tukee

+ su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 15 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)

+ su 13.9. vieraissa vs Coventry: 12 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

+ la 5.9. kotona vs Leeds: 10 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)

+ la 19.9. kotona vs Arsenal: 10 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

Haastaa

− su 23.8. kotona vs Aston Villa: 2 laukausta boksista vastaan (6 yhteensä)

− la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 4 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

Viime kausi 11.7 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Hypoteesi 5 · Hallinta ja kamppailut Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

+ su 30.8. vieraissa vs Chelsea: hallinta 74 %, kaksinkamppailut 46 %

+ su 13.9. vieraissa vs Coventry: hallinta 69 %, kaksinkamppailut 43 %

+ la 5.9. kotona vs Leeds: hallinta 67 %, kaksinkamppailut 48 %

Haastaa

− su 23.8. kotona vs Aston Villa: hallinta 73 %, kaksinkamppailut 52 %

− la 19.9. kotona vs Arsenal: hallinta 40 %, kaksinkamppailut 50 %

− la 10.10. vieraissa vs Sunderland: hallinta 38 %, kaksinkamppailut 50 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

Hypoteesi 6 · Laukaustarkkuus Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ su 23.8. kotona vs Aston Villa: 6/21 laukausta maalia kohti (29 %)

+ la 5.9. kotona vs Leeds: 5/20 laukausta maalia kohti (25 %)

+ la 19.9. kotona vs Arsenal: 5/17 laukausta maalia kohti (29 %)

Haastaa

− su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 6/15 laukausta maalia kohti (40 %)

− su 13.9. vieraissa vs Coventry: 7/22 laukausta maalia kohti (32 %)

− la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)

Viime kausi 36 % laukauksista maalia kohti (176 / 495) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 7 · Puolustuslinja Tila · uusi · 1 ottelu

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

+ la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 5 paitsiota vastustajalle

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

Näytä 58 havaintoa

su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Viimeistely − 3 maalia 1.56 odotetusta (+1.44)

su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.06 → 0.50 xG, vastustajan 1.93 → 1.04

su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Maalivahti − 1 torjuntaa

su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Laukaustarkkuus − 6/15 laukausta maalia kohti (40 %)

su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Kuri + 3 korttia, 12 rikettä

su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (36/79)

su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Hallinta ja kamppailut + hallinta 74 %, kaksinkamppailut 46 %

su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 4 vastaan

su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Oma boksi + 15 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)

su 30.8. vieraissa vs Chelsea · Boksipaine + 13/15 laukausta boksista

su 23.8. kotona vs Aston Villa · Uhka jaksoittain − oma uhka 2.96 → 0.71 xG, vastustajan 0.18 → 0.13

su 23.8. kotona vs Aston Villa · Maalivahti − 0 torjuntaa

su 23.8. kotona vs Aston Villa · Laukaustarkkuus + 6/21 laukausta maalia kohti (29 %)

su 23.8. kotona vs Aston Villa · Kuri + 2 korttia, 12 rikettä

su 23.8. kotona vs Aston Villa · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (50/96)

su 23.8. kotona vs Aston Villa · Hallinta ja kamppailut − hallinta 73 %, kaksinkamppailut 52 %

su 23.8. kotona vs Aston Villa · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 2 vastaan

su 23.8. kotona vs Aston Villa · Oma boksi − 2 laukausta boksista vastaan (6 yhteensä)

su 23.8. kotona vs Aston Villa · Boksipaine + 15/21 laukausta boksista

su 13.9. vieraissa vs Coventry · Viimeistely − 5 maalia 2.81 odotetusta (+2.19)

su 13.9. vieraissa vs Coventry · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.97 → 1.83 xG, vastustajan 0.97 → 0.37

su 13.9. vieraissa vs Coventry · Maalivahti + 6 torjuntaa

su 13.9. vieraissa vs Coventry · Laukaustarkkuus − 7/22 laukausta maalia kohti (32 %)

su 13.9. vieraissa vs Coventry · Kaksinkamppailut − 43 % kaksinkamppailuista voitettu (41/96)

su 13.9. vieraissa vs Coventry · Hallinta ja kamppailut + hallinta 69 %, kaksinkamppailut 43 %

su 13.9. vieraissa vs Coventry · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 5 vastaan

su 13.9. vieraissa vs Coventry · Oma boksi + 12 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

su 13.9. vieraissa vs Coventry · Boksipaine + 14/22 laukausta boksista

la 5.9. kotona vs Leeds · Viimeistely + 1 maalia 2.19 odotetusta (-1.19)

la 5.9. kotona vs Leeds · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.06 → 2.14 xG, vastustajan 1.90 → 0.60

la 5.9. kotona vs Leeds · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 5.9. kotona vs Leeds · Laukaustarkkuus + 5/20 laukausta maalia kohti (25 %)

la 5.9. kotona vs Leeds · Kuri + 3 korttia, 13 rikettä

la 5.9. kotona vs Leeds · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (54/112)

la 5.9. kotona vs Leeds · Hallinta ja kamppailut + hallinta 67 %, kaksinkamppailut 48 %

la 5.9. kotona vs Leeds · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 6 vastaan

la 5.9. kotona vs Leeds · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)

la 5.9. kotona vs Leeds · Boksipaine + 11/20 laukausta boksista

la 19.9. kotona vs Arsenal · Viimeistely − 3 maalia 1.31 odotetusta (+1.69)

la 19.9. kotona vs Arsenal · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.36 → 0.95 xG, vastustajan 0.39 → 1.24

la 19.9. kotona vs Arsenal · Maalivahti − 2 torjuntaa

la 19.9. kotona vs Arsenal · Laukaustarkkuus + 5/17 laukausta maalia kohti (29 %)

la 19.9. kotona vs Arsenal · Kuri + 4 korttia, 13 rikettä

la 19.9. kotona vs Arsenal · Kaksinkamppailut − 50 % kaksinkamppailuista voitettu (51/102)

la 19.9. kotona vs Arsenal · Hallinta ja kamppailut − hallinta 40 %, kaksinkamppailut 50 %

la 19.9. kotona vs Arsenal · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 6 vastaan

la 19.9. kotona vs Arsenal · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

la 19.9. kotona vs Arsenal · Boksipaine + 10/17 laukausta boksista

la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Viimeistely − 2 maalia 1.14 odotetusta (+0.86)

la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.47 → 0.67 xG, vastustajan 0.43 → 0.25

la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Laukaustarkkuus − 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)

la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Puolustuslinja + 5 paitsiota vastustajalle

la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Kuri + 2 korttia, 12 rikettä

la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Kaksinkamppailut − 50 % kaksinkamppailuista voitettu (52/104)

la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Hallinta ja kamppailut − hallinta 38 %, kaksinkamppailut 50 %

la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 7 vastaan

la 10.10. vieraissa vs Sunderland · Oma boksi − 4 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (4)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Viimeistely Tila · suljettu · 5 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ la 5.9. kotona vs Leeds: 1 maalia 2.19 odotetusta (-1.19)

Haastaa

− su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 3 maalia 1.56 odotetusta (+1.44)

− su 13.9. vieraissa vs Coventry: 5 maalia 2.81 odotetusta (+2.19)

− la 19.9. kotona vs Arsenal: 3 maalia 1.31 odotetusta (+1.69)

− la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 2 maalia 1.14 odotetusta (+0.86)

Viime kausi 1.4 maalia ja 13.0 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Hypoteesi 2 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ su 13.9. vieraissa vs Coventry: 6 torjuntaa

Haastaa

− su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 1 torjuntaa

− su 23.8. kotona vs Aston Villa: 0 torjuntaa

− la 5.9. kotona vs Leeds: 3 torjuntaa

− la 19.9. kotona vs Arsenal: 2 torjuntaa

− la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 3 torjuntaa

Viime kausi 69 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (46 päästettyä / 148) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

Hypoteesi 3 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

Tukee

+ su 23.8. kotona vs Aston Villa: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (50/96)

Haastaa

− su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (36/79)

− su 13.9. vieraissa vs Coventry: 43 % kaksinkamppailuista voitettu (41/96)

− la 5.9. kotona vs Leeds: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (54/112)

− la 19.9. kotona vs Arsenal: 50 % kaksinkamppailuista voitettu (51/102)

− la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 50 % kaksinkamppailuista voitettu (52/104)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

Hypoteesi 4 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 6 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− su 30.8. vieraissa vs Chelsea: 7 kulmaa, 4 vastaan

− su 23.8. kotona vs Aston Villa: 5 kulmaa, 2 vastaan

− su 13.9. vieraissa vs Coventry: 3 kulmaa, 5 vastaan

− la 5.9. kotona vs Leeds: 7 kulmaa, 6 vastaan

− la 19.9. kotona vs Arsenal: 5 kulmaa, 6 vastaan

− la 10.10. vieraissa vs Sunderland: 5 kulmaa, 7 vastaan

Viime kausi 4.9 kulmaa ottelussa, 4.8 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: linja keskitasoa: 13 paitsiota vastustajalle; boksi auki: 76 % päästetyistä laukauksista tuli boksista ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 28.0 syöttöä laukausta kohti, hallinta 60 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 32 kulmaa (liigan 6./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 30 kulmaa vastaan (6./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (4+10 maalia); oma pää tiivistyy loppua kohti (päästöt 4+1); oma uhka pysyy toisella jaksolla (5.88 → 6.80 xG); vastustajien uhka laskee (5.80 → 3.63 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 69. minuutilla (mukana 5/6 ottelua, 1 oli ratkaistu puoliajalla) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

Johtoasema: kesti paineen: johti puoliajalla 3 kertaa ja piti tuloksen, vaikka vastustajan uhka kasvoi (vastustajan xG 5.80 → 3.63) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · uhka jaksoittain

1. jakso0.980.972. jakso1.130.60

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Brighton): oma uhka kasvaa toisella jaksolla (+0.92 xG), vastustajien uhka laskee (-2.17). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Boksipaine tuotti: 69 laukausta boksista (liigan 3./20) ja 18 maalia, laukauksia yhteensä 108 (2./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan pysyykö boksipaine kun vastustaja puolustaa syvemmällä: volyymi ilman maaleja kirjataan tehottomuudeksi.

Kurin kustannus kasvaa: 14 korttia (liigan 3./20) ja 77 rikettä (5./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan kertyykö korteista pelikieltoja ja rikkeistä erikoistilanteita vastustajalle.

Johto piti loppuun: Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan kestääkö johto kovempaa vastustajaa vastaan ja laskeeko vastustajan uhka jatkossakin 2. jaksolla.

Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +0.92) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Brightonin sarjasija ja ansiotaso osuivat lähelle toisiaan
Joukkue päätti kauden sijalla 8. Ansiotason sijoitus oli 6. Joulukuussa joukkue jäi ilman voittoa 6 ottelussa peräkkäin. Hyökkäyksessä joukkue teki 52 maalia, kun paikkojen laatu ennakoi 57,9 maalia.
Analyyttinen synteesi Nousut tappioasemista (13 pelastettua pistettä) eivät ole tuuria: 62 % maaleista syntyy toisella puoliajalla. Joukkue pelaa ottelunsa pitkällä kaarella, puoliaikatilanne kertoo tästä joukkueesta vähemmän kuin muista. ○ tulkinta · jokainen luku laskettu kaudesta 2025-26 ●
● Brightonin kausi asettui juuri sinne minne ansiot osoittivat: 8. ja 6.
● Brightonia vastaan haettiin suoraa peliä, 2 %-yksikköä alle vastustajien tason, mutta se ei tuottanut: päästöt jäivät −0,1.
● Voitto oli hukassa joulukuussa, 6 ottelua putkeen, kauden pisin jakso.
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat+0.1−2.9
Keskikenttä−5.4+4.5
Hyökkääjät+1.5−1.9
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
+5.6
Torjunta
sisään vs paikat
+0.6
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Pitää palloa: hallinta 54 % ja 476 syöttöä/ottelu (liigan 5.). Katso kestääkö rakenne: Brighton pelasi liigan 4. suorimmin, eikä sen suorimmissa otteluissa päästetty enempää, maaliodottama vastaan oli 0,14 matalampi. Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. Rotaatio 2.3 avausmuutosta/kierros. ● mitattu · kausi 2025-26 · suoruus vastustajaan verrattuna · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 13 pisteen edestä (7 ottelua) ja menetti johtoasemista 5 pistettä (2 ottelua). Yhden maalin otteluissa 6–8. Kotilinnake: 33 pistettä kotona, 20 vieraissa. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 30 %, omiin kohdistuneista 31 %. Kulmia 4.9 vs 4.8 per ottelu · 86 keltaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 1
● Danny Welbeck tuotti 81 % Brightonin rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (3 vertailukelpoista pelaajaa).
Signaalit pelitavan mekanismisopimus ● · vakiintunut profiili kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
ei aktiivista hypoteesia
E
Everton
taulukossa nyt 5. · 10 p ●
viime kausi 13. · ansioilla 14.
↗
Peli-identiteetti Everton pelaa ilman palloa ja iskee siirtymistä; puolustaa syvällä. Hyökkäys terävöityy toisella puoliajalla. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Kaksinkamppailut ovat ratkenneet joukkueen suuntaan: 56 % kaksinkamppailuista voitettu (51/91) (su 6.9. kotona vs Manchester United).

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

+ su 6.9. kotona vs Manchester United: 56 % kaksinkamppailuista voitettu (51/91)

− la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 44 % kaksinkamppailuista voitettu (45/103)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

Muut seurattavat hypoteesit (6)

Hypoteesi 2 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 5 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

Tukee

+ su 6.9. kotona vs Manchester United: 14/18 laukausta boksista

+ su 11.10. vieraissa vs Hull City: 11/15 laukausta boksista

+ la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 11/16 laukausta boksista

+ la 19.9. kotona vs Ipswich: 13/21 laukausta boksista

+ la 12.9. vieraissa vs Tottenham: 9/12 laukausta boksista

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Viime kausi 11.1 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Hypoteesi 3 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

Tukee

+ su 11.10. vieraissa vs Hull City: 9 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)

+ la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 13 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)

+ la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 8 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

+ la 19.9. kotona vs Ipswich: 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

+ la 12.9. vieraissa vs Tottenham: 8 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

Haastaa

− su 6.9. kotona vs Manchester United: 6 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

Viime kausi 14.0 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Hypoteesi 4 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ su 6.9. kotona vs Manchester United: oma uhka 0.34 → 0.67 xG, vastustajan 0.29 → 0.40

+ su 11.10. vieraissa vs Hull City: oma uhka 0.86 → 0.87 xG, vastustajan 0.57 → 0.80

+ la 22.8. kotona vs Crystal Palace: oma uhka 0.31 → 0.85 xG, vastustajan 1.65 → 0.39

+ la 12.9. vieraissa vs Tottenham: oma uhka 0.15 → 0.96 xG, vastustajan 0.36 → 0.33

Haastaa

− la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: oma uhka 1.06 → 0.66 xG, vastustajan 0.48 → 1.66

− la 19.9. kotona vs Ipswich: oma uhka 1.30 → 0.93 xG, vastustajan 0.86 → 0.58

Viime kausi 60 % maaleista syntyi toisella jaksolla (28 / 47) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 5 · Kuri Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

Tukee

+ su 6.9. kotona vs Manchester United: 3 korttia, 7 rikettä

+ la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 2 korttia, 14 rikettä

+ la 19.9. kotona vs Ipswich: 2 korttia, 6 rikettä

+ la 12.9. vieraissa vs Tottenham: 2 korttia, 8 rikettä

Haastaa

− su 11.10. vieraissa vs Hull City: 0 korttia, 4 rikettä

− la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 0 korttia, 5 rikettä

Viime kausi 2.1 korttia ja 10.7 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Hypoteesi 6 · Viimeistely Tila · vahvistumassa · 5 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 1 maalia 1.72 odotetusta (-0.72)

+ la 19.9. kotona vs Ipswich: 1 maalia 2.24 odotetusta (-1.24)

+ la 12.9. vieraissa vs Tottenham: 0 maalia 1.11 odotetusta (-1.11)

Haastaa

− su 6.9. kotona vs Manchester United: 2 maalia 1.01 odotetusta (+0.99)

− la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 2 maalia 1.16 odotetusta (+0.84)

Viime kausi 1.2 maalia ja 11.1 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Hypoteesi 7 · Maalivahti Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 4 torjuntaa

+ la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 4 torjuntaa

+ la 19.9. kotona vs Ipswich: 4 torjuntaa

Haastaa

− su 6.9. kotona vs Manchester United: 1 torjuntaa

− su 11.10. vieraissa vs Hull City: 2 torjuntaa

− la 12.9. vieraissa vs Tottenham: 2 torjuntaa

Viime kausi 69 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (50 päästettyä / 162) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

Näytä 61 havaintoa

su 6.9. kotona vs Manchester United · Viimeistely − 2 maalia 1.01 odotetusta (+0.99)

su 6.9. kotona vs Manchester United · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.34 → 0.67 xG, vastustajan 0.29 → 0.40

su 6.9. kotona vs Manchester United · Maalivahti − 1 torjuntaa

su 6.9. kotona vs Manchester United · Laukaustarkkuus − 6/18 laukausta maalia kohti (33 %)

su 6.9. kotona vs Manchester United · Kuri + 3 korttia, 7 rikettä

su 6.9. kotona vs Manchester United · Kaksinkamppailut + 56 % kaksinkamppailuista voitettu (51/91)

su 6.9. kotona vs Manchester United · Hallinta ja kamppailut − hallinta 45 %, kaksinkamppailut 56 %

su 6.9. kotona vs Manchester United · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 3 vastaan

su 6.9. kotona vs Manchester United · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

su 6.9. kotona vs Manchester United · Boksipaine + 14/18 laukausta boksista

su 11.10. vieraissa vs Hull City · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.86 → 0.87 xG, vastustajan 0.57 → 0.80

su 11.10. vieraissa vs Hull City · Maalivahti − 2 torjuntaa

su 11.10. vieraissa vs Hull City · Laukaustarkkuus − 7/15 laukausta maalia kohti (47 %)

su 11.10. vieraissa vs Hull City · Kuri − 0 korttia, 4 rikettä

su 11.10. vieraissa vs Hull City · Kaksinkamppailut + 61 % kaksinkamppailuista voitettu (57/93)

su 11.10. vieraissa vs Hull City · Hallinta ja kamppailut − hallinta 65 %, kaksinkamppailut 61 %

su 11.10. vieraissa vs Hull City · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 7 vastaan

su 11.10. vieraissa vs Hull City · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)

su 11.10. vieraissa vs Hull City · Boksipaine + 11/15 laukausta boksista

la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Viimeistely + 1 maalia 1.72 odotetusta (-0.72)

la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.06 → 0.66 xG, vastustajan 0.48 → 1.66

la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Maalivahti + 4 torjuntaa

la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Laukaustarkkuus − 7/13 laukausta maalia kohti (54 %)

la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Kuri + 2 korttia, 14 rikettä

la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Kaksinkamppailut − 44 % kaksinkamppailuista voitettu (45/103)

la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Hallinta ja kamppailut − hallinta 42 %, kaksinkamppailut 44 %

la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 10 vastaan

la 29.8. vieraissa vs Bournemouth · Oma boksi + 13 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)

la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Viimeistely − 2 maalia 1.16 odotetusta (+0.84)

la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.31 → 0.85 xG, vastustajan 1.65 → 0.39

la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Maalivahti + 4 torjuntaa

la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Laukaustarkkuus − 5/16 laukausta maalia kohti (31 %)

la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Kuri − 0 korttia, 5 rikettä

la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (53/99)

la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Hallinta ja kamppailut − hallinta 42 %, kaksinkamppailut 54 %

la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 0 vastaan

la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

la 22.8. kotona vs Crystal Palace · Boksipaine + 11/16 laukausta boksista

la 19.9. kotona vs Ipswich · Viimeistely + 1 maalia 2.24 odotetusta (-1.24)

la 19.9. kotona vs Ipswich · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.30 → 0.93 xG, vastustajan 0.86 → 0.58

la 19.9. kotona vs Ipswich · Maalivahti + 4 torjuntaa

la 19.9. kotona vs Ipswich · Laukaustarkkuus + 2/21 laukausta maalia kohti (10 %)

la 19.9. kotona vs Ipswich · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

la 19.9. kotona vs Ipswich · Kuri + 2 korttia, 6 rikettä

la 19.9. kotona vs Ipswich · Kaksinkamppailut + 53 % kaksinkamppailuista voitettu (46/87)

la 19.9. kotona vs Ipswich · Hallinta ja kamppailut − hallinta 52 %, kaksinkamppailut 53 %

la 19.9. kotona vs Ipswich · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 4 vastaan

la 19.9. kotona vs Ipswich · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

la 19.9. kotona vs Ipswich · Boksipaine + 13/21 laukausta boksista

la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Viimeistely + 0 maalia 1.11 odotetusta (-1.11)

la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.15 → 0.96 xG, vastustajan 0.36 → 0.33

la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Maalivahti − 2 torjuntaa

la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Laukaustarkkuus + 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)

la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Kuri + 2 korttia, 8 rikettä

la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Kaksinkamppailut + 57 % kaksinkamppailuista voitettu (54/95)

la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 38 %, kaksinkamppailut 57 %

la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Erikoistilanteet + 6 kulmaa, 5 vastaan

la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

la 12.9. vieraissa vs Tottenham · Boksipaine + 9/12 laukausta boksista

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (4)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ la 19.9. kotona vs Ipswich: 2/21 laukausta maalia kohti (10 %)

+ la 12.9. vieraissa vs Tottenham: 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)

Haastaa

− su 6.9. kotona vs Manchester United: 6/18 laukausta maalia kohti (33 %)

− su 11.10. vieraissa vs Hull City: 7/15 laukausta maalia kohti (47 %)

− la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 7/13 laukausta maalia kohti (54 %)

− la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 5/16 laukausta maalia kohti (31 %)

Viime kausi 34 % laukauksista maalia kohti (144 / 420) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 2 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 6 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

+ la 12.9. vieraissa vs Tottenham: 6 kulmaa, 5 vastaan

Haastaa

− su 6.9. kotona vs Manchester United: 4 kulmaa, 3 vastaan

− su 11.10. vieraissa vs Hull City: 6 kulmaa, 7 vastaan

− la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 7 kulmaa, 10 vastaan

− la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 4 kulmaa, 0 vastaan

− la 19.9. kotona vs Ipswich: 4 kulmaa, 4 vastaan

Viime kausi 4.3 kulmaa ottelussa, 5.1 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

Hypoteesi 3 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− su 6.9. kotona vs Manchester United: hallinta 45 %, kaksinkamppailut 56 %

− su 11.10. vieraissa vs Hull City: hallinta 65 %, kaksinkamppailut 61 %

− la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: hallinta 42 %, kaksinkamppailut 44 %

− la 22.8. kotona vs Crystal Palace: hallinta 42 %, kaksinkamppailut 54 %

− la 19.9. kotona vs Ipswich: hallinta 52 %, kaksinkamppailut 53 %

− la 12.9. vieraissa vs Tottenham: hallinta 38 %, kaksinkamppailut 57 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

Hypoteesi 4 · Puolustuslinja Tila · suljettu · 3 ottelua

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− la 29.8. vieraissa vs Bournemouth: 0 paitsiota vastustajalle

− la 22.8. kotona vs Crystal Palace: 0 paitsiota vastustajalle

− la 19.9. kotona vs Ipswich: 0 paitsiota vastustajalle

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: syvä linja: paitsioansa laukesi vain 4 kertaa (20./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 27.7 syöttöä laukausta kohti, hallinta 47 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 31 kulmaa (liigan 7./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 29 kulmaa vastaan (8./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (2+6 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 1+4); oma uhka pysyy toisella jaksolla (4.02 → 4.94 xG); vastustajien uhka pysyy (4.21 → 4.16 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 67. minuutilla ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

Johtoasema: piti johdon rauhassa: johti puoliajalla 2 kertaa, vastustajan uhka pysyi ennallaan eikä johto ollut uhattuna (vastustajan xG 4.21 → 4.16) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · uhka jaksoittain

1. jakso0.670.702. jakso0.820.69

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Everton): oma uhka kasvaa toisella jaksolla (+0.92 xG), vastustajien uhka laskee (-0.05). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Kaksinkamppailut kantavat: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (306/568), liigan 2./20 ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan pysyykö kamppailuvoitto ennallaan kun vastustajat muuttavat pelitapaansa.

Boksipaine tuotti: 65 laukausta boksista (liigan 4./20) ja 8 maalia, laukauksia yhteensä 95 (4./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan pysyykö boksipaine kun vastustaja puolustaa syvemmällä: volyymi ilman maaleja kirjataan tehottomuudeksi.

Johto piti loppuun: Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan kestääkö johto kovempaa vastustajaa vastaan ja laskeeko vastustajan uhka jatkossakin 2. jaksolla.

Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +0.92) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Evertonin hyökkäys ja puolustus vetivät eri suuntiin
Hyökkäys oli liigan 15. ja puolustus liigan 7. – kaksi erilaista tasoa samassa joukkueessa.
Analyyttinen synteesi Johtojen menetykset (12 pistettä 5 ottelussa) ja päästöjen painottuminen toiselle puoliajalle (58 %) ovat saman ilmiön kaksi mittaria: ote herpaantuu lopussa. Kysymys ei ole puolustustaidosta vaan kestosta, katso vaihtojen ajoitus, ei alkuasetelmaa. ○ tulkinta · jokainen luku laskettu kaudesta 2025-26 ●
● Evertonin kausi jakautui kahtia: edessä sarjan alapäätä, takana top-7-tasoa.
● Evertonia vastaan sai rakentaa rauhassa: vastustajat ylittivät oman syöttötasonsa −59 syötöllä, sarjan alapäätä.
● Voitto oli hukassa huhti–toukokuussa, 7 ottelua putkeen, kauden pisin jakso.
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat+2.10
Keskikenttä−1.0+0.5
Hyökkääjät+0.4−2.5
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
−2.4
Torjunta
sisään vs paikat
+4.7
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Pelaa ilman palloa: hallinta 44 % (liigan 4. vähiten), tila tulee siirtymistä. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (1,1/ottelu). Maaleista 60 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. Rotaatio 1.6 avausmuutosta/kierros. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 8 pisteen edestä (4 ottelua) ja menetti johtoasemista 12 pistettä (5 ottelua). Yhden maalin otteluissa 7–8. Koti ja vieras tasapainossa: 23 / 26 pistettä. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 33 %, omiin kohdistuneista 31 %. Kulmia 4.3 vs 5.1 per ottelu · 73 keltaista + 5 punaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 1
● Beto tuotti 51 % Evertonin rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (2 vertailukelpoista pelaajaa).
Signaalit vakiintunut profiili kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
ei aktiivista hypoteesia
MC
Man City
taulukossa nyt 1. · 18 p ●
viime kausi 2. · ansioilla 1.
↗
Peli-identiteetti Man City pitää palloa ja rakentaa hallinnan kautta; puolustaa korkealla linjalla. Johtoasemat ovat olleet hauraita. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Joukkue pääsee boksiin asti: 11/13 laukausta boksista (su 23.8. kotona vs Bournemouth).

Viimeinen vartti · Man City sai 3 pistettä 76. minuutin jälkeen. ● ottelutapahtumat 2026-27 · 60 ottelua

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 6 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

+ su 23.8. kotona vs Bournemouth: 11/13 laukausta boksista

− su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 2/6 laukausta boksista

Viime kausi 15.7 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Muut seurattavat hypoteesit (5)

Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ su 23.8. kotona vs Bournemouth: oma uhka 0.49 → 1.87 xG, vastustajan 0.55 → 0.08

+ su 20.9. kotona vs Sunderland: oma uhka 0.67 → 2.14 xG, vastustajan 1.57 → 2.00

+ su 13.9. vieraissa vs Manchester United: oma uhka 0.09 → 1.01 xG, vastustajan 0.20 → 0.80

+ su 11.10. vieraissa vs Liverpool: oma uhka 0.11 → 1.24 xG, vastustajan 0.51 → 0.51

Haastaa

− pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: oma uhka 0.85 → 0.61 xG, vastustajan 0.30 → 0.27

− la 5.9. kotona vs Coventry: oma uhka 1.08 → 1.04 xG, vastustajan 0.73 → 0.64

Viime kausi 47 % maaleista syntyi toisella jaksolla (36 / 77) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 3 · Kaksinkamppailut Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

Tukee

+ su 23.8. kotona vs Bournemouth: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (46/85)

+ su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 53 % kaksinkamppailuista voitettu (53/100)

+ su 11.10. vieraissa vs Liverpool: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (54/100)

+ la 5.9. kotona vs Coventry: 59 % kaksinkamppailuista voitettu (63/107)

Haastaa

− su 20.9. kotona vs Sunderland: 41 % kaksinkamppailuista voitettu (39/96)

− pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 49 % kaksinkamppailuista voitettu (52/107)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

Hypoteesi 4 · Kuri Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

Tukee

+ su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 3 korttia, 10 rikettä

+ su 11.10. vieraissa vs Liverpool: 2 korttia, 14 rikettä

+ pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 2 korttia, 10 rikettä

Haastaa

− su 23.8. kotona vs Bournemouth: 1 korttia, 11 rikettä

− su 20.9. kotona vs Sunderland: 0 korttia, 14 rikettä

− la 5.9. kotona vs Coventry: 1 korttia, 7 rikettä

Viime kausi 1.8 korttia ja 9.7 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Hypoteesi 5 · Puolustuslinja Tila · uusi · 2 ottelua

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

+ su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 4 paitsiota vastustajalle

+ pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 3 paitsiota vastustajalle

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

Hypoteesi 6 · Viimeistely Tila · heikkenemässä · 4 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ la 5.9. kotona vs Coventry: 1 maalia 2.12 odotetusta (-1.12)

Haastaa

− su 20.9. kotona vs Sunderland: 5 maalia 2.82 odotetusta (+2.18)

− su 11.10. vieraissa vs Liverpool: 3 maalia 1.35 odotetusta (+1.65)

− pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 4 maalia 1.45 odotetusta (+2.55)

Viime kausi 2.0 maalia ja 15.7 laukausta ottelussa, 13 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Näytä 60 havaintoa

su 23.8. kotona vs Bournemouth · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.49 → 1.87 xG, vastustajan 0.55 → 0.08

su 23.8. kotona vs Bournemouth · Maalivahti − 3 torjuntaa

su 23.8. kotona vs Bournemouth · Laukaustarkkuus − 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)

su 23.8. kotona vs Bournemouth · Kuri − 1 korttia, 11 rikettä

su 23.8. kotona vs Bournemouth · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (46/85)

su 23.8. kotona vs Bournemouth · Hallinta ja kamppailut − hallinta 66 %, kaksinkamppailut 54 %

su 23.8. kotona vs Bournemouth · Erikoistilanteet − 8 kulmaa, 3 vastaan

su 23.8. kotona vs Bournemouth · Oma boksi − 4 laukausta boksista vastaan (5 yhteensä)

su 23.8. kotona vs Bournemouth · Boksipaine + 11/13 laukausta boksista

su 20.9. kotona vs Sunderland · Viimeistely − 5 maalia 2.82 odotetusta (+2.18)

su 20.9. kotona vs Sunderland · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.67 → 2.14 xG, vastustajan 1.57 → 2.00

su 20.9. kotona vs Sunderland · Maalivahti + 4 torjuntaa

su 20.9. kotona vs Sunderland · Laukaustarkkuus − 6/16 laukausta maalia kohti (38 %)

su 20.9. kotona vs Sunderland · Kuri − 0 korttia, 14 rikettä

su 20.9. kotona vs Sunderland · Kaksinkamppailut − 41 % kaksinkamppailuista voitettu (39/96)

su 20.9. kotona vs Sunderland · Hallinta ja kamppailut + hallinta 55 %, kaksinkamppailut 41 %

su 20.9. kotona vs Sunderland · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 5 vastaan

su 20.9. kotona vs Sunderland · Oma boksi + 14 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)

su 20.9. kotona vs Sunderland · Boksipaine + 12/16 laukausta boksista

su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.09 → 1.01 xG, vastustajan 0.20 → 0.80

su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Maalivahti − 3 torjuntaa

su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Laukaustarkkuus − 2/6 laukausta maalia kohti (33 %)

su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle

su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Kuri + 3 korttia, 10 rikettä

su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Kaksinkamppailut + 53 % kaksinkamppailuista voitettu (53/100)

su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Hallinta ja kamppailut − hallinta 45 %, kaksinkamppailut 53 %

su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 6 vastaan

su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (16 yhteensä)

su 13.9. vieraissa vs Manchester United · Boksipaine − 2/6 laukausta boksista

su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Viimeistely − 3 maalia 1.35 odotetusta (+1.65)

su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.11 → 1.24 xG, vastustajan 0.51 → 0.51

su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Maalivahti + 6 torjuntaa

su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Laukaustarkkuus + 4/15 laukausta maalia kohti (27 %)

su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Kuri + 2 korttia, 14 rikettä

su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (54/100)

su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Hallinta ja kamppailut − hallinta 65 %, kaksinkamppailut 54 %

su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 5 vastaan

su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

su 11.10. vieraissa vs Liverpool · Boksipaine + 8/15 laukausta boksista

pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Viimeistely − 4 maalia 1.45 odotetusta (+2.55)

pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.85 → 0.61 xG, vastustajan 0.30 → 0.27

pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Maalivahti − 1 torjuntaa

pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Laukaustarkkuus − 9/18 laukausta maalia kohti (50 %)

pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle

pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Kuri + 2 korttia, 10 rikettä

pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Kaksinkamppailut − 49 % kaksinkamppailuista voitettu (52/107)

pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Hallinta ja kamppailut + hallinta 72 %, kaksinkamppailut 49 %

pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 2 vastaan

pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)

pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace · Boksipaine + 12/18 laukausta boksista

la 5.9. kotona vs Coventry · Viimeistely + 1 maalia 2.12 odotetusta (-1.12)

la 5.9. kotona vs Coventry · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.08 → 1.04 xG, vastustajan 0.73 → 0.64

la 5.9. kotona vs Coventry · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 5.9. kotona vs Coventry · Laukaustarkkuus + 4/15 laukausta maalia kohti (27 %)

la 5.9. kotona vs Coventry · Kuri − 1 korttia, 7 rikettä

la 5.9. kotona vs Coventry · Kaksinkamppailut + 59 % kaksinkamppailuista voitettu (63/107)

la 5.9. kotona vs Coventry · Hallinta ja kamppailut − hallinta 78 %, kaksinkamppailut 59 %

la 5.9. kotona vs Coventry · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 5 vastaan

la 5.9. kotona vs Coventry · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

la 5.9. kotona vs Coventry · Boksipaine + 14/15 laukausta boksista

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (5)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Oma boksi Tila · suljettu · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

Tukee

+ su 20.9. kotona vs Sunderland: 14 laukausta boksista vastaan (17 yhteensä)

+ la 5.9. kotona vs Coventry: 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

Haastaa

− su 23.8. kotona vs Bournemouth: 4 laukausta boksista vastaan (5 yhteensä)

− su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 6 laukausta boksista vastaan (16 yhteensä)

− su 11.10. vieraissa vs Liverpool: 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

− pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)

Viime kausi 9.7 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Hypoteesi 2 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

+ su 20.9. kotona vs Sunderland: hallinta 55 %, kaksinkamppailut 41 %

+ pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: hallinta 72 %, kaksinkamppailut 49 %

Haastaa

− su 23.8. kotona vs Bournemouth: hallinta 66 %, kaksinkamppailut 54 %

− su 13.9. vieraissa vs Manchester United: hallinta 45 %, kaksinkamppailut 53 %

− su 11.10. vieraissa vs Liverpool: hallinta 65 %, kaksinkamppailut 54 %

− la 5.9. kotona vs Coventry: hallinta 78 %, kaksinkamppailut 59 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

Hypoteesi 3 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ su 20.9. kotona vs Sunderland: 4 torjuntaa

+ su 11.10. vieraissa vs Liverpool: 6 torjuntaa

Haastaa

− su 23.8. kotona vs Bournemouth: 3 torjuntaa

− su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 3 torjuntaa

− pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 1 torjuntaa

− la 5.9. kotona vs Coventry: 3 torjuntaa

Viime kausi 72 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (35 päästettyä / 127) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

Hypoteesi 4 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ su 11.10. vieraissa vs Liverpool: 4/15 laukausta maalia kohti (27 %)

+ la 5.9. kotona vs Coventry: 4/15 laukausta maalia kohti (27 %)

Haastaa

− su 23.8. kotona vs Bournemouth: 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)

− su 20.9. kotona vs Sunderland: 6/16 laukausta maalia kohti (38 %)

− su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 2/6 laukausta maalia kohti (33 %)

− pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 9/18 laukausta maalia kohti (50 %)

Viime kausi 34 % laukauksista maalia kohti (205 / 595) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 5 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 6 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− su 23.8. kotona vs Bournemouth: 8 kulmaa, 3 vastaan

− su 20.9. kotona vs Sunderland: 6 kulmaa, 5 vastaan

− su 13.9. vieraissa vs Manchester United: 7 kulmaa, 6 vastaan

− su 11.10. vieraissa vs Liverpool: 6 kulmaa, 5 vastaan

− pe 28.8. vieraissa vs Crystal Palace: 6 kulmaa, 2 vastaan

− la 5.9. kotona vs Coventry: 4 kulmaa, 5 vastaan

Viime kausi 6.5 kulmaa ottelussa, 3.8 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: linja keskitasoa: 12 paitsiota vastustajalle ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenee kontrollilla: 44.3 syöttöä laukausta kohti (liigan 1./20 eniten), hallinta 64 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 37 kulmaa (liigan 3./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 26 kulmaa vastaan (15./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (5+11 maalia); oma pää tiivistyy loppua kohti (päästöt 3+2); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (3.29 → 7.91 xG); vastustajien uhka pysyy (3.86 → 4.30 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 62. minuutilla ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

Johtoasema: johto murtui: 3 johtoasemaa puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 3.86 → 4.30) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · uhka jaksoittain

1. jakso0.550.642. jakso1.320.72

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Man City): oma uhka kasvaa toisella jaksolla (+4.62 xG), vastustajien uhka kasvaa (+0.44). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +4.62) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Man Cityn tahti laski 4-1-4-1-jakson aikana
Ennen muutosta 5 ottelussa Man Cityn piste- ja xGD-tahti oli 2,6 ja +0,9 ottelua kohden. 5 ottelun 4-1-4-1-jaksolla tahti laski: 1,2 pistettä ja +0,0 xGD ottelua kohden. Ryhmityksen vaihto osui käänteeseen, mutta ei yksin selitä sitä.
Analyyttinen synteesi Johtojen menetykset (18 pistettä 8 ottelussa) ja päästöjen painottuminen toiselle puoliajalle (71 %) ovat saman ilmiön kaksi mittaria: ote herpaantuu lopussa. Kysymys ei ole puolustustaidosta vaan kestosta, katso vaihtojen ajoitus, ei alkuasetelmaa. ○ tulkinta · jokainen luku laskettu kaudesta 2025-26 ●
Oivallukset
Matheus Nunes teki puolustajaksi poikkeuksellisen tuotannon: 9 maaliosallistumista.
Antoine Semenyo ylitti odotetun selvästi: 23 maaliosallistumista 14,2 xGI:tä vastaan.
● kausi 2025-26 · maaliosallistumiset koko kauden kierrosdatasta
● Man Cityn kausi asettui juuri sinne minne ansiot osoittivat: 2. ja 1.
● Man Cityä vastaan syöttöpeli ei kulkenut: vastustajat jäivät 54 syöttöä omasta tasostaan, top-7-tasoa.
● Piti tasonsa koko kauden: 10 kuukaudesta vain 1 jäi miinukselle.
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat−0.5+5.4
Keskikenttä+7.7+3.1
Hyökkääjät+1.9+2.5
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
+9.5
Torjunta
sisään vs paikat
+7.7
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Pitää palloa: hallinta 60 % ja 587 syöttöä/ottelu (liigan 1.). Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,9 kertaa/ottelu (liigan 1.). Maalinteko jakautuu tasaisesti puoliajoille (47 % toisella). Rotaatio 2.4 avausmuutosta/kierros. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 1 pisteen edestä (1 ottelua) ja menetti johtoasemista 18 pistettä (8 ottelua). Yhden maalin otteluissa 9–4. Koti ja vieras tasapainossa: 45 / 33 pistettä. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 38 %, omiin kohdistuneista 28 %. Kulmia 6.5 vs 3.8 per ottelu · 67 keltaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Ryhmitysmuutos · alustava
● ● 4-3-2-1 → 4-1-4-1 · pisteet 2,6 → 1,2/ottelu · xGD 0,9 → 0,0 · ennen 5 ottelua, jälkeen 5 ottelua
Signaalit vakiintunut profiili kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
ei aktiivista hypoteesia
NF
Nott'm Forest
taulukossa nyt 15. · 5 p ●
viime kausi 16. · ansioilla 15.
↘
Peli-identiteetti Nott'm Forest puolustaa syvällä; etenee nopeasti kohti maalia. Hyökkäys terävöityy toisella puoliajalla. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Kurin kustannus on kasvanut: 2 korttia, 10 rikettä (su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace).

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 6 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

+ su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 2 korttia, 10 rikettä

Viime kausi 1.6 korttia ja 10.7 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Muut seurattavat hypoteesit (7)

Hypoteesi 2 · Laukaustarkkuus Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 6/24 laukausta maalia kohti (25 %)

+ la 5.9. kotona vs Tottenham: 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)

+ la 29.8. vieraissa vs Liverpool: 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)

+ la 22.8. kotona vs Leeds: 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)

+ la 19.9. kotona vs Coventry: 3/24 laukausta maalia kohti (12 %)

Haastaa

− la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: 7/22 laukausta maalia kohti (32 %)

Viime kausi 33 % laukauksista maalia kohti (156 / 476) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 3 · Viimeistely Tila · vahvistumassa · 4 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 1 maalia 2.98 odotetusta (-1.98)

+ la 5.9. kotona vs Tottenham: 0 maalia 0.92 odotetusta (-0.92)

+ la 22.8. kotona vs Leeds: 0 maalia 0.65 odotetusta (-0.65)

+ la 19.9. kotona vs Coventry: 0 maalia 1.10 odotetusta (-1.10)

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Viime kausi 1.3 maalia ja 12.5 laukausta ottelussa, 10 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Hypoteesi 4 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 4 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

Tukee

+ su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 16/24 laukausta boksista

+ la 29.8. vieraissa vs Liverpool: 11/12 laukausta boksista

+ la 19.9. kotona vs Coventry: 12/24 laukausta boksista

+ la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: 14/22 laukausta boksista

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Viime kausi 12.5 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Hypoteesi 5 · Oma boksi Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

Tukee

+ su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 11 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

+ la 5.9. kotona vs Tottenham: 8 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

+ la 29.8. vieraissa vs Liverpool: 8 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

Haastaa

− la 22.8. kotona vs Leeds: 6 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

− la 19.9. kotona vs Coventry: 5 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)

− la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: 6 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)

Viime kausi 13.3 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Hypoteesi 6 · Hallinta ja kamppailut Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

+ su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: hallinta 57 %, kaksinkamppailut 49 %

+ la 22.8. kotona vs Leeds: hallinta 55 %, kaksinkamppailut 48 %

+ la 19.9. kotona vs Coventry: hallinta 62 %, kaksinkamppailut 49 %

Haastaa

− la 5.9. kotona vs Tottenham: hallinta 41 %, kaksinkamppailut 48 %

− la 29.8. vieraissa vs Liverpool: hallinta 30 %, kaksinkamppailut 54 %

− la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: hallinta 46 %, kaksinkamppailut 52 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

Hypoteesi 7 · Puolustuslinja Tila · ristiriitainen · 3 ottelua

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

+ la 29.8. vieraissa vs Liverpool: 3 paitsiota vastustajalle

+ la 22.8. kotona vs Leeds: 3 paitsiota vastustajalle

Haastaa

− la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: 0 paitsiota vastustajalle

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

Hypoteesi 8 · Erikoistilanteet Tila · heikkenemässä · 3 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

+ la 19.9. kotona vs Coventry: 6 kulmaa, 2 vastaan

Haastaa

− su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 8 kulmaa, 5 vastaan

− la 29.8. vieraissa vs Liverpool: 5 kulmaa, 3 vastaan

Viime kausi 5.2 kulmaa ottelussa, 4.8 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

Näytä 56 havaintoa

su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Viimeistely + 1 maalia 2.98 odotetusta (-1.98)

su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Uhka jaksoittain − oma uhka 2.18 → 0.80 xG, vastustajan 1.41 → 1.01

su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Maalivahti + 4 torjuntaa

su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Laukaustarkkuus + 6/24 laukausta maalia kohti (25 %)

su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Kuri + 2 korttia, 10 rikettä

su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Kaksinkamppailut − 49 % kaksinkamppailuista voitettu (48/98)

su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Hallinta ja kamppailut + hallinta 57 %, kaksinkamppailut 49 %

su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Erikoistilanteet − 8 kulmaa, 5 vastaan

su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace · Boksipaine + 16/24 laukausta boksista

la 5.9. kotona vs Tottenham · Viimeistely + 0 maalia 0.92 odotetusta (-0.92)

la 5.9. kotona vs Tottenham · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.49 → 0.43 xG, vastustajan 0.08 → 0.99

la 5.9. kotona vs Tottenham · Maalivahti − 0 torjuntaa

la 5.9. kotona vs Tottenham · Laukaustarkkuus + 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)

la 5.9. kotona vs Tottenham · Kuri + 2 korttia, 22 rikettä

la 5.9. kotona vs Tottenham · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (61/127)

la 5.9. kotona vs Tottenham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 41 %, kaksinkamppailut 48 %

la 5.9. kotona vs Tottenham · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.31 → 0.99 xG, vastustajan 0.25 → 1.36

la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Maalivahti − 2 torjuntaa

la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Laukaustarkkuus + 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)

la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle

la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Kuri + 2 korttia, 10 rikettä

la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (60/111)

la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Hallinta ja kamppailut − hallinta 30 %, kaksinkamppailut 54 %

la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 3 vastaan

la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

la 29.8. vieraissa vs Liverpool · Boksipaine + 11/12 laukausta boksista

la 22.8. kotona vs Leeds · Viimeistely + 0 maalia 0.65 odotetusta (-0.65)

la 22.8. kotona vs Leeds · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.19 → 0.46 xG, vastustajan 0.18 → 0.31

la 22.8. kotona vs Leeds · Maalivahti − 2 torjuntaa

la 22.8. kotona vs Leeds · Laukaustarkkuus + 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)

la 22.8. kotona vs Leeds · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle

la 22.8. kotona vs Leeds · Kuri + 2 korttia, 15 rikettä

la 22.8. kotona vs Leeds · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (59/124)

la 22.8. kotona vs Leeds · Hallinta ja kamppailut + hallinta 55 %, kaksinkamppailut 48 %

la 22.8. kotona vs Leeds · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

la 19.9. kotona vs Coventry · Viimeistely + 0 maalia 1.10 odotetusta (-1.10)

la 19.9. kotona vs Coventry · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.60 → 0.50 xG, vastustajan 0.25 → 0.43

la 19.9. kotona vs Coventry · Maalivahti − 2 torjuntaa

la 19.9. kotona vs Coventry · Laukaustarkkuus + 3/24 laukausta maalia kohti (12 %)

la 19.9. kotona vs Coventry · Kuri + 2 korttia, 12 rikettä

la 19.9. kotona vs Coventry · Kaksinkamppailut − 49 % kaksinkamppailuista voitettu (52/106)

la 19.9. kotona vs Coventry · Hallinta ja kamppailut + hallinta 62 %, kaksinkamppailut 49 %

la 19.9. kotona vs Coventry · Erikoistilanteet + 6 kulmaa, 2 vastaan

la 19.9. kotona vs Coventry · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)

la 19.9. kotona vs Coventry · Boksipaine + 12/24 laukausta boksista

la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.39 → 1.89 xG, vastustajan 0.65 → 0.17

la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Maalivahti + 5 torjuntaa

la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Laukaustarkkuus − 7/22 laukausta maalia kohti (32 %)

la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Kuri + 5 korttia, 16 rikettä

la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (50/97)

la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Hallinta ja kamppailut − hallinta 46 %, kaksinkamppailut 52 %

la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)

la 12.9. vieraissa vs Aston Villa · Boksipaine + 14/22 laukausta boksista

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (3)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Uhka jaksoittain Tila · suljettu · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ la 22.8. kotona vs Leeds: oma uhka 0.19 → 0.46 xG, vastustajan 0.18 → 0.31

+ la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: oma uhka 0.39 → 1.89 xG, vastustajan 0.65 → 0.17

Haastaa

− su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: oma uhka 2.18 → 0.80 xG, vastustajan 1.41 → 1.01

− la 5.9. kotona vs Tottenham: oma uhka 0.49 → 0.43 xG, vastustajan 0.08 → 0.99

− la 29.8. vieraissa vs Liverpool: oma uhka 1.31 → 0.99 xG, vastustajan 0.25 → 1.36

− la 19.9. kotona vs Coventry: oma uhka 0.60 → 0.50 xG, vastustajan 0.25 → 0.43

Viime kausi 60 % maaleista syntyi toisella jaksolla (29 / 48) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 2 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 4 torjuntaa

+ la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: 5 torjuntaa

Haastaa

− la 5.9. kotona vs Tottenham: 0 torjuntaa

− la 29.8. vieraissa vs Liverpool: 2 torjuntaa

− la 22.8. kotona vs Leeds: 2 torjuntaa

− la 19.9. kotona vs Coventry: 2 torjuntaa

Viime kausi 69 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (51 päästettyä / 162) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

Hypoteesi 3 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

Tukee

+ la 29.8. vieraissa vs Liverpool: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (60/111)

+ la 12.9. vieraissa vs Aston Villa: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (50/97)

Haastaa

− su 11.10. vieraissa vs Crystal Palace: 49 % kaksinkamppailuista voitettu (48/98)

− la 5.9. kotona vs Tottenham: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (61/127)

− la 22.8. kotona vs Leeds: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (59/124)

− la 19.9. kotona vs Coventry: 49 % kaksinkamppailuista voitettu (52/106)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: linja keskitasoa: 11 paitsiota vastustajalle ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenee suoraviivaisesti: 22.2 syöttöä laukausta kohti (liigan suoraviivaisin 1./20), hallinta 48 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 25 kulmaa (liigan 13./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 28 kulmaa vastaan (9./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (2+3 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 1+7); oma uhka pysyy toisella jaksolla (5.16 → 5.07 xG); vastustajien uhka kasvaa (2.82 → 4.27 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 64. minuutilla ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

Johtoasema: johto murtui: 1 johtoasema puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 2.82 → 4.27) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · uhka jaksoittain

1. jakso0.860.472. jakso0.840.71

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Nott'm Forest): oma uhka laskee toisella jaksolla (-0.09 xG), vastustajien uhka kasvaa (+1.45). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Hyökkäyksen tehottomuus: 5 maalia 10.23 odotetusta (xG), erotus -5.23 eli liigan 20./20 ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan korjaantuuko viimeistely vai jatkuuko vaje: sama mittari luetaan jokaisen kierroksen jälkeen.

Boksipaine tuotti: 64 laukausta boksista (liigan 5./20) ja 5 maalia, laukauksia yhteensä 106 (3./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan pysyykö boksipaine kun vastustaja puolustaa syvemmällä: volyymi ilman maaleja kirjataan tehottomuudeksi.

Laukaukset eivät osu maalia kohti: 23/106 laukausta maalia kohti eli 22 % (liigan 20./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan nouseeko tarkkuus kun paikat paranevat: volyymi ilman maalia kohti osuvia laukauksia ei tuota maaleja.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Nottingham Forestin puolustus ja torjuntatulos vetivät eri suuntiin
Torjuntatulos oli liigan 2., vaikka paikkojen esto jäi sijalle 18.
Analyyttinen synteesi Nousut tappioasemista (9 pelastettua pistettä) eivät ole tuuria: 60 % maaleista syntyy toisella puoliajalla. Joukkue pelaa ottelunsa pitkällä kaarella, puoliaikatilanne kertoo tästä joukkueesta vähemmän kuin muista. ○ tulkinta · jokainen luku laskettu kaudesta 2025-26 ●
● Nott'm Forest päätyi ansaitulle sijalleen, hyökkäys toimi, puolustus ei.
● Suora peli on tälle joukkueelle helpotus: kun vastustaja jätti rakentamisen, päästöt laskivat −0,8 per ottelu.
● Yksi jakso maksoi kauden: 4 peräkkäistä tappiota syys–lokakuussa.
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat+1.2−4.1
Keskikenttä+4.1+2.3
Hyökkääjät−1.2+2.8
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
−4.5
Torjunta
sisään vs paikat
+5.7
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (0,9/ottelu). Etenee nopeasti: 33 syöttöä laukausta kohti, liigan 5. suoraviivaisin. Katso mitä Nott'm Forest tekee kun peli ei aukene: pitkäksi se menee harvemmin kuin vastustajat, ja silloin maaliodottama vastaan oli 0,75 matalampi. Maaleista 60 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. Rotaatio 1.7 avausmuutosta/kierros. ● mitattu · kausi 2025-26 · suoruus vastustajaan verrattuna · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 9 pisteen edestä (5 ottelua) ja menetti johtoasemista 2 pistettä (1 ottelua). Yhden maalin otteluissa 2–6. Koti ja vieras tasapainossa: 20 / 24 pistettä. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 31 %, omiin kohdistuneista 31 %. Kulmia 5.2 vs 4.8 per ottelu · 60 keltaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Signaalit pelitavan mekanismisopimus ● · vakiintunut profiili kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
ei aktiivista hypoteesia
L
Leeds
taulukossa nyt 7. · 9 p ●
viime kausi 14. · ansioilla 12.
↘
Peli-identiteetti Leeds etenee nopeasti kohti maalia; puolustaa korkealla linjalla. Johtoasemat ovat olleet hauraita. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Kaksinkamppailut ovat ratkenneet joukkueen suuntaan: 56 % kaksinkamppailuista voitettu (64/114) (su 30.8. kotona vs Brentford).

Viimeinen vartti · Leeds sai 3 pistettä 76. minuutin jälkeen. ● ottelutapahtumat 2026-27 · 60 ottelua

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

+ su 30.8. kotona vs Brentford: 56 % kaksinkamppailuista voitettu (64/114)

− la 10.10. vieraissa vs Arsenal: 45 % kaksinkamppailuista voitettu (45/100)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

Muut seurattavat hypoteesit (8)

Hypoteesi 2 · Maalivahti Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ su 30.8. kotona vs Brentford: 4 torjuntaa

+ su 20.9. kotona vs Crystal Palace: 5 torjuntaa

+ ma 14.9. kotona vs Newcastle: 4 torjuntaa

+ la 5.9. vieraissa vs Brighton: 4 torjuntaa

+ la 10.10. vieraissa vs Arsenal: 4 torjuntaa

Haastaa

− la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: 3 torjuntaa

Viime kausi 65 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (56 päästettyä / 162) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

Hypoteesi 3 · Puolustuslinja Tila · vahvistumassa · 5 ottelua

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

+ ma 14.9. kotona vs Newcastle: 3 paitsiota vastustajalle

+ la 5.9. vieraissa vs Brighton: 4 paitsiota vastustajalle

+ la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: 3 paitsiota vastustajalle

+ la 10.10. vieraissa vs Arsenal: 7 paitsiota vastustajalle

Haastaa

− su 30.8. kotona vs Brentford: 0 paitsiota vastustajalle

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

Hypoteesi 4 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 3 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

Tukee

+ su 20.9. kotona vs Crystal Palace: 9/13 laukausta boksista

+ ma 14.9. kotona vs Newcastle: 10/15 laukausta boksista

+ la 5.9. vieraissa vs Brighton: 10/10 laukausta boksista

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Viime kausi 12.6 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Hypoteesi 5 · Oma boksi Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

Tukee

+ su 30.8. kotona vs Brentford: 18 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä)

+ la 5.9. vieraissa vs Brighton: 11 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)

+ la 10.10. vieraissa vs Arsenal: 8 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

Haastaa

− su 20.9. kotona vs Crystal Palace: 4 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

− ma 14.9. kotona vs Newcastle: 4 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)

− la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: 6 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

Viime kausi 12.5 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Hypoteesi 6 · Uhka jaksoittain Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ su 30.8. kotona vs Brentford: oma uhka 0.04 → 1.42 xG, vastustajan 0.55 → 1.01

+ su 20.9. kotona vs Crystal Palace: oma uhka 0.54 → 0.77 xG, vastustajan 0.18 → 0.88

+ la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: oma uhka 0.18 → 0.31 xG, vastustajan 0.19 → 0.46

Haastaa

− ma 14.9. kotona vs Newcastle: oma uhka 1.49 → 0.59 xG, vastustajan 0.26 → 0.62

− la 5.9. vieraissa vs Brighton: oma uhka 1.90 → 0.60 xG, vastustajan 0.06 → 2.14

− la 10.10. vieraissa vs Arsenal: oma uhka 0.44 → 0.30 xG, vastustajan 0.45 → 2.21

Viime kausi 51 % maaleista syntyi toisella jaksolla (25 / 49) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 7 · Laukaustarkkuus Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ su 30.8. kotona vs Brentford: 2/13 laukausta maalia kohti (15 %)

+ su 20.9. kotona vs Crystal Palace: 2/13 laukausta maalia kohti (15 %)

+ la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: 3/11 laukausta maalia kohti (27 %)

Haastaa

− ma 14.9. kotona vs Newcastle: 6/15 laukausta maalia kohti (40 %)

− la 5.9. vieraissa vs Brighton: 5/10 laukausta maalia kohti (50 %)

− la 10.10. vieraissa vs Arsenal: 5/11 laukausta maalia kohti (45 %)

Viime kausi 32 % laukauksista maalia kohti (151 / 478) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 8 · Kuri Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

Tukee

+ su 20.9. kotona vs Crystal Palace: 2 korttia, 10 rikettä

+ la 5.9. vieraissa vs Brighton: 3 korttia, 16 rikettä

+ la 10.10. vieraissa vs Arsenal: 4 korttia, 20 rikettä

Haastaa

− su 30.8. kotona vs Brentford: 0 korttia, 5 rikettä

− ma 14.9. kotona vs Newcastle: 1 korttia, 8 rikettä

− la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: 1 korttia, 14 rikettä

Viime kausi 1.7 korttia ja 10.5 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Hypoteesi 9 · Viimeistely Tila · ristiriitainen · 4 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ su 20.9. kotona vs Crystal Palace: 0 maalia 1.31 odotetusta (-1.31)

+ la 5.9. vieraissa vs Brighton: 1 maalia 2.49 odotetusta (-1.49)

Haastaa

− ma 14.9. kotona vs Newcastle: 4 maalia 2.08 odotetusta (+1.92)

− la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: 1 maalia 0.49 odotetusta (+0.51)

Viime kausi 1.3 maalia ja 12.6 laukausta ottelussa, 10 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Näytä 58 havaintoa

su 30.8. kotona vs Brentford · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.04 → 1.42 xG, vastustajan 0.55 → 1.01

su 30.8. kotona vs Brentford · Maalivahti + 4 torjuntaa

su 30.8. kotona vs Brentford · Laukaustarkkuus + 2/13 laukausta maalia kohti (15 %)

su 30.8. kotona vs Brentford · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

su 30.8. kotona vs Brentford · Kuri − 0 korttia, 5 rikettä

su 30.8. kotona vs Brentford · Kaksinkamppailut + 56 % kaksinkamppailuista voitettu (64/114)

su 30.8. kotona vs Brentford · Hallinta ja kamppailut − hallinta 47 %, kaksinkamppailut 56 %

su 30.8. kotona vs Brentford · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 6 vastaan

su 30.8. kotona vs Brentford · Oma boksi + 18 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä)

su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Viimeistely + 0 maalia 1.31 odotetusta (-1.31)

su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.54 → 0.77 xG, vastustajan 0.18 → 0.88

su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Maalivahti + 5 torjuntaa

su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Laukaustarkkuus + 2/13 laukausta maalia kohti (15 %)

su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Kuri + 2 korttia, 10 rikettä

su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Kaksinkamppailut + 56 % kaksinkamppailuista voitettu (57/101)

su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Hallinta ja kamppailut − hallinta 51 %, kaksinkamppailut 56 %

su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Oma boksi − 4 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

su 20.9. kotona vs Crystal Palace · Boksipaine + 9/13 laukausta boksista

ma 14.9. kotona vs Newcastle · Viimeistely − 4 maalia 2.08 odotetusta (+1.92)

ma 14.9. kotona vs Newcastle · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.49 → 0.59 xG, vastustajan 0.26 → 0.62

ma 14.9. kotona vs Newcastle · Maalivahti + 4 torjuntaa

ma 14.9. kotona vs Newcastle · Laukaustarkkuus − 6/15 laukausta maalia kohti (40 %)

ma 14.9. kotona vs Newcastle · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle

ma 14.9. kotona vs Newcastle · Kuri − 1 korttia, 8 rikettä

ma 14.9. kotona vs Newcastle · Kaksinkamppailut + 53 % kaksinkamppailuista voitettu (55/104)

ma 14.9. kotona vs Newcastle · Hallinta ja kamppailut − hallinta 50 %, kaksinkamppailut 53 %

ma 14.9. kotona vs Newcastle · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 5 vastaan

ma 14.9. kotona vs Newcastle · Oma boksi − 4 laukausta boksista vastaan (7 yhteensä)

ma 14.9. kotona vs Newcastle · Boksipaine + 10/15 laukausta boksista

la 5.9. vieraissa vs Brighton · Viimeistely + 1 maalia 2.49 odotetusta (-1.49)

la 5.9. vieraissa vs Brighton · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.90 → 0.60 xG, vastustajan 0.06 → 2.14

la 5.9. vieraissa vs Brighton · Maalivahti + 4 torjuntaa

la 5.9. vieraissa vs Brighton · Laukaustarkkuus − 5/10 laukausta maalia kohti (50 %)

la 5.9. vieraissa vs Brighton · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle

la 5.9. vieraissa vs Brighton · Kuri + 3 korttia, 16 rikettä

la 5.9. vieraissa vs Brighton · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (58/112)

la 5.9. vieraissa vs Brighton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 33 %, kaksinkamppailut 52 %

la 5.9. vieraissa vs Brighton · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 7 vastaan

la 5.9. vieraissa vs Brighton · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)

la 5.9. vieraissa vs Brighton · Boksipaine + 10/10 laukausta boksista

la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Viimeistely − 1 maalia 0.49 odotetusta (+0.51)

la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.18 → 0.31 xG, vastustajan 0.19 → 0.46

la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Laukaustarkkuus + 3/11 laukausta maalia kohti (27 %)

la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle

la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Kuri − 1 korttia, 14 rikettä

la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (65/124)

la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Hallinta ja kamppailut − hallinta 45 %, kaksinkamppailut 52 %

la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.44 → 0.30 xG, vastustajan 0.45 → 2.21

la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Maalivahti + 4 torjuntaa

la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Laukaustarkkuus − 5/11 laukausta maalia kohti (45 %)

la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Puolustuslinja + 7 paitsiota vastustajalle

la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Kuri + 4 korttia, 20 rikettä

la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Kaksinkamppailut − 45 % kaksinkamppailuista voitettu (45/100)

la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Hallinta ja kamppailut − hallinta 42 %, kaksinkamppailut 45 %

la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 3 vastaan

la 10.10. vieraissa vs Arsenal · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (2)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− su 30.8. kotona vs Brentford: hallinta 47 %, kaksinkamppailut 56 %

− su 20.9. kotona vs Crystal Palace: hallinta 51 %, kaksinkamppailut 56 %

− ma 14.9. kotona vs Newcastle: hallinta 50 %, kaksinkamppailut 53 %

− la 5.9. vieraissa vs Brighton: hallinta 33 %, kaksinkamppailut 52 %

− la 22.8. vieraissa vs Nottingham Forest: hallinta 45 %, kaksinkamppailut 52 %

− la 10.10. vieraissa vs Arsenal: hallinta 42 %, kaksinkamppailut 45 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

Hypoteesi 2 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 4 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− su 30.8. kotona vs Brentford: 5 kulmaa, 6 vastaan

− ma 14.9. kotona vs Newcastle: 5 kulmaa, 5 vastaan

− la 5.9. vieraissa vs Brighton: 6 kulmaa, 7 vastaan

− la 10.10. vieraissa vs Arsenal: 4 kulmaa, 3 vastaan

Viime kausi 4.4 kulmaa ottelussa, 5.1 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: korkea linja: vastustaja jäi paitsioon 19 kertaa (liigan 3./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 29.6 syöttöä laukausta kohti, hallinta 45 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 26 kulmaa (liigan 12./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 27 kulmaa vastaan (12./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (3+5 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 1+4); oma uhka pysyy toisella jaksolla (4.59 → 3.99 xG); vastustajien uhka kasvaa (1.69 → 7.32 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 62. minuutilla ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

Johtoasema: johto murtui: 2 johtoasemaa puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 1.69 → 7.32) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · uhka jaksoittain

1. jakso0.770.282. jakso0.661.22

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Leeds): oma uhka laskee toisella jaksolla (-0.60 xG), vastustajien uhka kasvaa (+5.63). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Maalivahdin taso esiin: 24 torjuntaa (liigan 2./20) 1.50 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu: yksi ottelu ei erota tasoa onnesta.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Leedsin suunta kääntyi 3-5-2-jakson aikana
Ennen muutosta 3 ottelussa Leedsin piste- ja xGD-tahti oli 0,0 ja −1,1 ottelua kohden. 7 ottelun 3-5-2-jaksolla tahti nousi: 1,6 pistettä ja +0,4 xGD ottelua kohden. Ryhmityksen vaihto osui käänteeseen, mutta ei yksin selitä sitä.
● Leedsin kausi asettui juuri sinne minne ansiot osoittivat: 14. ja 12.
○ Leeds: Keskikenttä nostanut tuotantoaan, mutta joukkue on silti yli odotuksesta, korjaantuuko
● Yksi jakso maksoi kauden: 4 peräkkäistä tappiota marraskuussa.
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat−2.4−1.9
Keskikenttä+2.6+6.0
Hyökkääjät−3.3−2.6
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
−4.0
Torjunta
sisään vs paikat
+0.3
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Etenee nopeasti: 31 syöttöä laukausta kohti, liigan 3. suoraviivaisin. Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,1 kertaa/ottelu (liigan 4.). Maalinteko jakautuu tasaisesti puoliajoille (51 % toisella). Rotaatio 1.8 avausmuutosta/kierros. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 2 pisteen edestä (2 ottelua) ja menetti johtoasemista 10 pistettä (4 ottelua). Yhden maalin otteluissa 5–7. Kotilinnake: 32 pistettä kotona, 15 vieraissa. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 32 %, omiin kohdistuneista 35 %. Kulmia 4.4 vs 5.1 per ottelu · 62 keltaista + 1 punaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 1
● Dominic Calvert-Lewin tuotti 63 % Leedsin rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (3 vertailukelpoista pelaajaa).
Ryhmitysmuutos · alustava
● ● 4-3-3 → 3-5-2 · pisteet 0,0 → 1,6/ottelu · xGD -1,1 → 0,4 · ennen 3 ottelua, jälkeen 7 ottelua
Signaalit vakiintunut profiili · asetettu kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
seuraamme kääntyykö, ensimmäinen luku GW1:n jälkeen
MU
Man Utd
taulukossa nyt 13. · 6 p ●
viime kausi 3. · ansioilla 3.
→
Peli-identiteetti Man Utd etenee nopeasti kohti maalia. Hyökkäys terävöityy toisella puoliajalla. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Uhka on painottunut toiselle jaksolle: oma uhka 0.29 → 0.40 xG, vastustajan 0.34 → 0.67 (su 6.9. vieraissa vs Everton).

Viimeinen vartti · Man Utd menetti 3 pistettä 76. minuutin jälkeen. ● ottelutapahtumat 2026-27 · 60 ottelua

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

+ su 6.9. vieraissa vs Everton: oma uhka 0.29 → 0.40 xG, vastustajan 0.34 → 0.67

− su 20.9. vieraissa vs Fulham: oma uhka 1.06 → 0.54 xG, vastustajan 1.49 → 0.13

Viime kausi 58 % maaleista syntyi toisella jaksolla (40 / 69) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Muut seurattavat hypoteesit (6)

Hypoteesi 2 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 4 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

Tukee

+ su 30.8. kotona vs Ipswich: 19/33 laukausta boksista

+ su 20.9. vieraissa vs Fulham: 17/29 laukausta boksista

+ la 22.8. vieraissa vs Hull City: 15/21 laukausta boksista

+ la 10.10. kotona vs Tottenham: 8/12 laukausta boksista

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Viime kausi 15.7 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Hypoteesi 3 · Laukaustarkkuus Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ su 6.9. vieraissa vs Everton: 3/14 laukausta maalia kohti (21 %)

+ su 20.9. vieraissa vs Fulham: 6/29 laukausta maalia kohti (21 %)

+ su 13.9. kotona vs Manchester City: 3/16 laukausta maalia kohti (19 %)

+ la 22.8. vieraissa vs Hull City: 5/21 laukausta maalia kohti (24 %)

Haastaa

− su 30.8. kotona vs Ipswich: 12/33 laukausta maalia kohti (36 %)

− la 10.10. kotona vs Tottenham: 4/12 laukausta maalia kohti (33 %)

Viime kausi 36 % laukauksista maalia kohti (216 / 596) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 4 · Viimeistely Tila · vahvistumassa · 4 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ su 20.9. vieraissa vs Fulham: 1 maalia 1.60 odotetusta (-0.60)

+ su 13.9. kotona vs Manchester City: 0 maalia 1.00 odotetusta (-1.00)

+ la 22.8. vieraissa vs Hull City: 0 maalia 1.81 odotetusta (-1.81)

Haastaa

− su 6.9. vieraissa vs Everton: 2 maalia 0.69 odotetusta (+1.31)

Viime kausi 1.8 maalia ja 15.7 laukausta ottelussa, 12 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Hypoteesi 5 · Hallinta ja kamppailut Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

+ su 6.9. vieraissa vs Everton: hallinta 55 %, kaksinkamppailut 44 %

+ su 13.9. kotona vs Manchester City: hallinta 55 %, kaksinkamppailut 47 %

+ la 22.8. vieraissa vs Hull City: hallinta 72 %, kaksinkamppailut 41 %

Haastaa

− su 30.8. kotona vs Ipswich: hallinta 60 %, kaksinkamppailut 65 %

− su 20.9. vieraissa vs Fulham: hallinta 58 %, kaksinkamppailut 51 %

− la 10.10. kotona vs Tottenham: hallinta 45 %, kaksinkamppailut 55 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

Hypoteesi 6 · Oma boksi Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

Tukee

+ su 6.9. vieraissa vs Everton: 14 laukausta boksista vastaan (18 yhteensä)

+ su 20.9. vieraissa vs Fulham: 11 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

+ la 10.10. kotona vs Tottenham: 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

Haastaa

− su 30.8. kotona vs Ipswich: 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)

− su 13.9. kotona vs Manchester City: 2 laukausta boksista vastaan (6 yhteensä)

− la 22.8. vieraissa vs Hull City: 5 laukausta boksista vastaan (8 yhteensä)

Viime kausi 11.6 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Hypoteesi 7 · Puolustuslinja Tila · ristiriitainen · 2 ottelua

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

+ su 6.9. vieraissa vs Everton: 3 paitsiota vastustajalle

Haastaa

− la 22.8. vieraissa vs Hull City: 0 paitsiota vastustajalle

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

Näytä 58 havaintoa

su 6.9. vieraissa vs Everton · Viimeistely − 2 maalia 0.69 odotetusta (+1.31)

su 6.9. vieraissa vs Everton · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.29 → 0.40 xG, vastustajan 0.34 → 0.67

su 6.9. vieraissa vs Everton · Maalivahti + 4 torjuntaa

su 6.9. vieraissa vs Everton · Laukaustarkkuus + 3/14 laukausta maalia kohti (21 %)

su 6.9. vieraissa vs Everton · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle

su 6.9. vieraissa vs Everton · Kuri + 3 korttia, 11 rikettä

su 6.9. vieraissa vs Everton · Kaksinkamppailut − 44 % kaksinkamppailuista voitettu (40/91)

su 6.9. vieraissa vs Everton · Hallinta ja kamppailut + hallinta 55 %, kaksinkamppailut 44 %

su 6.9. vieraissa vs Everton · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 4 vastaan

su 6.9. vieraissa vs Everton · Oma boksi + 14 laukausta boksista vastaan (18 yhteensä)

su 30.8. kotona vs Ipswich · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.74 → 3.83 xG, vastustajan 0.98 → 1.03

su 30.8. kotona vs Ipswich · Maalivahti − 3 torjuntaa

su 30.8. kotona vs Ipswich · Laukaustarkkuus − 12/33 laukausta maalia kohti (36 %)

su 30.8. kotona vs Ipswich · Kuri − 1 korttia, 7 rikettä

su 30.8. kotona vs Ipswich · Kaksinkamppailut + 65 % kaksinkamppailuista voitettu (55/84)

su 30.8. kotona vs Ipswich · Hallinta ja kamppailut − hallinta 60 %, kaksinkamppailut 65 %

su 30.8. kotona vs Ipswich · Erikoistilanteet − 8 kulmaa, 4 vastaan

su 30.8. kotona vs Ipswich · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)

su 30.8. kotona vs Ipswich · Boksipaine + 19/33 laukausta boksista

su 20.9. vieraissa vs Fulham · Viimeistely + 1 maalia 1.60 odotetusta (-0.60)

su 20.9. vieraissa vs Fulham · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.06 → 0.54 xG, vastustajan 1.49 → 0.13

su 20.9. vieraissa vs Fulham · Maalivahti + 6 torjuntaa

su 20.9. vieraissa vs Fulham · Laukaustarkkuus + 6/29 laukausta maalia kohti (21 %)

su 20.9. vieraissa vs Fulham · Kuri − 0 korttia, 5 rikettä

su 20.9. vieraissa vs Fulham · Kaksinkamppailut − 51 % kaksinkamppailuista voitettu (35/69)

su 20.9. vieraissa vs Fulham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 58 %, kaksinkamppailut 51 %

su 20.9. vieraissa vs Fulham · Erikoistilanteet − 13 kulmaa, 3 vastaan

su 20.9. vieraissa vs Fulham · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

su 20.9. vieraissa vs Fulham · Boksipaine + 17/29 laukausta boksista

su 13.9. kotona vs Manchester City · Viimeistely + 0 maalia 1.00 odotetusta (-1.00)

su 13.9. kotona vs Manchester City · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.20 → 0.80 xG, vastustajan 0.09 → 1.01

su 13.9. kotona vs Manchester City · Maalivahti − 1 torjuntaa

su 13.9. kotona vs Manchester City · Laukaustarkkuus + 3/16 laukausta maalia kohti (19 %)

su 13.9. kotona vs Manchester City · Kuri − 1 korttia, 17 rikettä

su 13.9. kotona vs Manchester City · Kaksinkamppailut − 47 % kaksinkamppailuista voitettu (47/100)

su 13.9. kotona vs Manchester City · Hallinta ja kamppailut + hallinta 55 %, kaksinkamppailut 47 %

su 13.9. kotona vs Manchester City · Erikoistilanteet + 6 kulmaa, 7 vastaan

su 13.9. kotona vs Manchester City · Oma boksi − 2 laukausta boksista vastaan (6 yhteensä)

la 22.8. vieraissa vs Hull City · Viimeistely + 0 maalia 1.81 odotetusta (-1.81)

la 22.8. vieraissa vs Hull City · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.71 → 1.10 xG, vastustajan 1.16 → 0.10

la 22.8. vieraissa vs Hull City · Maalivahti − 2 torjuntaa

la 22.8. vieraissa vs Hull City · Laukaustarkkuus + 5/21 laukausta maalia kohti (24 %)

la 22.8. vieraissa vs Hull City · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

la 22.8. vieraissa vs Hull City · Kuri − 1 korttia, 9 rikettä

la 22.8. vieraissa vs Hull City · Kaksinkamppailut − 41 % kaksinkamppailuista voitettu (35/85)

la 22.8. vieraissa vs Hull City · Hallinta ja kamppailut + hallinta 72 %, kaksinkamppailut 41 %

la 22.8. vieraissa vs Hull City · Erikoistilanteet + 6 kulmaa, 1 vastaan

la 22.8. vieraissa vs Hull City · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (8 yhteensä)

la 22.8. vieraissa vs Hull City · Boksipaine + 15/21 laukausta boksista

la 10.10. kotona vs Tottenham · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.09 → 0.79 xG, vastustajan 0.99 → 0.69

la 10.10. kotona vs Tottenham · Maalivahti − 2 torjuntaa

la 10.10. kotona vs Tottenham · Laukaustarkkuus − 4/12 laukausta maalia kohti (33 %)

la 10.10. kotona vs Tottenham · Kuri + 4 korttia, 13 rikettä

la 10.10. kotona vs Tottenham · Kaksinkamppailut + 55 % kaksinkamppailuista voitettu (61/111)

la 10.10. kotona vs Tottenham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 45 %, kaksinkamppailut 55 %

la 10.10. kotona vs Tottenham · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 4 vastaan

la 10.10. kotona vs Tottenham · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

la 10.10. kotona vs Tottenham · Boksipaine + 8/12 laukausta boksista

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (4)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

Tukee

+ su 30.8. kotona vs Ipswich: 65 % kaksinkamppailuista voitettu (55/84)

+ la 10.10. kotona vs Tottenham: 55 % kaksinkamppailuista voitettu (61/111)

Haastaa

− su 6.9. vieraissa vs Everton: 44 % kaksinkamppailuista voitettu (40/91)

− su 20.9. vieraissa vs Fulham: 51 % kaksinkamppailuista voitettu (35/69)

− su 13.9. kotona vs Manchester City: 47 % kaksinkamppailuista voitettu (47/100)

− la 22.8. vieraissa vs Hull City: 41 % kaksinkamppailuista voitettu (35/85)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

Hypoteesi 2 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 6 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

+ su 13.9. kotona vs Manchester City: 6 kulmaa, 7 vastaan

+ la 22.8. vieraissa vs Hull City: 6 kulmaa, 1 vastaan

Haastaa

− su 6.9. vieraissa vs Everton: 3 kulmaa, 4 vastaan

− su 30.8. kotona vs Ipswich: 8 kulmaa, 4 vastaan

− su 20.9. vieraissa vs Fulham: 13 kulmaa, 3 vastaan

− la 10.10. kotona vs Tottenham: 4 kulmaa, 4 vastaan

Viime kausi 4.8 kulmaa ottelussa, 4.9 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

Hypoteesi 3 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ su 6.9. vieraissa vs Everton: 4 torjuntaa

+ su 20.9. vieraissa vs Fulham: 6 torjuntaa

Haastaa

− su 30.8. kotona vs Ipswich: 3 torjuntaa

− su 13.9. kotona vs Manchester City: 1 torjuntaa

− la 22.8. vieraissa vs Hull City: 2 torjuntaa

− la 10.10. kotona vs Tottenham: 2 torjuntaa

Viime kausi 65 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (50 päästettyä / 141) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

Hypoteesi 4 · Kuri Tila · suljettu · 6 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

Tukee

+ su 6.9. vieraissa vs Everton: 3 korttia, 11 rikettä

+ la 10.10. kotona vs Tottenham: 4 korttia, 13 rikettä

Haastaa

− su 30.8. kotona vs Ipswich: 1 korttia, 7 rikettä

− su 20.9. vieraissa vs Fulham: 0 korttia, 5 rikettä

− su 13.9. kotona vs Manchester City: 1 korttia, 17 rikettä

− la 22.8. vieraissa vs Hull City: 1 korttia, 9 rikettä

Viime kausi 1.7 korttia ja 10.3 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: linja keskitasoa: 8 paitsiota vastustajalle; boksi auki: 71 % päästetyistä laukauksista tuli boksista ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenee suoraviivaisesti: 26.3 syöttöä laukausta kohti (liigan suoraviivaisin 4./20), hallinta 58 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 40 kulmaa (liigan 2./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 23 kulmaa vastaan (19./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (1+8 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 3+6); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (3.09 → 7.46 xG); vastustajien uhka laskee (5.05 → 3.63 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 65. minuutilla ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

1. jakso0.520.842. jakso1.240.61

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Man Utd): oma uhka kasvaa toisella jaksolla (+4.37 xG), vastustajien uhka laskee (-1.42). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Boksipaine tuotti: 71 laukausta boksista (liigan 2./20) ja 9 maalia, laukauksia yhteensä 125 (1./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan pysyykö boksipaine kun vastustaja puolustaa syvemmällä: volyymi ilman maaleja kirjataan tehottomuudeksi.

Boksiin ei päästä: 43 % laukauksista boksin ulkopuolelta (liigan 1./20) ja paikan laatu vain 0.084 xG per laukaus (19./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan siirtyykö laukauspaikka lähemmäs maalia vai jatkuuko kaukolaukausten osuus samalla tasolla.

Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +4.37) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Manchester Unitedin pelaajaryhmät olivat maalivertailun vastakkaisissa päissä
Hyökkääjiksi luokitellut tekivät 13 maalia (liigavertailun sija 18). Keskikenttäpelaajiksi luokitellut tekivät 45 maalia (liigavertailun sija 2). Bruno Fernandes tuotti joukkueen korkeimman xA-luvun, 12,3 ja Carlos Casimiro teki 9 maalia 5,4 xG:tä vasten.
Analyyttinen synteesi Penkki on todellinen ase, ei varasto: Šeško tuotti vaihdolta 5 maaliosallistumista ja 58 % joukkueen maaleista syntyy toisella puoliajalla. Vaihdot ovat suunnitelma, katso keitä nousee kentälle tunnin kohdalla. ○ tulkinta · jokainen luku laskettu kaudesta 2025-26 ●
Oivallukset
Keskikentän varassa: 69 % maaliosallistumisista tuli keskikentältä (liigan 2. suurin osuus).
Bruno Fernandes kantoi tuotannon: 26 % joukkueen maaliosallistumisista (33 kpl, liigan 1. suurin osuus).
Patrick Dorgu teki puolustajaksi poikkeuksellisen tuotannon: 8 maaliosallistumista.
● kausi 2025-26 · maaliosallistumiset koko kauden kierrosdatasta
● Manchester Unitedin kausi asettui juuri sinne minne ansiot osoittivat: 3. ja 3.
○ Man Utd: Keskikenttä nostanut tuotantoaan, mutta joukkue on silti yli odotuksesta, korjaantuuko
● Piti tasonsa koko kauden: 10 kuukaudesta vain 4 jäi miinukselle.
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat+0.6+2.9
Keskikenttä+2.0+3.1
Hyökkääjät+1.5−0.4
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
+3.9
Torjunta
sisään vs paikat
−1.7
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Etenee nopeasti: 30 syöttöä laukausta kohti, liigan 1. suoraviivaisin. Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. Rotaatio 1.9 avausmuutosta/kierros. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 7 pisteen edestä (3 ottelua) ja menetti johtoasemista 6 pistettä (3 ottelua). Yhden maalin otteluissa 13–5. Koti ja vieras tasapainossa: 42 / 29 pistettä. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 32 %, omiin kohdistuneista 35 %. Kulmia 4.8 vs 4.9 per ottelu · 62 keltaista + 3 punaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 1
● Šeško tuotti 75 % Manchester Unitedin rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (2 vertailukelpoista pelaajaa).
Signaalit vakiintunut profiili · asetettu kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
seuraamme kääntyykö, ensimmäinen luku GW1:n jälkeen
B
Brentford
taulukossa nyt 4. · 10 p ●
viime kausi 9. · ansioilla 9.
↗
Peli-identiteetti Brentford sulkee boksinsa matalalla blokilla; puolustaa syvällä. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Uhka on painottunut toiselle jaksolle: oma uhka 0.55 → 1.01 xG, vastustajan 0.04 → 1.42 (su 30.8. vieraissa vs Leeds).

Viimeinen vartti · Brentford menetti 4 pistettä 76. minuutin jälkeen. ● ottelutapahtumat 2026-27 · 60 ottelua

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

+ su 30.8. vieraissa vs Leeds: oma uhka 0.55 → 1.01 xG, vastustajan 0.04 → 1.42

− la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: oma uhka 0.33 → 0.17 xG, vastustajan 0.67 → 1.08

Viime kausi 56 % maaleista syntyi toisella jaksolla (31 / 55) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Muut seurattavat hypoteesit (7)

Hypoteesi 2 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 4 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

Tukee

+ su 30.8. vieraissa vs Leeds: 18/22 laukausta boksista

+ pe 18.9. kotona vs Chelsea: 9/13 laukausta boksista

+ la 22.8. kotona vs Tottenham: 20/26 laukausta boksista

+ la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: 12/14 laukausta boksista

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Viime kausi 10.7 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Hypoteesi 3 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

Tukee

+ pe 18.9. kotona vs Chelsea: 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

+ la 5.9. kotona vs Sunderland: 10 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

+ la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: 10 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)

+ la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: 15 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)

Haastaa

− su 30.8. vieraissa vs Leeds: 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

− la 22.8. kotona vs Tottenham: 4 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)

Viime kausi 13.3 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Hypoteesi 4 · Kuri Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

Tukee

+ su 30.8. vieraissa vs Leeds: 4 korttia, 13 rikettä

+ pe 18.9. kotona vs Chelsea: 2 korttia, 10 rikettä

+ la 5.9. kotona vs Sunderland: 3 korttia, 19 rikettä

+ la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: 5 korttia, 24 rikettä

Haastaa

− la 22.8. kotona vs Tottenham: 1 korttia, 17 rikettä

− la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: 1 korttia, 13 rikettä

Viime kausi 1.8 korttia ja 10.3 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Hypoteesi 5 · Laukaustarkkuus Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ su 30.8. vieraissa vs Leeds: 5/22 laukausta maalia kohti (23 %)

+ la 5.9. kotona vs Sunderland: 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)

+ la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: 2/8 laukausta maalia kohti (25 %)

+ la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: 4/14 laukausta maalia kohti (29 %)

Haastaa

− pe 18.9. kotona vs Chelsea: 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)

− la 22.8. kotona vs Tottenham: 8/26 laukausta maalia kohti (31 %)

Viime kausi 36 % laukauksista maalia kohti (147 / 405) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 6 · Maalivahti Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ la 22.8. kotona vs Tottenham: 4 torjuntaa

+ la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: 8 torjuntaa

+ la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: 5 torjuntaa

Haastaa

− su 30.8. vieraissa vs Leeds: 1 torjuntaa

− pe 18.9. kotona vs Chelsea: 2 torjuntaa

− la 5.9. kotona vs Sunderland: 2 torjuntaa

Viime kausi 68 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (52 päästettyä / 162) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

Hypoteesi 7 · Viimeistely Tila · ristiriitainen · 4 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ su 30.8. vieraissa vs Leeds: 1 maalia 1.56 odotetusta (-0.56)

+ la 22.8. kotona vs Tottenham: 3 maalia 3.96 odotetusta (-0.96)

Haastaa

− la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: 2 maalia 0.50 odotetusta (+1.50)

− la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: 2 maalia 1.31 odotetusta (+0.69)

Viime kausi 1.4 maalia ja 10.7 laukausta ottelussa, 14 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Hypoteesi 8 · Puolustuslinja Tila · uusi · 2 ottelua

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

+ la 5.9. kotona vs Sunderland: 3 paitsiota vastustajalle

+ la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: 3 paitsiota vastustajalle

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

Näytä 56 havaintoa

su 30.8. vieraissa vs Leeds · Viimeistely + 1 maalia 1.56 odotetusta (-0.56)

su 30.8. vieraissa vs Leeds · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.55 → 1.01 xG, vastustajan 0.04 → 1.42

su 30.8. vieraissa vs Leeds · Maalivahti − 1 torjuntaa

su 30.8. vieraissa vs Leeds · Laukaustarkkuus + 5/22 laukausta maalia kohti (23 %)

su 30.8. vieraissa vs Leeds · Kuri + 4 korttia, 13 rikettä

su 30.8. vieraissa vs Leeds · Kaksinkamppailut − 44 % kaksinkamppailuista voitettu (51/115)

su 30.8. vieraissa vs Leeds · Hallinta ja kamppailut + hallinta 53 %, kaksinkamppailut 44 %

su 30.8. vieraissa vs Leeds · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 5 vastaan

su 30.8. vieraissa vs Leeds · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

su 30.8. vieraissa vs Leeds · Boksipaine + 18/22 laukausta boksista

pe 18.9. kotona vs Chelsea · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.39 → 2.26 xG, vastustajan 0.39 → 0.44

pe 18.9. kotona vs Chelsea · Maalivahti − 2 torjuntaa

pe 18.9. kotona vs Chelsea · Laukaustarkkuus − 6/13 laukausta maalia kohti (46 %)

pe 18.9. kotona vs Chelsea · Kuri + 2 korttia, 10 rikettä

pe 18.9. kotona vs Chelsea · Kaksinkamppailut − 43 % kaksinkamppailuista voitettu (41/96)

pe 18.9. kotona vs Chelsea · Hallinta ja kamppailut − hallinta 40 %, kaksinkamppailut 43 %

pe 18.9. kotona vs Chelsea · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 12 vastaan

pe 18.9. kotona vs Chelsea · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

pe 18.9. kotona vs Chelsea · Boksipaine + 9/13 laukausta boksista

la 5.9. kotona vs Sunderland · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.35 → 0.85 xG, vastustajan 0.35 → 1.36

la 5.9. kotona vs Sunderland · Maalivahti − 2 torjuntaa

la 5.9. kotona vs Sunderland · Laukaustarkkuus + 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)

la 5.9. kotona vs Sunderland · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle

la 5.9. kotona vs Sunderland · Kuri + 3 korttia, 19 rikettä

la 5.9. kotona vs Sunderland · Kaksinkamppailut − 41 % kaksinkamppailuista voitettu (50/123)

la 5.9. kotona vs Sunderland · Hallinta ja kamppailut − hallinta 49 %, kaksinkamppailut 41 %

la 5.9. kotona vs Sunderland · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 3 vastaan

la 5.9. kotona vs Sunderland · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

la 22.8. kotona vs Tottenham · Viimeistely + 3 maalia 3.96 odotetusta (-0.96)

la 22.8. kotona vs Tottenham · Uhka jaksoittain + oma uhka 1.48 → 2.48 xG, vastustajan 0.09 → 0.38

la 22.8. kotona vs Tottenham · Maalivahti + 4 torjuntaa

la 22.8. kotona vs Tottenham · Laukaustarkkuus − 8/26 laukausta maalia kohti (31 %)

la 22.8. kotona vs Tottenham · Kuri − 1 korttia, 17 rikettä

la 22.8. kotona vs Tottenham · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (61/118)

la 22.8. kotona vs Tottenham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 41 %, kaksinkamppailut 52 %

la 22.8. kotona vs Tottenham · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 3 vastaan

la 22.8. kotona vs Tottenham · Oma boksi − 4 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)

la 22.8. kotona vs Tottenham · Boksipaine + 20/26 laukausta boksista

la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Viimeistely − 2 maalia 0.50 odotetusta (+1.50)

la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.33 → 0.17 xG, vastustajan 0.67 → 1.08

la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Maalivahti + 8 torjuntaa

la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Laukaustarkkuus + 2/8 laukausta maalia kohti (25 %)

la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle

la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Kuri − 1 korttia, 13 rikettä

la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (64/122)

la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Hallinta ja kamppailut − hallinta 43 %, kaksinkamppailut 52 %

la 12.9. vieraissa vs Bournemouth · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)

la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Viimeistely − 2 maalia 1.31 odotetusta (+0.69)

la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.56 → 0.75 xG, vastustajan 1.28 → 0.56

la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Maalivahti + 5 torjuntaa

la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Laukaustarkkuus + 4/14 laukausta maalia kohti (29 %)

la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Kuri + 5 korttia, 24 rikettä

la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (51/111)

la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Hallinta ja kamppailut − hallinta 48 %, kaksinkamppailut 46 %

la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Oma boksi + 15 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)

la 10.10. vieraissa vs Aston Villa · Boksipaine + 12/14 laukausta boksista

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (3)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

Tukee

+ la 22.8. kotona vs Tottenham: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (61/118)

+ la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (64/122)

Haastaa

− su 30.8. vieraissa vs Leeds: 44 % kaksinkamppailuista voitettu (51/115)

− pe 18.9. kotona vs Chelsea: 43 % kaksinkamppailuista voitettu (41/96)

− la 5.9. kotona vs Sunderland: 41 % kaksinkamppailuista voitettu (50/123)

− la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (51/111)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

Hypoteesi 2 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

+ su 30.8. vieraissa vs Leeds: hallinta 53 %, kaksinkamppailut 44 %

Haastaa

− pe 18.9. kotona vs Chelsea: hallinta 40 %, kaksinkamppailut 43 %

− la 5.9. kotona vs Sunderland: hallinta 49 %, kaksinkamppailut 41 %

− la 22.8. kotona vs Tottenham: hallinta 41 %, kaksinkamppailut 52 %

− la 12.9. vieraissa vs Bournemouth: hallinta 43 %, kaksinkamppailut 52 %

− la 10.10. vieraissa vs Aston Villa: hallinta 48 %, kaksinkamppailut 46 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

Hypoteesi 3 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 4 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− su 30.8. vieraissa vs Leeds: 6 kulmaa, 5 vastaan

− pe 18.9. kotona vs Chelsea: 4 kulmaa, 12 vastaan

− la 5.9. kotona vs Sunderland: 4 kulmaa, 3 vastaan

− la 22.8. kotona vs Tottenham: 7 kulmaa, 3 vastaan

Viime kausi 4.8 kulmaa ottelussa, 5.4 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: linja keskitasoa: 13 paitsiota vastustajalle ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenee suoraviivaisesti: 23.4 syöttöä laukausta kohti (liigan suoraviivaisin 2./20), hallinta 46 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 24 kulmaa (liigan 16./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 27 kulmaa vastaan (13./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (5+8 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 2+4); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (3.66 → 7.52 xG); vastustajien uhka kasvaa (2.82 → 5.24 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 53. minuutilla (pakotettu reaktio) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

Johtoasema: johto murtui: 2 johtoasemaa puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 2.82 → 5.24) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · uhka jaksoittain

1. jakso0.610.472. jakso1.250.87

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Brentford): oma uhka kasvaa toisella jaksolla (+3.86 xG), vastustajien uhka kasvaa (+2.42). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Maalivahdin taso esiin: 22 torjuntaa (liigan 3./20) 1.34 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu: yksi ottelu ei erota tasoa onnesta.

Boksipaine tuotti: 72 laukausta boksista (liigan 1./20) ja 12 maalia, laukauksia yhteensä 95 (5./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan pysyykö boksipaine kun vastustaja puolustaa syvemmällä: volyymi ilman maaleja kirjataan tehottomuudeksi.

Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3.86) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Brentfordin pelaajaryhmät olivat maalivertailun vastakkaisissa päissä
Puolustajiksi luokitellut tekivät 5 maalia (liigavertailun sija 15). Hyökkääjiksi luokitellut tekivät 22 maalia (liigavertailun sija 2).
Oivallukset
Thiago kantoi tuotannon: 23 % joukkueen maaliosallistumisista (23 kpl, liigan 3. suurin osuus).
Keane Lewis-Potter teki puolustajaksi poikkeuksellisen tuotannon: 7 maaliosallistumista.
● kausi 2025-26 · maaliosallistumiset koko kauden kierrosdatasta
● Brentford päätyi ansaitulle sijalleen, hyökkäys toimi, puolustus ei.
● Voitto oli hukassa maalis–huhtikuussa, 6 ottelua putkeen, kauden pisin jakso.
● Ei löytänyt maalia: vain 55 osumaa, vaikka paikat olivat 60,6:n veroiset (ero −5,6).
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat−4.0+2.3
Keskikenttä−2.3+0.6
Hyökkääjät+1.8−3.6
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
−3.0
Torjunta
sisään vs paikat
+3.3
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (1,0/ottelu). Maalinteko jakautuu tasaisesti puoliajoille (56 % toisella). Rotaatio 1.8 avausmuutosta/kierros. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 3 pisteen edestä (1 ottelua) ja menetti johtoasemista 7 pistettä (3 ottelua). Yhden maalin otteluissa 5–4. Kotilinnake: 32 pistettä kotona, 21 vieraissa. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 37 %, omiin kohdistuneista 32 %. Kulmia 4.8 vs 5.4 per ottelu · 69 keltaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 2
● Thiago tuotti 100 % Brentfordin rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (2 vertailukelpoista pelaajaa).
● Mathias Jensen tuotti 6,1 xA:ta eli 17 % Brentfordin joukkue-xA:sta.
Signaalit vakiintunut profiili kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
ei aktiivista hypoteesia
C
Chelsea
taulukossa nyt 6. · 10 p ●
viime kausi 10. · ansioilla 4.
→railo -6
Peli-identiteetti Chelsea rakentaa hyökkäyksensä kärsivällisesti; pitää palloa ja rakentaa hallinnan kautta. Johtoasemat ovat olleet hauraita. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Kaksinkamppailut ovat ratkenneet joukkueen suuntaan: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (43/79) (su 30.8. kotona vs Brighton).

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

+ su 30.8. kotona vs Brighton: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (43/79)

− su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 51 % kaksinkamppailuista voitettu (43/85)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

Muut seurattavat hypoteesit (5)

Hypoteesi 2 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

Tukee

+ su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 13 laukausta boksista vastaan (16 yhteensä)

+ su 30.8. kotona vs Brighton: 13 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)

+ pe 18.9. vieraissa vs Brentford: 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

+ la 12.9. kotona vs Hull City: 9 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

Haastaa

− ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 7 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

− la 10.10. kotona vs Bournemouth: 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)

Viime kausi 10.9 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Hypoteesi 3 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ su 6.9. vieraissa vs Arsenal: oma uhka 0.15 → 0.24 xG, vastustajan 1.17 → 0.88

+ pe 18.9. vieraissa vs Brentford: oma uhka 0.39 → 0.44 xG, vastustajan 0.39 → 2.26

+ la 12.9. kotona vs Hull City: oma uhka 0.18 → 0.72 xG, vastustajan 0.44 → 0.94

+ la 10.10. kotona vs Bournemouth: oma uhka 0.50 → 0.66 xG, vastustajan 0.37 → 1.15

Haastaa

− su 30.8. kotona vs Brighton: oma uhka 1.93 → 1.04 xG, vastustajan 1.06 → 0.50

− ma 24.8. vieraissa vs Fulham: oma uhka 1.46 → 0.24 xG, vastustajan 0.44 → 0.92

Viime kausi 55 % maaleista syntyi toisella jaksolla (32 / 58) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 4 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 3 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

Tukee

+ su 30.8. kotona vs Brighton: 15/17 laukausta boksista

+ pe 18.9. vieraissa vs Brentford: 8/12 laukausta boksista

+ ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 13/18 laukausta boksista

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Viime kausi 13.4 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Hypoteesi 5 · Maalivahti Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 8 torjuntaa

+ su 30.8. kotona vs Brighton: 4 torjuntaa

+ ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 4 torjuntaa

Haastaa

− pe 18.9. vieraissa vs Brentford: 3 torjuntaa

− la 12.9. kotona vs Hull City: 3 torjuntaa

− la 10.10. kotona vs Bournemouth: 3 torjuntaa

Viime kausi 67 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (52 päästettyä / 156) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

Hypoteesi 6 · Puolustuslinja Tila · heikkenemässä · 3 ottelua

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

+ su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 3 paitsiota vastustajalle

Haastaa

− ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 0 paitsiota vastustajalle

− la 10.10. kotona vs Bournemouth: 0 paitsiota vastustajalle

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

Näytä 59 havaintoa

su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Viimeistely − 1 maalia 0.39 odotetusta (+0.61)

su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.15 → 0.24 xG, vastustajan 1.17 → 0.88

su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Maalivahti + 8 torjuntaa

su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Laukaustarkkuus − 5/13 laukausta maalia kohti (38 %)

su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle

su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Kuri + 4 korttia, 16 rikettä

su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Kaksinkamppailut − 51 % kaksinkamppailuista voitettu (43/85)

su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Hallinta ja kamppailut − hallinta 45 %, kaksinkamppailut 51 %

su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 5 vastaan

su 6.9. vieraissa vs Arsenal · Oma boksi + 13 laukausta boksista vastaan (16 yhteensä)

su 30.8. kotona vs Brighton · Viimeistely − 4 maalia 2.97 odotetusta (+1.03)

su 30.8. kotona vs Brighton · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.93 → 1.04 xG, vastustajan 1.06 → 0.50

su 30.8. kotona vs Brighton · Maalivahti + 4 torjuntaa

su 30.8. kotona vs Brighton · Laukaustarkkuus − 6/17 laukausta maalia kohti (35 %)

su 30.8. kotona vs Brighton · Kuri − 1 korttia, 6 rikettä

su 30.8. kotona vs Brighton · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (43/79)

su 30.8. kotona vs Brighton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 26 %, kaksinkamppailut 54 %

su 30.8. kotona vs Brighton · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 7 vastaan

su 30.8. kotona vs Brighton · Oma boksi + 13 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)

su 30.8. kotona vs Brighton · Boksipaine + 15/17 laukausta boksista

pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Viimeistely + 0 maalia 0.83 odotetusta (-0.83)

pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.39 → 0.44 xG, vastustajan 0.39 → 2.26

pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Maalivahti − 3 torjuntaa

pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Laukaustarkkuus + 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)

pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Kuri − 0 korttia, 7 rikettä

pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Kaksinkamppailut + 57 % kaksinkamppailuista voitettu (55/96)

pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Hallinta ja kamppailut − hallinta 60 %, kaksinkamppailut 57 %

pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Erikoistilanteet + 12 kulmaa, 4 vastaan

pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

pe 18.9. vieraissa vs Brentford · Boksipaine + 8/12 laukausta boksista

ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Viimeistely − 3 maalia 1.70 odotetusta (+1.30)

ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.46 → 0.24 xG, vastustajan 0.44 → 0.92

ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Maalivahti + 4 torjuntaa

ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Laukaustarkkuus − 6/18 laukausta maalia kohti (33 %)

ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Kuri + 3 korttia, 7 rikettä

ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Kaksinkamppailut + 53 % kaksinkamppailuista voitettu (55/103)

ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 39 %, kaksinkamppailut 53 %

ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 6 vastaan

ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

ma 24.8. vieraissa vs Fulham · Boksipaine + 13/18 laukausta boksista

la 12.9. kotona vs Hull City · Viimeistely − 2 maalia 0.91 odotetusta (+1.09)

la 12.9. kotona vs Hull City · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.18 → 0.72 xG, vastustajan 0.44 → 0.94

la 12.9. kotona vs Hull City · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 12.9. kotona vs Hull City · Laukaustarkkuus − 7/12 laukausta maalia kohti (58 %)

la 12.9. kotona vs Hull City · Kuri − 1 korttia, 7 rikettä

la 12.9. kotona vs Hull City · Kaksinkamppailut + 53 % kaksinkamppailuista voitettu (47/88)

la 12.9. kotona vs Hull City · Hallinta ja kamppailut − hallinta 68 %, kaksinkamppailut 53 %

la 12.9. kotona vs Hull City · Erikoistilanteet − 10 kulmaa, 4 vastaan

la 12.9. kotona vs Hull City · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

la 10.10. kotona vs Bournemouth · Viimeistely − 5 maalia 1.16 odotetusta (+3.84)

la 10.10. kotona vs Bournemouth · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.50 → 0.66 xG, vastustajan 0.37 → 1.15

la 10.10. kotona vs Bournemouth · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 10.10. kotona vs Bournemouth · Laukaustarkkuus − 6/10 laukausta maalia kohti (60 %)

la 10.10. kotona vs Bournemouth · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

la 10.10. kotona vs Bournemouth · Kuri − 0 korttia, 7 rikettä

la 10.10. kotona vs Bournemouth · Kaksinkamppailut + 55 % kaksinkamppailuista voitettu (57/104)

la 10.10. kotona vs Bournemouth · Hallinta ja kamppailut − hallinta 40 %, kaksinkamppailut 55 %

la 10.10. kotona vs Bournemouth · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (5)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Kuri Tila · suljettu · 6 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

Tukee

+ su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 4 korttia, 16 rikettä

+ ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 3 korttia, 7 rikettä

Haastaa

− su 30.8. kotona vs Brighton: 1 korttia, 6 rikettä

− pe 18.9. vieraissa vs Brentford: 0 korttia, 7 rikettä

− la 12.9. kotona vs Hull City: 1 korttia, 7 rikettä

− la 10.10. kotona vs Bournemouth: 0 korttia, 7 rikettä

Viime kausi 2.5 korttia ja 11.2 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Hypoteesi 2 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 5 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

+ pe 18.9. vieraissa vs Brentford: 12 kulmaa, 4 vastaan

Haastaa

− su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 3 kulmaa, 5 vastaan

− su 30.8. kotona vs Brighton: 4 kulmaa, 7 vastaan

− ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 4 kulmaa, 6 vastaan

− la 12.9. kotona vs Hull City: 10 kulmaa, 4 vastaan

Viime kausi 6.1 kulmaa ottelussa, 4.3 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

Hypoteesi 3 · Viimeistely Tila · suljettu · 6 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ pe 18.9. vieraissa vs Brentford: 0 maalia 0.83 odotetusta (-0.83)

Haastaa

− su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 1 maalia 0.39 odotetusta (+0.61)

− su 30.8. kotona vs Brighton: 4 maalia 2.97 odotetusta (+1.03)

− ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 3 maalia 1.70 odotetusta (+1.30)

− la 12.9. kotona vs Hull City: 2 maalia 0.91 odotetusta (+1.09)

− la 10.10. kotona vs Bournemouth: 5 maalia 1.16 odotetusta (+3.84)

Viime kausi 1.5 maalia ja 13.4 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Hypoteesi 4 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ pe 18.9. vieraissa vs Brentford: 2/12 laukausta maalia kohti (17 %)

Haastaa

− su 6.9. vieraissa vs Arsenal: 5/13 laukausta maalia kohti (38 %)

− su 30.8. kotona vs Brighton: 6/17 laukausta maalia kohti (35 %)

− ma 24.8. vieraissa vs Fulham: 6/18 laukausta maalia kohti (33 %)

− la 12.9. kotona vs Hull City: 7/12 laukausta maalia kohti (58 %)

− la 10.10. kotona vs Bournemouth: 6/10 laukausta maalia kohti (60 %)

Viime kausi 32 % laukauksista maalia kohti (164 / 511) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 5 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− su 6.9. vieraissa vs Arsenal: hallinta 45 %, kaksinkamppailut 51 %

− su 30.8. kotona vs Brighton: hallinta 26 %, kaksinkamppailut 54 %

− pe 18.9. vieraissa vs Brentford: hallinta 60 %, kaksinkamppailut 57 %

− ma 24.8. vieraissa vs Fulham: hallinta 39 %, kaksinkamppailut 53 %

− la 12.9. kotona vs Hull City: hallinta 68 %, kaksinkamppailut 53 %

− la 10.10. kotona vs Bournemouth: hallinta 40 %, kaksinkamppailut 55 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: linja keskitasoa: 6 paitsiota vastustajalle; boksi auki: 70 % päästetyistä laukauksista tuli boksista ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 31.4 syöttöä laukausta kohti, hallinta 46 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 34 kulmaa (liigan 4./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 33 kulmaa vastaan (2./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu avaukseen (9+6 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 5+8); oma uhka laskee toisella jaksolla (4.61 → 3.34 xG); vastustajien uhka kasvaa (3.87 → 6.65 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 64. minuutilla ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

Johtoasema: johto murtui: 3 johtoasemaa puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 3.87 → 6.65) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · uhka jaksoittain

1. jakso0.770.652. jakso0.561.11

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Chelsea): oma uhka laskee toisella jaksolla (-1.27 xG), vastustajien uhka kasvaa (+2.78). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Kaksinkamppailut kantavat: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (300/555), liigan 3./20 ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan pysyykö kamppailuvoitto ennallaan kun vastustajat muuttavat pelitapaansa.

Maalivahdin taso esiin: 25 torjuntaa (liigan 1./20) 1.75 xG:tä vastaan ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu: yksi ottelu ei erota tasoa onnesta.

Toinen jakso hiipuu: Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -1.27) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan kääntyykö toisen jakson hiipuminen: tiivistyvätkö ratkaisuhetket yhä vähemmän uhkaa vastaan.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Chelsea sijoittui 10:nneksi, vaikka ansiotaso vastasi 4. sijaa.
Railo näkyi myös viimeistelyssä: maaleja syntyi 8,8 odotettua vähemmän.
Oivallukset
Reece James teki puolustajaksi poikkeuksellisen tuotannon: 8 maaliosallistumista.
● kausi 2025-26 · maaliosallistumiset koko kauden kierrosdatasta
● Chelsea loi paikat liigan kolmen parhaan joukossa, mutta jätti ne käyttämättä, viimeistelyssä liigan kolmen heikoimman joukossa.
● Yksi jakso maksoi kauden: 6 peräkkäistä tappiota maalis–toukokuussa.
● Viimeistelyssä liigan kolmen heikoimman joukossa: 58 maalia, vaikka paikat lupasivat 66,8.
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat+2.7+1.0
Keskikenttä−4.8−8.5
Hyökkääjät−4.5+6.7
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
+0.3
Torjunta
sisään vs paikat
−0.1
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Kärsivällinen rakentelu: 40 syöttöä laukausta kohti (liigan 2. eniten). Pitää palloa: hallinta 58 % ja 540 syöttöä/ottelu (liigan 3.). Maalinteko jakautuu tasaisesti puoliajoille (55 % toisella). Rotaatio raskas: 3.3 avausmuutosta/kierros. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 6 pisteen edestä (4 ottelua) ja menetti johtoasemista 10 pistettä (4 ottelua). Yhden maalin otteluissa 4–8. Koti ja vieras tasapainossa: 26 / 26 pistettä. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 35 %, omiin kohdistuneista 33 %. Kulmia 6.1 vs 4.3 per ottelu · 89 keltaista + 7 punaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 1
● João Pedro tuotti 72 % Chelsean rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (4 vertailukelpoista pelaajaa).
Signaalit vakiintunut profiili kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
ei aktiivista hypoteesia
F
Fulham
taulukossa nyt 20. · 2 p ●
viime kausi 11. · ansioilla 11.
→
Peli-identiteetti Fulham puolustaa korkealla linjalla; rakentaa hyökkäyksensä kärsivällisesti. Hyökkäys terävöityy toisella puoliajalla. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Maalintuotto ei ole seurannut paikkojen määrää: 0 maalia 0.79 odotetusta (-0.79) (su 30.8. vieraissa vs Sunderland).

Viimeinen vartti · Fulham menetti 6 pistettä 76. minuutin jälkeen. ● ottelutapahtumat 2026-27 · 60 ottelua

Seuraava ottelu · vs Hull City: markkinan todennäköisyys ▷ Fulham 56 %, Hull City 20 %, vaikka taulukossa Fulham on 20. ja Hull City 8. ▷ ottelua edeltävä todennäköisyys · ● kauden taulukko

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 6 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

+ su 30.8. vieraissa vs Sunderland: 0 maalia 0.79 odotetusta (-0.79)

− ma 24.8. kotona vs Chelsea: 2 maalia 1.35 odotetusta (+0.65)

Viime kausi 1.2 maalia ja 12.7 laukausta ottelussa, 10 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Muut seurattavat hypoteesit (5)

Hypoteesi 2 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

Tukee

+ su 30.8. vieraissa vs Sunderland: 9 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

+ su 20.9. kotona vs Manchester United: 17 laukausta boksista vastaan (29 yhteensä)

+ ma 24.8. kotona vs Chelsea: 13 laukausta boksista vastaan (18 yhteensä)

+ la 12.9. vieraissa vs Liverpool: 9 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

Haastaa

− la 5.9. kotona vs Crystal Palace: 7 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)

− la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 7 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

Viime kausi 11.8 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Hypoteesi 3 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 4 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

Tukee

+ su 20.9. kotona vs Manchester United: 11/12 laukausta boksista

+ la 5.9. kotona vs Crystal Palace: 22/25 laukausta boksista

+ la 12.9. vieraissa vs Liverpool: 8/10 laukausta boksista

+ la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 9/13 laukausta boksista

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Viime kausi 12.7 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Hypoteesi 4 · Hallinta ja kamppailut Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

+ su 30.8. vieraissa vs Sunderland: hallinta 58 %, kaksinkamppailut 43 %

+ ma 24.8. kotona vs Chelsea: hallinta 61 %, kaksinkamppailut 47 %

+ la 5.9. kotona vs Crystal Palace: hallinta 64 %, kaksinkamppailut 45 %

+ la 10.10. vieraissa vs Ipswich: hallinta 52 %, kaksinkamppailut 49 %

Haastaa

− su 20.9. kotona vs Manchester United: hallinta 42 %, kaksinkamppailut 49 %

− la 12.9. vieraissa vs Liverpool: hallinta 44 %, kaksinkamppailut 48 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

Hypoteesi 5 · Kuri Tila · vahvistumassa · 5 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

Tukee

+ su 30.8. vieraissa vs Sunderland: 2 korttia, 15 rikettä

+ su 20.9. kotona vs Manchester United: 3 korttia, 9 rikettä

+ ma 24.8. kotona vs Chelsea: 2 korttia, 12 rikettä

+ la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 4 korttia, 10 rikettä

Haastaa

− la 12.9. vieraissa vs Liverpool: 1 korttia, 8 rikettä

Viime kausi 2.0 korttia ja 10.9 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Hypoteesi 6 · Puolustuslinja Tila · ristiriitainen · 3 ottelua

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

+ ma 24.8. kotona vs Chelsea: 3 paitsiota vastustajalle

+ la 5.9. kotona vs Crystal Palace: 6 paitsiota vastustajalle

Haastaa

− la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 0 paitsiota vastustajalle

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

Näytä 59 havaintoa

su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Viimeistely + 0 maalia 0.79 odotetusta (-0.79)

su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.46 → 0.32 xG, vastustajan 0.07 → 1.69

su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Maalivahti − 3 torjuntaa

su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Laukaustarkkuus + 0/9 laukausta maalia kohti (0 %)

su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Kuri + 2 korttia, 15 rikettä

su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Kaksinkamppailut − 43 % kaksinkamppailuista voitettu (42/97)

su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Hallinta ja kamppailut + hallinta 58 %, kaksinkamppailut 43 %

su 30.8. vieraissa vs Sunderland · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

su 20.9. kotona vs Manchester United · Viimeistely + 1 maalia 1.62 odotetusta (-0.62)

su 20.9. kotona vs Manchester United · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.49 → 0.13 xG, vastustajan 1.06 → 0.54

su 20.9. kotona vs Manchester United · Maalivahti + 5 torjuntaa

su 20.9. kotona vs Manchester United · Laukaustarkkuus − 6/12 laukausta maalia kohti (50 %)

su 20.9. kotona vs Manchester United · Kuri + 3 korttia, 9 rikettä

su 20.9. kotona vs Manchester United · Kaksinkamppailut − 49 % kaksinkamppailuista voitettu (34/69)

su 20.9. kotona vs Manchester United · Hallinta ja kamppailut − hallinta 42 %, kaksinkamppailut 49 %

su 20.9. kotona vs Manchester United · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 13 vastaan

su 20.9. kotona vs Manchester United · Oma boksi + 17 laukausta boksista vastaan (29 yhteensä)

su 20.9. kotona vs Manchester United · Boksipaine + 11/12 laukausta boksista

ma 24.8. kotona vs Chelsea · Viimeistely − 2 maalia 1.35 odotetusta (+0.65)

ma 24.8. kotona vs Chelsea · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.44 → 0.92 xG, vastustajan 1.46 → 0.24

ma 24.8. kotona vs Chelsea · Maalivahti − 3 torjuntaa

ma 24.8. kotona vs Chelsea · Laukaustarkkuus − 6/14 laukausta maalia kohti (43 %)

ma 24.8. kotona vs Chelsea · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle

ma 24.8. kotona vs Chelsea · Kuri + 2 korttia, 12 rikettä

ma 24.8. kotona vs Chelsea · Kaksinkamppailut − 47 % kaksinkamppailuista voitettu (49/104)

ma 24.8. kotona vs Chelsea · Hallinta ja kamppailut + hallinta 61 %, kaksinkamppailut 47 %

ma 24.8. kotona vs Chelsea · Erikoistilanteet − 6 kulmaa, 4 vastaan

ma 24.8. kotona vs Chelsea · Oma boksi + 13 laukausta boksista vastaan (18 yhteensä)

la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Viimeistely + 2 maalia 3.14 odotetusta (-1.14)

la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.60 → 1.54 xG, vastustajan 0.30 → 1.67

la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Maalivahti − 2 torjuntaa

la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Laukaustarkkuus + 6/25 laukausta maalia kohti (24 %)

la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Puolustuslinja + 6 paitsiota vastustajalle

la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Kaksinkamppailut − 45 % kaksinkamppailuista voitettu (36/80)

la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Hallinta ja kamppailut + hallinta 64 %, kaksinkamppailut 45 %

la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 1 vastaan

la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)

la 5.9. kotona vs Crystal Palace · Boksipaine + 22/25 laukausta boksista

la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Viimeistely + 0 maalia 0.70 odotetusta (-0.70)

la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.40 → 0.30 xG, vastustajan 0.52 → 0.76

la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Laukaustarkkuus − 4/10 laukausta maalia kohti (40 %)

la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Kuri − 1 korttia, 8 rikettä

la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (35/73)

la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Hallinta ja kamppailut − hallinta 44 %, kaksinkamppailut 48 %

la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Erikoistilanteet + 8 kulmaa, 5 vastaan

la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (14 yhteensä)

la 12.9. vieraissa vs Liverpool · Boksipaine + 8/10 laukausta boksista

la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Viimeistely + 1 maalia 1.87 odotetusta (-0.87)

la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.48 → 1.39 xG, vastustajan 0.11 → 1.11

la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Laukaustarkkuus − 5/13 laukausta maalia kohti (38 %)

la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Kuri + 4 korttia, 10 rikettä

la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Kaksinkamppailut − 49 % kaksinkamppailuista voitettu (44/89)

la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Hallinta ja kamppailut + hallinta 52 %, kaksinkamppailut 49 %

la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 2 vastaan

la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

la 10.10. vieraissa vs Ipswich · Boksipaine + 9/13 laukausta boksista

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (5)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ su 30.8. vieraissa vs Sunderland: 0/9 laukausta maalia kohti (0 %)

+ la 5.9. kotona vs Crystal Palace: 6/25 laukausta maalia kohti (24 %)

Haastaa

− su 20.9. kotona vs Manchester United: 6/12 laukausta maalia kohti (50 %)

− ma 24.8. kotona vs Chelsea: 6/14 laukausta maalia kohti (43 %)

− la 12.9. vieraissa vs Liverpool: 4/10 laukausta maalia kohti (40 %)

− la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 5/13 laukausta maalia kohti (38 %)

Viime kausi 29 % laukauksista maalia kohti (138 / 481) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · suljettu · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ ma 24.8. kotona vs Chelsea: oma uhka 0.44 → 0.92 xG, vastustajan 1.46 → 0.24

+ la 10.10. vieraissa vs Ipswich: oma uhka 0.48 → 1.39 xG, vastustajan 0.11 → 1.11

Haastaa

− su 30.8. vieraissa vs Sunderland: oma uhka 0.46 → 0.32 xG, vastustajan 0.07 → 1.69

− su 20.9. kotona vs Manchester United: oma uhka 1.49 → 0.13 xG, vastustajan 1.06 → 0.54

− la 5.9. kotona vs Crystal Palace: oma uhka 1.60 → 1.54 xG, vastustajan 0.30 → 1.67

− la 12.9. vieraissa vs Liverpool: oma uhka 0.40 → 0.30 xG, vastustajan 0.52 → 0.76

Viime kausi 62 % maaleista syntyi toisella jaksolla (29 / 47) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 3 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 5 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

+ la 12.9. vieraissa vs Liverpool: 8 kulmaa, 5 vastaan

Haastaa

− su 20.9. kotona vs Manchester United: 3 kulmaa, 13 vastaan

− ma 24.8. kotona vs Chelsea: 6 kulmaa, 4 vastaan

− la 5.9. kotona vs Crystal Palace: 7 kulmaa, 1 vastaan

− la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 5 kulmaa, 2 vastaan

Viime kausi 4.9 kulmaa ottelussa, 5.5 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

Hypoteesi 4 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ su 20.9. kotona vs Manchester United: 5 torjuntaa

Haastaa

− su 30.8. vieraissa vs Sunderland: 3 torjuntaa

− ma 24.8. kotona vs Chelsea: 3 torjuntaa

− la 5.9. kotona vs Crystal Palace: 2 torjuntaa

− la 12.9. vieraissa vs Liverpool: 3 torjuntaa

− la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 3 torjuntaa

Viime kausi 66 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (51 päästettyä / 149) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

Hypoteesi 5 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− su 30.8. vieraissa vs Sunderland: 43 % kaksinkamppailuista voitettu (42/97)

− su 20.9. kotona vs Manchester United: 49 % kaksinkamppailuista voitettu (34/69)

− ma 24.8. kotona vs Chelsea: 47 % kaksinkamppailuista voitettu (49/104)

− la 5.9. kotona vs Crystal Palace: 45 % kaksinkamppailuista voitettu (36/80)

− la 12.9. vieraissa vs Liverpool: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (35/73)

− la 10.10. vieraissa vs Ipswich: 49 % kaksinkamppailuista voitettu (44/89)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: linja keskitasoa: 13 paitsiota vastustajalle ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: ei pääse laukaisemaan: 38.8 syöttöä laukausta kohti (liigan 2./20 eniten) ilman pallon hallintaa, hallinta 54 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 33 kulmaa (liigan 5./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 28 kulmaa vastaan (11./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 3+7); oma uhka pysyy toisella jaksolla (4.87 → 4.60 xG); vastustajien uhka kasvaa (3.52 → 6.01 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 67. minuutilla ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

Johtoasema: johto murtui: 1 johtoasema puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 3.52 → 6.01) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · uhka jaksoittain

1. jakso0.810.592. jakso0.771.00

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Fulham): oma uhka laskee toisella jaksolla (-0.27 xG), vastustajien uhka kasvaa (+2.49). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Hyökkäyksen tehottomuus: 6 maalia 9.47 odotetusta (xG), erotus -3.47 eli liigan 17./20 ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan korjaantuuko viimeistely vai jatkuuko vaje: sama mittari luetaan jokaisen kierroksen jälkeen.

Erikoistilanteet ilman tuottoa: 33 kulmaa (liigan 5./20) ja 6 maalia ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan alkaako erikoistilanteista syntyä maaleja vai pysyykö paine tuottamattomana.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkintaVakiintunut profiili
Fulham päätyi ansaitulle sijalleen: 11. sija, ansioilla 11.
Fulhamin kausi kääntyi syys–lokakuussa: 4 tappiota putkeen, ja kauden tahdilla siinä jäi 5 pistettä saamatta.
Analyyttinen synteesi Penkki on todellinen ase, ei varasto: Samuel Chukwueze tuotti vaihdolta 5 maaliosallistumista ja 62 % joukkueen maaleista syntyy toisella puoliajalla. Vaihdot ovat suunnitelma, katso keitä nousee kentälle tunnin kohdalla. ○ tulkinta · jokainen luku laskettu kaudesta 2025-26 ●
Oivallukset
Keskikentän varassa: 73 % maaliosallistumisista tuli keskikentältä (liigan 1. suurin osuus).
● kausi 2025-26 · maaliosallistumiset koko kauden kierrosdatasta
● Fulhamin kausi jakautui kahtia: edessä liigan keskikastia, takana liigan keskikastia.
● Yksi jakso maksoi kauden: 4 peräkkäistä tappiota syys–lokakuussa.
● Avauksessa 2 pelaajaa kantaa kolhua, kokoonpanoon voi tulla muutoksia.
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat−1.3−5.9
Keskikenttä+3.0+3.1
Hyökkääjät−4.4+2.1
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
+2.3
Torjunta
sisään vs paikat
−1.0
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 2,6 kertaa/ottelu (liigan 3.). Kärsivällinen rakentelu: 37 syöttöä laukausta kohti (liigan 5. eniten). Maaleista 62 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. Rotaatio 2.0 avausmuutosta/kierros. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 4 pisteen edestä (2 ottelua) ja menetti johtoasemista 5 pistettä (2 ottelua). Yhden maalin otteluissa 10–9. Kotilinnake: 35 pistettä kotona, 17 vieraissa. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 34 %, omiin kohdistuneista 34 %. Kulmia 4.9 vs 5.5 per ottelu · 75 keltaista + 1 punaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 1
● Raúl Rodríguez tuotti 78 % Fulhamin rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (3 vertailukelpoista pelaajaa).
Signaalit vakiintunut profiili kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
ei aktiivista hypoteesia
S
Sunderland
taulukossa nyt 17. · 4 p ●
viime kausi 7. · ansioilla 18.
↗railo +11
Peli-identiteetti Sunderland sulkee boksinsa matalalla blokilla; pelaa ilman palloa ja iskee siirtymistä. Hyökkäys terävöityy toisella puoliajalla. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Maalintuotto ei ole seurannut paikkojen määrää: 1 maalia 1.75 odotetusta (-0.75) (su 30.8. kotona vs Fulham).

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 5 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

+ su 30.8. kotona vs Fulham: 1 maalia 1.75 odotetusta (-0.75)

Viime kausi 1.1 maalia ja 10.4 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Muut seurattavat hypoteesit (6)

Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ su 30.8. kotona vs Fulham: oma uhka 0.07 → 1.69 xG, vastustajan 0.46 → 0.32

+ su 20.9. vieraissa vs Manchester City: oma uhka 1.57 → 2.00 xG, vastustajan 0.67 → 2.14

+ la 5.9. vieraissa vs Brentford: oma uhka 0.35 → 1.36 xG, vastustajan 0.35 → 0.85

+ la 12.9. kotona vs Arsenal: oma uhka 0.23 → 1.57 xG, vastustajan 0.77 → 1.11

Haastaa

− la 22.8. vieraissa vs Ipswich: oma uhka 0.58 → 0.17 xG, vastustajan 0.95 → 0.79

− la 10.10. kotona vs Brighton: oma uhka 0.43 → 0.25 xG, vastustajan 0.47 → 0.67

Viime kausi 69 % maaleista syntyi toisella jaksolla (29 / 42) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 3 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 3 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

Tukee

+ su 30.8. kotona vs Fulham: 9/12 laukausta boksista

+ su 20.9. vieraissa vs Manchester City: 14/17 laukausta boksista

+ la 5.9. vieraissa vs Brentford: 10/14 laukausta boksista

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Viime kausi 10.4 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Hypoteesi 4 · Kaksinkamppailut Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

Tukee

+ su 30.8. kotona vs Fulham: 57 % kaksinkamppailuista voitettu (57/100)

+ su 20.9. vieraissa vs Manchester City: 59 % kaksinkamppailuista voitettu (57/96)

+ la 5.9. vieraissa vs Brentford: 59 % kaksinkamppailuista voitettu (73/123)

Haastaa

− la 22.8. vieraissa vs Ipswich: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (52/114)

− la 12.9. kotona vs Arsenal: 41 % kaksinkamppailuista voitettu (37/90)

− la 10.10. kotona vs Brighton: 50 % kaksinkamppailuista voitettu (52/104)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

Hypoteesi 5 · Oma boksi Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

Tukee

+ su 20.9. vieraissa vs Manchester City: 12 laukausta boksista vastaan (16 yhteensä)

+ la 22.8. vieraissa vs Ipswich: 8 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)

+ la 12.9. kotona vs Arsenal: 8 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

Haastaa

− su 30.8. kotona vs Fulham: 5 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)

− la 5.9. vieraissa vs Brentford: 7 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

− la 10.10. kotona vs Brighton: 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

Viime kausi 14.3 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Hypoteesi 6 · Kuri Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Brentford: 2 korttia, 9 rikettä

+ la 22.8. vieraissa vs Ipswich: 3 korttia, 14 rikettä

+ la 12.9. kotona vs Arsenal: 7 korttia, 18 rikettä

Haastaa

− su 30.8. kotona vs Fulham: 0 korttia, 10 rikettä

− su 20.9. vieraissa vs Manchester City: 1 korttia, 14 rikettä

− la 10.10. kotona vs Brighton: 0 korttia, 8 rikettä

Viime kausi 2.2 korttia ja 10.7 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Hypoteesi 7 · Puolustuslinja Tila · heikkenemässä · 2 ottelua

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− la 5.9. vieraissa vs Brentford: 0 paitsiota vastustajalle

− la 10.10. kotona vs Brighton: 0 paitsiota vastustajalle

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

Näytä 57 havaintoa

su 30.8. kotona vs Fulham · Viimeistely + 1 maalia 1.75 odotetusta (-0.75)

su 30.8. kotona vs Fulham · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.07 → 1.69 xG, vastustajan 0.46 → 0.32

su 30.8. kotona vs Fulham · Maalivahti − 0 torjuntaa

su 30.8. kotona vs Fulham · Laukaustarkkuus − 4/12 laukausta maalia kohti (33 %)

su 30.8. kotona vs Fulham · Kuri − 0 korttia, 10 rikettä

su 30.8. kotona vs Fulham · Kaksinkamppailut + 57 % kaksinkamppailuista voitettu (57/100)

su 30.8. kotona vs Fulham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 42 %, kaksinkamppailut 57 %

su 30.8. kotona vs Fulham · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 4 vastaan

su 30.8. kotona vs Fulham · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (9 yhteensä)

su 30.8. kotona vs Fulham · Boksipaine + 9/12 laukausta boksista

su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Viimeistely + 3 maalia 3.57 odotetusta (-0.57)

su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Uhka jaksoittain + oma uhka 1.57 → 2.00 xG, vastustajan 0.67 → 2.14

su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Maalivahti − 1 torjuntaa

su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Laukaustarkkuus − 9/17 laukausta maalia kohti (53 %)

su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Kuri − 1 korttia, 14 rikettä

su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Kaksinkamppailut + 59 % kaksinkamppailuista voitettu (57/96)

su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Hallinta ja kamppailut − hallinta 45 %, kaksinkamppailut 59 %

su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 6 vastaan

su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Oma boksi + 12 laukausta boksista vastaan (16 yhteensä)

su 20.9. vieraissa vs Manchester City · Boksipaine + 14/17 laukausta boksista

la 5.9. vieraissa vs Brentford · Viimeistely + 1 maalia 1.71 odotetusta (-0.71)

la 5.9. vieraissa vs Brentford · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.35 → 1.36 xG, vastustajan 0.35 → 0.85

la 5.9. vieraissa vs Brentford · Maalivahti − 1 torjuntaa

la 5.9. vieraissa vs Brentford · Laukaustarkkuus − 5/14 laukausta maalia kohti (36 %)

la 5.9. vieraissa vs Brentford · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

la 5.9. vieraissa vs Brentford · Kuri + 2 korttia, 9 rikettä

la 5.9. vieraissa vs Brentford · Kaksinkamppailut + 59 % kaksinkamppailuista voitettu (73/123)

la 5.9. vieraissa vs Brentford · Hallinta ja kamppailut − hallinta 51 %, kaksinkamppailut 59 %

la 5.9. vieraissa vs Brentford · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 4 vastaan

la 5.9. vieraissa vs Brentford · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

la 5.9. vieraissa vs Brentford · Boksipaine + 10/14 laukausta boksista

la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.58 → 0.17 xG, vastustajan 0.95 → 0.79

la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Maalivahti − 1 torjuntaa

la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Laukaustarkkuus − 4/11 laukausta maalia kohti (36 %)

la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Kuri + 3 korttia, 14 rikettä

la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (52/114)

la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Hallinta ja kamppailut + hallinta 62 %, kaksinkamppailut 46 %

la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Erikoistilanteet − 5 kulmaa, 3 vastaan

la 22.8. vieraissa vs Ipswich · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)

la 12.9. kotona vs Arsenal · Viimeistely + 0 maalia 1.80 odotetusta (-1.80)

la 12.9. kotona vs Arsenal · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.23 → 1.57 xG, vastustajan 0.77 → 1.11

la 12.9. kotona vs Arsenal · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 12.9. kotona vs Arsenal · Laukaustarkkuus + 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)

la 12.9. kotona vs Arsenal · Kuri + 7 korttia, 18 rikettä

la 12.9. kotona vs Arsenal · Kaksinkamppailut − 41 % kaksinkamppailuista voitettu (37/90)

la 12.9. kotona vs Arsenal · Hallinta ja kamppailut − hallinta 43 %, kaksinkamppailut 41 %

la 12.9. kotona vs Arsenal · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

la 10.10. kotona vs Brighton · Viimeistely + 0 maalia 0.68 odotetusta (-0.68)

la 10.10. kotona vs Brighton · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.43 → 0.25 xG, vastustajan 0.47 → 0.67

la 10.10. kotona vs Brighton · Maalivahti − 2 torjuntaa

la 10.10. kotona vs Brighton · Laukaustarkkuus + 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)

la 10.10. kotona vs Brighton · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

la 10.10. kotona vs Brighton · Kuri − 0 korttia, 8 rikettä

la 10.10. kotona vs Brighton · Kaksinkamppailut − 50 % kaksinkamppailuista voitettu (52/104)

la 10.10. kotona vs Brighton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 62 %, kaksinkamppailut 50 %

la 10.10. kotona vs Brighton · Erikoistilanteet + 7 kulmaa, 5 vastaan

la 10.10. kotona vs Brighton · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (4)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ la 12.9. kotona vs Arsenal: 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)

+ la 10.10. kotona vs Brighton: 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)

Haastaa

− su 30.8. kotona vs Fulham: 4/12 laukausta maalia kohti (33 %)

− su 20.9. vieraissa vs Manchester City: 9/17 laukausta maalia kohti (53 %)

− la 5.9. vieraissa vs Brentford: 5/14 laukausta maalia kohti (36 %)

− la 22.8. vieraissa vs Ipswich: 4/11 laukausta maalia kohti (36 %)

Viime kausi 32 % laukauksista maalia kohti (126 / 395) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 2 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 5 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

+ la 10.10. kotona vs Brighton: 7 kulmaa, 5 vastaan

Haastaa

− su 30.8. kotona vs Fulham: 3 kulmaa, 4 vastaan

− su 20.9. vieraissa vs Manchester City: 5 kulmaa, 6 vastaan

− la 5.9. vieraissa vs Brentford: 3 kulmaa, 4 vastaan

− la 22.8. vieraissa vs Ipswich: 5 kulmaa, 3 vastaan

Viime kausi 3.7 kulmaa ottelussa, 5.3 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

Hypoteesi 3 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

+ la 22.8. vieraissa vs Ipswich: hallinta 62 %, kaksinkamppailut 46 %

Haastaa

− su 30.8. kotona vs Fulham: hallinta 42 %, kaksinkamppailut 57 %

− su 20.9. vieraissa vs Manchester City: hallinta 45 %, kaksinkamppailut 59 %

− la 5.9. vieraissa vs Brentford: hallinta 51 %, kaksinkamppailut 59 %

− la 12.9. kotona vs Arsenal: hallinta 43 %, kaksinkamppailut 41 %

− la 10.10. kotona vs Brighton: hallinta 62 %, kaksinkamppailut 50 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

Hypoteesi 4 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− su 30.8. kotona vs Fulham: 0 torjuntaa

− su 20.9. vieraissa vs Manchester City: 1 torjuntaa

− la 5.9. vieraissa vs Brentford: 1 torjuntaa

− la 22.8. vieraissa vs Ipswich: 1 torjuntaa

− la 12.9. kotona vs Arsenal: 3 torjuntaa

− la 10.10. kotona vs Brighton: 2 torjuntaa

Viime kausi 71 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (48 päästettyä / 167) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: syvä linja: paitsioansa laukesi vain 4 kertaa (19./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 32.0 syöttöä laukausta kohti, hallinta 51 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 27 kulmaa (liigan 11./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 24 kulmaa vastaan (17./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (3+4 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 4+8); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (3.23 → 7.04 xG); vastustajien uhka kasvaa (3.67 → 5.88 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 58. minuutilla ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

1. jakso0.540.612. jakso1.170.98

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Sunderland): oma uhka kasvaa toisella jaksolla (+3.81 xG), vastustajien uhka kasvaa (+2.21). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Hyökkäyksen tehottomuus: 6 maalia 10.27 odotetusta (xG), erotus -4.27 eli liigan 19./20 ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan korjaantuuko viimeistely vai jatkuuko vaje: sama mittari luetaan jokaisen kierroksen jälkeen.

Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +3.81) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Sunderland sijoittui 7:nneksi, vaikka ansiotaso vastasi 18. sijaa.
Sama suunta näkyi puolustuspäässä: joukkue päästi 48 maalia, kun paikkojen laatu ennakoi 55,3.
Analyyttinen synteesi Nousut tappioasemista (11 pelastettua pistettä) eivät ole tuuria: 69 % maaleista syntyy toisella puoliajalla. Joukkue pelaa ottelunsa pitkällä kaarella, puoliaikatilanne kertoo tästä joukkueesta vähemmän kuin muista. ○ tulkinta · jokainen luku laskettu kaudesta 2025-26 ●
Oivallukset
Nordi Mukiele teki puolustajaksi poikkeuksellisen tuotannon: 8 maaliosallistumista.
● kausi 2025-26 · maaliosallistumiset koko kauden kierrosdatasta
● Sunderlandin 7. sija lepäsi tuloksilla, ei esityksillä, ansioilla vasta 18., liigan suurin railo.
● Yksi jakso maksoi kauden: 3 peräkkäistä tappiota helmikuussa.
● Avauksessa 2 pelaajaa kantaa kolhua, kokoonpanoon voi tulla muutoksia.
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat+1.0+1.4
Keskikenttä−0.9+2.1
Hyökkääjät+2.6−1.1
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
−1.1
Torjunta
sisään vs paikat
+5.3
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Matala blokki: päästetyistä laukauksista 36 % boksin ulkopuolelta, ajaa vastustajan laukomaan kaukaa. Pelaa ilman palloa: hallinta 45 % (liigan 5. vähiten), tila tulee siirtymistä. Maaleista 69 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. Rotaatio 1.7 avausmuutosta/kierros. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 11 pisteen edestä (5 ottelua) ja menetti johtoasemista 8 pistettä (4 ottelua). Yhden maalin otteluissa 10–4. Kotilinnake: 33 pistettä kotona, 21 vieraissa. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 33 %, omiin kohdistuneista 29 %. Kulmia 3.7 vs 5.3 per ottelu · 80 keltaista + 3 punaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 1
● Brian Brobbey tuotti 47 % Sunderlandin rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (3 vertailukelpoista pelaajaa).
Ryhmitysmuutos · alustava
● ● 4-3-3 → 4-2-3-1 · pisteet 1,6 → 2,0/ottelu · xGD -0,2 → -0,4 · ennen 5 ottelua, jälkeen 3 ottelua
Signaalit vakiintunut profiili kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
ei aktiivista hypoteesia
T
Tottenham
taulukossa nyt 19. · 3 p ●
viime kausi 17. · ansioilla 17.
↗
Peli-identiteetti Tottenham puolustaa korkealla linjalla. Hyökkäys terävöityy toisella puoliajalla. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Mitä on muuttunut?

Joukkue pääsee boksiin asti: 8/11 laukausta boksista (la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest).

Seuraava ottelu · vs Coventry: markkinan todennäköisyys ▷ Tottenham 64 %, Coventry 16 %, vaikka taulukossa Tottenham on 19. ja Coventry 14. ▷ ottelua edeltävä todennäköisyys · ● kauden taulukko

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 5 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

+ la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 8/11 laukausta boksista

Viime kausi 11.5 laukausta ottelussa (viime kaudelta ei boksijakoa, joten vertailu on laukausmäärä) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Muut seurattavat hypoteesit (7)

Hypoteesi 2 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

Tukee

+ la 22.8. vieraissa vs Brentford: 20 laukausta boksista vastaan (26 yhteensä)

+ la 19.9. kotona vs Aston Villa: 9 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)

+ la 12.9. kotona vs Everton: 9 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

+ la 10.10. vieraissa vs Manchester United: 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

Haastaa

− la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 5 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

− la 29.8. kotona vs Newcastle: 7 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

Viime kausi 12.2 laukausta vastaan ottelussa (ei boksijakoa) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Hypoteesi 3 · Viimeistely Tila · vahvistumassa · 4 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 0 maalia 1.06 odotetusta (-1.06)

+ la 29.8. kotona vs Newcastle: 0 maalia 1.04 odotetusta (-1.04)

+ la 12.9. kotona vs Everton: 0 maalia 0.69 odotetusta (-0.69)

+ la 10.10. vieraissa vs Manchester United: 1 maalia 1.68 odotetusta (-0.68)

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Viime kausi 1.3 maalia ja 11.5 laukausta ottelussa, 11 % laukauksista maaliin ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Hypoteesi 4 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: oma uhka 0.08 → 0.99 xG, vastustajan 0.49 → 0.43

+ la 29.8. kotona vs Newcastle: oma uhka 0.50 → 0.54 xG, vastustajan 0.26 → 0.49

+ la 22.8. vieraissa vs Brentford: oma uhka 0.09 → 0.38 xG, vastustajan 1.48 → 2.48

+ la 19.9. kotona vs Aston Villa: oma uhka 0.64 → 0.92 xG, vastustajan 0.82 → 0.35

Haastaa

− la 12.9. kotona vs Everton: oma uhka 0.36 → 0.33 xG, vastustajan 0.15 → 0.96

− la 10.10. vieraissa vs Manchester United: oma uhka 0.99 → 0.69 xG, vastustajan 0.09 → 0.79

Viime kausi 58 % maaleista syntyi toisella jaksolla (28 / 48) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 5 · Hallinta ja kamppailut Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

+ la 29.8. kotona vs Newcastle: hallinta 58 %, kaksinkamppailut 47 %

+ la 22.8. vieraissa vs Brentford: hallinta 59 %, kaksinkamppailut 48 %

+ la 12.9. kotona vs Everton: hallinta 62 %, kaksinkamppailut 43 %

+ la 10.10. vieraissa vs Manchester United: hallinta 55 %, kaksinkamppailut 45 %

Haastaa

− la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: hallinta 59 %, kaksinkamppailut 52 %

− la 19.9. kotona vs Aston Villa: hallinta 64 %, kaksinkamppailut 59 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

Hypoteesi 6 · Erikoistilanteet Tila · vahvistumassa · 5 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 10 kulmaa, 2 vastaan

+ la 29.8. kotona vs Newcastle: 9 kulmaa, 7 vastaan

+ la 12.9. kotona vs Everton: 5 kulmaa, 6 vastaan

Haastaa

− la 19.9. kotona vs Aston Villa: 11 kulmaa, 1 vastaan

− la 10.10. vieraissa vs Manchester United: 4 kulmaa, 4 vastaan

Viime kausi 5.5 kulmaa ottelussa, 4.7 vastaan ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

Hypoteesi 7 · Laukaustarkkuus Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 0/11 laukausta maalia kohti (0 %)

+ la 12.9. kotona vs Everton: 2/14 laukausta maalia kohti (14 %)

+ la 10.10. vieraissa vs Manchester United: 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)

Haastaa

− la 29.8. kotona vs Newcastle: 6/17 laukausta maalia kohti (35 %)

− la 22.8. vieraissa vs Brentford: 4/9 laukausta maalia kohti (44 %)

− la 19.9. kotona vs Aston Villa: 7/20 laukausta maalia kohti (35 %)

Viime kausi 34 % laukauksista maalia kohti (150 / 436) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 8 · Puolustuslinja Tila · uusi · 1 ottelu

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

+ la 22.8. vieraissa vs Brentford: 3 paitsiota vastustajalle

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

Näytä 57 havaintoa

la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Viimeistely + 0 maalia 1.06 odotetusta (-1.06)

la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.08 → 0.99 xG, vastustajan 0.49 → 0.43

la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Maalivahti − 1 torjuntaa

la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Laukaustarkkuus + 0/11 laukausta maalia kohti (0 %)

la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Kuri + 2 korttia, 14 rikettä

la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (66/127)

la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Hallinta ja kamppailut − hallinta 59 %, kaksinkamppailut 52 %

la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Erikoistilanteet + 10 kulmaa, 2 vastaan

la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Boksipaine + 8/11 laukausta boksista

la 29.8. kotona vs Newcastle · Viimeistely + 0 maalia 1.04 odotetusta (-1.04)

la 29.8. kotona vs Newcastle · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.50 → 0.54 xG, vastustajan 0.26 → 0.49

la 29.8. kotona vs Newcastle · Maalivahti − 0 torjuntaa

la 29.8. kotona vs Newcastle · Laukaustarkkuus − 6/17 laukausta maalia kohti (35 %)

la 29.8. kotona vs Newcastle · Kuri − 1 korttia, 15 rikettä

la 29.8. kotona vs Newcastle · Kaksinkamppailut − 47 % kaksinkamppailuista voitettu (37/78)

la 29.8. kotona vs Newcastle · Hallinta ja kamppailut + hallinta 58 %, kaksinkamppailut 47 %

la 29.8. kotona vs Newcastle · Erikoistilanteet + 9 kulmaa, 7 vastaan

la 29.8. kotona vs Newcastle · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

la 29.8. kotona vs Newcastle · Boksipaine + 10/17 laukausta boksista

la 22.8. vieraissa vs Brentford · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.09 → 0.38 xG, vastustajan 1.48 → 2.48

la 22.8. vieraissa vs Brentford · Maalivahti + 5 torjuntaa

la 22.8. vieraissa vs Brentford · Laukaustarkkuus − 4/9 laukausta maalia kohti (44 %)

la 22.8. vieraissa vs Brentford · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle

la 22.8. vieraissa vs Brentford · Kuri − 1 korttia, 14 rikettä

la 22.8. vieraissa vs Brentford · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (57/118)

la 22.8. vieraissa vs Brentford · Hallinta ja kamppailut + hallinta 59 %, kaksinkamppailut 48 %

la 22.8. vieraissa vs Brentford · Oma boksi + 20 laukausta boksista vastaan (26 yhteensä)

la 19.9. kotona vs Aston Villa · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.64 → 0.92 xG, vastustajan 0.82 → 0.35

la 19.9. kotona vs Aston Villa · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 19.9. kotona vs Aston Villa · Laukaustarkkuus − 7/20 laukausta maalia kohti (35 %)

la 19.9. kotona vs Aston Villa · Kuri − 1 korttia, 9 rikettä

la 19.9. kotona vs Aston Villa · Kaksinkamppailut + 59 % kaksinkamppailuista voitettu (65/111)

la 19.9. kotona vs Aston Villa · Hallinta ja kamppailut − hallinta 64 %, kaksinkamppailut 59 %

la 19.9. kotona vs Aston Villa · Erikoistilanteet − 11 kulmaa, 1 vastaan

la 19.9. kotona vs Aston Villa · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)

la 19.9. kotona vs Aston Villa · Boksipaine + 12/20 laukausta boksista

la 12.9. kotona vs Everton · Viimeistely + 0 maalia 0.69 odotetusta (-0.69)

la 12.9. kotona vs Everton · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.36 → 0.33 xG, vastustajan 0.15 → 0.96

la 12.9. kotona vs Everton · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 12.9. kotona vs Everton · Laukaustarkkuus + 2/14 laukausta maalia kohti (14 %)

la 12.9. kotona vs Everton · Kuri − 0 korttia, 14 rikettä

la 12.9. kotona vs Everton · Kaksinkamppailut − 43 % kaksinkamppailuista voitettu (41/95)

la 12.9. kotona vs Everton · Hallinta ja kamppailut + hallinta 62 %, kaksinkamppailut 43 %

la 12.9. kotona vs Everton · Erikoistilanteet + 5 kulmaa, 6 vastaan

la 12.9. kotona vs Everton · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

la 12.9. kotona vs Everton · Boksipaine + 8/14 laukausta boksista

la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Viimeistely + 1 maalia 1.68 odotetusta (-0.68)

la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.99 → 0.69 xG, vastustajan 0.09 → 0.79

la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Laukaustarkkuus + 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)

la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Kuri + 4 korttia, 16 rikettä

la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Kaksinkamppailut − 45 % kaksinkamppailuista voitettu (50/111)

la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Hallinta ja kamppailut + hallinta 55 %, kaksinkamppailut 45 %

la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 4 vastaan

la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Oma boksi + 8 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

la 10.10. vieraissa vs Manchester United · Boksipaine + 8/12 laukausta boksista

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (3)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (66/127)

+ la 19.9. kotona vs Aston Villa: 59 % kaksinkamppailuista voitettu (65/111)

Haastaa

− la 29.8. kotona vs Newcastle: 47 % kaksinkamppailuista voitettu (37/78)

− la 22.8. vieraissa vs Brentford: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (57/118)

− la 12.9. kotona vs Everton: 43 % kaksinkamppailuista voitettu (41/95)

− la 10.10. vieraissa vs Manchester United: 45 % kaksinkamppailuista voitettu (50/111)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

Hypoteesi 2 · Kuri Tila · suljettu · 6 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 2 korttia, 14 rikettä

+ la 10.10. vieraissa vs Manchester United: 4 korttia, 16 rikettä

Haastaa

− la 29.8. kotona vs Newcastle: 1 korttia, 15 rikettä

− la 22.8. vieraissa vs Brentford: 1 korttia, 14 rikettä

− la 19.9. kotona vs Aston Villa: 1 korttia, 9 rikettä

− la 12.9. kotona vs Everton: 0 korttia, 14 rikettä

Viime kausi 2.7 korttia ja 12.2 rikettä ottelussa ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Hypoteesi 3 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ la 22.8. vieraissa vs Brentford: 5 torjuntaa

Haastaa

− la 5.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 1 torjuntaa

− la 29.8. kotona vs Newcastle: 0 torjuntaa

− la 19.9. kotona vs Aston Villa: 3 torjuntaa

− la 12.9. kotona vs Everton: 3 torjuntaa

− la 10.10. vieraissa vs Manchester United: 3 torjuntaa

Viime kausi 63 % maalia kohti tulleista laukauksista jäi maalitta (57 päästettyä / 154) ● viime kausi 2025-26 · 38 ottelua

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: linja keskitasoa: 11 paitsiota vastustajalle ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 38.1 syöttöä laukausta kohti, hallinta 60 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 42 kulmaa (liigan 1./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 27 kulmaa vastaan (14./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (0+3 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 2+8); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (2.66 → 3.85 xG); vastustajien uhka kasvaa (3.29 → 5.50 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 54. minuutilla (pakotettu reaktio) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

1. jakso0.440.552. jakso0.640.92

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Tottenham): oma uhka kasvaa toisella jaksolla (+1.19 xG), vastustajien uhka kasvaa (+2.21). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Hyökkäyksen tehottomuus: 3 maalia 6.50 odotetusta (xG), erotus -3.50 eli liigan 18./20 ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan korjaantuuko viimeistely vai jatkuuko vaje: sama mittari luetaan jokaisen kierroksen jälkeen.

Erikoistilanteet ilman tuottoa: 42 kulmaa (liigan 1./20) ja 3 maalia ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan alkaako erikoistilanteista syntyä maaleja vai pysyykö paine tuottamattomana.

Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1.19) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Tottenhamin sarjasija ja ansiotaso osuivat lähelle toisiaan
Joukkue päätti kauden sijalla 17. Ansiotason sijoitus oli 17. Helmi–maaliskuussa joukkue hävisi 5 ottelua peräkkäin.
Analyyttinen synteesi Penkki on todellinen ase, ei varasto: Richarlison tuotti vaihdolta 4 maaliosallistumista ja 58 % joukkueen maaleista syntyy toisella puoliajalla. Vaihdot ovat suunnitelma, katso keitä nousee kentälle tunnin kohdalla. ○ tulkinta · jokainen luku laskettu kaudesta 2025-26 ●
● Tottenham asettui ilman draamaa: 17. sija vastaa 17. sijaa ansioilla.
● Yksi jakso maksoi kauden: 5 peräkkäistä tappiota helmi–maaliskuussa.
● Takalinja vuoti: 57 maalia sisään, vaikka salli paikkoja vain 54,2:n verran.
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat+4.4−5.6
Keskikenttä+1.5+6.6
Hyökkääjät+1.8−1.3
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
+0.1
Torjunta
sisään vs paikat
−4.8
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Korkea puolustuslinja: vastustaja paitsiossa 1,8 kertaa/ottelu (liigan 5.). Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. Rotaatio 2.7 avausmuutosta/kierros. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 4 pisteen edestä (4 ottelua) ja menetti johtoasemista 2 pistettä (1 ottelua). Yhden maalin otteluissa 5–11. Matkajoukkue: 26 pistettä vieraissa, 15 kotona. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 32 %, omiin kohdistuneista 37 %. Kulmia 5.5 vs 4.7 per ottelu · 101 keltaista + 3 punaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 1
● Richarlison tuotti 59 % Tottenhamin rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (4 vertailukelpoista pelaajaa).
Ryhmitysmuutos · alustava
● ● 4-3-3 → 4-2-3-1 · pisteet 2,0 → 1,3/ottelu · xGD 0,0 → -0,7 · ennen 5 ottelua, jälkeen 6 ottelua
Signaalit vakiintunut profiili kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
ei aktiivista hypoteesia
C
Coventry
nousija · Championship → Valioliiga 2026-27
taulukossa nyt 14. · 6 p ●
Peli-identiteetti Viime kauden Valioliigamittauksia ei ole, joten identiteettiä ei lukita historiasta. Kuluvalta kaudelta on 55 mitattua havaintoa, ja luenta rakentuu niistä. ● kausi 2026-27 · ottelutilastot
Mitä on muuttunut?

Omaan boksiin on päästy liian helposti: 14 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä) (su 13.9. kotona vs Brighton).

Seuraava ottelu · vs Tottenham: markkinan todennäköisyys ▷ Coventry 16 %, Tottenham 64 %, vaikka taulukossa Coventry on 14. ja Tottenham 19. ▷ ottelua edeltävä todennäköisyys · ● kauden taulukko

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

+ su 13.9. kotona vs Brighton: 14 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä)

− la 29.8. kotona vs Hull City: 2 laukausta boksista vastaan (5 yhteensä)

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Muut seurattavat hypoteesit (6)

Hypoteesi 2 · Laukaustarkkuus Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: 1/4 laukausta maalia kohti (25 %)

+ la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)

+ la 29.8. kotona vs Hull City: 3/11 laukausta maalia kohti (27 %)

+ la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 3/10 laukausta maalia kohti (30 %)

Haastaa

− su 13.9. kotona vs Brighton: 6/14 laukausta maalia kohti (43 %)

− ma 12.10. kotona vs Newcastle: 6/9 laukausta maalia kohti (67 %)

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 3 · Viimeistely Tila · vahvistumassa · 4 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ su 13.9. kotona vs Brighton: 0 maalia 1.33 odotetusta (-1.33)

+ la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 0 maalia 1.37 odotetusta (-1.37)

+ la 29.8. kotona vs Hull City: 0 maalia 1.28 odotetusta (-1.28)

Haastaa

− ma 12.10. kotona vs Newcastle: 4 maalia 1.47 odotetusta (+2.53)

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Hypoteesi 4 · Puolustuslinja Tila · vahvistumassa · 4 ottelua

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

+ pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: 5 paitsiota vastustajalle

+ ma 12.10. kotona vs Newcastle: 5 paitsiota vastustajalle

+ la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 5 paitsiota vastustajalle

Haastaa

− la 29.8. kotona vs Hull City: 0 paitsiota vastustajalle

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

Hypoteesi 5 · Erikoistilanteet Tila · vahvistumassa · 3 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

+ su 13.9. kotona vs Brighton: 5 kulmaa, 3 vastaan

+ la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 5 kulmaa, 4 vastaan

+ la 29.8. kotona vs Hull City: 6 kulmaa, 2 vastaan

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

Hypoteesi 6 · Boksipaine Tila · ristiriitainen · 3 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

Tukee

+ su 13.9. kotona vs Brighton: 12/14 laukausta boksista

+ la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 8/12 laukausta boksista

Haastaa

− pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: 1/4 laukausta boksista

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Hypoteesi 7 · Koko systeemi häntäpäässä Tila · uusi · 6 ottelua

Näyttää siltä että yksi mittari nousee ensin.

Tukee

+ vs : Hallinta 38 % (liigan 19./20), oma tuotto 1.05 xG ja vastustajille annettu 1.75 xG (3./20 eniten): 6 mittaria häntäpäässä samaan aikaan

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Seuraava testi Pitääkö tämä seuraavilla kierroksilla: systeemihuoli purkautuu vain useamman mittarin liikkeellä; seurataan kumpi nousee ensin, hallinta vai oma tuotto?

Näytä 55 havaintoa

su 13.9. kotona vs Brighton · Viimeistely + 0 maalia 1.33 odotetusta (-1.33)

su 13.9. kotona vs Brighton · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.97 → 0.37 xG, vastustajan 0.97 → 1.83

su 13.9. kotona vs Brighton · Maalivahti − 2 torjuntaa

su 13.9. kotona vs Brighton · Laukaustarkkuus − 6/14 laukausta maalia kohti (43 %)

su 13.9. kotona vs Brighton · Kaksinkamppailut + 57 % kaksinkamppailuista voitettu (55/96)

su 13.9. kotona vs Brighton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 31 %, kaksinkamppailut 57 %

su 13.9. kotona vs Brighton · Erikoistilanteet + 5 kulmaa, 3 vastaan

su 13.9. kotona vs Brighton · Oma boksi + 14 laukausta boksista vastaan (22 yhteensä)

su 13.9. kotona vs Brighton · Boksipaine + 12/14 laukausta boksista

pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.04 → 0.16 xG, vastustajan 1.32 → 0.56

pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Maalivahti − 2 torjuntaa

pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Laukaustarkkuus + 1/4 laukausta maalia kohti (25 %)

pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Puolustuslinja + 5 paitsiota vastustajalle

pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Kuri − 1 korttia, 13 rikettä

pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Kaksinkamppailut − 48 % kaksinkamppailuista voitettu (34/71)

pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Hallinta ja kamppailut − hallinta 36 %, kaksinkamppailut 48 %

pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (20 yhteensä)

pe 21.8. vieraissa vs Arsenal · Boksipaine − 1/4 laukausta boksista

ma 12.10. kotona vs Newcastle · Viimeistely − 4 maalia 1.47 odotetusta (+2.53)

ma 12.10. kotona vs Newcastle · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.88 → 0.59 xG, vastustajan 1.23 → 0.64

ma 12.10. kotona vs Newcastle · Maalivahti + 4 torjuntaa

ma 12.10. kotona vs Newcastle · Laukaustarkkuus − 6/9 laukausta maalia kohti (67 %)

ma 12.10. kotona vs Newcastle · Puolustuslinja + 5 paitsiota vastustajalle

ma 12.10. kotona vs Newcastle · Kuri − 1 korttia, 3 rikettä

ma 12.10. kotona vs Newcastle · Kaksinkamppailut − 46 % kaksinkamppailuista voitettu (37/81)

ma 12.10. kotona vs Newcastle · Hallinta ja kamppailut − hallinta 33 %, kaksinkamppailut 46 %

ma 12.10. kotona vs Newcastle · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (19 yhteensä)

la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Viimeistely + 0 maalia 1.37 odotetusta (-1.37)

la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.73 → 0.64 xG, vastustajan 1.08 → 1.04

la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Maalivahti − 2 torjuntaa

la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Laukaustarkkuus + 3/12 laukausta maalia kohti (25 %)

la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Puolustuslinja + 5 paitsiota vastustajalle

la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Kuri + 2 korttia, 17 rikettä

la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Kaksinkamppailut − 41 % kaksinkamppailuista voitettu (44/107)

la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Hallinta ja kamppailut − hallinta 22 %, kaksinkamppailut 41 %

la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Erikoistilanteet + 5 kulmaa, 4 vastaan

la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Oma boksi + 14 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)

la 5.9. vieraissa vs Manchester City · Boksipaine + 8/12 laukausta boksista

la 29.8. kotona vs Hull City · Viimeistely + 0 maalia 1.28 odotetusta (-1.28)

la 29.8. kotona vs Hull City · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.08 → 0.20 xG, vastustajan 0.02 → 0.70

la 29.8. kotona vs Hull City · Maalivahti − 1 torjuntaa

la 29.8. kotona vs Hull City · Laukaustarkkuus + 3/11 laukausta maalia kohti (27 %)

la 29.8. kotona vs Hull City · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

la 29.8. kotona vs Hull City · Kuri − 1 korttia, 11 rikettä

la 29.8. kotona vs Hull City · Kaksinkamppailut − 44 % kaksinkamppailuista voitettu (36/81)

la 29.8. kotona vs Hull City · Hallinta ja kamppailut + hallinta 69 %, kaksinkamppailut 44 %

la 29.8. kotona vs Hull City · Erikoistilanteet + 6 kulmaa, 2 vastaan

la 29.8. kotona vs Hull City · Oma boksi − 2 laukausta boksista vastaan (5 yhteensä)

la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.25 → 0.43 xG, vastustajan 0.60 → 0.50

la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Maalivahti − 2 torjuntaa

la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Laukaustarkkuus + 3/10 laukausta maalia kohti (30 %)

la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Kuri − 0 korttia, 10 rikettä

la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Kaksinkamppailut − 51 % kaksinkamppailuista voitettu (54/106)

la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Hallinta ja kamppailut − hallinta 38 %, kaksinkamppailut 51 %

la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest · Oma boksi + 12 laukausta boksista vastaan (24 yhteensä)

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (5)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Uhka jaksoittain Tila · suljettu · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: oma uhka 0.04 → 0.16 xG, vastustajan 1.32 → 0.56

+ la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest: oma uhka 0.25 → 0.43 xG, vastustajan 0.60 → 0.50

Haastaa

− su 13.9. kotona vs Brighton: oma uhka 0.97 → 0.37 xG, vastustajan 0.97 → 1.83

− ma 12.10. kotona vs Newcastle: oma uhka 0.88 → 0.59 xG, vastustajan 1.23 → 0.64

− la 5.9. vieraissa vs Manchester City: oma uhka 0.73 → 0.64 xG, vastustajan 1.08 → 1.04

− la 29.8. kotona vs Hull City: oma uhka 1.08 → 0.20 xG, vastustajan 0.02 → 0.70

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 2 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

+ la 29.8. kotona vs Hull City: hallinta 69 %, kaksinkamppailut 44 %

Haastaa

− su 13.9. kotona vs Brighton: hallinta 31 %, kaksinkamppailut 57 %

− pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: hallinta 36 %, kaksinkamppailut 48 %

− ma 12.10. kotona vs Newcastle: hallinta 33 %, kaksinkamppailut 46 %

− la 5.9. vieraissa vs Manchester City: hallinta 22 %, kaksinkamppailut 41 %

− la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest: hallinta 38 %, kaksinkamppailut 51 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

Hypoteesi 3 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

Tukee

+ su 13.9. kotona vs Brighton: 57 % kaksinkamppailuista voitettu (55/96)

Haastaa

− pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: 48 % kaksinkamppailuista voitettu (34/71)

− ma 12.10. kotona vs Newcastle: 46 % kaksinkamppailuista voitettu (37/81)

− la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 41 % kaksinkamppailuista voitettu (44/107)

− la 29.8. kotona vs Hull City: 44 % kaksinkamppailuista voitettu (36/81)

− la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 51 % kaksinkamppailuista voitettu (54/106)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

Hypoteesi 4 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ ma 12.10. kotona vs Newcastle: 4 torjuntaa

Haastaa

− su 13.9. kotona vs Brighton: 2 torjuntaa

− pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: 2 torjuntaa

− la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 2 torjuntaa

− la 29.8. kotona vs Hull City: 1 torjuntaa

− la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 2 torjuntaa

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

Hypoteesi 5 · Kuri Tila · suljettu · 5 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

Tukee

+ la 5.9. vieraissa vs Manchester City: 2 korttia, 17 rikettä

Haastaa

− pe 21.8. vieraissa vs Arsenal: 1 korttia, 13 rikettä

− ma 12.10. kotona vs Newcastle: 1 korttia, 3 rikettä

− la 29.8. kotona vs Hull City: 1 korttia, 11 rikettä

− la 19.9. vieraissa vs Nottingham Forest: 0 korttia, 10 rikettä

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: korkea linja: vastustaja jäi paitsioon 19 kertaa (liigan 2./20) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 32.6 syöttöä laukausta kohti, hallinta 38 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 22 kulmaa (liigan 17./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 29 kulmaa vastaan (7./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (1+4 maalia); oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 4+7); oma uhka laskee toisella jaksolla (3.95 → 2.39 xG); vastustajien uhka pysyy (5.22 → 5.27 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 58. minuutilla ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

Johtoasema: johto murtui: 1 johtoasema puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 5.22 → 5.27) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · uhka jaksoittain

1. jakso0.660.872. jakso0.400.88

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Coventry): oma uhka laskee toisella jaksolla (-1.56 xG), vastustajien uhka kasvaa (+0.05). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Koko systeemi häntäpäässä: Hallinta 38 % (liigan 19./20), oma tuotto 1.05 xG ja vastustajille annettu 1.75 xG (3./20 eniten): 6 mittaria häntäpäässä samaan aikaan ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan nouseeko yksikään mittari pois häntäpäästä: systeemihuoli purkautuu vain useamman mittarin liikkeellä.

Vastustaja pääsee boksiin: 63 laukausta boksista vastaan (liigan 2./20 eniten), yhteensä 105 laukausta (60 % boksista) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä: vuoto boksiin ennakoi päästettyjä maaleja pidemmällä otoksella.

Toinen jakso hiipuu: Uhka laski toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso -1.56) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan kääntyykö toisen jakson hiipuminen: tiivistyvätkö ratkaisuhetket yhä vähemmän uhkaa vastaan.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

HC
Hull City
nousija · Championship → Valioliiga 2026-27
taulukossa nyt 8. · 9 p ●
Peli-identiteetti Viime kauden Valioliigamittauksia ei ole, joten identiteettiä ei lukita historiasta. Kuluvalta kaudelta on 57 mitattua havaintoa, ja luenta rakentuu niistä. ● kausi 2026-27 · ottelutilastot
Mitä on muuttunut?

Kurin kustannus on kasvanut: 2 korttia, 15 rikettä (su 11.10. kotona vs Everton).

Seuraava ottelu · vs Fulham: markkinan todennäköisyys ▷ Hull City 20 %, Fulham 56 %, vaikka taulukossa Hull City on 8. ja Fulham 20. ▷ ottelua edeltävä todennäköisyys · ● kauden taulukko

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 6 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

+ su 11.10. kotona vs Everton: 2 korttia, 15 rikettä

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Muut seurattavat hypoteesit (7)

Hypoteesi 2 · Uhka jaksoittain Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ su 11.10. kotona vs Everton: oma uhka 0.57 → 0.80 xG, vastustajan 0.86 → 0.87

+ la 5.9. kotona vs Aston Villa: oma uhka 0.08 → 0.49 xG, vastustajan 0.57 → 1.36

+ la 29.8. vieraissa vs Coventry: oma uhka 0.02 → 0.70 xG, vastustajan 1.08 → 0.20

+ la 19.9. vieraissa vs Newcastle: oma uhka 0.34 → 1.26 xG, vastustajan 1.19 → 0.25

+ la 12.9. vieraissa vs Chelsea: oma uhka 0.44 → 0.94 xG, vastustajan 0.18 → 0.72

Haastaa

− la 22.8. kotona vs Manchester United: oma uhka 1.16 → 0.10 xG, vastustajan 0.71 → 1.10

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 3 · Oma boksi Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

Tukee

+ su 11.10. kotona vs Everton: 11 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)

+ la 5.9. kotona vs Aston Villa: 10 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

+ la 22.8. kotona vs Manchester United: 15 laukausta boksista vastaan (21 yhteensä)

+ la 19.9. vieraissa vs Newcastle: 9 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

Haastaa

− la 29.8. vieraissa vs Coventry: 7 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

− la 12.9. vieraissa vs Chelsea: 6 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Hypoteesi 4 · Kaksinkamppailut Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

Tukee

+ la 5.9. kotona vs Aston Villa: 55 % kaksinkamppailuista voitettu (46/84)

+ la 29.8. vieraissa vs Coventry: 55 % kaksinkamppailuista voitettu (45/82)

+ la 22.8. kotona vs Manchester United: 59 % kaksinkamppailuista voitettu (50/85)

+ la 19.9. vieraissa vs Newcastle: 52 % kaksinkamppailuista voitettu (50/96)

Haastaa

− su 11.10. kotona vs Everton: 39 % kaksinkamppailuista voitettu (36/93)

− la 12.9. vieraissa vs Chelsea: 47 % kaksinkamppailuista voitettu (41/88)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

Hypoteesi 5 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 4 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

Tukee

+ su 11.10. kotona vs Everton: 9/9 laukausta boksista

+ la 19.9. vieraissa vs Newcastle: 12/22 laukausta boksista

+ la 12.9. vieraissa vs Chelsea: 9/14 laukausta boksista

Haastaa

− la 29.8. vieraissa vs Coventry: 2/5 laukausta boksista

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Hypoteesi 6 · Puolustuslinja Tila · vahvistumassa · 3 ottelua

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

+ su 11.10. kotona vs Everton: 4 paitsiota vastustajalle

+ la 29.8. vieraissa vs Coventry: 3 paitsiota vastustajalle

+ la 22.8. kotona vs Manchester United: 3 paitsiota vastustajalle

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

Hypoteesi 7 · Maalivahti Tila · ristiriitainen · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ su 11.10. kotona vs Everton: 4 torjuntaa

+ la 22.8. kotona vs Manchester United: 5 torjuntaa

+ la 12.9. vieraissa vs Chelsea: 5 torjuntaa

Haastaa

− la 5.9. kotona vs Aston Villa: 1 torjuntaa

− la 29.8. vieraissa vs Coventry: 3 torjuntaa

− la 19.9. vieraissa vs Newcastle: 3 torjuntaa

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

Hypoteesi 8 · Suora peli tuotti Tila · uusi · 6 ottelua

Näyttää siltä että suora peli kantaa myös pallon kanssa.

Tukee

+ vs : Hallinta 33 % (20./20) ja syöttötarkkuus 72 % (20./20), silti tuotto yli odotetun (+1.11)

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Seuraava testi Pitääkö tämä seuraavilla kierroksilla: tuotto pysyy yli odotetun kun vastustaja luovuttaa pallon vapaaehtoisesti?

Näytä 57 havaintoa

su 11.10. kotona vs Everton · Viimeistely − 2 maalia 1.37 odotetusta (+0.63)

su 11.10. kotona vs Everton · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.57 → 0.80 xG, vastustajan 0.86 → 0.87

su 11.10. kotona vs Everton · Maalivahti + 4 torjuntaa

su 11.10. kotona vs Everton · Laukaustarkkuus − 5/9 laukausta maalia kohti (56 %)

su 11.10. kotona vs Everton · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle

su 11.10. kotona vs Everton · Kuri + 2 korttia, 15 rikettä

su 11.10. kotona vs Everton · Kaksinkamppailut − 39 % kaksinkamppailuista voitettu (36/93)

su 11.10. kotona vs Everton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 35 %, kaksinkamppailut 39 %

su 11.10. kotona vs Everton · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 6 vastaan

su 11.10. kotona vs Everton · Oma boksi + 11 laukausta boksista vastaan (15 yhteensä)

su 11.10. kotona vs Everton · Boksipaine + 9/9 laukausta boksista

la 5.9. kotona vs Aston Villa · Viimeistely + 0 maalia 0.57 odotetusta (-0.57)

la 5.9. kotona vs Aston Villa · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.08 → 0.49 xG, vastustajan 0.57 → 1.36

la 5.9. kotona vs Aston Villa · Maalivahti − 1 torjuntaa

la 5.9. kotona vs Aston Villa · Laukaustarkkuus − 4/11 laukausta maalia kohti (36 %)

la 5.9. kotona vs Aston Villa · Kuri + 2 korttia, 10 rikettä

la 5.9. kotona vs Aston Villa · Kaksinkamppailut + 55 % kaksinkamppailuista voitettu (46/84)

la 5.9. kotona vs Aston Villa · Hallinta ja kamppailut − hallinta 26 %, kaksinkamppailut 55 %

la 5.9. kotona vs Aston Villa · Oma boksi + 10 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

la 29.8. vieraissa vs Coventry · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.02 → 0.70 xG, vastustajan 1.08 → 0.20

la 29.8. vieraissa vs Coventry · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 29.8. vieraissa vs Coventry · Laukaustarkkuus − 2/5 laukausta maalia kohti (40 %)

la 29.8. vieraissa vs Coventry · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle

la 29.8. vieraissa vs Coventry · Kuri + 4 korttia, 8 rikettä

la 29.8. vieraissa vs Coventry · Kaksinkamppailut + 55 % kaksinkamppailuista voitettu (45/82)

la 29.8. vieraissa vs Coventry · Hallinta ja kamppailut − hallinta 31 %, kaksinkamppailut 55 %

la 29.8. vieraissa vs Coventry · Oma boksi − 7 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

la 29.8. vieraissa vs Coventry · Boksipaine − 2/5 laukausta boksista

la 22.8. kotona vs Manchester United · Viimeistely − 2 maalia 1.26 odotetusta (+0.74)

la 22.8. kotona vs Manchester United · Uhka jaksoittain − oma uhka 1.16 → 0.10 xG, vastustajan 0.71 → 1.10

la 22.8. kotona vs Manchester United · Maalivahti + 5 torjuntaa

la 22.8. kotona vs Manchester United · Laukaustarkkuus − 4/8 laukausta maalia kohti (50 %)

la 22.8. kotona vs Manchester United · Puolustuslinja + 3 paitsiota vastustajalle

la 22.8. kotona vs Manchester United · Kuri + 2 korttia, 10 rikettä

la 22.8. kotona vs Manchester United · Kaksinkamppailut + 59 % kaksinkamppailuista voitettu (50/85)

la 22.8. kotona vs Manchester United · Hallinta ja kamppailut − hallinta 28 %, kaksinkamppailut 59 %

la 22.8. kotona vs Manchester United · Oma boksi + 15 laukausta boksista vastaan (21 yhteensä)

la 19.9. vieraissa vs Newcastle · Viimeistely + 1 maalia 1.59 odotetusta (-0.59)

la 19.9. vieraissa vs Newcastle · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.34 → 1.26 xG, vastustajan 1.19 → 0.25

la 19.9. vieraissa vs Newcastle · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 19.9. vieraissa vs Newcastle · Laukaustarkkuus + 4/22 laukausta maalia kohti (18 %)

la 19.9. vieraissa vs Newcastle · Kuri + 4 korttia, 10 rikettä

la 19.9. vieraissa vs Newcastle · Kaksinkamppailut + 52 % kaksinkamppailuista voitettu (50/96)

la 19.9. vieraissa vs Newcastle · Hallinta ja kamppailut − hallinta 44 %, kaksinkamppailut 52 %

la 19.9. vieraissa vs Newcastle · Erikoistilanteet − 7 kulmaa, 4 vastaan

la 19.9. vieraissa vs Newcastle · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

la 19.9. vieraissa vs Newcastle · Boksipaine + 12/22 laukausta boksista

la 12.9. vieraissa vs Chelsea · Viimeistely − 2 maalia 1.38 odotetusta (+0.62)

la 12.9. vieraissa vs Chelsea · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.44 → 0.94 xG, vastustajan 0.18 → 0.72

la 12.9. vieraissa vs Chelsea · Maalivahti + 5 torjuntaa

la 12.9. vieraissa vs Chelsea · Laukaustarkkuus − 5/14 laukausta maalia kohti (36 %)

la 12.9. vieraissa vs Chelsea · Kuri + 5 korttia, 12 rikettä

la 12.9. vieraissa vs Chelsea · Kaksinkamppailut − 47 % kaksinkamppailuista voitettu (41/88)

la 12.9. vieraissa vs Chelsea · Hallinta ja kamppailut − hallinta 32 %, kaksinkamppailut 47 %

la 12.9. vieraissa vs Chelsea · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 10 vastaan

la 12.9. vieraissa vs Chelsea · Oma boksi − 6 laukausta boksista vastaan (12 yhteensä)

la 12.9. vieraissa vs Chelsea · Boksipaine + 9/14 laukausta boksista

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (4)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Viimeistely Tila · suljettu · 5 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ la 5.9. kotona vs Aston Villa: 0 maalia 0.57 odotetusta (-0.57)

+ la 19.9. vieraissa vs Newcastle: 1 maalia 1.59 odotetusta (-0.59)

Haastaa

− su 11.10. kotona vs Everton: 2 maalia 1.37 odotetusta (+0.63)

− la 22.8. kotona vs Manchester United: 2 maalia 1.26 odotetusta (+0.74)

− la 12.9. vieraissa vs Chelsea: 2 maalia 1.38 odotetusta (+0.62)

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Hypoteesi 2 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ la 19.9. vieraissa vs Newcastle: 4/22 laukausta maalia kohti (18 %)

Haastaa

− su 11.10. kotona vs Everton: 5/9 laukausta maalia kohti (56 %)

− la 5.9. kotona vs Aston Villa: 4/11 laukausta maalia kohti (36 %)

− la 29.8. vieraissa vs Coventry: 2/5 laukausta maalia kohti (40 %)

− la 22.8. kotona vs Manchester United: 4/8 laukausta maalia kohti (50 %)

− la 12.9. vieraissa vs Chelsea: 5/14 laukausta maalia kohti (36 %)

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 3 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− su 11.10. kotona vs Everton: hallinta 35 %, kaksinkamppailut 39 %

− la 5.9. kotona vs Aston Villa: hallinta 26 %, kaksinkamppailut 55 %

− la 29.8. vieraissa vs Coventry: hallinta 31 %, kaksinkamppailut 55 %

− la 22.8. kotona vs Manchester United: hallinta 28 %, kaksinkamppailut 59 %

− la 19.9. vieraissa vs Newcastle: hallinta 44 %, kaksinkamppailut 52 %

− la 12.9. vieraissa vs Chelsea: hallinta 32 %, kaksinkamppailut 47 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

Hypoteesi 4 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 3 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− su 11.10. kotona vs Everton: 7 kulmaa, 6 vastaan

− la 19.9. vieraissa vs Newcastle: 7 kulmaa, 4 vastaan

− la 12.9. vieraissa vs Chelsea: 4 kulmaa, 10 vastaan

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: linja keskitasoa: 15 paitsiota vastustajalle ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenee suoraviivaisesti: 24.6 syöttöä laukausta kohti (liigan suoraviivaisin 3./20), hallinta 33 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 24 kulmaa (liigan 15./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 36 kulmaa vastaan (1./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: oma pää vuotaa loppua kohti (päästöt 3+4); oma uhka kasvaa toisella jaksolla (2.61 → 4.29 xG); vastustajien uhka pysyy (4.59 → 4.50 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 57. minuutilla ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

Johtoasema: johto murtui: 2 johtoasemaa puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 4.59 → 4.50) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · uhka jaksoittain

1. jakso0.430.772. jakso0.710.75

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Hull City): oma uhka kasvaa toisella jaksolla (+1.68 xG), vastustajien uhka laskee (-0.09). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Seurannassa · kausi 2026-27

Suora peli tuotti: Hallinta 33 % (20./20) ja syöttötarkkuus 72 % (20./20), silti tuotto yli odotetun (+1.11) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan kantaako suora peli myös silloin kun vastustaja antaa pallon vapaaehtoisesti.

Johto piti loppuun: Johto pidettiin useammin kuin menetettiin ja vastustajan uhka laski toisella jaksolla (xG 2. jaksolla alle 1. jakson) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan kestääkö johto kovempaa vastustajaa vastaan ja laskeeko vastustajan uhka jatkossakin 2. jaksolla.

Toinen jakso terävöityy: Uhka nousi toisella jaksolla (xG 2. – 1. jakso +1.68) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot
Seurataan toistuuko toisen jakson terävöityminen: onko kyse rakenteesta vai vastustajasta.

Yksi kierros ei ole trendi, joten jokainen rivi kertoo mitä seurataan seuraavaksi.

I
Ipswich
nousija · Championship → Valioliiga 2026-27
taulukossa nyt 10. · 9 p ●
Peli-identiteetti Viime kauden Valioliigamittauksia ei ole, joten identiteettiä ei lukita historiasta. Kuluvalta kaudelta on 56 mitattua havaintoa, ja luenta rakentuu niistä. ● kausi 2026-27 · ottelutilastot
Mitä on muuttunut?

Omaan boksiin on päästy liian helposti: 19 laukausta boksista vastaan (33 yhteensä) (su 30.8. vieraissa vs Manchester United).

Viimeinen vartti · Ipswich sai 7 pistettä 76. minuutin jälkeen. ● ottelutapahtumat 2026-27 · 60 ottelua

Signaalihypoteesi · vahvistumassa · 6 ottelua

Vastustajat näyttävät pääsevän omaan boksiin liian helposti.

+ su 30.8. vieraissa vs Manchester United: 19 laukausta boksista vastaan (33 yhteensä)

− pe 4.9. kotona vs Liverpool: 5 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)

Seuraava testi Kapeneeko boksiin päästettyjen laukausten määrä alle kahdeksaan?

Muut seurattavat hypoteesit (4)

Hypoteesi 2 · Kuri Tila · vahvistumassa · 6 ottelua

Kurin kustannus saattaa kasvaa.

Tukee

+ su 30.8. vieraissa vs Manchester United: 3 korttia, 12 rikettä

+ la 19.9. vieraissa vs Everton: 4 korttia, 12 rikettä

+ la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 3 korttia, 16 rikettä

+ la 10.10. kotona vs Fulham: 2 korttia, 8 rikettä

Haastaa

− pe 4.9. kotona vs Liverpool: 1 korttia, 6 rikettä

− la 22.8. kotona vs Sunderland: 0 korttia, 12 rikettä

Seuraava testi Kertyykö korteista pelikieltoja tai rikkeistä maaleja vastaan?

Hypoteesi 3 · Boksipaine Tila · vahvistumassa · 3 ottelua

Joukkue näyttää pääsevän boksiin toistuvasti.

Tukee

+ la 22.8. kotona vs Sunderland: 8/10 laukausta boksista

+ la 19.9. vieraissa vs Everton: 9/13 laukausta boksista

+ la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 8/12 laukausta boksista

Haastaa

Ei vielä vastanäyttöä.

Seuraava testi Pysyykö boksilaukausten määrä yli kahdeksassa kun vastustaja puolustaa matalammalla?

Hypoteesi 4 · Viimeistely Tila · ristiriitainen · 4 ottelua

Maalintuotto saattaa jäädä luotujen paikkojen alle myös jatkossa.

Tukee

+ pe 4.9. kotona vs Liverpool: 0 maalia 0.75 odotetusta (-0.75)

+ la 19.9. vieraissa vs Everton: 0 maalia 1.44 odotetusta (-1.44)

Haastaa

− la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 3 maalia 1.67 odotetusta (+1.33)

− la 10.10. kotona vs Fulham: 2 maalia 1.22 odotetusta (+0.78)

Seuraava testi Nouseeko maalimäärä lähemmäs odotettua seuraavassa ottelussa?

Hypoteesi 5 · Puolustuslinja Tila · ristiriitainen · 4 ottelua

Puolustuslinja näyttää pitävän korkeaa asemaa.

Tukee

+ pe 4.9. kotona vs Liverpool: 4 paitsiota vastustajalle

+ la 22.8. kotona vs Sunderland: 4 paitsiota vastustajalle

Haastaa

− su 30.8. vieraissa vs Manchester United: 0 paitsiota vastustajalle

− la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 0 paitsiota vastustajalle

Seuraava testi Jatkuuko paitsioansan laukeaminen myös suoraviivaista vastustajaa vasten?

Näytä 56 havaintoa

su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.98 → 1.03 xG, vastustajan 0.74 → 3.83

su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Maalivahti + 7 torjuntaa

su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Laukaustarkkuus − 5/9 laukausta maalia kohti (56 %)

su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Kuri + 3 korttia, 12 rikettä

su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Kaksinkamppailut − 34 % kaksinkamppailuista voitettu (29/85)

su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Hallinta ja kamppailut − hallinta 40 %, kaksinkamppailut 34 %

su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Erikoistilanteet − 4 kulmaa, 8 vastaan

su 30.8. vieraissa vs Manchester United · Oma boksi + 19 laukausta boksista vastaan (33 yhteensä)

pe 4.9. kotona vs Liverpool · Viimeistely + 0 maalia 0.75 odotetusta (-0.75)

pe 4.9. kotona vs Liverpool · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.51 → 0.25 xG, vastustajan 0.42 → 0.26

pe 4.9. kotona vs Liverpool · Maalivahti + 5 torjuntaa

pe 4.9. kotona vs Liverpool · Laukaustarkkuus − 5/14 laukausta maalia kohti (36 %)

pe 4.9. kotona vs Liverpool · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle

pe 4.9. kotona vs Liverpool · Kuri − 1 korttia, 6 rikettä

pe 4.9. kotona vs Liverpool · Kaksinkamppailut − 45 % kaksinkamppailuista voitettu (40/89)

pe 4.9. kotona vs Liverpool · Hallinta ja kamppailut − hallinta 45 %, kaksinkamppailut 45 %

pe 4.9. kotona vs Liverpool · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (10 yhteensä)

la 22.8. kotona vs Sunderland · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.95 → 0.79 xG, vastustajan 0.58 → 0.17

la 22.8. kotona vs Sunderland · Maalivahti − 2 torjuntaa

la 22.8. kotona vs Sunderland · Laukaustarkkuus + 3/10 laukausta maalia kohti (30 %)

la 22.8. kotona vs Sunderland · Puolustuslinja + 4 paitsiota vastustajalle

la 22.8. kotona vs Sunderland · Kuri − 0 korttia, 12 rikettä

la 22.8. kotona vs Sunderland · Kaksinkamppailut + 54 % kaksinkamppailuista voitettu (62/114)

la 22.8. kotona vs Sunderland · Hallinta ja kamppailut − hallinta 38 %, kaksinkamppailut 54 %

la 22.8. kotona vs Sunderland · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 5 vastaan

la 22.8. kotona vs Sunderland · Oma boksi − 5 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

la 22.8. kotona vs Sunderland · Boksipaine + 8/10 laukausta boksista

la 19.9. vieraissa vs Everton · Viimeistely + 0 maalia 1.44 odotetusta (-1.44)

la 19.9. vieraissa vs Everton · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.86 → 0.58 xG, vastustajan 1.30 → 0.93

la 19.9. vieraissa vs Everton · Maalivahti − 1 torjuntaa

la 19.9. vieraissa vs Everton · Laukaustarkkuus − 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)

la 19.9. vieraissa vs Everton · Kuri + 4 korttia, 12 rikettä

la 19.9. vieraissa vs Everton · Kaksinkamppailut − 47 % kaksinkamppailuista voitettu (41/87)

la 19.9. vieraissa vs Everton · Hallinta ja kamppailut − hallinta 48 %, kaksinkamppailut 47 %

la 19.9. vieraissa vs Everton · Oma boksi + 13 laukausta boksista vastaan (21 yhteensä)

la 19.9. vieraissa vs Everton · Boksipaine + 9/13 laukausta boksista

la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Viimeistely − 3 maalia 1.67 odotetusta (+1.33)

la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Uhka jaksoittain − oma uhka 0.92 → 0.76 xG, vastustajan 0.20 → 0.41

la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Maalivahti − 2 torjuntaa

la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Laukaustarkkuus − 6/12 laukausta maalia kohti (50 %)

la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Puolustuslinja − 0 paitsiota vastustajalle

la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Kuri + 3 korttia, 16 rikettä

la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Kaksinkamppailut − 44 % kaksinkamppailuista voitettu (39/89)

la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Hallinta ja kamppailut + hallinta 53 %, kaksinkamppailut 44 %

la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Erikoistilanteet − 3 kulmaa, 6 vastaan

la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (11 yhteensä)

la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace · Boksipaine + 8/12 laukausta boksista

la 10.10. kotona vs Fulham · Viimeistely − 2 maalia 1.22 odotetusta (+0.78)

la 10.10. kotona vs Fulham · Uhka jaksoittain + oma uhka 0.11 → 1.11 xG, vastustajan 0.48 → 1.39

la 10.10. kotona vs Fulham · Maalivahti − 3 torjuntaa

la 10.10. kotona vs Fulham · Laukaustarkkuus − 5/11 laukausta maalia kohti (45 %)

la 10.10. kotona vs Fulham · Kuri + 2 korttia, 8 rikettä

la 10.10. kotona vs Fulham · Kaksinkamppailut − 51 % kaksinkamppailuista voitettu (45/89)

la 10.10. kotona vs Fulham · Hallinta ja kamppailut − hallinta 48 %, kaksinkamppailut 51 %

la 10.10. kotona vs Fulham · Oma boksi + 9 laukausta boksista vastaan (13 yhteensä)

Havainto on yksi mitattu asia yhdestä ottelusta. Merkki + tukee ilmiötä, − haastaa sen.

Suljetut hypoteesit (6)

Suljettua ei poisteta: se kertoo mitä ajattelimme ja miksi käsitys muuttui.

Hypoteesi 1 · Uhka jaksoittain Tila · suljettu · 6 ottelua

Uhka näyttää painottuvan toiselle jaksolle.

Tukee

+ su 30.8. vieraissa vs Manchester United: oma uhka 0.98 → 1.03 xG, vastustajan 0.74 → 3.83

+ la 10.10. kotona vs Fulham: oma uhka 0.11 → 1.11 xG, vastustajan 0.48 → 1.39

Haastaa

− pe 4.9. kotona vs Liverpool: oma uhka 0.51 → 0.25 xG, vastustajan 0.42 → 0.26

− la 22.8. kotona vs Sunderland: oma uhka 0.95 → 0.79 xG, vastustajan 0.58 → 0.17

− la 19.9. vieraissa vs Everton: oma uhka 0.86 → 0.58 xG, vastustajan 1.30 → 0.93

− la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: oma uhka 0.92 → 0.76 xG, vastustajan 0.20 → 0.41

Seuraava testi Kasvaako oma uhka jaksojen välillä myös kilpailullisessa ottelussa?

Hypoteesi 2 · Maalivahti Tila · suljettu · 6 ottelua

Maalivahdin taso saattaa nousta joukkueen erottavaksi tekijäksi.

Tukee

+ su 30.8. vieraissa vs Manchester United: 7 torjuntaa

+ pe 4.9. kotona vs Liverpool: 5 torjuntaa

Haastaa

− la 22.8. kotona vs Sunderland: 2 torjuntaa

− la 19.9. vieraissa vs Everton: 1 torjuntaa

− la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 2 torjuntaa

− la 10.10. kotona vs Fulham: 3 torjuntaa

Seuraava testi Jatkuuko torjuntataso kun laukausten laatu vaihtuu?

Hypoteesi 3 · Kaksinkamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Kaksinkamppailut näyttävät kantavan joukkueen peliä.

Tukee

+ la 22.8. kotona vs Sunderland: 54 % kaksinkamppailuista voitettu (62/114)

Haastaa

− su 30.8. vieraissa vs Manchester United: 34 % kaksinkamppailuista voitettu (29/85)

− pe 4.9. kotona vs Liverpool: 45 % kaksinkamppailuista voitettu (40/89)

− la 19.9. vieraissa vs Everton: 47 % kaksinkamppailuista voitettu (41/87)

− la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 44 % kaksinkamppailuista voitettu (39/89)

− la 10.10. kotona vs Fulham: 51 % kaksinkamppailuista voitettu (45/89)

Seuraava testi Pysyykö kamppailuvoitto yli puolessa myös hallitsevaa vastustajaa vasten?

Hypoteesi 4 · Hallinta ja kamppailut Tila · suljettu · 6 ottelua

Pallon hallinta saattaa jäädä ilman kamppailuvoittoa.

Tukee

+ la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: hallinta 53 %, kaksinkamppailut 44 %

Haastaa

− su 30.8. vieraissa vs Manchester United: hallinta 40 %, kaksinkamppailut 34 %

− pe 4.9. kotona vs Liverpool: hallinta 45 %, kaksinkamppailut 45 %

− la 22.8. kotona vs Sunderland: hallinta 38 %, kaksinkamppailut 54 %

− la 19.9. vieraissa vs Everton: hallinta 48 %, kaksinkamppailut 47 %

− la 10.10. kotona vs Fulham: hallinta 48 %, kaksinkamppailut 51 %

Seuraava testi Kääntyykö kamppailusuhde kun vastustaja pressaa korkeammalla?

Hypoteesi 5 · Laukaustarkkuus Tila · suljettu · 6 ottelua

Laukaukset eivät näytä osuvan maalia kohti riittävän usein.

Tukee

+ la 22.8. kotona vs Sunderland: 3/10 laukausta maalia kohti (30 %)

Haastaa

− su 30.8. vieraissa vs Manchester United: 5/9 laukausta maalia kohti (56 %)

− pe 4.9. kotona vs Liverpool: 5/14 laukausta maalia kohti (36 %)

− la 19.9. vieraissa vs Everton: 4/13 laukausta maalia kohti (31 %)

− la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 6/12 laukausta maalia kohti (50 %)

− la 10.10. kotona vs Fulham: 5/11 laukausta maalia kohti (45 %)

Seuraava testi Nouseeko maalia kohti osuvien laukausten osuus yli kolmasosaan?

Hypoteesi 6 · Erikoistilanteet Tila · suljettu · 3 ottelua

Erikoistilanteet saattavat jäädä tuottamattomiksi.

Tukee

Ei enää tukevaa näyttöä.

Haastaa

− su 30.8. vieraissa vs Manchester United: 4 kulmaa, 8 vastaan

− la 22.8. kotona vs Sunderland: 3 kulmaa, 5 vastaan

− la 12.9. vieraissa vs Crystal Palace: 3 kulmaa, 6 vastaan

Seuraava testi Syntyykö kulmista tai vapaapotkuista maali seuraavien kierrosten aikana?

● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · ottelutilastot

Kauden mitatut tunnusluvut
Pelitapa · kausi 2026-27

Linja: linja keskitasoa: 10 paitsiota vastustajalle ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · paitsiot ja laukauspaikat

Eteneminen: etenemistapa keskitasoa: 36.1 syöttöä laukausta kohti, hallinta 45 % ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · syötöt ja laukaukset

Erikoistilanteet: hyökkäyspäässä 20 kulmaa (liigan 18./20), päämaaleja ei vielä; puolustuspäässä 31 kulmaa vastaan (5./20), päästettyjä päämaaleja ei ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · kulmat ja maalityypit

Toinen jakso: tuotto painottuu toiselle jaksolle (4+5 maalia); oma uhka pysyy toisella jaksolla (4.33 → 4.52 xG); vastustajien uhka kasvaa (3.72 → 6.99 xG); ensimmäinen vaihto keskimäärin 62. minuutilla ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · maalit ja vaihdot minuutilla

Johtoasema: johto murtui: 1 johtoasema puoliajalla, tulos ei kestänyt (vastustajan xG 3.72 → 6.99) ● kausi 2026-27 · 6 ottelusta · uhka jaksoittain

1. jakso0.720.622. jakso0.751.16

Uhka jaksoittain 6 ottelusta (kulta = Ipswich): oma uhka kasvaa toisella jaksolla (+0.19 xG), vastustajien uhka kasvaa (+3.27). Kahden jakson jakauma, ei minuuttikäyrä.

Sarjasta pudonneet · kauden 2025-26 profiilit arkistona (Burnley, West Ham, Wolves)
W
Wolves
sarjassa 20. · ansioilla 19.
↘
Peli-identiteetti Wolves pelaa ilman palloa ja iskee siirtymistä; rakentaa hyökkäyksensä kärsivällisesti. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Wolvesin sarjasija ja ansiotaso osuivat lähelle toisiaan
Joukkue päätti kauden sijalla 20. Ansiotason sijoitus oli 19. Loka–joulukuussa joukkue hävisi 11 ottelua peräkkäin. Puolustuksessa joukkue päästi 68 maalia, kun vastustajien paikkojen laatu ennakoi 58,4 maalia.
Analyyttinen synteesi Omiin kohdistuneista laukauksista sisään 38 % mutta omista vain 22 %, ja yhden maalin ottelut kallistuvat vastaan (1–10): kaksi mittaria samasta hauraudesta. Ero ei selity yhdellä maalivahdilla, altistuksen laatu on rakenteellinen kysymys. ○ tulkinta · jokainen luku laskettu kaudesta 2025-26 ●
Oivallukset
Puolustus tuotti poikkeuksellisesti: 39 % maaliosallistumisista tuli puolustajilta, liigan suurin osuus.
Tuotanto on leveää: kärkinimikin (Tolu Arokodare) teki vain 10 % joukkueen maaliosallistumisista.
● kausi 2025-26 · maaliosallistumiset koko kauden kierrosdatasta
● Wolves asettui ilman draamaa: 20. sija vastaa 19. sijaa ansioilla.
● Wolvesia vastaan sai rakentaa rauhassa: vastustajat ylittivät oman syöttötasonsa −55 syötöllä, liigan heikoin.
○ Wolves: Keskikenttä laskenut tuotantoaan, mutta joukkue on silti ali odotuksesta, korjaantuuko
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat−0.8−4.4
Keskikenttä−2.4−6.9
Hyökkääjät−1.8−1.8
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
−4.1
Torjunta
sisään vs paikat
−11.6
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Pelaa ilman palloa: hallinta 43 % (liigan 3. vähiten), tila tulee siirtymistä. Kärsivällinen rakentelu: 37 syöttöä laukausta kohti (liigan 4. eniten). Maalinteko jakautuu tasaisesti puoliajoille (52 % toisella). Rotaatio 2.7 avausmuutosta/kierros. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 4 pisteen edestä (4 ottelua) ja menetti johtoasemista 4 pistettä (2 ottelua). Yhden maalin otteluissa 1–10. Kotilinnake: 14 pistettä kotona, 6 vieraissa. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 22 %, omiin kohdistuneista 38 %. Kulmia 3.4 vs 6.0 per ottelu · 78 keltaista + 3 punaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Ryhmitysmuutos · alustava
● ● 4-3-3 → 5-3-2 · pisteet 0,5 → 0,0/ottelu · xGD 0,2 → -1,3 · ennen 4 ottelua, jälkeen 3 ottelua
Signaalit vakiintunut profiili · asetettu kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
seuraamme kääntyykö, ensimmäinen luku GW1:n jälkeen
B
Burnley
sarjassa 19. · ansioilla 20.
↘
Peli-identiteetti Burnley pelaa ilman palloa ja iskee siirtymistä; rakentaa hyökkäyksensä kärsivällisesti. Hyökkäys terävöityy toisella puoliajalla. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
Burnleyn sarjasija ja ansiotaso osuivat lähelle toisiaan
Joukkue päätti kauden sijalla 19. Ansiotason sijoitus oli 20. Marras–joulukuussa joukkue hävisi 7 ottelua peräkkäin. Puolustuksessa joukkue päästi 75 maalia, kun vastustajien paikkojen laatu ennakoi 76,2 maalia.
● Burnleyn kausi asettui juuri sinne minne ansiot osoittivat: 19. ja 20.
● Burnleytä vastaan sai rakentaa rauhassa: vastustajat ylittivät oman syöttötasonsa −83 syötöllä, sarjan alapäätä.
● Yksi jakso maksoi kauden: 7 peräkkäistä tappiota marras–joulukuussa.
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat+0.5+0.8
Keskikenttä+3.2+2.3
Hyökkääjät+1.7−0.9
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
−21.9
Torjunta
sisään vs paikat
−0.8
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Pelaa ilman palloa: hallinta 42 % (liigan 1. vähiten), tila tulee siirtymistä. Kärsivällinen rakentelu: 41 syöttöä laukausta kohti (liigan 1. eniten). Maaleista 58 % syntyi toisella puoliajalla, hyökkäys terävöityy loppua kohti. Rotaatio 2.0 avausmuutosta/kierros. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 3 pisteen edestä (3 ottelua) ja menetti johtoasemista 5 pistettä (2 ottelua). Yhden maalin otteluissa 2–10. Koti ja vieras tasapainossa: 13 / 9 pistettä. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 32 %, omiin kohdistuneista 35 %. Kulmia 3.6 vs 6.0 per ottelu · 64 keltaista + 2 punaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 1
● Zian Flemming tuotti 56 % Burnleyn rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (5 vertailukelpoista pelaajaa).
Ryhmitysmuutos · alustava
● ● 3-4-2-1 → 4-2-3-1 · pisteet 1,0 → 0,2/ottelu · xGD -1,1 → -1,2 · ennen 4 ottelua, jälkeen 4 ottelua
Signaalit vakiintunut profiili kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
ei aktiivista hypoteesia
WH
West Ham
sarjassa 18. · ansioilla 16.
→
Peli-identiteetti West Ham pelaa ilman palloa ja iskee siirtymistä; puolustaa syvällä. Johtoasemat ovat olleet hauraita. ● kausi 2025-26 · ottelutilastot: hallinta, syötöt, laukaukset, paitsiot · puoliaikajako tulosdatasta
Viime kauden lähtötaso
Analyytikon tulkinta
West Hamin sarjasija ja ansiotaso osuivat lähelle toisiaan
Joukkue päätti kauden sijalla 18. Ansiotason sijoitus oli 16. Lokakuussa joukkue hävisi 3 ottelua peräkkäin. Puolustuksessa joukkue päästi 65 maalia, kun vastustajien paikkojen laatu ennakoi 60,4 maalia.
Analyyttinen synteesi Johtojen menetykset (13 pistettä 5 ottelussa) ja päästöjen painottuminen toiselle puoliajalle (60 %) ovat saman ilmiön kaksi mittaria: ote herpaantuu lopussa. Kysymys ei ole puolustustaidosta vaan kestosta, katso vaihtojen ajoitus, ei alkuasetelmaa. ○ tulkinta · jokainen luku laskettu kaudesta 2025-26 ●
Oivallukset
Kärkivetoinen: 45 % maaliosallistumisista tuli hyökkääjiltä, liigan suurin osuus.
Jarrod Bowen kantoi tuotannon: 25 % joukkueen maaliosallistumisista (22 kpl, liigan 2. suurin osuus).
● kausi 2025-26 · maaliosallistumiset koko kauden kierrosdatasta
● West Hamin kausi asettui juuri sinne minne ansiot osoittivat: 18. ja 16.
● West Hamia vastaan sai rakentaa rauhassa: vastustajat ylittivät oman syöttötasonsa −64 syötöllä, liigan kolmen heikoimman joukossa.
● Yksi jakso maksoi kauden: 3 peräkkäistä tappiota lokakuussa.
Hyökkäys, kuka tuotti maalit ja syötöt
Viimeistely
maalit vs xG
Luonti
syötöt vs xA
Puolustajat−0.3+2.3
Keskikenttä+1.0−5.3
Hyökkääjät−0.2+6.3
Puolustus, joukkuetaso
Paikkojen esto
vähän vaarallista
−6.1
Torjunta
sisään vs paikat
−6.6
Data-profiili · pelitapa, luonne, tehot ●
Pelitapa Pelaa ilman palloa: hallinta 43 % (liigan 2. vähiten), tila tulee siirtymistä. Syvä linja: paitsioansa laukeaa harvoin (1,1/ottelu). Maalinteko jakautuu tasaisesti puoliajoille (54 % toisella). Rotaatio 1.7 avausmuutosta/kierros. ● kausi 2025-26 · puoliaikajako tulosdatasta · rotaatio kierrosdatasta · tyyli ottelutilastoista (hallinta, syötöt, paitsiot)
Luonne Nousi tappioasemasta 1 pisteen edestä (1 ottelua) ja menetti johtoasemista 13 pistettä (5 ottelua). Yhden maalin otteluissa 4–7. Koti ja vieras tasapainossa: 22 / 17 pistettä. ● kausi 2025-26 · HT–FT-käänteet tulosdatasta
Tehot Kohti menneistä laukauksista sisään 32 %, omiin kohdistuneista 34 %. Kulmia 4.9 vs 6.1 per ottelu · 67 keltaista + 3 punaista kaudessa. ● kausi 2025-26 · laukaukset kohti, kulmat ja kortit tulosdatasta
Pelaajaluennat · 1
● Jarrod Bowen tuotti 41 % West Hamin rekisterissä hyökkääjiksi luokiteltujen pelaajien xGI:stä (6 vertailukelpoista pelaajaa).
Ryhmitysmuutos · alustava
● ● 4-2-3-1 → 4-4-1-1 · pisteet 0,3 → 2,2/ottelu · xGD -1,0 → -0,0 · ennen 3 ottelua, jälkeen 4 ottelua
Signaalit vakiintunut profiili kausi 2026-27 ●
Mitä emme vielä tiedä
ei aktiivista hypoteesia

Uutisnostot

tärkeimmät otsikot · oma havainto aina ulkoisen edellä ●
Daily Mail16:43
Muuttaa kuvaa
en · 16:43 · 2 lähdettä
Ota kantaa🧠 kylmä pää 28 %
Mirror Football21:50
Muuttaa kuvaa
en · 21:50 · 2 lähdettä
Ota kantaa🧠 kylmä pää 28 %
Liverpool Echo00:00
Muuttaa kuvaa
en · 00:00
Ota kantaa🧠 kylmä pää 26 %
Liverpool Echo16:37
Seuraa tätä
en · 16:37 · 2 lähdettä
Ota kantaa🧠 kylmä pää 24 %
football.london22:01
Seuraa tätä
en · 22:01
Ota kantaa🫣 sormien läpi 26 %
kaikki uutiset →

Menetelmä, kalibrointi ja varoitusarkisto → Track record · Vie omaan työhösi (export/API) → Track record